Oproep aan allen die de oecumene willen dienen Binnenlands nieuws SPORTNIEUWS HET ROODE KRUIS HELPT GEEN KOPPELING VAN A.0 W.-UITKERINGEN AAN PRIJSINDEX VOETBAL Handboogsport BEIS - 00K VOOR DE ZIEKEN IN NEDERLAND DS VRIJE ZEEUW Pagina 5 VIJF WINSTPUNTEN LAATSTE POLITIEKE DELINQUENT VRIJGELATEN In Nederland: HOOGSTE PAPIERPRIJZEN GOEDKOOPSTE KRANT EN IN 1980 IEDERE DAG EEN VLIEGTUIGONGELUK? MINISTER VELDKAMP Hulp voor 800 vluchtelingen mmm Tvoensaag zi met 1964 HOOFDSCHOTEL? VLEES! „Wij spreken de wens uit, dat liet officiële contact tussen de christelijke kerken in Nederland zal leiden tot de instelling van een blijvend orgaan van over leg tussen de kerken. Wij wil len met klem uitspreken, dat wij als christenen niet mogen en kunnen berusten in de negatieve en destructieve uitwerking van spanningen, die zijn opgetreden naar aanleiding van de wijze waarop prinses Irene in de katholieke kerk is opgenomen. Wij voelen ons gedrongen de positieve kansen aan te grijpen, die in deze gebeurtenissen ver borgen liggen." Dit staat in een „oproep aan allen die de oecumene willen dienen", die is ondertekend door 23 bekende Nederlanders, die bezorgd zijn over de crisis, waarin de oecumenische situa tie in ons land terecht is geko men. Pijnlijk zeggen zij te heb ben ervaren, dat de verhoudin gen in de Nederlandse samen leving op grond van historische bepaaldheden en godsdienstig levenspatroon weerbarstiger zijn dan menigeen in oecumenische ijver had vermoed. ZUIVERING VAN HET KLIMAAT Verschillende gebeurtenissen, aldus de ondertekenaars, bete kenden voor sommigen een ver storing van de oecumenische il lusie waarin zij leefden, voor anderen een teleurstelling in het oecumenische werk, waarvoor zij zich wilden inzetten. Daarom is volgens de opstellers het ge vaar niet denkbeeldig, dat velen zich in geweten verplicht ge voelen zich van een verdere bij drage tot de toenadering van de kerken te onthouden. Een zui vering van het klimaat achten zij echter alleen mogelijk, „in dien wij werkelijk bereid zijn de in ons levende argwaan tegenover elkaar uit te spreken en gemeenschappelijk te over winnen". ERKENNING VAN DE DOOP De ondertekenaars noteren in de oproep vijf winstpunten, die binnen hun bereik zijn geko men: Het contact tussen de aarts- schop van Utrecht en het mode- ramen van de hervormde synode en de wens om dit contract te continueren; het aangekondigde gesprek over de wederzijdse erkenning van de doop zowel principieel als praktisch voorzover deze overeenkomstig de wil van Christus is 'bediend; het inzicht, dat een overgang naar een andere kerk, welke niet minstens geschiedt met medeweten van de kerk die men verlaat, beneden de oecumeni sche waardigheid is; de erkenning dat zowel doop als overgang in wezen daden zijn ten overstaan van de ge meente en dat de belijdenis van het christelijk geloof een open baar karakter draagt; het wederzijds inzicht dat de eenheid van de kerk niet wordt bereikt door te streven naar per soonlijke overgangen, maar door de innerlijke vernieuwing van alle kerken. De reformatorische onderteke naars van de „oproep" hebben als hun overtuiging uitgespro ken, dat de oecumenische bewe ging in Nederland wordt bevor derd door enigerlei vertegen woordiging van de katholieke kerk in de oecumenische raad van kerken. Ook na de recente verhogin gen blijkt het Nederlandse dag blad het goedkoopste van Euro pa te zijn, terwijl de Nederland se dagbladuitgevers de hoogste papierprijzen betalen. Dit staat in het jaarverslag van de Nederlandse dagbladpers. Begin dit jaar kostte een krant in ons land gemiddeld dertien cent. Engeland heeft kranten, waarvan de gemiddelde prijs ligt tussen 13 en 17 cent. Voor Duitsland werd 10 tot 27 cent becijferd, voor België 18 cent, Zwitserland 21 cent, Frankrijk 2230 cent, Oostenrijk 22 cent, Noorwegen 24 cent, Denemar ken 2533 cent en voor Zwe den en Italië ieder 29 cent. Dat in ons land de hoogste papierprijzen worden betaald, wordt veroorzaakt door de hoge rechten en de omzetbelasting op papier. De totale druk ervan op Denemarken kent men voor krantenpapier geen omzetbelas ting of invoerrechten. het krantenpapier beloopt 17,3 procent. In België bedraagt'dit percentage 14,2, in Italië 11,3 en in Duitsland 6. In Frankrijk, En geland, Noorwegen, Zweden en Vorige week is de politieke delinquent F. E. Lammers, ge boren in 1899, voorwaardelijk in vrijheid gesteld. Er zqn thans geen Nederlandse politieke delinquenten meer geïnterneerd. Aan de invrijheidstelling is de bijzondere voorwaarde verbon den, dat hij zich niet mag op houden in de provincies Fries land, Groningen, Drenthe, Ove rijssel en het oostelijk deel van Gelderland. De arrondissementsbank te Leeuwarden (bijzondere straf kamer) had aan betrokkene in 1949 de doodstraf opgelegd. Deze is in levenslange gevangenis straf omgezet en in 1962 in een tijdelijke vrijheidsstraf van 27 jaren. TOLK OF POLITIEMAN De vrijgelaten delinquent Lam mers was gedurende de bezetting in Leeuwarden „polizei-ange- stellter" en werkzaam bij de Sicherheitsdienst (S. D.). In deze Een Zweedse luchtvaartdes- kundige heeft voorspeld dat tegen 1980 vrijwel dagelijks vliegtuigongelukken zullen voor komen, tenzij de vliegveiligheid wordt verbeterd. De directeur-generaal van het Zweedse instituut voor aeronau- tisch onderzoek, K. O. Lundberg, zei op een lunch in Miami Beach waar hem de „Monsanto"-prijs voor veiligheid in de luchtvaart werd uitgereikt, dat dodelijke ongelukken in de luchtvaart tot één tiende zouden kunnen wor den teruggebracht door het in voeren van strengere veilig heidsmaatstaven en verdere ver betering van uitrusting en sys temen. Hij noemde een radicale ver betering van de vliegveiligheid een noodzaak om een „rampzalig verlies van het vertrouwen te voorkomen en een gezonde en snelle uitbreiding van de bur gerluchtvaart te bevorderen. Vmwen gtuaOpmi6v en en Minister Veldkamp kan geen aanleiding vinden op zijn stand punt inzake een verdere verho ging van de A.O.W.-uitkeringen, neergelegd in zijn antwoord op de op 17 maart gestelde vragen van het Tweede-Kamerlid J. G. Suurhoff (P. v. d. A.), terug te komen. Hij herhaalt in antwoord op een hernieuwd aandringen van dit Kamerlid tot verhoging Het kustpassagiersschip „Ba- rima" is dinsdag de rivier Deme- rara opgevaren om 800 Indische vluchtelingen uit de bauxiet- stad Mackenzie te halen die worden bedreigd door woedende negers. De „Barima" die onder nor male omstandigheden slechts 500 passagiers mag vervoeren, wordt begeleid door een motorboot met politie-agenten om mogelijke aanslagen te voorkomen. Het schip, dat een dienst aan de oostkust onderhoudt, werd ge huurd, nadat uit Georgetown 150 politie-agenten en Britse militai ren naar Mackenzie waren over gevlogen om een einde te maken aan de ongeregeldheden. De po litie en militairen waren niet in staat de gezinnen afdoende te beschermen. De huizen werden in brand gestoken en geplun derd. De gebouwen van de so ciale diensten zijn vol vluchte lingen. In Buxton, dat 16 km buiten Georgetown ligt, zijn minstens acht huizen, waaronder dat van een inspecteur van politie, met de grond gelijk gemaakt van de uitkeringen in verband met het gestegen prijsindexcij fer, dat het systeem van de A.O. W.-uitkeringen bij de wet zo danig is geregeld dat deze uit keringen gekoppeld zijn niet aan de index van de kosten #van levensonderhoud, maar aan die van de regelingslonen. Op deze wijze kunnen de A.O.W.-trek- kers beter profiteren van de wij zigingen in de algemene wel vaart dan bij verhoging van de prijsindex mogelijk zou zijn. De heer Veldkamp herinnert eraan dat te verwachten is, dat de A.O.W.-uitkeringen in ver band met de komende huurver hoging per 1 juli zullen worden verhoogd. Bij deze verhoging zal tevens rekening worden gehou den met de stijging van de loon index tot 31 juli. SPIONAGEPROCES IN EGYPTE In Cairo is het proces begon nen tegen de Duitse student Franz Iluettenmeister, die in no vember wegens spionage voor Israël werd gearresteerd. De openbare --aanklager eiste de doodstraf. Huettenmeister gaf voor de rechter toe met Israël in contact te hebben gestaan en films te hebben ontvangen voor door zending. Hij zei niet geweten te hebben wat er op de films stond. Als reiskostenvergoeding had hij vorig jaar juni 5.000 dollar, in oktober 400 marken en in no vember 1400 dollar ontvangen. Getuigen waren de Soedanese dubbelspion Ismail Sabrie, die de arrestatie van de student mo gelijk maakte, en een Egyptische luchtvaartdeskundige, die achter gesloten deuren verklaarde in hoeverre de betrokken micro films geheimen bevatten. Drie ernstig gewonden bij ongeluk op werf in Bolnes Twee bankwerkers zijn giste ren levensgevaarlijk gewond ge raakt bij een brand of ontplof fing in een tank van het Noorse schip „Mosoil". Een Spaanse hulparbeider werd ernstig ge wond. Het ongeluk gebeurde tij dens reparatiewerkzaamheden op de werf Boele in Bolnes. Levensgevaarlijk gewond wer den de twee bankwerkers D. Vorster (34) uit Bolnes en A. Dekker (37) uit Krimpen aan den IJssel. Zij werden overge bracht naar het Zuiderzieken huis en de St. Clarastichting in Rotterdam. De 38-jarige Spaanse hulparbeider F. Garcia-Anieva uit Valencia liep ernstige ver wondingen op. Volgens de directie staat het vast dat zich geen ontploffing heeft voorgedaan. Er zou plot seling in de tank op het achter schip een vrij felle brand zijn uitgebroken, die gepaard ging met een geweldige rookontwik keling. In samenwerking met de gemeentepolitie van Ridderkerk en de Rotterdamse arbeidsin spectie wordt gezocht naar het ontstaan van de brand. De toestand van de bankwer kers Dekker en Vorster wordt door de behandelende doktoren zeer ernstig ingezien. Beide slachtoffers waren over een groot gedeelte van het lichaam overdekt met brandwonden. De Spaanse hulparbeider is naar het Zuiderziekenhuis ver voerd. Zijn toestand schijnt niet direct levensgevaarlijk te zijn. Bij de gemeentepolitie van Ridderkerk heeft men mogelijk de oorzaak van het ongeluk ont dekt. De twee bankwerkers en de hulparbeider vormden de z.g. schroef- en as-ploeg, die in de hektank op het achterschip bezig was met laswerkzaamheden. Het is volgens de politie goed mo gelijk dat de kleding van de drie mannen bij het lassen in de be sloten ruimte van de tank over verzadigd is geworden van zuur stof. Door een vonk uit het las apparaat is de kleding vermoe delijk in brand geraakt. Arbei ders, die op de werf aan het werk waren, hebben inderdaad de drie mannen uit de tank zien kruipen terwijl hun kleren als een fakkel brandden. functie heeft hij talrijke Neder landers gearresteerd en mishan deld. Vóór de oorlog gaf hij als particulier leraar lessen in Frans, Duits en Engels. Bij de behandeling van zijn strafzaak voor de bijzondere raad van cassatie in Den Haag ontspon zich een discussie tus sen de president van dezie raad en Lammers over de functie bij de S. D. van de laatstgenoemde. Hij zei zelf als tolk te zijn ver bonden geweest aan de S. D. De president hield het op „poli. zei-angestellter". Hij merkte ter zake o.m. op: „Ik heb een 19-tal doden geteld, die op uw naam staan. Die zijn toch niet om het leven gekomen door uw werk zaamheden als tolk." „SCHURK MET INTELLECT" Er werd aan herinnerd, dat Lammers „gedurende vele jaren als Nederlander in dienst van de Duitsers is geweest en zich in hoge mate voor de vijand „ver dienstelijk" heeft gemaakt. Door uw toedoen verloren 19 landge noten het leven en u speelde een grote rol bij het opsporen van de Friese verzetsbeweging," aldus de president. De procureur-generaal hanteer de kwalificaties als „de zie] van de S. D." en „de schurk met het intellect" tijdens de behandeling van de zaak Lammers. Hij con cludeerde, dat deze kwalificaties boekdelen spraken. De twee elftallen voor de Europa-cupfinale Dit zijn de eljtallen van Inter- nazionale Milaan (boven) en Real Madrid (onder) die heden avond in Wenen tegen elkaar uitkomen in de jinale om de beker voor landskampioenen. Bij Inter zien we: staande v.l. n.r.: doelman Sarti, Fachetti, Guarnieri, Tagnin, Burgnich en Picchi. Knielend: v.l.n.r.: Jair, Cordo, Suarez, Mazzola en Szy- maniak. Bij Real, staande v.l.n.r.: doel man Vicente, Isidro, Santa Ma ria, Casado, Muller, Pachin en reserve-doelman Araquistiah. Zittende v.l.n.r.: Amancio, Ruiz, Di Stefano, Puskas en Gento. OPSLAGLOODS UITGEBRAND Dank zij kordaat optreden van enkele Hengelose brandweerlie den kon uit een fel brandende op slagplaats van verpakkingsmate rialen van een combinatie van groentehandelaren een vdlgela. den, reeds brandende vrachtauto worden gered, waarmee tevens een ontploffing van de volle ben zinetank kon worden voorkomen. In korte tijd legde de brand de houten loods in het oude gedeelte van Hengelo's binnenstad in de as. Waarschijnlijk is de brand ontstaan in een opslagplaats voor oud papier en vervolgens overge slagen op de loods. Een zich op hetzelfde terrein bevindend ge bouw, dat diende als stalling ruimte voor vele auto's, kon tij dig worden ontruimd. De schade aan de loods en emballage wordt geschat op enkele duizenden gul dens. VIER KETEN VERBRAND BIJ P.E.N.-CENTRALE De beroepsbrandweer van Vel- sen, de vrijwillige brandweer van Velsen en de bedrijfsbrand weer van de P.E.N.-eëntrale te Velsen-Noord zijn maandagavond van zes tot zeven uur in de weer geweest om een felle uitslaande brand te bedwingen. De eerste melding over een brand in de nieuwe centrale zelf bleek niet juist te zijn. De brand bleek te woeden in vier grote houten keten nabij de in aanbouw zijnde centrale. Met zes stralen van de lage drukspuiten van de Velser brandweer kon het vuur in een uur tijds worden bedwongen. De vier keten brandden vrijwel ge heel uit. Over de oorzaak tast men in het duister. KIND VERDRONKEN Gistermiddag is de driejarige Gerardus Hendrikus Jansen ver dronken in een moddersloot langs de Keverdijk te Rotterdam. Het kind speelde bij de sloot en is op een onbewaakt ogenblik te water geraakt. Een buurvrouw is het kind nagesprongen en heeft het op de wal gebracht, maar het bleek al zoveel water en modder te hebben binnenge kregen, dat het bij aankomst in het Zuiderziekenhuis bleek te zijn overleden. BRAND IN NETTENOPSLAG- PLAATS IN SCHEVENINGEN Bij een brand in een netten- opslagplaats van de rederij Jac. den Duik in Scheveningen is gisteren een schade aangericht, die voorlopig wordt geschat op zestigduizend gulden. De N.V. is tegen brandschade verzekerd. Omstreeks kwart over elf sloegen plotseling vlammen uit het grotendeels uit steen opge trokken pakhuis naar buiten. Het personeel draaide daarop het alarmnummer van de Haagse brandweer, maar door nog onbe kende oorzaak werd de telefoon niet opgenomen.' Via het alarm nummer van de politie heeft men toen de brandweer weten te bereiken, die vrij snel met zes wagens arriveerde. In tien minu ten hadden de spuitgasten het vuur met drie stralen water be dwongen, waarbij ze door de hevige rookontwikkeling gebruik moesten maken van perslucht maskers. Met de nablussing is de brand weer nog geruime tijd bezig ge weest. Men moest de netten uit elkaar trekken. Over de schade in de onder het pakhuis gelegen koelcel, waarin zevenhonderd kantjes (oude) haring lagen op geslagen, kon nog niets worden meegedeeld. De oorzaak van de brand is niet bekend. PIET WISSEL NAAR R. B. C. F De Terneuzense linksbuiten Piet Wissel is, naar wij van be stuurszijde vernemen, dezer dagen „benaderd" door de 1ste divisieclub R. B. C. te Roosen daal. Officieel is er nog niets uit de bus gekomen, daar overschrij vingen eerst in de maand juli tot stand kunnen komen. Het bestuur van de v.v. Terneu- zen is ermee akkoord gegaan dat Wissel met R. B. C. enige oefenwedstrijden zal spelen en bij deze semi-pfofclub de trai ning meemaakt. Van andere zijde werd ons mee gedeeld dat de zaak al zo goed als in kannen en kruiken is. De geruchten over zijn heen gaan liepen overigens al lang. Nadat eerst Hulst en Vlissin- gen waren genoemd, is nu dus R. B. C. op de proppen ge komen. Voor Terneuzen zou het vertrek van Wissel een ge voelig verlies betekenen. De voorhoede was toch al niet het sterkste deel van de ploeg. TERNEUZEN Tijdens de vóórwedstrijden voor de kampioenschappen staande wip met 4-tallen voor de Zeeuws-Vlaamse Schuttersbond werd een schieting gegeven op het liggend spel waaraan vrijwel iedereen deelnam die aan de voorwedstrijden meedoet. De uitslag is: Hoogvogel: G. Baut te Terneu zen. Zijvogels: Eug. Verhelst te West- dorpe en H. Lippens te Aar denburg. Kallen: G. van Waes te West- dorpe en Cam. Dhont te Zand straat. WESTDORPE Zondag j.l. organiseerde de handboogmij St. Sebastiaan al hier een schieting op de staande wip waarvoor grote belangstel ling bestond dank zij het prach tige zomerse weer. Ook onze Zuiderburen gaven acte de pré- sence. De uitslag was: Hoogvogel: A. Pottelberghe te Koewacht. Zijvogels: G. de Caluwé te Zuid- dorpe en Fl. van Poucke te Koewacht. Kallen: Aug. de Moor te West- dorpe en P. van Hove te Koe wacht. VOORWEDSTRIJDEN KAMPIOENSCHAPPEN ZEEUWS-VLAAMSE SCHUT TERSBOND MET 4-TALLEN Door de grote deelname van vorige jaren was het nodig een selectie te houden. Deze selecties vonden plaats te Terneuzen, Zuiddorpe en St. Jansteen. De 12 best geplaatste ploegen komen in de finale te Terneu zen op 13 juni a.s. Deze ploegen zijn: Westdorpe 1, Axel 3, Koewacht 1, 2 en 3, St. Jansteen 1, Nieuw- Namen 1, Graauw 2, 3 en 4 en Kloosterzande 2 en 3. Als persoonlijk kampioen en reservekampioen plaatsten zich uit de voorwedstrijden August Praet te Nieuw-Namen met 11 punten en N. Goossen met 10 punten. E. van Marken te Koewacht zag kans 15 punten te schieten, doch omdat hij niet voldeed aan de voorwaarden kwam hij niet in aanmerking. Omdat de beste ploegen op 13 juni a.s. te Terneuzen tegen el kaar uitkomen, zal het een span nende strijd worden. Als in juli de schooldeuren worden gesloten achter een joelende jongelingenschaar, hebben vele ouders de koffers al gepakt om met vakan tie te gaan. Een jaar is er hard gewerkt.; nu kan men enkele weken op verhaal komen om nieuwe krachten op te doen. Voor bijna een ieder is vakantie iets vanzelfsprekends geworden. Goede reis naar de Veluwe, naar Brabant, Frankrijk of Italië! Goede reis ook, gedurende 29 weken per jaar, voor zeventig chronisch zieken per keer. Ja, goe de reis, want het Nederlandsche Roode Kruis zorgt voor hun vakantie. Heel lang was het vopr chronische patiënten onmogelijk er óók eens een weekje uit te kun nen. En het waren dikwijls niet eens de finan ciën die dat belemmerden. Het was het feit dat men aan bed was gekluisterd. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft die moeilijkheid ondervangen door boottochten te organiseren voor chronisch bedlegerigen. Boot tochten aan boord van de zich bij uitstek voor dit doel lenende „J. Henry, Dunant", het witte hospitaalschip van het Roode Kruis in Neder land. Elke week komen vrijwillige helpers en hel- Elke week komen vrijwillige helpers en help sters, een arts en verpleegsters aan boord. Zij staan een week van hun eigen vakantie af om anderen een vakantie te gunnen. Met elkaar be zorgen zij de chronisch zieken en dat zijn er heel wat in Nederland een onvergetelijke tijd. Het kost allemaal veel geld, maar deze zorg heeft het Roode Kruis op de achtergrond kun nen schuiven, omdat men altijd op de Neder landse bevolking heeft kunnen rekenen, die steeds weer „een duit in het zakje deed" bij de jaarlijkse inzamelingscampagne. Dat is fijn, want men kan er van verzekerd zijn, dat het Roode Kruis blijft varen, door heel Nederland. Ook dit jaar is er weer een inzameling, met daaraan verbonden een collecte. Zult U de bus niet missen? Het geld is ten dele bestemd voor de zieken, die straks net als U mooie kaarten kunnen versturen met „de groeten uit Want ook zij kunnen met vakantie, met het prachtige hospitaalschip van het Nederlandsche Roode Kruis, de „J. Henry Dunant"! In de periode van 25 mei tot en met 6 juni e.k. organiseert het Roode Kruis zijn jaarlijkse cam pagne. Er is veel geld nodig, voor velerlei doel einden. Geeft met milde hand! Het Roode Kruis rekent op U allen!

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 5