Provinciaal nieuws MORGHAN DE MAGIËR TEÜiiEUZENSE BEJAARDEN BESLOTEN HET SEIZOEN MET EXCURSIE SJOUKJE DIJKSTRA TEKENDE PROF-CONTRACT Schoolartsen in Zeeuws-Vlaanderen bepleiten méér sportbeoefening KERKDIENSTEN Woensdag 27 mei 1964 DE VRIJE ZEEUW Pagina S Terneuzen Axel Breskens Oostburg Schoondijke Sluis SOCIËTEIT VOORZIET IN GROEIENDE BEHOEFTE Sluiskil IJzendijke TOP STER IN AMERIKAANSE IJSREVUE Veel verwijzingen naar huisarts of specialist KRUISBESSENPLUK BEGONNEN Op Zuid-Beveland is een begin gemaakt met de pluk van groe ne kruisbessen. Hiermee begint steeds het nieuwe fruitseizoen van de volle grond. Op de veiling in Kapelle-Biezelinge, waar de eerste kruisbessen werden ge veild, was een aanbod van 6500 kilogram. Voor directe levering werd 1,25 tot 1,31 per kg betaald, terwijl de bessen voor latere leve. ring werden verkocht tegen prij zen van 7891 cent per kg. Deze prijs was voor de telers teleur stellend, vooral omdat vorig jaar de eerste groene kruisbessen 3,27 per kg opbrachten. Mede omdat de vruchten over het algemeen klein van stuk zijn en licht van gewicht, wordt ver wacht dat het aanbod de eerstko mende dagen niet groot zal zijn. De eerste kruisbessen werden in hoofdzaak gekocht voor uitvoer naar Zweden. De oogst van dit produkt zal dit jaar niet groot zijn. Zeelui „enterden" een motor fiets. In de nacht van maandag op dinsdag te ongeveer 12 uur heeft een drietal leden van de op de rede in lossing liggende Noorse motortanker „Venator" getracht een op de Markt geparkeerd motorrijwiel van de heer L. M. S. uit Zierikzee te starten, hetgeen hen echter niet'gelukte. Na verschillende vergeefse po gingen duwden zij het motorrij wiel weg waarbij de motor enige malen kwam te vallen. Terwijl zij hiermede nog bezig waren, werd het drietal gearresteerd en in gesloten. Dinsdagmorgen werd tegen de drie Noorse zeelieden proces-ver baal opgemaakt. Zij werden naar boord gebracht, waarop de kapi tein van de „Venator" voor hen een borgtocht stortte en de aan het motorrijwiel aangerichte schade uitbetaalde. Veevoederdeskundigen op bezoek. Dezer dagen brachten een aan tal veevoederdeskundigen van de veeteeltconsulentschappen uit alle provincies van Nederland een bezoek aan Zeeuws-Vlaande- ren. Bezocht werd het akker- bouw- en fokbedrijf Duboishoeve van de heer W. L. den Hamer te Axel, waar het fokvee en de veevoeding onder de loep werden genomen in vergelijking met de hoge produktiegegevens. Vandaar werd de tocht voort- gezet^ya® herverkavelings- werken Canisvliet naar Sas van Gent, waar de stijfselfabriek in ogenschouw werd genomen. Ook West Zeeuws-Vlaanderen werd bezocht. Na bij Breskens de Westerschelde te zijn overgesto ken, werd een bezoek afgelegd op het bedrijf van de heer P. Lous te Oostkapelle. Op dit be drijf werden de melkkoeien en een 45-tal fokzeugen bezichtigd. Deze excursie stond onder lei ding van de rijkslandbouwconsu- lent in Zeeland, ir. W. L. Harm- Schipper verdronken. In de handelshaven te Bres kens is maandagmiddag om streeks 1 uur de 59-jarige F. Wijne uit Breskens van een beurtschip gevallen en verdron ken. Naar men aanneemt was hij bezig met het dichten van de luiken van het schip de Gideon II en daarbij overboord gevallen. Toen schipper J. Klaassen aan boord kwam, miste hij Wijne. Hij liep rond over zijn schip, toen hij plotseling zijn knecht in het water zag liggen. Onmiddellijk werd deze met een dreg boven gehaald. Een juist passerende Belgische arts, die nog kunst- matige ademhaling toepaste, en dokter A. v. d. Maas uit Bres kens konden slechts de dood constateren. Visserijvereniging „Ons Belang". De visserijvereniging „Ons Be lang" te Breskens heeft in hotel „Scheldezicht" haar algemene ledenvergadering gehouden. Voorzitter C. Kosten kon een groot aantal leden welkom heten, alsmede burgemeester J. Eek hout, wethouder W. v. d. Hooft en de heer Bolsius, secretaris van Zevibel uit Goes. Penningmeester P. Roest deed in zijn financieel verslag uit komen dat de vereniging er ge zond voor staat. Het jaarverslag van secreta ris J. Jacobs sprak van een ver groting van de totale vangsten met 150.000 waardoor de vang sten in 1963 zijn gestegen tot 1.900.000. Dit ondanks de strenge winter waardoor de vis serij eerst in februari op gang kon komen. Het haringseizoen begon reeds °P 5 september toen de eerste haring werd aange voerd door een Urker span. Het visrestaurant tijdens de visserijdagen is weer een groot succes geweest. De vloot kon worden uitgebreid met drie nieu we schepen. Van de scheepvaartinspectie was bericht binnengekomen dat ieder schip verplicht is twee brandblusapparaten aan boord te hebben, alsmede drie vuurpijlen. Het opvangfonds voor de sprot zit met grote zorgen geeft. De heren A. de Baare en A. v. d. Heuvel wer den als bestuurslid herkozen. In de kascommissie werd benoemd de heer A. de Rooij. Na een uitvoerige bespreking over de reisplannen werd beslo ten op 25 juli een reis te organi seren naar Scheveningen waar de tentoonstelling E 64 zal wor den bezocht. Tijdens de rondvraag werd uitvoerig gediscussiëerd over de minimumprijs van de sardijn en het personeelsvraagstuk. Wet houder W. v. d. Hooft zei dat dit een moeilijk probleem is. Hij wees in dit verband nog eens op het gemeentelijk visserijrapport dat door het E. T. I. van Zeeland is opgesteld. Een der aanwezigen vestigde de aandacht op het uitvaren op maandagmorgen. Er is reeds 'n afspraak om niet vóór 2 uur uit te varen. Een vergadering van al de schippers hieromtrent achtte men nodig. Besloten werd deze vrijdag te doen plaatsvinden. Excursie vogelbescherming. De vogelbeschermingswacht in West Zeeuws-Vlaanderen maakt zaterdagmiddag een excursie naar het landgoed van graaf Mare de Hemptine, ongeveer drie km ten zuiden van de kom der gemeente Oostburg. De eigenaar heeft toestemming ver leend tot betreding van dit ter rein, dat in de volksmond beter bekend staat als „De Plaat". De heer C. Loete, bewaker van de terreinen, zal de gasten rondlei den. Langs het terrein loopt de Linie of Passageule en daarlangs is een brede aanplant van popu lieren met onderbegroeiing. Men hoopt daar enige zeldzame bloei ende orchieeënsoorten aan te treffen. '(Adv.) HOW MAtfY BOOK'S CAN YOU MAKE WITH' De originele Amerikaanse teenagerkleding novita terneuzen Axèlsestrèat 68 Tentoonstelling. In de landbouwhuishoudschool te Schoondijke wordt donderdag avond éen tentoonstelling ge houden van werkstukken welke door de leerlingen van deze school in het cursusjaar 1963 1964 zijn vervaardigd. De ouders, die hierin belangstelling hebben, kunnen dan tevens worden ge ïnformeerd over de mogelijk heden, welke deze school voor hun dochter biedt. Teraardebestelling D. de Koster. Op de begraafplaats te Sint Anna ter Muiden vond de begra fenis plaats van de heer D. W. de Koster, in leven ontvanger bij de invoerrechten en accijnzen aan de doorlaatpost te Sint Anna ter Muiden en president-kerk voogd van de Herv. kerk aldaar Aan de begrafenis ging een rouwdienst vooraf, die geleid werd door ds. C. Balk te Sluis. Aan de groeve werd het woord gevoerd door de heer D. Binnen dijk uit Terneuzen, toegevoegd inspecteur bij de hoofdinspectie der invoerrechten en accijnzen. Hij schetste de overledene als een goed ambtenaar en collega. De heer J. Hacker uit Retran- ehement bracht dank voor de grote belangstelling. Hij deed dit De sluitingsmiddag van de bejaardensociëteit van de F. V. V. H. was voor de vaste bezoe kers een aangename verrassing en een ervaring, waarover nog lang zal worden nagepraat. Voor de vijfde maal stond voor deze middag een bustocht in de om geving op het program. Het is een ware attractie geworden en de dames van de F. V. V. H. kun nen met voldoening op hun werk terugzien. Drie bussen van de Z. V. T. M. vertrokken rond twee uur van „De Schakel". De bejaarden verkeerden in een uitstekende stemming en de gunstige weers omstandigheden werkten de prettige sfeer in de hand. Langs de Industrieweg ging het via de Minister Lelybrug te Sluiskil langs de kanaalwerken. Voor velen was de verandering die zich rondom Terneuzen heeft voltrokken, een openbaring en er werd dan ook voortdurend uiting gegeven aan verwondering en bewondering voor de gigan tische ontwikkeling in de ka naalzone. IN DE BRAAKMAN De tocht werd voortgezet door de Braakman, waar bij het spaarbekken van de waterlei dingmaatschappij werd gepau zeerd en het gezelschap de bus sen verliet om te luisteren naar de uiteenzetting die de heer Van Damme over de waterwinning gaf. Ook hiervoor toonden de bejaarden grote belangstelling en velen konden er op z'n Ter- neuzens gezegd „niet over uit". Via Hoek werd de terugtocht aanvaard. In de Nieuw-Neuzen- polder ontbrak de tijd nog even uit te stappen bij de in aanbouw zijnde fabriek van de Dow Che mical en zo arriveerde men rond half vijf in De Schakel, waar de koffiemaaltijd op de met bloe men versierde tafels stond te wachten. DANKWOORD De heer L. M. de Kok was hier de tolk van de bejaarden om bestuur en helpsters van de F. V. V. H. te danken voor de aangename wijze, waarop deze winter weer in de sociëteit voor de bejaarden is gezorgd en voor al voor de prettige en leerzame middag, die het sluitstuk vormde. De leidster van de sociëteit, mevr. M. de VosScheele, sprak een kort sluitingswoord, waarin zij allen die tot het welslagen van de sociëteit hadden meege werkt, haar erkentelijkheid be tuigde. Als gast maakte de presidente van de F. V. V. H., mevr. E. RijpstraKnook de middag mee. OOK DE ZIEKEN Voor zover het de leiding be kend was, werden gistermorgen de zieke sociëteitsbezoekers ver rast met een bloemstukje, zodat ook zij deel hadden aan deze laatste middag. De sociëteit van de F. V V. H„ alsook die welke wekelijks in het parochiehuis wordt gehouden, mag zich in een groeiende be langstelling verheugen. Een steeds groter aantal bejaarden vindt hier een wekelijks contact met leeftijdgenoten in een aan gename tijdspassering. als huisvriend namens de fami lie en als colléga namens de Belgische en Nederlandse grens- ambtenliren. Ds. C. Balk bad aan de groeve het „Onze Vader". De kist werd gedragen door een haag van Belgische en Ne derlandse douaneautoriteiten en marechaussees en was bedekt met de Belgische en Nederlandse kleuren. De belangstelling zowel van Zuid- als Noordnederlandse zijde was buitengewoon groot. Afscheid hoofd Openbare School. De oudercommissie van de openbare school „De Vrije Vlucht" te Sluiskil organiseert vrijdag a.s. om half acht in de school een afscheidsavond in verband met het vertrek van het hoofd der school naar Bergam bacht. Voor ouders, oud-leerlin gen, ouders van oud-leerlingen en verdere belangstellenden be staat gelegenheid op ongedwon gen wijze van de familie Wes- dorp afscheid te nemen. Zanguitvoeringen in nieuwe kerk. Ter gelegenheid van de inge bruikneming van de nieuwe Her vormde kerk te Sluiskil op zon dag 31 mei a.s. worden op za terdagavond 30 mei 's avonds om half acht zanguitvoeringen ge geven door de koren uit Sluis kil, Sas van Gent, Axel en Ter neuzen. Voorlichting- en propaganda- bijeenkomst voor suikerzieken Na haar suksesvolle jaarverga dering te Hulst houdt de afdeling „Oost Zeeuws-Vlaanderen" van de Nederlandse Vereniging van Suikerzieken op zaterdag 30 mei a.s. wederom een bijeenkomst voor leden en belangstellenden. Deze voorlichting- en propa- gandabijeenkomst vindt plaats om half drie namiddag in het Wit Gele Kruisgebouw te Sluiskil. Tijdens deze vergadering zal o.m. het woord worden gevoerd door de heer J. Rotte, direkteur van de N. V. S. Het afdelingsbestuur heeft ook de medisch adviseur van de N. V. S„ de heer Jac. J. Witte, be reid gevonden een inleiding te houden. Dr Witte heeft door zijn eenvoudige manier van spreken en schrijven van interessante ar tikelen zowel nationaal als inter nationaal grote bekendheid ver worven. Ter afwisseling zal de geluids film „Wij gaan uit... en doen ge woon" worden vertoond. Meisje door auto aange reden. Op het beruchte kruispunt in de Omweg rond IJzendijke nabij Parkzicht werd het 14-jarige meisje Gerda F., die op haar rijwiel uit de richting Water landkerkje kwam en geen voor rang verleende, door een auto mobilist die uit richting Schoon dijke kwam, aangereden en tegen de weg geworpen. Dit on geluk liep goed af. Een passe rende automobilist bracht haar naar dokter L. waar bleek dat zij alleen vleeswonden had op gelopen. Het rijwiel werd geheel vernield, terwijl ook de auto enige schade opliep. Gelukkig bleek het meisje te zijn verze kerd. Gouden bruiloft. Donderdag viert het echtpaar Theophiel H. Gruson en Felicita Termont zijn 50-jjarig huwelijks feest. Theophiel is 72 en zijn vrouw 70 jaar oud. Beiden ge nieten een goede gezondheid en zijn nog steeds werkzaam in hun kaaswinkel aan de.Verl. Molenstraat. Zij hebben een dochter en een zoon. Zij zijn beiden afkomstig van wijk Sas- put en na hun huwelijk werd Theophiel machinist op de stoomtram te Eeklo in België. Toen de oorlog 19141918 uit brak werd hij met zijn gezin door de Duitsers over de grens gezet om in Nederland de mobilisatie tijd als soldaat door te brengen. Sjoukje Dijkstra, de 22-jarige Nederlandse, Europese, wereld en Olympische kampioene kunst rijden, heeft maandag een con tract getekend met de ijsrevue „Holiday on Ice". Het nieuws werd maandagmid dag in Amsterdam bekend ge maakt door de president-direc teur van de revue, de Amerikaan Morris Chalfen. De revue, waarin Sjoukje als top-ster zal optreden, gaat eind september in Amsterdam in pre mière. Sjoukje die op 28 januari jl. in Innsbrück tijdens de Olympische winterspelen haar 22e verjaar dag vierde, heeft dus de grote stap gewaagd waarover, sinds zij èn bij de Olympische winterspe len èn te Dortmund bij het we reldkampioenschap de gouden medaille veroverde, velerlei gis singen zijn gedaan. Op 25 mei 1964 sloot zij haar amateurcar rière af, waarin zij het aller hoogste bereikte, wat er te be reiken is: Europees-, wereld- en Olympische kampioene, in één seizoen, waaraan zij ook nog de nationale titel toevoegde. NATIONALE FIGUUR Nadat Carol Heiss afscheid van de wedstrijdsport had geno men, werd Sjoukje de koningin van de ijspiste, die waar zij kwam grote lauweren oogstte en sym pathie vergaarde door haar spor- toeve en vriendelijke opthéden. Te Innsbrück, waar koningin Juliana, prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Margriet haar hartelijk huldigen, werd Sjoukje Dijkstra een nationale figuur. De koningin drukte haar erkentelijkheid uit voor haar grote prestaties door Sjoukje te benoemen tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. HOOGSTE GAGE SEDERT SONJA HENIE Op 25 september, wanneer de Amerikaanse ijsshow in het Am sterdamse R. A. I.-gebouw in pre- WOENSDAG 27 MEI GEREF. GEMEENTE (Vlooswijkstraat) Terneuzen: 2.30 uur en 7 uur Ds. Aangeenbrug. Na de oorlog werd hij machinist bij de Z. V. T. M. Toen in de crisistijd in 1937 het bedrijf werd ingekrompen, is hij op de fiets met een mand kaas de boer op gegaan. Wij zijn er van overtuigd dat zij tijdens de receptie in het Hofzichttheater vele vrienden en bekenden de hand zullen druk ken. 60. „Ik weet dat ge u ongerust maakt over mijn dochter Silvia, heer," zei graaf Alwyn ernstig tegen Araxn die voor zijn bed zat. „Ge vreest dat een vereniging met Morghan haar ongelukkig zal ma ken, nietwaar?" „Ik vrees dat Morghan een schurk is!" zei de avonturier snel. „Waarom zoudt ge de hand van uw dochter geven aan zo een ge heimzinnig persoon?" De zieke gebaarde zwakjes met de hand. „Ik deel niet geheel uw mening over Morghan!" mompel de hij vriendelijk. „Maar zelfs als het zo was, welke keus zou me dan nog overblijven? Ge bent jong', Da jeygd begrijpt niet el' tijd dat er machten zijn, tegen welke men zich niet kan verzet ten." En op dat zelfde moment, maar in een ander deel van de stad, raadpleegde de geheimzinnige wijs geer Gahmoir zijn kristallen bol en keek vorsend naar het gelaat van Silva, die onbewegelijk tegen over hem zat. „Tscha" kraakte de grijsaard met scherpe stem. „Ge bent gekomen om te vernemen of ik uw vader kan genezen van zijn geheimzinnige ziekte en ik tast rond in mijn kennis om het ant woord te vinden! Maar zegt mij eerst: Zijt ge tot alles bereid om graaf Alwyn weer beter te ma- „Tot alles," herhaalde het meis je onbewogen. „Zeg mij, wat wil men van mij?" „Het lot der mensen is met el kaar verbonden als een koord!" Gahmoir liet z'n stem dalen. De flikkerende kaars wierp grote schaduwen op zijn gezicht. „En alles wat bestaat heeft een be tekenis, m'n meisje! Ik, die de ge heimzinnige tekenen der dieren riem ken, ik heb de loop en de invloed bestudeerd van de plane ten. Het wordt me duidelijk dat ik uw vader zal kunnen genezen! Maar op één voorwaarde „Op welke voorwaarde?" vroeg ze bezorgd. „Geld? Rijkdom? Wat wenst ge?,"- De grijsaard schudde het hoofd. „Ik vraag niets voor mezelf!" kraakte hij. „Maar de sterren to nen duidelijk aan, dat er slechts één middel is om graaf Alwyn de heilzame invloed van de onbeken de ster Anaxinos te doen verkrij gen. Eerst moet ge erin toestem men te huwen met een man Mor ghan genaamd." Silvia maakte een gebaar van schrik. „Morghanherhaalde zij verblekend. „Wat? en waar om?" „Wat bent ge jong! Tscha-tscha" mompelde de geleerde geheimzin nig. „De jeugd begrijpt niet altijd, dat er machten zijn waartegen men zich niet kan verzetten!" mière gaat, zal Sjoukje haar de buut als top-ster maken. In de cember komt de show in Rotter dam. Van de vijf ijsrevues die door de organisatie „Holiday on Ice" worden geëxploiteerd, zijn er twee regelmatig op tournée door Europa. Sjoukje zal afwisselend in beide gezelschappen optreden. Haar contract, dat in nauwe samenwerking met haar trainer Arnold Gerschwiler tot -stand is gekomen, geldt voor twee jaar. Daarna zullen beide partijen op tie op verlenging hebben. Sjouk je heeft tenslotte gekozen uit tal van aanbiedingen, waaroiider ook een van de in Nederland bekende Wiener Eisrevue. Op de vraag, hoe hoog de som is, die in bet contract wordt ge noemd, antwoordde de nieuwe sehaatsprofessional diplomatiek: „Wat ik verdien is niet zo be langrijk, het gaat erom wat ik Foto: Tijdens de bekendma king v.l.n.r.: Morris Chalfen president-directeur van de „Ho liday on Ice"-organisatie, Sjouk je Dijkstra en Arnold Gerschwi ler, de trainer aan wie Sjoukje zoveel te danken heeft na een jaar of vijf heb overge houden." Zij weigerde beslist te zeggen voor welk bedrag zij was gecon tracteerd. „Wanneer anderen die eerder professional werden, wel bedragen hebben genoemd, kan ik u zeggen dat deze in negen van de tien gevallen onjuist wa ren. Het is onverstandig zo'n be drag bekend te maken. Het zou de sfeer en de onderlinge verhou dingen in een gezelschap schade doen." Morris Chalfen' die voor deze gelegenheid speciaal uit de Ver enigde Staten was overgekomen, wilde alleen vertellen, dat de gage de hoogste is, die sedert het optreden van de legendarische Sonja Henie aan een ijs-soliste wordt betaald. In het jaarverslag van de schoolartsendienst Zeeuws-Vlaande ren over 1963 wordt melcBng gemaakt van het feit dat door het aanstellen van een derde schoolarts nu ook de leerlingen van het voortgezet, middelbaar en hoger onderwijs periodiek onderzocht kunnen worden. Door deze aanstelling is er thans een volledige continuïteit geschapen in het onderzoek van kleuters tot opgroeiende jeugd. Hoewel de drie schoolartsen dokter H. J. S. Timmer (rayon West), mevrouw W. E. v. d. Ende—Huygens (rayon midden) en dokter H. C. Rozemeyer (rayon Oost) hun rapport niet geheel en al in mineur hebben gesteld, zijn zij toch van mening dat er aan de gezondheidstoe stand van de kinderen nog heel wat kan en moet gedaan wor den. VEEL AFWIJKINGEN Nu door de aanstelling van de derde schoolarts ook de leer lingen van het voortgezet onder wijs systematisch onderzocht kunnen worden, betekent dit dat de schoolartsen de kinderen van de kleuterschool tot de 17 tot 18- jarige leeftijd onder controle hebben en door dit dagelijks contact vele afwijkingen consta teren bij het kind in al zijn ont wikkelingsfasen. Een groot voor deel is dat 25 van de Zeeuws- Vlaamse bevolking regelmatig gecontroleerd wordt. In 1963 telden de drie school artsen 1741 verwijzingen naar de huisarts, hetgeen 20 van het totaal aantal onderzoekingen betekent, terwijl 13 van de onderzochte leerlingen houdings afwijkingen vertoonde. De artsen constateerden dat deze houdings afwijkingen niet met schoolgym- nastische oefeningen te corri geren zijn. Daarbij wordt opge merkt dat heilgymnastische oefe ningen heel goed in groepsver band gegeven kunnen worden, terwijl de ouders moeten zorg dragen dat ook thuis de opge dragen oefeningen herhaald wor den. SPORTBEOEFENING Met klem propageren alle Nederlandse schoolartsen, dus ook de Zeeuws-Vlaamse: het bedrijven van gymnastiek en sport onder verantwoorde leiding; het bouwen van goed-geoutil- leerde gymlokalen; het creëren van overdekte en onoverdekte zwemgelegenheden; het aanleggen van sportvelden. Dat in diverse gemeenten van Zeeuws-Vlaanderen deze wensen nog onvervuld zijn gebleven, kan volgens de schoolartsen gekwali ficeerd worden als het „inlopen van open deuren". Toch kan het zijn nut hebben te wijzen op de preventieve geneeskundige be tekenis van het bedrijven van sport, gymnastiek en school zwemmen voor kinderen. BRON VAN LEED EN „VERGAARBAK" De schoolkeuze die de ouders bepalen, ongezien het advies van het hoofd van de school, is dik wijls een bron van leed voor het kind. De repercussies daar van worden door de schoolarts waargenomen. Aan de hand hiervan weten zij: dat kinderen klaargestoomd worden voor de H.B.S., waarvan men bij voorbaat weet, dat zij dit onderwijs niet kunnen volgen en die uiteindelijk heel wat levensgelukkiger zouden zijn, in dien hun ouders met een een voudiger vorm van onderwijs wilden volstaan; dat de u.l.o. een „vergaarbak" is van „leerplichtige" kinderen, die noodgedwongen dit onder wijs enige jaren volgen om „enige" wetenschappelijke „er varing" te kunnen opdoen; dat er handige practici zijn, die wel een zekere vakbekwaam heid zouden kunnen verwerven op de technische school, maar de theoretische knobbel daarvoor missen, zodat zij tenslotte van verdere opleiding moeten afzien. „NIEUWE GEVALLEN" Op alle scholen worden voort durend „nieuwe gevallen" ge constateerd die naar de huisarts (resp. specialist) verwezen wor den. In het rayon Oost moest 24,1 (703 van de 2914 leer lingen) wegens één of meerdere afwijkingen naar de huisarts worden verwezen. Dokter Roze meyer blijkt allesbehalve tevre den over het feit dat van de 103 onderzochte jongens, leerlingen van de 3e mulo-klas, over de jaren 1962 en 1963 er 29 waren die niet, 21 die nauwelijks en 53 die wel konden zwemmen. De meisjes brachten het er beter af. Van de 98 onderzochte meis jes konden er 16 niet, 7 nauwe lijks en 75 wel zwemmen. Over het algemeen zijn er veel houdings- en voetafwijkingen die kupnen voorkomen worden door een goede sportbeoefening en zwemmen. Daarom is men gelukkig met het nieuwe zwem bad en het nieuwe gymlokaal aan de Hervormde school te Ter neuzen, waarbij evenwel moet worden opgemerkt dat diverse scholen in Zeeuws-Vlaanderen niet meer aan de eisen voldoen. Er worden ook vrij veel oog afwijkingen geconstateerd en voor wat de toestand van het gebit betreft, stelt dokter Tim mer in rayon West vast dat 28 van de kleuters een gaaf gebit heeft. Op de lagere school heeft 10 van de leerlingen een slecht gebit, dit is met 7 op de Ulo, 10 op de B.L.O., 6 op de nijverheidsscholen en 8,3 van de leerlingen van het V.H.M.O. het geval.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3