is alleen als er op staat Huurverhoging van 10 en 121/2 per 1 juli Mf-lock Doem der verdenking MENINGEN IR DE TWEEDE KAMER ZIJN VERDEELD DE VERHOGING DER POSTTARIEVEN MINISTER WITTEREER WAARSCHUWT TEGEN NIEUWE LOONEXPLOSIE Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Woensdag 27 mei '1964 It mmmmmmmmmmm Rietje Afink blijft spoorloos INCIDENT TWEEDE KAMER BELASTINGVERLAGING GAAT DOOR van die Jetoe J Ktt^mooo gouose OI leiase boeren- schriftelijke cursussen in ons De stakingen in Spanje soeks of standing dus fi-fe ZESTEEN PERSONEN WEGENS BOTERSMOKKEL VOOR DE RECHTBANK NAAR VEREENVOUDIGING VAN BENELUX-GRENSFORMALITEITEN De voorgestelde huurverhoging per 1 juli van 10 procent in de twee hoogste gemeenteklassen en van 12,5 in de andere gemeente- klassen voor woningen vóór 1957 gebouwd lokte in de Tweede Kamer kritiek uit van de heer Hommer (arb.) Hij betoogde, dat „evenwiehts- huren" bij voortduring van de woningnood onmogelijk zijn. Bovendien vond hij de afstan den tussen huren van oude en nieuwe woningen niet zo groot meer. Door het vervalproces zou den de huren van honderddui zenden woningen eigenlijk lager moeten zijn. De werkelijke huur waarde wordt door woningnood en geldontwaarding versluierd. Tegen het nemen van heden daagse bouwprijzen als richt snoer voor de huren van de oude woningvoorraad had de heer Bommer groot bezwaar. De bouwprijzen zijn alleen maar zo hoog, omdat de markt over spannen is. Bij ontsoanning, zo meende spreker, zouden de prij zen aanzienlijk zakken. Gezien de recente stijging van de kosten van levensonderhoud vond spreker een huurverhoging thans niet aanvaardbaar. Deze verhoging betekent, zo riep de heer Bommer, een aan moediging van de speculatie in onroerend goed. Hij vond het verstrekken van te grote hypo theken door institutionele beleg gers zoals levensverzekerings maatschappijen zeer gevaarlijk. De voorgestelde verhoging als eerste van een reeks zal de prijs opdrijving voor onroerend goed sterk in de hand werken. Hij vroeg een voorschrift voor woningbouwverenigingen om het geld voor woningverbeteringen aan te wenden. Het geld zou z.i. niet via de voorschotregeling van de woningwet 30 miljoen) in de rijkskas mogen terug vloeien. De heer Bommer vond het on juist om woningen, waarop we gens hun toestand en prijs de twee vorige huurverhogingen niet mocht worden toegepast, thans wel onder de verhoging te brengen. KROTOPRUIMING GEVAAR IN De heer Lankhorst (P.S.P.) zei dat de voorgestelde huurver hoging op geen enkele wijze bij draagt in de vergroting van het nationale woningbezit. Ook geeft deze geen oplossing voor het probleem van de uiteenlopende huren van vooroorlogse wonin gen. Er wordt geen rekening gehouden met het bestedings patroon van de gezinnen. Doordat de prijzen van voor oorlogse woningen worden op gedreven, zag hij ook de krot opruiming op den duur in ge vaar komen in verband met de financiële consequenties hier van. Het liefst zou hij zien, dat nieuwgebouwde woningen voor taan niet meer op winstbasis zul len worden geëxploiteerd en dat Een nieuwe speurtocht naar de verdwenen 13-jarige ulo-leer linge uit Amsterdam, Rietje Afink, is wederom op niets uit gelopen. Zaterdag hebben in specteur J. F. Heydemann van de Amsterdamse kinderpolitie en twee rechercheurs een uitge breid onderzoek ingesteld in de vroegere woonplaats van het meisje en haar ouders, Apel doorn. Het vermoeden was ge hield, omdat haar ouders een boekje misten met adressen van Apeldoornse familieleden en kennissen. De politiemannen moesten na een dag van inten sief verhoor onverrichterzake naar de hoofdstad terugkeren. Ook pogingen die de kinderpo litie in het werk stelde om men sen op te sparen die Rietje in Hoek van Holland hebben ge zien, leverden tot nu toe geen enkel resultaat op. „Buschauf- geurs, conducteurs, personeel van openbare gelegenheden, nie mand heeft het meisje gezien. Langzamerhand ga je geloven dat alleen nog een wonder kan helpen", aldus een teleurgestelde inspecteur Heydemann. Het on derzoek gaat voort. Op het mo ment wordt contact gezocht met praktisch iedereen die Rietje heeft gekend: mensen in Gro ningen, Leeuwarden, Katwijk enzovoort. meer gelden uit de algemene middelen worden besteed voor een goede volkshuisvesting. ACHTERGEBLEVEN De heer Van der Peijl (C.H.U.) zei zich in grote trekken met het wetsontwerp te kunnen ver enigen. Het optrekken van de huren achtte hij noodzakelijk, omdat de huren achtergebleven zijn bij de prijsontwikkeling, in het bijzonder de bouwkosten. Door de te grote verschillen tussen de huren van oude en nieuwe woningen wordt de ge- w nste doorstroming beperkt, zo zei hij. Hij was benieuwd te ver nemen hoe de minister de ont wikkeling van de bouwprijzen op lange termijn ziet. Tenslotte vroeg hij of de minister iets bekend is over het euvel van de sleutelgelden. Dit verschijnsel zou de laatste tijd in het bijzonder in Den Haag weer zijn toegenomen. Is het niet mogelijk het vragen van sleutelgelden strafbaar te stel len, zo vroeg hij. Spreker gaf de minister in overweging de verhoging in de tweede gemeenteklasse ook op 12,5 procent te brengen. Israëlische en Jordaanse mili tairen hebben in het heuvelge- bied van Samaria een vuurge vecht van drie uur geleverd vóórdat militaire V. N.-waar- nemers hen konden bewegen het vuren te staken, zo is van de zijde van de Verenigde Naties in Jeruzalem meegedeeld. Beide partijen gaven elkaar de schuld van het incident. Er werd geen melding gemaakt van slachtoffers. BEHOORLIJK ONDERHOUD De heer Van Heivoort (K.V.P.) was het met het beleid van mi nister Bogaers eens. Hij had echter weinig waardering voor diens vaagheid omtrent het huurbeleid op langere termijn. Spreker hoopte, dat de bewinds man hierover bij de eerstkomen de begrotingsbehandeling meer klaarheid zal verschaffen. Ook wilde hij een verklaring van de minister hebben hoe deze woningverbetering denkt te doen financieren uit de huur verhoging. Activiteit om te komen tot woningverbetering moet niet in de eerste plaats uitgaan van de gemeentebestu ren, maar van huurders die meer i; moeten klagen, aldus de heer Van Heivoort. De heer Elfferich (A.R.) acht te het in het belang van de huur der dat de verhuurder in staat is de woning behoorlijk te on derhouden en indien nodig te verbeteren. In dit licht gezien achtte hij een huurverhoging ge wenst. (Adv.) De minister van financiën, prof. H. J. Witteveen, heeft dins, dag gewaarschuwd tegen een nieuwe loonexplosie op basis van de gestegen prijzen. Na de recen te loongolf staan we voor een proces van aanpassing en herstel van evenwicht, Dit proces dat weliswaar pijnlijk is, kan men niet ontgaan door- een nieuwe loonexplosie, die onze economie in een zuiver cumulatieve inflatie zou brengen, zo zei hij. De minister, die sprak op de jaarvergadering van de Neder landse Waterschapsbank in Den Haag, wees op het feit, dat Ne derland bezig is dit jaar een mil jard gulden méér uit te geven dan verdiend wordt. De cijfers van de betalingsbalans van april zijn de slechtste die ooit zijn ge constateerd. We worden door de welvaart voortgejaagd, zo meen de hij, en voelen ons soms meer slachtoffer dan genieter van de welvaart. We zullen ons voldoen de uit de welvaartsjacht moeten losmaken om de zaken in hun werkelijk perspectief te zien. De bewindsman betoogde, dat de overheid met haar begroting voor volgend jaar aan de noodza kelijke aanpassing van de econo mie zal moeten meewerken. Men zal niet alles kunnen doen wat wenselijk wordt geacht, maar hjj zegde toe, dat spoedig een wet voor belastingverlaging gereed zal liggen, zodat bij ontspanning van de economische situatie on middellijk een verruiming van de koopkracht kan worden gereali seerd, die niet zal doorwerken in prijsstijgingen. MILITAIR VLIEGTUIG BIJ HAAMSTEDE NEERGESTORT Een militair vliegtuig van het type T.-33, een z.g. straaltrainer, is dinsdagmiddag om twintig mi nuten over twee in de omgeving van Haamstede neergestort. De vlieger, de 25-jarige Belgische leerlingvlieger onderluitenant M. J. M. G. Hurdebise uit Spa, heeft zich weten te redden. Hij dobber de in zijn rubber reddingboot in één van de zee-armen bij Schou- wen-Duiveland rond. De piloot is later met een boot naar Hellevoetssluis gebracht en vandaar per helicopter naar zijn basis Woensdrecht. Het Neder landse vliegtuig ligt ca 1000 m. uit de kust bij Rockanje op een diepte van 30 a 40 meter. Op vragen van het liberate Tweede Kamerlid Visser over de per 1 juli te verhogen posttarie- ven zei de minister van verkeer en waterstaat mr Van Aartsen dat het tarief van nieuwsbladen van 1 op 1,3 cent per afgebundeld exemplaar wordt gesteld. Dit ta rief ligt op 15 tot 20 procent van de kostprijs. De korting op ge bundeld aangeboden tijdschriften bedraagt 30 procent. De minister zag geen aanleiding voor verdere kortingen. Na een regen van verdere vra gen zei minister Van Aartsen uit de tariefsverhogingen geen reper cussies op buitenlandse opdrach ten aan Nederlandse drukkerijen te verwachten. Onze tarieven zijn nog steeds laag. Hij gaf geen ge volg aan verzoeken om althans het nieuwe drukwerktarief pas op 1 oktober of later in te voeren. Een langere termijn tussen be kendmaking en invoering van nieuwe tarieven dan een van twee maanden was niet mogelijk. In dien de verhoging wordt uitge steld, blijft de P.T.T. verlies lij den. De drukwerken maken pl.m. 60 procent van de totale hoeveel heid post uit. Alle drukwerk zal toch nog on der de kostprijs worden bezorgd. De minister kon geen uitzonde- land geven. Hij hoopt dat het herdenkings zegel voor de 350-jarige Groning se universiteit nog als 15-cents zegel uit zal kunnen komen. Hij zal uitgifte van een zegel van 3 cent overwegen. De minister verwacht dit jaar geen verdere verhogingen van posttarieven. De nieuwe tarieven zullen een deel van het dit jaar te verwachten Verlies van 90 miljoen moeten dekken. Hij laat nog bestuderen of volgend jaar verdere verhogingen nodig zijn. De verhoging van de telefoonta rieven was nodig om de met 35 miljoen gestegen lonen te dek ken. Naar de mening van de be windsman zjjn de verhogingen niet in strijd met terughoudend overheidsbeleid noch met de richtlijnen voor prijsverhogingen. DE TELEFOON AANSLUITINGEN Minister Van Aartsen heeft bij de beantwoording van vragen van de heer Vermooten (P.v.d. A.) erkend, dat er op het ogen blik een achterstand van meer dan een jaar bestaat in de aan leg van nieuwe telefoonaanslui tingen. Hoewel de P. T. T. een plan heeft ontworpen om deze achter stand in te lopen, kan niet wor den voorkomen dat deze in de komende jaren bij een stijgende vraag nog groter wordt. De snelle stijging van het aan tal aanvragen kon enkele jaren geleden onmogelijk worden voor zien, aldus de bewindsman. Thans gaat het erom de investe ringen te verhogen. Hierbij doen zich behalve financieringsproble men ook technische problemen voor. door -ft AGATHA CHRISTIE 4.) De wanden waren met boeken bekleed, de stoelen vertoonden slijtage maar waren gemakkelijk rezen dat Rietje zich daar schuilXen ruim. Er heerste een gezel lige wanorde van allerlei pape rassen op het bureau en van boe ken, die op tafels in de rondte lagen. Hij zag nog even terloops dat een jongedame door een deur aan de andere zijde het vertrek verliet, om zo te zien een char mante jongedame. Toen werd zijn volle aandacht in beslag ge nomen door een man, die was opgestaan en hem, met de ge opende brief in de hand, tege moet trad. Calgary's eerste indruk van Leo Argyle was die van een zo vermagerd, zo doorschijnend wezen, dat het bijna iets onwe zenlijks verkregen had. De schim van een mens! Toen hij sprak klonk zijn stem prettig, doch zon der enige resonantie. „U bent dr. Calgary?", vroeg hij. „Neemt u plaats." Calgary ging zitten. Hij accep teerde een sigaret. Zijn gastheer had tegenover hem plaats geno men. Dit alles geschiedde zonder enige haast, alsof in deze wereld tijd van weinig betekenis was. Er verscheen een vriendelijk glimlachje op het gezicht van Leo Argyle, toen hij sprak. Hij tikte daarbij met zijn bleke vin ger zachtjes op de brief. „Meneer Marshall schrijft dat u ons een belangrijke medede ling hebt te doen, hoewel hij zich niet uitlaat over de aard daar van." Zijn glimlach werd iets breder, toen hij erop liet volgen: „Advocaten zijn altijd voorzich tig om zich niet te compromit teren, nietwaar?" Calgary kreeg, met een lichte schok van verrassing, de over tuiging dat de man, die daar voor hem zat, een gelukkig mens moest zijn. Niet uitbundig of plezierig gelukkig, wat normaal ismaar innerlijk gelukkig op een of andere verborgen, maar genoeglijke wijze. Dit was een man, op wie de buitenwereld geen vat had gekregen en die met zijn lot tevreden was. Hij wist ook niet waarom hij erdoor verrast was, maar zo was het toch. Calgary begon: „Het is heel vriendelijk van u dat u mij wilt ontvangen." Deze woorden vloei den hem vanzelf, ter inleiding, uit de mond. „Ik vond het beter zelf te komen dan te schrijven." Hij zweeg, maar liet er opeens geagiteerd op volgen: „Ik vind het moeilijk, heel moeilijk.." „Overhaast u niet." Leo Ar gyle was nog altijd beleefd-on- geïnteresseerd. Hij leunde voor over. Op zijn vriendelijke manier wilde hij hem kennelijk tege moet komen. „Daar u met deze brief van Marshall komt, neem ik aan dat uw bezoek iets uit staande heeft met mijn ongeluk kige zoon Jacko Jack, bedoel ik Jacko was de naam, die wij hem thuis gegeven hadden." Alle woorden en zinnen die Calgary van te voren zo met zorg gekozen had, waren hem nu ont schoten. Hij zei hakkelend nog eens: „Het is zo vreselijk moei lijk. Er volgde weer een ogenblik van stilte, waarna Leo omzichtig begon: „Als 't u helpen kan wij beseffen heel goed dat Jac ko niet helemaal normaal is geweest. Niets wat u ons dus te zeggen hebt, zal waarschijnlijk een verrassing voor ons zijn. Hoe vreselijk de tragedie ook geweest is, is heb te allen tijde de over tuiging behouden dat Jacko eigenlijk niet verantwoordelijk was te stellen voor zijn daden." „Het spreekt vanzelf dat hjj dat niet was!" Dit zei Hester, en Calgary keek even verschrikt op, omdat hij haar tegenwoordigheid was vergeten. Zij had op de leu ning van een stoel plaats geno men, vlak achter de zijne. Toen hij zijn hoofd omdraaide, zag hij dat zij zich vol ongeduld naar hem toeboog. Vertrouwelijk ging zij voort: „Jacko deed altijd al afschuwe lijke dingen. Als kleine jongen alals hij zijn zelfbeheersing kwijt was, bedoel ik. Dan greep hij wat hij maar pakken kon en ging je daarmee te lijf „HesterHesterlieve kind." Argyles stem klonk be droefd. Verschrikt bracht het meisje haar hand voor haar mond. Zij kreeg een kleur en begon, jong als ze was, plotseling wat onbe holpen te spreken. „Dat spijt meDat bedoelde ik zo niet Ik vergat een ogenblikIk Dat had ik zo niet moeten zeg gen zeker nu niet, nu hij Ik bedoel, nu alles voorbij is en „Voorbij is en afgedaan," vulde Argyle aan. „Dit alles behoort tot het verleden. Ik proheer. en wij proberen dat allende jongen te beschouwen als een patiënt. Een mislukt produkt van de schepping. Dat drukt het, ge loof ik, het zuiverste uit." Hij keek Calgary aan. „Gelooft u ook niet?" „Neen," luidde Calgary's ant woord. Er viel andermaal een stilte. Deze botte ontkenning deed de beide luisterenden verbluft op kijken. Zij was ook met de kracht van een explosie geuit. In een po ging om de uitwerking te ver zachten, liet hij er wat onhandig op volgen: „Neemt u mij niet kwalijk.maar, ziet u, u be grijpt het nog niet." „O!" Argyle scheen iets te overwegen. Toen richtte hij zich tot zijn dochter. „Hester, ik ge loof dat het misschien beter is dat je ons even alleen laat (Wordt vervolgd.) De mogelijkheid is onderzocht om zoals mej. Ten Broecke Hoek stra (V. V. D.) voorstelde, te komen tot deel-abonnementen waardoor meerdere abonnees op verschillende tijden van hetzelf de telefoonnummer gebruik kunnen maken. Ook dit eist ech ter investeringen en de minister acht deze niet verantwoord. In het buitenland, met nam Enge land, waar deze methode wel wordt toegepast, komt men hier op terug. Grotere investeringsmogelijk. heden bij een andere status van het bedrijf -achtte hij niet uitge sloten. De statuswijziging is ech ter nog in studie, waarbij vooral aan de sociale positie van het personeel aandacht wordt be steed. De gemiddelde kosten van aan leg van een telefoonaansluiting bedragen ƒ2000. Deze investerin gen vergen geruime tijd. Hier door hebben plotselinge eenma lige verhogingen van de beschik, bare gelden weinig zin. Gestreefd wordt naar een doelmatig beleid op lange termijn. De aangekondigde tariefsver hoging houdt behalve met de loon- en prijsontwikkeling ver band met de noodzaak gedeelte lijk uit eigen middelen de inves teringen te financieren. Ongeveer 21.000 van de 33.000 stakende mijnwerkers in het steenkoolgebied van Asturie zijn na het einde van de „uitslui tingsperiode" weer aan het werk gegaan, zo heeft een regerings woordvoerder meegedeeld. Verwacht wordt dat de overi gen woensdag en donderdag (als de uitsluitingsperiode bij andere mijnen eindigt), het werk zullen hervatten. De woordvoerder zei dat het gehele personeel van 37 mijnen die maandagochtend weer waren opengegaan, het werk had her vat. De eigenaars hadden de mijnen gesloten toen de stakin gen in Asturië een maand ge leden begonnen. De mijnwerkers zouden aan gemoedigd zijn door de nieuwe regelingen van de regering, die voorzien in hogere lonen, meer vakantie en betere arbeidsvoor waarden. De nieuwe regelingen omvatten een salarisverhoging van ongeveer 40 procent over een tijdvak van drie jaar. TYFUS IN. ABERDEEN BREIDT ZICH UIT De tyfusepidemie in de Schot se stad Aberdeen breidt zich uit, maar de ziekte schijnt een goed aardig karakter te hebben. In het gemeentelijke zieken huis bevonden zich maandag 68 zieken en acht patiënten bij wie de ziekte vermoed wordt. (Adv.) TEXTIELFABRIEKEN EMILE "en hygïë^5tV* TOCKEFEER N.V. HULST (2) 4 X' v Voor de rechtbank in Breda hebben zestien personen terecht gestaan op beschuldiging bij het smokkelen van boter betrokken te zijn geweest. De personen, die ervan worden verdacht de lei ders van het komplot te zijn ge weest, zitten in voorarrest in het huis van bewaring in Middel burg en zullen binnenkort voor de rechtbank te Breda verschij nen. Zij hebben nog niet bekend, in tegenstelling tot de 16 per sonen die gisteren terechtston den, veelal mensen die in finan ciële moeilijkheden verkeerden. De bij het komplot betrokken personen hebben, aldus de ten lastelegging, tussen 1 juli en 17 november voornamelijk via de grens hij Ossendrecht en Putte naar schatting 150 ton boter klandestien uitgevoerd. Er zijn in dit tijdvak 30 tot 35 smokkel- ritten gemaakt, waarbij de smok kelaars waren uitgerust met rookgranaten en kraaiepoten. De zestien verdachten die zich nu moesten verantwoorden, had den op de uitkijk gestaan, voor gereden, waren chauffeur of bij rijder geweest, hadden boter ge leverd of toestemming gegeven tot het opslaan en verladen van de boter op hun landbouwbe drijf. Zij kwamen uit Hoogerhei- de, Woensdrecht, Huijbergen, Ossendrecht, Bergen op Zoom, Breda, Oud-Gastel en Zundert. Tot de handlangers behoorde de 25-jarige ex-luitenant R. J. uit Bergen op Zoom, die rook granaten had gestolen en aan de smokkelaars had verkocht. Hij moest na voor deze feiten reeds te zijn veroordeeld door het mi litaire gerechtshof, nu terecht staan omdat hij een smokkelrit had meegemaakt en boter mee had opgeladen. Door het gebruik van rook granaten en kraaienpoten is het smokkelen een levensgevaarlijk bedrijf geworden, zei de officier van justitie mr. A. Kalthoff, die met nadruk wees op het mis- daadbevorderende karakter van de botersmokkel, welke ook de goede verstandhouding met Bel gië in gevaar brengt. De 53-jarige F. de B. uit Zun dert, die al 14 maal wegens smokkelarij was veroordeeld, hoorde, omdat hij op de uitkijk had gestaan en had geholpen bij het laden van boter, de zwaarste straf eisen: tien maanden waar van vier maanden voorwaarde lijk. Tegen de ex-luitenant werd drie maanden gevangenisstraf waarvan twee voorwaardelijk geëist. Tegen de handelaren, die bo ter hadden geleverd, werden geldboetes van 1000 tot 2.000 gulden en een maand voorwaar delijk geëist. De eisen tegen de mannen die op de uitkijk hadden gestaan of hadden geholpen met verladen, liepen uiteen van 500 tot 200 ook met een voorwaardelijke ge vangenisstraf erbij. Voor de overige verdachten varieerde de eis tussen zes maan den, waarvan drie voorwaarde lijk en acht weken, waarvan vijf voorwaardelijk. De rechtbank zal op 8 juni uit spraak doen. De drie Benelux-landen heb ben in Brussel een verdrag on dertekend voor de samenwer king op belastinggebied om het oponthoud aan de Benelux-gren- zen voor het goederenverkeer op te heffen. Het verdrag heeft tot doel de inning van omzet- en andere belastingen, de verschul digd zijn bij de invoer van goe deren uit de Benelux-partner- landen, te verplaatsen van de grensposten naar het binnenland. Om in het nieuwe systeem een doelmatige controle te garan deren is het noodzakelijk, dat tussen België, Nederland en Lu xemburg gegevens worden uit gewisseld. Het door de ministers Fayat van België en Schaus van Luxemburg en door de Neder tenlandse zaken, L. de Block, ondertekende verdrag .moet deze uitwisseling juridisch en admi nistratief mogelijk maken. Het dient door de drie natio nale parlementen te worden goedgekeurd, waarna een proef van een maand met bepaalde goederen zal worden genomen. Indien deze goede resultaten op levert, kan de nieuwe regeling op 1 januari 1968 van kracht worden. De rijen vrachtwagens aan de interne grenzen van Benelux, die moeten wachten in afwach ting van het afdoen van de for maliteiten, nemen nog steeds toe. Het wordt ook van groot psychologisch belang voor de Benelux-gedachte geacht hier- landse staatssecretaris van bui- voor een oplossing ie vinden.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2