Neutralisten heroverden Moeong Kheoeng 1 De balans van de brand bij 1 uik RADIO DE KOCK Collectieve waanzin" in Peru DE VEILIGHEIDSRAAD OME CAMBODJA speldjes 19 DODEN HERIEVING VAN HET CIRCUS DER OUDHEID Het weer WOENSDAG 27 MEI 1964 20e Jaargang - No. 6218 DE ONTVOERING VAN MEVR. DASSAULT Gevaarlijk misdadiger Varkensschuur door de bliksem getroffen GRATIS. ZE IS ER WEER rr Toestand in Brits-Guyana blijft gespannen Paniek Hoogwater Zon-en Maanstanden Weerbericht Maleisisch patrouillevaartuig tot zinken gebracht Frankering bij abonnement: Terneuzen Directenr-Hoofredaeteur: I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—51 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maan'" 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermeldng: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Volgens generaal Amkha Soek- havong, de militaire adviseur van de neutralistische premier prins Soevanna Phoema hebben de neutralistische strijdkrachten Moeong Kheoeng heroverd. Maandag zetten deze troepen een tegenaanval in op deze stad, die in het afgelopen weekeinde door troepen van pro-communis tische Patliet Pao werd bezet. Thans wordt echter volgens militaire kringen Ban Wa, de laatste commandopost van de neutralistische generaal Kong Lae en zestien kilometer ten zuidwesten van de Vlakte der Kruiken gelegen, door de Pathet Lao bedreigd. Mogelijk zal ge_ neraai Kong Lae zijn hoofdstrijd macht hier moeten terugtrekken. ANDER VOORSTEL VAN CHINA. Uit Peking wordt gemeld dat, China heeft voorgesteld de veer- tienlandenconferentie over Laos de volgende maand in Cambodja bijeen te roepen. Volgens welin- De Veiligheidsraad der V. N. is bijeengekomen ter behandeling van de Cambodjaanse klacht te gen Z.-Vietnam en de Verenigde Staten in verband met grens- schendingen. De Russische delegatie onder leiding van N. Fedorenko verliet de zaal toen de Zuidvietnamese vertegenwoordiger aan het woord was. Zij bleef ook weg tijdens de rede van de afgevaardigde van nationalistisch China. De Britse afgevaardigde, sir Patrick Dean, zei gekant te zijn tegen een Geneefse conferentie over de neutraliteit en territo riale onschendbaarheid van Cam. bodja. Hij vond en dergelijke con ferentie zinloos. INTERNATIONAAL CON TROLESTELSEL. Van Zuidvietnamese zijde is het denkbeeld geopperd van de vorming van gemengde militaire Vietnamees-Cambodjaanse pa trouilles of, zo Cambodja zich hiertegen zou blijven verzetten, een internationaal controlestelsel onder auspiciën van de Verenig de Naties. De Fransman Roger Seydoux herhaalde het Franse voorstel tot het houden van een nieuwe Ge neefse conferentie en zei van me ning te zijn, dat de Veiligheids raad Cambodja genoegdoening diende te geven wat betreft zijn wens, dat de raad de incidenten Mathieu Costa, de man die de zaterdag ontvoerde mevr. Das sault in een afgelegen boerderij bewaakte, heeft dinsdag toege geven dat hij van de ontvoering afwist en deel van een bende uitmaakte. Tot dusver had Costa beweerd niet van de gang van zaken op de hoogte te zijn ge weest en slechts aangenomen te zijn om „een vrouw te bewaken". Inmiddels is de leider van de bende, een zekere „Dominique", geïdentificeerd. Hij is een goede bekende van de politie, die thans naar hem op jacht is. De naam van de leider is Jean-Jacques Casanova, 35 jaar en verantwoordelijk voor enkele roofovervallen in Parijs en omgeving. Hij werd al enkele maanden door de politie gezocht. De leider van de bende die mevr. Dassault ontvoerde is een vroegere kantoorbediende van het geïllustreerde tijdschrift „Jour de France". Commissaris van politie Bou vier zei dinsdag dat Casanova bij de politie bekend staat als een gevaarlijk misdadiger. De 37-jarige Casanova Cor- sicaan van geboorte wordt ook gezocht in verband met de moord op een politie-agent in juli van het vorige jaar en ver scheidene overvallen in het ge bied van Parijs. Mevr. Dassault, die de bende leider „charmant" noemde, was niet in staat hem van foto's te identificeren, daar ze hem slechts gemaskerd had gezien. Tijdens noodweer, dat tussen vjjf en zes uur dinsdagmiddag in een gedeelte van de Bommeler- waard heeft gewoed, is de blik sem ingeslagen in een varkens- schuur bij een boerderij te Bru- chem. Omwonenden konden slechts een zeug en een aantal biggen in veiligheid brengen. 31 varkens kwamen in de vlammen om. waarover geklaagd is, zal be treuren en een beroep zal doen op degenen, die er verantwoordelijk voor zijn om een herhaling ervan te voorkomen. De Franse gedelegeerde be treurde de gebeurtenissen, die naar hij zei, zich op Cambodjaans gebied hadden afgespeeld. AGRESSIE. Charles Jost van de Verenigde Staten bevestigde de bereidheid van zijn land om de Verenigde Naties een orgaan te laten instel len aan de Cambodjaans-Zuidviet- namese grens, dat moet waken tegen grensschendingen. De Cambodjaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Huot Sambath, beschuldigde opnieuw de Ver enigde Staten en Zuid-Vietnam van agressie. Hij ontkende dat Cambodjaan se troepen Zuidvietnamees gebied geschonden hadden en dorpelin gen vermoord haduen en dat Cambodjaans gebied gebruikt wordt om de communistische trpepen in Vietnam te bevoorra den, zoals de Zuidvietnamese ge delegeerde had gezegd. gelichte kringen in de Chinese hoofdstad is dit voorstel gedaan in een nota, die aan de dip'oma- tieke vertegenwoordigingen der betrokken landen in Peking is toegezonden. Daarin zou tevens te kennen zijn gegeven, dat China tijdens die conferentie mogelijk andere vraagstukken met betrek king tot Indo-China aan de orde zal stellen. VERKENNINGSVLUCHTEN GAAN DOOR. Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken voeren onge wapende Amerikaanse verken ningsvliegtuigen sinds vorige week op verzoek van Prins Soe vanna Phoema verkenningen uit boven stellingen van de Pathet Lao in de Vlakte der Kruiken. (Adv.) icki Stuur 4 Yoki - merkjes aan Yoki, Postbus 1234, Den Haag "en u ontvangt gratis zo'n prachtig Yoki - speldje. CO co 8 O) <a 5 milllllltBMIIIIIMIMUUIIillIBBm Men kan ze reeds genieten: de Hollandse nieuwe is weer gear riveerd. Hetzij „achterover", het zij „aan 'stukjes". De kenners nemen ze aan de staart. Vraag uw melkhandelaar Yeti -Vruchtenyoghurt In Brits-Guyana f.-erd maan dag veelvuldig meldmg gemaakt van brandstichting en terreur. In de nacht van zondag op maandag zijn 27 huizen en win kels in vlammen opgegaan. Veertien van deze gevallen deden zich voor in negerdorpen langs de rivier de Üemerara. Te Mackenzie werd een man door een geweerschot gewond en zou een ander doodgeslagen zijn. Georgetown, de hoofdstad, bood maandag een normale aan blik ondanks het feit dat de noodtoestand was afgekondigd. Jeeps met Engelse militairen, die af en toe voorbijreden, trok ken nauwelijks aandacht. Een brand, die in ie nacht van maandag op dinsdag het kasteel „Wegimont" bij Luik in de as heeft gelegd, heeft ver moedelijk aan 19 gepensioneer de Belgen het leven gekost. De lijken van vier slachtoffers kon den dinsdagmiddag worden ge borgen. Aanvankelijk werd aangeno men, dat vijftien bejaarde gas ten op het kasteel, dat is inge richt als vakantieoord, in paniek in het nachtelijke duister waren gevlucht. Alle nasporingen naar de vermisten bleven echter zon der resultaat en aangenomen moet worden, dat ook zij in de vlammenzee zijn omgekomen. Zij behoren allen tot een groep van honderd gepensioneerden uit de streek van Ougrée en Se- raing, die een week vakantie in „Wegimont" doorbrachten. Zij zouden juist dinsdag naar huis terugkeren. Reddingsploegen moesten hun onderzoek in de puinhopen sta ken, omdat de nog resterende muren dreigden in te storten. Eerst nadat een met speciale werktuigen uitgeruste ploeg de muren zal hebben gesloopt, kan het puin verder worden door zocht. Dit betekent, dat de lij ken van de slachtoffers nog ver scheidene dagen bedolven kun nen blijven. De brand is waarschijnlijk ontstaan door een kortsluiting in de keuken van het kasteel. In de loop van maandagavond was tij dens een hevig onweer de elek triciteit uitgevallen. De kortslui ting moet zijn ontstaan, toen enige tijd daarna de stroomvoor ziening werd hersteld. Twee van de slachtoffers, wier lijken reeds konden worden ge borgen, waren in de vlammen omgekomen. Twee vrouwen sprongen in paniek uit een raam op de tweede verdieping en kwamen bij de val om het leven. Het kasteel van Wegimont was sinds 1948 als vakantieoord yan de provincie Luik in gebruik. Het gebouw dateert uit de 17e eeuw en werd in de loop van zijn geschiedenis reeds eerder door brand vernield en weer opge bouwd. Volgens ooggetuigen ontstond er bij de nachtelijke brand een onbeschrijfelijke paniek onder de bejaarde gasten. Bijna nie mand dacht eraan gebruik te maken van de brandtrappen aan de buitenkant van het gebouw en iedereen trachtte een goed heenkomen te zoeken langs de centrale trap. In nachtkleding en op blote voeten vluchtten zij. Enkelen werden teruggevonden bij een vijver, die honderden meters van het kasteel verwij derd Jigt. Anderen vonden een toevlucht bij omwonenden. Een bijzonder tragische afloop had de brand voor een gepen sioneerd echtpaar uit Sclessin. Onafhankelijk van elkaar had den de bejaarde echtelieden het brandende gebouw kunnen ver laten. In de heersende paniek kon de vrouw haar man niet vinden en zij keerde terug om hem te zoeken. Ook haar naam staat thans op de lijst van ver misten. Dinsdag is een gerechtelijk onderzoek naar de oorzaak van de brand ingesteld. fAdVv» Noordstraat 102 Terneuzen Telefoon 8128 WOENSDAG 27 MEI v.m. n.m. Breskens 2.23 2.40 Terneuzen 2.58 3.15 Hansweert 3.38 3.55 Walsoorden Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZON MAAN 3.48 4.05 op onder op onder 28 MEI Mei v.m. n.m. 27 4.31 20.44 21.55 5.16 2.58 3.15 28 4.30 20.45 22.53 5.51 3.33 3.50 29 4.29 20.47 23.43 6.33 4.13 4.30 30 4.28 20.48 7.25 4.23 4.40 31 4.27 20.49 0.25 8.26 Het Vaticaanse dagblad „Os- servatore Romano" heeft onder de kop „collectieve waarzin" ge schreven dat „de tragische ge beurtenissen in Lima een gees tesgesteldheid onthullen die niet alleen in Peru voorkomt". Wat er in het stadion van Lima ge beurd is, werd veroorzaakt door een tot de blindste heftigheid opgestuwde passie voor de sport. Wanneer de toeschouwers in dat stadion in twee elkaar be strijdende kampen verdeeld waren geweest, hadden de ver liezen niet ernstiger kunnen zijn, schrijft het blad. De dramatische gebqyrtenissen van Lima bete kenen een herhaling van de bloedige uitspattingen van het circus der oudheid. „Bij het af grijzen, het medelijden met de slachtoffers moet een veroorde ling gevoegd worden van derge lijke buitensporigheden die de mens omlaag halen. Natuurlijk is hier niet de sport in het ge ding voor zover deze een eer lijke en rechtstreekse confron tatie van gezonde energie be tekent. Wat niet toegestaan kan worden, is de oproerige uitbars ting van passies die de toeschou wers buiten elke sportieve grens verblindt en hen tot dwaasheid drijft." VRIJ WARM Het K.N.M.I. deelt mede: Ook de komende 24 uur blijft het midden en zuiden van het land in een vore van lage lucht druk, die gevuld is met vrij war me en onstabiele lucht. Plaatse lijk zullen dan ook naast zon nige perioden opnieuw enkele regen- en onweersbuien voor komen, waarvan sommige ge paard kunnen gaan met hagel. In het noorden van het land wordt aanvankelijk nog met een zwakke tot matige wind tussen oost en noordoost iets drogere lucht aangevoerd, waardoor de kans op buien hier geringer is dan in de rest van het land. In de kustgebieden zal vooral in de middag een koele zeewind waaien, maar elders blijft het vrij warm en enigszins drukkend weer. medegedeeld door het K. N. M. I, geldig tot hedenavond. Plaatselijk onweer Overwegend zwakke verander, lijke wind en vrij warm weer, maar in de kustprovincies vooral in de middag een koele zeewind. Zonnige perioden, maar ook en kele regen en onweersbuien, in hoofdzaak in het zuiden en mid den van het land. Het blad meent dat Lima een „les voor de journalisten" bete kent, „die moeten vechten tegen de ongezonde sportijver waarom heen zich een collectieve waan zin kan vormen die de mens on waardig is." 1 OPNIEUW INCIDENTEN Maandagmiddag hebben onge veer 1500 personen in het natio nale stadion te Lima stalletjes met verversingen vernield en schade aangericht in de kantoor ruimte, onder meer aan de tal rijke sporttrofeeën die daar wor den bewaard. De politie trad krachtdadig op en herstelde de orde nadat zij enkele arrestaties had verricht. Bij het bekend worden van deze nieuwe incidenten deden zich op verscheidene plaatsen van de stad opgewonden tonelen voor. In de omgeving van de grote markt vluchtten honder den marktkooplieden, die hun stalletjes op straat opstellen omdat de markthallen onlangs zijn afgebrand, in wanorde. Ver scheidene winkels vulden zich met vluchtende voorbijgangers, die bang waren voor een her haling van de ernstige ongere geldheden van de vorige dag. De bevolking is nog zenuw achtiger geworden nadat hekend werd dat er uit de voornaamste gevangenis van Lima 21 gevaar lijke gevangenen waren uitge broken. Om op alles voorbereid te zijn, heeft de politie versterkingen ge kregen. Op verscheidene punten van de stad patrouilleert zij met lichte machinegeweren. Later op de avond deden zich opnieuw ongeregeldheden in het centrum van Lima voor. De poli tie moest tweemaal optreden met traangasgranaten tegen groepen betogers die naar toe spraken van studenten hadden geluisterd. HET RAMPZALIGE DOELPUNT Angel Eduardo Pazos, de scheidsrechter die de zo tragisch verlopen wedstrijd tussen Peru en Argentinië leidde, heeft bij zijn terugkeer in Montevideo verklaard dat hij geen enkel doelpunt heeft afgekeurd. „Ik had al gefloten voordat de bal via het lichaam van een speler in het Argentijnse doel terecht kwam." Diep ontroerd zei hij tegen verslaggevers: „Ik heb al leen maar de spelregels toege past. De spelers van Peru had den mijn beslissing als een nor male zaak opgevat en de partij werd juist hervat, toen de eer ste fanatiekelingen het veld op renden." ONDER POLITIEBESCHER- SCHERMING „Een van hen probeerde naar mij toe te komen, maar hij werd door de politie tegengehouden. Een tweede liep het veld op met een fles in zijn hand en wilde me aanvallen, maar hij werd door een politieman bewusteloos geslagen. Dat maakte het pu bliek woedend. Er werd met lege flessen geworpen naar de groep politiemannen die voor de scheidsrechterskamer stonden. Omdat ik zag dat het verkeerd liep, bleef mij niets anders over dan de partij te staken. De twee grensrechters en ik verlieten on der politiebescherming het ter rein. De politie moest het hoofd bieden aan een losgeslagen menigte. Wat er daarna gebeur de, is onbegrijpelijk. Wij zijn er in het geheel niet bij betrok ken geweest, want we zijn twee uur in de kleedkamers gebleven. De spelers van de Uruguayse ploeg, die als toeschouwers aan wezig waren, kwamen bij ons evenals de Argentijnse spelers". Pazos zei dat de Peruviaanse grensrechters het volledig met zijn beslissingen eens waren. Direct nadat hij deze verkla ringen had afgelegd, verliet de uitgeputte scheidsrechter onder politiebewaking het vliegveld. STAATSPENSIOEN De regering van Peru heeft naar aanleiding van de ramp in het stadion van Lima zeven dagen nationale rouw afgekon digd en meegedeeld, dat zij alle begrafeniskosten voor haar reke ning zal nemen. De rouwperiode is maandag ingegaan. Aan het congres zal een wetsontwerp worden voorgelegd inzake hulp aan de slachtoffers. Vrouwen wier echtgenoot bij het drama het leven verloor, zullen een vrij staatspensioen ontvangen. Naar het persbureau Antara heeft gemeld, hebben „vrijheids strijders" op Noord-Borneo on langs nabij Tawaoe een Malei sisch patrouillevaartuig tot zin ken gebracht. Over het lot der 24 opvarenden die zich aan boord zouden hebben bevonden, werd niets gemeld. Voorts meldde Antara, dat eveneens kortgeleden bij gevech ten op de rivier de Limaoe in Noord-Borneo 75 soldaten zijn gedood. Een Britse militaire woord voerder in Singapore heeft deze berichten echter tegengesproken. Uit Koeala Loempoer wordt nog gemeld, dat de beslissing omtrent de in Tokio te houden topconferentie tussen Maleisië, Indonesië en de Philippijnen nog stagneert als gevolg van de kwestie van het terugtrekken der Indonesische guerillastrijders uit Noord-Borneo, waarover nog geen volledige overeenstemming zou bestaan. Het Maleisische ka binet besprak maandagavond een nieuwe van president Soekarno ontvangen mededeling, waarop nog dezelfde avond werd geant woord,

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1