Tijd voor Christen-Democratische Unie nog niet rijp Hypermoderne Ned. Hervormde Kerk ie Sluiskil overgedragen Doem der verdenking BINNENLANDS NIEUWS JEIG6GEB0UW „DE ARK" UITGEBREID EN GEMODERNISEERD GROTE BRAND IN TILBURG Voor ƒ700.000 katoen verbrand HOOFDPIJNPOEDERS Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Maandag 25 Dinsdag 26 mei 1964 Dr. Berghuis opende A.R. partijconvent HET AMERIKAANSE AUTOPARK DERTIG INBRAKEN OPGEHELDERD Gedode V.N.-militair naar Finland Rusk over Zuidoost-Azië Oma was niet bang Portugese officieren vragen asiel in Kongo ROTTERDAMMER IN SPANJE VERONGELUKT AMERIKAANSE LEGERWAGEN UITGEBRAND „Willen A.R.P, en C.H.U. samengaan?" Deze vraag stelde dr. W. P. Berghuis in zijn ope ningsrede van het A. K. partij convent te Utrecht. „Op deze vraag ontbreekt tot nu toe nog steeds een antwoord van de C. H. en zolang dat ant woord er niet is, varen wij met betrekking tot een reformato- risch-christelijke partij in de mist", aldus dr. Berghuis. Hij was bezorgd over deze ontwikkeling, omdat in ons land de reformatie nog steeds met een waardevolle eigen gestalte kan blijven optreden naast de rooms-katholieke, ook al gaat men er van uit, dat zij in een goede onderlinge samenwerking moeten zijn verbonden- De heer Berghuis hoopt, dat een funda mentele toenadering zal leiden tot het vormen van een poli tieke partij van rooms-katholieke en reformatorische christenen, maar zover is het naar zijn mening nog niet. Dr. Berghuis vond, dat het propageren van een „C.D.U,", een Nederlandse christen-demo cratische unie, in dit tijdsge wricht alleen maar vertroebe lend kan werken. DE KWESTÏE-ÏRENE Spreker waarschuwde tegen „ver-econoraisering" van de bin nenlandse politiek. De stoffelijke welvaartszorg is belangrijk, maar, de niet-stoffelfjke kant van een sociale politiek, herzie- ning van de maatschappijstruc tuur met betrekking tot de on dernemingsvorm b,v, zou de be tekenis van de nationale politiek ten goede komen, Over de „kwestie-Irene" zei dr. Berghuis, dat de daarbij op getreden confrontatie tussen katholieken en protestanten posi tief kan worden gewaardeerd in de richting van een nader tot elkaar komen. De oppositie heeft de ehristen-democratisehe samen werking daarbij wel op de proef gesteld, maar deze kon tegen een stootje. Dat bleek uit de fei telijk e gang van zaken, hetgeen zou kunnen wijzen op een ge meenschappelijke emancipatie, aldus dr, Berghuis, Van deze be proeving door de P. y. d, A, kreeg hij niet de indruk, dat het op een niet-passende wijze ge schiedde. „POUJADISME" Spreker vond het de zuiver heid van de vaderlandse poli tiek ten goede komen, dat de V-V.D, zich „uitwendig" niet een confessioneel jasje heeft laten aanmeten en dat zij zich ook nu nog als een vrijzinnig- humanistische organisatie doet kennen, In ronde woorden waarschuw de dr. Berghuis voor een nog niet direct gevaarlijk verschijn sel, dat in ons land een voedings bodem vindt voor een onder stroom in het politieke leven, die „poujadisme" kan worden genoemd. De Belgische artsen staking was z.i. een verschijnsel van een dergelijke anti-parle- mepteire onderstroom. DE AMBONNEZEN Tenslotte sprak dr. Berghuis over het doodvonnis over dr. Soumokil, de leider van de Am- bonnezen, die hebben geijverd voor een erkenning van de zelf standigheid van de republiek der Zuid-Molukken en die dit streven blijkbaar jarenlang ge wapenderhand tegen de repu bliek Indonesië hebben volge houden. Wij kunnen, aldus dr. Berg huis, niet treden in de beoorde ling van dit vonnis en wij mogen dat dan ook niet doen. Wij moe ten ervan uitgaan, dat het over eenkomstig de wetgeving en de jurisprudentie van het land, waarin het is geveld, rechtvaar dig is. Een motief voor het feit, dat deze zaak ons beroert, kan al leen hierin zijn gelegen, dat ons land zich mede verantwoordelijk moet achten voor de houding, welke die Ambonezen uit volle overtuiging en op juridisch moei lijk aanvechtbare gropden in hun strijd voor zelfbeschikking hebben aangenomen. Overigens hoop ik, dat de her stelde betrekkingen tussen Nederland en Indonesië ertoe zullen leiden, dat de hier te lande verblijvende Ambonnezen in de naaste toekomst in volle vrede naar hun eigen land zul len. kunnen en willen terug keren. Naar de mens gesproken ligt ginds hun taak voor de ver vulling van hun roeping", aldus dr. Berghuis. Volgens een statistiek, gepu bliceerd door het Amerikaanse ministerie van handel, zal tegen het einde van dit jaar het auto park in de V. S. uit bijna 86 miljoen voertuigen bestaan. Eind 1963 waren er in de Ver enigde Staten 69.978,589 perso nenauto's, 297,401 autobussen en 13.416.324 vrachtwagens. Dit be tekent een stijging van 4,5 pro cent, vergeleken met het voor gaande jaar, de grootste stijging sinds de „boom" van 1955. De politie in de agglomeratie Den Haag heeft dertig inbraken opgehelderd. Ingesloten zijn de 27-jarige seigermaker J, v. d. Z. uit Den Haag, die als de hoofd, dader is aangemerkt; de 43- jarige Haagse timmerman G. W. J. W.; de 19-jarige glazenwasser Th, J, A. van M., eveneens uit Den Haag en hun stadgenoot de 37-jarige schipper G, v. d, Z„ broer van de hoofddader. Zij hebben bekend ingebroken te hebben in Zoetermeer, Delft, Voorschoten, Leidschendam, Dei. den, Voorburg, Rijswijk en Den Haag- Hun buit bestónd vooral uit gereedschappen als schiet- hamers, boortollen, cirkelzagen en schrijfmachines, De politie heeft deze voorwerpen bij een zestal helers in beslag genomen. De waarde van het gestolene Wordt geschat op ongeveer 6500. De seigermaker, een bekende van de politie, trok er 's nachts rnet een van de andere drie op uit. Meestal was het doelwit een bouwkeet. Enige tijd geleden werd hjj door de Voorburgse politie aangehouden, toen hij zich Wj een juwelierszaak verdacht ophield. Vervolgens konden ook zijn andere maats worden inge- rekend. (Adv.) POLITIE HELPT JONGGEHUWDEN De Amsterdamse politie heeft zaterdagavond door kordaat in< grijpen een pas getrouwd echt paar uit Rhoon uit een moeilijk parket geholpen, Het echtpaar was na de huwelijksplechtigheid de familiedrukte ontvlucht om in zijn woonboot aan de Stadhou derskade te Amsterdam de een- zaamheid op te zoeken. Toen het voor de „woning" stond, bleek geen der echtelieden in het bezit van een sleutel. Amsterdamse agenten wilden wel een handje helpen en wisten de deur zonder haar te forceren op vakkundige wijze te openen. Het echtpaar is de Amsterdamse politie bijzonder dankbaar,,,,,. 'AUTO VAN VIADUCT OP SPOORBAAN De trein van Utrecht naar Arnhem is zaterdagavond om on, geveer tien uur in botsing ge komen met een personenauto die tussen Maarsbergen en Veenen- daal-Pe Klomp van het viaduct over de spoorbaan was afgere. den en op de rails terecht was gekomen, Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. De locomotief werd beschadigd, zo dat er een hu'plocomotief aan te pas moest komen om de trein op te halen. De „Rheingojd" die uit Duitsland kwam, is enige tijd in Veenendaal vastgehouden en ar riveerde daardoor met een half uur vertraging in Hoek van Hol. land en Amsterdam. JONGETJE VERONGELUKT De achtjarige Pieter Tjepke Steinfort uit Franeker is zater dagmorgen omstreeks kwart vóór acht, toen hij op de fiets van het zewmbad naar huis terug wilde keren, bij een verkeerson geval om het leven gekomen. Fietsend in de smalle Dijk- straat in Franeker wilde een vrachtauto met aanhangwagen, geladen met stenen, hem passe ren, tegelijkertijd moest de vrachtwagenchauffeur echter uitwijken voor een bestelauto die aan de linkerzijde van de straat geparkeerd stond. Vermoedelijk is de jongen met de linkerarm tegen de aanhangwagen geko men, waardoor hij het even wicht verloor. Hij viel en kwam met het hoofd onder de achter wielen van de aanhangwagen terecht. Het kind was op slag dood. AUTO. ONDER TREIN Bestuurder ongedeerd. Een auto, bestuurd door de 34-jarige econoom J. W, Beyen uit Heemstede, is vrijdagavond omstreeks elf uur op een onbe waakte overweg in de ringspoor- baan Amsterdam-Tutrecht bij het Zwartelaantje in Duiven- dreeht door de locomotief Van een goederentrein gegrepen. De heer Beyen bleef ongedeerd maar zijn auto werd totaal ver nield-Hij stond al midden op de overweg toen de locomotief de achterzijde van de wagen greep, die een achttal meters werd meegesleurd. Tegenover de poli tie verklaarde de econoom dat hij eerst naar links had gekeken en een groen seinlicht had ge zien, dat de baan veilig gaf voor een van rechts naderende trein. Toen hij daarna naar rechts keek was de locomotief er al, TWEE BRANDEN IN UTRECHT De Utrechtse brandweer moest in de nacht van vrijdag op zater dag twee keer uitrukken. Kort na het middernachtelijk uur brak er een felle brand uit in een op slagloods van de N. V, Verenigde Utrechtse Ijzerhandel aan de Cartesiusweg, De oyerkaping en een groot deel van het interieur worden verwbest. In de loods lag een grote hoeveelheid ijzer van de hoogovens opgeslagen. Er stonden ook negen trucks met opleggers. Eén van de trailers ging in vlammen op, evenals het kantoor, het schaftlokaal en het magazijn. De brandweer, die om ongeveer kwart vóór één door de portier van het provinciaal en gemeente lijk Utrechts stroomleveringsbe- drijf werd gealarmeerd, bestreed het vuur met dertien stralen. Ze kon voorkomen, dat het vuur oversloeg naar twee tanks, dicht bij de ingang, waarin stookolie wordt bewaard. In de loods lagen ook cylinders met acetyleen en propaangas opgeslagen. Maar deze werden niet aangetast door het vuur. Er was tot haif één in de loods gewerkt. De oorzaak van de brand is nog niet bekend- Dé brandweer was het vuur na een uur meester. De schade wordt voorlopig getaxeerd op 100.000 gulden. Even over half twee kwam bij de brandweer de melding binnen dat er brand was uitgebroken in een grote directiekeet van de fir ma Alberts uit Abcoude in de nieuwe Utrechtse wijk Overvecht. In deze loods waren een kantine en een zaaginrichting onderge bracht. Het houten gebouw brandde helemaal uit. De schade wordt op enkele duizenden gul dens geschat. Over de orzaak van deze brand is al evenmin iets bekend. Het stoffelijk overschot van de woensdag j.l. op Cyprus gesneu velde Finse soldaat van de vre desmacht der Verenigde Naties, is aan boord van een vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht naar Finland gebracht. Vóór het vertrek vond op het vliegveld een militaire eredienst plaats. In een toespraak tot het Ame rikaanse rechtskundige instituut heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, verklaard dat indien de communisten blijven volharden in hun agressie tegen Zuid-Vietnam dit een uitbreiding van de oorlog tot gevolg kan hebben. Het gebruiken van Laos als doorgang voor de aanvallen op Zuid-Vtetnam moet volgens Rusk worden beëindigd. Het Laotiaan- se volk heeft recht op de beloof de vrijheid en rust, aldus de Ame rikaanse minister. Premier Thanom Kittikachorn van Thailand heeft verklaard, dat het op het ogenblik nog niet nodig is dat de Verenigde Staten troepen naar Thailand sturen. Hij zei dit na een inspectie tocht langs de grens tussen Thai. land en Laos. Wij zullen Wash ington om troepen vragen als dit nodig is, aldus de premier. Zo als bekend hebben de V. S. laten weten dat zij troepen naar Thai land zullen zenden als dit nodig mocht zijn. Drie flinke bandieten, die dach. ten even de 82-jarige miljonaire en eigenares van een bedrijf in cosmetica, Helena Rubinstein, wat geld afhandig te kunnen maken zijn van een koude ker mis thuisgekomen. Zij wisten vrijdag als bezorgers verkleed door te dringen in haar 26 kamers tellende topflat in New York, waar zij de liftbediende met hun pistolen bedreigden, de huis knecht knevelden en het dienst-' meisje dwongen hen bij haar werkgeefster aan te dienen. De overvallers richtten hun vuurwapens op de oude dame en spraken de klassieke zin „Je geld of je leven." De oude dame reageerde anders dan de drie mannen hadden ver wacht, „Jullie kunnen me niet vermoorden. Ik ben een oude vrouw en ik ben niet van plan me te laten beroven. Eruit „Laten we maar gaan", stelde één der minst moedigen van het drietal voor. Blijkbaar om nog een klein gedeelte van hun ge zicht te redden bonden zij de kordate vrouw op haar stoel vast en namen vervolgens de benen. Twee onder-luitenants van het Portugese leger in Angola zijn naar Kongo gedeserteerd en heb ben daar politiek asiel gevraagd. Zij hadden hun vlucht gedurende verscheidene maanden voorbe reid. De heer W. Simons overhandigt de sleutels van het nieuwe kerkgebouw aan de heer D. Moret, president-kerkvoogd. V.J.n.r.: de heren W. Simons, ds. E. E. Stern, D. Moret en de architect prof. ir. N. Luning Prak. Met de overdracht die zaterdagnamiddag in een eenvoudige plechtigheid plaats had van de hypermoderne kerk aan de Spoor straat is de Nederlands hervormde gemeente te Sluiskil een prach tig gebouw rijk geworden en heeft Sluiskil er een bouwkundig sieraad bij gekregen dat (hopelijk) tot in het nageslacht de trots van het dorp zal zijn. Tevens is het aangebouwde jeugdgebouw „De Ark" aanmerkelijk uitgebreid en gemoderniseerd, zodat de protestantse gemeenschap van Sluiskil ook daarop met recht trots kan zijn. FEESTELIJKHEDEN 'v_„ Professor ir. N. Luning Prak is de bouwmeester van dit fraaie kerkgebouw en de hervormde gemeente staat in de komende dagen tal van feestelijkheden te wachten. In tegenwoordigheid van de kerkeraad, de kerkelijke medewerkers, de bouw- en de 'financiële commissies en de ar chitect hebben de aannemers, de Gebr. Simons uit Terneuzen het gebouw overgedragen aan de kerkeraad. Het geheel stond on der leiding van de consulent voor Sluiskil, ds. E. E. Stern uit Sas van Gent. Op zondag 31 mei heeft de officiële ingebruikne ming van de kerk plaats en op zondag 7 juni a.s. zal ds. H. J. Ruis uit Utrecht ei* zijn intrede Ongeveer 1200 balen ruwe ka toen met een totale waarde van 700.000 zijn zondagmiddag in de opslagplaats behorende bij de N. V. Tilburgse katoenspinnerij in vlammen opgegaan. De brandweer, die met groot materieel was uitgerukt, kon voorkomen dat het vuur over sloeg naar de fabrieksgebouwen. Deze liepen slechts lichte brand en waterschade op. Of de pro- duktje in het bedrijf stagnatie zal oplopen, is afhankelijk van de grootte der schade binnen de ge bouwen, met name in de conerij, waar katoenen garens worden gewonden op conen bestemd voor de breimachine. Dit bedrijfsge- deelte lag namelijk het dichtst bij de vlammenzee. Ook in de aanvoer van nieuwe ruwe ka toen moet worden voorzien. De bij het fabriekscomplex opgesla gen voorraden zijn totaal on- door AGATHA CHRISTIE 3) Maar zijn nuchter verstand kreeg de overhand en hij dacht: Iers type! De donkerblauwe ogen, door schaduw omrand, het kroezige zwarte haar, de melan cholieke schoonheid van jukbeen en kaak. Het meisje stond daar, jong, op haar hoede, vijandig. Zij vroeg: „Wat wenst u?" Zijn antwoord klonk conven tioneel. „Is meneer Argyle thuis?" „Jawel. Maar hij ontvangt nie mand. Ik bedoel bezoekers die hij niet kent. U kent hij niet, ge loof ik." „Neen, hij kent mij niet, maar. Zij deed de deur al een beetje dicht. „Dan doet u beter eerst te schrijven. „Pardon, ik moet hem zeer be slist spreken. Bent u. juf frouw Argyle?" Met tegenzin gaf zij dit toe. „Ja, ik ben Hester Argyle. Maar mijn vader ontvangt geen mens, tenzij hij een afspraak gemaakt heeft. U doet dus het beste met eerst te schrijven." „Ik heb er een hele reis voor gemaakt. Dat liet haar volkomen onbe wogen. „Dat zeggen ze allemaal. Ik had gedacht dat daar nu lang zamerhand wel een eind aan ge komen was." Vol verwijt ver volgde zij: „U bent zeker ver slaggever?" „O, nee, niets van die aard." Zij keek hem achterdochtig aan, net of ze er geen steek van geloofde. „Nu, wat wilde u dan?" Achter haar rug, iets verder weg in de hal, zag hij een nieuw gezicht verschijnen. Een alle daags, lelijk gezicht. Als hij het had moeten beschrijven, zou hij het een gezicht als een panne- koek hebben genoemd. Het ge zicht van een vrouw van mid delbare leeftijd, met krullend, gelig-grijs haar, dat boven op haar hoofd zat geplakt. Ze maakte de indruk dat ze daar wat rondhing, alsof ze, als een lorrende draak, de wacht hield, „Het betreft uw broer, juf frouw Argyle." Hester Argyle hield even haar adem in. Ongelovig klonk het „Michael?" „Nee, uw broer Jack." Nu barstte zij opeens los. „Dacht ik het niet! Ik wist dat het weer om Jacko ging. Waar om kunt u ons niet met rust laten? Dat is allemaal toch voor bij! Als u geen journalist bent, dan bent u zeker een dokter of een psycholoog of zo iets. Toe, gaat u alstublieft heen. Mijn vader kan niet gestoord worden. Hij is druk aan de studie." Zij deed de deur nog iets ver der dicht. Haastig haalde Cal gary iets waarmee hij had behoren te beginnen een brief uit zijn zak en duwde haar die in de hand. „Hier heb ik een brief van meneer Marshall." Nu stond zij beteuterd te kijken. Haar vingers sloten zich aarzelend om de envelop. Enigs zins onzeker stelde zij de vraag: „Van meneer Marshallin Londen?" Op dat moment dook de vrouw van middelbare leeftijd plotse ling naast haar op, de vrouw die tot nu toe op het tweede plan in de hal schuil was gebleven. Zij keek Calgary vol argwaan aan en dit deed hem denken aan een klooster, ergens in het bui tenland. Inderdaad, dit had het gezicht van een kloosterzuster kunnen zijn. Hier ontbraken al leen de gesteven witte kap, die zo'n gezicht omlijstte, de sluier en het zwarte habijt. Het gezicht was niet dat van een vrouw, die een gelofte had afgelegd, maar eerder dat van een leke- zuster, die een bezoeker door het luikje in de dikke deur eerst argwanend bespiedt alvorens hem,onwillig, binnen te laten en dan naar de spreekkamer of de eerwaarde moeder-overste te brengen. Zij informeerde: „Komt u van meneer Marshall?" Door de wijze, waarop zij dit vroeg, klonk er een besehuldiging in die vraag. Hester keek gespannen naar de envelop, die zij in haar hand hield. Daarna draaide zij zich zonder een woord te zeggen om en holde de trap op. Calgary bleef op de drempel staan, onder het verwijtende en argwanende oog van de draak- annex-lekezuster. Hij zocht naar iets wat hij zou kunnen zeggen, maar hij kon niet op een idee komen. Hij was verstandig ge noeg daarom zijn mond maar te houden. Even later klonk Hesters stem, koel en zowel letterlijk als figuurlijk uit de hoogte tot hen. „Vader zegt, dat hij boven kan komen." Met kennelijke tegenzin deed zijn waakhond een stap opzij. Er was niets in haar achterdoch tige houding veranderd. Hij liep haar voorbij, deponeerde zijn hoed op een stoel en ging de trap op, waar Hester hem stond op te wachten. Het interieur maakte op hem een algemene indruk alsof hij een dure kliniek bezocht. Door een smetteloze gang ging Hester hem voor. Aan het einde daar van deed zij een deur open en wees hem dat hij naar binnen kon gaan. Zij trad na hem bin nen en deed de deur achter zich dicht. Dit vertrek bleek een biblio theek te zijn. Calgary hief het hoofd op met een gevoel van welbehagen. De sfeer van dit vertrek was totaal anders dan die van de rest van het huis. Dit was een kamer waar iemand werkelijk leefde, waar hij zowel werkte als tot rust kon komen. (Wordt vervolgd.) bruikbaar geworden. Omtrent de oorzaak van de brand ontbreken alle aanwijzingen. Toen de brandweer op het ter rein verscheen, sloegen de vlam men naar alle kanten uit de in de open lucht opgestapelde balen katoen. Ook het fabriekscomplex werd bedreigd. De brandweer concentreerde zich daarom op 't behoud van de gebouwen. Met zestig man en 26 stralen en met assistentie van de bedrijfsbrand weer en eenheden van de B. B. werd het vuur ingesloten. Men kon niet anders doen dan grote hoeveelheden water in de bran dende massa's kaoen spuiten, Iedere keer schoten nieuwe vlammen op, doordat de openin gen tussen de gestapelde balen als luchtkokers fungeerden. De verzengende hitte stelde de brandweer voor een schier on mogelijke taak die pas verlicht werd toen het mogelijk was de balen uit elkaar te trekken. Het nablussingswerk zal nog geruime tijd vergen. Vele brand weerlieden kregen het te kwaad als gevolg van de hitte en moes ten hun werk tijdelijk staken. Voor het samengestroomde pu- stand van de weg tot de vuur- bliek was er door de grote af- haard en de rookontwikkeling weinig spectaculairs te zien. De 31-jarige heer J. Hoekstra uit Rotterdam heeft zaterdag avond bij een verkeersongeluk in Spanje de dood gevonden. Zijn auto kwam bij Taberna in Almeria in botsing met een vrachtauto. De echtgenote van de heer Hoekstra werd licht ge wond. Onder Ouder-Amstel is zater dagavond 'n Amerikaanse leger wagen van de vliegbasis Soester- berg met vijf Amerikaanse mili tairen over de kop geslagen en geheel uitgebrand. Eén der in zittenden werd ernstig gewond, twee anderen liepen lichte ver wondingen op. De drie militairen werden vervoerd naar een gast huis in Amsterdam, vanwaar zij later op de avond op transport konden worden gesteld naar Soesterberg. De twee overige Amerikanen bleven ongedeerd. De Amsterdamse politie neemt aan dat het linkervoorwiel in de middenberm is geraakt en de wagen daardoor is gekanteld. doen en bevestigd worden door zijn schoonvader, ds. Lazonder te 's-Gravenhage. INDRUKWEKKEND De nieuwe hervormde kerk is indrukwekkend door haar stijl volle eenvoud. Het bouwen heeft heel wat hoofdbrekens gekost zoals prof. ir. Luning Prak me dedeelde omdat het gebouw op een „scheef" terrein staat. Maar dank zij de goede Zorg en het vakmanschap van de Gebroeders Simons (een bijzonder woord van waardering kregen de uitvoerder, de heer Legrand en het perso neel) zijn alle moeilijkheden overwonnen. De eigenlijke kerkruimte geeft plaats aan 275 personen. Een ge deelte is bestemd als liturgisch centrum, waar dus de avond- maaltafel en de doopvont komen te staan. Voor hoogtijdagen is er een galerij. Het gehele interieur is modern; boven de fraaie preekstoel hangt een groot hou ten kruis. Door de ramen in een bepaalde stand te plaatsen is de acoustiek buitengewoon gunstig geworden. Het siermetselwerk geeft dezelfde indruk van voor name stijl. H,et gebouw wordt door middel van jyurme lucht verwarmd en de verachting, as eenvoudig en arüstigjï..mt de ingebruikneming door ds. J. G. Cupédo zal plaats hebben is geen toeval; immers deze heeft in zijn Sluiskilse tijd met hart en ziel aan de totstandwerking gewerkt. DANKWOORDEN Na een kort inleidend woord door de consulent, ds. E. Stern uit Sas van Gent, bracht prof. ir. Luning Prak in de eerste plaats het kerkbestuur dank voor het vertrouwen en sprak de archi tect ook zijn dank uit aan de Ge broeders Simons. „Moge het nieuwe van buiten een teken zijn van de innerlijke vernieuwing", zo zei prof. Luning Prak, die zijn dank uitsprak aan het adres van de heer F. v. d. Hooft, die geheel belangeloos het opzicht óver het bouwwerk heeft gevoerd. Want dit kwam bij verschillende spre kers wel duidelijk naar voren dat mensen uit Sluiskil, die toch al een drukbezette dagtaak heb ben, tijd en moeite wilden geven om dit tot stand te brengen. De heer Simons die zijn dank uitsprak aan het adres van de kerkeraad, was tevreden over de goede samenwerking, ook met de onderaannemers die hun werk op voortreffelijke wijze hebben uitgevoerd. De scriba van de kerkeraad, de heer P. Meeuwse, stelde een drukke maar feestelijke tijd in het vooruitzicht en memoreerde de diverse bouwfasen. Speciaal de heer Van der Hooft wenste hij te danken. „Sluiskil heeft nu een prachtig modern gebouw en ik hoop dat kerkeraad en ge meente het goed zullen besturen, aldus spreker. De heer D. Moret, voorzitter van de Ned. hervormde kerk te Sluiskil, zei dat men met dank baarheid kan terugzien en met vertrouwen vooruit kan kijken. In zijn slotwoord zei ds. Stern dat de mensen die het evangelie binnen de muren horen, het daadwerkelijk naar buiten moe ten uitdragen en deze nieuwe kerk is daarvan de zwijgende ge tuige". „DE ARK" GEMODERNISEERD De hervormde gemeente te Sluiskil kan trots zijn op het ver grote en gemoderniseerde jeugd gebouw „De Ark", dat als het ware één geheel met de kerk vormt. In de gezellige zaal is ruimte voor ongeveer 200 per sonen. Er is een vrij ruim toneel met een uitstekende verlichting en doeltreffende kleedkamers voor de dames en heren toneel spelers. Aan de achterzijde van de zaal is de bar waar de dran ken kunnen worden geserveerd. Vanzelfsprekend ontbreken evenmin de keuken, toiletten en bergruimte voor de spelen die ter beschikking zijn van de jeugd die lid is van de instuif.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2