Indonesië wil langdurige samenwerking met Nederland Zuidamerikaanse voetbalwaanzin Neutralisten zoeken steun Echtgenote van Gaullistische afgevaardigde ontvoerd GERESERVEERD TEGENOVER VEROLME Uitgaansverbod in Leopoldstad DRAMA TIJDENS WEDSTRIJD IN PERU 350 DODEN; RUIM 809 GEWONDEN RISLANB WIL CONFERENTIE OVER LAOS IN GENEVE Rusland vraagt Engelse instemming TERUGGEVONDEN OP VERLATEN BOERDERIJ HET WEER Maandag 25 Dinsdag 26 mei 1964 20e Jaargang - No. 6217 Brand in San Francisco: zes doden Noordvietnamees protest Teruggevonden DE MOORD OP PRES. KENNEDY Zon-en Maanstanden Weerbericht Hoogwater vrankering by abonnement: Terneuzen Direcfeur-Hoofredacteurj I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,—; per week 50 ct. Losse nrs 10 ct.5 DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermeldng: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dïnsdag-nummer tot 10 uur v.m. Indonesië wil komen tot lang durige samenwerking met Neder land, aldus de derde vice-minis ter-president tevens minister van basisindustrie en mijnbouw van Indonesië, Chaerul Saleh. Deze samenwerking, die zich niet tot bepaalde terreinen zal moe ten beperken, zal een basis moe ten vinden in een overeenkomst met Nederland waarbij alle be staande problemen over en weer in grote lijnen kunnen worden geregeld. Minister Saleh, die zaterdag sprak tijdens .een persconferen tie ten huize van de Indonesische zaakgelastigde in Nederland, Moh. Sharif, achtte het niet uit gesloten, dat een dergelijke over eenkomst zou kunnen worden gesloten tijdens het bezoek, dat minister Luns in Je tweede helft van juli aan Indonesië zal bren gen. Bedrijfsleven Minister Saleh zei in Neder land hartelijk te zijn ontvangen. Hij verwees ook in overdrachte lijke zin voortdurend naar het mooie weer. Hij herhaalde het geen hij bij zijn aankomst op Schiphol had gezegd, namelijk dat zijn bezoek ten doel had de besprekingen, die minister Soe- bandrio hier -heeft gevoerd, voort te zetten, verder uit te werken en te concretiseren met de bedoeling de reeds bestaande zakelijke betrekkingen zo spoe dig mogelijk te ontwikkelen en uit te breiden. Ook wilde hij zich oriënteren over de contacten tussen het bedrijfsleven in Indo nesië en in Nederland. Tot concrete resultaten is het alleen gekomen met Philips Gloeilampenfabrieken te Eind hoven, waar hij tezamen met ir. F. J. Philips een overeenkomst van industriële samenwerking ondertekende. Ook politieke factoren Minister Saleh wees er op, dat bij 't overleg over de industriële samenwerking niet altijd naar zuiver economische maatstaven kan worden gerekend. Er spelen politieke factoren mee alsook het feit, dat Indonesië een ont wikkelingsland is. Met minister Andriessen is in het algemeen gesproken over bepaalde aspecten van de han delstarieven, dit tegen de achter grond van een ontwikkeling op de wereldmarkt, waarbij de prij zen van grondstoffen de neiging tot dalen en die van industriële produkten tot stijgen hebben. Deze situatie zou in een land als Indonesië aanleiding kunnen worden tot politieke onrust. Waar het in Indonesië in de eerste plaats om gaat, is de ont wikkeling en rehabilitatie van bestaande produktie-eenheden en de afzet van de produkten. In verband met dit laatste wordt veel aandacht geschonken aan de ontwikkeling van de transport mogelijkheden te land, het in- terinsulaire verkeer te water en de internationale scheepvaart verbindingen. Tin naar Nederland Minister Saleh merkte nog op, dat sinds de confrontatiepolitiek tegenover Maleisië alle Indone sische tin in Nederland wordt gesmolten. Dit zal in de toekomst zo blijven. Er wordt weliswaar gewerkt aan het totstandkomen van een eigen tingieterij op Ban- ka, maar deze kan pas gaan wer. ken wanneer het hiermee ver bonden havenproject gereed is. Deze tinsmelterij zal een maxi mum capaciteit van 20.000 ton hebben. Het is de bedoeling 'de Indonesische tinproduktie sterk uit te breiden en de tin, die In donesië niet zelf kan smelten, naar Nederland te sturen. Met minister Witteveen is ook nog gesproken over de finan ciële gevolgen van het verleden. Minister Saleh noemde dit een moeilijk en ingewikkeld pro bleem. Van beide kanten bestaat de bereidheid tot praten en dit achtte hij heel belangrijk. De onderhandelingen met het Verolme-concern zijn nog niet afgesloten. Indonesië staat wat terughoudend tegenover de al te grote voortvarendheid waardoor de plannen van de heer Verolme worden gekenmerkt. Zaterdagavond zijn in San Francisco zes leden van een dansgroep uit Samoa, die voor een kerkelijke genootschap op trad, om het leven gekomen toen het gebouw, waarin de voorstel ling werd gegeven, in vlammen opging. Volgens de politie is de brand ontstaan, doordat tijdens de uit voering van een vuurdans een der gordijnen op het toneel door een toorts, die daarbij werd ge bruikt, vlam vatte. Van de 200 gasten werden er zestig gewond. In Leopoldstad is een uitgaans verbod afgekondigd nadat vier bomaanslagen waren gepleegd, die een Kongolees het leven heeft gekost en zeven Kongole zen verwondingen hebben toe gebracht. In welingelichte kringen wor den de aanslagen toegeschreven aan het „natidnale bevrijdings comité" in Kongo-Brazzaville, dat vorig jaar werd gesticht door politici uit Kongo-Leo. Bij' een voetbalwedstrijd in het stadion van Lima, de hoofdstad van Peru, heeft zich zondag een onge kend drama voltrokken, dat volgens de laatste berich ten aan 350 mensen het leven heeft gekost en waarbij ongeveer 800 mensen gewond werden. Het merendeel van de slachtoffers zou uit vrouwen en kinderen be staan. De meeste slachtoffers vielen in een enorm ge drang bij de uitgangen van het stadion, toen de politie naar aanleiding van ernstige onlusten op en om het voetbalveld met harde hand ingreep. Velen werden on der de voet gelopen. Amateurvoetbal De onlusten deden zich voor bij een wedstrijd tussen de ama- teurploegen van Peru en Argen tinië voor de voorronde van het Olympisch voetbaltournooi. De scheidsrechter, de heer Angel Edurado Pazos uit Uruguay, zag zich enkele minuten vóór het einde genoodzaakt de wedstrijd te staken, toen de 50.000 toe schouwers een regen van kussen tjes op het veld lieten neerdalen Generaal Kon Lae, de bevelhebber van de neutralistische strijd krachten in Laos, heeft de veertien landen die de Geneefse over eenkomst over Laos hebben ondertekend, dringend verzocht de „Vietminh en Patliet Lao" te dwingen hun aanvallen stop te zet ten. Als zij dit niet doen, zullen wij doorvechten en de landen, die de neutraliteit van Laos steunen, vragen ons in onze strijd tegen de Pathet Lao te helpen, zo zei Kon Lae. De Sowjet-regering is voor standster van een conferentie over Laos waaraan de landen deelnemen die de Geneefse ak koord van 1962 hebben onder tekend. Zij meent dat Genève de ideale plaats voor een dergelijke 'nternationale conferentie zou 7,ijn en dat men in juni bijeen '.ou kunnen komen, aldus het i"rsbureau Tass. De Sowjet-regering vroeg En- eland in te stemmen met een gemeenschappelijk beroep op de veertien landen die de neutrali teit van Laos hebben gegaran deerd, een nieuwe conferentie over Laos te houden. Engeland en de Sowjet-Unie waren zoals bekend de voorzitters van de Geneefse conferentie van 1962, Noord-Vietnam heeft bij Laos geprotesteerd dat vier leden van zijn ambassade-staf in Vientiane zijn gearresteerd en gemarteld. Volgens het persbureau van Noord-Vietnam zegt de Noord- vietnamese minister van buiten landse zaken, Xoean Thoey, in een protest aan premier Soevan- na Phoema, dat de Noordviet- namese ambassade is geïsoleerd en zich zelfs niet meer van levensmiddelen kan voorzien. Noord-Vietnam eist vrijlating van de gearresteerden, schade vergoeding en onmiddellijke op heffing van de omsingeling der ambassade. f. Zie verder pag. 3)j en een groot aantal heethoofden het veld opstormde, nadat hij bij de stand 10 voor Argentinië een doelpunt van Peru had afge keurd. Politiemannen met hon den namen onmiddellijk de scheidsrechter en de spelers in bescherming en wierpen traan- gasbommen om de woeste me nigte te verspreiden. Toen dat niet direct hielp, lieten ze de honden los en begonnen ze waarschuwingsschoten te lossen. De gevolgen waren ontzettend: de tienduizenden mensen raakten in paniek en stortten zich naar de uitgangen. De hoofdpoorten waren echter nog gesloten en er ontstond een enorm gedrang, waarin velen doodgedrukt of onder de voet gelopen werden. Vrouwen en kinderen vielen van de „volkstribunes" en sloegen op het cementen plaveisel te pletter. Zich onbewust van het drama dat zich achter hen afspeelde, trokken tal van woestelingen, die via andere uitgangen naar bui ten hadden kunnen komen, de stad in, waar ze grote vernielin gen aanrichtten. Auto's werden in brand gestoken en tal van winkelruiten moesten het ont gelden. Een spoor van vernieling leidde tot in het centrum van de stad, waar niets vermoedende burgers alles met ontzetting ga desloegen. De jockey-club, de Goodrich-bandenfabriek en een aantal huizen werden in brand gestoken door een volkomen bui ten zinnen geraakte menigte. Een autobus en elf personenwagens brandden volledig uit. Artsen en verpleegsters opgeroepen Intussen werden de slachtof fers van de ramp in het stadion in allerijl met vrachtwagens naar de ziekenhuizen gebracht, waar groot alarm was geslagen. Alle artsen en verpleegsters in de hoofdstad werden opgeroepen. Spoedig na het bekend worden van het drama meldden zich bij de ziekenhuizen groepen mensen die naar verwanten informeer den. Streng onderzoek Ook in het stadion zelf is brand gesticht. Er hebben zich hevige botsingen tussen het publiek en de politie voorgedaan, waarbij met stenen en flessen werd ge worpen. Enkele van de slachtof fers schijnen neergeschoten te zijn, maar de ziekenhuisautori teiten hebben dat niet willen be vestigen. De president van Peru, Fer nando Belaunde Terry, heeft in een boodschap aan zijn volk zijn leedwezen over het gebeurde be tuigd en een streng onderzoek aangekondigd. De regering heeft met het oog daarop de grondwet voor dertig dagen buiten wer king gesteld. Gooi- en smijtpartij De wedstrijd Peru-Argentinië was in de eerste helft normaal verlopen. Toen echter de Argen tijnen al spoedig na de rust de leiding namen, werd de strijd veel harder. De wedstrijd liep de scheidsrechter totaal uit de hand en ontaardde in een gooi- en smijtpartij. De toeschouwers begonnen zich hoe langer hoe meer te roe ren en wierpen flessen en stenen op het veld. De hel brak los, toen de scheidsrechter een doel punt van de Peruvianen afkeur de. Een woesteling probeerde de arbiter aan te vallen maar werd nog juist door politiemannen tegengehouden. Een andere toe schouwer werd door een politie man buiten westen geslagen waarop de scheidsrechter besloot een einde aan de wedstrijd te maken, zes minuten voor het verstrijken van de speeltijd. Het publiek bestormde toen het ter rein. Later werd vernomen, dat de scheidsrechter en de spelers ongedeerd zijn gebleven. Grondwet buiten werking In het communiqué waarin het buiten werking stellen van de grondwet wordt bekendgemaakt, zegt de regering onder meer dat deze maatregel is genomen om te verhinderen dat agitators van de gelegenheid gebruik maken de openbare orde te verstoren. De politie, zo vervolgt het communiqué, heeft geen gebruik gemaakt van haar wapens en de doden zijn uitsluitend gevallen als gevolg van het gedrang dat zich bij de poorten van het sta dion voordeed. De regering, smartelijk ge troffen door deze tragische ge beurtenissen, welke door een banaliteit werden uitgelokt, vraagt de bevolking haar kalmte te bewaren en met de openbare macht samen te wer ken om te voorkomen dat dit droevige sportincident door agitators wordt uitgebuit en nog grotere schade veroor zaakt dan ongelukkigerwijze reeds is aangericht. Morgen rouwdag Morgen (dinsdag) zal in ge heel Peru worden gerouwd. Er is een nationaal fonds gevormd voor hulp aan de slachtoffers. Ministers hebben al een groot bedrag gestort. De politie bewaakt het hotel waar de Argentijnse voetballers zijn ondergebracht. Er zijn daar geen incidenten voorgekomen. Het Braziliaanse elftal heeft in tussen garanties geëist voor de veiligheid der spelers wanneer deze tegen Peru uitkomen. Een Mevrouw Madeleine Dassault, de 65-jarige echtgenote van de Franse Gaullistische afgevaar digde, vliegtuigbouwer en finan cier Marcel Dassault, is in de nacht van vrijdag op zaterdag door drie gemaskerde mannen ontvoerd uit de auto waarin zij met haar echtgenoot bij hun huis aan de grens van het Parijse Bois de Boulogne was gearri veerd. Beauvais nabij Creil ten noorden van Parijs. De politie bracht haar naar het hoofdbureau van politie van Senlis. Een van haar ontvoerders, wiens naam als Costa werd op gegeven, is gearresteerd. Onmiddellijk na ontvangst van het bericht van het terugvinden van zijn ehtgenote is Dassault, die nog geenszins van zijn opge- MEVROUW DASSAULT TERUGGEVONDEN De 65-jarige mevrouw Dassault, die vrijdagnacht uit Parijs werd ontvoerd, is weer teruggevonden. Volgens de politie verkeert zij in goede gezondheid. We zien haar hier, met haar echtgenoot, tijdens een persconfe rentie kort na haar. bevrijding. Een van de ontvoerders, die haar bewaakte, werd meteen door de politie gearresteerd, later werden nog twee ontvoerders aangehou den. Een vierde wist te ontsnap pen. De 72-jarige Marcel Dassault, bouwer van de „Mystère" en de „Mirage", met wie de ontvoerde in 1919 in het huwelijk trad, is het hoofd van de Marcel Das sault Holding Company welke de vliegtuigfabriek omvat en be langen heeft in de Parijse han delsbank, een dagblad en een weekblad en een aantal andere bedrijven. De heer Dassault en de chauf feur van de auto werden door de overvallers neergeslagen die daarop mevr. Dassault in een gele Citroën met naar later bleek een valse nummerplaat mee namen. De heer Dassault heeft bij de overval een hoofdwond opge lopen. Hij kon slechts een vaag signalement van zijn belagers geven. Later op de ochtend werd ge meld dat de politie de gele auto, waarin mevrouw Dassault werd ontvoerd, onbeheerd had gevon den in het noordwesten van Parijs. De auto was gestolen. In de loop van zaterdag heb ben onbekenden telefonisch de voorwaarden laten weten, waar op mevrouw Dassault zou wor den vrijgelaten. Het merkwaar dige was echter dat deze voor waarden nogal uiteenliepen. Hoewel alle onbekenden zeiden te spreken namens de organisa tie van het geheime leger (O. A. S.), noemde de één een losprijs van een miljard oude franken (ruim zeven miljoen gulden); een ander deelde mee, dat de ontvoerde zou worden vrijgelaten als ex-generaal Salan, een voor malige leider van de O. A. S., die een levenslange gevangenisstraf uitzit, werd vrijgelaten. Een der de verklaarde dat Salan en ex- generaal Jouhaud, die ook we gens gewapend verzet tegen de politiek van president De Gaulle is veroordeeld, beiden op vrije voeten moesten worden gesteld en per vliegtuig naar Spanje ge zonden. Tenslotte heeft zich iemand anoniem gemeld, die de vrijlating van ex-kolonel Argoud eiste in ruil voor mevrouw Das sault. Mevrouw Dassault werd zon dagmorgen door politie-agenten aangetroffen in het bos van lopen verwondingen en de door stane emoties was hersteld, uit Parijs naar Senlis vertrokken. datum voor deze wedstrijd is nog niet vastgesteld. Eerst zal de schade aan het stadion, welke op 130.000 gulden worden ge raamd, moeten worden hersteld. In 1960 werden meer dan twin, tig mensen zwaar gewond toen tijdens een voetbalwedstrijd in Buenos Aires (Argentinië) toe schouwers het veld opstroomden uit protest tegen een beslissing van de scheidsrechter. Senlis ligt een vijftigtal kilome ters ten noorden van Parijs. Geen losgeld Later arresteerde de politie twee medeplichtigen van Costa, die een goede bekende van de justitie is. Een derde man wist te ontsnappen. Mevrouw Dassault verklaarde dat zij niet bang was geweest en dat zij een goede behandeling heeft ondervonden. De ontvoer ders hadden haar tijdens de rit naar de schuilplaats met cholo- roform verdoofd. Volgens Dassault was er geen losprijs betaald. Ik heb zelfs geen contact met de ontvoerders ge had, zei hij. De twee later gearresteerde mannen zijn de broers van Ga briel en Gaston Darmon, de eigenaars van de verlaten boer derij waar mevrouw Dassault werd gevonden. Volgens de politie verkeert mevrouw Dassault in goede ge zondheid. Zij werd teruggevon den in een huis in Villers sous St. Leu, omstreeks twintig kilo meter van Senlis. Zij werd daar bewaakt door de van Corsica af komstige 26-jarige Costa. De politie, die in het betrokken gebied onafgebroken had gepa trouilleerd, had systematisch alle verlaten woningen afgezocht. De New York Herald Tribune heeft zondag een foto gepubli ceerd, die is genomen op het ogenblik dat de aanslag op pre sident Kennedy werd gepleegd. In de ingang van het gebouw vanwaar op de zesde verdieping de schoten op het staatshoofd werden afgevuurd, ziet men een man staan die lijkt op Lee Har vey Oswald, degene die als de moordenaar wordt beschouwd. De stelling, dat Oswald, die kort na de dood van de president zelf door de nachtclubeigenaar Ruby werd doodgeschoten, de moorde naar van de president was, zou onhoudbaar zijn als de man op de foto inderdaad Oswald is. De Amerikaanse recherche (F.B.I.) en de directeur van het gebouw, waaruit de dodelijke schoten werden gelost, hebben al verklaard, dat de man in kwestie een andere employé is, een zeke re Billy Lovelady, die trouwens zelf ook heeft gezegd dat hij op het bewuste ogenblik in de in gang van het gebouw stond, het geen getuigen hebben bevestigd. De New York Herald Tribune geeft toe dat er een gelijkenis is tussen Oswald en Lovelady. Het blad meldt dat de foto, die al eerder was gepubliceerd, onder de aandacht is gebracht van de commissie-Warren die de moord op Kennedy onderzocht. MINDER WARME LUCHT IN AANTOCHT Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het weekeinde voer den oostelijke winden warme continentale lucht naar onze om geving langs de zuidflank van een gordel van hogedrukgebie- den boven Noord-Europa. Restanten van een oude oce aandepressie verplaatste zich van Ierland naar de Golf van Bis- caye en hieromheen trokken ver schillende storingsgebieden van Spanje naar het noorden en noordwesten. Deze brachten vooral in Zuid- en Midden- Frankrijk zeer veel regen. Verschillende stations meldden in 2 dagen ongeveer 70 mm. ZON MAAN op onder op onder Mei 25 4.33 20.42 19.44 4.27 26 4.32 20.43 20.51 4.49 27 4.31 20.44 21.55 5.16 28 4.30 20.45 2253 5.51 29 4.29 20.4X 23.43 6.33 Minder warme lucht is thans bezig over Frankrijk naar het noorden te stromen en verwacht moet worden dat deze van het zuiden uit ook ons land zal bin nendringen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig van hedenavond tot dins dagavond. Iets minder warm Iets lagere temperaturen met enkele lokale regen of onweer buien, maar ook perioden met zonneschijn. Zwakke tot matige veranderlijke wind. DINSDAG 26 MEI Breskens Terneuzen Hansweert t Walsoorden v.m. 1.49 2.24 3.04 3.14 n.m. 2.08 2.43 3.23 3.33 WOENSDAG 27 MEI Breskens Terneuzen Hap-sweert Walsoorden v.m. n.m. 2.23 2.40 2.58 3.15 3.38 3.55 3.48 d.03

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1