Openlijke v[jandschap in het paleis Bourbon Werkgevers contra minister Veldkamp B-mosselen worden duurder NIET IEDEREEN HEEFT IE SOCIALE VOORZIENINGEN NODIG Schooltandverzorging te beperkt PERFECTE JEUGDZORG IN ZIEDEN Aanvaring in het Kanaal Pagina 4 DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 22 mei 1964 Nederlander in Frankrijk verongelukt „Door het optreden van de deskundige minister van sociale zaken is er vrijwel geen onderdeel van de sociale verzekering te noemen waarop geen nieuwe initiatieven zijn genomen. De indiening van het wetsontwerp arbeidsongeschikt heidsverzekering was het resultaat van jarenlang voor bereidend werk. Wij willen de minister de voor zijn ac tiviteit op dit gebied toekomende lof niet onthouden. NODIG? BEVOOGDING TEGENKOERS Ook M.K.V. geschrokken van prijsstijgingen DE AMERIKAANSE HAVENARBEIDERS EN DE HANDEL MET CUBA ZEEPOST DAGGELD VERLAAGD LEVENSLANG VOOR WESTDUITSE OORLOGSMISDADIGER De Duitse geleerden in Egypte „Mods" en „rockers" DE RAMP IN DE LUISENTHAL-MIJN JONGEN LEVEND VERBRAND VLIEGTUIG OP PHILIPPIJNEN NEERGESTORT KONING DER ZIGEUNERS NAAR LONDEN BURGEMEESTER CRAEYBECK VAN ANTWERPEN TREKT ONTSLAG IN Imogen politieambtenaren zitting van ambtenaren gerecht bijwonen NEGEN MAANDEN VOOR DIEFSTAL NARCOTICA In de wandelgangen van het palais Bourbon, het gebouw van de Franse nationale vergadering, hebben suppoosten gister door hun optreden voorkomen, dat het tot een. vuistgevecht kwam tus sen Frangois Mitterrand, een der leiders van de linkse oppositie, en de Gaullistische afgevaardig de Pierre Bas. De twee mannen lagen reeds woensdag tijdens een debat met elkaar overhoop. De heer Bas was Mitterrand fel in de rede gevallen en zei dat deze zich te schande gemaakt had. De afge vaardigde van de oppositie wierp zijn tegenstander toen voor de voeten, dat hij tijdens zijn ambts periode als minister voor de Franse overzeese gebieden straf maatregelen heeft moeten nemen tegen de toenmalige functionaris van zijn departement de heer Bas. De zaak liep zó hoog dat het vormen van een ereraad ter sprake kwam. Vooruitlopend op de uitspraak van deze ereraad heeft de heer Bas volgens oud-minister Mit terrand zich op zijn voor malige suerieur gestort en hem De 22-jarige Albert van Urk, zoon van de gemeentesecretaris van Culemborg, is bij een ver keersongeluk in Masnières in Noord-Frankrijk om het leven gekomen. De heer Van Urk reed door onopgehelderde oorzaak met zijn auto naar links en vloog tegen een geparkeerde Nederlandse vrachtauto. De heer Van Urk was op slag dood. De chauffeur van de vrachtwagen bleef onge deerd. van achteren aangevallen en flink geslagen. Oud-minister Mit terrand, die staande een krant las, kreeg geen kans geweld met ge\ eld te beantwoorden doordat suppoosten tussenbeide kwamen. De heer Mitterrand heeft in middels de voorzitter van de na tionale vergadering Jacques Cha- bandelmas, een brief gezonden, waarin hij het gedrag van de heeï Bas aan de beoordeling van de voorzitter overlaat. Hij spreekt de hoop uit, dat de voorzitter degenen „dié zich tot dergelijke handelwijzen verlagen", aan het verstand zal brengen, dat „dit niet de manier is om de opposi- Hoewel door de mosseladvies commissie geen eensluidend ad vies kon worden verkregen om te komen tot prijsverhoging voor de mosselen voor het seizoen 1964/'65 en door de vereniging van mosselhandelaren zelfs op prijsverlaging werd aangedron gen, besloot het bestuur van het produktschap voor vis en vispro- dukten op voorstel van kwekers zijde de prijzen voor de A- en C- soort ongewijzigd te laten en al leen die voor de B-soort met een gulden te verhogen en te bren gen van 11,50 op 12,50 per 100 kg. Het voorstel van dezelfde zijde om naast de A-soort nog een super A-soort te creëren en deze een gulden hoger te stellen dan de A-soort, namelijk op 14,50 per 100 kg, werd verwor pen. Tegen de nieuwe verordening betreffende kwaliteitsvoorschrif ten uitvoer haring 1964 waren van exporteurszijde bedenkingen ingekomen. Daar de oude veror dening 31 mei afloopt en dus een vacuum zou ontstaan, wanneer de nieuwe verordening niet in De indruk wordt echter steeds sterker dat op het terrein van de sociale voozieningen niet slechts werkelijke verbeteringen en vernieuwingen tot stand komen, maar dat deze bewindsman bezig is een politiek programma te verwerkelijken dat niet bijdraagt tot een -enwichtige ontwikkeling van de sociale verzekeringen" Dit staat te lezen in het jaarverslag over 1963 van het centraai sociaal werkgeversverbond. „De ziektewet, het ziekenfondsbesluit en de werkloosheidswet schijnen naast de reeds tot stand gebrachte kinderbijslagwetten, de algemene ouderdomswet, weduwen- en wezenwet en arbeids ongeschiktheidswet alle naar Veldkampiaans patroon te moeten worden opgebouwd". Daarbij streeft de bewindsman er naar niet alleen voorzieningen te treffen voor degenen die het nodig hebben, maar de gehele bevolking onder de sociale verzekeringen te brengen. Wij kunnen de voorstellen om te komen tot afschaffing van de verzekeringsloongrens in de ziektewet en tot uitbreiding van de werkloosheidswet voor alle loontrekkenden, alsmede de verhoging van de A. O. W.-uitkeringen die meer dan de helft van onze bevolking niet strikt nodig heeft, moeilijk in een ander licht zien. In deze mening worden wij nog versterkt bij kennisneming van een publikatie, blijkens welke deze minister de A. O. W.-operatie tot een sociaal minimum nog slechts als een eerste stap ziet en van oordeel is dat de A. O. W. eigenlijk tot een volledig pensioen moet worden opgetrokken. Deze bevoogding van staatswege die wij al bij herhaling heb- Den gemeend te moeten signaleren, maakt het ons moeilijk de ver dere ontwikkelingen op het terrein van de sociale verzekeringen met vertrouwen tegemoet te treden," aldus het jaarverslag. Verder wordt nog opgemerkt: „Zo laat het zich aanzien dat niet alleen de toelatingsgrenzen voor de verscheiden sociale wetten dreigen te worden afgeschaft, maar dat ook de premie en uitke- ringsgrenzen die steeds een bepaalde aan de groei van de wel vaart aangepaste ontwikkeling plegen te volgen, op de helling zullen worden gebracht met het doel ook daarmee een groter aan tal verzekerden met hun gehele inkomen of een steeds belangrij ker gedeelte van hun inkomen aan de verzekeringsplicht te on derwerpen. Daarmee zouden wij in Nederland terecht komen in een verzorgingsstaat. Met alle respect voor de grote ijver die deze bewindsman ont wikkelt, zien wij ons meer dan tevoren genoodzaakt voor de toe komst een tegenkoers te varen, opdat daarmee een meer even wichtige, aan de eisen van de maatschappelijke ontwikkeling aan gepaste wijziging van de sociale verzekering wordt gewaarborgd. Ons staat als een wenselijke koers voor ogen het verschaffen van sociale zekerheid aan wie deze nodig heeft en in een om vang die aan de gemiddelde individuele burger voldoende mo gelijkheid laat tot vrije beschikking over een deel van zijn inko men". werking kan treden, werd deze zonder hoofdelijke stemming voor een jaar aangenomen, op die voorwaarde echter dat hierin na overleg met het bestuur van de Nederlandse bond van haring- handelaren volgende maand nog belangrijke wijzigingen kunnen worden aangebracht. Ook het Nederlands katholiek vakverbond is geschrokken van de mededeling van het bureau voor de statistiek dat het prijs indexcijfer sinds december met bijna 8 punten omhoog is gegaan. Het hoofd van het bureau voorlichting van het N.K.V., de heer H. ten Brink, zei dat het N.K.V. een onderzoek zal instel len naar de oorzaak van de prijs stijgingen. Voor wat de groen ten (die aanzienlijk duurder zijn geworden) betreft, zal men na gaan of er sprake is van een te geringe aanvoer of dat de mar ges tussen kweker en consument te hoog zijn. Het N.K.V. ver wacht, dat ook de regering een nader onderzoek zal instellen om een juiste interpretatie van de cijfers mogelijk te maken. Voorlopig zal het verbond alleen beraad in eigen kring voeren over de prijsontwikkeling. De situatie is gevaarlijk, aldus de heer Ten Brink, want door de prijsstijgingen dreigt de bereikte loonsverhoging teniet te worden gedaan. Twee minderjarige agenten in Amsterdam op straat In de hoofdstad zijn sedert enige tijd de eerste twee minder jarige agenten onder leiding van een ervaren brigadier als mentor op straat om de no dige ervaring op te doen in het praktische politiewerk. De Am sterdamse politie heeft, om in het tekort aan personeel te voor zien, verleden jaar de mogelijk heid geopend voor jongelui die hun ulo-diploma hebben behaald bij de politie te komen. Zij krij gen een jaar uitstel van militaire dienst om hun opleiding tot agent te voltooien. De eerste twee, die een jaar lang in aller lei diensten aan het hoofdbureau zullen meelopen, zijn 19 jaar. In 1962 deden zij ulo-examen en zij kwamen in de zomer van het vorige jaar op de Amsterdamse politieschool waarop nog negen andere minderjarigen hun oplei ding tot aspirant-agent dit jaar voltooien. Een federaal hof van beroep in Richmond in de Amerikaanse staat Virginia heeft donderdag behaald dat de havenarbeiders het recht hebben een Brits schip, dat handelswaar voor Cuba zou vervoeren, te boycotten. De internationale vakbond van havenarbeiders I. L. A., met name de afdeling-Baltimore, had geweigerd timmerlieden te leve ren voor het 7.120 ton metende schip „Tulse Hill". Het nationale bureau voor arbeidsbetrekkingen ondernam daarop gerechtelijke stappen tegen dit besluit. ZWEMRACE Hoek van HollandTerheyde Evenals het vorig jaar zal ook dit seizoen onder auspiciën van de heer R. Zwolsman, de exploitant van het zeebad Terheyde (gem. Monster) een zwemrace Hoek van Holland—Terheyde worden gehouden. Als datum hiervoor is bepaald zatrdag 18 juli. Teneinde ook minder-geoefenden een kans te geven een poging tot zeezwem- men over langer afstand te wa gen, zal bij vo'doende belangstel ling een zwemrace Hoek van Hol landVluohtenburg (gem. 's-Gra- venzande) worden ingelast. Dit is een afstand van 4 km; die naar Terheyde is 8 km. Het vorig jaar werd de wissel beker voor de heren gewonnen door de heer P. van Wingerden te Delft en die voor de dames door mevr. J. Groen uit Pijnacker. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie te post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Verenigde Staten van Amerika: s.s. „Rotterdam" 24/5 m.s. „Westerdam" 27/5 Argentinië: m.s. „Aludra" 24/5 m.s. „Rhin" 25/5 s.s. „Lancero" 28/5 Australië: s.s. „Arcadia" 26/5 m.s. „Cymric" 28/5 Brazilië: m.s. „Aludra" 24/5 Voormalig Brits-Oost-Afrika: m.s. „Europa" 28/5 Canada: s.s. „Rotterdam" 24/5 m.s. „Tindefjell" 27/5 Chili: m.s. „Leverkusen" 24/5 Ned. Antillen: m.s. „Oranje Nassau" 27/5 Suriname: m.s. „Oranjestad" 26/5 Zuid-Afrika (Rep.) en Z.-W.-Afrika: m.s. „Athlone Castle" 24/5 s.s., „Rempang" 27/5 Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpakket ten geven de postkantoren. Het tarief voor daggeld (call money) is, ingaande donderdag, met een kwart procent verlaagd tot 2% procent. Dit als gevolg van de iets ruimere geldmarkt door het terugvloeien van bank biljetten na de ultimo-uitzetting. Op 15 mei werd genoemd tarief met een vol procent verhoogd tot drie procent. VOLGENS de laatste opgaven staan thans 28 schooltand artsendiensten in Nederland onder leiding van een dirigerend tandarts. Dit betekent, dat bij de overige 93 diensten de leiding praktisch in handen ligt van een admi nistrateur. een bestuurslid of in een enkel geval een eco nomisch directeur. Aldus verklaarden de heer N. A. K. M. van Erp, diri gerend tandarts in de Kempen en Tilburg en de heer T. G. K. Kuipérus, dirigerend tandarts in Drenthe, tijdens in leidingen op de in Nijmegen gehouden ledenvergadering van de vereniging voor sociale tandheelkunde. De heer Van Erp, aan wie was gevraagd de figuur van de dirigerend tandarts te schetsen, stelde in zijn causerie de situatie in Zweden als voorbeeld voor een perfecte tandheelkundige jeugdzorg. Er is daar een algehele tandverzorging voor de totale schooljeugd. Kindertandheelkunde is er een specia lisme. Er werd in 1960 rond 75 miljoen gulden voor uitge trokken tegen zeven miljoen gulden in ons land. TERUGGANG In Nederland bestaan evenals in Engeland twee mogelijk heden voor kosteloze jeugdtandverzorging, de schooltand artsendienst en het algemeen ziekenfonds. In Engeland is gebleken, dat onder dergelijke omstandigheden de deel name aan de georganiseerde verzorging terugloopt. Een symptoom in die richting is thans ook in Nederland waar te nemen. Sprekend over een dirigerend tandarts merkte de heer Van Erp op, dat voor deze functionaris een verplichte per soonlijke dienstverrichting bestaat onder gezagsverhouding van het (gemeentelijk) bestuur der stichting. Hij zal de medewerkende tandartsen ervan moeten doordringen dat zij met behoud van eigen verantwoordelijkheid een team vormen. Van hem wordt verlangd, dat hij zich bezig houdt met de studie, speciaal op het gebied van het wetenschap pelijk cariesonderzoek, waarbij de preventie zijn dagelijkse aandacht zal opeisen. De heer Van Erp meende, dat Neder land in dit opzich het niveau van Zweden kan bereiken. MISVERSTANDEN Over hetzelfde onderwerp werd ook een inleiding gehou den door de heer T. G. K. Kuipérus. Deze betreurde de be perktheid van de tandheelkundige hulp, zoals die op het ogenblik in schoolverband wordt verleend. De volledige verzorging zou niet alleen het kind ten goede komen, maar ook het werk van de tandartsen aan trekkelijker maken, verwijzingen overbodig maken en een dubbele verzorging uitsluiten. Het zou een einde maken aan vele thans nog voorkomende misverstanden en moei lijkheden met ouders en tandartsen. De heer Kuipérus noemde het onjuist, dat administra teurs, zoals thans meer dan eens gebeurt, worden belast met werkzaamheden, die geheel op tandheelkundig terrein liggen. De administrateurs zijn daar over het algemeen zelf ook niet gelukkig mee, omdat het menigmaal aanleiding geeft tot conflicten met tandartsmedewerkers en prakti serende tandartsen. DENTAL MINDED Als taken van de dienst schooltandverzorging noemde de heer Kuipérus onder meer het onderzoeken en saneren van de lagere schooljeugd, deze kinderen „dental minded ma- ken en het verzamelen van sociale tandheelkundige ge- gevens. De dirigerend tandarts heeft bij dit alles een orga- niserende en leidinggevende taak en moet actief zijn op wetenschappelijk gebied. Hij zal zelf de Nederlandse literatuur over de sociale tandheelkunde moeten maken, want naslagwerk op dit ge bied ontbreekt volkomen. In het Kanaal ter hoog te van Dieppe is donderdagochtend de Liberiaanse tanker „Burgan" (17.905 ton) in aanvaring ge komen met een oorlogsschip. De „Burgan" heeft om doktershulp verzocht. Het schip is eigendom van de „Afran"-transportmaat- schappij te Monrovia. De „Burgan" meldde later dat zij opstoomde naar het eiland Wight. Later werd bekend dat het oorlogsschip de Britse toipedo- bootjager „Cavalier" is, die voor herstel naar Gibraltar word ver sleept. De boeg van de „Cava lier" werd bij de aanvaring be schadigd. De tanker „Burgan" liep geen schade op. Een hef schroef vliegtuig van de Britse luchtmacht heeft een dok ter overgebracht naar de „Bur gan", waar een bemanningslid medische hulp nodig had. De tanker was op weg van de Per zische Golf naar Rotterdam. Een rechtbank te Ellewangen in de Westduitse deelstaat Ba- den-Würtemberg heeft donder dag de 57-jarige Ernst Heinrich Schulz, een voormalige politie man, tot levenslange gevangenis straf veroordeeld, omdat hij in het voorjaar van 1942 te Koma- rov in het Poolse district Lublin vier Joodse burgers had ver moord. Schulz zit sinds novem ber 1961 in voorarrest. BEROEMDE SPAANSE MATADOR ERNSTIG GEWOND De belangrijkste Spaanse stie renvechter Manuël Benitez, bij genaamd „El Cordobes", is woensdag bij zijn debuut in Ma drid ernstig gewond. In het ge vecht met zijn eerste stier nam het dier hem op de horens, waar door Benitez in de lies werd ge troffen. Toen hij op de grond lag, bewerkte de getergde stier met zijn horens het hoofd van zijn uitdager. De gewonde werd met spoed naar een ziekenhuis overgebracht en geopereerd. Naar verluidt, zou ,JEl Cordobes" een recordbedrag ontvangen. Drie jaar geleden liep Benitez in Granada bij een stierenge vecht een ernstige verwonding op, die bijna een einde maakte aan zijn optreden. De Duitse sociaal-democraten zullen binnen drie weken in de Duitse bondsdag een wetsvoor stel indienen, waarin de activi teit van Duitse geleerden en technici in Egypte wordt verbo den. Dit deelde de vice-presi dent van de Duitse bondsdag, de sociaal-democraat Carlo Schmidt, woensdag op een persconferentie in Tel Aviv mede. Schmidt zei dat het voorstel steunt op een artikel in het Duit se wetboek van strafrecht waar in het deelnemen aan voorberei dingen tot daden van agressie wordt verboden. In verscheidene Engelse steden zijn woensdagavond de „mods" ep de „rockers" groepen tie ners waarvan eerstgenoemden de „dandies" en laatstgenoem den hun in leren vesten geklede rivalen zijn weer met elkaar slaags geraakt. De politie ver richtte 50 arrestaties. Op een tentoonstelling in Pinner, nabij Londen, moest de politie dertig jongelui in hechtenis nemen van wie zeven in het bezit van wa pens waren. Donderdag is in Saarbrücken een proces begonnen naar aan leiding van de ramp in de Luï- senthal-mijn op 7 februari 1962, toen door een mijngasontploffing 299 mijnwerkers om het leven kwamen en 74 gewond werden. Dertien leden van het mijnbe- stuur, in de leeftijd van 27 tot 60 jaar, zijn beschuldigd van nala- tgiheid welke de dood of licha melijk letsel van mijnwerkers ten gevolge heeft gehad. Alle der tien verkaarden zich niet schul dig aan de ramp zoals deze zich heeft voorgedaan. Er zullen 93 getuigen en zes deskundigen worden gehoord. Het proces zal vermoedelijk zes weken duren. Donderdagmiddag is op het erf van de heer G. Welling te Doe- tinchem de negenjarige Henk Jansen levend verbrand. De jon gen speelde met een vriendje in een schuur, die door een paar kinderen in elkaar was geknut seld. Plotseling kregen ze het idee aardappels te poffen. In een kuil in de grond werd een vuur- tje gestookt (welke brandstof de jongens hebben gebruikt is nog niet bekend). Er ontstond een enorme steekvlam. Het vriendje raakte in paniek, rende weg en smeet de deur dicht. Henk Jan sen kon de deur niet meer open krijgen. Op zijn vreselijk gegil kwamen enkele buren toegesneld maar toen zij met een bijl de wand hadden stukgehakt, was het reeds te laat. Het lichaam van de jongen werd deerlijk ver minkt uit de puinhoop gehaald. De politie stelt nog een nader onderzoek in. Bij de stad Zamboanga, onge veer 800 km ten zuiden van Ma nilla, is woensdag een vliegtuig van de Philippijnse luchtvaart maatschappij neergestort. Negen inzittenden kwamen om het le ven. Het éénmotorige vliegtuig was met 10 passagiers op weg van Siocon in het zuiden van dePhi- lip pijnen naar Liloy, een vlucht van een half uur. Het ongeluk gebeurde nadat de piloot had ge meld dat hij wegens slecht weer niet in Liloy kon landen en naar Zamboanga zou terugkeren. De heer Koos Petaio, die op treedt als koning van de Euro pese zigeuners, zal vandaag in Londen met zijn „ministers" bij eenkomen in een „rechtzitting", waarin zal worden beslist wat er mt de familie Westhiner moet gebeuren. De heer Petaio deelde dit tele fonisch aan het A.N.P. mede. Hij zei, dat er nu een „kwestie-West- hiner" bestaat. Een kwestie, die uit de wereld zal moeten worden geholpen. Vermoedelijk zal dit geschie den, doordat wordt besloten te bepalen, dat de Westhiners geen stamgenoten meer zijn van de zi geuners. Zoals bekend beweren de Westhiners het recht te heb ben uit hun midden de koning aan te wijzen. Burgemeester Lodè' ti'aeybeek van Antwerpen heeft-besloten het verzoek om ontslag, dat hij de vorige week had ingediend, in te trekken, aldus heeft de Belgische socialistische partij medegedeeld. Hij heeft dit besluit genomen, nadat woensdagavond de Ant werpse afdeling van de B.S.P. met een zeer grote meerderheid hem had gekozen als lijstaanvoer der bij de gemeenteraadsverkie zingen, die in oktober van dit jaar in België worden gehouden. De heer Craeybeck, die 64 jaar oud is, werd kort na de bevrij ding burgemeester van Antwer pen en heeft die functie sindsdien onafgebroken vervuld. Zijn verzoek van de vorige week om geen kandidaat meer te zijn bij de komende verkiezingen werd algemeen in verband ge bracht met de scherpe critiek, die hij had ondervonden nadat hij zich in een Antwerps café anti semitische opmerkingen had la ten ontvallen. Is het juist, dat politie-ambte- naren, die in hun vrije tijd als vrije burgers een zitting van het ambtenarengerecht willen bijwo nen, waarin een zaak van e'en collega aan de ordekomt, door hun chef hiervoor ter verant woording kunnen worden geroe pen? Steunt een dergelijke maat regel op een departementaal voorschrift en zo ja, is de minis ter bereid de inhoud van dit voorschrift mede te delen, zc heeft het tweede-kamerlid Fran sen (P.v.d.A.) schriftelijk ge vraagd aan de minister van jus titie. De rechtbank te Amsterdam heeft de 36-jarige particuliere verpleegster Jacoba J, K. uit Amsterdam veroordeeld tot ne gen maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan vier maan den voorwaardelijk (proeftijd 3 jaar) wegens diefstal van flacons verdovende middelen uit twee ziekenhuizen. De officier had 10 maanden met aftrek waarvan 4 voorwaardelijk geëist. De ver pleegster gebruikte de verdoven de middelen zelf, omdat zij voort, durend pijn had in een van haar benen. De 31-jarige Amsterdamse schrijver Caspar A., die de ver pleegster opium had verstrekt „om haar te helpen" werd ver oordeeld tot drie maanden voor waardelijk (proeftijd drie jaar). Tegen hem was acht maanden geëist. De schrijver die vroeger zelf verslaafd was, wilde de ver pleegster genezen. De rechtbank bleek weinig waardering te heb ben voor zjjn methode. t

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 4