Roode Kruis hoopt op 2 miljoen gulden-campagne Stevenson sprak in deveili^ïieiJsraad i deNHM biedt méér aan spaanders Ma Al0 bruining Maatregelen voor inschakeling onbenutte bouwcapaciteit MORGHAN DE MAGIËR IN 1964 IS WEER VEEL GELD NODIG HET VERDER TE VOEREN LOONBELEID Denen op Cyprns Poging tof moord op broertje OVEREENKOMST MET DE CENTRALE DIENST VOOR BOUW- EN WONINGTOEZICHT EXTRA-TOEWIJZING AAN KERNGEMEENTEN BANK Vrijdag 22 mei 1964 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Wending ten kwade Russische reactie Geen reclame 1 - PiGmaderm f2.95 ZES MAANDEN GEVANGENISSTRAF GEEIST STORM EIST ZESTIG SLACHTOFFERS IN OOST-PAKISTAN Gemeenteraad van Terneuzen Het Nederlandsche Roode Kruis hoopt volgens de directeur-generaal, de heer A. van Einden, op een campagne-1964, die twee miljoen gulden zal opbrengen. De campagne bracht in '62 1.713.000 op en in 1963 ƒ1.864.000. In 1963 is het ledental gegroeid van 745.000 tot 770.000. Het Roode Kruis zal er naar streven bij de honderdste verjaardag in 1967 een miljoen leden te hebben, maar dat zal een karwei worden, meent de heer Van Emdeir. Hij sprak tijdens een persconferentie in Den Haag ter opening van de jaar lijkse campagne. Meegedeld werd dat de PTT-postzegelserie in 1963 ongeveer 4,5 ton netto opbracht. De bloedtransfusie dienst telt thans 185.000 donors. De twin tig centra van trombosedienst behandel den in 1963 36.000 patiënten. Dit jaar zullen in het Henry-Dunant-huis onder Zeist veertien vakantieweken voor ge handicapten worden gehouden, alsook een vakantieweek voor beademingspa tiënten en een weekend voor kinderen uit beademingscentra. Voorts wordt in samenwerking met het N. V. V. in het Flevo-oord te Huizen een vakantieweek voor 24 dubbel-gehandicapten, zowel lichamelijk als geestelijk dus, gehouden. Daarvoor zijn 24 stafleden aangewor ven. Het hospitaalschip „Henry Dunant" zal dit jaar 31 weektochten met 2150 chronische zieken maken. Voor al deze activiteiten vindt het Roode Kruis jaar lijks weer duizenden vrijwillige helpers. De lectuurdienst verzamelde in 1963 212.000 boeken en 1.238.000 kg tijdschrif ten. Het welfare-werk wordt door 5000 vrijwilligsters in 86 ziekenhuizen en acht militaire inrichtingen gedaan. INTERNATIONALE CONFERENTIE Ter gelegenheid van het honderdjarig lüf bestaan hoopt men in 1967 de jaarlijkse internationale conferentie binnen de landsgrenzen te krijgen. In Nederland zal waarschijnlijk volgend jaar een de monstratie van korpsen uit de zes landen van de E. E. G. gehouden worden. Ter gelegenhid van het honderdjarig bestaan van het eerst® verdrag van Ge neve en honderd jaar internationaal Roode Kruis zal men 5000 gouden ge denkpenningen uitgeven. Deze pennin gen, die worden geslagen door de Rijks munt, wegen 50 gram ere zullen 325 gu! den kosten. m (Vervolg van eerste pagina.) Stevenson wees erop, dat ook in Laos de overeenkomsten van Genève niet waren nageleefd. „Nu, de laatste dagen, hebben wij een grootscheepse welover wogen gewapende aanyal gezien op de troepen van de coalitie regering van premier Soevanna Phoema. De aanval was voorbe reid door een lid van die coali tieregering met militaire steun van een der ondertekende lan den van de Geneefse akkoor den". Na Noord-Vietnam van voort durende schending van de Ge neefse overeenkomsten in Laos beschuldigd te hebben, vervolg de Stevenson: „Het is volkomen duidelijk, dat de communisten in de Geneefse akkoorden in geen enkel opzicht een belem mering zien om hun doeleinden, zowel Laos als Zuid-Vietnam in hun macht te krijgen, na te blij ven streven. De langdurige cri sis in Zuid-Oost-Azië heeft nu een wending ten kwade geno me" Mijn regering vat deze ge beurtenissen zeer ernstig op. De genen die ervoor verantwoorde lijk zijn, hebben een buitenge woon gevaarlijk pad betreden." De orde in Zuid-Oost-Azië kan volgens Stevenson op eenvou dige wijze worden hersteld, wan neer alle buitenlandse troepen uit Laos worden teruggeroepen en wanneer alle landen in dat gebied besluiten hun buren met rust te laten. De volken van Laos, Cambod ja en Vietnam willen met rust gelaten worden en als dat zou gebeuren, zou er een einde ko men aan de gevechten en zouden er ook geen Amerikaanse mili taire adviseurs meer zijn. Maar zolang wij niet de verzekering hebben dat dat gebeurt, „zullen wij blijven opkomen voor de on afhankelijkheid van de vrije vol ken in Zuid-Oost-Azië zoals wij elders ook deden". Dr. Nikolai Fedorenko, de Rus sische afgevaardigde, reageerde fel op Stevenson's rede. De Ame rikaan had een „luidruchtig en nogal sensationeel staaltje van Amerikaanse reclametechniek" weggegeven waaruit men wel licht de indruk had gekregen dat hij een „belangrijke en beteke nisvolle verklaring" had afge legd. Doelend op Stevenson's verblijf in het buitenland zei Fedorenko, dat de Amerikaanse afgevaardigde „door de gebeur tenissen die zich voordeden toen hij zich in het buitenland be vond, was overvallen". Steven son verkeerde kennelijk nog steeds onder de invloed van zijn recente besprekingen en ont moetingen met de leiders van de Navo, waar het „normaal" is, „geregeld toespraken af te ste ken onder de oude, gerafelde vlag van het anti-communisme". me". Fedorenko zei, dat nu weer eens was gebleken hoe vreemd met de logica kan worden om gesprongen. Het schijnt, zo zei hij, dat als de Verenigde Staten duizenden militairen naar Viet nam zonden „om er een smerige en wrede oorlog te voeren", zij een of andere bijdrage tot dc zaak van de vrede leveren. Dc Amerikaanse afgevaardigde had getracht de zaken voor te stellen alsof Amerikaanse wapens en geld gebruikt worden ter be scherming van het recht van hel Zuidvietnamese volk te lever zoals het wil. De Verenigde Sta ten hebben echter een marionet tenbewind gehandhaafd dat r strijd was met de wil van he volk. De Verenigde Staten had den zich genoodzaakt gezien drie maal een regering in Zuid-Viet nam te wijzigen. De ene hand langer werd vervangen door eer andere, maar een aap met een kroon op zijn kop blijft een aap, aldus Fedorenko. Toen Stevenson voor de twee de maal het woord kreeg ze deze, dat de Russische afgevaar digde zijn woorden had trachte. te kleineren door ze als „recla me" te betitelen. „Ik raad hen dringend aan m'n verklaring niet te licht op te nemen", zo zei hij. Na Stevenson sprak nog de Cambodjaanse afgevaardigde, Sonn Voeunsai, die zei dat zich in zijn land geen Vietcong-een- heden bevinden en dat deze er ook niet doorheen trekken. Voor bilaterale besprekingen met Zuid- Vietnam zou eerst een datum moeten worden vastgesteld voor een nieuwe Geneefse conferen tie. De grenzen zijn volgens hem al duidelijk genoeg afgebakend. De Zuidvietnamese zaakgelas tigde in Washington deelde don derdag de veiligheidsraad mee, dat de Zuidvietnamese ambas sadeur in Londen maandag aan het hoofd van een delegatie in New York zal arriveren om de Cambodjaanse klacht te beant woorden. COUDEN PENNirr BIJ EEUWFEEST RODE KRUIS Van deze penning, waarvan de foto voor- en keerzijde toont zui len bij de Rijksmunt in Utrec| vijfduizend gouden exemplar< worden geslagen t.g.v. het feit, dat het op 22 augustus a.s. 100 jaar geleden zal zijn dat het eer ste verdrag van Genève werd getekend en t.g.v. het eeuwfeest van het nationale Rode Kruis. De-doorgenummerde-penningen zijn ontworpen door Geurt Brinkgreve. Zij wegen 50 gram, hebben een doorsnede van 38 mm en zijn gemaakt van munt- goud. De prijs is 325 gulden per stuk. De verkoop geschiedt door het Nederlandse Rode Kruis, door banken en juweliersbedrij- ven. De voorzijde toont de beel denaar van Jean Henri Dunant, diens naam en de jaartallen 1828 tot 1910. De keerzijde toont een kruis op een wapenschild en in het Frans de woorden „Eeuw feest van het Rode Kruis". (Adv.) „Een decentralisatie van het overleg, waarbij tussen de cen trale organisaties en de aange sloten verenigingen overeen stemming dient te bestaan over belangrijke uitgangspunten, zal één van de hoekstenen moeten zijn van het verder te voeren loonbeleid. Wanneer aan deze elementaire voorwaarde, zowel aan werkgevers- als aan werk nemerszijde geen aandacht wordt besteed, zal het loonsysteem- 1963 niet op bevredigende wijze kunnen functioneren". Dit staat in een beschouwing die in het jaarverslag over 1963 van het centraal sociaal werk geversverbond wordt gewijd aan 't nieuwe loonpolitieke systeem. „Het lijkt ons tevens nodig", aldus het verslag, „dat over de belangrijkste uitgangspunten ook overeenstemming wordt bereikt tussen de centrale organisaties van werkgevers en van werk nemers onderling. De overheid zal daarin mede dienen te wor den gekend. Woensdag zijn 68 officieren en manschappen van het Deense contingent voor de V. N.-vredes- macht op Cyprus gearriveed. Het is de bedoeling dat tegen het einde van de -week 591 Deense militairen op het eiland zullen zijn gestationeerd. Het aantal van duizend man zal binnen enkele weken zijn bereikt. Zij zullen patrouillediensten van het Britse garnizoen in Nicosia overnemen. Slaagt men er niet in op der wijze een goede uitvoering va het nieuwe systeem te verzeke ren, dan zullen deze tekortko mingen aan het systeem geen j lange levensduur ten deel doen vallen". Sparen op een spaarrekening 3>/2% of spaardeposito 4% bij de N.H.M. betekent ook: veilig en vertrouwd sparen gemakkelijk sparen (geen geloop met boekjes) volledige bankservice geen kosten Vraag telefonisch toezending van onze spaarfoider. NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPM B'HJW*. en bescherming Wegens poging tot doodslag op haar zesjarig broertje eiste de officier van justitie bij de recht bank in Den Haag gisteren zes maanden gevangenisstraf en ter beschikkingstelling van de rege ring tegen het 23-jarige meisje B. J. S. uit Den Haag. Op 20 september van het vo rige jaar was het meisje, dat niet meer in de ouderiijke wo ning verbleef, naar huis gegaan, omdat ze wist dat haar beide broertjes alleen waren. Ze stuur de een twaalfjarig broertje uit voor een boodschap. In die tijd probeerde ze haar zesjarig broer tje te wurgen. De eerste maal wist het kind vrij te komen, maar bij een herhaalde poging raakte het bewusteloos. Het meisje dacht, dat het k;nd dood was. Zij ging naar een bioscoop, nadat ze eerst de politie had in gelicht. Later belde ze opnieuw de pohtie op om te vragen, hoe het met het kind was. Ze vernam toen, dat het nog leefde. Het bleek, dat het meisje een zeer moeilijke jeugd heeft ge had. Ze was het slachtoffer ge weest van een ongeoorloofde verhouding met haar vader, waarvan ze uiteindelijk bij de politie aangifte had gedaan. Na dat ze in een tehuis was ge plaatst, vluchtte ze naar Parijs en werd kinderverzorgster. Met de Franse familie ging ze naar Tunis. Ze zou echter het 'and zijn uitgezet wegens politieke activi teiten. Ze ging vervolgens naar Oost-Duitsland en werd daar eveneens wegens politieke han delingen over de grens gezet. In West-Duitsland zou ze in 1962 zijn gearresteerd wegens spio nage voor Oost-Duitsland en tot een jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld. Daarna kwam ze in Nederland terug en had een haat tegen haar moeder opgevat. Ze probeerde deze te treffen door het jongste kind te ver moorden. De verdediger, mr. H. Schoon hoven, trok in twijfel of alle ver halen van het meisje wel op waarheid berustten, maar stelde vast dat ze een moeilijke jeugd had gehad. Hij pleitte er voor haar niet ter beschikking van de regering te stellen. Uitspraak op 4 juni. Als gevolg van een zware storm zijn, naar verluidt, in de rivier de Gorai in Oost-Pakistan meer dan 60 mensen verdronken doordat een aantal scheepjes om sloeg. Elders liepen verscheidene mensen verwondingen op. d. Het belangrijkste agendapunt in de donderdag a.s. te houden raadsvergadering betreft de overeenkomst, met de centrale dienst voor Bouw- en Woning toezicht inzake de financiëTe ge volgen van de uittreding van de gemeente' Terneuzen. Wat de definitieve regehng betreft ziin B. en W. mef het dagelijks bestuur van de dienst tot overeenstemming gekomen. Bij het overleg hetwelk tot stand kwam naar aanleiding van een schrijven van dc centrale dienst van 3 oktober 1963, is men uitgegaan van de volgende stel lingen de kesten van huisvesting, materiaalvoorziening e'c., zul len na uittreding van Terreu zen niet noemenswaard dalen; de kosten van administratie en boekhouding zu'len even min veel lager worden; de salarissen c.a. van de func tionarissen, welke betrokken zijn bij het ontwerpen en uit voeren van kanitaalswerken, worden geacht dekking te vin den in de aan de gemeente in rekening te brengen bedra gen op basis van architecten honoraria; gemakshalve is aangenomen, dat de vaste bijdrage per in woner strekt ter compensatie van de vaste kosten van de dienst terzake van gebouwen, administratie en boekhouding en van de technische mede werkers wier bezoldiging geen dekking vindt als onder c bedoeld; e. dc technische medewerkers onder d bedoeld, voor zover Terneuzen betreft, zijn de heren Roelands, Padmos, De Graaf en Will, die geacht worden aan de Terneuzense belangen resp. 40, 40, 30 en 100 van hun tijd te beste den; f. uitgegaan wordt van de si tuatie in 1963 met enige aan passing ten aanzien van het salarispeil in 1964. FINANCIËLE GEVOLGEN De grondgedachte is dat de gemeenten in Oost Zeeuws- Vlaanderen de gevolgen van de uittreding van Terneuzen samen zullen hebben te dragen, zowel wat de directe financiële gevol gen betreft als ten aanzien van de wachtgelden. Om ingewikkelde berekeningen te vermijden wordt uitgegaan van de bijdrage per inwoner van 4,35 voor 1963, welke voor 1964 voorshands gezien enkele loon maatregelen op J 4,50 kan wor den gesteld. De bijdrage, die op deze voet werd berekend, beliep 41.600 ineens. De loonmaatregelen 1964 maken een herziene berekening noodzakelijk. Nadere becijferingen hebben aangetoond, dat het genoemde bedrag van ƒ4,50 gesteld moet worden op ƒ5,per inwoner. Daar de gemeente Terneuzen, vooruitlopend op de instelling van een eigen dienst reeds een adviseur heeft aangetrokken en vóór 1 april 1985 nog enkele per soneelsleden zal aantrekken en uit eigen middelen zal bekosti gen, waardoor de centrale dienst wordt onlast, is het niet billijk onze ?em"entc nog eens mee te laten betalen in de uitbreidingen, waartoe de dienst in overleg met de deelnemende gemeenten in 19C/i inmiddels heeft besloten en welke ten dele reeds ziin ge realiseerd B. en W. zijn daarom met het dagelijks bestuur van de dienst overeengekomen, dat de door de gemeente Terneuzen te betalen bijdrage van 1 januari 1964 tot 1 april 1965 wordt gefixeerd op ƒ5,per inwoner. AFKOOPSOM Gedurende de overeengekomen periode van 5 jaren zal Terneu zen jaarlijks hebben bij te dra gen in evenredigheid tot het aantal inwoners op 1 januari '64: 17549 - x 42.148,47 11.144,88. 66368 Op basis van 5 gekapitali seerd wordt de afkoopsom voor Terneuzen 4,3294 x 11.144,88 48.250,64. In eventuele wachtgelden van personeelsleden, die op 1 april 1935 onverhoopt zouden worden ontslagen, za' Terneuzen bijdra gen volgens de breuk 17549/66368, INVENTARIS Wat de inventaris aangaat is overeengekomen de „vaste" be standdelen, zoals kachels, lam pen, vloerbedekking, archiefrek- ken, fietsenrek in en bij het ge bouw aan de Herengracht ten bate van Terneuzen achter te laten, terwijl al het overige meu bilair zonder verrekening naar de nieuwe dienst in Axel zal overgaan. Per 1 april 1965 zal een afslui ting van de rekening plaats vin den, waarna eventuele saldi wor den verrekend. Het aandeel van Terneuzen in de reeds vastgestel de winst over 1962 zal op de af koopsom worden gekort. In de overeenkomst wordt tenslotte de bepaling opgenomen, dat Gedeputeerde Staten, die de regeling moeten goedkeuren, de bevoegdheid hebben in gevallen van bijzondere onbillijkheid (hardheid) zowel ten aanzien van de gemeente Terneuzen als van de overige gemeenten van de regeling af te wijken. De minister van volkshuisvesting: en bouwnijverheid, drs P. C. W. M. Bogaers, heeft vijf maatregelen genomen om de onbenutte Douwcapaciteit produktief te maken, terwijl wordt vermeden, dat de spanning op de bouwmarkt oploopt. Aan vijf provincies is een extra-toewijzing van 12.5 procent van het contingent ongesubsidieerde woningen toegekend. Voor de bouw van ongesub sidieerde, voor eigen bewoning ->estemde Woningen, waarvan de bouwkosten niet meer dan 17.000 gulden bedragen, mag de goed- I keuring worden verstrekt onder de voorwaarden, die ook gelden 58) „Ik wens de wonderdoener te spreken!" herhaalde het meis je met zachte stem. De knecht van het hotel maakte een verschrikt gebaar. „N.... nee oh nee!" stot terde hij. „Sta me toe u te waar schuwen, mevrouw. Deze man is een nietsnut! Waarom zoudt ge hem op dit late uur bezoe ken?" Hij wierp een schuwe blik om zich heen, alsof hü vreesde ver rast te worden. „Gaat u toch weg!" „Het spijt me," zei Silvia, „maar zeer belangrijke zaken nopen mij Gahmoir op dit late uur te bezoeken! Ik dank u voor uw goede raad, maar ik kan niet meer terug! Breng me dus bij hem!" Haar besluit stond vast. En hoewel ze vagelijk bang was toen ze de knecht volgde door de donkere gangen, wist ze zich te beheersen en zonder haar ge voelens te verraden, zag zij hem kloppen op een deur, waarach ter men vreemde geluiden hoor de. Men opende de deur en een naargeestige schim verscheen in de opening. De knecht gaf een kreet van angst en vluchtte als of hij een boze geest gezien had! Maar Silvia verroerde zich niet. „Bent u Gahmoir, de wonder dokter?" vroeg ze met heldere stem. „Ik heb horen vertellen, dat gij mijn vader kunt genezen en. „Tscha tscha. Gij bent Sil via, de dochter van graaf Al- wyn?" zei de geheimzinnige ver schijning krakend. „Kom binnen alstublieft! Uw bezoek verrast me geheel niet! Integendeel ik verwachtte u reeds lang!" Het meisje was verbaasd, ze wierp een onderzoekende blik op het gezicht van Gahmoir. Toen ging ze aarzelend naar binnen en de deur sloot zich achter haar. voor de „Bogaers-wonlngen" (aannemingssom ƒ14.000). De toewijzing van het aantal woningwetwoningen voor kern gemeenten (1200) is enigszins uitgebreid, terwijl voor deze ge meenten nog 450 premiewonin gen zijn toegewezen en binnen kort nog 350 ongesubsidieerde woningen zullen worden ver deeld. Bovendien is de mogelijkheid geopend extra-contingenten van maximaal 1/24 deel van het jaar contingent beschikbaar te stel len. voor premie- en ongesubsi dieerde woningbouw. DE BOGAERS-WONING De vijfde maatregel is in stu die. Nagegaan wordt of er aan leiding is de grens voor de „Bogaers-woning" 14.000) te verhogen. Het behoeft volgens de minister nauwelijks betoog, dat de verhoging van de bouw- kostengrens slechts bescheiden kan zijn, omdat anders een van de doeleinden bestrijding van onbenutte bouwcapaciteit in een overspannen bouwmarkt zou worden voorbijgeschoten. OOK ZEELAND De extra-toewjjzing van 12,5 procent aan de provincies Gro ningen, Drenthe en Overijssel, Utrecht en Zeeland, berust op 'n toezegging. Deze gewesten kre gen voor 1964 nl. een lagere ini tiële woningtoewijzing dan het voorgaande jaar, terwijl het in tussen mogelijk is, dat het gepro grammeerde aantal van 90.000 woningen wordt overschreden. De goedkeuring van aanvra gen voor ongesubsidieerde wo ningen tot 17.000 gulden geldt voor alle aanvragen, die vóór eind maart van dit jaar waren ingediend. Later ingediende aan vragen komen voorlopig niet voor deze faciliteit in 'aanmer king. OVERSPANNING NIET VERDWENEN De mogelijkheid voor extra contingenten voor de premie- sector en de ongesubsidieerde sector is geschapen om de aan wezige capaciteit zo goed moge lijk te benutten. Daarbij zal re kening worden gehouden met wat nog boven de markt hangt wegens het nog niet realiseren, van het bouwprogramma. Deze reserve is in hoofdzaak bestemd voor verspreide eigen woningen, waarbij voorrang wordt gegeven aan aanvragen voor woningen met bescheiden bouwkosten. De minister releveert, dat de overspanning op de bouwmarkt nog lang niet is verdwenen. Dat er hier en daar onbenutte bouw capaciteit is met name bij re latief kleine aannemersbedrijven is volgens hem nimmer ge heel te vermijden. Voor het re- guleringsbeleid dient de arbei derscapaciteit als uitgangspunt en niet het aantal aannemers. WAARSCHUWING Minister Bogaers waarschuwt er voor, dat het inschakelen van de onbenutet bouwcapaciteit niet mag leiden tot een weer toene men van de spanning op de bouwmarkt. Hij signaleert in dit verband nadelige repercussies op de produktiviteit en ernstige ge varen op het gebied van de arbeidsvoorwaarden. Bovendien mogen de maatregelen de reali satie van de gesubsidieerde wo ningbouw niet in gevaar brengen. Het belang van samenwerking van en fusie tussen kleinere aan nemersbedrijven mag volgens minister Bogaers in dit verband niet worden onderschat.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3