Stevenson sprak in de Veiligheidsraad Toestand in Laos spitst zich toe Ongeduld in Laos GEWAPENDE AGRESSIE WORDT NIET LANGER GEDULD HET WEER ENGELAND „ERNSTIG ONGERUST Werkgevers over stijging prijsindexcijfer Nog geen haring gevangen ZETBAAS VAN PEKING Verzoening tussen beide China's? DE VERBORGEN MICROFOONS Staking bij Sabena geëindigd VRIJDAG 22 MEI 1964 20e Jaargang - No. 6215 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Gemengde militaire eenheid Weerbericht Zon- en Maanstanden Herstel van de vrede Infiltratie Vastbesloten Vakcentrales vragen om spoedzitting Stichting van de Arbeid Chroesjtsjov in Egypte Frankering bij abonnement: Terneuzen Direetenr-Hoofredaeteur: I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maan<" ƒ2,—; per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZE Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermeldng: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. De permanente Amerikaanse gedelegeerde bij de Verenigde Na ties, Adlai Stevenson, heeft donderdag in de veiligheidsraad ver klaard dat zijn land bereid is een bijdrage te leveren voor een V. N.- troepenmacht ter stabilisering van de toestand aan de grens tus sen Zuid-Vietnam en Cambodja, als de vorming van een dergelijke eenheid wenselijk zou blijken. Stevenson verklaarde, dat het feit dat de toestand in Zuid- Vietnam het crisisstadium had bereikt op dramatische wijze aantoonde dat het optreden van de internationale controlecom missie volkomen ondoeltreffend was geworden. Dit lichaam, sa mengesteld uit vertegenwoordi gers van Canada, India en Po len, was in het leven geroepen onder de bepalingen van de Ge- neefse overeenkomst van 1954, die een einde maakte aan de oorlog in Indo-China. „Met uit zondering van het speciale rap port van 2 juni 1962 waarin de communistische schendingen van het akkoord van Genève werden veroordeeld, is de commissie niet opgetreden tegen de communis tische agressie- en guerillacam- pagne tegen Zuid-Vietnam", al dus de Amerikaanse afgevaar digde. Tot de praktische stappen die kunnen worden genomen om de stabiliteit aan de Cambodjaans- Zuidvietnamese grens te herstel len, behoort volgens Stevenson de vorming van een gemengde Cambod j aans-Zuidvietnamese militaire eenheid die langs de grens zou moeten patrouilleren en verslag zou moeten uitbren gen aan Oe Thant. Een andere suggestie, aldus Stevenson, is het toevoegen van V. N.-waarnemers aan een dergelijke bilaterale troepenmacht, die mogelijk ook onder V. N.-bevel zou komen te staan. Een derde suggestie is er volledig een V. N.-eenheid van te maken. Wel zou dit voor de Verenigde Naties meer kosten met zich brengen, maar als dit de meest-wenselijke oplossing DEZELFDE TEMPERATUREN Het K.N.M.I. deelt mede: In de loop van donderdag na derde een oceaandepressie Schot land van het zuidwesten. Het bijbehorende frontenstel sel bracht in Engeland veel be wolking en plaatselijk wat regen. Dit systeem bewoog donderdag avond in vertraagd tempo naar het oosten, dit zal ons land niet voor hedenmiddag bereiken. Voor ons land wordt daarom half tot zwaarbewolkt weer met later plaatselijk wat regen ver wacht. De wind blijft zwak tot matig, overwegend tussen zuid en zuidwest. In de temperaturen wordt weinig verandering ver wacht. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van hedenoch tend tot hedenavond Bewolkt. Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk wat regen. Zwakke tot matige wind, overwegend tussen zuid en zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. VRIJDAG 22 MEI v.m. n.m. Breskens 11.25 11.46 Terneuzen 12.21 Hansweert 0.40 1.01 ZATERDAG 23 MEI v.m. n.m. Breskens 0.01 12.29 Terneuzen 0.36 1.04 Hansweert 1.16 1.44 Walsoorden 1.26 1.54 ZON MA/VN op onder op ondei Mei 22 4.37 20.37 16.18 3.35 23 4.35 20.39 17.27 3.51 24 4.34 20.40 18.36 4.08 25 4.33 20.42 19.44 4.27 26 4.32 20.43 20.51 4.49 27 4.31 20.44 21.55 5.16 28 4.30 20.45 22.53 5.51 29 4.29 20.47 23.43 6.33 30 4.28 20.48 7.25 zou blijken, zullen de Verenigde Staten een bijdrage leveren". Welke oplossing overigens ge kozen wordt, het zou nuttig zijn de secretaris-generaal der V. N. te verzoeken Cambodja en Zuid- Vietnam hulp aan te bieden om de grens tossen heide landen duidelijk af te bakenen, zo zei de Amerikaanse afgevaardigde verder. In antwoord op de beschuldi gingen die de Russische afge vaardigde aan het adres van de V. S. had geuit, zei Stevenson met klem, dat de V. S. nergens in Zuid-Oost-Azië nationale mi litaire doeleinden nastreven. „De Amerikaanse politiek is eenvou dig genoeg. Zij behelst het her stel van de vrede opdat de vol ken van dat gebied hun eigen onafhankelijke weg kunnen gaan in vereniging met wie dan ook zonder inmenging van buitenaf". De Amerikaanse regering was momenteel bij de aangelegen heden van Zuid-Vietnam betrok ken om slechts één reden: „Om dat de republiek Vietnam de hulp van de V. S. en andere landen inriep om zich te verdedigen tegen een gewapende aanval die van buitenaf was beraamd en voorbereid en ook van buitenaf werd geleid". Dit was niet de eerste maal dat de V. S. volken hielpen die voor hun vrijheid wilden vech ten en het zou ook niet de laatste maal zijn, tenzij alle agressors voor eens en altijd zouden leren, dat gewapende agressie niet loont, niet langer lukt en niet geduld zal wor den. Gedurende verscheidene jaren heeft zich een gestage infiltratie van militairen en militaire voor raden vanuit Noord-Vietnam in Zuid-Vietnam voorgedaan, zo vervolgde Stevenson. Daarbij betrof het o.m. mili tair kaderpersoneel ten getale van duizenden. Tevens bleken hoe langer hoe meer op de Viet- cong buitgemaakte wapens van Chinese makelij te zijn. „De Verenigde Staten kunnen niet werkeldos toezien terwijl Zuid- Oost-Azië door gewapende ag ressie onder de voet wordt ge lopen", aldus Stevenson. „Zolang de volken in dat gebied vastbe sloten zijn hun onafhankelijk heid te bewaren en onze hulp inroepen om die te verdedigen, zullen wij hun die hulp ver lenen. Dit ook is de bedoeiina van president .TnniwnT»»- van een paar dagen geleden om gelden voor met r en militaire bijstand aan Zuid- Vietnam." „En als iemand de illusie heeft dat mijn regering het volk van Vietnam in de steek zal laten of dat de last van de steun die wij die mensen ver lenen te zwaar voor ons zal worden, kan dat alleen maar te wijten zijn aan miskenning van de vastbeslotenheid en het uithoudingsvermogen van het Amerikaanse volk." De Verenigde Staten zijn nim mer gekant geweest tegen poli tieke overeenkomsten. Zij heb ben zich dan ook trouw aan de politieke regelingen gehouden waarover in 1954 en 1962 in Ge nève overeenstemming werd be reikt. De inkt van de akkoorden van Genève van 1954 was echter nog maar nauwelijks opgedroogd of Noord-Vietnam was met ka meraadschappelijke steun van het regime in Peking met een stelselmatige schending begon nen", zo zei de Amerikaanse af gevaardigde. (Zie verder pagina 3.) De drie vakcentrales hebben via hun overlegorgaan een spoed zitting van de Stichting van de Arbeid gevraagd in verband met de ontwikkeling op prijs gebied. De vergadering zal waarschijn lijk vrijdag 29 mei plaatsheb ben, aldus is medegedeeld door een woordvoerder van het N. V. V. 77 Blijkens berichten uit Vientiane bevond de neutralistische be velhebber, generaal Kong Lae, zich gisteren met een 3000 man tellende troepenmacht in bergachtig terrein ten westen van de Vlakte der Kruiken. Dit gebied wordt beheerst door anti-commu nistische guerrillastrijders. Zijn adjudant zei dat de generaal zich na hevige bombardementen van de Pathet Lao heeft nioeten te rugtrekken. Westelijke militaire kringen vermoeden dat de generaal op weg is naar de strategische weg, die naar de vlakte leidt, waar hij zich met andere neutralistische troepen zal verenigen om de weg te blokkeren. Door factoren, die voor het merendeel niets te maken heb ben met de gevolgen van de loon- sxplosie, maar alles met het sei zoen, is het landelijk prijsindex cijfer van het levensonderhoud van half-maart tot half-april met vijf punten gestegen. Het is zaak om rustig af te wachten, aldus ir J. Bosma, voorzitter van het Cen traal Sociaal Werkgeversverbond, op een persconferentie, die is ge houden naar aanleiding van het jaarverslag over 1963 van dit verbond. Een stijging van vijf punten is zijns inziens voor de minister van Economische Zaken geen aanlei ding er nieuwe argumenten voor het prijsbeleid uit te putten. Er is opgemerkt dat van de Vakbondszijde zou zijn gezegd, dat men met nieuwe eisen zou komen als het indexcijfer onge veer zeven procent zou stijgen. In het midden latende of dit van vakbondszijde zo is gesteld, merkte de heer Bosma op, dat een stijging van zeven procent zou overeenkomen met circa acht punten. En zovèr is het nu nog lang niet. Van de kant van het secretari aat van het verbond werd er nog de aandacht op gevestigd dat het indexcijfer telkenjare in dit sei zoen een stijging ondergaat als gevolg van de prijs van de voor jaarsgroente. Die prijzen zijn nu evenals elk jaar, dalend. Overigens werd opgemerkt, dat de stijging van de loonsom in Nederland, zonder differentiatie thans op ongeveer 13,78 procent uitkomt als gemiddelde. Voor de differentiatie kan men thans als gemiddelde een percentage van twee nemen. Ir Bosma voegde aan die mededeling toe: „maar de differentiatie moet nog los barsten." Men neemt aan dat de stijging van de loonsom in Nederland, in clusief huurcompensatie, diffe rentiatie, overloop e.d., gemid deld zal uitkomen op een percen tage tussen de 15 en 16. Er ver der rekening mee houdend, dat gemiddeld drie procent daarvan naar de belastingen gaat, zal dat neerkomen op een percentage van 12 a 13. Ir Bosma neemt aan, dat de on dernemingen, die op grond van de maatregelen van minister An- driessen prijsverhogingen nodig hebben geacht van die mogelijk heid gebruik zullen hebben ge maakt. Die prijsverhogingen zul len in de meeste ondernemingen al zijn gerealiseerd. Het is mogelijk, dat onderne mingen, die hun prijzen plegen te koppelen aan seizoenen, nog met aanpassingen zullen komen. DE HARINGRACE BEGONNEN Woensdagochtend vroeg vertrok- de drijfnetloggers uit_ de Scheve- ningse haven. De haringrace 1964 was begonnen. Uitgeleide gedaan door de be~ langstellenden op de vaste wal voeren de schepen in kielUnie het haventje uit. Vrijwel alle treilers van de Nederlandse haringvloot zijn nu aan het vissen, maar haring van betekenis is nog niet gevangen. De ANP-verslaggever aan boord van de Sch 16 meldt dat de eer ste schepen donderdagmorgen om zeven uur aan de slag zijn ge gaan, maar de resltaten bleven voornamelijk beperkt tot ma kreel. De eerse pogingen werden ge daan tussen de 5e en 56e breed tegraad, ongeveer taö noor^wes- De neutraliteit van Laos eens plechtig gegarandeerd op een Geneefse conferentie is nooit een geloofwaardige zaak geweest. En nu het weer volop vechten schijnt geblazen in de Vlakte der Kruiken, Is er min der reden dan ooit om nog te ge loven in de neutraliteit of in de garanties, oan. die van de Sow- jet-Unie. Het Is de bedoeling geweest dat onder de neutralistische pre mier Soevanna Phoema de drie onderling vechtende partijen één zouden worden: de rechtse, de neutralisten en de communisten ten van de Doggersbank. Het weer was buitengewoon gunstig met een lage lucht en WSioig wind. van de Pathet Lao. De door Mao gesteunde communisten hoopten waarschijnlijk in het eenheids kabinet zozeer de toon aan te geven dat ze zonder vechten hun doel bereikten, juist zoals de rechtsen waarschijnlijk hoopten daarin de Pathet Lao de tanden uit te kunnen trekken en zo zon der oorlog de rode nederlaag te bewerkstelligen. Maar wat voor hoop iemand ook koesterde: er kwam niets van terecht, want Soevanna Phoema zag geen kans een één heidsbewind in te stellen, daar niemand iets wenste op te geven. KWESTIE VAN TIJD Ei~»"1ijk bleef dus alles bij het oude. En het spreekt vanzelf dat op den duur het geduld op moest raken. De rechtse groep was de eerste die niet langer wilde wachten en enige tijd terug een staatsgreep op touw zette die maar ten dele slaagde. En nu denkt Pathet Lao kenne lijk dat vechten de enige oplos sing is als verovering van de macht van binnenuit niet lukt. Wat hebben ze ook eigenlijk te duchten? In het westen heeft niemand veel zin hier een wel licht eindeloos nieuw Korea te beginnen. De Ver. Staten heb ben het al zuur genoeg in buur land Vietnam, waarvoor ze de N.A.V.O. (als anti-communis tisch verbond) maar matig heb ben kunnen interesseren. Wellicht dat het nog een keer lukt het vechten te bedaren. Maar niemand twijfelt eigenlijk, of het is alleen een kwestie van tijd vóór prins Soevannoe-vong de zetbaas van Peking wordt in Laos. COMMUNISTEN RUKKEN OP De strijdkrachten van de Pa thet Lao stonden donderdagmor gen op 18 km van Vientiane, zo heeft de minister van binnen landse zaken van Thailand, ge neraal Praphas Tsjaroesathien, verklaard. De minister zei dat Thailand niet van plan is de grens met Laos te sluiten. Aan de grens zijn maatregelen geno men met het oog op een even tuele stroom vluchtelingen. Op de inwoners van Thailand heeft de minister een beroep gedaan zich niet met de Laotiaanse za ken te bemoeien. CONFERENTIE? Het Britse ministerie van bui tenlandse zaken heeft officieel bekendgemaakt het voorstel van prins Soevana Phoema tot het houden van besprekingen in Vientiane door de ondertekenaars van de neutraliteitsverkiaring van 1962 te steunen. Hiermee is volgens een woordvoerder van dit ministerie het plan voor een conferentie zoals door Frankrijk is voorgesteld, niet van de baan. Beide plannen lopen parallel, zei hij. Engeland geeft echter de voorkeur aan het voorstel van de prins omdat dit eerder is ge daan. Over het Franse voorstel wordt overleg gepleegd tussen Engeland en de Sowjet-Unie. De verklaring zegt voorts dat de Britse regering „ernstig on gerust" is over de „flagrante schending van de overeenkomst van Genève" door de Pathet Lao. Engeland streeft naar het stopzetten van de vijandelijk heden in Laos en herstel van de toestand zoals die vóórdien was. DE GAULEE BEPLEIT NEUTRALISERING President De Gaulle heeft don derdag verklaard, een waarach tige neutralisering van geheel Zuid-Oost-Azië de enige waar borg te achten voor de vrede, veiligheid en onafhankelijkheid van het gebied. In Laos gaat het om het afdwingen van eerbied voor de neutraliteiit, zo zei hij. De Franse president had zijn pinkstervakantie in Colombey- les-deux-Eglises donderdagmor gen onderbroken om de kabi netsbijeenkomst inzake Laos voor te zitten. De Gaulle onderstreepte, dat er geen andere oplossing voor Laos en de andere zuidoost- aziatische landen mogelijk is dan de strengste eerbiediging van de neutraliteit, gewaarborgd door de grote mogendheden, die zich moeten onthouden van inmen ging in de binnenlandse aange legenheden van die landen. Intussen werd donderdag de tekst van de brief van minister Couve de Murville aan Groot- Brittannië en de Sowjet-Unie, waarin een nieuwe conferentie over Laos wordt voorgesteld, bekend. Uit de tekst blijkt, dat het voorstel niet strookt met dat van de Laotiaanse premier, prins Soevanna Phoema. Deze had on derling overleg voorgesteld, ter wijl Frankrijk een formele con ferentie wenst van de landen die de Geneefse overeenkomst in zake Laos hebben ondertekend. Twee kranten in Hongkong, de Britse „China Mail" en de recht se „Ming Ao" hebben donderdag gemeld dat professor Sjang Sjih-Sjao, een oude Chinese staatsman, zich in Hongkong be vindt, waarschijnlijk met de op dracht tussen de communisten en nationalistisch-Chinese leiders een verzoening tot stand te bren gen. Professor Sjang zou veer tien dagen geleden uit Peking aangekomen zijn. Hij is lid van de permanente commissie van de politieke raadgevende volkscon ferentie. De kranten schrijven dat pro fessor Sjang minister van onder- De veiligheidsdiensten van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken trachten op het ogenblik vast te stellen in wel ke mate de Sowjet-Unie gehei me gegevens heeft weten te ver garen door middel van de micro foons, die dezer dagen in de muren van de Amerikaanse am bassade in Moskou werden ont dekt. In officiële Amerikaanse krin gen weigert men mee te delen welke omstandigheden ertoe hebben geleid dat in februari 1964, ruim twaalf jaar nadat de microfoons waren aangebracht, bepaalde muren in het gebouw werden gesloopt. De mogelijk heid bestaat dat communistische overlopers aanwijzingen hebben gegeven en in bepaalde kringen verklaarde men dat de aandacht van de veiligheidsdienst zou zijn getrokken door het feit dat een microfoon was ontdekt in een muur van een andere westelijke ambassade in Moskou. Het nieuwste afweermiddel tegen verborgen microfoons wordt toegepast op de Britse ambassades. Zodra belangrijke personen een gesprek met elkaar beginnen zenden speciale appa raten een cacafonie van geluiden uit, zoals gejuich, geschreeuw enz. De meeluisterende „vijand" kan dan van het gesprokene niets verstaan. Men meent ook te weten dat het Britse ministerie van buiten landse zaken op gezette tijden de deurknoppen, knoppen van verwarmingsradiatoren, vloeren en muren in de ambassades laat onderzoeken. De gewezen Britse ambassa deur in Moskou, sir William Hayter, verklaarde dat tijdens zijn ambtsperiode twee kleine apparaten in de ambassade wer den ontdekt. wijs is geweest in de begintijd van de nationalistische regering en zowel in nationalistische als in communistische kringen veel vrienden heeft. Enige jaren ge leden had hij reeds contact gehad met nationalistische leiders in Hongkong. Daarbij zou hij ge tracht hebben beide partijen na der tot elkaar te brengen. De China Mail tekent hierbij aan dat de Chinese premier, Tsjoe en Lai, kort na de aan komst van professor Sjang toe vallig tegen een Japanse verslag gever had opgemerkt „dat de na tionalisten en communisten een derde maal zouden kunnen sa menwerken". De Sowjetrussische premier Chroesjtsjov, die al twaalf dagen in Egypte verblijft, is donderdag met president Nasser per trein uit Cairo naar Alexandrie ge gaan. Bij zijn aankomst aldaar werden witte duiven losgelaten en duizenden mensen juichten de bezoekers toe. Overal werd druk gevlagd en de schepen in de haven waren gepavoiseerd. Chroesjtsjov, wiens bezoek aan Egypte volgens plan maan dag a.s. ten einde loopt zal een dag langer in Alexandrie blijven dan oorspronkelijk de bedoeling was en zondag naar Cairo terug keren. Hij logeert in het paleis Ras el Tin, voormalige residen tie van konink Faroek. De staking bij de Belgische nationale luchtvaartsmaatschap pij „Sabena", die de vorige week dinsdag onder een deel van het vliegveld personeel is uitgebro ken, zou gisteravond worden be ëindigd. Te middernacht zou het werk worden hervat. Donderdagochtend slaagde een verzoeningscommissie er in de goedkeuring van de directie van de maatschappij en de liberale vakbond, die de staking had uit geroepen, te verkrijgen voor een compromis. Het geschil betrof voornamelijk het aantal rusturen voor het vliegend personeel tus sen de vluchten. Vooral het Europese net van de „Sabena" heeft de afgelopen tien dagen van de staking te lij den gehad. Volgens een schatting van de directie heeft de staking de maatschappij vijf miljoen Belgische frank per dag gekost (360.000 gulden). 4 V

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1