Amerika overweegt maatregelen in Laos CUBA MOBILISEERT BESOHElifflie, MJUUt GEEN INTERVENTIE Eerste Kamer over de begroting van Verkeer en Waterstaat VASTE OEVERVERBINDING OVER KESTERSCKELDE IN STIBIE Samenzwering in Indonesië ontdekt INFILTRANTEN BLAZEN AANTAL BRUGGEN OP KRACHTIGER HOUDING VAN VJ.-TROEPEN OP CYPRUS HET WEER BESLISSEND GESPREK TUSSEN BELGISCHE REGERING EN DE ARTSEN UITGESTELD DONDERDAG 21 MEI 1964 20e Jaargang - No. 6214 BEDREIGING NEUTRALISTEN VERDER TERUG STEVENSON TERUGGEROEPEN Weerbericht ,„,.y Zon-en Maanstanden Cuba en de V. S. Belgische moeder beschuldigd yan kindermoord Aanvaring tussen Nederlandse schepen op de Elbe Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofredaeteur: I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maan 2,—; per week 50 ct. Losse nrs 10 ct DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties): 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermeldng: Brieven onder nummer, of „Adfei Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. De Verenigde Staten hebben dinsdag gewaarschuwd dat zij maat regelen overwegen ook op het militaire vlak ter bescherming van de neutraliteit en onafhankelijkheid van Laos. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken reageerde hiermee op vragen over de mogelijkheid van het zenden van Amerikaanse troepen naar Thailand, zoals dat in 1962 gebeurde toen zich in Laos ook een crisis voordeed. De woordvoerder zei verder dat de activiteit der V. S.- is ge richt op een diplomatieke oplos sing van de crisis in Laos. Wij sluiten geen enkele maatregel uit die nodig kan zijn voor het bewaren van de neutraliteit en onafhankelijkheid van Laos, waartoe wij als ondertekenaar van de Geneefse overeenkomsten verplicht zijn, zo voegde hij er aan toe. Andere functionarissen van het ministerie zeiden dat dit com mentaar aangaande de mogelijk heid van militaire maatregelen niet inhoudt dat de V. S. inter ventie in Laos zelf overwegen. Een dergelijke mogelijkheid is uitgesloten, verklaarden zij. Dc post „wegen" op de begroting van verkeer en waterstaat is geen sluitpost. Er is geen sprake van discrepantie aldus minister Van Aartsen in de Eerste Kamer bij de voortgezette behandeling van zijn begroting. Hij ontkende, dat er sprake zou zijn van discrepantie tussen het „westen" en overig Nederland bij de wegenaanleg. „Het westen wordt niet bevoordeeld". Gezien de grotere intensiteit van het weg verkeer in westelijk Nederland noemde hij het logisch dat de grote werken op waterstaatkundig gebied van het westen uit worden begonnen. Minister Van Aarts-en is van oordeel dat op het totaal van de rijksbegroting een redelijke plaats is toegekend aan verkeer en waterstaat. Hij achtte het niet juist de Zuiderzeewerken te gaan relativeren. VASTE OEVERVERBINDING De minister zegde alle medewerking- toe bij de studie van de mogelijkheden van een vaste oeververbinding over de Wester- schelde. Hij zei van mening te zijn dat thans aan de uitvoering van dit werk nog niet begonnen kan worden. Een begin zal worden gemaakt met een studie over het Wadden plan. De minister bevestigde dat voorjaar 1965 de werken rondom en aan de Brienenoordbrug bij Rotterdam geheel gereed zullen zijn en de brug voor het verkeer zal worden opengesteld. VERKEERSREGELING Enige weken geleden heeft prof. Belinfante een definitief ont werp samengesteld, waarin de recente internationale verkeers- afspraken zijn verwerkt. In dit ontwerp is ook een voorschrift om trent te langzaam rijden opgenomen. Het opnemen van bepalingen over een plaatselijke minimumsnelheid achtte spr. niet verant woord. De bewindsman zegde toe de ontwikkeling met betrekking tot de invoer van gebruikte auto's nauw in het oog te zullen hou den. Op het ogenblik achtte hij de toestand niet alarmerend. KANAAL ZUID-BEVELAND Volgend jaar zal een begin worden gemaakt met de uitbrei ding van de binnenhaven van Hansweert, zo deelde de minis ter mee. Het doen van grote uitgaven- voor een verruiming van het kanaal door Zuid-Beveland noemde hij voorshands niet verantwoord. De vraag is namelijk, of dit vaarwater blijvend in stand moet worden gehouden. Het is, zo merkte de minister op, niet uitgesloten dat dit kanaal door een „doorsteek" van de Ooster- naar de Westerschelde bij Waarde vervangen wordt. DELTAWERKEN De minister zal de spoedige afdoening van het vraagstuk van d< zuidelijke begrenzing van de Europorthaven bevorderen. „De streefdatum (1978) voor de totstandkoming van de Deltawerken is niet losgelaten", aldus de bewindsman, die zei te verwachten, dat de recente moeilijkheden bij de afsluiting van de Grevelingendam „van voorbijgaande aard" zullen zijn. Staatssecretaris De Keijzer deelde mee, dat over de voorgenomen aanleg van de „Schiphol-lijn", een treinverbinding van Amster dam over Schiphol naar Den Haag, nog niets vast staat. Een studie commissie moet nog rapport uitbrengen. Bij de replieken handhaafde de K. V. P.-er Teijssen zijn bezwaren tegen de begrotingspolitiek, waarbij aan de rijkswegenbouw min der prioriteit wordt gegeven dan wenselijk is. „Uit de aanvaarding van dit begrotingshoofdstuk mag de minister niet afleiden dat wij zijn beleid ondersteunen en daarmee kunnen instemmen", zo merk te hij op. De socialistische afgevaardigde Meester herhaalde zijn door mi nister Van Aartsen van de hand gewezen suggestie tot de instel ling van een nationale raad voor de verkeersveiligheid. „Ik geloof dat wij daar op dit moment niet veel verder mee komen", aldus de bewindsman, die de verschijning einde 1965 van een nota over i e verkeersveiligheid aankondigde. De begroting werd daarna z.h.st. aanvaard. De wooVdvoerder zei nog dat de „agressieve militaire acties van de pathet lao en Noordviet- namese strijdkrachten" in de vlakte der kruiken een ernstige bedreiging voor de coalitierege ring en de Geneefse overeen komsten vormen. De jongste be richten duiden erop dat de aan vallen van de pathet lao voort duren en dat de pro-communis tische strijdkrachten er op uit schijnen te zijn de regeringstroe pen geheel uit de vlakte te ver drijven, aldus de woordvoerder. De bevelhebber van de neu- tralistische troepen in midden- 1 Laos, generaal Kong Le, heeft zijn tijdelijke hoofdkwartier te Ban Khong ontryimd en zich in de nabijgelegen heuvels terug getrokken, zo deelde woensdag kolonel Som Boon, de plaatsver vangende commandant, mede. Hij vertelde, dat de pathet lao zijn troepen in de vlakte der kruiken vierentwintig uur ach tereen had beschoten met zware Noordvietnamese artillerie. „Wij hebben nooit geweten, dat zij daar de beschikking over had den", aldus de kolonel. Kong Le had, nadat de communisten de neutralistische stellingen in de vlakte der kruiken onder de voet hadden gelopen, zijn hoofdkwar tier gevestigd in Ban Khong, on geveer tien kilometer ten zuid westen van Moeong Phanh, van- waaruit hij eerst zijn troepen leidde. Volgens een bekendmaking van de neutralistische premier prins Soevanna Phoema hebben de neutralisten als gevolg van „zwa re aanvallen" van de pathet lao al hun stellingen op de hoog vlakte van Xieng Khoeng moe ten prijsgeven. Dit plateau dat 570 vierkante kilometer groot is omvat o.m. de „vlakte der krui ken". De hoogvlakte bestaat uit golvend grasland, omringd door bergen. Zij ligt ongeveer 160 km ten noorden van Vientiane. Generaal Kong Le bevindt zich in het dorp Banna, waar een vliegveld is en een ziekenhuis. Adlai Stevenson, de leider van de Amerikaanse delegatie bij de V. N. die door de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, uit Londen is terug geroepen, zal vandaag in de vei ligheidsraad „een belangrijke rede houden over de slechter wordende toestand in Zuid-Oost- Azië". Dit is woensdag in New York meegedeeld door een woordvoer der van de Amerikaanse afvaar diging bij de volkerenorganisa tie. Hij zei dat de verklaring die Stevenson zal afleggen, de voor naamste reden vormde voor het besluit van Rusk om Stevenson terug te roepen. De woordvoerder kon niets zeggen over de inhoud van Ste vensons rede. (Zie verder pagina 3.) De procureur-generaal in Dja karta, Soeleiman, heeft meege deeld dat een aantal personen is gearresteerd op beschuldiging van ondermijnende activiteit, ge richt op het omverwerpen van de Indonesische regering, zo meldde het persbureau Antara dinsdag. De gearresteerden wa ren lid van bij de wet verboden partijen. Enkelen onder hen be kleedden regeringsfuncties. Uit bekentenissen was geble ken, dat het hier een wijdver takte organisatie van samen zweerders betreft, die op ver scheidene plaatsen in Indonesië opereert, met name in de gebie den op Borneo die grenzen aan Maleisië. WILLY BRANDT BEZOCHT JACQUELINE KENNEDY Willy Brandt, de burgemeester van West-Berlijn, die in de Ver enigde Staten verblijft, heeft een bezoek gebracht aan mevrouw Jacqueline Kennedy in haar huis in Washington. Radio-Havanna heeft woensdag gemeld, dat alle arbeiders in de Cubaanse provincie Oriente gemobiliseerd worden „voor de ver dediging van het land en de verdediging van de produktie". Het radiostation meldde voorts dat het Cubaanse ministerie van ge zondheid de bevolking had opgeroepen bloed af te staan in het kader van de maatregelen, getroffen om aan een eventuele „nood toestand" het hoofd te kunnen bieden. Zoials bekend hebben Cubaanse ballingen met nieuwe acties tegen het bewind van Castro gedreigd. Volgens Cubaanse ballingen hebben „commandotroepen" ->p Cuba zes bruggen opgeblazen. De New York Times schreef dat een groep saboteurs en in filtranten onder leiding van Ma nuel Ray, politiek leider van de mislukte inval van 1961, zich op een landing op Cuba voorbereidt om de tegen Castro gerichte on dergrondse weer op te bouwen. Ray, voormalig lid van Castro's kabinet, legde een jaar geleden de gelofte af dat hij 20 mei, de Cubaanse onafhankelijkheids dag, naar het eiland zou terug keren. Andere ballingengroepen lieten zich in dezelfde zin uit. Gaio Plaza, de speciale ver tegenwoordiger op Cyprus van secretaris-generaal Oe Thant, heeft op een te Nicosia gehou den persconferentie verklaard dat de V. N.-troepen op het eiland na de aankomst van een eenheid Deense troepen in staat zullen zijn een krachtiger hou ding aan te nemen. „Wij zullen er dan op toezien dat hetgeen overeen is gekomen ook wordt nageleefd", aldus Plaza. Hij uitte er zijn bezorgdheid over dat de regering-Makarios hem geen uitsluitsel heeft kun nen geven over het lot of de verblijfplaats van 43 vermiste Turkse Cyprioten. Plaza deelde verder mee dat president Makarios heeft inge stemd met een voorstel om de versterkingen, die aan weerszij den van de scheidingslijn tussen de Griekse en de Turkse gemeen schap zijn opgeworpen, over een kleine honderd meter te slech ten. „De Turkse Cyprioten hebben verklaard ook hun versterkingen over deze afstand te zullen neer halen, wanneer de Grieken hun linie een kleine honderd meter in achterwaartse richting hebben verplaatst. De bijzonderheden van de overeenkomst worden thans uitgewerkt", aldus de spe ciale V, N.-vertegenwoordiger, Een officiële Turks-Cyprische woordvoerder heeft te Nicosia meegedeeld dat zeven Turkse Cyprioten, die sinds 21 april j.l. door Griekse Cyprioten gevangen zijn gehouden, dinsdag uit de plaatselijke centrale gevangenis zijn vrijgelaten. Personeel van het Rode Kruis heeft hen naar de Turkse wijk van Nicosia over gebracht. MEER BEWOLKING Na het passeren van een rug van hoge luchtdruk komt het weer onder invloed van een fron tale storing die in oostelijke richting over de Britse eilanden trekt. Op de nadering hiervan neemt de bewolking geleidelijk toe, maar het ziet er naar uit dat het regengebied dat met de sto ring samenhangt in hoofdzaak ten noorden van ons land zal voorbijtrekken. De wind neemt tot matig toe uit richtingen tus sen west en zuid. Hiermee wordt zachtere lucht aangevoerd zodat de middagtemperaturen tot wat hogere waarden zullen oplopen dan gisteren, medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van hedenoch tend tot hedenavond Iets zachter Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog. Ma tige zuidwestelijke wind. Iets hogere middagtemperaturen. DONDERDAG 21 MEI v.m. n.m. Breskens 10.46 11.09 Terneuzen 11.21 11.44 Hansweert 0.01 12.24 Walsoorden 0.11 12.34 Breskens Terneuzen Hansweert VRIJDAG 22 MEI v.m. 11.25 0.40 n.m. 11.46 12.21 1.01 ZON MAAN op onder op onder Mei 21 4.38 20.36 15.08 3.19 22 4.37 20.37 16.18 3.35 23 4.35 20.39 17.27 3.51 24 4.34 20.40 18.36 4.08 25 4.33 20.42 19.44 4.27 26 4.32 20.43 20.51 4.49 27 4.31 20.44 21.55 5.16 28 4.30 20.45 22.53 5.51 29 4.29 20.47 23.43 6.33 30 4.28 20.48 7.25 (Adv.) pak 75 ets. voor ca. 10 ma „Geco" - Ottostr. 5 - Venlo De Cubaanse regering heeft het Amerikaanse besluit tot be perking van de uitvoer van medi camenten en levensmiddelen naar Cuba gebrandmerkt als een daad „die elke morele, politieke of menselijke rechtvaardiging mist". In een nota protesteerde de Cubaanse minister van buiten landse zaken, Raul Roa, via de Zwitserse ambassade in Havan na bij Amerika tegen deze, wat hij noemde, „nieuwe agressie te gen ons volk". Hij waarschuwde voor de zinloosheid en „stomp zinnigheid" van een dergelijke politiek". De Verenigde Staten hadden eerst hun gewetenloosheid op cy nische wijze trachten te verhul len door voedsel en medicamen ten van het handelsembargo uit te sluiten, maar de Amerikaanse regering had zich nu toch wel „volledig ontmaskerd", aldus de Cubaanse nota. Naar het in Havanna verschij nende blad „Revolucion" meldt, voert Cuba met firma's in an dere „kapitalistische landen" be sprekingen voor de aankoop van medicamenten. Verscheidene far maceutische fabrieken in Europa zouden hebben aangeboden de produkten te leveren welke Cuba tot dusver uit de V. S. betrok. In Namen is woensdag het pro ces begonnen tegen de 34-jarige Marie-José Longpré, die ervan wordt beschuldigd op goede vrij dag 1963 haar 17 maanden oude zoontje Pierre te hebben ver moord. Het lijkje van de baby werd naakt in de rivier de Sambre ge vonden. De moeder heeft tijdens dagenlange ondervragingen vol gehouden, dat de baby werd ont voerd. Haar zoontje zou zijn weg genomen uit de kinderwagen, die zij voor de deur van een winkel in de plaats Auvelais had laten staan, terwijl zij inkopen deed. Een jury van twaalf leden zal thans moeten beslissen, of zij schuldig is aan moord met voor bedachten rade. Er zijn niet min der dan 200 getuigen opgeroe pen, van wie 125 a charge. Ver wacht wordt, dat het proces tot de volgende week zal voortdu ren. De beschuldiging is voorname lijk gebaseerd op verklaringen van getuigen, dat de kinderwa gen al leeg was toen mevrouw Longpré bij de winkel aankwam. Zij heeft thans nog zes kin deren. Het jongste werd in febr. van dit jaar in de gevangenis geboren. Het kreeg de naam Jean-Pierre. Op de Elbe nabij Brunsbüttel- koog zijn woensdag twee Neder landse schepen met elkaar in aanvaring gekomen. Het zijn de 9.818 ton metende „Streefkerk" van de V.N.S. en de 1.961 ton grote „Eos" van de K.N.S. M. De schepen zijn voor anker ge gaan. Het m.s. „Streefkerk" was op weg naar Hamburg terwijl de „Eos" deze haven juist verlaten had. Het ongeluk geschiedde woens dagnacht in dichte mist. Door het slechte zicht was men nog niet in staat de omvang van de opge lopen schade op te nemen. Een beslissend gesprek tussen Belgische regeringsvertegenwoor digers en de federatie van ge neesheren, dat vanavond zou worden gehouden om een einde te maken aan het geschil over de nieuwe ziekte- en invalidi teitsverzekering, is op verzoek van de artsen uitgesteld tot de volgende week. De geneesheren wensen zich „nader te beraden" over de jong ste voorstellen van de regering, die dinsdag zijn overhandigd. Het voornaamste struikelblok wordt gevormd door de „discri minatie", die in de nieuwe wet is voorzien voor de terugbetaling aan de verzekerden van hono raria voor het raadplegen van artsen, die een verbintenis on der de nieuwe bepalingen met de ziekenfondsen hebben aangegaan en de „vrije" geneesheren. Voor het raadplegen van de artsen die tot de eerste categorie behoren, moeten de terugbetalingen vol gens de nieuwe wet een hoger percentage bedragen. De geheime besprekingen, die sinds de beëindiging van de art senstaking tussen de regering en de artsenfederatie zijn gevoerd, hebben nog geen oplossing ge bracht. De vorige week werd be kend, dat de artsen maatregelen hebben getroffen om voorbereid te zijn op een nieuwe breuk met de regering. Verklaard werd, dat dit slechts een „voorzorgsmaat regel" betrof. De staking, die de artsen in april tegen de nieuwe ziekte- er invaliditeitswet hielden, duurda zeventien dagen.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1