Opnieuw hevige strijd in Laos RADIO DE KOOK Zeer goed Pinkster-tourisme ONRUST IN KONGO HET WEER R. E. ML-EILAND DOOR ONGEVAL NIET ROND 1 JUNI KLAAR INDONESIËRS POOGDEN VOLGENS MALEISIE DRINKWATER TE VERGIFTIGEN COMMUNISTEN BEZETTEN VLAKTE DER KRUIKEN Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Prinsessen terug uit Kopenhagen Brand in Antwerpse haven NIEUWE LANDINGEN OP CUBA Zeven doden bij vliegtuigbotsing boven Wenen Franfeering bij abonnement: Terneuzen Directenr-Hoofredacteur: I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smïdswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Mr^eragntsprijs ƒ6,— p/.r kwartaal; per mtfo., -f-f per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRUE ZEEUW v. Dinsdag 19 Woensdag 20 mei 1964 20e Jaargang - No. 6213 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties): 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermeldng: Brieven onder nummer, of „AdfeS Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Premier Soevanna Phoe- ma van Laos heeft maan dag bekencjggyiaakt, dat de he Pathet- en Noord Viet namese eenheden de stel lingen van de neutralisten in de Vlakte der Kruiken volkomen onder de voet hebben gelopen. !In diplomatieke kringen in Vientiane is meegedeeld, dat Engeland, Rusland en de internationale commis sie van toezicht voor Laos pogingen in 't werk stellen om een afvaardiging naar Khong Khay in Midden- Laos te sturen om daar prins Soephanoevcng, de leider van de Pathet Lao, te verzoeken een eind aan de strijd te maken. Premier Soevanna Phoema had eerder Engeland en Rusland, die beide het voorzitterschap hebben bekleed van de Geneefse conferentie over Laos, verzocht tussenbeide te komen. Gesproken wordt van zware verliezen onder de vrouwen en kinderen van neutralistische sol daten. Zij zijn vorige maand uit Vientiane geëvacueerd na de rechtse staatsgreep. Aangenomen wordt dat gene raal Kong Le en zijn manschap pen proberen aansluiting te krij gen met guerillastrijders in de bergen. De generaal beschikte over 7.000 man in de Vlakte der. Kruiken en over dertig lichte tanks van Russische makelij. In het ruige terrein buiten de Vlak te kan hij met deze tanks weinig uitrichten. De neutralistische plemier, Soevanna Phoema, heeft meege deeld dat de Pathet Lao, ge steund door troepen uit Noord- Vietnam, de grote aanval zon dagochtend om 3 uur begonnen is. Hij heeft zijn halfbroer, de Pathet-Laoleider prins Soepha- noevong, gevraagd de aanval te staken. De Verenigde Staten hebben Groot-Brittannië, de Sowjet- (AOV.) Noordstraat 102 Terneuzen Telefoon 8128 ZELFDE WEERTYPE In de loop van Tweede Pink sterdag trok een zwakke vore van lage luchtdruk over ons land naar het noordoosten. In deze vore ontwikkelden" zich enkele regen- en onweersbuien. Na het passeren ervan stroomde met winden uit west tot zuidwest koelere lucht, binnen. Deze stro ming wordt in stand gehouden docr een krachtig hogedrukge- bied dat zijn invloed van de Oceaan via de Golf van Biscaije en Frankrijk naar West-Europa uitbreidt. Het zal het komende etmaal ook in ons land het weer beheer sen. Een zwak front dat op de flank van dit hogedrukgebied mee naar het noordoosten trekt zal bij ons, in hoofdzaak in de nacht enkele wolkenvelden ver oorzaken, en vrijwel nergens re gen. Voor overdag lijken flinke zonnige perioden waarschijnlijk, terwijl de middagtemperaturen opongeveer hetzelfde niveau zul len liggen als vandaag. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van diisdag- avond tot woensdagavond Zonnige perioden In de avond en nacht bewolkt en plaatselijk wat motregen. Mor gen zonnige perioden en droog weer. Zwakke tot matige weste lijke wind. Weinig verandering in temperatuur. WOENSDAG 20 MEI v.m. n.m. Breskens 9.32 10.03 Terneuzen 10.07 10.38 Hansweert 10.47 11.18 Walsoorden 10.57 11.28 DONDERDAG 21 MEI v.m. n.m. Breskens 10.46 11.09 Terneuzen 11.21 11.44 Hansweert 0.01 12.24 Walsoorden 0.11 12.34 Na een verblijf van drie dagen in Kopenhagen zijn de prinsessen Beatrix en Margriet maandag middag om 1 uur met een lijn- vliegtuig van de S.A.S. op Schip hol teruggekeerd. Zij hebben in Kopenhagen het jaarlijkse hof bal van het Deense koningshuis bijgewoond. Op de luchthaven werden de prinsessen begroet door de parti culier secretaresse van prinses Beatrix, mej. M. C. C. Wijnen. „Joris", de hond van de kroon prinses, had vóór de aankomst van het vliegtuig geduldig op zijn meesteres zitten wachten bij de hofauto. Doch toen prinses Beatrix, die gekleed was in een blauw mantelpakje en daarbij een- witte hoed droeg, uit het toe stel stapte, werd zij door haar heftig met zijn staart kwispelen de hond blij verwelkomd. In de haven van Antwerpen heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een felle brand gewoed in een olieraffinaderij. De brand ontstond in een tank met 400.000 liter asfalt na een explosie, waarvan de oorzaak nog niet is vastgesteld. De gehele inhoud van de tank ging verloren. Mei ZON MAAN op onder op onder 19 4.41 20.33 12.43 2.40 .20 4.38 20.35 13.87 8.01 Unie en andere landen die diplo matieke betrekkingen met Pe king onderhouden verzocht, con tact op te nemen met de Chinese autoriteiten in verband met de ontwikkeling in Laos, zo deelden ambtenaren van het State De partment maandag mee. Intussen verklaarde een woord voerder van dit ministerie op |een persconferentie dat bespre kingen over Laos gaande zijn tus- sen hoge ambtenaren van de mi nisteries van buitenlandse za ken en defensie. Aangenomen kan worden, dat de V. S. som mige maatregelen overwegen, zo zei de woordvoerder. Premier Soevanna Phoema be schuldigde maandag op een pers conferentie in Vientiane de Pat het Lao ervan het bestand en de Geneefse overeenkomst van 1962 (betreffende de Laotiaanse neu traliteit) bewust te hebben ver broken. Naar verluidt had de Pathet Lao generaal Kong Le een ulti matum gezonden. Vóór 9.00 uur Ned. tijd maandag moest deze zich overgeven. De generaal heeft echter een nieuw hoofd, kwartier gevestigd te Ban Khon- geat, een dorp aan de voet van de 1200 meter hoge Phoe Tong ten zuidwesten van de Vlakte der Kruiken. Er worden nu me dische voorraden naar deze plaats gebracht. De gezinnen van neutralistische militairen trek ken verder naar net westen, de gewonden meevoerend. Een westelijke officier, die maandag van een bezoek aan Ban Choeng aan Vientiane is te ruggekeerd, zei, dat de neutralis tische troepen een driehonderd man aan doden en gewonden hadden achtergelaten bij hun te rugtocht uit de Vlakte der Krui ken. Het vliegveld van Bang Chong had hij bovendien nog on geveer 13 zwaargewonde militai ren gezien die op evacuatie wachtten. De officier vertelde nog, dat 17 neutralistische tanks van Rus sische makelij uit Moeong Phanh hadden kunnen ontsnappen. Zes tanks waren verlorengegaan. De neutralisten verloren ook al hun artillerie bij de terugtocht. Ruim een half miljoen buitenlanders hebben dit weekend Neder land bezocht. Dit aantal is iets kleiner, dan dat van het „één mei week-end", doch groter, dan dat van het vierdaagse Paas-weekend. De gepoemde aantallen hebben betrekking op toeristen, die langs de weg binnen kwamen. De naar schatting enkele tienduizenden die met treinen, schepen en vliegtuigen naar Nederland kwamen, bleven officieel ongeteld. Hotels en pensions waren dientengevolge vol of zeer goed bezet. Van de ruim een half miljoen buitenlandse bezoekers kam peerden ongeveer 75.000, voor namelijk Duitsers. Ook de Ne derlandse kampeerders lieten zich met een kleine 80.000 niet onbetuigd. Aangezien de kam peerterreinen een gezamenlijke capaciteit van ongeveer 230.000 plaatsen hebben, waren alleen de kampeerterreinen in het Gooi, op de Veluwe, in de Ach- terhooek, in z.w. Drenthe en op het eiland Voorne vrijwel vol. Op de goedbezette kampeerterreinen aan de kust en elders bleef ruim te over. Het strand en de Keukenhof bleken vooral zaterdag en zondag magnetische aantrekkingskracht te bezitten. Maandag aan het be gin van de middag ging regen Ir P. S. Heerema, van de combinatie Brown and Root - Heerema, die belast is met het transport en het plaatsen van het R. E. M. tv- eiland voor de kust ter hoogte van Noordwijk, is zondagavond eerste Pinksterdag diep teneergeslagen uit Cork, Ierland, in Rotterdam teruggekeerd. Hij had daar de schade opge nomen die ontstaan was door de breuk in de kraan van het werk- schip Global Adventurer toen deze bezig was het eiland op de werf van Verolme in Ierland in te laden. Het gevaar dreigt dat de streefdatum voor het gereed komen van het eiland 1 juni niet gehaald wordt en dat het werk een maand vertraging zal ondervinden. De schade aan het eiland zelf is volgens hem minimaal en in enkele dagen te herstellen. De schade aan de kraan is daaren tegen zeer groot. De Global Ad venturer is zondagmiddag uit Cork vertrokken en wordt in de nacht van dinsdag op woensdag bij Verolme op Rozenburg ver wacht, waar men de gebroken kraanarm met twee drijvende bokken van het schip zal lichten en op de kant zetten. De oorzaak van de pech wijdt ir. Heerema aan een ontwerpfout van de kraan. De reserve-arm die op de Global Adventurer aanwe zig is ongelukkig genoeg in het ruim dat door de gebroken kraan versperd wordt - wil ir. Heerema niet in eerste instantie gebruiken. Gepoogd zal dan ook worden op korte termijn repara ties te verrichten, opdat het tv- eiland alsnog deze maand op zijn plaats zal komen. Vanwaar een nieuwe arm voor de kraan aan boord van de Global Adventurer zal moeten komen is nog niet be slist. Het probleem is namelijk dat de Global Adventurer in begin- juni gecontracteerd is voor een ander karwei. Of het R. E. M.- eiland staat rond 1 juni voor de kust, of er zal een vertraging ontstaan van tenminste een volle maand. Voor de maand juli is de Global Adventurer niet beschik baar. Ir. Heerema kon tot zijn vreug de mededelen dat de Spaanse op varende van het schip, de 25- jarige Felix Revollido Muros uit Coruna, die een bekkenfractuur opliep, 't goed maakt en de vol gende week naar Nederland overgebracht wordt om hier ver der te worden verpleegd. De be manning van de Global Adven- turr heeft het ongeluk als „be drijfsrisico" opgevat. In de Kongolese provincie Kwiloe zouden twee compagnieën stoo+troepen van het nationale Kongolese leger, die geen munitie meer hebben, omsingeld zijn door rond 400 terroristen. De Verenigde Naties treffen voorbereidingen om ruim vijf ton munitie van Leopoldstad naar Kikwit te brengen, van waaruit men een poging wil doen de stoottroepen te ontzetten. Uit Kikwit is voorts bericht, dat Idiofa, een stad in het noordoos ten van Kwiloe die in januari door terroristen werd verwoest, het afgelopen weekeinde weer is Ook uit de provincie Kivoe heeft men meldingen ontvangen over nieuwe terroristische acti viteit. Twee dagen geleden vielen gewapende benden het stadje Oevira aan het meer van Tan ganyika binnen. De terroristen zouden daar nu een „nieuw bewind" hebben ge vormd. Zij staan onder bevel van ex-minlster van Onderwüs Pier re Moelele en zijn voor het groot ste deel gewapend met ouderwet se voorladers en pijl en boog. Men schat het aantal terroristen in Oevira op 600, Een maand geleden begonnen de terroristen hun activiteit in de provincie Kivoe, kennelijk met de bedoeling het provinciale bewind in Boekavoe omver te werpen. De centrale regering in Leo heeft laten weten, dat de benden in centraal Kivoe en Kwiloe gesteund worden door i een „nationaal bevrijdingscomi- I té" van extremistische politici die nu in ballingschap leven. De New Yprk Times zegt van betrouwbare zijde te hebben vernomen, dat ploegen infiltran ten en saboteurs near Cuba on derweg zjjn, Onder de Cubaanse ballingen in Miami (Florida) gaat het ge rucht dat er nieuwe overvallen op Cuba zullen worden uitge voerd. De Cubaanse minister van in dustrie dr Ernesto „Che" Geu- vara, heeft maandag in een radio rede gezegd, dat anti-Castro- groepen alleen maar nieuwe overvallen op Cuba zouden kun nen plegen „omdat de Verenigde Staten daarachter zitten". Hij riep de Cubanen te wapen voor wat hij noemde een nieuwe strijd tussen communisme en kapita lisme. Van de zijde van het Witte Huis kon tot dusver geen com mentaar worden verkregen op de berichten over plannen van Cubaanse ballingen voor nieuwe overvallen op Cuba. P1NKSTERDRUKTE Tijdens de Pinksterdagen hebben binnen- en buitenlandse kam peerders de terreinen goed be zet. Foto: Op dit kampeerterrein aan het Bloemendaalse strand was nauwelijks meer een plaats je te vinden. Luchtfoto ANP dreigen en meteen begon de grote uittocht, voornamelijk in oostelijke richting. Keukenhof stond met 65.000 bezoekers aan de spits van dit pinksterbezoek, gevolgd door de Efteling met 55.000 en de Sche- veningse pier met 46.000. Madu- rodam trok 36.000 bezoekers diergaarde Blijdorp 30.000. De Rotterdamse Spidobootjes ver voerden 17.500 pleziervaarders, de Amsterdamse rondvaartboot jes 12.000. Schiphol noteerde 22.000 bezoekers, het Rijksmu seum 7.700. De Rotterdamse Euromast torste 12.000 belang stellenden. Op de rijkswegen was het ge hele pinksterweekend druk ver keer, culminerend in een forse stroom oost-west en west-oost in de morgenuren van eerste Pinksterdag en een noog dikke re verkeersworst, die zich maandag in de middag en vroe ge avond richting Duitsland be gaf. Tegen vijf uur werd bij Maarn op de weg UtrechtArn hem een dichtheid van vijftig auto's per minuut geconsta teerd. De afvoer van deze stroom ging vlot. Moeilijker werd aan het begin van de avond de situa tie rond Oudenrijn in westelijke richting. Kort na zessen stond daar een file tot aan Houten met terugkerende kampeerders en plezierrijders. Die li'ie kon slechts moeizaam worden „afge bouwd", waarbij het noord-zuid- verkeer zo weinig mogelijk ge hinderd werd. De verkeerssitua tie op de overige rijkswegen was rustig tot niet overmatig druk. Files van meer dan 400 tot 500 meter kwamen, behalve in noord-zuid richting bij Ouden rijn, zelden voor. Het verkeer bij Hoevelaken was aan het begin van de avond vrij intensief. Mede dank zij snelheidsbeperkingen kwamen slechts enkele ongeluk ken zonder ernstige gevolgen voor. Veel hulp had de rijkspolitie van de radioverenigingen, die tijdens drukke uren voor het eerst waarschuwingen en aan wijzingen aan het wegverkeer gaven. Om twee uur begon maandag middag in Zeeland de uittocht van de Pinkstervakantiegangers en tot laat in de avond schoven duizenden en duizenden auto's bumper aan bumper over de Zeeuwse tweebaans hoofdweg met een snelheid van nauwelijks 15 kilometer per uur. Voort durend deden zich enorme op stoppingen voor. De politie was om half elf 's avonds nog steeds met man en macht in de weer om te trachten het verkeer al thans nog enigszins te regelen. Vooral in Middelburg met zijn beruchte nauwe stationsbrug, bij Goes en Kruiningen deden zich grote en langdurige opstoppin gen voor. Soms moesten de enor me files auto's reeds tien kilo meter voor deze plaatsen uren wachten zonder ook maar een meter vooruit te komen. Maleisië heeft zaterdag Indo nesië ervan beschuldigd, het plan te hebben gekoesterd om het drinkwater van de stad Tawaoe in Maleisisch Borneo te vergif tigen. In een regeringsverklaring is gezegd, dat de politie te Tawaoe kortgeleden een samenzwering heeft ontdekt waarbij een aantal Indonesiërs, op instructie van hun regering, het plaatselijke drinkwater wilde vergiftigen". Zij werden gearresteerd vóórdat zij him plan ten uitvoer konden brengen en er zijn maatregelen genomen om te verzekeren, dat dergelijke plannen ookjn de toe komst geen succes zullen hebben, aldus de verklaring. De Maleisische regering heeft voorts het bericht van „Antara" volgens hetwelk de Indonesische kustwacht op Oost-Borneo een Britse patrouilleboot had bescho ten, waarbij een Engelse matroos werd gedood en een andere ge- wnd, „volslagen vals" genoemd. De boot was volgens het Indone sische persbureau de Indonesi sche territoriale wateren binnen gevaren. „De feiten zijn, dat In donesiërs bij twaalf verschillende gelegenheden kortgeleden op veiligheidsstrijdkrachten in Ma leisische wateren hebben gescho ten, Er vielen gets slachtoffers. Ook heeft geen van onze schepen de Indonesische wateren ge schonden", zo liet Maleisië we ten. Twee sportvliegtuigen zijn za terdagmiddag boven het centrum van Wenen met elkaar in bot sing gekomen en neergestort. Volgens de politie zijn zeven mannen, om het leven gekomen. Alle slachtoffers zijn inzitten den van de twee toestellen. Een toestel is in de Neubaugasse terechtgekomen en heeft enkele gebouwen beschadigd. Het ande re viel op een binnenplaats. Wat de oorzaak is van het on geluk is nog niet bekend. Het weer was helder en 't zicht zeer goed. Wonder boven wonder zijn er behalve de inzittenden van de vliegtuigen geen andere slacht offers. Een der vliegtuigen stortte op slechts 10 meter afstand van een volle schouwburg neer. Het an dere ramde de muur van een ge bouw van drie verdiepingen al vorens in een winkelstraat te be landen,

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1