Provinciaal nieuws 0e nieuwe Visserijwet JAARVERGADERING COtf. VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN' AGENDA Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 16 mei 1964 Ter neuzen Aardenburg Biervliet Breskens Groede Oostburg; Waterlandkerkje LEIDEN AKKOORD MET BOUW NIEUWE VEILING Uitvoering teerlingen Muziekschool Voor de jaarlijkse openbare uitvoering van de Terneuzense Muziekschool, die gisteravond in het Concertgebouw werd gehou den, bestond een goede belang stelling. De voorzitter van de Muziek school, de heer P. A. Ocké, heette in het bijzonder mr. H. Rijpstra hartelijk welkom. Hij zei de doelstelling van deze avond te willen omschrijven in het laten zien en horen tot wel ke prestaties de leerlingen thans in staat zijn. Het zien bestond uit het uitreiken van de di ploma's, het horen in het op treden van diverse leerlingen en het klein- en symphonie-orkest. De heer Ocké sprak daar bij de wens uit dat nieuwe leerlingen zich zullen melden en dat voor de nog niet zo ver ge vorderden deze avond aanlei ding moge zijn om met een vaste wil verder te studeren. Nadat de direkteur, de heer J. Dekker, de diploma's voor piano, fluit, fagot, cello, accor deon, harmonium en viool had uitgereikt, werd de avond ge opend door het klein orkest on der leiding van de heer J. Wisse. In de loop van de verdere avond traden kleine ensembles op, een strijkorkest onder leiding van de heer J. Wisse, met als solist Ernest Visser (viool) die wer ken vertolkten van o.a. Beet hoven, Handel, Mozart, Bach, Corelli en Bartok. De avond werd besloten met het optreden van het sympho- nieorkestonder leiding van de heer J. Wisse, met als piano soliste mej. Corrie Terlouw. Zendingswerk. Wij vestigen gaarne de aan dacht van onze lezers op de actie van de Hernhutters ten behoeve van de Zending in Suriname. Zoals bekend mag worden ge acht, is de nood onder de bevol king van Suriname zeer groot. Om daarbij tegemoet te komen, tracht men dit noodzakelijke zendingswerk mogelijk te maken door glazenverkoop, een mens lievende actie die aller medewer king verdient. Stuurmansexamen. Bij het te 's-Gravenhage ge houden examen slaagde voor 3e stuurman der grote handelsvaart onze stadgenoot de heer F. A. Tazelaar. Aanrijding. Gistervoormiddag te ongeveer half twaalf had een aanrijding plaats op 't kruispunt Guido Ge- zellestraatFrederik van Eeden straat, doordat mej. M. M. van C. op haar rijwiel rijdende in de Fre" derik van Eedenstraat in de rich ting Axelsestraat, geen vorrang verleende aan een door de heer A. J. E v. d. S., uit Terneuzen be stuurde auto, die in de Guido Gezellestraat in noordelijke rich ting reed. Door de botsing van de aan rijding kwam mej. van C. zodanig te vallen dat zij een sleutelbeen brak. Nadat door dokter Van Breda Vriesman eerste hulp was ver leend werd mej. v. C. 'naar het Julianaziekenhuis vervoerd en kon zij, na aldaar verbonden te zijn, per auto naar haar woon plaats worden gebracht. Opgravingen. Bij de opgravingen in de buurtschap Draaibrug, die meer gegevens moeten verstrekken over het oude dorp Hanekens- werve, heeft men reeds drie ste nen pijlers en enkele stukken muur van de oude kerk blootge legd. Deze kerk, die vóór 1200 gebouwd moet zijn, was een kruiskerk met de toren in het midden en werd grotendeels van natuursteen opgetrokken. ZATERDAG 16 MEI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Cleopatra". Zuidersportpark, 2.30 uur Bekerwedstrijd Tem. Boys Rillandia. Zuidersportpark, 3.30 uur: TerneuzenDulwich Hamlet F.C. (Engeland). Axel; Het Centrum, 8 uur: „El Cid OostburgLedel-Theater, 8 uur: „Cleopatra". Gpui: Sportterrein, 5 uur: Spui Vogelwaarde. ZONDAG 17 MEI Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 en 8 uur: „Cleopatra". Axel: Het Centrum, 2.30 uur: „El Cid"; 8 uur: „Twee zijn schuldig". Oostburg: Ledel-Theater, 2.30 en 8 uur: „Cleopatra". MAANDAG 18 MEI Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 en 8 uur: „Cleopatra". Axel: Het Centrum, 3.45 en 8 uur: Jerry als buitenbeen tje". Oostburg: Ledel-Theater, 2.30 en 8 uur: „Cleopatra". DINSDAG 19 MEI Terneuzen; Luxor-Theater, 8 uur: „Cleopatra". Lokaal „Bethel", 7.30 uur: Evangelisatie-samenkomst. Oostburg: Ledel-Theater, 8 u.: „Cleopatra". Afscheid centraal bestuur Vrouwenbond. Tijdens het congres van de Vrouwenbond N.V.V., dat deze week te Utrecht werd gehouden, heeft mevr. M. S. Dijk—Lang straat wegens gezondheisredenen afscheid genomen als lid van het centraal bestuur. Zij kreeg van de algemeen se cretaris van het N.V.V., de heer C. W. van Wingerden, de gouden margriet aangeboden, de hoogste onderscheiding die in de vrou wenbond wordt toegekend. Ver der ook enkele boekwerken. Namens het centraal bestuur sprak de landelijk voorzitster, mevr. L. v. Duijn—Spruijt, woor den van dank voor het vele werk dat mevr. Dijk als lid van het centraal bestuur deed. Zij noem de hierbij in het bijzonder de be- dactie van het maandblad en de vele vertgenwoordigingen in overkoepelende organisaties. Als blijk van waardering kreeg zij o.a. bloemen aangeooden, een geschenk onder couvert, een boe- kenbon van de overige centraal bestuursleden, een vakantieweek en nog enkele geschenken van afdelingen. Vergadering Kon. Harmonie. Voor de algemene vergadering van de Kon. Harmonie was slechts een geringe belangstel ling. S'echts 4 werkende leden woonden de vergadering bij. De voorzitter deelde mede, dat de muziekvereniging bijzonder veel moeite heeft om zich in stand te houden. Er zijn te weinig muzikanten om een goed bezet korps te kunnen blijven vormen. Wel zijn er enkele leerlingen in opleiding, doch de gehele situa tie is bijzonder zorgwekkend. De drumband verheugt zich wel in een goede belangstelling. Jammer genoeg zijn er uit deze band te weinig jongens en meis jes, die animo hebben in de muziekstudie. De financiële situatie bleek na het verslag van de penningmees ter, de heer Van Schaik, goed te zijn. Voor de drumband heeft men 500 ontvangen uit het Anjerfonds. Nadat het jaarverslag van de secretaris was goedgekeurd, werd uitvoerig van gedachten gewisse'd over de gang van za ken in het muziekcorps. Door de te geringe bezetting is het haast ondoenlijk om concerten te ge ven, waardoor de muziekvereni ging ook uit de publieke belang stelling gaat. Nogmaals zal getracht worden enkele leerlingen te krijgen, ter wijl de leden werden opgewekt de oud-muzikanten te bewegen weer opnieuw lid van het muziekkorps te worden. De voorzitter de heer H. A. M. van der Vijver besloot de verga dering met de opwekking de moed in deze moeilijke periode niet op te geven, doch te trachten met de weinige muzikanten die er zijn, er het beste van de ma ken. Algemene vergadering Boe renleenbank. De Coöp. Boerenleenbank houdt maandag 1 juli a.s. haar jaarlijk se algemene vergadering in hotel „De Vriendschap". Op de agenda staat o.a. de goedkeuring van de balans per 31 dec. 1963 en de rekening over het jaar 1963. Voorts de verkie zing van het periodiek aftredende lid de heer J. J. Dhondt, die zich herkiesbaar stelt. De heer H. E. M. Buijsse treedt af als lid van de raad van toe zicht en stelt zich niet meer her kiesbaar. Het bestuur stelt als candidaat voor deze functie de heer J. A. Mangnug te Biervliet. Uit de balans over het boekjaar 1963 blijkt, dat er een winstsaldo is van 21.146,36 in het jaar 1962. en het winstsaMo per 31 dec. van 1963 24.835,28 bedraagt. Vliegtuigmotor opgevist. De BR 43, schipper J. Albregts, heeft donderdag in de Schelde- mond een V 12-vliegtuigmotor opgevist en in Breskens aan de wal gebracht. De netten hebben aanzienlijk schade opgelopen. Kampcentrum in gebruik. Op het kampeerterrein van de N. V. Zeebad Breskens is het kampcentrum in gebruik geno men. De kampwinkel is volledig ingericht en in het ontvangcen- trum konden reeds enkele in schrijvingen geschieden. Ook de wegenaanleg is thans zover ge vorderd dat het gehele terrein via asfaltwegen bereikt kan worden. Huwelijksfeest. Het echtpaar De Vosvan Win- ne vierde aan de St. Bavodijk haar 55-jarig huwelijksfeest. Daar de heer De Vos die be stuurslid is van de bond voor be jaarden te Groede was het een drukte van belang, die zich uitte in een kamer vol bloemen. Burgemeester J. C. Ever-aars en zijn echtgenote behoorden tot de velen die dit nog zo vitale echtpaar, waarvan de heer De Vos 78 jaar is en zijn echtgenote 77 jaar, kwamen gelukwensen. Ambtsjubileum. Op 18-5-1964 herdenkt ae em ployé le klas der PTT de heer C. M. Abrahamse te Oostburg zijn 25-jarig ambtsjubileum. Heemkundige Kring. Vrijdag 22 mei houdt de Heem kundige Kring in West Zeeuws- Vlaanderen zijn jaarvergadering. Na afloop van het huishoudelijk gedeelte vertoont de heer A. Baudts uit Eeklo een door hem zelf vervaardigde film over het Vlaamse polderland. De heer D. Verstraeten zal deze film voor de aanwezigen nader toelichten. Tijdens deze vergadering zal te vens gesproken worden over de mogelijk van het maken van een dagexcursie naar Gent. Gemeenteraad. De raad van deze gemeente kwam onder voorzitterschap van burgemeester. M. J. Verbrugge in openbare vergadering bijeen. Bij de aanvang van de verga dering herdenkt de voorzitter de heer L. Stoorvogel, in leven diri gerend officier van de rijks politie, die tengevolge van een verkeersongeval is overleden. De voox-zitter betuigt daarna namens de raad zijn erkentelijk heid aan het brandweerkorps, de commandant de heer C. J. Bron en de bevelvoerder de heer J. de Groote voor het verrichte werk bij de op 2 mei jl. gehouden brandweerwedstrijd eh voor het resultaat bij de wedstrijd zelf. Van Gedeputeerde Staten is toewijzing ontvangen voor het bouwen van twee woningwetwo ningen ter vervanging van twee woningen die afgebroken worden voor verbetei-ing van de weg OostburgWaterlandkerkje. Het is de bedoeling die woningen zo spoedig mogelijk te bouwen op de bouwrijpe grond langs de Kerkstraat. Bij raadsbesluit wordt thans officieel vastgelegd dat de openbare school de naam van: „Inspecteur Leenhouts- school" zal dragen. Het voorstel van B. en W. om deel te nemen aan de gemeen schappelijke regeling voor het ophalen van huisvuil en het aan gaan van een overeenkomst met de aannemer, de Fa. Gebrs. Bron te Waterlandkerkje, wordt na be spreking en voorlezing van de betreffende stukken zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Het verzekerde bedrag van de fraudeverzekering bij de Fraude risico Onderlinge voor Gemeen ten te 's-Gravenhage wordt ge bracht van 3000 op ƒ25.000. Verder wordt besloten zonder beperking bij te dragen in de kosten van de Zeeuwse Muziek school voor leerlingen wonende in de gemeente. De juffrouw van de openbare kleuterschool in het Oranjekwartier trouwt Onder grote belangstehing werd gistermiddag te Terneuzen het huwelijk voltrokken van mej. C. M. de Buck en de heer P. C. de Groff. TREEDT I JUNI IN WERKING In verband met de aanvang van het nieuwe aktejaar van het a.s. visseizloen zal de Visserijwet 1963 op 1 juni 1964 in werking treden. Ter verbetering van. de visstand zijn een tweetal visak- ten en een bijdragebewijs in deze wet opgenomen, welke wij ten behoeve van belanghebbenden hieronder laten volgen. Kleine visakte. Voor het vissen, hetzij met één speciale hengel, hetzij met twee gewone hengels, hetzij met een peur, in de binnenwateren moet men in het bezit zijn van een klei ne visakte, waarvan de kosten per jaar in totaal ƒ6,50 bedra gen. Grote visakte. Voor het vissen met alle vis tuigen, in de binnenwateren, voor zover het gebruik daarvan niet krachtens de Visserijwet 1963 verboden is, moet men in het be zit zijn van een grote visakte, waarvan de kosten per jaar in totaal ƒ20 bedragen. Bijdragebewijs. De houdlr van een bijdragebe wijs is gerechtigd tot het vissen met één gewone hengel in de wa teren omschreven in de artikelen 577 en 579 van het Burgerlijk Wet boek dit zijn in het algemeen de bevaar- en vlotbare wateren voor zover deze wateren niet ter bevoi'dering van de viscultuur zijn ui'gezonderd. De kosten van een bijdragebe wijs bedragen f 2,—. Zowel voor de bezitters van een kleine of grote visakte als voor de bezitters van een bijdragebe- be-wijs is van kracht dat de hou der, die geen eigenaar, erfpach ter of huurder is van liet water, waarin hij vist, in het bezit moet zijn van een schriftelijke vergun ning van de rechthebbende op het visrecht op dit water. WINKELVERDIEPIN G UITGEBRAND Een korte maar felle brand heeft vrijdagmiddag de boven verdieping van een wasserij-sto merij aan de Amsterdamse straatweg in Utrecht in de as ge legd. De schade loopt in de dui zenden guldens. De brand ontstond toen het 13- jarig zoontje van de filiaalhoud ster een aansteker met benzine probeerde te vullen en daarbij een benzineblik vlam vatte. Het knaapje liep brandwonden aan zijn linkerhand op. De op het gegil van haar zoontje toegesnelde moeder die juist in de keuken het eten aan het klaarmaken was pro beerde het brandende benzine blik uit het raam te gooien. Do vlammen verhinderden dit, waar op de filiaalhoudster de brand weer alarmeerde. In nog geen kwartier was men de brand meester, maar toen waren de bovenverdieping en de zolder al uitgebrand. \11 In de gistermorgen in hotel Rotterdam gehouden algemene ver gadering van de Coöp. Vruchtenveiling „Zeeuwseh-Vlaanderen", noemde de voorzitter, de heer A. P. E. Rammeloo, in zijn openings woord het afgelopen jaar, hoewel het er aanvankelijk niet naar uitzag, toch gunstig voor de veiling. De afzet van het bewaarfruit verliep traag en de vroege groente deed het ook niet. Het zachte fruit, speciaal de zwarte bessen was goedkoop. Ondanks het slechte w.eer viel de omzet van aardbeien nog mee. Princes- sebonen vielen tegen, zowel in omzet als in prijs en de winter bloemkool is helemaal mislukt. Tomaten worden steeds meer aangevoerd en. verwacht mag worden, dat dit in de toekomst nog meer zal toenemen. Ook de aanvoer van witlof wordt steeds groter. Er was veel aanvoer van hard fruit, maar dopr de koude zomer was de kwaliteit minder. Desondanks was de jaaromzet gunstig, al lag deze iets lager dan het vorig seizoen. De prijzen van het goede fruit waren be vredigend. Voor het goede fruit, aldus de voorzitter, is er een goede afzet, doch de mindere kwaliteit gaat de weg naar de fabriek. De heer Rammeloo wees er verder op, dat de sterk vergrote koopkracht ertoe heeft geleid, dat de consu ment hogere eisen aan de kwali teit stelt. Wat enkele jaren ge leden nog door de détaillist werd aangeboden, is nu niet meer ga- wild. De teler ziet dit zelf ook in en is hier en daar nogal ge snoeid. Hij komt terug van het streven naar een hoge opbrengst kilogram en werkt voor prima kwaliteit. Voor hem geldt ook: niet het vele is goed, doch het goede is veel. Meer en meer verkopen de su permarkets ook fruit en de jaar omzetten stijgen belangrijk. Het gevolg is, dat deze bedrijven moeten kunnen rekenen op re gelmatige aanvoer van grote hoeveelheden van uniforme kwa liteit tegen prijzen die niet al te veel mogen schommelen. KWALITEIT BEWAARFRUIT GAAT ACHTERUIT Sprekende over het bewaar fruit, stelde de heer Rammeloo, dat de kwaliteit hiervan in het voorjaar achteruit gaat. Sommi ge telers houden er te weinig rekening mee, dat gekoeld fruit, eenmaal uit de cel, snel aanrijpt. De handelaar moet het echter in goede conditie op de consump- tiemarkt brengen en om risico zoveel mogelijk te vermijden, koopt hij alleen de beste partijen en de minder goede blijven wel eens staan of brengen zeker min der op. Weliswaar stelt de con sument hoge eisen, maar hij Shell geeft N. D. S. M. opdracht voor tanker van 65.000 ton De Ned. Dok- en Scheepsbouw Mij te Amsterdam heeft van de Koninklijke Sheil groep een op dracht ontvangen voor de bouw van een motortanker van circa 65.000 ton draagvermogen. Het schip, waarvan de levering in de tweede helft van 1966 moet ge schieden, wordt uitgerust met een 9 cylinder Stork hoofdmotor met .een vermogen van circa 19.000 pk, heeft recht op goede kwaliteit als hij een redelijke prijs betaalt en daartoe is hij bereid. In klein- verpakking ziet hij precies wat hem wordt gepresenteerd en als dit aantrekkelijk en smaakvol wordt geëtaleerd, zal dit de koop lust zeker opwekken. De vergadering verleende het bestuur décharge door goedkeu ring van het jaarverslag en de rekening en verantwoording over 1963. BESTUURSVERKIEZING Veel tijd besteedde de verga dering aan de bestuursverkie zing; de eerste vrije stemming verliep vlot: de heer dr. ir. J. P. M. v. d. Wolf werd met grote meerderheid van stemmen her kozen als secretaris. In de plaats van de heer I. de Zwarte uit Hoek, die zich niet meer her kiesbaar stelde, had het bestuur de heer J. Pladdet als kandidaat gesteld. Ook deze kreeg bij de eerste stemming oen grote meer derheid. De heer Piaddet richtte zich bij zijn aanvaarding als be stuurder tot de heer De Zwarte. Hij zei met enige weemoed diens plaats in te nemen en sprak de hoop uit, dat de jarenlange vriendschap bestendigd zou blij ven. De voorzitter zeide er van overtuigd te zijn, dat men in de persoon van de heer Pladdet een degelijk bestuurslid zou krijgen. Herkozen na enkelvoudige stemming werd eveneens 0.e heer G. Cerpentier. Voor de vacature die was ontstaan door het af treden van de heer A. van Hoe ve, waren echter vier kandida ten. Hoewel hij geen invloed uit wilde oefenen op de stemming, wees de voorzitter er toch op, dat de omzet van het westen de helft van het totaal bedraagt, zo dat het bestuur het voor een goede vertegenwoordiging van belang zou vinden, als er iemand uit het westen zou worden be noemd. Desalniettemin legde hij er nogmaals de nadruk op, dat de stemming vrij was. Nadat de vergadering tweemaal had ge stemd, werd tenslotte de heer A. J. v. d. Bliek uit Aardenburg bij de derde stemming gekozen. Ook de verkiezing van twee nieuwe commissarissen had nog al wat voeten in de aarde. In totaal moest ook hier driemaal worden gestemd om de heren R. Vereecken uit Stoppeldijk en A. J. de Milliano uit Oostburg als commissaris benoemd te zien. DE HEER DE ZWARTE ERELID. De voorzitter dankte hierna de heer De Zwarte voor het werk, dat hij vooral in moeilijk jaren en bij de reorganisatie in 1951, voor de veiling had verricht. Op zijn voorstel werd de heer De Zwarte met algemene stemmen tot erelid benoemd. NIEUWBOUW Over de plannen tot nieuw bouw gaf de heer v. d. Wolf een toelichting, waarbij hij meedeel de, dat de goedkeuring van Ged. Staten op een tweetal besluiten van de raad van Terneuzen, thans is verkregen. Het betreft hier de aankoop van een perceel industrieterrein gelegen nabij Driewegen ter grootte van onge veer 5 ha tegen een prijs van ongeveer 11 per m2 en het aan nemen van een optie op een aangrenzend terrein van onge- véer dezelfde grootte. De goed keuring van Ged. Staten is de laatste stap en de goedkeuring van de vergadering is dus defi nitief, besloot de heer v. d. Wolf. Uit de vergadering werd de vraag gesteld, of de mogelijkheid was onderzocht om in Zaamslag wellicht tegen een lagere prijs een geschikte plaats voor de nieuwe veiling te vinden. De voorzitter antwoordde ont kennend, doch de heer v. d. Wolf zeide, dat er inderdaad enige jaren terug wel eens een andere gemeente gepolst is. Men heeft toen echter meegedeeld, dat daar toen nog geen mogelijkheid was. Zowel de voorzitter als de heer v. d. Wolf wezen er de ooposant uit de vergadering op, dat men met industrieterrein alleen niet klaar is. Men moet de zekerheid hebben, dat er behoorlijke voor zieningen zijn, zoals water en elektriciteit, bovendien, zo zeide de heer Rammeloo, moeten we aan de grote weg blijven De ge kozen plaats is gelegen aan de grote oost-west verbinding en is ook door deskundigen als de meest ideale aangewezen. De secretaris stelde, dat men deze kwestie breed moet zien en op langere termijn bekijken wat zo gunstig mogelijk is voor de ontplooiing. Deze beslissing is niet lichtvaardig genomen. Met drie stemmen tegen ver leende de vergadering tenslotte het bestuur machtiging tot uit voering van de besluiten tot de nieuwbouw van de veiling te Terneuzen. De instelling van afzetcom- missies door het bestuur en de raad van commissarissen onder vond geen tegenstand, evenmin als het vaststellen van een ver hoging van de presentiegelden voor de commissarissen. De veiling te Terneuzen zal de fusthuur vaststellen overeen komstig de regelingen die door andere veilingen in het zuidwes telijk zeekleigebied worden ge troffen. Ook aan de schade, ontstaan door verzakkingexx, vooral aan de koelhuizen, zal door het be stuur al het nodige worden ge daan om deze verder te voorko men of te beperken en voorts zal de schadeclaim bij de Rijks waterstaat worden afgewikkeld. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt. Traditiegetrouw was het ook nu weer de heer B. Ysebaert, die namens 't personeel 't bestuur en de raad van commissarissen dank te voor de prettige samenwer king en hierbij de hoop uitsprak, dat het met de veiling crescendo zal blijven gaan. De vergadering gebruikte hierna een koffiemaaltijd, waar na een lezing met lichtbeelden werd gehouden over het intern en extern transport van tuin- bouwprodukten door de heer P. van Lookeren Campagne, ver bonden aan het Instituut voor Tuinbouwtechniek te Wagenin- gen.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2