Tussentijdse verkiezingen in Engeland Actie „Zwarte Zes begonnen SoesSov over Chinese communisten Hel ongeluk met het Volkswagenbusje RADIO OE KOCK DE TOEKOMST VAK HET liltóL Gevaarlijks brand in Zwijndrechi HET WEER Kapitein Svenson in staat van beschuldiging gesteld DOOR ZWD-BEVEIAK3 ZATERDAG 16 MEI 1964 20e Jaargang - No. 6212 DE LAVASTROOM UIT DE ETNA MEDEDELING Sleepboten durven Britse tanker niet naar Cuba te slepen Prinses Paola in Marokko Waterbeheersing in Brabant baart ernstige zorgen GEEN MOEILIJKHEDEN DE SCHELDE-RIJIWERBiNPlNa Op Cyprus sneuvelden 400 Turkse Cyprioten AMBASSADEUR IN SPANJE BEREKEND VOOR ZIJN TAAK JUTEFABRIEK VERWOEST Prinsessen Beatrix en Margriet naar Kopenhagen PINKSTERDRUKTE IN BELGIë Hoogwater Weerbericht Zon-en Maanstanden Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofredaeteur: I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maan2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermeldng: Brieven onder nummer, of „AdfeS Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 unr. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Met betrekking tot alle stra tegische en tactische fundamen tele vraagstukken nemen de lei ders van de Chinese communis tische partij een standpunt in, tegenovergesteld aan dat van de internationale communistische beweging". Dit heeft vrijdag ochtend Michel Soeslov, lid van het presidium van de Russische communistische partij in Parijs verklaard. Volgens Soeslov weigeren de Chinezen de polemieken te sta ken en verzetten zij zich tezelf dertijd tegen het bijeenroepen van een conferentie van com munistische partijen. Hij lever de voorts kritiek op de „anti- leninistische en tweedracht zaaiende" Chinese campagne en onderstreepte de „eensgezind heid tussen de communistische partijen van Frankrijk en van de Sowjet-Unie over alle be langrijke vraagstukken van het ogenblik". Soeslov, die de belangrijkste Russische partijtheoretieus wordt genoemd, brak een lans voor het vreedzame naast elkaar leven. Hij zei dat „de worsteling voor een duurzame vrede en het voor komen van een wereldoorlog een van de belangrijkste vormen van de strijd tegen het imperia lisme is". Hij wees voorts op de noodzaak van samenwerking tus sen de communistische en de socialistische partijen en op de noodzaak een einde te maken aan de verdeeldheid der arbei dersklasse. De snelheid waarmee een vijf km lange lavastroom over de zuidelijke helling van de Etna loopt, is afgenomen, nu de lava vlakker terrein heeft bereikt. Volgens de autoriteiten bestaat er geen gevaar voor de dorpen in de directe omgeving. Honderden mensen komen naar het schouwspel kijken. Een woordvoerder van het hoofdkwartier van het Ameri kaanse leger in Europa heeft meegedeeld dat kapitein Alfred Svenson, die vier mei 1963 in een Amerikaanse jeep naar Oost- Duits'and is uitgeweken, om zeven dezer, na door de Russi- t- - WÈÊSÊÊÊÊÊmm. s'v. sche autoriteiten uit de „Duitse Democratische Republiek" te zijn gezet, weer in de bondsrepubliek terug te keren, iri staat van be schuldiging is gesteld wegens desertie en diefstal. De aan klacht wegens diefstal berust erop dat hij met een jeep van het Amerikaanse leger was uitgewe ken. Svenson deed dienst bij de der de divisie pantsertroepen van het Amerikaanse leger in West-Duits- land. De jegens hem, na een on derzoek door de bevoegde Ame rikaanse militaire autoriteiten, uitgebrachte aanklacht zal aan een hoge officier worden voorge legd. Deze zal na bestudering ervan de bevelvoerende gene raal van het vijfde Amerikaanse 'egerkorps in West-Duitsland van advies dienen over de beant woording van de vraag, of kapi tein Svenson voor de krijgsraad zal worden gedaagd. In verband met het PINKSTER FEEST zal ons eerstkomend nummer verschijnen op DINSDAGAVOND 19 mei a.s. RED. De „New York Herald Tri bune" meldde vrijdagochtend dat de Britse tankboot „London Splendour" op dertig mijl uit de kust van Noord-Oost-Cuba met machineschade ronddrijft, zonder sleepboothulp te kunnen krijgen. De reden hiervan is dat de sleepboten, die zich in dit zee gebied bevinden, nog geen hulp hebben durven verenen, omdat zij bang zijn anders op de Ame rikaanse „zwarte lijst" van sche pen die handelsvaarten op Cuba ondernemen, te zullen worden opgenomen. Dit zou inhouden dat zij in de toekomst geen sleeprei zen naar Amerikaanse havens zouden kunnen maken. De „Lon don Splehdour" is namelijk met 24.000 ton Russische benzine uit Odessa vertrokken, mét de Cu baanse haven Santiago de Cuba als bestemming. Van de zijde der Amerikaanse kustwacht is meegedee'd dat de „London Splendour" nog geen boodschap om hulp heeft uitge- zonden. De tankboot heeft klaar blijkelijk wel met moeilijkheden te kampen, doch zij schijnt niet in onmiddel'ijk gevaar te verke ren. Deze charmante foto van prinses Paola in Marokko samen met enkele in klederdracht gestoken vrouwen werd donderdag ge maakt tijdens het bezoek van de prinses en haar echtgenoot prins Albert aan Ben-el-Ouidane. De toenemende bevolking, de industrialisatie en de land- en tuinbouw doen steeds grotere aanspraken op de hoeveelheid water die in de Brabantse bodem aanwezig is. Deze wateronttrek king kan in de toekomst zo'n omvang aannemen dat deskundi gen een ernstige daling van de grondwaetrstand vrezen. Tenge volge van deze daling zal met name het bestaande watertekort van de landbouw steeds groter worden, terwijl ook het land schap ernstig zal worden be dreigd. Dit vermeldt een raam plan voor de waterbeheersing dat een werkgroep van de pro vinciale waterbeheersingscom- missiè heeft opgesteld. De werkgroep heeft gebruik gemaakt van de ervaringen die zijn opgedaan in de proefgebie den van midden-Limburg en Oost-Brabant, waar het water- aanvoerplan in uitvoering is. Het is op de volgende punten gebaseerd: ernstige daling van de grondwaterstand kan voor komen worden door peilbeheer- sing in leiding- en slotenstelsels; dat peil kan in de hand gehou den worden door water in te laten in beekgedeelten die boven- strooms gelegen zijn; in hoger gelegen drogere gebieden zal water uit de ondergrond op gepompt moeten worden. Volgens de werkgroep is de be nodigde hoeveelheid water voor het landbouwgebied 0,33 liter per seconde per hectare. Voor de tuinbouwgebieden zijn hogere aanvoeren nodig. Spaanse minister: De Spaanse minister van voor lichting heeft vrijdagochtend vroeg op de vraag of aan Neder landse vervoersbedrijven de ver gunning om Spanje binnen te rijden wordt geweigerd, geant woord dat er geen waarheid schuilt in de berichten over moeilijkheden op dat punt. Vele leden van de bijzondere commissie uit de tweede kamer, in handen waarvan het wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag tussen Nederland en België betreffende de verbinding tussen de Schelde en de Rijn is gesteld, hebben zich afgevraagd waarom er negen maanden moesten verlopen tussen de ondertekening van het verdrag en het tijdstip waarop het wetsontwerp bij de staten- generaal werd ingediend, aldus het voorlopig verslag. Algemeen werd voldoening geuit over het feit, dat een oplossing is gevonden voor een geschil dat meer dan honderd jaar een bron van moeilijkheden tussen Nederland en België is geweest en dat in het verleden veel afbreuk heeft gedaan aan de goede betrekkingen tussen de twee landen. Ook met het tracé en de afmetingen van het ontworpen kanaal kon men zich verenigen. Verscheidene leden vroegen of het met het oog op de spoedige uitvoering van het verdrag in de bedoeling ligt zo spoedig moge lijk contact op te nemen met degenen die ter wille van de tot stand te brengen werken afstand zullen moeten doen van hun lechten als eigenaar of gebruiker van onroerend goed teneinde zo mogelijk tot een minnelijke regeling hieromtrent te komen. Belanghebben den zouden zich hierdoor tijdig op de komende situatie kunnen instellen en bovendien zouden de kosten van verwerving van de benodigde terreinen zodoende worden gedrukt. Vele leden betreurden het dat het verdrag niet voor de onder tekening is voorgelegd aan de raadgevende interparlementaire Beneluxraad. Andere leden deden een dringend beroep op (1e regering zich nader en duidelijker uit te spreken omtrent de toekomst van de bestaande vaarweg, n.l. het kanaal door Zuid-Beveland. Eventuele sluiting van dit kanaal zal onder het nieuwe verdrag slechts na overleg met België mogen geschieden, doch behoort tot de mogelijk heden. Het onderzoek naar de oorzaak van de ramp met het volkswa genbusje, dat zaterdag j.l. met drie Rotterdamse sportvissers van de veerboot „Stad Zierik- zee" in het Haringvliet reed, is in volle gang. Vijf uren lang heeft gisteren opperwachtmees ter B. L. Hokke van de ver- keersgroep Dordrecht het mecha nisch gedeelte van het busje, dat donderdag naar Dordrecht werd gebracht, nauwkeurig bekeken. Hij heeft van zijn bevindingen een rapport opgesteld, waarin naar verluidt al enige mogelijke oorzaken van het ongeluk zijn aangegeven. Vrijdagmiddag is het rapport aan mr. I. H. van de Roemer, officier van Justitie in Rotterdam, die het onderzoek leidt, ter hand gesteld. Mr. van de Roemer, die voor alsnog niets van de inhoud wil de prijsgeven, zei: „Ik moet te weten zien te komen hoe dit al les kon gebeuren". Waarbij hij uiteraard doelde op de nog steeds vrij mysterieuze ramp vlak vóór de haveningang van Middelharnis. Mr. van de Roemer vindt het aannemelijk, dat de chauffeur van het busje, toen de veerboot „Stad Zierikzee" de haven van Middelharnis bijna had bereikt, de motor startte, terwijl de ver- snellingshandle nog in de „ach teruit" stond, waardoor het voertuig met kracht door het relinghek sloeg. Het mechanisch onderzoek, maar ook de bestudering van de deuken die aan de achterzijde van het busje zijn gevonden, is vrijwel geheel op deze theorie afgestemd. Of hiermee op den duur de ware toedracht van de ramp zal kunnen worden ge geven, hangt ook af van het feit, of men er in zal slagen het hek te vinden. Mr. van de Roemer kondigde aan, dat men begin volgende week gaat dreggen. „In deze hele zaak blijft voor de justitie de belangrijkste vraag, welke druk het hekwerk van de veerboot kon hebben. Volgens mij dient het uit veiligheids overwegingen te zijn aange bracht, anders had men even goed een touwtje kunnen span nen", aldus mr. Van de Roemer. Hij was van oordeel, dat het onderzoek eenvoudiger zou zijn geweest, als bij de berging van het busje de slachtoffers zouden zijn gevonden. Dit vooral in ver band met de eventuele juridi sche gevolgen voor de nabe staanden van de vermisten (her trouw, verzekering, erfrecht). Hij hoopt, dat toeristen, vissers of streekbewoners de lichamen van de omgekomenen zullen vinden. Dit zou dan binnen niet al te lange tijd moeten gebeu ren in verband met de onmoge lijkheid tot identificatie. Mr. van de Roemer verwacht dat het onderzoek geruime tijd zal vergen. De Turks-Cyprische vice-pre sident, dr. Fadil Kutchuk, heeft V. N.-secretaris Oe Thant in een brief meegedeeld, dat de Griekse Cyprioten sinds het uitbreken van de gevechten op het eiland meer dan 400 Turkse Cyprioten hebben gedood en 700 verwond. Er was volgens hem geen ver betering in de toestand op Cy prus gekomen na het operatio neel worden van de V. N.-macht op 27 maart. Sinds de schietpartij van maan dag in de Oostcyprische haven stad Famagusta, waarbij een Grieks-Cyprische politieman en twee Griekse officieren de dood vonden, worden dertig Turkse Cyprioten vermist, zo is intussen bekend geworden. Negen van hen, die in dienst stonden van het Britse leger, zijn door gewa pende Griekse Cyprioten weg gevoerd. Verder behoren tot de vermisten een employé van een Britse bank en zeven man per soneel van de Britse basis te Dhekelia op Zuid Oost-Cyprus. Bij een tussentijdse verkiezing in Devizes (Wiltshire) heeft de Britse conservatieve regerings partij haar zetel behouden. De conservatieve meerderheid be draagt 1.670 stemmen. Bij de verkiezingen in 1959 was de meerderheid 3.838, maar in 1959 had de conservatieve kandidaat slechts de Labour-kandidaat tot tegenstander. Bij de huidige tus sentijdse verkiezing was er nog een liberale kandidaat. De stand van deze verkiezing is: conser- tarieven 19.554 stemmen, labour 17.884 en liberalen 4.281 stem men. Ook bij de tussentijdse verkie- 'ingen in Winchester (Hamp shire) hebben de conservatieven hun zetel behouden. Zij kregen 18.032 stemmen tegen labour 11.968 en de liberalen 4.567 stemmen. De conservatieve meerderheid op labour bedraagt iius 6.064 stemmen. In 1959 was deze meerderheid 12.132 stem men, waarbij echter eveneens de Labour-kandidaat de enige tegenstander was trict Rutherglen in Schotland, betekent evenwel een klinkende overwinning voor labour, dat deze zetel op de conservatieven veroverde met 18.885 stemmen tegen 15.138 voor de conserva tieven, een labour-meerderheid derhalve van 3.747 stemmen. Bij de verkiezingen van 1959 be haalden de conservatieven een meerderheid van 1.552 op la bour. De minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H, Luns, heeft in zijn memorie van ant woord aan de Eerste Kamer nog maals gezegd, dat hij de Neder landse ambassadeur in Spanje, jhr. mr. W. E. van Panhuys, be rekend acht voor zijn taak. Hij voegde hieraan toe, dat met het oog op de in de eerst komende tijd wellicht te ver wachten zwaardere taak voor de post Madrid, deze post is ver sterkt met een ambtenaar van de buitenlandse dienst in de rang van gevolmachtigd minister. Een felle brand heeft in de nacht van donderdag op vrijdag gewoed in het gebouw van de N.V. „Jute-industrie" van Schaar denburg aan de Ringdijk in Zwijndrecht. Het vuur, door tot dusver onbekende oorzaak ont staan, greep snel om zich heen in de inventaris van het ge- De derde uitslag, n.l. die voor i bouw, bestaande uit een enorme de parlementszetel in het dis-1 voorraad jutezakken en een De minister van Justitie, mr. Y. Scholten, heeft gisteren per mobilofoon alle mannen van de surveillancegroep autosnelwegen (S.A.S.) de verkeerspolitie die in de snelle witte auto's de auto snelwegen in Nederland contro leert vanuit restaurant Inter national Hoornwijck Corner in Rijswijk opgeroepen om hen te verzoeken te beginnen met de actie „zwarte zes". In de komende zes maanden zal het Verbond voor Veilig Ver keer in nauwe samenwerking met de sectie bijzondere ver- keerstaken van het korps rijks politie speciale aandacht gaan besteden aan een zestal fouten die volgens de rapporten van deze S.A.S.-groep oorzaak zijn van 90 pet van de ongevallen op de autosnelwegen. In zijn openingstoespraak zei minister Scholten onder meer, dat het mede dank zij de sur veillance-methodiek van de S.A. S. mogelijk is gedragingen van de autosnelweggebruikers te be studeren en aan de hand van de dagelijkse rapporten van de pa trouilles inderdaad tot de slot som te komen, dat ruim 90 pet van het totaal aantal ongevallen op de autosnelwegen veroor zaakt wordt door slechts zes misdragingen. Deze zijn: Het van de rechter naar de linker rijstrook gaan om een inhaalmanoeuvre uit te voe ren zonder voldoende aan dacht te schenken aan het achteropkomend verkeer; Het op onjuiste wijze invoe gen vanaf de toeritten of het wegrijden vanaf de vlucht- bermen; Het te langzaam rijden, stil staan en achteruit rijden op de rijbaan; Het keren door de midden berm; Het zonder noodzaak links blijven rijden; Het te dicht op de voorgan ger rijden. Daarom is de „actie zwarte zes" georganiseerd in het kader waarvan het Verbond een zeven tal t.v.-filmpjes heeft laten ver vaardigen en een vlugschrift heeft uitgegeven. grote hoeveelheid olie en vet. De schade wordt geraamd op 100.000,Het gebouw werd volkomen verwoest. Over deze omstandigheid op zichzelf treurt men niet al te hard, omdat het gebouw over enkele maanden toch ontruimd had moeten worden in verband met de uitvoering van een sane ringsplan, dat het gemeentebe stuur van Zwijndrecht voor de Ringdijk en omgeving heeft. De brand was bijzonder ge vaarlijk, omdat aan de Ringdijk verschillende kwetsbare indus trieën zijn gevestigd. In de on middellijke nabijheid van het "ebouw van de jute-industrie bevinden zich het oliebedrijf ..Schiedam" en de scheepswerf Kooiman. De Zwijndrechtse brandweer, die met groot mate rieel werkte, was het al gauw duidelijk dat het gebouw ver loren zou gaan, vooral toen op een bepaald moment de in het pand woedende vuurzee uitsloeg en het gebouw in minder dan geen tijd brandde als een en orme fakkel. Even later stortte de ene muur na de andere in. Men bepaalde zich er daarom in eerste instantie toe de in de om geving liggende bedrijfsgebou wen en woningen te bescher men, waarin men niet dan met grote moeite slaagde. De situa tie was van dien aard, dat een blusboot van het gemeentelijk veerbedrijf van Dordrecht ter assistentie werd opgeroepen. Deze van een waterkanon van grote capaciteit voorziene boot bestreed het vuur van de rivier af. Ook de bedrijfsbrandweer- ploegen van enkele grote Zwijn drechtse bedrijven boden de brandweer hulp. Het duurde lang eer men de brand gelocaliseerd had. Vroeg in de morgen had men hem ein delijk onder de knie. (Aar.» Ter bijwoning van een hofbal zijn de Prinsessen Beatrix en Margriet van Schiphol naar Ko penhagen vertrokken. Zij maak ten de reis samen in een Eleetra- lijnvliegtuig van de K. L. M. Het hofbal is gisteravond in het kasteel Frederiksborg ge geven ter ere van prinses Mar- garethe, die vorige maand 24 jaar is geworden. Een 100-tal telgen van Europese vorstenhui zen was er voor uitgenodigd. De Prinsessen waren beiden in mantelpakjes gekleed, Prinses Beatrix in een grijs, haar zuster in een zeegroen. Ónze kroon prinses droeg een breedgerande, zoet-rose, rieten zonnehoed op het hoofd. Bij de bagage van Prinses Margriet bevond zich een gewone rieten strandhoed. Op Tweede Pinksterdag wor den de Prinsessen 's middags op Schiphol terugverwacht. Duizenden manschappen van de Belgische marechaussee, twee verkenningsvliegtuigen, een heli copter en talrijke Rode-Kruis posten zjjn gemobiliseerd om de verwachte drukte op de Belgi sche wegen in het komende Pinksterweekeinde op te vangen. Onder de buitenlanders, die vrijdag reeds in Brussel zijn aan gekomen om de Pinksterdagen door te brengen, nemen volgens gegevens van het commissariaat voor tourisme de Nederlanders een voorname plaats in. Terwijl de Belgische spoor wegen tientallen extra-treinen hebben kunnen inleggen om de stroom van reizigers op te van gen, heeft de nationale lucht vaartmaatschappij een aantal vluchten moeten annuleren. Op een vergadering tussen stakings leiders en de directie van de maatschappij werd vrijdag nog geen overeenstemming bereikt over een beëindiging van de staking, die door de liberale vakbond van het vliegend per soneel van de „Sabena" is be gonnen. Noordstraat 102 Terneuzen Telefoon 3128 ZONNIG Het weer in West-Europa wordt geheel bepaald door een gebied van hoge luchtdruk, dat vrijdag boven Oost-Engeland werd aan getroffen en zich verplaatst naar het vasteland. ZATERDAG 16 MEI vm. n.m. Breskens 4.52 5.13 Terneuzen 5.27 5.48 Hansweert 6.07 6.28 Walsoorden 6.17 6.38 ZONDAG 17 MEI vm. n.m. Breskens 5.47 6.15 Terneuzen 6.22 6.50 Hansweert 7.02 7.30 Walsoorden 7.12 7.40 MAANDAG 18 MEI v.m. n.m. Breskens 6.53 7.27 Terneuzen 7.28 8.02 Hansweert t 8.08 8.42 Walsoorden 8.18 8.52 DINSDAG 19 MEI v.m. n.m. Breskens 8.11 8.47 Terneuzen 8.46 9.22 Hansweert 9.26 10.02 Walsoorden 9.36 1012 Het Pinksterweekend begint dan ook met droog en zonnig weer. Bovendien gaat de wind uit zui- dehjke richtingen waaien, waar door de temperaturen hoger zul len worden dan vrijdag het geval was. In de noordelijke provincies evenwel blijft de wind nog enige tijd van zee waaien, zodat daar weinig verandering in tempera tuur wordt verwacht. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Zonnig Zonnig weer met een zwakke tot matige wind, draaiend naar zuidelijke richtingen. Warmer dan gisteren, maar in de noordelijke provincies, waar de wind nog ge ruime ttijd van zee blijft waaien, ongeveer dezelfde middagtempe- raturen. ZON MAAN op onder op onder Mei 16 4.45 20.29 8.55 0.57 17 4.44 20.30 10.10 1.42 18 4.42 20.32 11.27 2.15 19 4.41 20.33 12.43 2.40 20 4.39 20.35 13.57 3.01

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1