Mr. Stikker naar Griekenland BEURSOVERZICHT SPORTNIEUWS VOETBAL DE PUBLIEKRECHTELIJKE BEDMJFSOMARISATIE Maisdagslriting detailhandel van 25 mei tot 15 oktober Dit jaar record tarweoogst? Wielrennen Vrijdag 15 mei 1964 DE VRIJE ZEEUW Pagina 7 GEEN BEMIDDELAAR KAMERLEDEN VRAGEN PROGRAMMA HUURBELEID OP LANGERE TERMIJN DE P.B.O. IN „DOK DUNCAN SANDYS OVER ZU1D-ARABIE Erfenis van zes miljoen Amerikaans straaljager neergestort ZEEROST Productie van ruim 700.000 ton Kernsaantirijving van schepen De secretaris generaal van de Noordatlantische verdragsorgani satie, mr. D. U. Stikker, zal zich op verzoek van de lid-staten van het Atlantisch pact speciaal bezig houden met de verhouding tus sen Griekenland en Turkije, die door hun geschil over Cyprus op gespannen voet met elkaar staan. v Dit is een resultaat van de voorjaarsconferentie van de Navo, die dinsdag, woensdag en donderdag in de Julianakazerne in Den Haag is gehouden. Mr. Stikker heeft op de pers conferentie na afloop van de laatste vergadering gezegd dat een werkelijk conflict tussen twee landen van de Navo on denkbaar is. Het stemde in conferentiekrin gen tot voldoening dat over deze moeilijke kwestie een alinea is opgenomen in het slotcommu niqué. In deze alinea geven de ministers uiting aan hun be zorgdheid over de toestand die het gevolg is van de onrust op Cyprus. Zij steunen volledig het optreden van de Ver. Naties op Cyprus en de bemiddelings pogingen van de Fin Tuomioja. De ministers zijn het over de formulering van de alinea moei lijk eens kunnen worden. Van het besluit dat de secretaris generaal de verhouding tussen de twee landen met zorg moet volgen, wordt in het communi qué niet gerept. TEVREDEN De Griekse minister van Bui tenlandse Zaken, Kostpoulos, heeft gezegd da de secretaris generaal niet als bemiddelaar gaat optreden maar uitsluitend zijn goede diensten aanbiedt bij het bijleggen van het geschil. Zijn Turkse collega, Erkin, juich te de belangstelling van de Navo in het geschil over Cyprus toe. Dit is naar zijn oordeel een ge zonde ontwikkeling. Turkije heeft op de conferentie bereikt wat het wilde, zo voegde hij er aan toe. Kostopoulos was ook tevreden, want hij zei het verheugend te vinden dat de Navo heeft erkend dat de gehele kwestie-Cyprus een zaak van de Verenigde Na ties is. Mr. Stikker hoopte binnen kort naar Griekenland en Tur kije te gaan om overleg te ple gen met de ministers van Bui ten'andse Zaken. Grote kwesties van vèrreikend karakter zijn op deze conferen tie aan de orde geweest, zo zei men in conferentiekringen. GEEN VERANDERINGEN Eén van die punten was de toekomst van de alliantie en de vraag of er wijzigingen in de structuur moeten komen. Mr. Stikker zei dat van geen van de vijftien landen een voorstel is gekomen voor een belangrijke wijziging in het politieke gedeel te. Op militair terrein is er geen enkele verandering gekomen in de twee verschillende standpun ten, integratie of geen integra tie. In de huidige omstandig heden kan de Navo niet verder gaan dan coördinatie op militair terrein. OOST EN WEST De secretaris-generaal heeft zich niet erg optimistisch uitge laten over de vooruitzichten van een verbetering van de betrek kingen tussen oost en west. Hij wees erop dat het Berlijnse vraagstuk nog geen stap dichter bij een oplossing is gekomen. Deze situatie noopt tot twee con clusies: het westen moet zijn defensieve kracht handhaven en de consultatie binnen de orga nisatie moet worden verbeterd. In het slotcommuniqué wordt gezegd dat de grondoorzaken van de spanning in de wereld nog steeds bestaan. In het bij zonder is er geen oplossing ge vonden voor het Duitse en het Berlijnse vraagstuk. De raad stelde vast dat een rechtvaar dige én vreedzame oplossing al leen kan worden bereikt op basis van het zelfbeschikkings recht. De persconferentie van mr. Stikker was de laatste die hij hield als secretaris-generaal aan het einde van een ministerscon ferentie van de Navo. Hij maakt op 1 augustus plaats voor de Italiaan Brosio. Op zijn perscon ferentie deelde mr. Stikker mee dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Brosio had voorgesteld met steun van de Franse minister Couvé de Mur- ville. Vele leden van de vaste com missie voor volkshuisvesting uit de Tweede Kamer vragen in hun voorlopig verslag over het wets ontwerp tot wijziging van de huurwet om een programma van het huurbeleid op langere termijn. Deze leden realiseren zich, dat een huurbeleid op lan gere termijn door veranderende omstandigheden steeds flexibel zal moeten zijn. Toch zijn zij van oordeel, dat het zowel voor het bouwbeleid in strikte zin als voor het sociaal-economische be leid in het algemeen noodzake lijk is dat de regering haar plan nen op langere termijn kenbaar maakt. Deze leden kunnen zich in het algemeen met het regeringsvoor stel verenigen, mits een bevre digende huurcompensatie wordt getroffen. Vele andere leden zeggen echter met bevreemding van het wetsvoorstel te hebben kennisgenomen. Uit het feit, dat noch in de troonrede noch in de toelichting op de begroting van volkshuis vesting van een huurverhoging wordt gerept, leiden zij af dat de regering aanvankelijk in dit opzicht géén voornemens koes terde. Wat heeft de regering ge bracht tot indiening van dit wetsontwerp, dat niet past in INTERNATIONALS HIELDEN ZICH GOED De internationale waarden heb ben zich gistermiddag goed ge weerd. De stemming was meren deels prijshoudend ten opzichte van het voorgaande slotniveau. AKU werd bij de opening ver handeld op 501, ex 13 procent slotdividend en ex 5 procent stock. De slotkoers van woens dag was 543%, cum dividend en cum stock. Later op de. middag steeg de koers als gevolg van lokale vraag voor de AKU-aan- delen tot 506. De stukken verlie ten de markt op circa 504. AKU rekent voor 1964 op een weinig veranderd resultaat. Kon. Olie opende op 158,30 een halve gulden boven de slotprijs van woensdag, om daarna op te lopen tot 158,60. Het aanbod in deze hoek van de grootbanken werd door de arbitrage grif opgeno men. Unilever daalde van 147,10 tot 146,30. Daarna trad weer een licht herstel in. De slotkoers van woensdag was 146,50. In Hoogovens ging wei nig om op een prijs van 650 (onv.). Gedurende het eerste beurshalfuur was de handel in de hoofdfondsen ruimer dan de twee voorgaande beursdagen het geval is geweest. Aangezien de Nederlandse hoofdfondsen eer- gisteren in Wall Street lager sloten, viel de stemming giste ren in Amsterdam zeker niet tegen. Aandelen K. L. M., die woensdag in Wall Street gevoe lig lager sloten, ondergingen wederom een koersdaling. De koersen van de actieve- scheepvaartaandelen gaven, ten opzichte van woensdag, weinig verandering te zien. Certificaten Deli die woensdag daalden van 135 tot 132,70, verbeterden een paar dubbeltjes tot 133, na een opening op 134. De vaste stemming van de beide voor gaande dagen voor HVA op de belangrijk hogere winst over het afgelopen boekjaar kon gister middag niet verder worden voortgezet. De stukken onder gingen een lichte koersreactie tot 169. De staatsfondsenhoek gaf weinig veranderingen te zien. Van Gelder was ex 6 procent dividend eerder iets lager. De directie van deze maatschappij ziet de toekomst voorlopig som ber in. Aandelen Thomassen Motoren werden 15 punten lager op 260 geadviseerd. Blaauwhoed gaf weinig verandering te zien. Deze maatschappij geeft in de afgelopen maanden een verdere omzetstijging te zien. Het is mo gelijk dat de reeds aangekon digde converteerbare obligatie lening groot 8 min hoger zal worden. Dit heeft dè directie gisteren in de jaarvergadering meegedeeld. Fokker zal nog dit jaar een beroep op de kapitaal markt moeten doen in verband met de ontwikkeling en de pro- duktie van het F 28 straalver- keersvliegtuig. Dit deelde de di rectie aan aandeelhouders giste ren in de jaarvergadering mede. De Nederlandse Overzee Bank zal 24 procent van het 49 pro cent bezit in het aandelenkapi taal van de Ned. Bank voor Zuid-Afrika beperkt afstoten. De koers van de aandelen Ned. 'Overzee Bank werd iets hoger geadviseerd. Genoemde aandelen zijn de laatste tijd nogal in koers opgelopen. Voor Philips bestond belang stelling waardoor de prijs opliep van 152,10 tot 152,70. Int. conc. Industrie Scheepvaart Banken Handel, enz. Algemeen 12/5 596.7 353.4 151.3 237.3 172.0 418.7 Beursindices 13/5 14/5 593.5 353.0 150.1 238.7 172.0 417.1 593.4 351.7 149.8 239.5 172.1 416.8 N abeurskoersen AKU: 501 gb—508 (504) Hoogovens: 650652 (649ys) Kon. Olie: 148.40—159.50 (158.90) Philips: 152.30—154.00 gl (152.50) Unilever: 146.50—147.20 gl (146.40) HVA: 171.00—172.00 gl Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: Engelse pond lQi0710.17 Amerikaanse dollar B.593.63 Canadese dollar 3.323.37 Franse frank (100) 73,6074.10 Belgische frank (100) 7.227.27 Duitse mark (100) 90.6091.10 Zweedse kr. (100) 69,9070.90 Deense kroon (100) 52.0053.00 Noorse kroon (100) 50)1051.10 Zwitserse fr. (100) 83.5584.05 Italiaanse lire (10.000) 57.00—59.00 Oostenrijkse schilling (100) 13,97—14.07 Portugese escudo (100);- 12.57—12.72 Spaanse peseta (100, gr. coup.) 5.96—6.11 het dit jaar ingezette loon- en prijsbeleid, zo vragen zij zich af. Een groot nadeel van de huur verhoging achten deze leden ook, dat de regering hiermee de Monorail in Lausanne bleef stilstaan Door kortsluiting is de monorail- abnormale prijsstijgingen van on- trein op het terrein van de Zwit- roerend goed stimuleert in plaats sese nationale tentoonstelling in van deze te matigen. Na gecon- Lausanne verschillende malen stateerd te hebben dat ook dit-blijven staan. maal een regeling ontbreekt, IERSE LEIDING BIJ NEDERLAND-ALBANIë De op zondag 24 mei in Rot terdam te spelen voetbalwed strijd NederlandAlbanië, de eerste in de voorronden van het toernooi om 't wereldkampioen schap voetbal 1966, zal worden geleid door de Ierse scheidsrech ter J. Meighan, bijgestaan door zijn landgenoten Spillane en Mc Carthy als grensrechters. Het Albanese elftal zal wor den samengesteld uit een selec- cieploeg van twintig spelers, die lier allen onbekend zijn, zoals wij in Nederland over het gehele Albanese voetbal nagenoeg niets weten. Evenals in vele landen is voetbal in Albanië de populair ste sport met 17.000 beoefenaars. De opbouw van het hogere voet bal is gelijk aan die in Neder land: een ere-divisie met 12 clubs met als bekendste Parti- zani, Dinamo en „17 november" uit Tirana. Verder een eerste di visie met 10 clubs en twee 2e divisie-afdelingen van elk 10 clubs. Het internationale .contact van de Albanezen is niet groot. Wel bereikte het nationale elftal en kele opvallende resultaten, zoals een overwinning op Polen in 1953, een gelijk spel tegen Oost- Duitsland in 1958 en een over winning in 1963 met 10 op Denemarken in het toernooi om de Europese beker voor landen ploegen. De uitwedstrijd in Ko penhagen verloor Albanië met 40, waardoor de Albanezen voor de Europa-cup waren uit geschakeld. waarbij een deel van de hogere huuropbrengst dwingend wordt bestemd voor woningverbetering verklaren zij tegen het wetsont werp ernstig bezwaar te hebben. Foto: Passagiers worden uit de stilstaande trein met een lad der naar de begane grond ge holpen. „Sedert bekend werd dat ik de gedachte van de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie zonder vooringenomenheid en dwang matigheid wilde benaderen, heb ben mij vele blijken van instem ming bereikt uit de kringen ook van hen die de samenwerkings- gedachte overigens zeer zijn toe gedaan". Dit heeft de staatssecretaris van sociale zaken, dr. J. F. G. M. de Meijer, gezegd in een toe spraak bij de opening van het in Uen Haag gevestigde technisch voorlichtingscentrum voor het maatkledingbedrijf. Dr. de Meijer merkte op dat er een vorm van geestelijke evo lutie rondom de gedachte van de P. B. O. en een verfrissend rij pingsproces lijkt te zijn ontstaan. Hij wenst die gaarne ruime ont- plooiingsmogelijkheid toe, omdat uit een vrije, nieuwe benade ringswijze van de samenwer- idngsgedachte ten goede kan komen. De staatssecretaris legde er de nadruk op dat hij waardering neeft voor het werk der bedrijfs- lichamen, maar dat betekent niet dat er geen ernstige aanleiding zou zijn zich te bezinnen op de nuidige toestand van de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie en de eventuele verdere ontwikke ling. Dr. de Meijer herinnerde eraan dat hij in de Eerste Kamer heeft gezegd dat hij het schip van de P. B. O. in dok wilde zetten om „Wij hebben in Aden een beslis send militair succes behaald te gen de opstandige stammen. Er bestaat geen pnkele twijfel over dat zij nu in de verdediging zijn gedrongen", zo heeft de Britse minister van koloniën, Duncan Sandys, bij zijn terugkeer van een bezoek van 3 dagen aan de Zuid- Arabische federatie verklaard. Hij zei dat de Britse troepen nu een groot gebied langs de weg van Aden naar Dhala beheersen. Zij moesten nu hun stellingen consolideren en elke mogelijkheid tot nieuwe opstandige acties uit sluiten. De minister deelde mee dat de in Londen te houden conferentie over de grondwet van de Zuidara- bische federatie zal worden voor afgegaan door een bijeenkomst, waarop onder voorzitterschap van een Britse minister vertegen woordigers van alle politieke schakeringen in Zuid-Arabië hun opvattingen kenbaar kunnen ma ken. Wat de betrekkingen tussen de federatie en Aden betreft, zei mi nister Sandys, dat niet zozeer van onenigheid kan worden ge sproken als wel van een verschil in de wijze van benaderen der huidige problemen. Tenslotte maakte de Britse mi nister nog gewag van een grote solidariteit tussen de Britse en de Arabische troepen die de opstan dige stammen bestrijden. het grondig te bekijken. De uit komst van zijn bevindingen en van de gesprekken die hij heeft gevoerd, hoopt hij eerlang be kend te maken, mede in de ad- viesvraag die hij te zijner tijd tot de meest aangewezen instan tie zal richten. Verre familieleden van Mario Magrini, die 20 april op ruim 80- jarige leeftijd stierf, gaan zijn testament aanvechten. Er wordt in bepaald dat alle bezittingen ter waarde van meer dan zes miljoen gulden toevallen aan „de regeren de paus van Rome of indien deze ze niet aanvaardt, aan het semi narie van het aartsbisdom Ferra- ra". De familieleden, in Bologna woonachtig, stellen dat het testa ment enkele uren vóór het over lijden is gedicteerd, toen Magrini niet meer over al zijn geestver mogens beschikte. Reeds vóór zijn laatste ziekte, zeggen zij, gaf hij blijk van onevenwichtigheid. Woensdag zijn in Las Vegas (Nevada 6 personen om het leven gekomen doordat 'n Amerikaan se straaljager van het type F-105 in een woonwijk neerstortte. Het toestel verongelukte kort nadat het van de luchtbasis Nellis was opgestegen. Na rakelings voorbij een school te zijn geschoten, kwam het vlieg tuig in aanraking met enkele hui zen waarna 't uit elkaar sprong. De slachtoffers zijn vijf bur gers, onder wie drie kinderen, en de piloot van de straaljager. Ze ven huizen zijn volkomen ver nield. Van 25 mei tot 15 oktober zul len de meeste detailhandelszaken in textiel en woninginrichting gedurende de gehele maandag op vrijwillige basis gesloten zijn. Deze sluiting is bedoeld als een proef, vooruitlopend op een lan delijke regeling. In een hieromtrent door Mitex (middenstandsorganisatie voor de textiel) verstrekt communi qué wordt meegedeeld, dat 72 procent van de winkeliers in de genoemde branches zich voor deze maandagsluiting heeft uit gesproken; 193 ondernemers heb ben zich er tegen verklaard.. De overigen hebben de enquêtefor mulieren niet teruggezonden. Lang weekend Met deze maandagsluiting be oogt de meerderheid van de be doelde winkeliers een lang weekend te verzekeren voor het verkopend personeel. Het door voeren van een vijfdaagse werk week voor dit personeel door toepassing van een rouleersys- Met de volgende schepen kan zeepest worden verzonden. De data, waarop de correspondentie ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Verenigde Staten van Amerika: m.s. „Kerkedijk" 20/5 Argentinië: m.s. „Aludra" 20/5 Australië: m.s. „Regenstein" 20/5 Brazilië: m.s. „Aludra" 20/5 Canada: s.s. „Rijndam" 20/5 Chili: m.s. „Diogenes" 19/5 Indonesië: s.s. „Hoechst" 20/5 Ned. Antillen: m.s. „Socrates" 19/5 Suriname: m.s. „Ladon" 20/5 Zuid-Afrika (Rep.) en Z.-W.-Afrika: m.s. „Giessenkerk" 20/5 Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpakket ten geven de postkantoren. teem levert grote moeilijkheden op. Mitex acht deze voor alle ondernemingen in de detailhan del en voor het middenbedrijf onuitvoerbaar. Voordelen aan de maandag sluiting voor de consument ver bonden zijn volgens Mitex: des kundige bediening, doordat de vaste personeelsbezetting van. dinsdag tot en met zaterdag steeds aanwezig is, hetgeen bij een rouleersysteem niet het ge val kan zijn, en voorts geen prijsverhogingen, omdat geen gebruik behoeft te worden ge maakt van diensten van (veelal) ondeskundig hulppersoneel. Compromis Gedurende zullen, aldus besprekingen de proefperiode Mitex, informele worden gevoerd met vertegenwoordigers van werknemersbonden en van het grootwinkelbedrijf. Gehoopt wordt tot een landelijke regeling te komen van branche-gewijze afwijkingen van hetgeen bereik baar is volgens het S.E.R.-com- promis. Dit compromis houdt in: zeven vrije zaterdagen, dertien vrjje maandagen en 30 overige dagen inclusief de halve-dag- sluiting buiten de vakantie- en snipperdagen. De heer J. S. Brandsma, direc teur voor de sector onverwerkte produkten van het produktschap voor granen, zaden en peulvruch ten, meent dat dit jaar rekening moet worden gehouden met de mogelijkheid van een recordpro- duktie van inlandse tarwe van meer dan 700.000 ton. Daarmee zou dan het record van 1962, toen er een oogst van 603.000 ton was, gebroken zijn. Er is volgens de decembertelling 86.000 ha wintertarwe uitgezaaid tegen 63.000 ha voor de oogst 1963. De uitzaai van zomertarwe is nog niet bekend, maar ook hier verwacht de heer Brandsma een uitbreiding. Voor oogst 1963 werd ongeveer 58.000 ha zomertarwe uitgezaaid. Het produktschap heeft het ge wenst geacht de hoeveelheden in landse trawe, die van de oogst 1963 of zullen worden aangebo den te ruimr vóórdat de grote nieuwe oogst beschikbaar komt. Het heeft daarvoor met de be langhebbende groepen uit het be drijfsleven een regeling getrof fen. Begin april werd 63.300 ton inlandse tarwe aangeboden, Daavan is bij een drietal inschrij vingen en een veiling 20.885 ton voor veevoeder verkocht zodat in de komende maanden nog ruim 42.200 ton voor dit doel afgezet moet worden. Tot eind mei kan nog tarwe worden ingeleverd, maar bij het produktschap wordt niet verwacht dat het aanbod zal oplopen tot <je hoeveelheid van 125.000 ton in totaal die in theo rie, gezien de door telers en han del reeds afgezette hoeveelheden en de eind maart nog aanwezige voorraden, mogelijk zou zijn, dit omdat het V. I. B. geen hogere prijs meer geeft dan wie welke bij inlevering in de laatste week van april gold. Antwerpen krijgt nieuwe burgemeester De burgemeester van Antwer pen, L. Craeybeckx, zal op zijn eigen verzoek bij de komende ge meenteraadverkiezingen in Bel- gie niet meer optreden als lijst aanvoerder van de socialistische partij en dus geen candidaat voor deze functie meer zijn. De heer Craeybeckx, die thans 64 jaar oud is, zal wel deel blij ven uitmaken van de socialisti sche fractie in het parlement. Hij werd kort na de bevrijding bur gemeester van de Belgische ha venstad en heeft deze post sinds dien bekleed. Burgemeester Craeybeckx was de vorige - maand onderworpen aan ernstige kritiek wegens anti-semietische opmerkingen, die hij zich in een café in Ant werpen had laten ontvallen. Vrije boeren verkochten 300 liter melk in Friesland Negen Friese „vrije boeren" hebben gisteren in Sloten en in Wolvega achtereenvolgens hon derd en tweehonderd liter volle melk voor dertig cent per liter aan particulieren verkocht. De initiatiefnemer, veehouder P. W. Leffertstra uit Wijckel, was wel bij de verkoop aanwezig, maar verkocht zelf geen melk. De vrije boeren hebben de poli tie min of meer verschalkt. De politie dacht, dat woensdag volle melk aan de man zou worden ge bracht. Ze was toen op stap ge gaan om de overtreders van het standaardisatiebesluit te verbali seren. De vrije boeren waren evenwel niet zo vrij om onder die omstandigheden aan de slag te gaan. Donderdag werd hun actie niet verwacht. Er werd geen pro ces-verbaal opgemaakt. De heer Leffertstra had het toch raadzaam geacht niet aan de actie, die een beperkte omvang had, deel te nemen. Hij kreeg van de week een boete van 600 we gens overtreding van het stan daardisatiebesluit opgelegd, waarvan 550 voorwaardelijk. De vrije boeren willen met hun actie beklemtonen, dat zij te weinig voor de melk ontvangen. Bobby Smith voor „koopje" naar Brighton Bobby Smith, tot voor enkele maanden nog middenvoor van het Engelse elftal, is voor een bedrag van slechts 50.000 gulden door Tottenham Hotspur overge- daan aan de vierde divisieclub Brighton. De 30-jarige Smith verloor zijn plaats in de topploeg van de Spurs en daarna in het Engelse elftal, nadat Tottenham Laurie Brown voor 400.000 gul den van Arsenal had overgeno men. Fortuna '54 heeft voor een jaar beslag gelegd op de K.N.V.B.-beker Na de regelmentairespeeltijd in de finale van het toernooi om de K.N.V.B.-beker tussen ADO en Fortuna '54, die in Eindhoven wordt gespeeld, was de stand 0—0. Ook na de verlenging bleef de stand dubbel blank. Straf schoppen brachten daarna de be slissing in het voordeel van de Limburgers. OLYMPIA's TOUR DOOR NEDERLAND Zestien sterke ploegen aan de start Olympia's tiende na-oorlogse tour door Nederland de der tiende in totaal wordt groot ser van opzet dan ooit. Dat werd duidelijk tijdens een dezer dagen in de foyer van het Olympisch Stadion gehouden persconferen tie. Aan deze ronde, die wordt gehouden van 21 tot en met 27 mei a.s. zullen niet minder dan zestien ploegen deelnemen, tien Nederlandse en zes buitenlandse. Elke formatie omvat zes renners, zodat er uit Amsterdam, waar de ronde een week later ook ein digt, 96 coureurs zullen vertrek ken. De landen, die hebben toe gezegd een equipe te zullen stu ren, zijn Engeland, Zweden, Bel gië, Denemarken, Polen en Bul garije. Van de 36 niet-Neder- landse deelnemers moeten voor al de Zweed Sture Petterson (een broer van Gosta Petterson, de winnaar van de Ronde van Tunesië van dit jaar), de ge renommeerde Denen Bangsborg en Baunsoe en de Belgen Alfons Bogaerts, Lucien Noyen en Wil ly Vanneste in staat worden ge acht het onze landgenoten zeer moeilijk te maken. Uiteraard zijn nagenoeg alle vooraanstaande Nederlandse amateurs van de partij. De tien nationale ploegen zullen elkaar niet zo heel veel in kracht ontlopen, maar er zijn toch enkele formaties die duide lijk sterker lijken dan de rest. Dit geldt in de eerste plaats voor de „Dextro-energen"-ploeg van Wim van Beek, die in Gerben Karstens, Jan Pieterse en Bart Zoet kanshebbers van formaat heeft. De Vredesteinploeg van Mik Snijder (met Jo van der Vleuten en Ko Minekus), de Breda-bierploeg van Rien Roks (met Van der Kloot, Van Gin- neken en Lute), de Caballero- ploeg van Ge Peters (met Coen Visser, Henk Peters en Schou ten) en de Samson-Fongersploeg van Charles Ruys (met Henk Cornelisse, Jaap Oudkerk, Toon Rijkers, Henny Stevens en Beu gels) zijn op papier echter nau welijks zwakker. Mede omdat het bestuur van Olympia van deze ronde iets bij zonders heeft willen maken, zijn de geldzorgen groot geweest. Met steun van de K.N.W.U., die de door de Zweedse ploeg te ma ken kosten zal dragen, alsmede door subsidies van de gemeente Amsterdam en de K.N.V.B., is men er in geslaagd de ronde op poten te zetten. Naast de vele prijzen, die er voor de renners te behalen zijn, is er voor de winnaar door Prins Bernhard een bronzen medaille beschikbaar gesteld. De zeven etappes zijn: Donderdag 21 mei: Amsterdam Vlaardingen (170 km); Vrijdag 22 mei: HoogvlietWaal wijk (140 km); Zaterdag 23 mei: WaalwijkSit-" tard (183 km); Zondag 24 mei: Ploegentijdrit SittardHeerlen (28 km) en criterium in Heerlen (60 ki lometer) Maandag 25 mei: HeerlenVeld hoven (170 km); Dinsdag 26 mei: LieshoutOl- denzaal (182 km); Woensdag 27 mei: Oldenzaal Amsterdam (195 km). Britse deskundigen, die de toepassingsmogelijkheden van kernenergie voor de voortstu wing van schepen hebben be studeerd, zijn tot de conclusie gekomen dat er op het ogenblik geen enkele reactor in ontwikke ling is die op dit gebied econo mische beloften inhoudt. Volgens de deskundigen, be horend tot een door de Britse regering benoemde studiegroep, bestaat de mogelijkheid dat de kernenergie op de lange duur op koopvaardijschepen zal wor den toegepast. Voor het ontwikkelen van een experimentele reactor in Groot- Brittannië voerden de deskundi gen o.m. het argument aan dat de Britse scheepvaart daar veel kennis mee kan vergaren.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 7