Eerste Kamer behandelt de begroting van onderwijs Wie is de koning der zigeuners? MINISTER BIESHEUVEL OVER ZIJN LANDBOUWBELEID ALLÉÉN MET VIM-EXTRA MAAKT U 'T RECHTSZAKEN Donderdag 14 mei 1964 DE VRIJE ZEEUW Pagina 9 Belastingperikelen in België Twintig procent hoger salaris 50 jaar voor aanrander De rundveeprijzen Minister Bot heeft gisteren bij de voortgezette behandeling van de begroting van zijn departe ment ontkend dat het in Utrecht gehouden demonstratief congres van onderwijzers enige invloed heeft uitgeoefend op het inter departementaal overleg over de jongste salarisherziening voor onderwijzend personeel. De bewindsman merkte op, dat bij dit overleg voorrang is gegeven aan urgente wensen en stelde met nadruk dat ook an dere wensen aan de orde komen. Gestreefd wordt naar een stand puntbepaling inzake de B.L.O.- salarissen nog vóór het einde van dit jaar. Een verhoging van de salarissen voor de groep z.g. „margebezitters" zou naar de mening van de minister aanlei ding geven tot ernstige reper cussies in brede kring. De minister deelde mee over leg te voeren met het ministerie van financiën over een verho ging van het collegegeld. Een deel van het collegeld zou dan ter beschikking kunnen komen aan de studentenvoorziening. De bewindsman sprak in dit ver band over een verhoging van de collegegelden met ƒ200,tot 300,—. TELEVISIE Minister Bot schonk voorts aandacht aan de z.g. „harde- programma's" voor de televisie, waarover vorige week vragen waren gesteld. „Ik aanvaard de aanwezigheid van enige „angry young men" in de omroep", al dus de bewindsman, die wees op de vrijheid van de omroep verenigingen. Hij sprak de wens uit, dat deze vrijheid met wijs heid zal worden gebruikt, het geen z.i. impliceert dat de goede naam en respectabele gevoelens van anderen zullen worden ont zien. Minister Bot bleef bij de ziens wijze, dat geen zendtijd kan worden toegewezen aan de C.P.N. De suggestie om ook politieke partijen, die niet in het parlement zijn vertegenwoor digd, zendtijd toe te staan noem de hij niet te verwezenlijken. Staatssecretaris Van de Laar deelde mee, dat binnen niet te lange tijd algemene maatregelen van bestuur inzake de wet op de dierenbescherming kunnen worden tegemoet gezien. Dan zal de handel in honden en kat ten aan stringente voorschriften en vergunningen zijn gebonden. KUNST. De staatssecretaris ontkende, dat hij zich met een „Jantje van Leiden" zou hebben afge maakt van de vraag naar de ver houding tussen de artistieke en ethische normen bij het subsi- diëringsbeleid op het gebied van de kunsten en met name voor de literatuur. Hij noemde het riskant om dergelijke zaken te behandelen aan de hand van citaten buiten hun verband. De vraag of bepaalde passa ges in een literair werk al of niet als toelaatbaar moeten wor den beschouwd, kan, zo zette de De minister van Landbouw, mr. B. W. Biesheuvel, heeft op de door een 1100 personen be zochte ledenvergadering van het Drents Landbouwgenootschap verklaard, dat hij direct uit de regering zou stappen indien hij niet in staat zou zijn de volle verantwoording voor het land bouwbeleid van de regering op zich te nemen. „Ik heb in de afgelopen negen maanden voor de landbouw ge daan wat ik kon doen", zei de minister bij de beantwoording DODELIJK VERKEERSONGELUK De 26-jarige vaandrig bij de landmacht, L. Ph. S., afkomstig uit Roermond en gelegerd in de kazrne te Grave, is gisternacht met zijn motorrijwiel op de Graafseweg te Alverna (gemeen te Wijchen) tegen en boom ge botst en op slag gedood. Het feit, dat de meeste Belgen in mei hun belastingformulieren invullen, heeft het Belgische Kamerlid M. G. Mundeleer ge ïnspireerd tot het indienen van een wetsvoorstel tot aanvulling van de voorschriften. Hij wil daarmee bereiken, dat de belas tingplichtigen een vast bedrag van het belastbare inkomen mo gen aftrekken om de kosten te dekken voor het raadplegen van een belastingconsulent. Hij vindt dit „onvermijdelijk" geworden bij het invullen van het formu lier. Het vorig jaar is in België een aantal hervormingen op fiscaal gebied ingevoerd, die hun weer slag vinden in de dit jaar aan de belastingbetalers toegezonden aangifteformulieren. Eén van de doelstellingen van de hervor ming was paal en perk te stellen aan de belastingontduiking in België. „Zij die bij ons in dienst tre den, garanderen wij twintig pro cent hpger salaris dan het hui dige". Dit stond in een adver tentie. Het Centraal Sociaal Werkgeversverbond (C.S.W.V.) heeft, naar het in het orgaan „De Onderneming" mededeelt, de aandacht van de looncon- tróledienst op deze advertentie gevestigd. Het C.S.W.V. noemt zoiets zon der meer stimuleren van infla tie. Het constateert dat het mid del ook niet helpt, want morgen nemen de collegae wraak en is de onrust geboren. Intussen blijft de krapte op de arbeidsmarkt voortduren. Tot de bijzondere adverten ties, die het C.S.W.V. signaleer de, behoorde ook: „Wij hebben nog enkele woningen en zoeken daarvoor personeelsleden". Het opstellen van aantrekkelijke per soneelsadvertenties schijnt nog altijd tot de veelbeoefende kun sten te behoren. van een aantal vragen over de vlees-, melk-, graan- en de sui- kerbietenprijs, en over de prijs- beheersing van landbouwgron den. Naar zijn mening heeft de re gering ten opzichte van de ga rantieprijs voor melk in de ge geven omstandigheden goed werk geleverd. „Er moet ook iets voor de boer overblijven te doen', meent mr. Biesheuvel en in verband daarmee wees hij op de noodzaak de grote verschil len bij de kostprijs van de melk weg te werken. De welvaart in de melkveehouderij' moet komen van de export en niet alleen van „zaligmakende overheidsmidde len", aldus de minister. Mr. Biesheuvel sprak zijn be zorgdheid uit over de verdeeld heid in de landbouw. Hij waar schuwde zijn gehoor ervoor om bij alle verscheidenheid toch een vorm van samenwerking te be houden. staatssecretaris uiteen, alleen maar worden beantwoord door na te gaan, of die passages in het kunstwerk als geheel zijn geïntegreerd. Bij de replieken was het op nieuw de heer H. AlgTa (A.R.), die aandacht schonk aan de sub- sidiëringspolitiek van de moder ne literatuur. Hij concludeerde, dat subsidies worden verleend, onverschillig of het volk door deze literatuur wordt vergiftigd of opgebouwd. „De staatssecreta ris sluit daar de ogen voor", al dus de heer Algra. Hij noemde de kunstbeschou wing van de staatssecretaris „iets eigenaardigs" en zei, dat diens conclusie over de subsidië- ringspolitiek daarbij niet past. „De waarheid wordt buiten dis cussie gesteld en dus wordt de schoonheid geschonden", aldus deze afgevaardigde. Sprekende over de homosexua- liteit merkte hij op, dat hij deze wil zien als „een abnormale nei ging, in strijd met de scheppings orde en ontstaan door de gebro kenheid als gevolg van de zon de." Naar de mening van de heer Algra dient men vanuit de chris telijke beginselen de homofielen te helpen om in biddende strijd te proberen deze zware last te dragen. Een pastorale begelei ding tot een ingetogen leven achtte hij noodzakelijk. Deze af gevaardigde zei, dat de homo- sexualiteit een „nieuwe moraal" zal leiden naar een moeras, waar in het leven zal verrotten. De heer Algra keerde zich ten slotte tegen zijn mede-afgevaar digde Cammelbeeck, die gesteld had dat zijn weg zou leiden naar de brandstapel. „Dit argument is „verouderd en ridicuul", aldus de heer Algra, die er aan herinnerde dat het stoken van vuurtjes op de open bare weg is verboden. De heer Cammelbeeck (Arb.) merkte op dat het (geestelijk) vuurtje-stoken in de Eerste Ka mer niet verboden is. Hij vond dat gelukkig, „want dat geeft aanleiding tot discussie, ook al zijn er kloven, die bijzonder moei lijk zijn te overbruggen." De (heer Cammelbeeck noemde het standpunt van de heer Algra overtrokken en vroeg zich o.m. af, wat „vergiftiging' eigenlijk is. In zijn repliek merkte de so cialistische afgevaardigde o.m. op, dat een christelijk Nederland en een christelijk Europa naar zijn mening al tientallen jaren niet meer bestaat. Bij de dupliek ging staatssecre taris Van de Laar nog in op het probleem van de „vergiftiging." Deze moet bewezen worden, al dus de bewindsman, binnen de termen van de wet binnen de grenzen van een bepaalde over tuiging." De begroting werd z. h. st. aan vaard. Keuken, toilet, badcel... Uw hele huis ademt frisheid. Vim-extra desinfecteert, heeft extra reinigingskracht (een mild, maar actief werkend bleekmiddel), ruikt lekker, haalt alle vlekken overal weg... En let eens op de nieuwe bus: plastic deksel, plastic bodem. Voortaan geen spoor van roestkringen meer. 't Kèn niet schoner, 't kan niet frisser! Een 38-jarige neger, Paul Mo- lepo, die in Johannesburg te rechtstond op beschuldiging van het aanranden van vier blanke vrouwen en het beroven van een vijfde, voerde tot zijn verdedi ging aan, dat de wijze waarop zijn slachtoffers waren gekleed, hem mede tot zijn daden had gebracht. Rechter Claasen zei hierop, dat „vele vrouwen in Zuid-Afrika zich positief onfat soenlijk kleden en er op uit zijn de begeerte van mannen op te wekken". Desalniettemin ver oordeelde hij de beklaagde tot vijftig jaar gevangenisstraf. Op 18 februari j.l. werden in Durban twee blanke politieman nen tot resp. 8 jaar en U/s jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens verkrachting van een Afrikaanse vrouw. De politie mannen hadden twee Afrikaanse vrouwen aangehouden, omdat deze zich op verboden terrein bevonden. Zij namen de twee vrouwen mee en randden één van hen onder bedreiging met een revolver aan. Nadat de vrouwen een boete van 10 gulden hadden betaald wegens het zich bevin den op verboden terrein, lieten de politiemannen hen gaan. MEEUWENAANVAL Een inwoonster van Old Col- wyn in Wales is door een hon derdtal meeuwen aangevallen toen zij met haar hond op het strand wandelde. Mevr. Roberts, een groot die- renvriendin, schijnt niet erg boos op de meeuwen te zijn, ook al verloor zij bij de aanval bijna een oog. „De meeuwen trachtten hun jongen te beschermen toen mijn hond „Sultan" hen stoorde. Het is zeer begrijpelijk", aldus mevr. Roberts. „Mijn hond heeft de gewoonte vogels, die op het strand liggen en niet meer kun nen vliegen doordat hun vleu gels met olie zijn besmeurd, bij mij te brengen. Ik neem ze dan mee naar huis voor een was beurt. Hij wilde dit nu met de kleine meeuwen doen, waardoor hun ouders werden opgeschrikt". „Gelukkig", zo voegde mevr. Roberts eraan toe, „dat de aan val maar kort duurde". JONGETJE IN POLDERSLOOT VERDRONKEN Het bijna vierjarig zoontje Win- fred van de familie N. van Leeu wen uit Reeuwijk is gisteren in een poldersloot verdronken. Nie mand heeft het ongeluk zien ge beuren. Enkele werklieden die op een vuilnisbelt in de omgeving van deze sloot werkzaam waren, vonden het lijkje omstreeks half vijf. Het jongetje werd toen al enige uren vermist. CHROESJTSJOW IN EGYPTE De Russische premier Chroesjt- sjow is in Egypte op grootse wijze ontvangen en ingehaald. Hier een beeld van zijn intocht in Cairo. Een meisje was alle veiligheidsmensen te snel af en slaagde erin op de motorkap van de auto, waarin premier Chroesjt- sjow en president Nasser ston den, te klimmen. Zij werd ech ter met bekwame spoed van haar exclusieve plaatsje verwijderd. De Nederlandse zigeuners heb ben een koningskwestie. Joseph Pathalo, die zich na de dood van Fernando Westhiner (hij werd enkele maanden geleden onder veel belangstelling in Sliedrecht begraven) tot koning heeft uit geroepen, is als zodanig door de familie Westhiner niet erkend. Dezer dagen kiezen zij een eigen leider. Het wordt waar schijnlijk Antonio Westhiner, een zwager van de overleden Fer nando. De welgestelde familie West hiner, tezamen ongeveer 500 zielen, trekt in drie verschillen- 3e groepen door Europa. Een groep verblijft in de buurt van Utrecht, de tweede zwerft door België en de derde houdt sinds enige dagen domicilie in het Friesé dorpje Hemrik. Deze groep, die bestaat uit ongeveer 50 mannen, vrouwen en kinde ren, is de belangrijkste. De weduwe van de overleden koning Fernando, Maria Rosali, trekt met hen mee. Zij is, zegt ze, gerechtigd de nieuwe koning aan te wijzen. Joseph Patholo, die momenteel in Limburg ver- De besturen van het bedrijf schap voor het slagersibedrijf en van de federatie van slagerspa troonsbonden hebben zich in een schrijven tot de minister van Economische Zaken en Landbouw gewend met het verzoek in te grijpen en zodanige maatregelen te bevorderen, dat een einde wordt gemaakt aan de nog steeds voortdurende prijsstijging van rundvlees, waardoor „dit belang rijke voedingsmiddel buiten be reik van de binnenlandse consu ment dreigt te geraken." Begin april heeft het bestuur van het bedrijfschap zich tot het produktschap gericht met het verzoek maatregelen te nemen tegen de voortdurende stijging van de prijzen voor rundvee en -vlees. als opvolger heeft aangewezen. De familie Westhiner beschul digt hem echter van bedrog. Zigeuner koningen worden altijd uit de familie Westhiner geko zen. De opvolgerskwestie ver wekt nogal wat beroering. De familie Westhiner is afkom stig uit Zuid-Amerika. De oud ste leden zijn in Guatemala ge boren. De kinderen zijn naar Europa gekomen en hebben evenals hun ouders de Neder landse nationaliteit. Zij bedie nen zich van een taal, die het midden houdt tussen Frans en Spaans en Slavische invloeden vertoont. Een schrijftaal hebben zij niet. Zij voorzien in hun levensonderhoud door de handel in muziekinstrumenten, vooral Ylolsn. EVEN WISSELEN VOOR U.... Een Nijmeegse jonge- - man, die er getuige van - was dat een wielrijdster - bij een stoplicht in aanra- king kwam met een brom- - fiets, greep streng in. „Kom eens eventjes hier", gebaarde hij naar de 20- jarige wielrijdster. De da- me gehoorzaamde, waarna de jongeman haar fiets onderzocht en haar perso- nalia noteerde. „Deze boe te komt u op een gulden te staan. U mag ook gi reren, maar dan wordt het vijf gulden", zei hij. De wielrijdster had een biljet van tien gulden bij zich en was verheugd over de ser- vice vap de verbalisant, -die aanbood het geld te gaan wisselen. Toen hij niet terugkeerde, ging zij haar beklag doen op het hoofdbureau. Aan de hand van het signalement kon de identiteit van de jonge dienstklopper spoedig- worden vostgesteld. Het was een 15-jarige knaap die voor eigen rekening werkte.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 9