Zaterdag gaat het zwembad open MORGHAN DE MAGIËR SINAS VAN SCHEEPSBRAND OP OUDE MAAS Het Stoffenpaieis Binnen 3 maanden zonder ponten van Rotterdam naar Overflakkee DE SCHIPPER EN ZIJN VROUW GEWOND Uitbarsting van de Etna VOOR WITTE LONEN GEEN ARBEIDSKRACHTEN IN MELKHANDEL TE KRIJGEN Voor Uw Zonne- en Strandkleding Stoffen Knippatronen Donderdag 14 mei 1964DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Grootste zoetwatersluizen van Europa Waar Hollands Diep en Ha ringvliet even westelijk van Willemstad in elkaar overgaan en het drukbevaren Volkerak zich afsplitst naar het zuiden, staat op een barre zandvlakte een houten paaltje met armen naar drie richtingen. Daarop staat: Rotterdam 23 km; Zierik- zee 32 km en Antwerpen 70 km. Spoedig zal deze eenvoudige aanduiding worden vervangen door grote autoborden en hand wijzers van de A.N.W.B. voor het verkeer naar Rotterdam. In de richting Zierikzee zal het verkeer moeten wachten, tot de dam door de Grevelingen ge reed is. Vóórdat van dit punt naar Antwerpen kan worden ge reden, zal men geduld moeten hebben tot 1967. „Verkeersplein Hellegat" is de toekomstige naam van wat nu nog niet meer is dan het drie hoekige kunstmatige schiereiland met zijden van een kilometer. Met Overflakkee is het al zes jaar lang verbonden door een dam van 4,5 km. Op 24 juli zul len, als onverwachte omstandig heden geen roet in het eten gooien, de Goereeërs en de Flak- keeërs een reeds tientallen jaren gekoesterde wens in vervulling zien gaan. Dan wordt naar zij hopen door de Koningin de 1200 meter lange brug naar het noorden opengesteld. Zij zeggen dan hun eeuwenlange isolement vaarwel, een isolement dat in de moderne tijd de eilandelijke eco nomie door een vertraagde pro- duktenafvoer jaarlijks miljoe nen kost. Grote tentoonstelling Deze brug wordt een door het rijk gefinancierde particuliere tolbrug totdat de bouwkosten zijn terugverdiend. Half mei maken zowel de brug als het verkeerseiland de indruk van een grote tentoonstelling op de dag vóór de opening. Aan de brug ontbreken nog twee seg menten op de noordelijke oever: een vaste overspanning en het beweegbare deel, dat na aan komst voorlopig als vast brugge- deel zal worden ingelegd. Hon derden mensen zijn intussen op het gereedgekomen deel bezig aan de afwerking van het brug dek op de westelijke ringbaan. Daarvoor zijn ettelijke zware machiriés nodig. Deze zijn even als de opstallen stevig verankerd tegen rukwinden. Ze stonden kant en klaar op de brugsegmen- ten, toen die op lichters werden ingevaren op de pijlers. Ten noorden van Numansdorp is men thans ook bezig met het asfal teren van de nieuwe weg uit Rotterdam. Recreatiecentrum He verkeersplein ,;Hellegat", dat ook in juli klaar moet zijn, is nu nog een barre zandwoeste- nij, die voor verstuiving wordt behoed met stro waartussen gerst is gezaaid. Een Nederland se bierbrouwerij is van plan op dit kunstmatige eiland een recreatiecentrum te bouwen. Reeds zijn de tracees voor de ongelijkvloerse kruisingen op het eiland te zien. Het verkeer naar Overflakkee zal onder dat naar de Brabantse oever doorduiken. Het eiland heeft 3 km zand- bermen langs het water. Het ligt in de bedoeling dat hier later teelaarde wordt aangebracht, die zal worden gewonnen uit een polder in Brabant. Achter een strandstrook aan het water komt begroeiing. Ook in andere op zichten wordt op de werken in de driehoek Numansdorp-Oolt- gensplaat-Willemstad bij alles gedacht aan de belangen van de recreatie. Oosterscheldebeklcen Ter bescherming van de onge veer 100.000 schepen, die vol gens voorlopige tellingen per jaar door nieuwe sluizen bij Willemstad zullen varen, wor den tussen Volkerak en Sluis brede boomschermen voor het breken van westerstormen neer gezet. Eén van deze percelen is twee jaar geleden aangeplant en doet het goed. De sluizen in het vrije water van het Volkerak zijn nodig voor de voorziening met zoet water uit het toekomstige „Zeeuwse meer", bestaande uit het gehele Oosterscheldebekken, Grevelin gen, Krammer en Volkerak. Als het bovendien voor de ijs- afvoer noodzakelijk wordt de grote spuisluizen in het Haring vliet langere tijd open te zetten, zou dat grote bekken zich anders weer tijdelijk vullen met zout water. Door de afsluiting wordt trouwens ook de ijsafvoer naar zee door de Haringvlietsluizen bevorderd. Ook zou zonder deze dam de stroomsterkte door een open Volkerak zo ontoelaatbaar krachtig worden, dat dit voor de scheepvaart onoverkomelijke be zwaren zou gaan opleveren. 40.000 auto's per etmaal De bouw van een dam voor de sluiswerken kan niet beginnen, vóórdat de scheepvaartsluizen in ma. tü» J?ftitsa&kJ&i een toe- leidingskanaal uit het Hollands Diep en twee voorhavens. Deze sluizen worden de grootste zoet watersluizen van Europa. Het complex wordt aangelegd op een buitendijks terrein op de Brabantse Volkerak-oever, in de z.g. gorzen ten westen van Wil lemstad. De betonnen bodem en wanden van dit enorme complex zijn nu voor een deel gestort. Aan het zuidelijke uiteinde van de sluis ziet men op een hoogte van 100 meter een breed viadukt van voorgespannen beton in aanbouw, waarover straks van het verkeersplein Hellegat over de sluiswerken het verkeer naar Antwerpen via West-Brabant zal gaan. In de toekomst worden hier 40.000 auto's per etmaal verwacht. Boven de sluis wordt een bas- culebrug gebouwd. Deze is zó hoog dat openen zelden nodig zal zijn. T elevisie-bediening De lengte van beide sluisgan- gen is 328 meter. Daarin kunnen 20 schepen per uur worden ge schut. Door middel van tussen deuren in het midden kan bij een tijdelijk minder druk scheeps verkeer elke kolk in twee stuk en worden gedeeld, waardoor het vullen of leeglopen der kol ken aanzienlijk wordt versneld. De bediening van dit complex geschiedt uit een centraal punt. Dat is door de uitgestrektheid niet met het blote oog mogelijk. Men is van plan het centrale bedieningshuis uit te rusten met 'n televisie-installatie. De „com mandant' kan dan een complex van een kilometer lengte over zien en het verkeer dirigeren met behulp van luidsprekers. Op de Beatrix-sluizen bij Vianen worden met dit systeem op het ogenblik proeven genomen. Kinderbijslaggrens kleine zelfstandigen Is de minister niet van oor deel, dat de inkomensgrens van ƒ4000 per jaar, beneden welke grens aanspraak op kinderbij slag kan worden gemaakt door kleine zelfstandigen, dient te worden verhoogd in verband met de sedert 1 januari 1963 sterk gestegen kosten van het levensonderhoud en de stijging van de lonen? Het Tweede Kamerlid Jager (C.P.N.), die dit schriftelijk heeft gevraagd aan minister Veldkamp (sociale zaken), ver zoekt de bewindsman, indien hij dit beaamt, op korte termijn maatregelen te treffen voor een herziening in bedoelde zin van art. 5 der kinderbijslagwet klei ne zelfstandigen. UITKERING MELKPRïJSTOESLAG Over het melkprijshalfjaar november 1963april 1964 kun nen de melkveehouders nog een uitkering uit- het landbouwega- lisatiefonds verwachten van 23 cent per honderd kg melk plus zeven cent per procent vet per honderd kg melk. In de bestuursvergadering van het Produktschap voor Zuivel is dit woensdag meegedeeld. De vertegenwoordiger van het mi nisterie van landbouw kon er aan toevoegen, dat de uitkerin gen waarschijnlijk vóór het eind van deze maand zullen zijn ge daan. De pensionprijzen in bejaardentehuizen Is het de ministers bekend, dat een aantal besturen of directies van bejaardentehuizen de een maal vastgestelde verhoging van de pensionprijzen aan de bewo ners in rekening blijft brengen, ook als deze verhoging strijdig is met de prijzenbeschikking be jaardenoorden 1964, hetgeen dan gemotiveerd wordt met de mede deling, dat inmiddels dispensa tie van de bepalingen van deze prijzenbeschikking is gevraagd? Dit heeft het Tweede Kamerlid Suurhoff (P. v. d. A.) schriftelijk gevraagd aan de ministers van economische zaken en van maat schappelijk werk. Indien het bovenstaande juist is, moet dan worden aangenomen dat bedoel de handelwijze in strijd is met de prijzenbeschikking en zo ja, wat denken de ministers ter zake dan te doen?, aldus de heer Suurhoff. Nederlanders in België veroordeeld Vijf smokkelaars van Neder landse boter, onder wie twee Nederlanders, zijn dinsdag ver oordeeld tot gevangenisstraffen van één en twee jaar wegens het uitgooien van „kraaiepoten". De Antwerpse rechter veroor deelde hen op grond van een nieuw wetsartikel, dat het „hin deren van het wegverkeer" strafbaar stelt. De twee Nederlanders, de 23- jarige G. C. en de 24-jarige B. V., maakten deel uit van een smokkelbende, die kortgeleden werd veroordeeld. Zij waren er van beschuldigd het vorig jaar grote partijen boter naar Bel gië te hebben gesmokkeld. De bende had daarbij gebruik ge maakt van stukken ijzer met scherpe punten om de achter volgers op een afstand te hou den. De twee Nederlandse be klaagden werden wegens dit feit bij verstek tot één jaar ver oordeeld. De vijf veroordeelden zullen voorts ongeveer 6000 gulden als schadevergoeding moeten beta len aan automobilisten, die hun banden door de „kraaiepoten" vernield zagen. Zaterdag a.s. wordt het Terneuzense „Scheldebad" weer voor het zwemlustige publiek opengesteld en zullen er weer duizenden verfrissing en verpozing vinden in en om dit uniek gelegen zeebad. In hoge mate zal het welslagen van dit zomerfestijn af hangen van de weersgesteldheid, Is deze mild en zonnig, zoals een zomer behoort te zijn, dan zullen zeer velen de tocht over de „Scheldeboulevard" te voet, per fiets of auto ondernemen met als einddoel of pleisterplaats het zwem bad. Ook de niet-zwemmers kunnen zich thans rond de bassins op hun gemak voelen, daar er voor hen gemakke lijke zitbanken zijn geplaatst, waarlangs een tegelpad is gelegd. (Adv.) MATUUMMVeR ORWIKKCHC VMKWIKNRN* Twee uur lang heeft gisteren de 1000 ton metende binnentan- ker „Alancy III" uit Gent bers tensvol licht ontvlambare ben zine 90-r, op de Oude Maas nabij de Barendrechtse brug als een fakkel gebrand. De vier opvarenden, schipper P. Bozua uit Dordrecht, zijn vrouw en kind en een knecht, konden ternauwernood door de bemanning van het juist pas serende sleepschip „Lis" worden gered. Later bleek dat de schip per en zjjn vrouw licht werden gewond. Na door een arts te Oud-Beijerland tfe zijn behan deld, moest het tweetal worden doorgestuurd naar een zieken- his in Dordrecht. De vrouw raakte gewond, toen zij kort na het uitbreken van de brand in paniek door een raam in de kajuit sprong. Haar man kreeg een gebroken arm. Het scheepvaartverkeer werd door de rijkswaterstaat zowel in de richting Dordrecht als in de richting Spijkenisse gestremd. De rijkspolitie te water in Dordrecht, die het onderzoek naar de oorzaak van de brand leidt, heeft naast de vier opva renden vermoedelijk niet veel mensen kunnen vinden die in staat zijn een verslag te geven van wat zich nabij de Baren drechtse brug heeft afgespeeld. Ontploffing Jan Willem Brakke (52), de brugwachter, heeft alles van be gin tot eind uit zijn glazen huis op die brug kunnen volgen. Zijn relaas geeft mogelijk aan wijzingen omtrent de oorzaak van de brand aan boord van de „Alancy II". Hij zegt letterlijk: „Kort nadat een kleine binnen- tanker mijn brug was gepas seerd, hoorde ik het geluid van een ontploffing. Toen ik naar buiten keek, zag ik uit het ach terschip van de tanker een metershoge vlam slaan. Daarna kwam er steeds meer vuur en rook, vooral rook. Op een ge geven moment zag ik zelfs vlammen op het wateroppervlak, juist naast het schip". Het verhaal van Brakke ver klaart onmiddellijk de eerste mededeling van de rijkspolitie te water waarin werd gesproken over brandende benzine, afkom stig van de lading die over het water van de Oude Maas stroom de. Achteraf blijkt dat hoe wel op het nippertje die uiterst gevaarlijke lading niet heeft gebrand. Gebrand heeft het wel in de machinekamer en op het achterschip van de „Alan cy III". Mannen van blusploe- gen, die kort na half zes aan boord van de tanker kwamen, vertelden dat het achterschip totaal was vernield. De eigenaar van het schip, de firma Verstigghel uit Gent, is verzekerd. Scheepsramp voorkomen De brand werd bestreden door twee blusboten, een van de ha- vendient uit Rotterdam en een van de havendienst uit Dor drecht. Verder waren ter assis tentie aanwezig drie vaartuigen van de rijkspolitie te water uit Dordrecht en Vlaardingen. De blussingswerkzaamheden werden vergemakkelijkt door het feit dat de vrij sterke wind geen vat op de vuurhaard kon krijgen. Na de redding van de vier op varenden door de „Lis" was de kapitein van deze sleper er n.l. ook nog in geslaagd de fel bran dende tanker tegen de noorder- wal te drukken, een daad waar door mogelijk een scheepsramp is voorkomen. Om vijf vóór half zes had men de brand volledig onder con trole. Kort daarop werd ook de stremming, die twee uur - had geduurd, opgeheven. Blus- en politieboten vertrokken naar hun thuishavens. Om half zeven namen twee slepers de „Alancy III" met aan boord een handvol brandweer lieden op sleeptouw om de tan ker in Dordrecht af te leveren. Daar zal de rijkspolitie een on derzoek instellen. 53. Ondertussen was Silvia vol komen onkundig van wat Aram overkomen was. Ze had de laatste uren doorgebracht aan het bed van graaf Alwyn. Bezorgd keek ze aan een stuk door naar de holle wan gen van graaf Alwyn en ze werd overstelpt met droeve gedachten. Ze begreep dat die goede Ambro- sius gelijk had om het ergste te vrezen. De krachten van graaf Al wyn verminderden snel. De kleine geneesheer in eigen persoon dwong haar zachtjes de zieken kamer te verlaten. „Je moet wat eten. Je moet een paar uur sla pen. Neem toch een glas van die uitstekende wijn!" zei hij snuivend. „Je moet u niet overgeven aan uw eigen verdriet. Domheid en on ervarenheidHij drukte zich niet duidelijker uit, maar ze be greep z'n sympathie en z'n mede lijden en volgde hem de trap af om te voldoen aan z'n verzoek. Grote schaduwen gleden achter hen over de muren. Er heerste 'n onaangename druk in het huis. Silvia beet zich op de lippen. „Is Aram al terug?" vroeg ze tenslot te om een einde te maken aan de drukkende stilte. Ambrosius schudde het hoofd. „Nee, en Morghan evenmin. Hoe wel ik niet kan zeggen dat me dat erg spijt," voegde hij er woedend zwaaiend met z'n staf aan toe. „Wat mij betreft, hoop ik die ge mene schavuit nooit meer te ont moeten!" „Het spijt me u te moeten teleur stellen, m'n beste doctor", zei een slepende stem terwijl een gordijn werd open geschoven. De valse ogen van Morghan druk ten spot en boosaardigheid uit, toen hij zeide: „Ik ben juist teruggeko men maar voor u, geliefde schone, heb ik beter nieuws Eerbiedig boog hij voor Silvia en vervolgde: „Ik geloof een middel gevonden te hebben om uw vader te genezen." Silvia kon een kreet van verba zing niet onderdrukken. De houten consumptiebarak van vorig jaar is thans ver vangen door een stenen gebouwtje, waarin een behoorlijke outillage aanwezig is. Binnen de afrastering is een beplanting aangelegd, die over enige jaren een fleurig accent aan de entourage zal geven. Ook in de hoger gelegen zonneweide" zijn banken ge plaatst, zodat men ook daar rustig kan genieten van zon en zeelucht. De definitieve aanleg van deze speelweide zal overigens dit najaar worden gerealiseerd. Tot en met vrijdag kan men op het gemeentehuis nog terecht voor een abonnement met reductie, vanaf zaterdag aan de kassa van het „Scheldebad". KAdv.) De vulkaan de Etna heeft dins dagavond een brede stroom lava uitgebraakt, die In de richting van de 20.000 zielen tellende plaats Bronte stroomde en waar door grote onrust werd gewekt. Uit de krater van de Etna bleef ook woensdag lava stro men maar de snelheid waarmee de stroom vorderde, was gering en het gevaar voor de stad Bron- te scheen geweken. Intussen wordt ook de Vesu vius bij Napels nauwlettend in het oog gehouden. Deze vulkaan is de afgelopen twintig jaar sla pende geweest maar maandag werden verscheidene aardschok ken gevoeld. „Een gezonde zelfstandige melkhandel heeft recht op een menswaardig bestaan, aangepast aan de tijd van welvaart, waar in het Nederlandse volk thans mag leven en waarbij het mid den- en kleinbedrijf, dus ook de melkhandel, nog steeds ten ach ter blijft. Deze cri de coeur slaakte de voorzitter der Centrale Melkhan- delarenorganisatie (C.M.O.), de heer J. P. Aafjes, in zijn jaar rede op het jubileum-bondscon- gres in Amsterdam. Onze werk zaamheden liggen in de dienst verlenende sector, maar deze dienstverlening ondervindt on voldoende waardering en zeker een onvoldoend gehonoreerde waardering, waaraan de over heid debet is, aldus de heer Aafjes. 70 LOONKOSTEN De loonexplosie is ook aan de middenstand niet voorbijgegaan en zeker niet aan de melkdetail- handel waarvan de totale kos ten 70 procent bestaat uit loon kosten. „Voor de z.g. witte garantielonen is geen arbeids kracht meer te krijgen, ook niet voor de melkbezorging. De mid denstand, wil men de zaak handhaven, is genoodzaakt met de loonbetaling naar andere mogelijkheden te zoeken, die nog eningszins een waarborg geven personeel te kunnen hou den", aldus de C.M.O.-voorzit- ter. Als blijkt dat bij een alge mene welvaartsstijging de melk- detailhandel steeds achter blijft als gevolg van het gevoerde loon- en prijsbeleid, dan moet die melkhandel het maar weer op nieuw gaan zoeken in de pro- duktiviteit. Er wordt echter niet bij gezegd hoe dat moet, zo merkte spreker bitter op. Moet de middenstand, moet de melkdetailhandel dit misschien gaan zoeken in nog méér ar beidsuren? Het zijn er nu onge veer 70 per week. Of moeten de overige gezinsleden te pas en te onpas blijven bijspringen in de zaak om een redelijk ver antwoord minimum-inkomen te hebben? MEISJE DOOR AUTO OVERREDEN Woensdagmiddag om half vijf is het zesjarige dochtertje van de familie Mechelsky nabij de ouder lijke woning te Heerlen door een personenauto overreden. Het kind was op slag dood. Het meis je stak plotseling tussen twee geparkeerde auto's de weg over. „Wij vragen van de overheid dat wij onze bedrijven op een gezonde basis in stand kunnen houden en daarnaast dat wij voor ons en onze gezinnen dezelfde voorzieningen kunnen treffen die voor de werknemers als vanzelfsprekend worden ge troffen op het sociale vlak", zo zei de C.M.O.-voorzitter. (Adv.) nu reeds uw en kopen in Nieuwstraat 68 Terneuzen Telefoon 2940 Onze kollektie stoffen biedt U mogelijkheden voor 1001 schitterende kombinaties

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3