Esso) Met Esso bent u beter uit! Baron van Harinxma: in Landbouw heerst onrust Nieuwe aanval van „Prawda" op Chinese leiders meer comfort MORGHAN DE MAGIËR met Esso LUSTOORDEN VOOR DE STEDELINGEN" „Orakels en profeten" COMMUNISTISCHE AGRESSIE IN AZIE MOET GESTOPT DE STRIJD VAN JOHNSON TEGEN ARMOEDE Middeleeuws RUSK: Marxisme in Chinese stijl De dood van Adolf Philips Hete worstjes om de oren Hoe onmisbaar gas in de keuken is merkt u pas als u het heeft. U kunt het hebben, morgen al: Esso Gas! Om vlugger, beter, prettiger te koken. Esso Gas! Voor heet water üit de kraan in de keuken, in de douchecel. Alle voordelen worden u gaarne toegelicht door elke Esso Gas-depothouder. Bij hem staat uw eerste fles Esso Gas al klaar! Ons volk leeft in een roes van schijnwelvaart, maar in de kringen van de landbouw, waar men allerminst in die roes leeft, wordt het onrustig. Ook bij de kleine mid denstand heertst onbehagen. Dit zei baron B. A. Ph. van Harinxma thoe Slooten, voorzitter van de vereniging „Het Grondbezit", bij de opening van de algemene ver gadering van deze organisatie van grondeigenaren van morgen in Utrecht. Volgens baron van Harinxma thoe Slooten voltrekken zich grote veranderingen in de landbouw. Er is een produktiviteitsverhoging per man nodig. In 1950 waren de totale kosten van een melk knecht gelijk aan de winst van negen koeien, thans aan die van 15 stuks. Van 1953 tot 1963 stegen de prijzen der akkerbouwpro- dukten met 6 procent, de lonen met 100 procent. Duizenden boe ren staan voor de keus het bedrijf op te géven, dan wel zo moge lijk te vergroten met gronden van een naburig bedrijf, aldus baron van Marinxma. Van sommige zijden, zo vervolgde hij, wordt pressie uitgeoefend om grote oppervlakten landbouwgrond vrij te maken voor recre atie en tot lustoorden voor de stedelingen in te richten. Naar zijn oordeel is dat preken voor eigen parochie. Het is nodig dat het landbouwareaal wordt gehandhaafd en dat de werker in de land bouw door mechanisatie en bedrijfsvergroting bij vroeger vergele ken tot een viervoudige arbeidsprestatie kan komen. KENTERING De kosten van onderhoud en modernisering van woningen en bedrijfsgebouwen zijn volgens baron van Harinxma niet meer te dragen, terwijl de prijzen van de landbouwproduktenjaren veel te laag zijn geweest. Toen de wereldmarktprijzen hoog waren, wer den de prijzen in Nederland gedrukt. De landbouwers en land eigenaren hebben de lasten moeten opbrengen vooreen „sociaal gericht beleid" en de produktiefactor grond heeft men het kind van de rekening laten worden. Alleen in de laatste jafen is er een kentering gekomen, aldus baron van Harinxma Men doet nu van de P. v. d. A.-zijde voorkomen alsof, 4e .grond prijzen onzinnig zijn gestegen, maar in vergelijking met de waar dedaling van het geld, zo ging hij verder zijn zij maar 'nauwelijks gelijk gebleven. Over de ruimtelijke ordening zei baron van Ha rinxma, dat de grondeigenaar vroeger binnen zekere grenzen van het algemeen belang zelf uit- kon maken welke bestemming er aan zijn grond -werd gegeven. Thans wordt dat .voor .hem uitgemaakt door de planoloog. Het vaststellen van bestemmingen is een sub jectieve daad, die in wezen een vorm van dictatuur over de be schikkingsmogelijkheden van de eigenaar inhoudt. „STANK VOOR DANK" Over het rapport „recreatieruimten in Nederland*' van' de rijks dienst voor het nationale plan verklaarde hij- zich te hebben ge stoten aan de uitlating „dat men er thans meer op ingesteld schijnt te zijn de fraaie landgoederen die door inspanningen van vroegere geslachten zijn tot stand gebracht, te consumeren". Bij deze aantijging, zo zei hij, vergeet men dat de overheid door de hoge belastingdruk en de zware heffingen bij successie geen andere oplossing heeft overgelaten. Welbeschouwd is hier dus sprake van „stank voor dank". Naar aanleiding van de plannen voor de Veluwe en het natuur schoon en recreatieplannen voor Noord-Brabant verklaarde hij dat bij deze plannen de belangen van het vreemdelingenverkeer wel zeer op de voorgrond komen. Van een synthese tussen de rechten en plichten van de bewoners en de vermeende rechten van de gasten is geen sprake meer. De geringschatting voor de agrariër en zijn levensstijl kunnen moeilijk scherper tot uitdrukking wor den gebracht, aldus baron van Harinxma. CYPRUSEILAND VAN DE HAAT Een Grieks-Cypriotische schaap herder is uitgerust met een ma chine-pistool, hetgeen wel een contrast vormt met de vredige •aanblik van zijn kudde. President Johnson heeft zater dag een schenking van een mil joen dollar aangekondigd voor de dichtbevolkte negerwiik van New York, Harlem. In een toe spraak die hij in New York op een bijeenkomst van textielar beiders hield, zei de Amerikaan se president, die een campagne tegen' armoede en voor gelijke rechten voert, dat het geld ge bruikt zal worden om scholen in Harlem te verbeteren en mis daad tegen te gaan. In het Russische partijorgaan „Prawda" verscheen zondag het eerste van een reeks hoofdarti kelen „over de strijd voor de ideologische eenheid van de com munistische beweging". Daarin wordt onder de kop „ideologische eenheid de basis voor de eenheid van de commu nistische beweging" gezegd dat, nu Peking pogingen doet om zijn activiteit tegen de zusterpartijen onder het mom van de verdedi ging van het marxisme-lenin- msme te bedrijven, de strijd voor ideologische eenheid „een kwes tie van de eerste orde" wordt. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, heeft zaterdagmiddag in Brus sel verklaard, dat de „gehele vrije wereld groot belang heeft bij de stopzetting van de com munistische agressie in Azië". „Alle vrije landen moeten elke aktie vermijden, die de strijd tegen de agressie bemoeilijken of de communisten kan sterken in de mening, dat hun streven met succes wordt bekroond." Rusk sprak de hoop uit, dat de leden van de N.A.V.O. hun beleid en hun inspanningen bui ten het gebied van de Noordat- lantische gemeenschap in toe nemende mate zullen coördine ren. „De communisten weten, dat 'de N.A.V.O. te sterk is om door een rechtstreekse aanval of subversieve acties te worden veroverd. Zij concentreren hun inspanningen tot expansie op de ontwikkelingslanden. Mochten zij daar slagen, dan zouden zij de geïndustrialiseerde landen daarna kunnen vernietigen. De veiligheid en welvaart van een vrij Azië, Afrika en Zuid-Ame- rika zijn van vitaal belang voor alle leden van de Noordatlanti- sche gemeenschap". Rusk, die de komende week de N.A.V.O.-conferentie in Den Haag, zal bijwonen, noemde in het bijzonder de strijd tegen de communisten in Vietnam en de Amerikaanse steun aan de Zuid- vietnamese bevolking tegen de communistische agressie. „Wij hopen, dat de vrije landen hun solidariteit zullen tonen met dit volk, dat vecht om zijn vrijheid, door het verlenen van steun op allerlei gebied". „In Laos blijven de Noord- vietnamese communisten en hun handlangers van de Pathet Lao de akkoorden van Genève van 1962 schenden. De Chinese com munistische bedreiging werpt een schaduw over geheel Zuid- oost-Azië. Peking blijft de over gave eisen van de 12.000.000 vrije burgers op Formosa als de absolute voorwaarde voor een verbetering in de betrekkingen met de Ver. Staten". Rusk verklaarde voorts, dat het voor de gehele vrije wereld ook van belang is te beletten, dat Cuba wordt gebruikt als basis voor subversieve aktivi- teiten en guerilla-operaties. „Wij geloven dat de vrije landen hun eigen belang dienen door te wei geren aan Fidel Castro produk- ten te verkopen, die van essen tieel belang zijn voor de Cubaan se economie", aldus Rusk, vol gens wie deze economie zich in een „erbarmelijke toestand" be vindt. „Wij kunnen Cuba aan geen enkele vriend aanbevelen voor een goede geldbelegging", voegde hij hier aan toe. Nederlandse sleepboot vooi Italiaanse rederij Dezer dagen zal de N. V. Scheepswerven Bodewes in Mil- lingen aan de Rijn aan de Itali aanse rederij Panfido en co. te Venetië een sleepboot afleveren, die volgens de werf geheel af wijkt van hetgeen voor een havensleepboot gebruikelijk is. De sleepboot kan bijv. even hard achteruit als vooruit varen. Het gaat hier om een proto type, dat veel bijzondere eigen schappen heeft. De lengte over alles bedraagt 28,19 m, de tonne- maat 155,76 en de diepgang 3,35 m. De voortstuwing geschiedt door twee dieselmotoren.van. elk 600 p.k. Tevens is het schip voor zien van twee schneider-propel- lers. Volgens de „Prawda" kan er in de communistische wereldbe weging geen sprake zijn van hië rarchie, overheersing of onder werping. De internationale com munistische beweging bestaat uit gelijkwaardige en onafhankelijke partijen, aldus het blad. In theoretische geschillen tus sen communisten mag geen sek tarische en fanatieke onverdraag zaamheid jegens- de mening van anderen voorkomen. Deze on verdraagzaamheid past misschien middeleeuwse monniken, maar niet marxisten-leninisten. Ware communisten stellen voorop wat hen met hun broeders van an dere landen verenigt, niet wat hen verdeelt. De Prawda' schrijft dat al deze ideologische normen die de laatste jaren in de com munistische beweging erkenning vonden, nu door de Chinese lei ders worden afgewezen en met voeten getreden. Na Chinese pu- blikaties van de afgelopen maan den te hebben aangehaald, komt het blad tot de conclusie dat de Chinese leiders de eenheid van de communistische beweging willen vernietigen en die verde ling als e-en normale ontwikke ling van de revolutionaire be weging beschouwen. Zij willen geen gezamenlijke pogingen om theoretische vraagstukken op te lossen aanvaarden en doen zich in kwesties betreffende theorie en politiek als hoogste rechters voor. De communistische beweging gelooft echter niet in „profeten" en „orakels" die denken en be slissen voor allen, zoals Stalin in 'zijn tjjd trachtte te doen, aldus het blad. De „Prawda" schrijft, dat het centrale comité van de Russische communistische partij het initia tief nam om een einde te maken aan de traditie, volgens welke de Russische communistische partij een leidende rol was toebedeeld wegens haar rijke ervaring en vele diensten, aan het commu nisme bewezen. „Onze partij heeft zich met vastgeradenheid verzet tegen de schendingen van gelijkwaardig heid in het socialistische kamp en de communistische beweging, die kenmerkend waren voor de periode van de persoonsverheer lijking en heeft zelfs de gedachte aan hegemonie van de een of andere partij uitgebannen", aldus de „Prawda". De Chinese leiders willen deze gedachte klaarblijke lijk doen herleven. Dit is de eni ge verklaring voor de ophef die in China wordt gemaakt voor „Mao tse-Toengs denkbeelden" als het summum van marxisti sche denken en van het „Mao tse-Toeng-tdperk". Achter die uitlatingen, zo vol van onwaardige vleierij, kan men duidelijk een poging zien de Chi nese theoretici „alleenzeggen schap" in het marxisme-Ieninis- me te geven en de communisti sche beweging een „marxisme en Chinese stijl" op te leggen, zo schrijft de „Prawda'. Het Westberlijnse stadsbestuur heeft de lezing, die in het offi ciële Oostduitse dagblad „Neues Deutschland" is gegeven over het doodschieten, op vorige week maandag, van de Westduitse technicus Adolf Philipp door Oostduitse grenswachten, als „uiterst ongeloofwaardig" be stempeld. Volgens „Neues Deutschland" had Philipp zich op Oostduits gebied begeven, .waar hij, met een grote schaar, een gedeelte van de prikkeldraadversperring tussen Oost-Duitsland en West- Berlijn had doorgeknipt. Daar na had hij de schaar verborgen, waarna hij, in achterwaartse richting, weer over de grens was gekrabbeld, opdat uit zijn voet stappen zou worden opgemaakt dat een Oostduitser het prikkel draad had doorgesneden. Bovendien had hij nog met een revolver op Oostduitse grens wachten geschoten. Het Westberlijnse stadsbestuur- verklaart naar aanleiding van dit Oostduitse dagbladbericht „De Oostduitsers pogen opzette lijk de omstandigheden, waaron der Adolf Philipp de dood vond, zo vaag mogelijk weer te geven, klaarblijkelijk omdat zij een kwaad geweten hebben. Waarom melden zij niet waar Philipp eigenlijk werd gedood? Diens persoonlijke bezittingen, waaronder een rijwiel, zijn, aan de Westberlijnse zijde van de grens, op zes kilometer van de plaats, waar hij volgens de Oost duitse lezing de prikkeldraad versperring had doorgeknipt, aangetroffen", aldus de verkla ring van het Westduitse stads bestuur. De hete worstjes vlogen de mensen om de oren toen dezer dagen een Bulgaars Iljoesjin- straalvliegtuig bij de landing op het voormalige oorlogsvliegveld Biggin Hill bij Londen een worsttentje wegblies. Aan boord van het toestel bevond zich het hoofd van de Bulgaarse burger luchtvaart, Beloehov, die in Londen besprekingen zal voeren over de opening van een recht streekse luchtlijn tussen Londen en Sofia. DE BABY VAN PRINSES ALEXANDRA De eerste foto van prinses Alex andra van Kent en haar echtge noot Angus Ogilvy met hun zoontje James Robert Bruce, dat 29 februari j.l. het levenslicht aanschouwde. De baby zal heden gedoopt worden in de kapel van Buckingham Palace. Foto: Cecil Beaton. 25. Aram keek vreemd naar de vreemde geleerde die het hoofd hoestend van de lach afwendde en de knecht beval de paarden uit te spannen. Even vermeed hij het de avonturier aan te zien. Toen hij zich weer naar hem toewendde schitterde dat vreemde schijnsel nog in z'n ogen. „Bent u verbaasd over mijn ver zoek?" vroeg Aram onzeker. „Wil je mijn oude vriend graaf Alwyn niet genezen? Het zou toch een kleine moeite voor U zijn! Je bent de meest geleerde wonderdoener die ik ooit ontmoet heb". „Wonderdoener tsja-tsja! Ge vergist u, mijn jonge vriend. Ik ben meer dan een eenvoudig wonder doener! Ik ken de twaalf tekens van de dierenriem in hun natuur lijk verband en geen der genees kundige uitwerkingen van de Ede le Metalen is me onbekend" bab belde de vreemdeling geheimzinnig. „Waarschijnlijk zal ik uw waarde vriend kunnen genezen! Zeg hem dat ik tot zijn beschikking sta!" Aram was dolgelukkig. „Maar waarom barstte u in lachen uit bij mijn verzoek", vroeg hij aarzelend, na deze vreemde verschijning vele malen bedankt te hebben. „Kent ge graaf Alwyn misschien?" „Tsja-tsja, je moet een oud wijs geer een pleziertje niet misgunnen. Ga nu heen en zeg uw vriend dat ik hem helpen kan. Ge doet dan meer goed dan u in mijn zaken te gaan verdiepen die te veel het ech te gewicht van uw hersens zouden betasten. Maar toen de avonturier net wegging, drukte de geheimzinnige grijsaard z'n boosaardig taterende lieveling tegen z'n borst en mom pelde: „Graaf Alwyn, tsjatsja, die jonge dwaas heeft niet het minste idee van wat hij zal uitlokken". Gas

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 9