Regering neemt maatregelen tegen «piratenzenders» SPORTNIEUWS BOETE VAN ƒ10.000 PER UITZENDING BEURSOVERZIGHT VOETBAL- WIJ MOETEN EEN WOORDJE MEESPREKEN' Wielrennen Handboogsport Duivensport speldjes Marktberichten griep? WITTE KRUIS A> MAAKT U VLOT WEER FIT! VROUWENBOND N.V.V.: Belgüseiie marechaussee kwam juist ©p tijd Cubanen opgepakt r Woensdag 13 mei 1964 DE VRIJE ZEEUW Pagina 7 (Adv.) HOOFDSCHOTEL? VLEES R. E. M.-eiland in aanbouw Op de Verolme-werf in Cork, Ierland, begint het televisie eiland voor de R. E. M. vorm te krijgen (foto). Als het eiland klaar is zal het naar een „stand plaats" voor de Nederlandse kust worden gesleept en zullen de „piraten-televisie-uitzendingen" kunnen beginnen. Een zeven artikelen tellend wetsontwerp, dat toepassing van wettelijke voorschriften voor in stallaties, in zee gebouwd of te bouwen op het onder Neder landse souvereine rechten val lende „continentale plat" beoogt te regelen, is dinsdag aan de Tweede Kamer aangeboden. Het is door de ministers van justi tie mr. Y. Scholten en van bui tenlandse zaken mr. J. Luns on dertekend. van wettelijke zou bij algemene Toepassing voorschriften maatregel van bestuur worden geregeld. Deze maatregel kan in het belang van de scheepvaart, van de Visserij, het in stand hou den van de levende rijkdommen van de zee of wetenschappelijk onderzoek alsook ter bescher ming van andere door het vol kenrecht erkende belangen wor den uitgevaardigd. Handelingen in strijd met ge noemde algemene maatregel van bestuur kunnen worden gestraft met een geldboete van ten hoog ste tienduizend gulden. Zoals bekend werd dit wets ontwerp aangekondigd in ver band mét plannen om via een kunstmatig eiland in de Noord zee, buiten de driemijlszone. televisie-uitzending met reclame te gaan verzorgen. Dit plan- „VerolmeHeeremaFehmers" voor „televisie-Noordzee van de N.V. R.E.M." onder directie van de heer Brandei zou bij aan vaarding van dit wetsontwerp bedreigd kunnen worden met een boete van 10.000 per uit zending, ongeacht verdere moge lijke maatregelen. CONTINENTALE PLATEAU Het wetsontwerp is gebaseerd op de souvereine rechten, die ons land ontleent aan het in 1958 gesloten verdrag inzake het con tinentale plateau of „plat". De regering, zo staat in de memorie van toelichting, heeft behoefte aan voorzieningen, waardoor kan worden voorko men, dat partikulieren door ves tiging van een installatie in volle zee zich kunnen onttrekken aan de werking van elke nationale wet. In het verdrag ligt vast, dat de kuststaten souvereine rechten uitoefenen over het daarin om schreven plat, waarvoor niet een daadwerkelijke of fictieve bezet ting of uitdrukkelijke proclama tie nodig is. Deze rechten heb ben betrekking op de explora tie en exploitatie van de natuur lijke rijkdommen van het plat. Bij de uitoefening ervan moet rekening worden gehouden met te beschermen volkenrechtelijke belangen, zoals die van de scheepvaart, visserij en weten schappelijk onderzoek. Het ver drag erkent de rechtsmacht van de kuststaat over installaties op het plat. Deze hebben echter niet de status van eilanden. De kust staat kan dus wettelijke maat regelen ten aanzien van de in stallaties nemen, niet alleen ter voorkoming van ongerechtvaar digde overlast voor de scheep vaart enz. en ter bescherming van eigen souvereine rechten, maar ook ter behartiging van andere belangen. HINDERLIJK EN GEVAAR LIJK. Vast staat, dat dergelijke in stallaties vooral op druk be varen routes hinderlijk en zelfs gevaarlijk voor de scheep vaart kunnen zijn. Bovendien kunnen zij worden gebruikt als ruimtelijk steun punt voor allerlei activiteiten die schadelijk zijn voor interna tionale of nationale belangen. Er is geen regel van volkenrecht welke zou impliceren, dat zulke activiteiten ongemoeid moeten worden gelaten. De werkingssfeer van het wetsontwerp is beperkt tot het deel van het continentaal plat, waarop Nederland souvereine rechten tot opsporing en ontgin ning van bodemschatten uit oefent, waardoor geen conflict met andere rechtsmachten kan ontstaan. WETBOEK VAN STRAF RECHT De regeling biedt mogelijk heden tot een bij de omstandig heden aangepast optreden. Zij verklaart niet de gehele wet geving automatisch van toepas sing op de binnen haar bereik vallende installaties. Volgens de toelichting komen in elk geval de bepalingen van het wetboek van strafrecht in aanmerking om van toepassing te worden ver klaard. Voorts ligt het in de be doeling maatregelen tegen een ongeautoriseerde televisiezender mogelijk te maken door bepalin gen van de telegraaf- en tele- foonwet toepasselijk te verkla ren. VEROLME OVER VRIJE MENINGSUITING De heer C. Verolme een der belangrijkste aandeelhouders en initiatiefnemers van de R.E.M. heeft paar aanleiding van het wetsontwerp een verklaring tegenover het A.N.P. afgelegd: „Ik kan mij' niet Voorstellen' dat een wetsvoorstel van zeven artikelen voldoende is om het grondwettelijk recht van de ver kondiging van de vrije mening (Adv.) I Unilever vast in overigens teruglopende markt Unilever heeft gistermiddag met hoofd en schouders boven de overige internationale waar den uitgestoken. Op een ope- ningsprijs van 147,20 noteerde dit fonds ruim 2 gulden boven de slotprijs van maandag. De vraag in deze hoek kwam hoofdzake lijk van het publiek en de be- roepshandel. Gisteren nabeurs zou het Unileverconcern de eer ste kwartaalcijfers 1964 bekend maken. Uit de koers blijkt, dat de beurs ten opzichte van ge noemde cijfers, optimistisch is. Het aanbod in de Unileverhoek, voor Amerikaanse en Londense rekening, werd goed opgenomen. Hoewel Kon. Olie rond de voor gaande slotprijs van 164,10 schommelde, viel deze koers toch niet tegen gezien het feit, dat dit fonds maandag in Wall Street lager sloot. De voorbeurs gepubliceerde eerste kwartaal cijfers 1964 van de Kon./Shell- groep, mét een hoger nettoresul taat van 4,3 procent ten opzichte van 1963, viel de beurs niet tegen. De verwachtingen van de beurs over de genoemde resul taten waren niet te hoog ge spannen. Philips ontmoette goe de vraag waardoor een halve gulden hoger op f 153,80 werd geopend. AKU onveranderd op 546Va; Hoogovens iets luier op 652. Over het algemeen was de handel in de hoofdfondsen kalm. K.L.M. werd onveranderd gead viseerd op 71. Wall Street sloot maandag een weinig lager. De Nederlandse hoofdfondsen lagen er verdeeld in de markt, waarbij Kon. Olie lager, Unilever hoger sloot. De Newyorkse beurs trok zich wei nig aan van het verlies van de K. L. M. over het eerste kwar taal van 1964. De koers van deze aandelen aldaar onderging wei nig verandering. De Duitse beur zen waren gisteren eerder iets vriendelijker. In de scheepvaartsector ging het wederom kalm toe. De stem ming was er goed prijshoudend. In de cultuursector was het koersverloop voor aandeden H.V. A. verrassend. Nadat dit fonds lager was geopend op 165 steeg de koers daarna tot 168V2 met toenemende belangstelling. De stukken werden uit de markt genomen op de verwachting, dat het spoedig te verwachten jaar verslag gunstige winstcijfers voor HVA zal aangeven. De stemming op de staatsfondsen- markt was gemakkelijker. Aandelen van de chemische fabriek Naarden werden hoger geadviseerd. Ook Vlissingen Ka toen lag beter in de markt. De directie van deze maatschappij zal binnen niet al te lange tijd mededelingen doen over een eventuele fusie. Thomassen en Drijver kreeg een hogere advies- koers. Deze maatschappij heeft de overgrote meerderheid in het zeer grote blik-emballagebedrijf „Sobemi" in Brussel. De resul taten over het eerste kwartaal van Thomassen zijn gunstig. Op de incourante markt werd de dividendverhoging door Rubatex tot 6 procent (5) gehonoreerd met een hogere koers. Beursindices Int. conc. Industrie Scheepvaart Banken Handel, enz. Algemeen 8/5 595.9 351.2 151.7 235.6 171.7 417.6 U/5 597.7 352.4 151.6 236.1 171.2 418.8 12/5 596.7 353.4 151.3 237.3 172.0 418.7 Nabeurskoersen AKU: 548—549 gl (546Va) Hoogovens; (652Vi) Kon. Olie: 163.20—163.90 (163.90) Philips: 152.80—153.50 (152.70) Unilever; 148.10—148.80 gl (146.10) Deli: 135.00 HVA: 170.00—174.00 Stemming: prijshoudend. Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: on veranderd. in Nederland te verbieden. Om enige wet van toepassing te ver klaren moet vaststaan wat het Nederlandse grondgebied omvat. Om een wet buiten het grond wettig bepaalde grondgebied van toepassing te verklaren moet, al dus de heer Verolme, „de grond wet worden gewijzigd". VRAAGTEKEN Is het wetsontwerp in harmo nie met de internationale ver dragen? Hier zet ik een vraag teken achter. Het ontwerp baseert zich op de souvereine rechten ontleend aan het ver drag inzake het continentale plateau. Het is duidelijk dat dit verdrag uitsluitend wil voorzien in de exploitatie van de bodem rijkdommen en niet in iets wat met deze al of niet veronder stelde bodemrijkdommen niets te maken heeft". En is de Nederlandse staat geroepen zich op te werpen als de kuststaat als bedoeld in dat verdrag. Waarom niet Engeland of Rusland?" „VERZUILDE T.V." „Men stelt dat het T.V.-eiland schadelijk is voor internationale of nationale belangen. De enige schade ligt kennelijk in het vlak van de verzuilde T.V. Vast staat dat het R.E.M.-eiland geen en kele schade doet aan de inter nationale scheepvaart en ook geen schade veroorzaakt aan de radio-communicaties ten dienste van de veiligheid ter zee. RECHT VAN HET VRIJE WOORD De consequentie zal meebren gen dat de Nederlandse regering de Westduitse of andere recla- me-T.V. aansprakelijk kan stel len voor beweerde schade aan de openbare orde, aan publieke zeden of voor schade toege bracht ingevolge de telefoon- en telegraafwet, of welke andere inbreuk op Nederlandse wetten dan ook". Ik doe een beroep op het ge zond verstand van de Neder landse kiezers en hun vertegen woordigers in de Staten-Gene- raal om het recht van het vrije woord en de vrije menings uiting, waarvoor wij eeuwen lang op de bres hebben gestaan, te handhaven", aldus de heer Verolme. VOORLOPIG NED. ELFTAL VERSLOEG JONG-ORANJE Het voorlopig Nederlands elf tal heeft dinsdagavond in Den Bosch met 21 gewonnen van Jong-Oranje. Bij de rust leidden de „voorlcpigen" met 10. BESLISSING VLISSINGEN-BOXTEL OP 16 MEI De beslissende ontmoeting tus sen Vlissingen en Boxtel om het kampioenschap van de eerste klasse E der amateurs is vastge steld op zaterdag 16 mei a.s. op het terrein van R.B.C. in Roosen daal. Bij een gelijk spel wordt de wedstrijd overgespeeld op Twee de Pinksterdag, eveneens op het R.B.C.-terrein. Inmiddels heeft de K.N.V.B. het programma bekendgemaakt voor de 'amateur-kampioenscom petitie, die tot 28 juni duurt. ZWARE STRAF VOOR ROOD-WITSPELER De „Sportkroniek" van deze week maakt melding van een zware straf die de K.N.V.B. de Rood-Witspeler Henricus Buik mans heeft opgelegd. Wegens het opzettelijk trappen van een tegenstander, alsmede de scheids rechter een stomp in de maag geven tijdens de wedstrijd Rood WitTerneuzen op 5 april j.l. is Buikmans voor niet minder dan vijf jaar geschorst, n.l. van 14 april 1964 tot 14 april 1969. Een nuttige waarschuwing voor jeugdige heethoofden die zich verbeelden op een voetbal terrein eigen rechter te kunnen spelen. Verder brengt de Sportkro niek het bericht dat J. van Dam (Steenbergen) ingaande 4 mei '64 voorlopig geschorst is wegens wangedrag tijdens de wedstrijd SteenbergenTerneuzen op 8 maart j.l. Verwonderlijk is, dat men daar twee maanden over heeft moeten doen, temeer daar men met de straf van de Ter- neuzense keeper Leunis zo'n haast meende te moeten maken. Van Dam werd n.l. het veld uit gestuurd, hetgeen met Leunis niet het geval was. Sterker nog, de scheidsrechter heeft Leunis zelfs geen waarschuwing ge geven. Eerst na de wedstrijd moest deze van zijn aanvoerder te horen krijgen dat er iets ge beurd was. Het zal wel aan ons liggen, maar wij kunnen zulk een rechtspraak moeilijk volgen. West-Duitsland speelde gelijk tegen Schotland: 2—2 Het Westduitse elftal heeft zijn scheidende trainer Sepp Her berger geen overwinning als af scheidsgeschenk kunnen geven. Voor ruim 70.000 toeschouwers speelden de Duitsers dinsdag avond in Hannover met 22 ge lijk tegen Schotland. Bij de rust had Duitsland door twee goals van Uwe Seeler, in de 32e en 33e minuut, met 20 de leiding. Na de hervatting bracht Gilzean met twee treffers (67e en 83e min.) de partijen op gelijke voet. Kermiskoers in Hulst Dinsdagmiddag werd de tra ditionele kermiskoers voor ama teurs verreden, voorafgegaan door een koers voor adspiranten, welke gewonnen werd door A. van Overveld uit Zegge, die kort na de start ontsnapte en in een machtige solo het gehele ren- nersveld wist te dubbelen. De amateurs waren ten getale van 49 aan de start verschenen waaronder bekende mannen als Rudy Liebrechts, Jacques van der Kloot, Rinus van Ginneken, Gerard Deijkers, Ko Tolhoek uit Yerseke, enz. I» De voorzitster van de vrou wenbond van het N.V.V., mevr. L. van DuynSpruyt, vindt dat de vrouwen nog meer bewuster dan tot nu toe op de voorgrond moeten treden om mede een be leid te bepalen, dat nog te vaak doorspekt is met mannelijke in zichten. In de rede, waarmee zij het congres van haar bond in het N.V.V.-huis in Utrecht opende, klaagde mevr. Van Duyn, dat „men nog steeds van mening is dat de vrouw er mag zijn en dat ze ook nog wel een woordje mag meespreken, maar met de restrictie, dat ze op haar eigen terrein blijft." De voorzitster van de vrou wenbond (eind vorig jaar ruim 15.000 leden) is van oordeel dat steeds meer vrouwen bereid moeten zijn een taak op die plaatsen te vervullen waar het nuttig en nodig is dat problemen niet uitsluitend door een man- nenbril worden bekeken. Dat daaraan ook in interne kring nog wat mankeert, bleek uit haar klacht over het N.V.V. ge leverde scholingsmateriaal, dat teveel op de man is afgestemd. Mevr. Van Duyn wees de huur verhoging af en oordeelde op trekking van de A.O.W. tot een sociaal minimum noodzakelijk. TELEGRAM AAN REGERING Telegrafisch heeft de bond een beroep op de regering gedaan de A.O.W. op 1 januari 1965 tot een sociaal-minimum op te trek ken en de kosten uit de alge mene middelen te financieren. In het telegram heeft de vrou wenbond instemming betuigd met de resolutie, die zaterdag j.l. tijdens het monstercongres van de samenwerkende bejaardenor ganisaties in Utrecht is aange nomen. De voorzitster zei dat haar bond onder de indruk is geko men van de demonstratie van de tienduizenden bejaarden. Vanaf het begin beloofde het een spannende strijd te worden toen J. Kuiper uit Hoorn, Tonny Barten uit Zevenbergen en Kees Verkerk uit Puttershoek wisten te ontsnappen. Zij werden ach terhaald, waarna Gabby Minne- boo uit Heenvliet en Rinus van Ginneken aan de haal gingen, even later vervoegd door Rudy Liebrechts. Nadat Van Ginneken door een val gedwongen was de strijd te staken en ook Minneboo afviel, reed Liebrechts onver saagd verder en wist zijn voor sprong op te voeren tot 1.10 min. Na driekwart koers werd hij door een groep van zeven ren ners ingelopen. Tegen het einde was het ge hele rennersveld weer bij elkaar, waaruit in de laatste ronde Ari van Breukelen ontsnapte, fel op de huid gezeten door de weg gesprongen Ari van Tilburg uit Breda, die met een lengte de zege aan Van Breukelen moest laten. De wedstrijd werd gekenmerkt door diverse valpartijen, zodat vele renners genoodzaakt waren de strijd te staken. De publieke belangstelling was overweldigend. De uitslag: 1. Van Breukelen, Zwijndrecht, 100 km in 2.24.06; 2. Van Til burg, Breda; 3. V. d. Kloot, Zun- dert; 4. Deijckers, St. Willibrord; 5. De Vos, Dinteloord; 6. Brugel, Zevenbergen; 7. Barten, Zeven bergen; 8. Van der Klooster, Rotterdam; 9. Peèters, Wijchen; 10. Van Geel, Breda; 11. Lie brechts, Vlaardingen; 12. Henk Bos, Rotterdam; 13. Pierre Pel- lenaars, Breda; 14. Theo van Poucke, Koewacht; 15. Hoskens, Vrasene (B.). TERNEUZEN Zondag j.l. opende de hand boogmij ,,De Westerschelde" al hier het seizoen met een schie ting op de staande wip. De belangstelling was' matig, mede een gevolg van het feit dat in de naaste omgeving diverse schietingen plaats vonden. De uitslag luidt als volgt: Hoogvogel: J. Spiessens te St. Niklaas (B.). Zij vogels: F. de Korte te Sas van Gent, andere niet afgescho ten. Kallen: A. v. d. Poel te Terneu zen; andere niet afgeschoten. ZANDSTRAAT Koningtitel voor Cam. Dhon.t Zaterdag j.l. hield de harid- boogmij „De Zeeuwse Schutters" alhier de jaarlijkse koning- en prijsschieting op de staande wip. Op een enkele uitzondering na waren alle leden aanwezig. Het heeft niet lang geduurd eer de koningsvogel werd afge schoten, want een goed gericht schot van Cam. Dhont, reeds in db 5e ronde, trof de trotse vogel afdoende. Dhont verwierf dus de koningstitel en tevens het recht deel te nemen aan het provin ciaal-kampioenschap voor kei zers en koningen, alsmede aan dat van de Zeeuws-Vlaamse Bond. De hierna gehouden prijsschie ting had het volgende resultaat: Hoogvogel: Hub. van Waes. Zij vogels: Hub. van Waes en E. Hofman. Kallen: E. Hofman en Aug. Meert. Na afloop verenigden allen zich aan een maaltijd, waarna de jaarvergadering werd gehouden waarop de interne verenigings aangelegenheden werden behan deld.' PRIJSVLUCHT UIT BRETEUIL „De Verwachting", Axel Oude duiven: Snelheid eerste duif 1519 meter; laatste prijswin nende duif 1415 meter. 1. E, van Dorsselaer; 2. Ch. Tieleman; 3. en 8. R. van de Veke (Zaamslag); 4. en 9. J. de Visser; 5. C. Caluwé; 6. en 10. R. Wiemeers; 7. D. Goossens. Jaarlingen: Snelheid eerste duif 1483. meter, laatste prijswinnen de duif 1397 meter. 1. Joz. Vinke; 2. E. van Ecke; 3. P. Dobbelaar; 4. P. Sol; 5. J. Dieleman; 6. R. Harms; 7. E. van Dorsselaar; 8. en 9. A. Peers man; 10. F. Verschelden. PRIJSVLUCHT UIT BRETEUIL Covnb. Boschkapelle-Hengst- dijk-Rapenburg. Snelheid eerste duif 1527 m; laatste prijsw. duif 1294 m. Jaarlingen: 1. J. Wentzler, Stoppeldijk; 2. F. van Deursen, Hengstdijk; 3 en 9. R. de Cock, Stoppeldijk; 4. D. Dobbelaar, Boschkapelle; 5. R. de Cock, Stoppeldijk; 6. L. Erpelinck, Boschkapelle; 7. A. van Sikkele rus, Stoppeldijk; 8. J. Cappen- dijk, Boschkapelle; 10. J. Staal, Stoppeldijk. Oude duiven: 1, 3, 4, 9 en 10. J. Boeijken's, Hengstdijk; 2. J. Wentzler, Stoppeldijk; 5. Jos Stallaert, Boschkapelle; 6. D. Dobbelaar, Boschkapelle; 7. E. Bilterrijst, Boschkapelle; 8. D. Üe Bakker, Boschkapelle. SLUIS Prijsvluclit „Recht voor Allen" vanuit Beaumetz. Snelheid eerste duif 1559 m; Snelheid laatste prijswinnende duif 1317 m. 1. J. Louweret; 2 en 7. J. van Ommen; 3. F. Verheye; 4. P. Goossen; 5. en 6. I. Aalbregtse. Adv. Stuur 4 Yoki - merkjes aan Yoki, Postbus 1234, Den Haag en u ontvangt gratis zo'n prachtig Yoki - speldje. Het toeval is maandag vier Belgische gangsters noodlottig geworden, zij hadden juist een geslaagde overval gepieegd op een huippostkantoor in Esunnes- au-Vai oij Cnarleroi, toen een jeep van ae marechaussee kwam aanrijden. Er ontstond een vuur gevecht, waarbij een marechaus see en een overvaller werden gewond. Drie van de vier ban dieten konden worden gearres teerd. Eén van hen bleek in het bezit van de buit, n.l. 261.00U Belgische franken. De overvallers nadden de drie aanwezigen in het postkantoor onder bedreiging van mitrail leurs gekneveld. Zij werden door de marechaussee verrast op het ogenblik dat zij zich in een wachtende auto uit de voeten wilden maken. Een schip van de Amerikaanse kustwacht heei't op een paar mijl van de kust van Florida zes uit geputte Cubanen opgepikt, die in tien dagen van Havanna een afstand van 290 km waren komen roeien. De Cubanen waren op 1 mei met z'n zevenen in een bootje van 5V2 meter lengte uit Cuba vertrokken. Eén van hen kwam van honger en dorst om. Wegens gebrek aan benzine viel de bui tenboordmotor kort na het ver trek uit. De voorraad voedsel en water was al op 2 mei verbruikt. VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werden in totaal aangevoerd 4363 stuks vee, zijnde 250 vette koeien en ossen; 633 gcbruiksvee; 610 vette kalveren; 164 graskalve ren; 1980 nuchtere kalveren; 13 varkens; 47 biggen; 53 paarden; 18 veulens; 98 schapen of lam meren; 471 weide/zuiglamme- ren; 26 bokken of geiten. De noteringen waren als volgt: Vette koeien ƒ3,904,70; Vette kalveren ƒ3,60ƒ4; Nuch tere kalveren 1,80ƒ2; Slacht- paarden ƒ2,903,60, alles per kilogram. Graskalveren ƒ475ƒ675; Schapen 120ƒ150; Lamme ren 75ƒ105; Kalf- en melk koeien 1150ƒ1500; Vare koei en ƒ900ƒ1175; Vaarzen ƒ800 ƒ1125; Pinken ƒ625ƒ825, alles per stuk. Overzicht; Vette koeien: iets minder aanvoer, handel goed, prijzen onveranderd; Vette kal veren: ruimer aanvoer, vlotte handel, prijzen hoger, prima's boven notering; Graskalveren: aanvoer iets korter, levendige handel en vaste prijzen; Nuch tere kalveren: aanvoer als vori ge week, levendige handel en iets hogere prijzen; Slachtpaar- den; aanvoer iets groter, handel redelijk, prijzen stijver; Schapen en lammeren: aanvoer als vori ge week, handel goed en prijs houdend; Kalf- en melkkoeien: aanvoer als vorige week, willige handel en goed prijshoudend; Vare koeien: tamelijke aanvoer, handel goed en: prijzen konstant; Vaarzen en pinken; gewone aan voer, redelijke handel en goed prijshoudend; Weidelammeren: aanvoer aanmerkelijk ruimer, tamelijke handel en stijver .in prijs.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 7