Een pittige zuster DE EERSTE DAG VAN DE HAVO-CONFERENTIE VROUWELIJKE VREDESMACHT MAG ONS LAND BINNEN Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Woensdag 13 mei 1964 CYPRUS OP DE ACHTERGROND T.V.-gesprek over KVP-documentatie Van de Water terug naar bewoonde wereld Sigaren raken steeds meer in trek Amerikaans marinevliegtuig in zee gestort Ongeluk met legervliegtuig Opnieuw bomaanslagen in Madrid Carlo (3) heeft de grootste vriend ter wereld „WIJ ZIJN GEEN COMMUNISTEN" Gewoon huisvrouwen Toegang ontzegd Politie trof voorzorgs maatregelen Protest tegen verhoging P.T.T.-tarieven Vragen over veroordeling mr. dr. Soumokil Jongetje door adder gebeten Voorzitter free-lance-journalisten hekelt overheidsprijsbeieid (Vervolg van pag. 1.) De kwestie-Cyprus heeft op de eerste dag van de Navo-cont'e- rentie een grote rol gespeeld, zo niet bij de besprekingen, dan toch vooral op de achtergrond. Enkele ministers, onder wie de Canadees Martin, hebben er over gesproken. De Turk Erkin heeft aangekondigd vandaag een lan ge uiteenzetting over dit vraag stuk te zullen geven. Minister Luns legde er de na druk op dat het belangrijk is, als Griekenland en Turkije een basis voor discussie vinden, te meer daar het gaat om een ge schil in een strategisch zo be langrijk deel van Europa en er twee bondgenoten bij betrokken zijn. Als deze landen samen een oplossing zouden vinden, zou dat ook een succes zijn voor de be middeling van de Verenigde Na ties. VERHOUDING OOST EN WEST De ministers die aan het woord zijn geweest, hebben veel aandacht besteed aan de verhou ding tussen Oost en West. Hoe wel de ministers van oordeel wa ren dat de einddoelen van het communisme geen verandering hebben ondergaan, toonden zij zicli vergeleken bij vroegere con ferenties meer geneigd tot een politiek van ontdooiing. Minister Luns pleitte voor een voorzichtige benadering van de Sowjet-Unie. In een aantal „sa telliet-landen" toont men de nei ging zich wat meer te richten op het Westen, bijv. op het ge bied van handel en cultuur. Ne derland en Polen hebben een overeenkomst gesloten over een uitwisselingsprogramma voor studiebeurzen. De Westduitse minister Schro der die zei de ontspanningsge dachte niet opgegeven te hebben, waarschuwde er voor dat men niet de wens de vader van de ge dachte moet laten zijn. De Rus sische houding jegens de bonds republiek heeft invloed op de Duitse bereidheid op dit punt. Hy verweet de Russen haat- propaganda tegen de bondsrepu bliek, het vasthouden aan onaan vaardbare eisen en de inciden ten bij de Berlljnse muur. Rus land is er steeds op uit Duits land te isoleren van zijn bondge noten. De Fransman Couvé de Mur- ville zei in een kort overzicht van de stand van zaken dat men in de verhouding van Oost en West eerder kan spreken van immobilisme dan van een echte ontspanning. MALEISIË Minister Butler heeft de aan dacht van zijn collega's gevestigd op de moeilijkheden rond Malei sië. Dit is voor mr. Luns aanlei ding geweest een uiteenzetting te geven van de Nederlands-In donesische betrekkingen, speciaal in verband met het bezoek van zijn collega, dr. Soebandrio, aan Den Haag enige tijd geleden en zijn aanstaande bezoek aan Dja karta. Het Nederlandse stand punt in het geschil tussen Malei sië en Indonesië is ongewijzigd strikt neutraal. De Amerikaanse minister Rusk heeft van minister Schroder de meest positieve reactie gekregen op zijn suggestie politieke en materiële hulp te bieden aan Zuid-Vietnam. Daarbij denken de Amerikanen in het bijzonder aan morele en psychologische Het T.V.-gesprek, waarin dr. L. A. H. Albering, secretaris van de K.VP., een toelichting zal geven op de K.V.P.-doeumenta- tie inzake de voorlichting door de P. v. d. A. over de kwestie- Irene, gaat door. De uitzending is een onderdeel van de rubriek „Achter het nieuws" van heden avond, die begint om 21.15 uur. Na een inleiding van Herman Wigbold zal dr. Albering eenj toelichting geven op het stuk van de K.V.P., waarna een klei ne discussie volgt. Anton van de Water, de 24- jarige Nederlander, die gedu rende enkele maanden op een onbewoond eiland op de Ca- raibische Zee wilde leven, heeft maandag, ruim drie weken nadat het experiment begon, een zó ernstige ver wonding opgelopen, dat hij een S.O.S. uitzond en naar de be woonde wereld is terugge bracht. De verwonding is, voor zover thans bekend, niet van levensgevaarlijke aard. Het schijnt dat Van de Water op een rif is gevallen en daarbij letsel opliep aan zijn rug en zijn been. In overleg met de Nederlandse ambassade te Caracas heeft het dagblad „De Telegraaf", dat als sponsor van de onder neming optrad, besloten het experiment af te gelasten. Zo dra dit mogelijk is, zal Van de Water naar Nederland terug keren. hulp en het zenden van medica menten en materiaal als midde len tot bestrijding van insecten. De Amerikanen zullen Zuid- Vietnam militair blijven steunen in hun strijd tegen de commu nisten. OFFERS Minister Martin van Canada heeft er bij Griekenland en Tur kije op aangedrongen offers te brengen om tot regeling van het vraagstuk-Cyprus te komen. Het Navo-verdrag kent procedu res voor het geval lid-staten een geschil hebben. Martin vroeg zich af waarom bepaalde landen niet meer kunnen doen om tot een vreedzame oplossing te ko men. De ministers mogen niet uiteengaan zonder iets doelma tigs te hebben gedaan om tot een keerpunt te komen in de zich verslechterende betrekkingen tussen twee bondgenoten, Grie kenland en Turkije. De Navo kan helpen de toestand minder span nend te maken maar de eigen lijke bemiddeling is een kwestie van de Verenigde Naties. Minis ter Martin zei dat Cyprus voor Canada een probleem is dat in het belang van de wereldvrede opgelost dient te worden. Hij stelde dat het conflict tussen de twee Navo-bondgenoten de slag kracht van de gehele verdedi gingsgemeenschap op het spel zet. Niet alleen in ons land, maar ook elders in de wereld raken de sigaren steeds meer in trek. Uit gegevens van het Econo misch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf blijkt, dat de kleinhandelsgeldomzet van si garen in ons land over de eerste twee maanden van dit jaar met 23 procent is gestegen ten op zichte van dezelfde periode vo rig jaar. Deze voor de sigarenindustrie gunstige ontwikkeling staat niet op zichzelf, want ook in diverse andere landen, waar de sigaren een belangrijke plaats innemen onder de rookartikelen, is het sigarenverbruik de laatste tijd belangrijk gestegen. Dit is met name het geval in de Verenigde Staten, België, Zweden, West- Duitsland en Denemarken. De Nederlandse sigarenindus trie profiteert van deze ontwik keling in de vorm van grotere exportorders. De officiële Neder landse uitvoerstatistieken over januari en februari van het vo rige jaar vermeldden een totaal exportcijfer van 67,4 miljoen stuks grote en kleine sigaren. In dezelfde periode van dit jaar werden 76,3 miljoen sigaren en sigaartjes geëxporteerd, rond 9 miljoen stuks oftewel 13,2 pro cent méér. XAdv.) TEXTIELFABRIEKEN EMILE NAA HULST (Z) Een patrouillevliegtuig van de Amerikaanse marine met tien man aan boord is 40 km ten zui den van Cadiz in zee gestort. Er waren geen tekenen van over levenden. Het toestel was voor een oefenvlucht opgestegen van het marinestation Rota bij Cadiz. Een Spaanse visser heeft gezien dat de machine het water raakte en in brand vloog. Bij Seale in Alabama heeft maandag een militair transport vliegtuig van het type C-119 met 43 parachutisten aan boord een noodlanding gemaakt. Twee in zittenden kwamen daarbij om het leven. Elf militairen werden gewond, van wie zes ernstig. Twee mensen werden licht ge wond toen maandagavond bij een krantenkiosk in het centrum van Madrid een lichte bom ont plofte. Dit waren de eersten die letsel opliepen in de golf van kleine bomaanslagen die zich sinds maandagmorgen in de Spaanse hoofdstad voordoet. Gis termorgen ontplofte tijdens het spitsuur een bom voor het mi nisterie van Buitenlandse Zaken. Niemand werd gewond en er wêbd vrijwel geen schade aan gericht. Ook elders in de stad deden zich ontploffingen voor, eveneens van geringe kracht. De organisatoren van deze actie schijnen de openbare orde te willen verstoren met het oog op de viering van „25 jaar vrede", in het raam waarvan op 24 mei een groot défilé zal wor den gehouden. XAdv.) De 3-jarige Carlo, een dreumes in het circus Knie, dat op het ogenblik in de Zwitserse stad Lausanne staat, heeft beslist de grootste vriend ter wereld, n.l. een enorme olifant. Het logge, maar zeer goedige dier doet al les wat zijn miniatuur-temmer hem opdraagt en natuurlijk is het stel een grote attractie in het circus. - NOTARIS E.WENSVEEN Binnenweg 47, DeaHaag DcaHaas, 22 mei 1984 Mejuffrouw E. Kop, Amsterdam, Geachte Mejuffrouw Hiermede bericht ik U, dat Mevrouw G.B. van Haar. geboren Veldman bij testament de 27ste maart 1955 voor mij verleden een bedrag van f 2500,-- aan heeft gelegateerd vrij van kosten. Gaarne aal ik van U vernemen hoe U dit bedrag wenst overgemaakt te zien. Hoogachtend, (notan Dinsdagochtend om half acht zijn ruim 40 Amerikaanse da mes uit 15 staten van de V. S. per K. L. M.-lijntoestel uit New York op Schiphol aangekomen. Zij moesten een inderhaast door de marechaussee opgestelde en gehectografeerde verklaring tekenen, die behelst dat zij zich zullen onthouden van enige ver storing van de openbare orde en dat zij onvoorwaardelijk zullen gehoorzamen aan bevelen van de Nederlandse politie. Zoals gemeld had de minister van Justitie besloten op deze voorwaarde alsnog de buiten landse vrouwen, leden van de voor ontwapening ijverende „Women strike for Peace" in ons land toe te laten. De goed van de tongriem ge sneden leidsters zeiden bij hun aankomst, dat de W. S. P. zich op vreedzame wijze wil verzet ten tegen de toenemende bewa pening, speciaal ook tegen kern wapens. „Wjj geloven niet dat het juist kernwapens moeten zijn, die onze veiligheid garan deren. Wij vinden dat Amerika Europa niet van wapens moet voorzien, doch integendeel moet pogen de wereld geleidelijk te ontwapenen", aldus mevr. Ruth Meyers uit Roslyn bij New York. „Wij zijn voor algehele ontwape ning. Wij hebben niets met com munisme te maken, wij zijn ge woon huisvrouwen, die naar de kerk gaan, die aan gezellige ver enigingen meewerken, die hun 62) Maria bloosde nog steeds en keek verlegen. „We willen u onder andere vragen, juffrouw Camlin, of u bruidsmeisje wilt zijn. We trou wen volgende week al. Vader Bracque zei, dat we maar het beste zo gauw mogelijk konden trouwen, aangezien ik nu alleen sta. En ik ken u beter dan wie ook. U u bent zo lief voor me geweest, en Tom kent u ook al zo lang." Het deed Sally onuitsprekelijk genoegen. „Ik zou het enig vin den, Maria. Maar weet je wel zeker, dat je niet liever een van je oude vriendinnen hebt, van kostschool bijvoorbeeld?" Vastberaden klemde Maria de lippen opeen, en Sally ving een glimp op van het sterke karak ter, dat ze zou ontwikkelen. „Neen. Dat behoort allemaal tot het verleden. Ze hebben alle maal over papa gehoord, maar ze hebben hem nooit gekend, en nu denken ze natuurlijk dat hij alleen maar slecht was. Hoe kan ik ze dat ooit allemaal uitleg gen? Maar u, u hebt hem wel gekend en u wist hoe hij was." „Goed en slecht tegelijk, net als wij allemaal," voltooide Sal ly Maria's zin. Maria knikte, ze kon niet meer spreken, en weer stonden haar ogen vol tranen. „Ik zou ook iets willen weten," zei Tom. „Tony heeft een klein fortuin nagelaten. Het komt mij als een geweldig bedrag voor, maar ik heb niet zo veel begrip van geld. Maria en ik och, Sally, jij weet, hoe Tonny dat geld heeft verdiend. We willen het dan ook niet houden. We hadden gedacht het aan het Memorial te schenken in de hoop dat het ziekenhuis er door kan blijven bestaan. Vader Brac que heeft aangedrongen dat ik er zelf tienduizend dollar van houd bij wijze van lening. Daar van kan Maria dan rondkomen tot ik helemaal klaar ben en dan kan ik het geleidelijk weer af betalen. Vind jij dat. dat heb berig van ons?" Hij scheen het hoogst gewich tig te vinden een goede indruk op Sally te maken. Ze lachte. „Maar Tom, hoe zou je dat geld nu beter kunnen be steden dan zo? Een jonge dok ter wordt er mee op gang ge holpen dat is prachtig. Ik heb zelfs een voorstel over de terug betaling, als je daar tenminste zelf nog niets op weet. Je kent Nick Dinaldi toch? Wist je dat ook hij medicijnen wil stude ren?" Tom schudde het hoofd. „Neen Peter Adamson heeft hem im mers helemaal behandeld? Is hij nog niet terug naar de gevan genis?" Sally knikte. „Ja; en hij is daar terecht gekomen omdat hij voor Maria's vader auto's heeft overgespoten. Gestolen auto's. Hij wilde namelijk voldoende geld verdienen teneinde naar school te kunnen. Maar hij be weert, dat daarginds een goede school is, en Peter zal proberen een beurs voor het gymnasium voor hem te krijgen. En daarna een beurs voor de universiteit. Het gaat mij natuurlijk niet aan maar ik zou het wel recht vaardig vinden als dat geld dan gebruikt werd om Nick te helpen." Maria's ogen glansden. „Een prachtig idee, juffrouw Cam lin!" Sally glimlachte plagend. „Ja, hoor eens even, als ik nu vol gende week je bruidsmeisje ben, dan moet je me toch heus Sally gaan noemen, vind je ook niet?" Maria knikte verlegen. „Graag. Tom, vind jij het niet heerlijk dat je met dat geld een jonge dokter kunt helpen?" Tom knikte, voor zijn doen ongewoon ernstig. „Ja. En wij kunnen het hem dan weer lenen op voorwaarde dat hij er later een ander mee helpt. Beter kan het geld toch niet worden ge bruikt." „Papa zou het ook goed vin den," wist Maria. Teneinde de ontroering, welke tussen hen hing, op de loop te jagen, vroeg Sally hoe de pogin gen, het Memorial te redden, er voor stonden. Tom was veel op timistischer dan Janet zich had getoond, maar dat lag nu een maal in zijn aard. „Niet alleen de mensen van de krottenbuurt hebben er be langstelling voor, het is tenslotte hun eigenbelang, nietwaar?" be gon hij. „Maar de andere artsen in de stad Sally lachte. „Is dat dan geen eigenbelang? Ze hebben immers geen van allen zin aan al die niet-betalende patiënten die wij aan de lopende band behande len en opnemen." „Nu niet zo cynisch zijn, meis je," plaagde Tom. „Je bekijkt het te eenzijdig. De gemeenschap heeft het Memorial eenvoudig nodig. En wie kan dat beter be oordelen dan juist de artsen?" Sally knikte. „Je hebt gelijk, ik heb te snel geoordeeld. De meesten zullen het inderdaad wel beseffen. Maar vaak heeft een mens voor zijn daden ver schillende beweegredenen, zelf zuchtige zowel als niet zelfzuch tige. Vertel me maar eens wat er al zo wordt gedaan!" Ook hij vertelde haar, dat dok ter Roberts een paar duizend ge- illustreerde brochures had be steld. „En die vriendin van je, die fotografe, die kan er wat van, hoor! In bijna alle etalages van de stad staan een paar foto's van haar, waarop een of ander aspect van het Memorial naar voren komt." „En ik dacht nog wel dat de zakenwereld er meer voor voel de het land te verkopen aan die nieuwe industrie?" vroeg Sally verbaasd. (Wordt vervolgd.) kinderen zonder wapens opvoe den. Het kan niet goed zijn onze rust en veiligheid op een kern- vloot op te bouwen". Een andere leidster, mevrouw Dagmar Wilson uit Washington wist mee te delen, dat ook mevr. Eva Helen Pauling, vrouw van de Nobelprijswinnaar, naar het congres zou komen, dat de W. S. P. in Scheveningen wil beleggen. Naar bekend werd mevr. Pau ling maandag bij haar aankomst door de marechaussee op Schip hol de toegang tot Nederland ontzegd. Zij vloog door naar Ko penhagen, waar haar door be middeling van de Nederlandse ambassadeur is medegedeeld, dat zij ons land mag binnengaan op voorwaarde dat zij de verklaring zal tekenen. In totaal verwachtte mevr. Wilson uit Noord-Amerika (in clusief Canada) een 65 leden van de organisatie in ons land. De meesten kunnen uit eigen porte- monnaie reis- en verblijfkosten betalen. Voor de overigen heeft de beweging in de V. S. gelden ingezameld. De dames maken een West- europese tournee. Ze blijven deze week gedurende de Navo- conferentie in Den Haag, maar daarna staan nog bezoeken op hun programma aan Frankfort, Parijs en Londen. De Haagse politie had rond de Navo-conferentie een reeks van voorzorgsmaatregelen getroffen. Daartoe behoorde, dat op het Lange Voorhout tegenover de Amerikaanse ambassade een wa terkanon werd geïnstalleerd en dat er drie trucks met manschap pen werden neergezet. De politiemannen kregen in de lommerrijke omgeving ge legenheid een kaartje te leggen. Anderen installeerden zich op de banken onder de bomen om het drukke verkeer van hoge auto riteiten gade te slaan. Overigens hadden hun tientallen collega's op en rond het Binnenhof het razend' druk dit verkeer en de talrijke andere voertuigen in ordelijke banen te leiden en op stoppingen te voorkomen. Daar in slaagden zij vlot. De Kamer van Koophandel Amsterdam heeft een telegram gestuurd aan de minister van Verkeer, waarin zij met klem protesteert tegen verhoging van de P.T.T.-tarieven met 25 pro cent of hoger en in het bijzonder tegen de nieuwe drastische ver hoging van het drukwerktarief. De Kamer acht deze verhogin gen kwalijk te rijmen met het prijzenbeleid van de regering ten aanzien van het bedrijfs leven. Voorts betreurt de Ka mer dat de tariefsverhogingen weer op zo korte termijn worden ingevoerd. Zij acht deze termijn met name onaanvaardbaar ten aanzien van de drukwerktarie ven, aangezien een tijdige aan passing volgens de Kamer voor bepaalde categorieënbedrijven onmogelijk is. Het Tweede-Kamerlid ir. Van Dis (S. G. P.) heeft schriftelijke vragen ingediend over de ter dood veroordeling van mr. dr. Soumokil. De vragen aan de mi nister-president en de minister van Buitenlandse Zaken luiden: „Heeft de regering reeds stap pen ondernomen bij de presi dent van de republiek Indonesië ter ondersteuning van de onder scheidene verzoekschriften ter zake van gratie van het tegen mr. dr. Soumokil onlangs ge wezen doodvonnis? Indien de vorige vraag ont kennend wordt beantwoord, is de regering dan bereid alsnog de nodige stappen daartoe te doen?" Het 12-jarige zoontje Willem van de familie Hietbrink te Ei bergen is door een giftige adder gebeten. Het kind, zich de ver halen herinnerend die zijn on derwijzer op school had verteld over dergelijke beten, zoog di rect de wond uit. Een arts liet speciaal serum uit tJtrecht over komen, waarmee het kind is in gespoten. Zijn toestand is nu goed. De jongen had een slang door het gras zien kruipen, denkend dat het een ongevaarlijk dier was, pakte hij hem vast. De ad der beet direct hierna in de lin kerhand van het kind. In de zaterdag in Den Haag gehouden jaarvergadering van de sectie free lance-journalisten van de federatie van Nederland se journalisten heeft de voorzit ter, de heer W. C. F. Scheps, in zijn openingswoord scherpe kri tiek geoefend op het prijsbeleid van de regering, die z.i. zelf een uitermate slecht voorbeeld geeft. Men kan zich niet onttrekken aan de indruk, dat terwijl men de kruidenier tot op de cent nauwkeurig narekent en de ver vaardiger van doodkisten een paar procenten toestaat, de ge monopoliseerde en semi-over- heidsbedrijven wordt toegestaan met tientallen procenten naar zich toe te rekenen. Als voorbeelden mogen gelden de verhoging bij de Ned. spoor wegen, maar met name bij de P.T.T. Na de verhogingen op 1 januari (drukwerk van 4 ct. tot 5 ct. en de postkwitantie van 30 tot 40 ct., beide verhogingen van 25 (om van de verhoging van de luistervergunning van f 12,tot 18,per jaar maar te zwijgen) worden nu verho gingen aangekondigd op de 5 ct. zegel van 40 op de 12 ct. zegel van 25 en op de briefkaart van 20 en dat terwijl het dienstbetoon er niet op vooruit gaat. Men heeft de verhoging van het treinzegel van 15 tot 50 ct., dat is meer dan 200 ongedaan gemaakt, want dat liep de spui gaten uit. Maar overigens wordt hier een slecht voorbeeld ge geven, ook psychologisch gezien en daarom past een woord van nadrukkelijk protest, aldus de heer Scheps.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2