Negentien jonge boeren verwierven het einddiploma Rijks Middelbare Landbouwschool Lagere benzineprijs in Nederland? VEEL DEELNEMERS BIJ HET V1SC0NC0BRS, MAAR WEINIG VIS Vliegtuigongeluk in Califoruië AANPASSING AAN DE E. E. G.-DOUANERECHTEN TELEFOON EN TELEGRAAF DG DRIER n'NGEMANSE De aardbeving in Qosi-Afrika HOOFDPIJNPOEDERS DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Biervliet STOOMVAARTMIJ. r ZEELAND BRANDKAST MET DUIZEND GULDEN ONTVREEMD Het aller DUUR BADEN EN ZWEMMEN Zaterdag 9 mei 1964 Alle negentien leerlingen van de Rijks Middelbare Landbouw school hebben vrijdagmiddag in de aula van de school het eind diploma gekregen. Sommige wel met de hakken over de sloot, maar het voornaamste is, dat de hele klas, die gedurende deze twee schooljaren een hechte ge meenschap was, het einddoel be reikte. Het was een groot feest voor de leerlingen, voor de ouders en het lerarenkorps, dat in de loop van de vrijdagavond op feeste lijke wijze werd gevierd. De heer M. J. Verbrugge, bur gemeester van Waterlandkerkje, sprak als voorzitter van de com missie van toezicht het begroe tingswoord. Hij was verheugd over de grote belangstelling uit het organisatieleven. Er waren deputaties van de Z.L.M., N.C.B. en C.B.T.B., voorts vier platte landsvrouwenorganisaties, de jon gerenverenigingen, de oudleer- lingenvereniging, het waterschap het Vrije van Sluis, terwijl ook de vertegenwoordiger van staats bosbeheer in Zeeuws-Vlaande- ren, alsmede de rijkslandbouw- eonsulent ir. De Wit aanwezig waren. OPENBARE LES Drs. J. Dijkgraaf gaf een open bare les, die afweek van de vroe gere. Het was n.l. geen vraag- en antwoordspel, maar een korte Inleiding over de economische achtergronden van het boeren bedrijf en de betekenis van het vak economie op de school. Economie, aldus spreker, heeft te maken met het totale mens zijn en het totale boer zijn. De jonge boer van nu heeft een taak en een opdracht, die verder gaat dan alleen maar het beheren van zijn boerderij. Hij moet leren zijn plaats in te nemen in het maatschappelijk bestel en zich inzetten voor de economie in zijn totaliteit, zo was zijn uitgangs punt. Na deze uiteenzetting volg de een pauze, waarin koffie werd geserveerd. Bij de diploma-uit reiking gaf ir. J. Roest, de direc teur van de school, iedere gedi plomeerde een persoonlijk woord ter overdenking mee. Aan de heer A. Luteijn uit Nieuwvliet werd de dr. Huizin- gamedaille uitgereikt. Hij be haalde bij het examen het hoog ste gemiddelde, n.l. 8,1. De dr. Huizingamedaille wordt slechts aan twee scholen in Ne derland uitgereikt, n.l. aan de school in Dordrecht en de school te Schoondijke. Dr. Huizinga, al dus de heer Verbrugge, was een man, waaraan iedere boer een voorbeeld kan nemen. Ondanks zijn kunde en vele titels een eenvoudige boer met een warm hart voor het landbouwonder wijs. OPENLUCHTMUSEUM De heer P. de Bruijne voerde het woord namens de drie land bouworganisaties en bracht zijn gelukwensen aan ouders en ge slaagden over. Burgemeester J. C. Hoftijzer Voor het zeehengelconcours, dat de hengelsportvereniging „De Braakman" in de Schelde orga niseerde, was veel belangstelling. Ruim 440 deelnemers verzamel den zich in de vroege morgen uren in Biervliet, dat deze stroom bezoekers, velen vergezeld van het gehele gezin, vlot kon ver werken. Het concours was groots opge zet Ruim 100 prijzen stonden op de hengelaars te wachten. Nadat de eerste werphengel- tjes om half tien waren uitge gooid, bleek al gauw, dat de vis, .waar bet tpch om begonnen Was, niet wilde bijten. Toen de vislijntjes om half een werden opgerold, was het resul taat: 4 vissen, samen nog geen kilo wegende, en een tiental on dermaatse vissen. Toch was de stemming goed. Hieraan werkte het prachtige weer mee, waardoor het een ge not was een dagje aan de zeedijK door te brengen. Om vier uur werden deputa ties van hengelaarsverenigmgen door B. en W. van Biervliet ont vangen. De burgemeester A. P. Kostense gewaagde in zijn toe spraak van de teleurstelling, dat er zo weinig gevangen was, maar door het organiseren van sportgebeurtenissen als deze worden oude vriendschapsbanden weer aangeknoopt en nieuwe gelegd. Het doel is niet zo zeer de vis op zichzelf, al is het heel ■plezierig als er veel gevangen wordt, maar het eerste doel is de ontspanning. De burgemeester sprak de wens uit, dat aan dit element van het concours was voldaan. De heer C. J. van den Broek uit Terneuzen, bestuurslid van de Zeeuwse federatie van hengel sportverenigingen, meende dat het feit dat ook op dit concours geen vis werd gevangen, niet op zichzelf staat. De visstand in de Schelde loopt schrikbarend om laag. Somber voorspelde hij, dat het mogelijk is, dat binnen en kele jaren de Schelde helemaal' geen vis meer bevat. Dit vindt zijn oorzaak in de toenemende vervuiling van het Scheldewater, waaraan de afvalstoffen die de bedrijven in de kanaalzöne pro duceren, niet vremd zijn. Zeer laakbaar is 't, dat iedere dag een schip met afvalstoffen voor Terneuzen in de Schelde wordt gelost, terwijl de afspraak is, dat giftige stoffen slechts in volle zee geloosd mogen worden. Dringend vroeg hij in dit opzicht om maatregelen, daar anders de Scheldeoever, die voor zovelen 'n onmisbare bron van recreatie is, hiervoor verloren gaat. Er moet, aldus de heer Van den Broek, de hand gehouden worden aan deze voorschriften, anders gaat de Schelde voor de sportvisserij verloren. De heer H. Clement uit Oosten de bracht namens de Belgen dank voor de goede ontvangst ten gemeentehuize en gaf de or ganiserende vereniging een com pliment voor de prima organisa tie. Nadat verversingen waren rondgediend, ging het gezelschap naar hotel „De Vriendschap" waar de prijzen werden bekend gemaakt. Omdat er zo weinig vis gevan gen was, werden slechts 14 prij zen toegekend en werd de rest van de prijzen onder de vissers verloot. De uitslag was; 1. J. Impens te Gent, 211 pnt.; 2. Mevr. C. Rouw te Vlissingen, TT pnt.; 3. Mevr. de Knock te I 86 pnt.; 4. W. de Cuyper te Terneuzen; 5. G. Baiwir te Oostendei 6. H. Geldof te Oos tende; 7. Mevr. De Buck te Heist; 8. G. Casier te Oostende; 9. Jopie van Dierendonk te Hoofdplaat; 10. M. Trevisan te Sluiskil; 11. mej. L. de Sutter te Sluiskil; 12. A. Gacxens te Heist; 13. G. Tanghe te Oostende; 14. J. Cro- beck te Oostende. van Schoondijke bracht namens het gemeentebestuur zijn felici taties over en dankte de gehele schoolgemeenschap voor de wij ze, waarop men de totstandko ming van het openluchtmuseum te Schoondijke, waar men oude landbouwwerktuigen tentoon wil stellen, steeds steunt. Mede dank zij de leerlingen en leraren van de school is het mogelijk een flinke collectie ouderwetse land bouwwerktuigen aan het museum toe te voegen, aldus de burge meester, die zich bijzonder inge nomen toonde met de toezegging van een sjees en een miniatuur van een Cadzandse wagen. De heer W. de Bruijne uit Cadzand voerde het woord na mens de oud-leerlingenvereni- ging terwijl Han Dhondt uit Biervliet sprak als tolk van de klas. Hij dankte voor het geno ten onderwijs en bood voor de beschildering in de hal van de school een enveloppe met inhoud aan. Tenslotte sprak ir. Roest nog een kort slotwoord, waarin hij afscheid nam van zijn leerlingen en er hen met klem op wees, dat slechts de grondslag voor ont wikkeling is gelegd en een goe de boer steeds moet trachten, zonder in paniek te raken, de vaart van de tijd bij te houden en actief te volgen. Blijf, zo was zijn advies, bij alle veranderin gen die zich in de landbouw vol trekken nuchter en laat je niet opdraaien. Maak bij het bepa len van je plannen gebruik van je opleiding, adviseerde ir. Roest. Aan K. van der Hooft werd als beloning voor een wedstrijd in hoogste marktbesomming een boekenbon uitgereikt. Gediplomeerd werden: J. Basting te Retranchement; M. de Bruijne te Oostburg; G. Bruijnzeel te IJzendijke; H. Cap- pon te Zuidzande; J. Dees te Zuidzande; J. Dhondt te Bier vliet; K. Dieleman te Hoek; R. Doens te IJzendijke; D. de Feij ter te Axel; K. van der Hoofd te Hoek; L. Koster te IJzendijke; A. J. Luteijn te Nieuwvliet (me daille dr. Huizinga); D. Luteijn te Zuidzande; J. Oggel te Axel; J. de Putter te Axel; J. Risseeuw te Breskens; A. Scheele te Axel; Vijftien kilometer van Con cord in Californië is donderdag een tweemotorig vliegtuig van de Pacific Airlines neergestort. De 44 inzittenden verloren allen het leven. De machine een Fairchild F-27 was van Reno op weg naar San Francisco. Er zaten veertig passagiers, een bemanning van drie en een waarnemer van het federale bu reau voor luchtvaart in het toe stel. De ministerraad van de Europese Economische Gemeen schap heeft vrijdag in Brussel het gemeenschappelijke buiten tarief voor de invoer van olieprodukten vastgesteld op een niveau, dat lager is dan op het ogenblik voor Nederland geldt. Indien 't E. E. G.-douane- recht, dat op 1 november van kracht moet worden, geheel zal worden toegepast, zal in ons land de benzineprijs kun nen dalen met 0.4 cent per liter voor gewone en 0.3 cent voor super. Nederland heeft thans een invoerrecht voor benzine van ongeveer 10 proeent. Voor de E. E. G. wordt dat 6 pro cent. De zes E. E. G.-landen Van 1 juli af zullen lokale telefoongesprekken van vier tot vijf cent per gesprek worden verhoogd, aldus meldt P. T T. Het telefoon-abonnement gaat van ƒ11,50 tot ƒ14 50 in plaats van 9,50 tot 12,50 per twee maanden kosten. Nieuwe aansluitingen kosten na 1 juli 100,tegen nu 75,—. Een abonnement op de draadomroep komt op f 3,per maand. De minimumprijs voor een binnenlands telegram wordt ƒ1,25 per 10 woorden. In de vergadering van de raad van commissarissen en directie van de stoomvaartmaatschappij Zeeland is besloten aan de op 11 juni te houden algemene verga dering van aandeelhouders voor te stellen over 1963 een dividend van 14 procent (vorig jaar 13 procent) uit te keren. Het jaar verslag zal eind mei verschijnen. H. Thomaes te Hoofdplaat en T. E. C. Vloebergh te IJzendijke. In de eerste klas zal de bevor dering pas plaats vinden in be gin juli. Dit omdat de leerlingen bij de intensieve zomerlessen (praktijklessen) van de komen de maanden zullen worden be oordeeld en de cijfers meetellen voor het overgangsrapport. De politie van de gemeente Oosterhout zoekt naar de daders van een inbraak, waarbij het niet aan vindingrijkheid heeft ont broken. De indringers hadden het gemunt op een brandkast met koopmansbescheiden en bankpapier tot een bedrag van ongeveer duizend gulden in het kantoor van de schoenfabriek E. C. O. aan de Veerse weg te Oosterhout. Ze forceerden een ruit en een deur en reden de brandkast op een meegebracht karretje het bedrijf uit. De da ders, aldus zei de korpschef van de Oosterhoutse politie, lieten dat wagentje achter. Het lever de een spoor op dat thans inten sief wordt gevolgd. zijn echter niet verplicht het gemeenschappelijke buiten tarief geheel toe te passen, daar hun nationale douane rechten nog maar voor 60 procent aan bet E. E. G.-ni- veau zijn aangepast. Voor andere olieprodukten dan benzine en petroleum zullen de douanerechten ho ger moeten worden. In 'ons land geldt daarvoor een vol ledige vrijstelling van Invoer rechten, terwijl voor de E. E. G. een toltarief is ingesteld van 3.5 procent voor stook- en gasolie en 7 procent voor smeerolie. Voor aardgas zul len geen invoerrechten wor den geheven. UITZONDERING Een uitzondering is, dat voor alle halffabrikaten op het gebied van olieproduk ten evenmin douanerechten zullen worden geheven, mits zij aan verdere, nauw om schreven bewerkingen wor den onderworpen in de aard olie- of chemische industrie. (Adv.) Allermooiste een geschenk van Goud. AXELSESTRAAT 46 - TERNEUZEN TELEFOON (01150 33 7 3 v Naast deze lage invoer rechten, die in de praktijk- zullen gelden, heeft de E. E. G.-ministerraad hogere rech ten vastgesteld, die als onder handelingsbasis zullen die nen in de Generaal Agree ment for Tarifs and Trade, de algemene overeenkomst voor tarieven en handel. Daarvoor bedraagt het recht voor benzine er, petroleum 14 procent, voor gas- en stookolie 10 procent, voor smeerolie 12 procent en voor aardgas 3,5 procent. Het Tweede-Kamerlid Tilanus (C. H. U.) heeft de ministers van economische zaken en van so ciale zaken en volksgezondheid schriftelijk gevraagd wat zij den ken te doen aan de stijging van de tarieven van bad-, douche- en zweminrichtingen. Hij wijst er daarbij op, dat in Amsterdam en Arnhem de tarieven met 33 zijn verhoogd. In Tanganjika zijn honderden mensen dakloos geworden als gevolg van de aardbeving die donderdagmorgen Oost-Afrika trof. In het plaatsje Babati in de buurt van Aroesja kwam een. twaalfjarig kind om het leven, toen het door een omvallende muur werd getroffen. In het na bijgelegen Mboeloe stortten ver scheidene huizen in en moesten negentien mensen naar het zie kenhuis worden gebracht. De autoriteiten in Noord-Tangan- jika hebben dringend verzocht om tenten, kleding, levensmid- i delen en bouwmateriaal. I In Nairobi, de hoofdstad van Kenia, waarschuwde professor Loupekine van de universiteit van Oost-Afrika, voor meer en zwaardere aardschokken. Vol gens hem had het epicentrum van de beving van donderdag vrij dicht in de buurt van Nai robi gelegen. „Nairobi ligt pal boven een breuklijn in de aard korst en het is mogelijk, dat er een ernstige aardbeving op komst is", zo zei hij. Historie van het jongste verleden van Terneuzen door JOH. PE VRIES U meri.t 1 t al, ook toen stond men in Neuzen op de bres p voor de havenbelangen, waarvan ik in het bijzonder de ons reeds i bekende heer J. T. de Smidt verdenk Mogen we ons in de huidige tijd verheugen in een paar for midabele drijvende kranen, die veelal in „de put" de kolen schepen lichten, reeds in 1885 komt het lichten van schepen, bestemd voor Gent, in onze haven voor. Gent wijdt daaraan een kort bericht met op het eind een schampere opmerking Neuzen, 29-8-1855 „Men leest in de Gentsche Mercurius van Vrijdag het volgende; Men verneemt Uit Neuzen den 22en dezer, dat de Engelsche bark „Montezuma" reeds sedert 10 dagen aldaar aangekomen met zout, geligt is tot op 39 palmen door de beide stadsligters en een derde ligter moet nemen om nog 3 palmen te ligten, voor aleer het kanaal te kunnen opvaren. Het zoude beter zijn het kanaal voorgoed te sluiten Laten we nu eens kijken, hoe in het kleine Neuzen do burgerij zich weet te vermaken Een muziekgezelschap is het al rijk, n.l. het gezelschap „Uit spanning", dat bij een samenkomst van de handboogschutterij „De Prins van Oranje" bij de heer Steenkamp de zaak wat komt opvrolijken. Op dit wellicht bijzondere schuttersfeest weet een Neuzenaar met een bekende naam J. B. Doppegieter de koningsvogel te bemachtigen. De uit vroeger dagen zo bekende „schutterij" (Speenhof zong er nog over) maakt ook deel uit van het vermaak. Zo mogen we het nu wel noemen, want al te grote militairistische waarde mocht aan deze instelling niet worden toegekend. Zeker is, dat enkele bekende Neuzenaars, wier namen we in 1862 nog wel eens zullen ontmoeten, met hun schuttersuniformen vele vrou wenharten zullen hebben ontroerd Een vluchtige indruk van Terneuzen wil ik hier geven. Zo om streeks 1855. In 1880 hoop ik daarop dieper in te gaan. Ik heb U reeds meegenomen op een wandeling langs de wal len die Neuzen omgeven, maar daarbinnen liggen nog hele stuk ken onbebouwde gronden. Eigenlijk bestaat Neuzen nog maar alleen uit de Langestraat (Noordstraat) met wat zijstraatjes, o.a. Lange Kerkstraat, Havenstraat, Molenstraat (nu Kersstraat), Markt, Blokken, Smidswal, Nieuwstraat en omgeving Westkolk. Daarbij moeten we bedenken, dat pas veel later, eerst in 1893, de straten hun eigenlijke benamingen officieel hebben verkregen. De boerderij van F. Dekker met bijbehorende gronden, de grond rondom de r.k. kerk met de „tuin van de paster", zoals deze boomrijke plek nu -iog wel eens wordt genoemd, vullen de gehele ruimte tussen Lange Kerkstraat en het Schulpenpad (de latere Grenulaan). Naar mij uit een berichtje in de krant van 1855 blijkt, werd op 16 mei 1849 de aanbesteding van het bouwen ener R. K. kerk en pastorie bekend gemaakt. Het z.g. Schulpenpad was nog vrijwel onbebouwd, de Donze- Visserstraat bestond niet, de Tholensstraat slechts uit een enkel verspreid huisje. De Markt bestond nog niet, het oude vissers haventje liep door tot ongeveer de plaats waar de muziek tempel onlangs is verwijderd. In de Noordstraat een kleine Ned. herv. kerk, meest kleine winkelpanden, wat behoorlijke huizen. Bijna overal slechte be strating of met grind verharde wegen. En dat alles ging gepaard met een uiterst slechte verlichting met petroleumlampen, waar over we in de loop der jaren nog wel eens klachten zullen horen. Een bevolking die nog in hoofdzaak is ingesteld op de scheep vaart, op wat visserij en handel. Spoorwegverbindingen, ik zei het U al, zijn we nog niet rijk. Misschien dat een korte beschrijving over Terneuzen, die ik tegenkwam ia een oud boekje, getiteld „De Hervormde Gemeente van Terneuzen", samengesteld door de heer J. van der Baan te Wolfaartsdijk, hier wel op zijn plaats is. Het is bepaald niet in mineur gesteld, Wat er voor zou pleiten, dat ondanks alles Neu zen reeds aan het groeien is. Hier komt het dan „Terneuzen, tot dusverre een stil en onaanzienlijk plaatsje, omringd van menigvuldige moerassen, en waar de bevolking haar bestaan vond in den landbouw, den kleinhandel en eenige scheepvaart, eene groote verandering begon te ondergaan. Voor eerst door het graven van het kanaal van Terneuzen op Gent, waarmede in April 1825 een aanvang werd gemaakt, hetwelk den 15den November 1827 voltooid was en den 18den dier maand voor de groote scheepvaart plechtig geopend is geworden. Door den aanleg van dit grootsche werk behoort Neuzen thans tot eene der voornaamste havens. Na het ontstaan van de Belgische revolutie in 1830 werd aldra besloten tot het aanleggen van eenige veldwerken, om Neuzen zooveel mogelijk tegen vijandelijke aanvallen te besehermen. En zulks werd in 1833 belangrijk voorgezet, toen bij Koninklijk Besluit van 17 Juli bepaald werd, dat Neuzen van vestingwerken zou voorzien worden. Hierdoor verrezen hier militaire gebouwen voor het steeds aanwezig zijnde garnizoen, hetwelk alsmede aan leiding gaf, dat hier allengs zoo meer eene algemene bedrijvig heid ontstond, bij een buitengewone toeneming van de bevolking, het gedurig aanbouwen van nieuwe huizen, waardoor, behalve de eenige lange straat, met enkele dwarsstraatjes, waaruit deze plaats vóór dien bestond, nu sedert een tal van nieuwe straten zijn aangelegd, zodat Neuzen, door het tqenemend vertier een zeer welvarende plaats, onkenbaar is geworden voor hen, die sinds ettelijke jaren aldaar niet meer geweest zijn." Zo ziet men alweer hoe betrekkelijk alles is. Het Neuzen van 1885, naar onze begrippen nog onbetekenend, maar voor de Neuzenaars van die tijd een plaats in volle opkomst Het jaar 1855 zou ik willen afsluiten met de weergave van een ingezonden stuk en nog wel van „Een Buitenman", die zich in zijn stemrecht voelt aangetast Het is hier de plaats niet een uiteenzetting te geven over het kiesstelsel van die dagen. In ieder geval had het te maken met de mate van belastingbetaling (o.a.). Ik loop nu wel wat vooruit, maar nog in 1872 bedroeg het aantal kiezers voor de provinciale staten in het kiesdistrict Hulst (en daartoe behoort heel Oost Zeeuws-Vlaanderen) 785, waarvan er dan nog maar 424 blijken te zijn opgekomen. Voor de Tweede Kamerverkiezing, lees ik later in 1886, heb ben op 30 oktober van dat jaar van de 92 kiezers voor de Tweede Kamer slechts 70 hun stembiljet ingeleverd. Een flinke selectie werd dus wel toegepast. Maar goed, terug naar onze „Buitenman", die er dan toch wel heel veel prijs op stelde tot de kiezers voor de- gemeenteraad te worden gerekend. 14-4-1855 „Mijnheer de Kourantier, Ik zijn maar eenen buytenman en niet groot bekend met de wetten, als wanneer ik nooit gene Stateblaren en Provincie blaren leze. Dat is de voornamelijke rede waarom ik met een vrage tot Uwes kom waar op ik graag een antwoord van ophel- deringe zou willen bekommen. Als wanneer ik mene dat er wel knappe mensen zullen wezen die mijn vrage in Uwes blad zul- 'en lezen en die mij uyt de verlegenheid zullen willen helpen. Uwes moet dan weeten, dat zichtens het verkiezen met stem- oampiertjes in de wereld gekommen is, ik daar veel mee op hebbe. Ik stemme wel niet voor de groote en kleine heeren van de Staten omreden dieswille ik maar eenen man zijn van geringe betekenisse maar toch voor de gemeijnteraad stemme ik altijs mee en ik wil wel weeten dat ik er een beetje grootsch op zijn dat mijnen naam alle jaren op eene heele groote lyste aan het plakkebord staat. Maar dat ik nu eijgentlijk zeggen wou dat is dat ik van 't jaar mijne naam niet vinde op de lyste die nu aan geplakt is. Ik hebbe er al onderzoekinge na gedaan hoe dat het komt en zij zeggen mij dat mijn lasten 4 cent beneeden den tarief geloopen zijn en tog weet ik als wis en zeeker dat ik verleejen jaare 85 cent meer betaalt hebben als vroeger plagt gewent te zijn. Om dat verkeerd abuis te herstellen zal ik zoals zij zeggen nu moeten reklameren als wanneer men dinkt dat ik dan wel weer op de lyste zal kommen als hij in deeze maant nog eens an 't plakkebord gezet wordt. Het is nogal gelukkig dat er nu in onse gemeijnte niet gestemt moet worden zoals onderlesten in Axel en Zaamslag. Want ik geloove alsdat ik dan nu ook geen stempampiertje zou krijgen en dat zou tog groote dingen zijn als wanneer ik om zoo een verkeerd abuis niet zou maggen stemmen. Kijk meneer ik leze elke weke graag uwes kourante maar als Uwes nu eens iemant op kon loopen die mijn er in te leezen gaf wat ik doen moet als wanneer ik verkleineert worde in mijn recht als bur ger van de gemeijnte. Wat de stemminge aanbelangt dan zou Uwes een wreed groot genoegen doen. 'NEN BUIJTENMAN. N.B. Alle leestekens ontbraken. Ter verduidelijking zijn door mij de zinnen met punten gesloten. Of deze stemlustige vriend zijn zin heeft gekregen, vermeldt de geschiedenis niet, maar dat interesseert ons verder ook niet. (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3