KONINGIN EN REGERING IN DE L0NDENSE JAREN Peking wil nog geen topconferentie RADIO DE KOCK Zachte heelmeesters en stinkende wonden speldjes AMERIKA El ENGELAKS PROTESTEREN BIJ RUSLAND n JS! PTT VERHOOGT TARIEVEN PER 1 JULI I HET WEER In haar naam Churchill antwoordde niet „De Geer moet weg" GRATIS Generaals van exotische staat Persoonsbewijs Ongeschikt voor de oorlogsvoering Het zwaarste offer Vals gerucht over aanslag op Prinses Irene Kinderen van Nederlands gezin in Nieuw-Zeeland omgekomen ■Mill PHILIPS t i RADIO en TELEVISIE 1 Bï-Serail 15 ci. Briefkaarten 10 ct. f Weerbericht Hoogwater Zon-en Maanstanden Frankering bij abonnement: Temeuzen Dirècteur-H o of red acteurI. van de Sande 1 Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maan?" 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRUE ZEEUW ZATERDAG 9 MEI 1964 20e Jaargang - No. 6207 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermeldng: Brieven onder nummer, of „AdfeO Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor hef gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. (Adv.) In zijn zeventiende do cumentaire voor de televi sie over Nederland in de tweede wereldoorlog, ge titeld „De bezetting", heeft dr. L. de Jong, direc teur van het rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie, enige minder bekende fa cetten van het regerings beleid kort vóór en tijdens de oorlog aangeroerd. Zo o.m. met betrekking tot de verhouding tussen konin gin Wilhelmina en haar kabinet en een plan van prof. Gerbrandy om de naar Nederland terugke-- rende jhr. De Geer in Por tugal te laten kidnappen. Voorts het feit, dat het in Engeland nimmer gelukt is een in bezet Nederland bruikbaar persoonbewijs te doen drukken en dat de Londense regering door gaans drie tot zes maan den achter lag met haar informaties over wat in bezet Nederland gebeur de. Uit de interessante bijzonderheden, die dr De Jong verstrekte, lichten wij de volgende pas sages: „De staatkundige verantwoordelijkheid lag aldus dr De Jong over het regeringsbeleid kort vóór de oorlog bij de ministers. Over hun be sluiten, over de factoren die aan hun beleid ten grondslag lagen, werd de Koningin vaak maar schematisch ingelicht. Eind 1939 en begin 1940 kreeg zij eens in de maand een kopietje van de notulen van de ministerraad, waarin maar zel den iets van belang stond aangetekend. Haar land, zo voelde zij het, werd in baar naam be stuurd, maar niet altijd volgens haar denkbeel den. Dat aanvaardde zij". „Een van de eerste daden van het ministerie- De Geer was de benoeming van 'n oppervel- hebber van land- en zeemacht (generaal Reyn- ders. Men had de Koningin, die in de eerste wereldoorlog grote ervaring had opgedaan, niet om advies gevraagd. Op de invasie van mei 1940 waren de meeste ministers innerlijk niet ingesteld; zij wel. Zij hield er van meet af aan rekening mee, dat de strijd niet lang zou duren". Van de eerste minister, jonkheer D. J. de Geer, zegt dr De Jong, dat hij de defaitistische gedachtengang koesterde, dat ons volk er het meeste mee gebaat zou zijn als het zich maar koest hield. „Gebroken door de overweldiging van ons land, had hij (jhr De Geer) er eind mei 1940 bij Churchill op aangedrongen vredesonderhande lingen met Hitier aan te knopen. Churchill had hem niet eens antwoord gegeven. Midden juli deed De Geer in de ministerraad hetzelfde voor stel. IDe minister van justitie, prof. Gerbrandy, zei bij die gelegenheid: „Wij moeten het wagen alles te verliezen om voor de toekomst land en volk te behouden. Ook een vrede door gelijkspel is verwerpelijk". Dat gelijke spel werd intussen door verschei dene andere ministers voor onvermijdelijk ge houden. De minister van defenisie, de militaire vakman in het kabinet, was van mening, dat Hitier niet meer verslagen kon worden. Natuur lijk bleef dat alles de Koningin niet verborgen. Zij ontving echter geen notulen van de minister raad; die heeft zij al de Londense jaren niet ge kregen. Het werd voor de Koningin een benauwenis. Week na week keek zij reikhalzend uit naar een mededeling van de ministers: „Majesteit, deze De Geer moet weg". De mededeling kwam niet. erger nog, toen de Koningin zelf in arren moe de ingreep en De Geer meedeelde, dat hij haar vertrouwen verloren had en diende heen te gaan, stuurde de ministerraad, bevreesd dat men in bezet gebied een totaal verdwijnen van De Geer niet zou begrijpen en ook begaan met het lot van die zeventigejarige grijsaard, een dele gatie naar de Koningin om er op aan te dringen, dat hij zou mogen blijven als minister van finan ciën. Haar antwoord was: „Zachte heelmeesters maken stinkende wonden". Zij zette door dat prof. Gerbrandy een nieuw kabinet zou forme ren. Hij kreeg blanco mandaat. De enige be windsman op wiens behoud zij aandrong, was de minister van sociale zaken, dr. J. van den Tem pel, wiens onverschrokkenheid haar niet onbe kend gebleven was. De Geer, van wie drie kin deren in Nederlands-Indië woonden, aanvaard de in november een soort opdracht van de re gering in Indië financiële vraagstukken te gaan bestuderen. Hij vloog naar Lissabon. Eenmaal daar aangekomen, deed hij weten dat hij van plan was naar bezet Nederland terug te keren. De regering zond hem een brief om hem van dat Jieilloos voornemen af te brengen. Hij vol hardde. Prof. Gerbrandy overwoog hem te laten kidnappen, maar dat kon niet doorgaan; dat zou x CO Stuur 4 Yoki - merkjes aan Yoki, Postbus 1234, Den Haag en u ontvangt gratis zo'n prachtig Yoki - speldje. jVraag :u',w,melkhandelaar Ye£{-Vru'Chtenyoghurt O O O) teveel moeilijkheden met Portugal geven. Be gin februari 1941 voegde De Geer de daad bij het woord". In het verloop van zijn documentaire verstrekt dr De Jong bijzonderheden over de mogelijk heden, die de Londense regering wèl en helaas niet had; over de sfeer in Londen; over de mare chaussees die vaak voor generaal van een exo tische maar kennelijk belangrijke staat werden aangezien; over de werving van Nederlandse vrijwilligers en dienstplichtigen in het buiten land en in de koloniën; over het aandeel van koopvaardij, marine, Engelandvaarders; over de vluchtelingenhulp en de vaak merkwaardige houding, die hogere of lagere gezagsdragers tegenover de vele problemen innamen. „Hoevelen in totaal bezet Nederland op weg naar Engeland verlaten hebben, is niet precies bekend; het getal moet niet ver van de tien duizend liggen. Nog geen duizend, zo zegt dr De Jong, wisten Engeland te bereiken. Dat h'-eft het aandeel van ons land in de geallieerde Jbrlogvoering gevoelig geremd". Van prinses Beatrix vermeldt dr De Jong, dat zij toen zij vier jaar was als grootste ideaal had „boerin te worden en dan met twee emmers aan een juk melk rond te brengen bij al die arme kinderen in Nederland die al die jaren geen melk gehad hebben". „Een goed persoonsbewijs voor gebruik door de Nederlandse verzetsgroepen, zo vervolgt hij elders, heeft men in Engeland nooit kunnen drukken. Het zetsel was wel goed, maar het pa pier was veel te dik. Iedere S. D.'er die dit P. B. alleen maar in zijn handen nam, zou weten: dat is vals. En is het niet een merkwaardige illu stratie voor het feit dat de regering, hoeveel steun zij ook aan het verzet wilde geven, de de tails van al het illegale werk moest overlaten aan de groepen in bezet gebied? Het duurde meer dan drie jaar voor de geheime verbindin gen met bezet Nederland goed gingen functio neren. Dat wil niet zeggen dat de regering na dien het gehele terrein van de illegaliteit kon overzien. Haar informatie die meestal drie tot zes maanden op de werkelijkheid ten achter was zat tot het einde toe vol lacunes". „De buitengewone raad van advies, die in de zomer '42 in het leven werd geroepen, had maar beperkte bevoegdheden. De ministers wonnen wel advies in maar waren geen verantwoording schuldig. Wanneer de Koningin weigerde, haar hand tekening onder bepaalde ministeriële besluiten te zetten konden de ministers haar niet dwingen. Ja, ze konden aftreden, maar hoe kon men dat ooit bevredigend verklaren aan de bevolking :n bezet gebied? De Koningin, zich herinnerend dat zij het was geweest die in de crisis-De Geer had moeten doorzetten, beschouwde vele van de mi nisters als figuren die voor de oorlogvoering ongeschikt waren, niet meer pasten b(j haar „heldenvolk" (term die zij in een van haar radio toespraken gebruikte), nog minder bij het door de bezetting gelouterde, eendrachtige, vernieuw de Nederland dat volgens haar diepste overtui ging na de bevrijding zou herrijzen. Gerbrandy was een tijd lang met de Koningin van mening (haar mening bleef dat veel langer) dat de werkelijke macht na de bevrijding bij de Konin gin persoonlijk moest liggen ter voorbereiding van een ingrijpende en dan langs democratische weg goed te keuren wijziging van ons staats- bestel In de toekomst van de traditionele politieke partijen had hij (prof. Gerbrandy) niet veel ver trouwen, maar hij heeft zich meer dan vier jaar lang met succes kunnen verzetten tegen een radicale wijziging van zijn kabinet en de mi nisterraad die hij herfst '44 presideerde, had nog als kern de ambtgenoten met wie hij op 13 mei '40 scheep was gegaan in Hoek van Hol land. Half gesloopt door de spanningen van de oor- 'og heeft hij eind '44 de tegenstellingen binnen j het kabinet, tussen kabinet en Koningin en tus sen het kabinet en het in het bevrijde zuiden functionerend militair gezag niet kunnen be heersen. Toen hij februari '45 volgens de wensen van de Koningin een nieuw kabinet formeerde dat in hoofdzaak uit personen uit het zuiden be stond, voelde hij dat als het zwaarste offer dat hjj ooit had moeten brengen. De volksrepubliek China wijst op het ogenblik een topconferen tie met Moskou ter beslechting van de bestaande geschillen van de hand. Peking is wel bereid op zijn vroegst in mei van het vol gend jaar met Moskou te praten. Vóór die tijd vindt Peking elke discussie zinloos en vergeefse moeite. Dit standpunt van communis tisch China is vrijdag door het centraal comité van de commu nistische partij der volksrepu bliek bekendgemaakt en door het officiële persbureau Hsinhoea wereldkundig gemaakt. In een schrijven van 7 maart van het Russische centrale co mité aan het Chinese centrale comité stelden de Russische lei ders een conferentie in mei van dit jaar of eventueel in juni of De Verenigde Staten en Groot- Brittannië hebben bij de Sowjet- Unie geprotesteerd tegen het feit, dat drie Amerikaanse mili taire attachés en een Britse as sistent-marine-attaché lichtelijk zijn verdoofd op een reis naar de Zuidrussische havenstad Odessa, tussen 24 en 26 maart. De man nen hadden er geen schade van ondervonden. De betrokken Amerikanen zijn luitenant-kolonel Landrigan, lui tenant-ter zee eerste klasse Cha- piro (beiden assistent-marine- attaché) en luitenant-kolonel Van Meter (assistent-luchtmacht- attaché). De Britse marine- atta ché in kwestie is de luitenant ter-zee eerste klasse Harvey Samuel. De attachés geloven dat zij een middel hebben ingekregen tijdens een diner op de avond van 25 maart. Medische proeven hadden genoeg brituraat aangetoond om een grote sufheid te verwekken. De vier mannen hadden het diner gebruikt in een hotel te Odessa. Toen zij de volgende ochtend ontwaakten, ontdekten zij lichte verdovingssymptomen. De medi sche proeven werden verricht na hun terugkeer in Moskou. De woordvoerder van het State Department in Washington, die dit donderdag medee'de, wist niet of de attachés melding heb ben gemaakt van het doorzoeken van hun bagage. De Amerikaanse militaire attachés zijn alle drie verbonden aan de Amerikaanse ambassade in Moskou. Dit jaar zijn al twee keer wes telijke militaire attachés in de Sowjet-Unie bij incidenten be trokken geweest, als gevo)g waarvan de Russische autoritei ten vier Amerikanen en een Brit voor negentig dagen verboden reizen buiten Moskou te maken. In beide gevallen, in Leningrad en in Toela, werden de officieren omringd door een vijandige me nigte die wat op hun gedrag aan te merken had. juni voor, alsook een bijeen komst van de communistische partijen der gehele wereld in de herfst van dit jaar. Dit blijkt uit stukken die eveneens door Hsin hoea („Nieuw China") zijn ge publiceerd. Vijf geschilpunten Volgens Hsinhoea zijn er vijf kwesties die drukken op de ver houding tussen Moskou en Pe king: 1. de niet opgeloste grensgeschil len tussen China en de Sow jet-Unie; 2. de kwestie van de Russische hulp aan China; 3. het vertrek van de Russische deskundigen uit China; 4handelskwesties tussen China en de Sowjet-Unie en ten slotte de openbare polemiek tussen de beide mogendheden. Het Chinese persbureau meldt verder, dat het Chinese centrale comité in een brief van 7 mei aan de Sowjet-Unie heeft gezegd dat het onder de huidige omstar digheden niet alleen onmcgelii' is een conferentie in mei van dit jaar te beleggen maar dat het ook in oktober te vroeg zal zijn voor een dergelijke conferentie. De Chinezen zeggen verder in hun brief van 7 mei, dat een ant woord is on de Russische van 7 maart, dat de datum van de bijeenkomst ter voorbereiding van de internationale conferen tie van alle communistische par tijen moet afhangen van de re- Vrijdagmiddag deed in Madrid het gerucht de ronde, dat prjn- ses Irene het slachtoffer was geworden van een aanslag in een nachtclub te Santa Cruz op het tot de Kanarische eilan den behorende Tenerife, waar zij met haar echtgenoot prins Charles Hugues van Bourbon- Parma op de huwelijksreis ver toeft. Het gerucht werd onmiddellijk in carlistische kringen tegen gesproken, men verklaarde dat „dit valse gerucht verspreid was door de vijanden van de traditionalistische richting" en dat het hier „een actie in het raam van een zenuwenoorlog" betrof. Deze tegenspraak werd korte tijd later door de pers correspondenten in Santa Cruz bevestigd. sultaten van het Chinees-Russi sche gesprek. Voor deelneming aan deze voorbereidende confe rentie somt China 17 landen op, die reeds in een brief van 29 fe bruari van dit jaar waren ge noemd. Het Chinese centrale co mité is in beginsel niet gekant tegen uitbreiding van dit aantal, maar niet tot 26, zoals de Sow jet-Unie had voorgesteld. De Chinese communistische leiders verklaren, dat de Russi sche voorstellen slechts bespoe diging beogen van de open breuk in de boezem van de internatio nale communistische beweging. De voorzitter van het Russi sche comité voor Afrikaans-Azia tische solidariteit, Mirso Toer- son-Sade, heeft «Ie Chinese op vatting, dat de Sowjet-Unie geen Aziatische mogendheid is, vol komen belachelijk genoemd. Het Aziatische deel van de Sowjet- Unie omvat volgens hem 40 van het gehele Aziatisch gebied, dat wil zeggen tweemaal zoveel als de oppervlakte van de volks- epubliek China. (Adv.) Fabrieken Zevenbergen Jongen gedood door schot uit eigen pistool De 13-jarige Bartje de Munnik uit Leiderdorp is op tragische wijze om het leven gekomen door een schot dat is afgegaan uit een pistool, dat hij in zijn broekzak bij zich droeg. Het ongeluk is donderdagavond tegen half zeven gebeurd. Hij was koeien wezen melken en toen hij weer naar huis fietste, is door niet ver klaarbare oorzaak een schot af gegaan uit het pistool dat hij bij zich had. De kogel is door zijn maag in het hart gekomen, zo dat hij op slag dood was. Het pistool was een 9 mm Lü- gerpistool 1918, dat zijn vader had bewaard uit de verzetstijd. De vader wist niet, dat de jongen het bestaan van het pistool ken de. Hij meende het veilig weg gesloten te hebben in een kast met een dubbel slot. Het pistool was geladen met zes patronen. Twee kinderen van een Neder lands gezin, een jongen van twee en een van acht jaar, zijn vrij dagochtend omgekomen bij een brand in de stad Balclutha in de Nieuwzeelandse provincie Otago. De vader, de heer H. G. Broek- hoff, deed tezamen met brand weerlieden vergeefse pogingen om de kinderen uit zijn woning die volledig afbrandde, te red den. Zijn vrouw en zes andere kinderen bleven ongedeerd. Het gezin ging elf jaar ge leden uit Amsterdam naar Nieuw-Zeeland. Van alle kanten is hulp voor het getroffen gezin binnenge stroomd: kleding en aanbiedin gen voor onderdak. De burge meester van Balclutha heeft een lijst voor hulpaanbiedingen ge opend en aannemers komen bij een om over de bouw van een nieuwe woning te praten. fAftV.» Noordstraat 102 Temeuzen Telefoon 3128 Per 1 juli zullen brieven t/m 20 gram gefrankeerd moe- B ten worden met postzegels van 15 cent (tot dusver 12 cent). 1 Het tarief voor briefkaarten wordt 10 cent (tot dusver 8) en voor drukwerk tot 50 gram 7 cent (tot dusver 5 cent). 1 Ook tal van andere tarieven van de P. T. T. zullen hoger worden. Deze wijzigingen zijn noodzakelijk gebleken in verband 1 met de verliessituatie waarin liet bedrijf zich bevindt, met m name als gevolg van de verzwaring der loonkosten, aldus 1 de P.T.T. De wijzigingen zullen voornamelijk het binnen- en bui- m tenlandse postverkeer betreffen naast de telegrafie, de tele- 1 fonie en de draadomroep. Aangezien de postdienst het meest jg arbeidsintensief is, heeft een verslechtering in de verhou- B ding tussen kosten en opbrengsten zich vooral bij dat be- 1 drijfsonderdeel voorgedaan. B De verhoging der P. T. T.-tarieven is in overeenstemming J met de prijsgedragsregels van het departement van Econo- B mische Zaken. 1 Naait verhogingen zijn ook enkele verlagingen mogelijk m gebleken. Als gevolg van de verschillende tariefswijzigingen zullen B de totale inkomsten van P. T. T. op jaarbasis berekend met B 8 toenemen. 1 ZUIDWESTELIJKE WIND Ons land bevindt zich op de flank van een hogedrukgebied, dat zich uitstrekt van de Azoren over de Golf van Biscaje en Frankrijk naar Duitsland. Het hogedrukgebied breidt zich ge leidelijk naar het noordoosten uit. Door het wegtrekken van een depressie van Schotland naar het zeegebied tussen IJsland en Noor-wegen nam de wind in ons land geleidelijk af, maar toch blijft met een overwegend ma tige zuidwestelijke wind de aan voer van polaire lucht doorgaan. Naast flinke opklaringen zullen ook enkele wolkenvelden voor komen, maar hieruit zal waar schijnlijk nergens regen vallen. De temperaturen zullen ongeveer dezelfde zijn als gisteren of iets hoger. Ill CAMBODJA KLAAGT OVER ZUIDVIETNAMESE AANVAL Volgens Cambodjaanse mili taire kringen hebben dertien Zuidvietnamese pantservoertui gen donderdag een aanval ge daan op een Cambodjaans grens dorp. Hierbij werden zes perso nen gedood, onder wie vijf dor pelingen. Een Cambodjaanse mi litair werd zwaar gewond. De Cambodjaanse regering heeft de internationale controle commissie verzocht een onder zoek in te stellen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Droog weer Wisselend bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Vrij krachtige tot matige zuidweste lijke wind. Dezelfde temperatu ren als gisteren of iets hogere. ZATERDAG 9 MEI vm. Breskens 11.46 Temeuzen 0.21 Hansweert 1.01 Walsoorden 1.11 ZONDAG 10 MEI vm. Breskens 0.34 Temeuzen 1.09 Hansweert 1.49 Walsoorden 1.59 MAANDAG 11 MEI v.m. Breskens 1.15 Temeuzen 1.50 Hansweert 2.30 Walsoorden 2.40 n.m. 12.21 12.56 1.36 1.46 n.m. 1.03 1.38 2.18 2.28 n.m. 1.42 2.17 2.57 3.07 ZON MAAN op onder op onder Mei 9 4.56 20.18 4.23 16.58 10 4.55 20.19 4.43 18.23, 11 4.53 20.21 5.05 19.51 12 4.51 20.22 5.32 21.19 13 4.50 20.24 6.05 22.44 14 4.48 20.26 6.49 23.58 15 4.47 20.27 7.46

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1