Overeenstemming in Genève Atoomgranaten in komende strijd om Israël? Beveiliging van de vrede UITGANGSPUNT: 50% VERLAGING DOUANETARIEVEN POLITIEMAN SCHOOT TURK UOOR HET HOOFD HET WEER CAMPING-, CARAVAN- en AANHANGWAGENSHOW van SP0RTHUIS MEIJER SABOTAGE GERECHTVAARDIGD" Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Eerste gebouw van fHet Dorp' gereed Franse verscheping voor Cuba RUSTIGE SFEER OM MALEISIE PRESIDENT JOHNSON: HET PROCES IN PRETORIA Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofredaeteur: I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maarn" 2,—; per week 50 et. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 8 MEI 1964 "20e Jaargang - No. 6206 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per' advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermeldng: Brieven onder nummer, of „AdïeS Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Nog juist vóór middernacht is woensdag in Genève een voor lopig compromis hereikt tussen de Verenigde Staten, de Europese Economische Gemeenschap en Engeland over het werkprogram ma voor de Kennedy-onderhan delingen. Op een avondvergadering van onderhandelaars van niet alleen de drie grote handelspartners, maar ook van de „General Agreement for Tariffs and Trade", werd een nieuwe tekst opgesteld, die de Amerikaanse en Engelse delegatieleiders en die van de E.E.G. moeten goed keuren. Het Belgische lid van de Euro pese commissie, J. Rey, verklaar de na afloop „verbaasd" te zul len zijn, wanneer er nog moei lijkheden zouden rijzen. De nieuwe tekst is woensdag voor gelegd aan de 42 van de 60 Gatt- landen, die in Genève bijeen zijn, en is goedgekeurd. De nieuwe formules, waarover men een akkoord bereikte nadat de „zes" door de Franse oppo sitie tegen het oorspronkelijke werkprogramma werden genood zaakt met een gewijzigd voor stel te komen, hebben betrek king op de drie punten: de 50 procent verlaging van de onder handelingen, de datum waarop de bij de besprekingen betrok ken landen bekend moeten maken welke produkten zij van een verlaging van de tolrechten willen uitsluiten (thans defini tief 10 september) en de maat regelen ter bevordering van de uitvoer uit ontwikkelingslanden naar geïndustrialiseerde landen. CONCESSIES De Amerikaanse onderhande laar, W. M. Blumenthal, zei dat niet kon worden gesproken van concessies, die door een der par tijen zouden zijn gedaan. In antwoord op een vraag of de nieuwe formule voor het stre ven naar een 50 procent verla ging van de douanetarieven geen Amerikaanse concessie beteken de, antwoordde hij dat dit een uitgangspunt blijft. De Verenig de Staten hebben zich daar zelf nooit op willen vastleggen en evenmin de E.E.G. BEZORGD Inmiddels gaf Indonesië op de tweede dag van de officiële openingszitting uiting aan zijn bezorgdheid over de resultaten. Evenals andere woordvoerders van deze landen vroeg de Indo nesische ambassadeur in Bonn, Loekman Hakim, zich af of de Kennedy-onderhandelingen in de eerste plaats gericht zullen zijn op een versterking van de Atlantische gemeenschap en de belangen van het westen voorop zullen staan of dat ook aandacht zal worden besteed aan de min der ontwikkelede gebieden. De jongste ervaringen zijn niet erg geruststellend", voegde hij hier aan toe. „Het is echter essen tieel dat het proces tot stilstand wordt gebracht, waarbij de rijke en arme landen steeds verder uit elkaar drijven". „Indonesië heeft altijd naar beste vermogen aan het werk van de Gatt bijgedragen. Maar men heeft aan het Indonesische volk nog geen opvallende resul taten kunnen tonen, aldus de Indonesische afgevaardigde. Hij bepleitte een zekere pre ferentie voor de invoer uit de ontwikkelingslanden in de ge- industrialiseerde landen, waar bij hij wees op de bestaande „gevaarlijke discriminatie". In het bijzonder noemde hij daarbij het feit, dat voor palmolie uit de met de Europese Economische Gemeenschap geassocieerde lan den de „zes" geheel geen invoer rechten hebben, terwijl voor In donesische palmolie een invoer recht geldt van 9 procent. KOEL WEER. Bij de westkust van Schotland ontwikkelde zich een kleine ac tive depressie. Het koufront van deze depressie lag donderdag avond boven de Ierse Zee en Z.O-. Engeland en trekt snel in de richting van ons land. De warme lucht wordt verdreven en in de ochtend stroomt met een krach tige, mogelijk harde zuidweste lijke wind koele en onstabiele oceaanlucht ons land binnen. In deze lucht komt een wisselende 'bewolking voor en op de meeste plaatsen zullen enkele buien val len. De temperaturen, die op He melvaartsdag tot 19 a 24 graden opliepen, zullen belangrijk lager zijn. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Enkele buien Half tot zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enkele buien. Krachtige, mogelijk af en toe harde wind. Lagere temperatu ren. Een 25-jarige Turkse Cyprioot kreeg woensdag in de Cyprische havenstad Fanragusta van een Grieks-Cyprische politie-agent opdracht met zijn auto voor het politiebureau te stoppen. De Turk weigerde dit en sloeg de politieman neer. Deze trok daar op zijn revolger en schoot de Turk door het hoofd. De Turk is later blijkens een mededeling van een woordvoerder der Ver enigde Naties in het Britse mili taire ziekenhuis te Dekelia over leden. Majoor Tremblay, de bevel hebber van een in het gebergte van Kyrenia gelegerde Canadese eenheid beeft medegedeeld dat de patrouille-eenheden, die de Verenigde Naties in de op de noordelijke hellingen van het ge bergte van Kyrenia gelegen Turks-Cyprische derpen Kazop- hani en Temblos, hadden gele gerd, terug zijn getrokken. Dit is geschied nadat Turkse Cy prioten hadden geweigerd de nieuwe versterkingen te slech ten, die zij op ongeveer negentig meter van het kamp der Cana dezen hadden opgeworpen. Een officiële Turks-Cyprische woordvoerder heeft naar aanlei ding hiervan te Nicosia verklaard dat dit een „hijzonder onrecht vaardige daad der Verenigde Naties is, die weer ten nadele van de Turkse Cyprioten uit valt". „Hierdoor werden honder den Turks-Cyprische vrouwen en kinderen aan de genade van de Grieks-Cyprische „bandieten" overgeleverd", verklaarde hij nog. Finse V. N.-militairen patrouilleren per fiets over Cyprus De V. N.-strijdkrachten op het eiland Cyprus zijn versterkt met een detachement Finnen, waar van de leden de fiets als ver voermiddel hebben. Toen zij hun eerste patrouille over het eiland maakten werden zij zowel door Griekse als Turkse Cyprioten toegejuicht. Foto: Cyprioten in het dorp Dekalia kijken-, terwijl een Finse patrouille op de fiets passeert. (Adv.) VRIJDAG 8 MEI v.m. Breskens 11.25 Terneuzen Hansweert t 0.40 Walsoorden0.50 n.m. 11.27 12.02 12.42 12.52 ZATERDAG 9 MEI vm. n.m. Breskens 11.46 12.21 Terneuzen 0.21 12.56 Hansweert 1.01 1.36 Walsoorden 1.11 1-46 ZON MAAN op onder op onder Mei 8 4.58 20.16 4.04 15.36 9 4.56 20.18 4.23 16.58 10 4.55 20*19 4.43 18.23 11 4.53 20.21 5.05 19.51 12 4.51 20.22 5.32 21.19 13 4.50 20.24 6.05 22.44 14 4.48 20.26 6.49 23.58 15 4.47 20.27 7.46 PRINS CHARLES HUGUES Een woordvoerder van het Spaanse ministerie van Voor lichting heeft meegedeeld dat er nog geen beslissing is genomen op het verzoek van prins Char les Hugues om de Spaanse na tionaliteit. Een naturalisatiepro cedure duurt altijd lang in Span je, zei hij. Over de bewering dat generaal Franco het prinselijk paar de raad zou hebben gegeven buiten Madrid te blijven en zich te ont houden van politieke activiteit, zei de woordvoerder dat dit ge rucht op fantasie berust. Op dinsdag 12 mei zal het zo juist gereedgekomen administra tiegebouw het eerste gebouw van „Het Dorp" officieel in gebruik worden genomen. Tege lijkertijd zal dr A. Klapwijk zijn functie als waarnemend direc teur neerleggen en de werk zaamheden overdragen aan mr. W. P. Bijleveld. Het medisch toe zicht zal ook in de toekomst door dr. Klapwijk worden uitge oefend. Tijdens de plechtigheid zullen de aftredende en de nieuwe di recteur alsook prof. ir. L. H. de Langen, voorzitter van de stich ting „Het Dorp", en prof. J. B. Bakema van het architecten bureau v. d. Broek en Bakema de bouwers van het dorp het woord voeren. Tweeduizend ton chemische produkten en driehonderd vrachtauto's zijn dinsdag in het Cubaanse vrachtschip „Las Vil las" geladen, dat nog dezelfde dag de haven van Marseille ver liet op weg naar Cuba. langs de Rijksweg AxelHulst, nabij le Verkorting Telefoon 01155—795 Iedere dag geopend van 918 uur. Als er problemen zijn met of over Maleisië aldus Engelands minister van buitenlandse zaken Butler dan moeten de Aziati sche landen die oplossen. Wat hem niet belet op zijn rondreis zo hier en daar een goed woordje te doen. Dat zal vermoedelijk vooral het geval zijn bij president Macapagal van de Philippijnen, de enige medestander van Soekarno indertijd in afkeer van Maleisië. Manilla meent inderdaad aan spraken te kunnen laten gelden op een stukje Noord-Borneo, maar die zijn wel heel schraal gefundeerd. Vermoedelijk heeft Macapagal ze zelf nooit ernstig genomen, al heeft hij waarschijn lijk wel zo zijn bedenkingen ge had tegen de oprichting van de nieuwe staat, waarmee de diplo matieke betrekkingen ook prompt verbroken raakten. Intussen zijn de consulaire be trekkingen weer op gang geko men en het heeft er alle tekenen van dat Macapagal zich heeft neergelegd bij liet feit van Ma leisië. Dat heeft Soekarno er waarschijnlijk toe bewogen te laten verluiden dat de top van de drie landen niet in Tokio bij een zal komen: hij zou er één tegen twee komen te zitten. GEEN OORLOG Het is zeer waarschijnlijk dat Macapagal weliswaar iets tegen de curieuze door zeeën verdeelde staat Maleisië heeft, maar niet zoveel dat hij liet daarover tot een gevecht wil laten komen. Temeer niet omdat hierbij auto matisch Groot-Brittannië en ook Australië en Nieuw-Zeeland be- President Johnson heeft op een persconferentie verklaard het zeer te betreuren dat Engeland en Frankrijk „niet volledig willen samenwerken" bij de handelsboycot van Cuba. Hij voegde hier echter aan toe: „Ik ben van mening dat de Amerikaanse politiek om Cuba in economische afzondering te plaatsen, nog steeds als doelmatig moet worden beschouwd". De Verenigde Staten zullen hun politiek jegens Cuba voort zetten. Zij zullen hierbij naar de medewerking van hun bondgeno ten blijven streven. De president verklaarde ver der, dat hij en de Westduitse bondskanselier dr Erhard het eens waren over de noodzaak te blijven zoeken naar punten van overeenstemming met de Sowjet- Unie en om te streven naar be veiliging van de vrede. „Het Duitse volk staat achter de politiek der Amerikaanse re gering om geen middel onbe proefd te laten, dat de weg naar internationale vrede kan ope nen", aldus Johnson. WELVAART De president zei nog steeds vol daan te zijn over de in de Ver enigde Staten heersende wel vaart. Dat deze er inderdaad is, blijkt uit alle beschikbare econo mische gegevens. Hij wilde niet verklaren dat er geen gevaar bestaat voor een economische teruggang. „Daar voor zijn er nog steeds teveel werklozen. Voorts wordt thans niet het gehele vermogen der Amerikaanse bedrijven benut, terwijl ook de internationale po sitie van de dollar nog niet ge heel bevredigend is, aldus John son. De president deed opnieuw een beroep op de Amerikaanse on dernemers en hun arbeiders om het evenwicht tussen salarissen en prijzen te bewaren, „daar dit een noodzakelijke voorwaarde is voor een veilige economische vooruitgang". PERSCONFERENTIE IN „NIEUWE STIJL" President Johnson hield zijn persconferentie in nieuwe stijl door de honderden verslaggevers met hun vrouwen en kinderen uit te nodigen. Het door de tele visie uitgezonden evenement vond plaats op een uitgestrekt grasveld bij het Witte Huis. De president sprak zijn gehoor toe, staande in de muziektent waar even tevoren een militair korps trokken zouden raken. Een der gelijk gevecht is te heilloos, dat men er maar liever een onge- waardeerde staat voor accep teert. Zo denkt Macapagal, die bo vendien weet zich economisch in de vingers te snijden als hij de Britten en de verdere bondge noten van Maleisië en vooral de Verenigde Staten tegen zich in het harnas jaagt. Soekarno mag er wat hem be treft anders over denken, maar Macapagal wenst zich niet aan zijn afkeer tegen Maleisië te ruïneren. ZESHONDERD De Britten hebben in allerijl zeshonderd man troepen naar de Zuidarabisehe federatie gevlo gen, een aantal dat er nu niet direct op wijst dat er een gewel dige oorlog op uitbarsten staat. De vierduizend man Britse troe pen die hier ter bescherming van de veertien sjeikdommen staan, hebben altijd al te maken gehad met opstandige stammen, waar van sommige zoals de Rad- fani's waar het nu om gaat altijd bereid waren tegen beta ling te gaan vechten als een soort broodwinning. Nu hebben ze aanmoediging gekregen van Nasser die onlangs luidkeels „Weg met de Britten" stond te roepen in de Jemenitische hoofd stad, en bovendien geld en wa pens. Het overvliegen van de troepen is meer een methode om de sjeiks te laten zien dat de Brit ten hun taak van bescherming serieus nemen en waarschijnlijk ook om indruk te maken in Washington. Daar schijnt de Britse minister Butler gevraagd te hebben om sancties tégen Nasser toe te passen die volgens ben gevoeld. Terecht waarschijn lijk, want bekorting van de hulp uit de Verenigde Staten zou Nasser eerder te veel geven voor zijn anti-westerse acties van de laatste tijd dan dat men hem er mee zou remmen. VERSCHIL Het is zuur voor de Britten, maar doordat zij juist aanwezig zijn in Arabië krijgen zij altijd de volle laag van Nassers ge scheld. Londen kan wel jaloers zijn op de Verenigde Staten die kans zien zonder troepen in deze streken hun oliebelangen te be hartigen, Israël te steunen en nog vrij forse diplomatieke druk uit te oefenen ook. Nasser wenst de Arabische wereld vrij van westerse bases. Hij dringt aan op ontruiming van de luehtbases in Libië en. verder vooral op de Britse basis Aden. Dat is taal die hij vaak zal gebruiken omdat zoiets er bij de Arabieren altijd ingaat. En het is het lot van de Britten dat zij het altijd over hun hoofd krijgen. Maar kennelijk verwacht men in Londen ook niet dat Nasser geweld bij het woord voegt: ten slotte heeft hij veertigduizend man in Jemen staan een der de van zijn leger. Daar kan men misschien geen al te hoge dunk van hebben, omdat ze nog altijd niet de troepen van de imam uit Jemen hebben kunnen verdrijven, maar zeshonderd man is in dat opzicht toch ook geen; tegen wicht. Voorzitter en bestuur Landbouwschap De heer A. W. Biewenga is door het bestuur van het Land bouwschap voor de periode mei 1964/mei 1966 herkozen ais voor zitter. De heren C. G. A. Mertens (K.N.B.T.B.) en S. van der Ploeg? (A.N.A.B.) werden gekozen als vice-voorzitters, als opvolgers van de heren ir. C. S. Knott- nerus (K.N.L.C.) en P. Stokman (N.C.A.B.). Leden van het dagelijks be stuur zijn nu: C. G. A. Mertens (K.N.B.T.B.), S. van der Ploeg hem bezig was het altijd al ex- j (A.N.A.B.), ir. C. S. Knottnerus plosieve midden-oosten op stel- (K.N.L.C.), C. J. van der Ploeg ten te zetten. De Amerikanen (St. Deus Dedit), A. IJska- (N.C. gelegenheidsmuziek ten beste I schijnen daar niet voor te heb" A B drs' R' ZiRstra (C.B.T.B.) had gegeven. Onder het wakend oog van de butler van het Witte Huis reikten bedienden punch en wafels uit. De president zette de verslag gevers voor het bewonderend oog van het thuisfront aan het werk toen hij zijn toespraak begon met de kwinkslag „Vrienden en jour nalisten". Hij betrok daarin de kinderen, die zo dikwijls de tele foon voor vader moeten aanne men. Er verschenen rimpels in de voorhoofden van de veilig heidsdienaren toen de president aan het slot van zijn toespraak de jeugd verzocht bij hem in de mu ziektent te komen voor het ma ken van een groepsfoto. In hun beroepsangst zagen zij de presi dent al met tientallen kinderen door de houten vloer verdwijnen. Men bes'oot de jongelui in groep jes bij de president toe te laten. Mevrouw Johnson verleende hand- en spandiensten bij het op stellen van de kinderen. Govan Mbeki, een grijsharige Afrikaan die met Nelson Man dela en zeven anderen wordt be schuldigd van een poging tot het omverwerpen van de Zuidafri- kaanse regering, heeft voor het hooggerechtshof in Pretoria ver klaard dat de „Afrikaanse na tionale congrespartij" sabotage gerechtvaardigd acht wegéns het lijden van het Afrikaanse volk in Zuid-Afrika. De Arfikanen hebben hun rechten in eigen land verloren, zo zei hij. Volgens Mbeki verdienen de boeren in de Afrikaanse reser vaten ongeveer de helft van het geen zij nodig hebben „om in leven te kunnen, blijven". Het percentage van de kindersterfte onder de Afrikanen behoort tot de hoogste ter wereld terwijl de passenwetten een bron van grie-, ven vormen, aldus Mbeki. „En daarom wordt sabotage als ge rechtvaardigd beschouwd", zo zei hij. '- De beslissing van de Afrikaan se nationale congresparty om haar leden toe te staan dat zij toetreden tot de militante vleu- gel van de partij, die sabotage zou bedrijven, noemde Mbeki „een methode om het blanke kiezerskorps duidelijk te maken dat de Afrikanen te lijden heb ben van ontberingen".

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1