Kantongerecht Terneuzen Rapport van 0e Than! aan Verenigde Naties TURKSE NATIONALE VERGADERING BFSPRAK VRAAGSTUK-CYPRUS Spoorwegstaking in Italië Vliegtuigongeluk in Zuid-Vietnam JONGGEHUWDEN NAAR DE CANARISCHE EILANDEN DE DUITSE 6ELEERDEN IN. EGYPTE MET ULTRA-WASWERKING Pagina 4 DE VRIJE ZEEUW Woensdag 6 mei 1964 MAKARIOS TE VELDE Te velde Turkse nationale vergadering Grieks protest bij Turkije Israëlisch protest Zitting van 5 mei 1964 Door de aard van een der te behandelen zaken had de zitting van het kantongerecht gisteren een langdurig verloop. Er was wat klein goed in de vorm van min of meer ernstige verkeersdelicten en een geval van het niet betalen van de luis terbijdrage. Mevr. J. C. S. te Terneuzen vertegenwoordigde in deze haar man. Door allerlei omstandighe den was betaling van het ver schuldigde bedrag achterwege gebleven. De radio stond zelden aan, zodat zij er op deze wijze ook niet aan werden herinnerd. „U had zo'n pracht van een verweer", zei de officier van jus titie, mr. Th. Lebret, „dat ik het schikkingsbedrag van twintig gulden wil verlagen tot twaalf. En dan krijgt U bovendien nog het laatste woord," zei de kan tonrechter mr. Berkhout en ging nog twee gulden beneden de eis, zodat voor deze nalatigheid een boete van tien gulden moet worden betaald. Een rijdende doodkist Wat er bij controle aan de tweedehands gekochte personen auto van J. W. M. te Sas van Gent schortte, was niet weinig. Uit de bloemlezing van de kan tonrechter noemen wij slechts: bodem doorgeroest en remmen ook niet in orde. Zevenhonderd gulden was eigenlijk nog een hoge prijs die M. voor deze rij dende doodkist had betaald. De enige reden waarom het vehikel met in beslag was geno men was, om de onfortuinlijke autobezitter gelegenheid te ge ven hem te laten slopen en zo doende nog iets van zijn geld te rug te krijgen. Dit was nog niet gebeurd. INog een maand werd M. hiervoor surséance verleend. Op de Industrieweg in Terneu zen wilde de technisch ambte naar W. F. v. D. te Roosendaal met zijn personenauto op een heiige aag in januari een trailer met oplegger passeren. Hij zag te laat een hem naderende be stelwagen, wilde wei remmen, maar oegon door het gladde wegdek te slippen waarop een botsing met de Destelwagen volg de. De truck werd en passant ook nog even geraakt, v. D. ont kende te hard te hebben gereden en zeide, aat het ongeval een ge volg was van overmacht. Twee getuigen, de bestuurder van de bestelauto, A. C. M. B. uit Roosendaal en diens bijrijder J. A. G. K. uit Hoeven, waren van mening, dat V. D. achter de truck had moeten blijven. Zowel de officier ais de kan tonrechter hielden het erop, dat v. D. te hard had gereden. Eis 50,uitspraak 05,boete. De autobuschauffeur P. de L. te Terneuzen had het ongeluk bij het opdraaien van de par keerplaats op het Schoolplein met het achterwiel van de bus een half op het trottoir liggend kinderfietsje te overrijden. Ge daagde zei het fietsje wel te heb ben gezien, maar hij moest zijn uiterste best doen zoveel moge lijk aan de rechterkant te blij ven. Het is n.l. een kleine par keerplaats voor drie bussen. De chauffeur deed zelf aangifte bij de politie. De officier en de kantonrech ter waren van mening, dat de chauffeur voorzichtig had gere den. Het vonnis luidde: 15, boete en toewijzing van de ci viele vordering. komstig de eis tot veertig gulden boete in de hoop, dat gedaagde hierdoor zou begrijpen, dat hij in het vervolg dient te zorgen dat zijn ruiten helder zijn en het uitzicht niet belemmeren „Jan Boezeroen" „Ik zie eruit als een lomp var kentje en dat ben ik ook, daar wil ik eerlijk voor uitkomen, maar daar zit geld en ik ben Jan Boezeroen", riep B. de R„ fa- brieksarbeider te Axel, opgewon den uit. Hij achtte zich onschuldig aan het hem ten laste gelegde, n.l. dat hij in de Zeestraat te Axel zó dicht met zijn bromfiets langs het trottoir zou zijn gereden, dat hij een Belgische dame had ge raakt, waardoor deze een lelijke smak had gemaakt. Een vriendin van de gebles seerde mevr. J. Bornoit, de ge brekkig Nederlands sprekende mevr. A. Dieriks-Marquaar, ver klaarde, evenals mevr. Bornoit zelf, dat beiden op het trottoir stonden, toen de bromfiets hen raakte. De dames kwamen uit Brussel. Mr. Lebret vond het merk waardig, dat de getuigen die uit een grote stad komen, verklaar den dat het op de bewuste za terdag in Axel heel druk was en dat De R. zei dit niet te vinden. Onoplettendheid en veel e hard gereden, zei de officier, die toch met een te hoge straf wilde eisen en zeide te volstaan met 20,—. ue R. wond zich over de ver klaringen van beide getuigen zeer op en mr. Berkhout zei sus send, dat het wel eens meer voorxomt, aat mensen niet meer precies weten wat er gebeurd is. Ik kan helaas ook niet anders constateren dan dat U toch te dicht langs de trottoirband reed. Vijftien gulden of drie dagen necntems" was de uitspraak. .Hechtenis, wat is dat, edele heer?" wilde gedaagde nog we ten, waarop mr. Berkhout dit zeer welwillend en precies uit de doeken deed. Jachtwachter Vijftien patrijzenkoppen in een kartonnen eierdoos stonden als een macabere grap op de tafel voor de kantonrecnter. Sommige scnedeis waren beschadigd en misken gevederte, van andere waren de snavels afgeschaafd en misvormd. De „jachtwachter" P. F. v. G. te Nieuw-Namen, in dienst bij de Belgische landeigenaar De K., stond terecht, omdat er op het erf van het jachthuis van zijn werkgever vangkooien waren aangetroffen, waarin wilde pa irijzen, fazanten en een dode klapekster werden aangetroffen. Na controle door de contact ambtenaar van het ministerie van landbouw afdeling Wild en Vogeischade, de heer H. Grif fioen uit Goes, werd dit alles in Desiag genomen. Een aantal van de 5b pairijzen verkeerde in zo'n aeermswekkende t toestand, dat de heer Griffioen last gaf deze direct te doden. Andere dieren werden later afgemaakt, omdat langer leven een grote kwelling betekende. Het land van De K. ligt ge deeltelijk op Belgisch gebied. In België gelden andere eisen van bekwaamheid voor een jacht wachter dan voor een Neder landse jachtopziener, een der oorzaken waardoor volgens mr. Lebret deze toestand kon ont staan. v. G. gaf de aanwezigheid van R. A. M. L, te Kieldrecht in België werd vertegenwoordigd door mr. H. J. Q. Tichelman uit Terneuzen. L. zou als bestuur der van een personenauto niet voldoende hebben uitgeweken voor het hem tegemoetkomende verkeer in een straat te Clinge. Een botsing was het gevolg. De weg was glad en de straat betrekkelijk nauw. Mr. Tichel man bepleitte o.a. op grond hiervan clementie. Het vonnis luidde: 50,boe te, plus toewijzing van de civiele vordering. Door stoplicht gereden Overal opletten en niet alleen op de agent die het verkeer re gelt bij de Axelse brug, ver maande mr. Berkhout bij zijn vonnis van ƒ12,50 de Terneu- zense vertegenwoordiger L. C. R., die naar hij zeide door het stop licht was gereden, omdat hij al leen naar de agent had gekeken. A. P. F. K., chef-verkoper te Sas van Gent, had bij het inrij den van de Havenstraat te Ter neuzen geen voorrang verleend aan een bromfietser. Deze kwam hierdoor te vallen en liep nogal wat kwetsuren op. De boete werd bepaald op veertig gulden; de eis was vijftig. Geen antwoord Bepaald verbolgen was mr. Berkhout op W. D. M. v. d. B. te Clinge, die geen antwoord gaf op de vraag, wat hij diende te doen, indien hij met een auto reed waarvan de voorruit niet helder was. In het geval waarvoor hij te rechtstond was hij met een per sonenauto te St.-Jansteen in de 'Molenstraat nadat hij hier stil had gestaan links weggereden. Hij had wel in de spiegel geke- - ken, maar de achterruit was be wasemd. De kantonrechter noemde de houding van v. d. B. onverant woordelijk en vonniste overeen- patrijzen en fazanten toe; alleen de eerste waren niet wild. Hij had ze zelf gekweekt van eieren, die hij door een kip had laten uitbroeden. Op de vraag van de officier waarom hij fazanten ving, antwoordde hij: „Om wild- schade voor de boeren te voor komen en de dieren voor ver drinking te behoeden". Van een dode ekster wist hij niets af. Kantonrechter: „Waren de pa trijzen schuw?" Gedaagde: „Als ik aankwam niet, kwamen er anderen, dan wel, dan werden ze wild en vlo gen tegen het gaas van de kooi." Toen v. G. in dienst kwam op het jachthuis in de Hedwigpol- der, zaten er negen koppels pa trijzen in de kooi, zei hij. Hier van verzamelde hij de eieren en liet deze uitbroeden. De heer L. J. A. de Reuver, ornitholoog, werd als getuige- deskundige gehoord. De heer De Reuver was op 5 februari een kijkje gaan nemen bij het jachthuis. Op grote af stand zag hij al dat de gekooide vogels wild waren. Ze sloegen van boven tegen 't gaas in de kooi, die volgens de deskundige een onverantwoorde lijke verblijfplaats voor de die ren was. De kooien zouden aan de bovenkant moeten zijn afge schermd met jute of een andere stof. Patrijzen worden slechts inci denteel gekweekt; het loont de kosten en de moeite niet. Getuige H. Griffioen zeide in december een kooi te hebben aangetroffen waarin mussen, spreeuwen en een witte duif za ten. In januari echter zag hij toen hij op de dijk liep, patrijzen wild in de kooi rondvliegen. Bij inbeslagname bevonden zich naar schatting 25 gewonde die ren in de kooi. De raadsman van verdachte, mr. J. R. Voute uit Amsterdam, ontwierp deze getuige aan een scherp verhoor en had nader hand in zijn pleidooi scherpe kritiek op de verklaring van de gewezen jachtwachter L. de D., die zei vóór zijn vertrek in augustus 1962 alle vogels te heb ben losgelaten. Ook zei deze ge tuige op een vraag van mr. Berkhout steeds geweigerd te hebben in opdracht van zijn werkgever patrijzen te vangen. De raadsman bracht documenten met cijfers ter tafel waaruit moest blijken, dat De D. bij zijn vertrek wel degelijk vogels had achtergelaten. Ik heb zojuist de eed afgelegd en dat is iets wat voor mij nog een zekere waarde heeft, edelachtbare, antwoordde deze hierop. Getuige R. de M., polderwer ker, nam na het vertrek van De D. de verzorging waar van de volières en het jachthuis. Hij deed dit samen met Charlie, de chauffeur van mijnheer. „Char lie was de commandeur", liet de ze getuige zich voorzichtigheids halve uit. Charlie was op dit mo ment niet in de zaal. Hij zou het trouwens toch niet verstaan heb ben, want hij was een Fransman, die moest worden bijgestaan door een tolk. De M. had naar zijn zeggen ongeveer dertig patrij zen aangetroffen en deze nader hand losgelaten. Charlie Cha- brier bevestigde via zijn tolk in grote trekken dit relaas. Mr. Lebret betoogde, dat de verklaringen van de twee des kundigen niet ontzenuwd waren. De heer De Reuver geniet als or nitholoog een grote befaamdheid twee weken en de officier zeide niet te be- wijzen. grijpen, waarom de raadsman niet met deskundigen a décharge was gekomen. Er zijn Belgische jachtbezitters die eieren in een couveuse laten uitbroeden om zodoende kunstmatig de wild stand op te voeren, op te pompen is beter uitgedrukt, zei mr. Le bret. De 'patrijzen waren niet tam. De chauffeur weet wel van super en niet-superbenzine, maar van vogelverzorging weet hij niets. v. G. kan te goeder trouw zijn, vervolgde de officier zijn uitvoerig requisitoir, er was hier echt het gemis van een Neder landse jachtopziener met opspo ringsbevoegdheid. Een hoge straf voor v. G. vond hij daarom niet op zijn plaats. Hij eiste driemaal honderd gulden boete met ver beurdverklaring van het inbe- slaggenomene, zoals de kooien enz. Mr. Voute hield een langdurig pleidooi, waarin hij naar voren bracht, dat v. G. niet voor zich zelf, maar als instrument van zijn werkgever had gehandeld. Zijn voorganger zag hij als iemand die aan ernstige geheu genzwakte lijdt. Hij bepleitte tenslotte de dagvaardiging niet ontvankelijk te verklaren en vroeg ontslag van rechtsvervol ging voor de eerste twee 'feiten met vrijspraak voor het derde feit. De kantonrechter zal over schriftelijk vonnis V. N.-secretaris-generaal Oe Thant deelde maandag in een rap port de Veiligheidsraad mee, dat de troepenmacht van de Verenigde Naties op Cyprus omstreeks het midden van deze maand op de vooraf bepaalde sterkte van zevenduizend man zal komen. (Adv.) Sunil De huidige sterkte bedraagt 6.369 man met inbegrip van de 28 politiemannen uit Oostenrijk. De secretaris-generaal zegt, een V. N.-politiemacht van tweehon derd man te willen opbouwen. De rol van de V. N.-troepen op Cyprus is volgens Oe Thant „bui tengewoon moeilijk". Zowel con structieve stappen als niet-in- menging worden dan door de ene, dar, weer door de andere partij onvermijdelijk en onverantwoor delijk verkeerd opgevat. De leden van de Veiligheidsraad zullen de nodige aandacht aan de toekom stige situatie op het eiland moe ten gaan wijden, aldus Oe Tahnt. Volgens diplomatieke waarne mers is dit waarschijnlijk een verzoek aan de leden van de raad nu al in overweging te nemen of de troepenmacht na de periode van drie maanden waarvoor zij oorspronkelijk in het leven werd geroepen in stand zal worden gehouden. Oe Thant heeft de betrokken regeringen laten weten, dat de troepenmacht naar zijn oordeel langer dan drie maanden op Cy prus zal moeten blijven, tenzij er een ommekeer komt in het poli tieke klimaat. Wat het aantal slachtoffers betreft in de eerste maand van de aanwezigheid van V. N.-troe pen op het eiland, van 27 maart tot 27 april, zegt Oe Thant dat aan Grieks-Cyprische zijde zeven doden en dertien gewonden vie len en aan Turks-Cyprische zijde veertien doden en vijftien ge wonden. In die periode waren de V. N.-troepen 163 verschillende schietpartijen gemeld. Aan V. N.- zijde telde men tot dusver slechts één lichtgewonde. President Makarios van Cy prus heeft maandag een bezoek gebracht aan 't Kyreniageberg- te om de regeringstroepen, die de toppen tegenover het kasteel St. Hilarion bezetten, de traditio nele paasboodschap („Christus is herrezen") over te brengen. De aartsbisschop werd verge zeld door minister van binnen landse zaken Georgadjis en door generaal Pantelices, bevelhebber van het leger. Hij inspecteerde de Grieks-Cyprische stellingen en liet zich door de plaatselijke commandant een uiteenzetting var: de militaire situatie geven. Alvorens het gebied te ver laten bracht Makarios een be zoek aan de historische kapel van de profeet Elia, die de Turks- Cyprioten tot voor tien dagen als gesehutsstelling gebruikten. Hij gaf opdracht alle gewijde voorwerpen uit de kapel naar Nicosia over te brengen. - De Turkse nationale vergade ring heeft zich dinsdag met het vraagstuk-Cyprus beziggehou den. Eerste minister generaal Is- met Inonu, die het debat opende; verklaarde onder meer: „Het Cyprische vraagstuk vormt een Turks nationaal probleem, dat zal worden opgelost overeenkom stig de waardigheid en de eer van het Turkse volk. De Turkse Cyprioten hebben met hun bloed blijk gegeven van hun gehechtheid aan hun ge boortegrond. Zij zullen in Cyprus, hun vaderland, blijven wonen, in vrede en veiligheid en in het ge not van al hun rechten. Turkije is het aan zijn eer verschuldigd te verzekeren dat dit het geval zal zijn. Het zal wellicht lang duren, voordat wij kunnen zeg gen dat deze toestand is bereikt er, ons volk zal er vele offers voor moeten brengen, maar de Turkse natie zal vastbesloten achter haar Cyprische broeders staan", aldus premier Inonu. Htf vervolgde: „Indien de over eenkomsten van Zurich en Lon den te goeder trouw waren uit gevoerd, zou er nu een uitste kende verstandhouding tussen Turkije en Griekenland bestaan, maar dit was niet de opzet. Het is gebleken dat deze akkoorden het voorspel zijn geweest voor een schandelijk bedrog van ons land". Omtrent de houding van Tur- kije's Navo-bondgenoten ver klaarde de Turkse minister-pre sident: „Wij hebben wel eens de indruk gekregen dat onze vrien den hetzij onverschillig bleven hetzij niet op doeltreffende wijze aan hun mening uiting wisten te geven. In de laatste tijd zijn de Ver enigde Staten en Groot-Brittan- nië zich rekenschap gaan geven van het gevaar, dat door de Cy prische crisis wordt geschapen. Turkije acht het noodzakelijk dat zijn bondgenoten zich hun ver bondenheid met ons herinneren en dat zij handelen overeenkom stig de beginselen van recht en rechtvaardigheid. Wij verwach ten dat zij openlijk voor hun me ning zullen uitkomen en dat uit hun optreden zal blijken dat zij onderscheid weten te maken tus sen recht en onrecht", aldus de Turkse eerste minister generaal Ismet Inonu. Vervolgens gaven de woord voerders der voornaamste Turk se partijen hun mening ten beste. Hun toespraken werden vooral gekenmerkt door kritiek op het optreden der V. N.-vredesmacht op Cyprus. De Griekse ambassadeur te Ankara heeft dinsdag monde ling bij de Turkse regering ge protesteerd tegen schending van het Griekse luchtruim. Turkse vliegtuigen zouden namelijk bo ven de eilanden Thodos, Samos en Mytilene hebben gevlogen. In Italië is dinsdagavond om 20 uur het spoorwegpersoneel dat in de communistische vakbewe ging is georganiseerd, voor 24 uur in staking gegaan. De an dere vakbonden doen niet mee aan de actie. Het niet-stakende personeel en militairen onder houden speciale trein- en auto busdiensten. Veertig kilometer ten zuid westen van Saigon is dinsdag een Amerikaans legervliegtuig neergestort. Alle vijftien inzit tenden zijn om het leven geko men. Het zijn vermoedelijk tien Amerikanen en vijfyietname- zen, allen militairen. Het is niet bekend of het neer storten het gevolg is van een mechanisch defect of van com munistisch vuur van de grond af. Prinses Irene en prins Char les Hugues zijn maandagmiddag uit Madrid naar Tenerife, het grootste der Canarische eilanden, vertrokken. Zij zetten hiermee hun huwe lijksreis voort die in Italië is be gonnen en door een verrassend uitstapje naar de Spaanse hoofd stad werd onderbroken. Het staat inmiddels wel vast dat het jonge paar zondagmid dag in een sportvliegtuig wat boven Madrid heen en weer heeft gevlogen zonder in de rich ting van de berg Montejurra te vliegen waar een carlistenbijeen- komst plaats vond. Naar in carlistische kringen in Madrid is vernomen, zouden de prins en de prinses op eigen ini tiatief verstek hebben laten gaan op de carlistische landdag in Montejurra. „Zij zouden trou wens niet de tijd hebben gehad zich naar Montejurra te bege ven", zo werd hieraan toege voegd. Voorts werd vernomen dat het aan Spaanse militairen die de bijeenkomst wilden bijwonen, verboden was in uniform te gaan. Naar aanleiding van dit verbod had generaal Rafael Sarcia Va- lino, de kapitein-generaal van Madrid die in de burgeroorlog het bevel voerde over de carlis tische militairen aan de zijde van generaal Franco, besloten de bij eenkomst niet bij te wonen. Het prinselijk paar kwam maandagavond per vliegtuig in Santa Cruz de Tenerife aan, waar het enke<: dagen zou blijven. Het comité dat zich onder lei ding van dr. J. Gribling te Nij megen beijvert om prinses Irene een geschenk aan te bieden, heeft tot dusver 40.000 gulden ontvangen. Er komen per dag gemiddeld 800 giro-overschrij vingen binnen, aldus dr. Grib ling. Over de aard van het geschenk zal nog contact worden opgeno men met prinses Irene. Tijdens de receptie te Rome heeft het BLIJDE LACH VAN FAMILIE JOHNSON President Johnson, zijn oudste dochter Lynda Bird en zijn echt genote toonden zich goedlachs tijdens een ontvangst in de tuin van het Witte Huis, waar dele gaties naar de conferentie voor de verkiezingscampagne 1964 van democratische vrouwen hun wachting maakten. op- comité-lid dr. Schulte uit Maas tricht een telegram en een brief aan de prinses overhandigd, waarin zij op de hoogte werd ge steld van het werk van het co mité. De minister van buitenlandse zaken van Israël, mevrouw Gol- da Meir, heeft dinsdag in het Is raëlische parlement verklaard, dat de Westduitse regering naar het oordeel van Israël niet on verschillig kan blijven staan' tegenover het feit, „dat negen tien jaar na de val van het Hit- Ier-regime, dat de vernietiging van miljoenen Joden heeft ver oorzaakt, mensen die tot het zelfde volk behoren, bij hande lingen betrokken zijn die Nasser helpen de staat Israël aan te val len, waarin de overlevenden uit die tijd van verschrikking een toevlucht hebben gevonden". De Egyptische president laat steeds weer weten Israël te willen ver nietigen en bedreigt Israël met raketten, die met de hulp van Duitse geleerden zijn vervaar digd, aldus de Israëlische mi nister. Wij hebben nimmer gezegd, dat deze geleerden tjoor de re-, gering in Bonn zijn uitgezonden, maar het is duidelijk dat alleen de Westduitse regerirtg iets kan doen en al het mogelijke moet doen om hun terugkeer te be werkstelligen", zo zei minister Meir. Israël verwacht, dat Bonn zon der verder talmen de maatrege len neemt die nodig zijn om een einde te maken aan de activiteit der Duitse geleerden in Egyp te. Iedere andere houding zal in Israël en in de gehele wereld niet begrepen en niet geaccepteerd worden. Volgens het Israëlische blad „Jedioth Ahronoth" zou premier Levi Esjkol gaarne de Westduit se bondskanselier Ludwig Er- hard ontmoeten voor een. be spreking va nde kwestie van de Duitse geleerden in Egypte en die van de lening van 500 mil-- joen dollar, die door Adenauer aan Ben-Goerion werd toege zegd in 1960, toen beiden nog; spreking van de kwestie van de bedrag zouden de Israëliërs tot dusver nog^^iaar 50 miljoen dollar ontvangen hebben,

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 4