RIJKSLOODSEN WENDEN ZICH TOT MINISTER Vermindering douanetarieven met 50 procent Vruchtenveiling Zeeuwsch-Vlaanderen" had een goed jaar 750,10- 0fl5 -waard! Gelijkstelling op Europees niveau IITBREISING D0WS CHEMISCHE BEDRIJEN m TERREUZEN Eouwvakvakantie 20 juli-1 augiistiis MERHOGIHG RENTE RPS 25,000 Oranje „winkeldochters" GEMEENTERAADSVERGADERINGEN OOST ZEEUWS-VLAANDEREN 9 Woensdag 6 mei i964 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Jaarvergadering in Viissingen GUNSTIGE RESULTATEN BIJ DOW IN 1963 Opwinding voorbij 2 mei t/m 6 juni foto-en film- rr Lezers die schrijven De Nederlandse rijksloodsen, die in Viissingen hun jaarvergade ring hebben gehouden, hebben hun ongenoegen over de nog steeds niet gerealiseerde onregelmatigheidstoeslagen tot uitdrukking ge bracht in een telegram aan de minister van binnenlandse zaken. Het telegram constateert, dat nog steeds geen oplossing is be reikt inzake het probleem van de zogenaamd,in het salaris inge bouwde vergoeding voor het in- vonveniënt van onregelmatig heid in de dienstuitvoering. De rijksloodsen verrichten hun dien sten op onregelmatige tijden en menen een morele aanspraak te hebben op een bevredigende op lossing op korte termijn. „Kruideniers" De verzending van het gram werd voorafgegaan een langdurige discussie. tele- door den de loodsen weer een stipt heidsactie moeten beginnen, zo als reeds eerder is gebeurd, waarop de heer .T. W. Ponte, al gemeen secretaris, onder de aan dacht bracht dat de situatie niet meer dezelfde is als vorig jaar. ,Er hebben uitbreidingen van het personeel plaats gevonden. Bij een stiptheidsactie zouden we wellicht onder de norm van 100 procent moeten gaan werken", aldus de heer Ponte. Gespannen verhouding De voorzitter, de heer C. W. Bernard uit Amsterdam, gaf zijn functie over aan zijn opvolger, de heer J. D. Heuff. In zijn ope ningswoord zei de aftredende voorzitter onder meer: ,,De ver wachtingen voor de toekomst zijn nog steeds hoopvol. De fi nanciële toestand is echter veel slechter. Waarom moet de Ne derlandse loods 50 minder ver dienen dan al zijn Westeuropese collega's? Over de verhouding tussen de loodsen en de commissarissen zei de heer Bernard: „Over liefde voor het vak kan bij de loodsen eigenlijk niet worden gesproken. De verhouding tussen deze lood sen en hun werkgevers is in sommige gevallen nogal eens gespannen". De afdeling Viissingen opper de het idee en bloc ontslag aan te vragen wanneer de toesla gen niet worden toegekend of wanneer de zaak op zijn beloop werd gelaten. „Willen we ge lijkstelling op Europees niveau of blijven we kruideniers", zo riep de heer Kiviets uit. Zijn voorstel werd echter afge wezen. Ook werd geopperd de minister een bepaalde datum te stellen. Wanneer dan nog geen toesla gen zouden zijn toegekend, zou- De omzet van The Dow Chemi cal Company die in 1962 926.2 miljoen bedroeg, is het afgelopen jaar tot 967.7 miljoen toegeno men, terwijl de winst tot $80.7 miljoen (1962: $72.9 miljoen) steeg. De omzet nam toe met '4,5 en de winst met 10 De totale inkomsten van de maatschappij bedroegen in 1963 $989.4 miljoen (1962: $946.4 miljoen). Chemische produkten leverden 48 van deze inkom sten op, plastics 36 bio-pro- dukten 9 en metalen 7 Per aandeel werd in 1963 2.73 (1962: 2.51) winst gemaakt. In 1963 "stóhden 29.523.118 aandelen uit, tegen 29.060.983 in 1962. De toename is een gevolg van de uitkering van een stock-dividend van 2 in mei 1963. In volume was de omzet van Dow in 1963 in de V. S. groter dan in 1962. In-dollars hield de omzet daarmee geen gelijke tred als gevo1 g van bepaalde prijsda lingen. De omzetten in Canada en in overzeese gebieden daar entegen stegen aanzienlijk. Dow zal dit iaar naar schat ting nog ca. $100 miljoen inves teren in uitbreiding van verschil lende bedrijven. Kind bij brand omgekomen Bij een brand in Urk is dins dagmorgen de tweejarige Jelle Hakvoort om het leven gekomen. De brand brak om 8 uur uit in een der buiten het dorp Urk staande houten noodwoningen, bewoond door het gezin Hak voort, man, vrouw en twee kin deren. De moeder was met de twee kinderen thuis, een van hen lag nog in bed. Het vuur greep zo snel om zich heen dat de moeder met een kind van vier jaar de vlammen kon ontvluchten, 't Andere kind de tweejarige Jelle, kwam in de vlammen om. Ijlings toegesnelde omwonen den konden weinig uitrichten en wisten aanvankelijk niet dat er nog een kind in huis was. De brandweer stond door gebrek aan water vrijwel machteloos. Toen er water kwam, konden de aangrenzende huizen die in middels ontruimd waren, behou den. De oorzaak is niet bekend, daar de moeder niet in staat was een verklaring af te leggen. Dow Chemical Internationaal N.V. gaat styreen-acrylo- nitriel copolymeer, dat onder het merk Tyril wordt ver kocht, nu ook in Europa produceren. De fabriek, die dit produkt zal leveren, is een uitbreiding- van Dow's polystyreen-bedrijven, die thans in Terneuzen worden gebouwd. Wanneer met de bouw van de fabriek zal worden begonnen, is nog niet bekend. Tyril styreen-acrylonitriel copolymeer és een va.r Dow's meest succesvolle thermoplastische kunststoffen. Het vindt vooral toepassing daar, waar een hoge mate van glans aan de oppervlakte, taaiheid en chemische en warmte-weerstand zijn vereist. Het materiaal heeft een grote mate van hel derheid en wordt aan de markt gebracht in vele kleuren en pasteltinten. Het fabriekscomplex, dat Dow thans in Terneuzen bouwt, nadert zijn voltooiing. Verwacht wordt, dat het tegen het eind van dit jaar in bedrijf zal zijn. Dit complex produceert organische oxiden, voranol glycol ethers voor urethaan schuim, alkylene-aminen, styron polystyreen, styrofoam en roofmate plastic schuimmateriaal voor isolatie-doeleinden. BETAALDE AANNEMER IN AMSTERDAM ZWARTE LONEN De looncontroledienst in Am sterdam heeft het eerste proces- verbaai in zijn na Pasen begon nen verscherpte actie tegen een grote aannemer in de hoofdstad (J. W. der Meyden N. V.) in han den gesteld van de officier van justitie voor economische delic ten, mr. W. A. J. M. bmit. In dit proces-verbaai wordt de aan nemer ervan beschuldigd in ern stige mate de bepaiingen van de nieuwe C. A. O. voor net bouw bedrijf te hebben overtreden mers ruim 20 procent hogere lo- door ongeveer honderd werkne- nen uit te betalen dan de C.A.O. toestaat. Nog vóór Pinksteren zal de looncontroledienst de processen- veroaai tegen drie andere Am sterdamse aannemers wegens soortgelijke overtredingen depo neren. De dienst heeft ook minder ernstige gevallen van overtre ding uer C. A. O.-bepalingen ge constateerd. Deze zullen t.z.t. met de offiicer van justitie worden Desproken. Het centraal orgaan voor de bouwnijverheid heeft zich ver enigd met het besluit van de voormalige bedrijfsraad voor het bouwbedrijf dat de komende bouwvakvakantie wordt vastge steld in de periode van 20 juli tot 1 augustus. Het centraal orgaan kan aan werkgevers op grond van' be- drijfstechnische of bedrijfseco nomische overwegingen toestem ming geven af te wijken van de ze vakantieperiode. Gisteren is in het staatsblad een koninklijk besluit afgekon digd, waarbij de rente op de ge wone spaarrekeningen van de rijkspostspaarbank met terug werkende kracht per 1 januari 1964 wordt gebracht op 3,24%. Deze rente heeft sedert 1 ja nuari 1958 3 procent bedragen. (Vervolg van pag. 1) Een jaar confereren J. Rey, het Belgische lid van de Europese commissie, somde de vier resultaten op, die de ge meenschap van de Kennedy- ronde verwacht: 1. Een aanzienlijke verminde ring van de belemmeringen in de wereldhandel; 2. een betere organisatie van de wereldmarkten voor het han delsverkeer in landbouwpro- dukten; 3. een bijdrage tot het oplossen van de vraagstukken in het inter-Europees handelsver keer; 4. betere voorwaarden voor de uitvoer van de ontwikkelings landen. Rey zei te verwachten, dat de conferentie niet voor de zomer van het volgend jaar zal kunnen worden beëindigd. Nieuw front van de „zes" De zes landen van de Euro-, pese Economische Gemeenschap hebben later een voorlopig front voor de K^nnedy-ronde hersteld. Frankrijk zal geen nieuw voor stel indienen, dat afwijkt van het standpunt van zijn E. E. G.-part- ners, waartegenover deze op zich hebben genomen op enkele punten aan de Franse wensen tegemoet te komen. Er zullen namens de „zes" amendementen worden voorgesteld, die niet al leen betrekking hebben op het voorstel om een verlaging van 50 procent van de douane-tarie- Vijfentwintig duizend oranje vlaggetjes, door tientallen en thousiaste winkeliers uit het ge hele land besteld kort na de op windende dagen van de verlo ving van prinses Irene in febru ari, gaan in bazars, speelgoedza ken en grootwinkelbedrijven waarschijnlijk een taai leven als „winkeldochters" tegemoet. De vlaggetjes dragen de por tretten van prinses Irene en prins Charles Hugues. Nadat half ebruari 2000 proefexemplaren •aren verzonden, stroomden er Iers voor meer dan 50.000 ."getjes binnen bij de fabri- nt, de Dokkumer vlaggeneen- '!e. Met de produktie werd half l begonnen, maar toen be- •1 werd dat de prinses en verloofde in het buitenland den trouwen, daalde de ani- tempo. De directeur van de vlag- gencentrale, de heer J. G. M. Demes, liet de produktie stilzet ten, maar er waren toen al on geveer 30.000 vlaggetjes ver vaardigd. De fabrikant hield de winke liers aan de koopcontracten, maar beloofde alle moeite te zul len doen om de dundoekj es in het buitenland te slijten. Hij raakte er in Rome bij het huwe lijk van de prinses slechts een paar honderd vlaggetjes kwijt en zijn hoop, dat hij de rest aan de Spaanse carlisten zou kunnen verkopen een gewild artikel voor hun jaarlijkse bijeenkomst op de Montejurra op drie mei, zo dacht hij is nu ook de bodem ingeslagen. De enigen, die nog interesse in de „Irene-Charles"-vlaggetjes tonen, zijn vlaggenverzamelaars ,.io voor de vlaggetjes in een snel en souvenirjagers. ven als basis voor de Kennedy- onderhandelingen te nemen, maar ook op twee andere punten, waartegen de Franse delegatie zijn veto had uitgesproken. De nieuwe formulering, die de E. E. G. zal voorleggen, zal niet meer spreken van een „basis", maar minder positieve bewoor dingen bevatten om te streven naar een halvering van de inter nationale tolrechten. Voorts zal men pm aan de Franse bezwaren tegemoet te komen, wijzigingen aanbrengen in het voorstel, waar in wordt gesproken van maat regelen ten gunste van ontwik kelingslanden. Niet ongunstig ontvangen De heer Marjolin en Rey heb ben als vertegenwoordigers van de Europese Economische Ge meenschap de tekst van het tegenvoorstel van de zes E.E.G.- landen overhandigd aan de lei der van de Amerikaanse delega tie en aan de vertegenwoordiger van de Britse delegatie. Het stuk zou „niet ongunstig" ontvangen zijn. Kritiek op industrielanden Gisteren heeft de heer K. B. Lall als vertegenwoordiger van India het woord gevoerd. Hij zei dat „de meerderheid van de 450 miljoen Indiërs onder materiële omstandigheden leeft die men zich in Europa niet kan voorstellen. Na 12 jaar inspanning is het nationale inkomen van India thans op 70 dollar per jaar per hoofd der bevolking gekomen, maar een kwart van de bevol king geeft voor zijn bestaan slechts 42 dollar per persoon per jaar uit". Onder die omstandigheden heeft India belangstelling voor de zojuist begonnen onderhan delingen. Discriminatie India bekritiseert sterk: 1) de discriminerende beperkingen voor de door India geleverde produkten; 2) de uitsluiting van India van het voordeel van de tariefverlagingen, die de zes lan den van de E. E. G. en de zeven landen van de E. V. A. elk aan hun lid-staten toestaan en 3) de mogelijkheid, die de industrie landen hebben om procedures van dispariteit en uitzondering toe te passen tegenover landen, die samen een derde deel van de wereld vormen. Hij stelt daarom nog grotere verlagingen van invoerrechten voor de uitvoer van de ontwik kelingslanden voor dan voor die van de industrielanden. Ook be pleit hij voorkeursrechten voor de produkten van het derde deel der wereld, te verlenen door de industrielanden. Ook de Argentijnse afgevaar digde had critiek op de hou ding van de industrielanden. Hij wenste dat de behandeling van Iandbouwprodukten tij dens de Kennedy-ronde even gunstig zal zijn als die van in- dustrieprodukten. Hij zag op het moment van de opening der conferentie niets, dat er op duidt dat men rekening zal houden met de belangen van 'de ontwikkelingslanden. HELIKOPTER VAN DE MARINE VERONGELUKT Een dode Maandagmiddag is een Angus- tabell"-helikopter van de Neder landse marine, afkomstig van 't vliegkamp „Valkenburg" in de buurt van het dorp Valkenburg in de Oude Rijn gestort. Een van de inzittendede instructeur adjudant-onderofficier-vlieger A. J. van Dun,-kwam door ver drinking om het leven. De heer van Dun, 43 jaar, gehuwd en va der van drie kinderen, woonde in Katwijk. De twee overige in zittenden werden gewond. Zij werden in het ziekenhuis opge nomen. Foto: Het bergen van de he likopter welke op het water in talloze stukken was uiteengesla gen. Onder een gemeente verstaat men een groep personen, wonend in een bepaald kerkelijk of we reldlijk gebied. Het bestuur van zo'n gemeente bestaat uit een gemeenteraad, die door de kies gerechtigde ingezetenen wordt gekozen. De burgemeester, die door de Koningin wordt be noemd, is voorzitter van de raad. De inwoners van een gemeen te kiezen dus zelf de mensen, die hun gemeenschap voor een bepaalde tijd moeten besturen. Het is een geluk dat de pers in vele gemeenten de raadsver- (Adv.) camera inruil actie Uw oude camera is Informeer ernaar bij uw fotohandelaar! De coöperatieve vruchtenveiling „Zeeuwsch-Vlaanderen" houdt op vrijdag 15 mei a.s. haar jaarvergadering in hotel „Rotterdam" le Terneuzen. Deze vergadering begint 's morgens om 9.30 uur. Na de middagpauze zal de heer P. van Lookeren Campagne, verbon den aan het Instituut voor Tuinbouwtechniek te Wageningen een inleiding houden over „Het intern en extern transport van tuin- bouwprodukten". 1963 viel tocli nog mee In het jaarverslag over 1963, uitgebracht door de raad van commissarissen wordt gezegd dat ondanks de strenge, lange win ter en de ongunstige zomer het uiteindelijk resultaat voor zover het de totale omzet betreft, nog meevalt. Het eerste kwartaal was we gens te lage fruitprijzen en de geringe aanvoer van groenten voor de meeste leden geen beste start. Door de strenge winter viel ook de winterbloemkool weg, waardoor de veilingomzet geen normaal beeld te zien gaf. Het zacht fruit liet door de vele regens ook zeer te wensen over, vooral wat de kwaliteit be treft, terwijl bovendien de prijs van zwarte en rode bessen te leurstellend was. Van hard fruit was er een grote aanvoer met redelijke prijzen, welke bij een betere kwaliteit nog wel hoger hadden kunnen zijn dan het lan delijke gemiddelde. Ook de vroe ge aardappelen en de prinsesse- bonen brachten lage prijzen op. Nieuwe gebouwen In de loop van 1963 begonnen de plannen voor de verplaatsing van de gebouwen vastere vor men aan te nemen. Er was een geregeld contact met het ge meentebestuur van Terneuzen. De aankoop van een geschikt terrein om de nieuwbouwplan- nen te verwezenlijken bleek een allesbehalve eenvoudige zaak te zijn. Eén van de oorzaken hier van is dat de uiteindelijke om vang van de omzet moeilijk te ramen valt, gezien de voortdu rende uitbreiding die de fruit teelt in ons gewest ondergaat. Van de uitbreiding van de fruitteelt èn van de daarmee samenhangende vergroting van de omzet werd een uitgebreide studie gemaakt, die ter goedkeu ring aan de rijkslandbouwcon- sulent voor fruitteelt in Neder land werd voorgelegd. Deze stu die zal mede de grondslag vor men voor het toekomstig beleid. Verzakkingen Met nauwlettende aandacht heeft het bestuur het ontstaan van de verzakkingsschade aan terrein en gebouwen gevolgd en deze onmiddellijk geclaimd via het gemeentebestuur van Ter neuzen bij rijkswaterstaat. De controle oJ*,de toename van de schade is nauwkeurig uitge voerd. Aan het einde van het verslagjaar werd een nieuwe en zwaardere schadeclaim inge diend. Tengevolge van de ver zakkingen is de gasbewaring van de golden delicious in de pas daarvoor ingerichte koelcel niet overeenkomstig de te stellen eisen geweest. De consequenties slagen weergeeft, zodat de „kies gerechtigden" de gangen van de gekozenen kunnen nagaan. We willen ons nu bepalen tot een kleine groep gemeenten, n.l. de gemeenten die zich bevinden aan en ten oosten van het kanaal van Gent naar Terneuzen. Er zijn in dit gebied gemeen ten, waarvoor wij niets anders dan respect kunnen opbrengen voor de manier waarop zij hun gemeenschap besturen. We ne men onder meer ons petje af voor de gemeente Terneuzen, die de geboden kans op het geschik- ste moment en op de geëigendste manier heeft aangegrepen. We kunnen zonder meer zeggen, dat Terneuzen zich kan gaan reke nen tot de groten van Nederland en al beweren jaloerse tongen, dat Terneuzen voorsprekers heeft in Den Haag, dan kunnen wij alleen maar zeggen, dat andere gemeenten hiervoor dan ook maar moeten zorgen, wanneer zoiets mogelijk blijkt te zijn. Terneuzen heeft de kiezers er van weten te overtuigen dat het zich van zijn verantwoordelijke plaats bewust is. Andere gemeenten zijn niet bevoorrecht als Terneuzen, maar de raadsleden zijn zeker ook niet zo bekwaam. De problemen die in andere gemeenteraadsvergade ringen worden aangesneden gren zen vaak aan het belachelijke. Wanneer wij de gemeente St. Jansteen bekijken, dan vragen wij ons af of hier sprake is van een toneelopvoering óf een ver gadering van een gemeente. Het is inderdaad maar een stap van het serieuze naar het belachelij ke, maar waken de raadsleden er wel voor dat die stap niet wordt gezet? Is het niet zo, dat sommige raadsleden de dag na een openbare raadsvergadering de krant inkijken met de bran dende vraag: zou ik er ook weer instaan? Gelukkig is het niet zo gesteld met alle raadsleden en sommige kleine gemeenten geven blijk van de verantwoording, die op hen rust. Wanneer wij de gemeente Vo gelwaarde bekijken onder voor zitterschap van burgemeester P. J. G. Molthoff, dan zien wij, dat ook in een kleine gemeente be langrijke problemen aangesne den worden en op een serieuze manier. De problemen van een kleine gemeenschap zijn wellicht niet zo gecompliceerd als die van een grote gemeente, maar de be-.: langrijkste kwesties van wegen net, winkelsluiting en belastin*; gen zijn voor een gemeente Vogelwaarde niet minder serieus dan het probleem van een kern gemeente voor Terneuzen. We nemen dan ook ons petje af voor Vogelwaarde en zijn bestuurs leden. De gemeente Koewacht neemt, het niet zo nauw met de proble men van de gemeente. Wat be treft de subsidies, te geven aan de verenigingen van hun kiezers, die beschouwt men als narig heden. Een subsidie voor de E.H.B.O. wil men afwimpelen met de woorden „Ze komen toch al tijd te laat". Ook Zuiddorpe neemt het zo nauw niet en pro beert al het geld maar op te ma ken voor men bij een andere gemeente wordt ingedeeld. Een gemeente die heel belang rijk zou kunnen zijn, heeft al veel kansen voorbij laten gaan. Misschien wegens scheuren in een katholieke fractie of proble men van andere aard, zoals het rooien van bomen, plaatsen van banken en aanklagen van wet houders, terecht of ten onrechte: n.l. de gemeente Sas van Gent. Hulst begrijpt zijn verantwoor ding wellicht helemaal niet. Wan neer men gekozen is door een aantal kiezers dan is men dus verplicht zijn taak op zich te nemen ook als men behoort bij een fractie waartoe men niet wil behoren. Het zou zo moeten zijn dat ongeacht politieke stroming of godsdienst een gemeenteraad een geheel moet vormen en het is altijd al zo geweest, dat alleen met vereende krachten iets ge presteerd kan worden. Men heeft soms geen tijd voor problemen op belangrijk gebied, daar men vastzit aan ruzietjes en moeilijk heden onderling. P. A. FRUYTIER. daarvan zullen eerst over enige weken in hun volle omvang kun nen worden overzien. Agenda Na de voorlezing der notulen volgen de mededelingen en de ingekomen stukken en het jaar verslag en rekening en verant woording over 1963. Het bestuur stelt daarbij voor het netto batig saldo, groot 9959,84 toe te voe gen aan de algemene reserve. De heren dr. ir. J. P. M. van der Wolf, I. de Zwarte en G. Cerpentier zijn aan de beurt van aftreden. Behalve de heer De Zwarte stellen de beide overigen zich herkiesbaar. Door het aftre den van de heer A. van Hoeve moet in een vacature worden voorzien. Aftredend en niet herkiesbaar in de raad van commissarissen is de heer B. Eggermont. Vervolgens zal het bestuur met een voorstel komen om te be sluiten tot het aankopen van een perceel industrieterrein, gelegen nabij Driewegen ter grootte van ongeveer 5 ha van de gemeente Terneuzen tegen de prijs van ongeveer 11 per m2 en tot het nemen van een optie op een aan grenzend terrein ter grootte van eveneens 5 ha en tot het stichten van de nodige gebouwen. DE ANDEREN ELEVEN WEG Met 3830 tegen 3484 stemmen is de communistische kandidaat, Harry Clayden, gekozen tot voor zitter van de „coöperatieve ver eniging Londen". Deze vereni ging telt 1,3 miljoen leden en heeft 700 warenhuizen met een jaarlijkse omzet van 60 miljoen pond (600 miljoen gulden).

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3