Vermindering douanetarieven met 50 procent Nationale herdenking in Amsterdam RADIO DE KOCk Frankrijk zet E.E.G.-partners de voet dwars Slecht begin van Kennedy-ronde HET WEER KONINGIN LEGDE KRANS BIJ MONUMENT OP DE DAM .Franse lokomotieven naar Gnba WOENSDAG 8 MEI 1964 20e Jaargang - No. 62^4 Weerbericht Hoogwater Zon-en Maanstanden MEDEDELING DODENHERDENKING IN AMSTERDAM (Zie verder pag. 3) KENNEDY-E V?DE IN GENEVE BEGONNEN "FranKering bij abonnement: Temeuzen -pireoteur-Hoofredaeteur: I. van <3e Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 'Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties): 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermeldng: Brieven onder nummer, of „AdreS Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. De eerste dag van de Kennedy-ondevhandelingen in Genève is voor de zes landen van de Europese Economische Gemeenschap slecht begonnen. Als enige van de „zes" heeft Frankrijk geweigerd het Amerikaanse voorstel te aanvaarden voor een verlaging met 50 van de internationale douanetarieven als basis voor de be sprekingen. Weliswaar kondigde de Amerikaanse speciale afgevaardigde voor handelsbesprekingen, Christian Herter, op de openingszitting aan, dat „overeenstemming bestaat om de onderhandelingen te baseren op een vermindering van de douanetarieven met 50 maar kort daarvóór had Frankrijk op een voorbereidende verga dering met zijn vijf E. E. G.-partners laten weten, dat het dit niet wenst te aanvaarden. Meer dan 250 afgevaardigden uit ruim 40 landen woonden de opening van de conferentie bij, waaraan bijna 18 maanden tech nische voorbereidingen vooraf zijn gegaan. De onderhandelingen, die een gevolg zijn van de op initiatief van wijlen president Ken nedy tot stand gekomen „Trade Extentionact" in 1962 en daarom zijn naam dragen, hebben tot doel te komen tot een belangrijke vrijmaking van de wereldhandel door internationale verlagingen van de douanetarieven en het afbreken van andere handelsbelem meringen. Zoals de Amerikaanse onderhandelaar Herter zei, kan de Kennedy-ronde worden tot „de meest omvattende en vrucht baarste onderhandelingen in de geschiedenis van de Gatt" (de algemene overeenkomst voor tarieven en handelsorganisatie bij wie de leiding berust). medegedeeld door het K. N. M. I. geldig tot hedenavond. Overwegend droog. Opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Matige af en toe vrij krachtige zuidweste lijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. WOENSDAG 6 MEI v.m. n.m. Breskens 9.04 9.33 Terneuzen 9.39 10.08 Hansweertt 10.19 10.48 Walsoorden 10.29 10.58 DONDERDAG 7 MEI v.m. n.m. Breskens 10.18 10.45 •Terneuzen 10.53 11.20 Hansweert 11.33 12.00 Walsoorden 11.43 12.10 VRIJDAG 8 MEI v.m. Breskens Terneuzen Hansweert t Walsoorden 11.25 0.40 0.50 n.m. 11.27 12.02 12.42 12.52 ZON MAAN op onder op onder Mei 6 5.02 20.13 3.21 '13.00 7 5.00 20.14 3.44 14.17 8 4.58 20.16 4.04 15.36 9 4.56 20.18 4.23 16.58 10 4.55 20.19 4.43 18.23 11 4.53 20.21 5.05 19.51 12 4.51 20.22 5.32 21.19 13 4.50 20.24 6.05 22.44 14 4.48 20.26 6.49 23.58 15 4.47 20.27 7.46 OPKLARINGEN. Het K.N.M.I. deelt mede: Een rug van hogeluchtdruk, die zich uitstrekt van Spanje over Frankrijk naar ons land, bracht tijdelijk een weersver- betering. De buiigheid werd on derdrukt en er kwamen flinke opklaringen voor. Ook vandaag zal het weer een groot deel van de dag nog door een rug van hogeluchtdruk wor den bepaald. Er zullen opkla ringen voorkomen. Een randsto- ring van de depressie ten zuiden van IJsland trekt over Schotland naar de Noordzee. Deze kan in de komende 24 uur dicht langs ons land trekken en de kans op een bui tijdelijk doen toenemen. De wind zal matig en af en toe vrij krachtig zijn uit zuidweste lijke richtingen, terwijl de tem peraturen ongeveer op hetzelfde niveau blijven. De vooruitzichten voor Hemel vaartsdag zijn nog onzeker. In verband met Hemelvaartsdag zal ons eerstvolgend nummer vrijdagmorgen verschijnen. Advertenties voor dit nummer kunnen worden ingewacht tot hedenmiddag 2 uur. RED. In Amsterdam zijn maan dagmiddag in de oude Lutherse kerk, de Nieuwe Zijds-kapel en de Oude Kerk diensten gehouden ter herdenking van alle geval lenen uit de tweede wereld oorlog. Aan deze nationale herdenking werd deelgeno men door vele autoriteiten en ongeveer 3000 nabe staanden, die zich na de diensten in stille stoeten naar het nationale monu ment op de Dam begaven. Onder de 300 genodigden in de Lutherse kerk bevonden zich o.m. de minister-president mr. Marijnen; de minister van defen sie P. de Jong; de voorzitter van de Eerste Kamer mr. J. Jonkman; de drie staatssecretarissen van defensie; de vice-president van de raad van state dr. L. Beel; de voorzitter van het comité na tionale herdenking mr. A. Roos- jen. In de Lutherse kerk las opper rabbijn A. Schuster Psalm 62 voor. Legerpredikant C. M. Graafstal zei in een toespraak dat de wereld in de jaren 1940 45 door een donkere tunnel is gegaan, waardoor velen het licht niet meer hebben gezien. De nationale herdenking achtte hij van belang, omdat de gebeur tenissen. uit de oorlog aan de historie worden doorgegeven. „EEN GEDEGENEERD MAN" „In 1933 kwam er een gedege nereerd man met de kiemen der waanzin reeds in zich op het we- slag om de nieuwe wereld nog niet. Onze gevallenen hebben voor dit doel hun leven geof ferd". De dienst werd besloten met gebed door pater dr. J. Gott- schalk en het zingen van 't zes de couplet van het Wilhelmus. Ook in de Oude Kerk en de Nieuwe Zijds-kapel werd het woord gevoerd door een rabbijn, een legerpredikant en een pries ter. PROVINCIEVLAGGEN Rond het monument op de Dam hingen aan de vlaggemas- ten de elf provincievlaggen en de nationale driekleur halfstok en stonden erewachten van de voormalige binnenlandse strijd krachten, het veteranenlegioen Nederland en de zee-, land- en luchtmacht aangetreden. Op de trottoirs en het middendamter- rein hadden zich een paar dui zend Amsterdammers achter de afzettingshekken opgesteld. Om vier uur arriveerden koningin Juliana en prins Bernhard bij het monument waar zij ontvan gen werden door premier Marij nen, de wnd. burgemeester van de hoofdstad, wethouder mr. F. H. C. van Wijck, en de voorzit ters van het comité nationale herdenking militaire gevallenen en de commissie nationale her denking, mr. A. B. Roosjen en dr. J. C. Hooykaas. ARONSKELKEN Nadat de acteur Rob de Vries het 9e en 12e couplet van het Wilhelmus had gedecla meerd legden koningin en prins als eersten een groce krans van witte aronskelken met linten in de nationale kleuren aan de voet van de rale staf een krans. Vervolgens werden tijdens het spelen van koraalmuziek 31 kransen gelegd door vertegenwoordigers van verschillende organisaties van oud-militairen, verzetsorganisa ties e.d. Na het taptoesignaal werd één minuut stilte in acht genomen, waarna het volkslied werd gespeeld, dat de duizenden op de Dam meezongen. Tijdens het Wilhelmus was de nationale driekleur in top gehesen. Bege leid door mr. Roosjen en dr. Hooykaas openden koningin en prins daarna het défilé langs het monument, gevolgd door de bur gerlijke en militaire autoriteiten en de nabestaanden der gevalle nen. LAWAAI VAN VLIEGTUIGEN Om kwart voor acht hadden zich duizenden mensen op de Dam verzameld. Zoals ieder jaar vormde de twee minuten stilte weer het indrukwekkende hoog tepunt van deze herdenkings bijeenkomst. De stilte werd ge volgd door het gezamenlijk zin gen van het eerste en zesde cou plet van het Wilhelmus onder begeleiding van de politiekapel. Vervolgens hield de waarne mend burgemeester van Amster dam een toespraak en declameer de mevrouw Annie Schuitema enkele gedichten uit de verzets poëzie. De bijeenkomst werd besloten met het leggen van kransen en een défilé door nabestaanden van oorlogsslachtoffers. Mr. van Wijck en mevrouw Schuitema moesten hun woorden enkele malen onderbreken door het la waai van overkomende vliegtui gen. Terneuzen Telefoon 3128 In welingelichte kringen te Parijs wordt vernomen, dat een Franse fabriek twintig diesel- lokomotieven aan Cuba zal leve ren. De levering geschiedt op driejarig krediet. De Franse re gering heeft zich jegens de fa briek garant gesteld voor de be taling. De Franse fabriek Brissoneau et Lotz heeft meegedeeld dat Cuba er nog tien extra betrek ken. Het gaat om een bedrag van vier miljoen dollar. Evenals Engeland heeft Frank rijk geweigerd mee te doen aan de Amerikaanse handelsboycot van Cuba. Enkele dagen geleden heeft iemand van het Ameri kaanse departement van buiten landse zaken meegedeeld dat Amerika krachtiger dan tot dus ver tracht de Navo-landen af te brengen van handel met Cuba. Amerika is tegen de leverantie van lomotieven aan Castro en heeft dat Frankrijk en andere landen laten weten. Al eerder dit jaar heeft een Franse fabriek een contract met Cuba gesloten voor de levering van 300 vrachtauto's. Ook die transactie heeft de steun van de Franse overheid. In maart sloot de Britse fa briek Leyland Motors een con tract met Cuba voor de levering van 450 autobussen, waarmee 'n bedrag van veertig miljoen gul den is gemoeid. Vorige week zei de Amerikaanse president John son dat hij „uiterst bezorgd" was over de Britse handel met Cuba. Frankrijk verliet bijeenkomst De Franse afwijzing geschied de op een afzonderlijke vergade ring van de zes landen van de E. E. G., die kort vóór de plech tige opening werd gehouden. Er zou een ontwerp-besluit worden besproken, dat aan alle deelne mers van de conferentie was voorgelegd en waarin werd ge zegd, dat „de onderhandelingen zullen beginnen op basis van een verlaging van de douanetarieven met 50 procent, waarbij de mo gelijkheid werd opengelaten dat voor bepaalde produkten, waar van de huidige tarieven tussen de verschillende landen ver uit- eenlopèn, dit percentage lager zal kunnen zijn. De Franse delegatie wenste dit voorstel zelfs niet te be spreken en verliet de bijeen komst na zijn E. E. G.-partners te hebben aangekondigd, dat er een nieuw voorstel van Frankrijk zal komen. Nederland contra Frankrijk Van de E. E. G.-landen was Nederland het enige, dat zich openlijk tegen de Franse houding keerde. De Nederlandse minister van economische zaken, prof. dr. J. E. Andriessen, verklaarde dat „Nederland hecht aan een hal vering van de douanerechten" als basis voor de Kennedy-onder- handelingen en dat op dit uit gangspunt „zo weinig mogelijk uitzonderingen" dienen te wor den gemaakt. Minister Andriessen was be gonnen met de nadruk te leggen op het grote belang dat de Ne derlandse regering aan het wel slagen van de conferentie hecht. „Handel en scheepvaart zijn door de geschiedenis heen de ba sis geweest van het Nederland se economische leven en elke poging om de overblijvende hin derpalen daarvoor weg te nemen en de verdere uitbreiding te be vorderen, heeft onze volledige steun", aldus de minister. Hij sprak voorts over het „vi tale belang" van de onderhan delingen voor de ontwikkelings landen. Hij zei ervan overtuigd te zijn, dat de Kennedy-ronde de „beste, zo niet de enige ge legenheid" zal vormen om ont wikkelingslanden werkelijke mo gelijkheden te bieden voor het afzetten van een grote verschei denheid van produkten. „Indien wij deze kans om de handelsvoorwaarden te verbete ren, niet aangrijpen in een zo groot mogelijke mate en voor alle betrokken landen, betwijfel ik of er ooit nog een kans zal zijn om dat te bereiken, zei prof. Andriessen. In het Palais Electoral in Genève zijn maandag de tariefonderhan delingen van de z.g. Kennedy- ronde van de G. A. T. T. begon nen. De foto geeft een overzicht tijdens de openingszitting, waar bij 42 landen vertegenwoordigd waren. fAdV« Noordstraat 102 reldtoneel. Hij kreeg de macht over blinde volgelingen en ge wapende S. S.- en S.A.-pubers. Velen hebben dit niet genomen en gestreden met of zonder wa pens" aldus ds. Graafstal. „De oorlog is gewonnen, maar de pyloon neer. Daarna volgden premier Ma- rijnen en minister de Jong met een krans namens de regering. De voorzitter van het comité verenigde chefs van staven leg de tezamen met de chefs der ma rine-, luchtmacht- en de gene- Een overzicht van de Dam bij het Nationaal Monument in Am sterdam tijdens de plechtige do denherdenking van maandag middag, welke werd bijgewoond door H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1