Vijftigduizend Carlisten wachten vergeefs op Charles-Hughues en Irene Twee aanslagen in Saigon HET WEER NATIONALE HERDENKING 4 MEI HELIKOPTER VERONGELUKT Zuidarabische federatie wil Britse hulp Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden PERMANENTE N.A.V.O.-RAAD BESPRAK KWESTIE-CYPRUS DE GAULLE GAAT GOED VOORUIT ACHT AMERIKANEN GEWOND 1 dode; 2 gewonden Eigenaar rampboot gearresteerd Negers levend verbrand bij Johannesburg Frankering bij abonnement: Terneuzen Dïrecteur-Hoofredaeteur: I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—5? Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maan f2.per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. VRIJE ZEEUW Maandag 4 Dinsdag 5 Mei 1964 20e Jaargang - No. 6203 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermeldng: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Vijftigduizend Carlisten hun rode baretten hebben zon dag op de top van de Montejur- ra in Noord-Spanje vergeefs ge wacht op de komst van Prinses Irene en haar echtgenoot, Prins Charles Hughues van Bourbon Parma. Twee speciale auto's, geschikt voor het rijden over ruw terrein, zijn meer dan een half uur aan de voet van de nabij Pamplona gelegen Montejurra in gereed heid gehouden. Toen kwam een somber kijkende Jose Maria Va- liente, een van de voornaamste carlistenleiders, met de mede deling dat het prinselijke paar de bijeenkomst niet zou bijwo nen. Daarop werden andere voor aanstaande figuren uit de carlis- tische beweging naar de top van metde berg gebracht. Kort daarna verscheen echter een licht éénmotorig vliegtuig boven de Montejurra. Het groet te door middel van de vleugels, hetgeen luide toejuichingen on der de carlisten teweegbracht. Zij meenden dat het prinselijk paar zich mogelijk in dit toestel zou bevinden. WISSELVALLIG Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in West-Europa wordt bepaald door 'n depressie, waar van de kern tussen IJsland en Schotland ligt. Het bijbehorende fronten systeem passeerde zondag met flinke regenval ons land. Daarna voerde vrij krachtige zuidweste lijke winden drogere en enigs zins onstabiele lucht naar ons land waarin naast opklaringen plaatselijk enkele buien voorko men. In het front dat de begren zing van deze lucht vormt, ko men verschillende storingen voor. Eén ervan trok vanmorgen met wat regen over Frankrijk naar het oosten. Een volgende werd ten noorden van de Azoren aangetroffen. Deze storing zal waarschijnlijk dicht langs ons land komen en tijdelijk enige regen of enkel buien veroorzaken. Voor en na het passeren van de storing zul len opklaringen voorkomen. Het weer behoudt dus een wisselval lig karakter. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot dinsdagavond. Enkele buien Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. MAANDAG 4 MEI v.m. n.m. 6.45 7.08 7.20 7.43 8.00 8.23 8.10 8.33 LUITENANT CHARLES Prinses Irene en Prins Char les zijn zondagochtend inderdaad met een licht vliegtuig (Prins Charles in luitenant van de Franse luchtmacht) van 't vlieg veld van de Madrilleense vlieg club opgestegen om daar ander half uur later weer te landen. Deskundigen betwijfen of zij in die tijd de zeshonderd km van Madrid naar de Monte jurra en terug hebben afge legd. Prinses Irene en Prins Charles zijn zaterdagavond laat uit Rome in Madrid aangekomen. Van be trouwbare zijde werd vernomen dat de Spaanse regering Prins Charles zou hebben meegedeeld dat zij gekant was tegen het bij* wonen van de jaarlijkse carlis- tenbijeenkomst op de Monte jurra. „HUN VOLK".... De massabijeenkomst stond onder leiding van prinses Cecile, een zuster van Charles Hugues. Zij las drie boodschappen voor: de eerste van haar vader, prins Xavier, vervolgens een van Prins Charles en tenslotte Prinses Ire ne, die „Prinses van Asturië" werd genoemd. Uit het voorlezen van deze boodschappen begrepen de carlisten dat de jongegehuw- den niet zouden komen. Kort tevoren was nog via luidsprekers gezegd, dat „hunne koninklijke hoogheden" weldra temidden van „hun volk" zouden zijn. Vervolgens gaf de secretaris van Prins Charles, Ramon Ma- so, uiting aan zijn leedwezen over het standpunt van de Nederland se regering tegenover de prins en de houding van zekere leden van de regering van generaal Franco, die meer op de hand zijn van don Juan, de pretendent van de „legitimistische" monarchis ten. Later, aan het einde van een banket dat in Estella werd gegeven, deden carlistische lei ders heftige aanvallen op hen die de „liberale monarchie" be lichaamd in don Juan, willen her stellen. Estella was de oude hoofdstad van Carlos de zevende, de „car listische kpning" die in 1872 een opstand leidde. NAAR DE CANARISCHE EILANDEN Zondagavond woonden de prins en prinses in een kerk in het centrum van Madrid de mis bij. Beiden gingen ter communie. Vandaar werd het echtpaar te Santa Cruz op Te- nerife het grootste eiland van de Canarische eilanden verwacht. Prinses Irene verklaarde in (Adv.) Carlisten bijeen op Montejurra Een beeld van de grote samen komst, die de carlisten zondag hebben gehouden op de Monte jurra bij de Spaanse stad Pam plona. Op de spandoeken die zij meevoeren staat „Met Holland ja, met zijn regering nee!", „Leve don Carlos", „Leve Prins Bern- hard" en „Leve Koningin Ju liana". haar boodschap tot de carlisti sche landdag o.a.: „Ik zal vol gend jaar bij u zijn". Haar echt genoot gaf als zijn mening, dat de carlisten eens zullen overwin nen. DE „KROONPRINS" Eén der deelnemers aan de bijeenkomst op de Montejurra heeft verklaard dat Prins Char les wegens motorstoring naar Madrid had moeten terugkeren. Een ander zei dat hij en Prinses Irene per auto uit Madrid naar de Montejurra waren vertrok ken, maar dat zij naar de Spaan hoofdstad waren teruggeroepen. Er werden ondanks de afwezig heid van de carlistische „kroon prins" en zijn echtgenote tien duizenden heildronken op het prinselijke paar uitgebracht. De bijeenkomst begon met een mis, die op de top van de 1370 meter hoge Montejurra werd op gedragen ter nagedachtenis van de in Spaanse burgeroorlogen gevallen carlisten. Daarop werden in de open lucht grote boerenbroden en ge roosterd lamsvlees verorberd. PAMFLETTEN De weg naar de top van de Montejurra was bezaaid met pamfletten, waarin de carlisten werden gewaarschuwd op hun hoede te zijn voor de „kapitalis- tisch-liberale vijand die, woe dend over het glorierijke huwe lijk van Prins Charles, er thans Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden DINSDAG 5 MEI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 7.50 8.17 8.25 8.52 9.05 9.32 9.15 9.42 Mei ZON MAAN op onder op ondei 4 5.05 20.09 2.24 10.37 5 5.03 00.11 2.55 11.46 Op verzoek van de Turkse regering is zaterdagmiddag de permanente Navo-raad in Parijs President De Gaulle heeft za terdag voor het eerst sinds zijn terugkeer in het Elysée na zijn operatie premier Pompidou ont vangen. Het onderhoud duurde ongeveer drie kwartier. Na af loop deelde de Franse premier mee, dat de toestand van de president hem zeer goed leek. Kringen die in nauw contact staan met het bureau van de president, deelden zaterdag mee, dat het zo goed als zeker is dat De Gaulle woensdag een bijeen komst van het kabinet zal voor zitten. Daarna zal hij enkele da gen rust nemen in zijn woning te Colombey-les-deux-Ëglises. in bijzondere zitting bijeengeko men ter bespreking van de kwes- tie-Cyprus. Het overleg duurde 1 uur. Over het verloop van de besprekingen is niets meege deeld. De secretaris-generaal van de Navo, mr. D. U. Stikker, die vrijdag pas van besprekingen in Athene en Ankara naar Parijs was teruggekeerd, zat de bijeen komst voor. Kort vóór het overleg begon werd vernomen, dat de perma nente afgevaardigde van Grie kenland bij de Navo, Talamas, zich tegen behandeling van de kwestie-Cyprus door de Navo zou verzetten, omdat deze zaak reeds voor de Veiligheidraad van de Ver. Naties is gebracht. GEEN RESOLUTIE Mr. Stikker zei ongerust te zijn over de ernstige toestand die zou ontstaan wanneer de be trekkingen tussen Griekenland en Turkije slechter zou worden. De Turkse afgevaardigde, Nuri Birgi, was van mening dat het verdrag dat door Griekenland, Turkije en Engeland is onder tekend, voorziet in interventie op het eiland wanneer dat nodig is. Hij gaf echter de voorkeur aan de goede diensten van de Navo. De Griekse afgevaardigde Christian Palamas oordeelde dat het verdrag niet in militaire in terventie voorziet. Militaire in terventie is volgens hem tegen het handvest van de Ver. Naties. De gesprekken verliepen hefti ger dan bij vorige gelegenheden, zeiden welingelichte kringen. Mr. Stikker heeft Ankara en Athene bezocht om te trachten beide partijen te verzoenen. Hij schijnt daarin niet geslaagd te zijn, gezien het verzoek van Turkije de permanente Navo- raad in bijzondere zitting bijeen te roepen. In kringen rond de Turkse af vaardiging werd het overleg in formeel genoemd. Het was niet tot een officiële resolutie of ver klaring gekomen. Acht Amerikanen werden za terdagavond bij een granaatont ploffing gewond, zo is uit of ficiële bron vernomen. Dit was de tweede aanslag van zaterdag in de Zuidvietnamese hoofdstad, 's Morgens was in de haven van Saigon het 15.000 ton metende Amerikaanse transportschip „Card" door een ontploffing ge troffen. Daarbij vielen geen slachtoffers. De Zuidvietnamese pers be richtte, dat in Saigon tweehon derd verdachte elementen waren gearresteerd. Gat van acht meter De ontploffing van zaterdag morgen sloeg een gat van 8 x 1 meter in het vliegdekschip, enkele meters onder de water lijn. De „Card" is eigendom van het Amerikaanse ministe rie van defensie en heeft een burgerbemanning van onge veer 70 koppen. (Adv.) DAT.OOK VAKKLEDING op uit is moeilijkheden tussen de carlisten en generaal Franco te veroorzaken". Aan de voet van de Monte jurra kon men autobussen uit alle delen van Spanje zien, waar op leuzen waren aangebracht, waarin trouw werd gezworen aan „koning Xavier". VIER „CONCURRENTEN" Don Jaime de Bourbon, hertog van Segovia en oudste zoon van wijlen koning Alfonso de der tiende van Spanje, heeft zondag in zijn Parijse woning tegenover journalisten verklaard dat hij voortaan niet slechts in de lijn der Bourbons, doch ook in die der carlisten aanspraken zal doen gelden op de Spaanse troon. Om zijn aanspraken in de carlistische lijn te onderstrepen zal hij in het vervolg ook de titel van „hertog van Madrid" voeren. Men weet dat prins Xavier van BourbonParma deze titel aan zijn zoon Charles Hugues heeft verleend vóór hij in het huwelijk trad met Prinses Irene. Er zijn nu dus twee kandidaten der Bourbons (don Juan van Bour bon en don Jaime van Bourbon) en twee der carlisten (Prins Charles Hugues van Bourbon Parma en don Jaime van Bour bon) voor de Spaanse troon. Don Jaime, die het hoofd is van het huis Bourbon, is hier mede teruggekomen van zijn be sluit om ten gunste van zijn jon gere broer don Juan, graaf van Barcelona, zijn aanspraken op de Spaanse troon prijs te geven. Hij deelde mede dit gedaan te hebben naar aanleiding van een verklaring, die prinses Alice van Bourbon, een dochter van de carlistische troonpretendent Car los de zoVende, die in 1872 aan het hoofd van car'iisticrhe een heden, vergeefs gepoogd heeft zich van de Spaanse troon mees ter te maken, dezer dagen tegen over een Madrilleense notaris heeft afgelegd. Volgens don Jaime heeft prin ses Alice verzekerd dat na het overlijden in 1936 van de „laat ste carlistische troonpredendent, prins Alfonso Carlos van Bour bon" en na de dood van ex-ko- ning Alfonso de dertiende „de carlistische troonopvolgingsaan spraken volgens het door de car listen zelf aangehangen beginsel van de rechtstreekse mannelijke troonsopvolging thans zijn over gegaan op don Jaime van Bour bon en wel in zijn hoedanigheid van oudste zoon van Alfonso de dertiende". mandant van het marinehospi taal, legden een krans van witte aronskelken met een rood-wit- blauw lint. Tweehonderd Haarlemse schoolkinderen waren bij de plechtigheid aanwezig. Vanmid dag hebben driehonderd school kinderen op alle graven bloemen gelegd. Duizenden oranje tulpen sie ren de graven op het militaire kerkhof op de Grebbeberg, waar vanmorgen om elf uur de cen trale herdenkingsplechtigheid plaats vond voor de landmacht. Een kleine groep nabestaanden van de gevallenen in de meida gen bevonden zich onder de be langstellenden. De militaire kapel verleende muzikale medewerking. De aal moezenier, toegevoegd aan de hoofdlegeraalmoezenier G. J. M. Wentholt, hield een korte toe spraak en de hoofdlegerpredi- kant ds. B. A. Bos ging voor in gebed. Aan het slot van de plechtigheid werden vele kran sen gelegd, o.a. door de chef van de generale staf luitenant-gene raal F. van der Veen, die daar bij geassisteerd werd door de generaal-majoor Thijssen na mens de chef luchtmachtstaf en door commandeur De Jonge van Ellemeet van de chef marine staf. De herdenking werd besloten met het spelen van het volks lied. De erebegraafplaats aan de zeeweg in Overveen, waar enige honderden slachtoffers van het verzet hun laatste rustplaats kre gen en waarheen vanavond om zeven uur een stille tocht zal worsen gemaakt, was vanmor gen reeds het middelpunt van een herdenkingsbijeenkomst. De heer G. ten Hoopte, opzich ter van de begraafplaats, legde een krans namens de „Stichting 1940-45", die behalve de zorg voor verzetsslachtoffers tevens de zorg voor deze begraafplaats heeft. De marine was hierbij verte genwoordigd door een deputatie van vaste bemanning en burger personeel van het marinehospi taal in Overveen. Kolonel C. Mets en overste N. Julsink, de huidige en de toekomstige com- Het schip was enkele dagen geleden in Saigon aangekomen met nieuwe vliegtuigen voor de Zuidvietnamese regering en zou zaterdagmiddag weer vertrek ken met een lading oude hef- schroefvliegtuigen. De „Card" was oorspronkelijk een koop vaardijschip maar het is in de oorlog omgebouwd tot een vlieg dekschip. De ontploffing deed zich midscheeps voor tussen het schip en de pier. De pier zelf is zwaar beschadigd. 100 Zuidvietnamezen gesneuveld Intussen werd vernomen, dat 40 km ten n. w. van Saigon ruim 100 Zuidvietnamese militairen in een gevecht met Vietcong-rebel- len zjjn gesneuveld. Volgens mi litaire kringen begeleidden deze militairen arbeiders die door de communistische guerrillastrijders op een verkeersweg aangebrach te obstakels moesten opruimen. Een groot aantal wapens viel in handen van de rebellen. Vanmiddag omstreeks kwart voor drie is een „Augustabell"- helikopter van de marine, af komstig van 't vliegkamp „Val kenburg" in de nabijheid van het dorp Valkenburg in de Oude Rijn gestort. Een van de inzit tenden kwam hierbij om het leven. Twee andere werden ge wond. De eigenaar van de motorboot die ter hoogte van Marsala aan sde westpunt van Sicilië in zee omsloeg als gevolg waarvan zeventien inzittenden, onder wie zestien kinderen, verdronken, is gearresteerd. De boot had naar het schijnt reeds een jaar ge leden uit de vaart moeten wor den genomen. In de nederzetting Alexandra op tien km van Johannesburg zijn zaterdag zes jonge negers levend verbrand, terwijl er acht zware brandwonden opliepen. Volgens een woordvoerder van de politie was de brand ontstaan, doordat er een steen door een ruit werd gegooid waardoor een brandende kaars in een stapel papier terechtkwam. Toen de ne gers het thuis trachtten te ver laten, hielden andere negers ge wapend met messen en bijlen hen tegen. Vijf van de slacht offers waren leden van een voet balploeg die een feestje vierden. Volgens één van de gewonden had een der deelnemers aan het feest opgemerkt, dat enige man nen bezig waren met een in braak in het belendende huis. De inbrekers hadden, toen zij zich gerealiseerd hadden dat zij waren ontdekt, een steen door de ruit gegooid met het gemelde nood lottige gevolg. De regering van de Zuidarabi sche federatie heeft Groot-Brit- tannië om militaire hulp ver zocht teneinde de orde in de strook langs de grens met de re publiek Jemen te kunnen hand haven. Dit is meegedeeld door een woordvoerder van het Britse opperbevel in het Midden-Oos ten. Hij zei dat twee groepen opstandelingen, naar schatting 500 man, het verkeer op de weg tussen Dhala en Aden belemme ren. Tegen deze door Jemen ge organiseerde geweldpleging is het leger niet opgewassen, aldus de Britse woordvoerder. Het verzoek van de Zuidarabi sche federatie betreft uitbreiding van de Britse militaire hulp. Vorige week kwam een Britse majoor om het leven en werden twee officieren gewond toen een landmijn in dit gebied ontplofte. Twee Britse militairen worden vermist na een botsing met leden van een opstandige stam op 95 km ten noorden van Aden. Het Britse ministerie van De fensie heeft meegedeeld, dat een infanteriebataljon naar Aden zal worden gezonden naar aanlei ding van het verzoek van de re gering van de Zuidarabische fe deratie om meer militaire hulp. Zondag bestookten Britse vlieg tuigen en zware artillerie de po sities van de opstandelingen, die volgens een Britse militaire woordvoerder in Aden een ern stige bedreiging vormen voor de verbindingen tussen Aden en Dhala. De rebellen zouden min stens 700 man sterk zijn, goed bewapend en uitstekend georga niseerd. De weg van Aden naar Dhala, die 100 km lang is, wordt ge bruikt door pelgrims op weg naar Mekka. Er patrouilleren pantserwagens om overvallen te voorkomen. De opstandelingen hebben al enkele malen land mijnen op deze weg gelegd. Volgens de commandant van de Britse landstrijdkrachten in het Midden-Oosten, generaal- majoor Cubbon, zijn twee Britse militairen, die in het grensgebied van Jemen waren gesneuveld, onthoofd, waarna hun hoofden op stokken werden gestoken en tentoongesteld in Taiz, een van de twee hoofdsteden van Jemen. I

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1