Het Stoffenpaleis heeft weer HET STOFFENPALEIS Een pittige zuster Binnenlands nieuws GE ORANJEFEESTEN TE ZAAMSLAG SLUISKIL VIERDE KONINGINNEDAG Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 2 mei 1964 Burgemeester Rijpstra woonde aubade bij N©©rdz©ekansiai gestremd Smokkelaars- praktijken KONINGINNEDAG IN PARAMARIBO PREDIKING DOOR MIDDEL VAN GEKLEURDE LICHTKRANT coupon Overweldigende belangstelling Koninginnedag' is in Sluiskil weer op de bekende manier ge vierd. Voor de kinderen der la gere scholen waren er de gehele dag velerlei activiteiten te be oefenen. 's Morgens om half negen werd een zangaubade uit gevoerd op het plein van de openbare school. Deze aubade werd aangehoord door het colle- eindigde in een 3—2 stand in het voordeel van de o.l.s. De vol gende wedstrijd: r.k. school o.l.s. leverde een overwinning op voor de eerste school, zodat de beker dit jaar in handen kwam van de r.k. lagere school. Op het plein van de openbare school werd deze beker uitgereikt door de heer Van Harn, hoofd van de Vijfde klas: 1. Thea Maas (177 pnt); 2. Johnie Schelfout; 3. Peter Gelderland; 4. Ria Meyer; 5. Frans Dubbeldam; 6. Yvonne Bommelijn; 7. Marijke de Waal; 8. Janske de Putter; 9. Carla Meyer; 10. Anita Cortvriend. In deze groep werden eveneens 22 prijzen uitgereikt. Vierde klas: 1. Els de Caluwé (192 pnt. Met dit puntenaantal kwam Els tevens in het bezit van de Zr. Maximiliana-trofee, die. haar werd uitgereikt door Zr. Evenwichtswedstrijden te Sluiskil ge van B. en W. van Terneuzen, henevens de vier raadsleden van Sluiskil en de twee dochters van burgemeester Rijpstra. De kinderen van de lagere scholen voerden o.a. met over tuiging een tweetal zangspelle tjes („Catootje" en de „Drie Schuintamboers") op, hetgeen bij de toehoorders zeer in de smaak viel. Hierna kwam de beurt aan de kinderen van de derde t/m de zesde klassen van de lagere scholen. De omgeving van de openbare school gonsde van activiteit. Tal van medewer kers van het Oranjecomité zorg den voor een vlot verloop van de wedstrijden, terwijl de kinderen uit de vijfde en de zesde klas ijverig speurden en opdrachten uitvoerden. Inmiddels was om ongeveer negen uur een gecos- tumeerde optocht van het plein van de rooms-katholieke school gestart. Het was voor de jury een moeilijke taak de vijftig eerste prijzen te bepalen. Er werd vooral rekening gehouden met de originaliteit van de ge- costumeerde kinderen. Om 1 uur 's middags was het terrein aan de Veldstraat het toneel van verwoede gevechten om de voetbalbeker. De r.k. school won de eerste wedstrijd met 60 van de christelijke school. De wedstrijd tussen de chr. school en de openbare school chr. school. Op het Veldstraat- terrein, dat overigens in een er barmelijk slechte staat verkeer de, werd voorts gespeeld de wed strijd: Oranjecomitémedewer- kersploeg kinderspelen. Deze geanimeerde wedstrijd eindigde in een 54 overwinning voor het Oranjecomité. Zuster Gertrude, hoofd van de r.k. lagere school, reikte met een toepasselijk woord de prijzen uit aan deze voetbal lers. De prijzen varieerden van een blikken toetertje tot een zakje knikkers. De jongensploe- gen van de beide lagere scholen, die niet in het .bezit van de beker waren gekomen kregen een fraaie lauwertak aangeboden. KINDERSPELEN Na de voetbalwedstrijden wer den weer kinderspelen en een speurtocht gehouden. Het was voor ;het comité een geweldig geknobbel om de prijswinnaars uit te zoeken, maar uiteindelijk zag de lijst van winnaars er als volgt uit: Zesde klas: 1. Bep Strijdonk (171 pnt)2. Nella van Hoeve; 3, Willy de Kraker; 4. Rinus Ver- helst; 5. Sjaak van Doeselaar; 6. Els Kooyman; 7. Chris de Foo ter; 8. Rinus de Visser; 9. Bou- dewijn Elve; 10. Piet Moret. In totaal werden in deze groep 22 prijzen uitgereikt. NAAR VUURWERK GEKEKEN: VERKEERSONGELUK Omdat de aandacht van de heer J. Th. R. vermoedelijk was afgeleid door het vuurwerk bo ven Amsterdam, is diens wagen op rijksweg 2 ter hoogte van het industrieterrein met een snelheid van 120 km per uur op een voor hem rijdende personenauto ge botst. Deze had een snelheid van ongeveer 80 km per uur. De auto van de heer R. sloeg over de kop. Hij liep daarbij een shock op, zijn echtgenote een schedelbasisfractuur en enkele beenverwondingen. Beiden zijn naar het ziekenhuis vervoerd. De andere auto reed na de bot sing door de middenberm en kwam volgens de politie won der boven wonder tot stilstand op de rand van een tamelijk die pe sloot. Behalve de bestuurder zaten er nog 3 kinderen en 3 volwasse nen in de wagen. Zij allen heb ben lichte verwondingen opge lopen. 103-JARIGE OVERLEDEN In Bergum (Fr.) is gisteren de 103-jarige mevr. B. Roodvan de Veen overleden. Mevrouw Rood verbleef reeds enkele jaren in het verpleeg- en revalidatie centrum Hillama-State waar zij ook overleed. Enkele dagen geleden werd zij ziek. Hoewel donderdag verbete ring intrad in haar toestand, overleed zij vrijdagmorgen om streeks tien uur nog onver wachts. In augustus zou mevr. Rood 104 jaar zijn geworden. VERZET TEGEN DE POLITIE IN ROTTERDAM Donderdagnacht heeft ce Rot terdamse politie de 49-jarige koopman J. L. S. aangehouden die, hoewel hem de rijbevoegd heid was ontzegd, met een per sonenauto reed. Tijdens de aan houding probeerde zijn mede- inzittende, de 24-jarige secreta resse I. de L„ die op de bestuur dersplaats was gaan zitten, lang zaam weg te rijden om de aan houding van S. te voorkomen. Op het hoofdbureau van poli tie gedroeg de man zich zo on hebbelijk, dat hij ter kalmering in een cel werd opgesloten. Tij dens de overbrenging naar de cel verzette hij zich hevig. Voor de opsluiting moest de man eerst wegens een bloedneus en wat schrammen in het zieken huis worden behandeld. Tegen hem en zijn secretaresse is pro- cesrverbaal opgemaakt. Tijdens baggerwerkzaamheden in het Noordzeekanaal bij IJmui- den is vrijdagmorgen omstreeks tien uur een magnetische zeemijn boven water gekomen. Het scheepvaartverkeer van en naar Amsterdam werd stilgelegd ter wijl men ook het autoverkeer over de sluisweg te IJmuiden stopzette. Personeel van de mijnenoprui- mingsdienst van de marine heeft de mijn verwijderd. Buitengaats bij IJmuiden on dervonden vier schepen vertra ging- Zwitserse douane-beambten hebben aan de Zwitsers-Italiaan se grens in een auto voorzien van een kruis drie honderd kilo sigaretten voor de smokkel ge vonden. Vóórdat zij tot deze ont dekking waren gekomen, had den zij mannen bezig gezien een brancard in het voertuig te dra gen. De douane-beambten dach ten aanvankelijk, dat er een on geluk was gebeurd en schoten toe om de helpende hand te bie den. Maar toen zij dit deden, lie ten de pseudo-Rode Kruisman nen de brancard valien en gill een aan de haal. Gertrude); 2. Marijke Schelfout; 3. Jos de Waal; 4. Adri Haak; 5. Cor Pattist; 6. Willy Gijsel; 7. Jacintha van Esbroek; S. Mar griet de Graeve; 9. Ans den Ha mer; 10. Francis Schieman. In deze groep werden in totaal twintig prijzen uitgereikt. Derde klas: 1. Marina Hame link (184 pnt)2. Jenny Duivens; 3. Doortje Stenssen; 4. Carlo Jacobs; 5. Rudie Ivens; 6. Bert Cortvriend; 7. Tineke Riemens; 8. Jean Pierre Cousin; 9. Ria Sehoonakker; 10. Bram Maas. In deze groep werden eveneens twintig prijzen uitgereikt. De punten vormden het totaal van dt punten van kinderspelen en speurtocht. BALLET Van ongeveer kwart voor acht tot kwart voor negen konden een groot aantal toeschouwers genie ten van een sublieme balletvoor stelling onder leiding van zr. Paula-Maria. Er werd zowel op moderne als op klassieke muziek gedanst in fraaie costumes. Een woord van lof voor de wijze van uitvoering is zeker op zijn plaats. Een lampionoptocht besloot de dag voor de schoolkinderen, ter wijl er voor de oudere jeugd nog de gelegenheid bestond om op het plein van de openbare school te dansen onder leiding van de heer C. Luyks en op de muziek van een band onder leiding van Johan de Witte. De heer Luyks verzorgde een aantal spelen, waarvoor aantrekkelijke prijzen beschikbaar waren. De heer Luyks verdient op deze plaats een woord van lof voor de voor treffelijke manier, waarop hij de geluidstechnische zijde van de Koninginnedagviering heeft ver zorgd. Al met al kunnen we zeggen, dat Koninginnedag 1964 in Sluis kil weer met elan gevierd is, hetgeen in deze tijd bepaald een compliment is. Ter gelegenheid van de 55ste verjaardag van Koningin Juliana heeft de waarnemend voorzitter van de staten van Suriname, de heer J. G. Sof, een rede uitge sproken waarin hij o.m. gewaag de van de historisch gegroeide band tussen Suriname en het vorstenhuis, van de aanhanke lijkheid van het Surinaamse volk jegens het Huis van Oranje en van het begrip en de warme be langstelling van de Koningin voor de nieuwe verhoudingen in het koninkrijk. Onze gedachten gaan uit naar de persoon van de Koningin en haar familie, zeide de heer Sof, en is het zo dat wij onder nor male omstandigheden op deze dag met onze gedachten bij haar verwijlen, heden doen wij dit om meerdere redenen. Het gehele volk van Suriname leeft in deze moeilijke dagen met bezorgd heid mee met alle gebeurtenissen van recente datum rondom het Huis van Oranje. De heer Sof zei verder: Na het voorgaande in mineur-toon te hebben aangege ven, mogen wij ons gelukkig prijzen dat Onze Lieve Heer haar voor ons heeft gespaard, zodat wij heden haar 55ste verjaardag kunnen vieren. Moge zij in ge zondheid dit nieuwe levensjaar ingaan waardoor zij haar ver antwoordelijkheid werk naar beste kunnen kan verrichten in de overtuiging dat zij mede ge schraagd wordt door de grote liefde van Suriname. Het bisdom Essen heeft een nieuwe weg voor de verkondi ging van Gods woord uitgedacht: een gekleurde lichtkrant zal op het dak van het gebouw van het Katholiek verbond in Essen, dat naast de Domkerk in aanbouw is, „één-minuten-preken" en kerkelijk nieuws leveren. De persdienst van het bisdom deelde donderdag mee dat er over gedacht wordt ook politiek nieuws te geven. Het is de eerste lichtkrant in dienst van de kerk in Duitsland. VT* - Stuk voor stuk prachtige kwaliteiten, genoeg voor EEN JAPONNETJE. Modieuze dessins. Nieuwstraat 68 Terneuzen - Telefoon 2940 Konden wij in ons eerste ver slag van de Oranjefeesten te Zaamslag (De Vrije Zeeuw van 1 mei) reeds spreken van een grote drukte, in de ioop van de middag en avond was de belang stelling overweldigend. Uil; verre omgeving waren de mensen naar Zaamslag gekomen om getuige te zjjn van de manier waarop men daar de Koninginnedag vierde. Wij ontmoetten er ook veel Terneuzenaars die de vrije dag benutten om een kijkje te gaan nemen in een dorp, dat de groot ste plaats van Zeeuws-Vlaande- ren met dit schitterende feest een lesje in organisatie gaf. Na de volksspelen kwamen in de mid daguren de Julianaruiters en de ponyclub De Kleppertjes in ac tie. Wat vooral de ruiters lieten zien, was weer een fraaie de monstratie van dressuur en vak manschap. ROMANTIEK Dank zij de toelichting van de heer W. Dieleman kon men de verschillende onderdelen van het uitgebreide programma goed volgen. Bij het ringsteken kreeg mej. Corrie de Feijter uit Axel een roset als prijs. De beslissings wedstrijd ringsteken bij De Kleppertjes leverde een over winning op voor Truus de Kra ker en P. Dieleman. De programmapunten Hoepel rok en Pruikentooi vormden een hoogst interessant intermezzo. Mevr. Van Wijk in hoepelrok uit gedost, sprak de burgemeester (de heer Van Wijk) in welgeko zen humoristische bewoordingen toe, waarbij zij toestemming vroeg voor de oude romantiek het mirakel van deze moderne paardenromantiek te mogen bij wonen. Deze toestemming gaf de burgemeester gaarne. Hij bood zelfs heel galant een glas limona de aan in de herberg „Het Wa pen van Zeeland". Na dit intermezzo, waardig, komisch en adrem, zetten de ruiters hun program voort met het hindernisspringen. De le prijs (1,20 m hoogte) werd be haald door de heer A. de Feijter uit Axel; de 2e en 3e prijs waren resp. voor J. van Cadsand en Egbert de Putter, beiden uit Zaamslag. Bij de dames (80 cm hoogte) was Joep Delgeyer uit Terneu zen de beste. Het hoedengevecht, uitgevoerd door twee colonnes, leverde als prijswinnaars op de heren P. Dieleman uit Sluiskil en Egbert de Putter uit Zaamslag. Een Julianaruiter in actie bij het ringsteken te Zaamslag. Op de achtergrond burgemeester en mevrouw Van Wyk (Nadruk verboden) Mevrouw Camlin boog zich over haar dochter heen en gaf haar een kus. „Doe nu maar, wat dokter Mac zegt, lieverd; op het bezoekuur kom ik terug." Sally's oogleden werden zwaar, maar ze zei toch nog, eigenlijk zonder het zo te bedoe len: „Het lijkt wel of dokter Mac er een gewoonte van heeft ge maakt, ons allebei bevelen te geven!" Tot haar verbazing kregen de twee oudere mensen allebei een kleur; ze leken hopeloos met hun figuur verlegen te zijn, mompel den iets en zonder een verkla ring van hun houding te geven, liepen ze de deur uit. Sally was van plan er eens op haar gemak over te gaan nadenken, maar al spoedig lag ze in een diepe slaap verzonken. Haar volgende bezoeker, die enkele uren later kwam, was Bob Quenton. Sally lag te wach ten op de klokslag van drie, waarmee het bezoekuur altijd begon, toen hij in de deuropening verscheen. „Ik dacht al, dat ik verloofd was met de echte schone slaap ster," zei hij, terwijl hij zich over haar heen boog. Vluchtig be roerden zijn lippen de hare. „Ik ben hier vanochtend al drie maal binnen geweest, maar je lag alsmaar te snurken." „Neen, Bob, dat kan niet," protesteerde ze. „Je weet, dat ik nooit snurk." Hij grinnikte, blij dat ze hapte. „Bij wijze van spreken, kindje. Maar ais je wel had gesnurkt, dan was deze vleugel nu beslist doof geweestIk heb je een paar maal geroepen, maar je verroerde geen vin." Ze glimlachte. „Ik ben ook nogal wat slaap achterop!" Bob keek plotseling ernstig. „Sally, ik ben bijna gek geweest van angst. Je leest wel eens over ontvoeringen, maar je denkt er nooit bij na dat zoiets ook wel eens in je eigen kringetje kan gebeurenmet het meisje, waar je mee wil trouwen bijvoor beeld." Vanaf bet ogenblik, waarop ze de jonge dokter op de drempel had zien staan, was Sally ge kweld door haar geweten. Niet eenmaal had ze aan Bob gedacht, noch aan zijn ongerustheid, of aan hetgeen hij zou doen, wan neer haar leven in gevaar was. Haar moeder had er uitgeput uitgezien. Dokter Mac had diepe kringen onder de ogen. Peter had zich, hetgeen haar over kwam. geestelijk al evenzeer aangetrokken, als hij lichamelijk te lijden had gehad in de scher mutseling met Spud en Vin. Maar Bob maakte een uitgerus te, onbezorgde indruk. Misschien, praatte ze zichzelf in, misschien had hij er wel net zo uitgezien als de anderen, toen nog niet bekend was dat ze in veiligheid was. Hij was de jong ste van allemaal, hij was zelfs nog jonger dan Peter. Het schoot haar plotseling te binnen, dat ze niet eens wist hoe oud Peter was. Dat moest ze hem toch eens vragen wanneer ze hem weer sprak ze moest alles over en van Peter weten! Bobs jeugd zou verantwoordelijk voor dat snelle herstel kunnen zijn, zodat al na enkele uren niets meer te mer ken was van de spanning waar in hij had verkeerd. Nu ze hem met totaal ont nuchterde ogen lag aan te kij ken, wist ze dat ze nooit echt van Bob Quenton had gehouden. Hij was de kapstok geweest voor haar meisjesdromen en idealen. De ware Bob was geheel anders dan de man, dfe zij in hem had gezien. Ze was verblind geweest door haar eigen bereidheid, ver liefd te worden; door Bobs vro lijkheid, zijn prettig gezicht, zijn populariteit. Van alle jonge art sen, die in het Memorial werk ten was er niet één op wie de verpleegsters zo gemakkelijk verliefd werden, als juist op Bob. Het was een persoonlijke over winning geweest, zijn veriovings- ring te kunnen dragen, om met hem in het openbaar te verschij nen, om te kunnen zeggen, dat ze ging trouwen met de jonge dokter QuentonOm het maar even heel bot te zeggen het was een bevlieging geweest, zoals heel jonge kinderen die konden hebben. „Het hele ziekenhuis is onder steboven gekeerd," zei Bob. Sally duwde haar gedachten opzij. Ze moest hem vertellen dat ze hun verloving wilde verbre ken. Ze voelde, dat het hem niet al te erg zou kwetsen, maar Bob was ijdel, en die ijdelheid wilde ze sparen. Omdat ze zo gelukkig was met haar eigen, pas ontdek te liefde, wilde ze ook iemand anders geen verdriet doen. Ze zou heel voorzichtig zijn. „Wat heb jij gedaan, Bob?" vroeg ze. Hij keek wat wrevelig, alsof hij de kritiek in haar vraag wel voelde. „Wat konden we doen? Ik heb met de politie gesproken en ik ben een poosje bij je moe der geweest. Maar ze had dokter Mac ook al op bezoek en dokter Mac is nijdig op me. Dat was niet bepaald een prettige toe stand, en toen ben ik dus maar weer weggegaan." Maar Peter is me achterna ge gaan, dacht ze. Haar gevoelens moesten op haar gezicht zijn weerspiegeld, want Bob kreeg een kleur en on der de blik "van haar ernstige ogen schoof hij onrustig heen en weer op zijn stoel. „Ik weet, dat Adamson heel wat actiever om wille van jou is geweest. Het hele ziekenhuis heeft me er al mee geplaagd, zelfs de stoker, maar tenslotte kent Adamson al die gangsters. Hij weet wat ze denken en kunnen doen, en hij weet waar hij ze moet zoeken. Waarmee ik natuurlijk niet wil zeggen, dat hii onder één hoedje met ze speeT." voegde hij er haastig aan toe. .(Wordt vervolgd.), Mevr. Van Wijk reikte de deel nemers na afloop een vaantje uit. DE BRADERIJ Vanzelfsprekend trok ook de door de winkeliersvereniging ge organiseerde braderij een massa le belangstelling. Hier vooral troffen wij veel inwoners van naburige gemeenten aan. CONCERT EN LAMPIONOPTOCHT De voetbalwedstrijd tussen Zaamslag en een elftal van de N.S.M., door de Sluiskilse ploeg met 21 gewonnen, vermelden wij terloops evenals de volks spelen voor volwassenen, welke evenementen zich eveneens in druk bezoek mochten verheugen. Toen om acht uur „De Vol harding" onder leiding van da heer J. Meijers op de kiosk het concert inzette, was de menigte op en rond het Plein tot veel meer dan duizendkoppig aange groeid. Op sommige plaatsen kon men compleet over de hoofden lopen. „De Volharding' kreeg een verdiende ovatie. De lampionop- toeht, natuurlijk onder begelei ding van de muziekvereniging, werd een waar succes. Inmiddels was de feestverlich ting ontstoken en zetten de schijnwerpers alles in een fee- eriek licht, waarvoor stille en lui de bewondering bestond. Het feest, waarop de Oranje vereniging met trots mag terug zien, werd besloten met een vreugdevuur, afgewisseld met gecostumeerd volksdansen. Omstreeks elf uur daalde de rust langzaam over het dorp neer. Zaamslag had waardig feest gevierd, Zaamslag had opnieuw op ondubbelzinnige wijze zijn onwankelbare trouw en aanhan kelijkheid aan Oranje bewezen. UITSLAGEN KINDERSPELEN KLAS 1 T/M 4 Klas 1: Aantal deelnemers 45. 1. Anneke Meertens 51 pnt; 2. Kc Houtzager 50 pnt; 3. Jan de Putter 47 pnt; 4. Ria van Cad sand 45 pnt. Klas 2: Aantal deelnemers 48. 1. Corrie Bakker 48 pnt; 2. Jan den Hamer 48 pnt; 3. Ineke Mol 44 pnt; 4. Ineke Klaassen 43 pnt. Klas 3: Aantal deelnemers 35. 1. Annetteke Dekker 52 pnt; 2. Addy de Putter 47 pnt; 3. Nico Bakker 45 pnt; 4. Johan Scheele 44 pnt. Klas 4: Aantal deelnemers 55. 1. Gillie Overdulve 47 pnt; 2. Leendert Dees 42 pnt; 3. Mari- nus Dees 40 pnt; 4. Catrien van Driel 39 pnt. UITSLAG OREËNTATIERIT 5e EN 6e KLASSEN (2 groepen) A: 1. Jan Deurwaarder en Bas de Groote 1 strafpunt; 2. Jannie Mol en Mientje Meeusen 2 str. pnt; 3. Ko Herrebout en Rinus v. d. Hooft 3 str.pnt. B: 1. Wim Zegers en Jan de Pooter 15 str.pnt; 2. Jan Buijze en Jan Verspoor 17 str.pnt; 3. Peter van der Waa en Bas de Leeuw 22 str.pnt. Totale deelname 90 kinderah.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2