Enorme vreemdelingenstroom naar Nederland RADIO DE KOCK IN KATWIJK ALLEEN 24.000 BUITENLANDERS FEN-MEI-VIERING IN MOSKOU DANKWOORD VAN KONINGIN JULIANA 20 ONDERGRONDSE PROEVEN NA ONDERTEKENING KERNSTOPVERDRAG EER-MEfflERMG IN PEKING ZONDER RUSSEN HET WEER ZATERDAG 2 MEI 1964 20e Jaargang - No. 6202 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen KOTTER OMGESLAGEN Soekarnopoera DE MILITAIRE PARADE HOOFDSCHOTEL Rusland weigert onderzoek De Amerikaanse regering ver klaarde na de ondertekening van het verdrag van Moskou ver- SPAANSE PERSCOMMENTAREN K. R. O. NAAR SPANJE MEI-VIERING IN INDONESIë (Aar.» HET AANBOD VAN PRESIDENT JOHNSON BABY VOOR PRINSES MARGARET 108 staten tekenden SCHEEPSONGELUK BIJ SICILIË Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-HoofretlacteOT! I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maan'" 2,—; per week 50 ct. Losse nrs 10 et DE VRUE ZEEUW Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermeldng: Brieven onder nummer, of „AdfeS Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummej tot 10 uur v.m. Het opeenvolgen van de eerste mei (een vrije dag in België, Frankrijk en West-Duitsland) en een lang weekeinde heeft een on gekend aantal buitenlandse toe risten naar Nederland gebracht. De enorme stroom die vrijdag morgen begon, zwol als het ware tot een bandjir aan. De randstad Holland zit overvol vreemdelin gen en de normale logiesacco- modatie is vrijwel geheel uitge put. Alleen al in Katwijk zijn 24.000 buitenlanders op particuliere adressen ondergebracht. De A.N. V.V. en de daaraan verbonden logies-informatiedienst hebben de hulp van radio en televisie in geroepen om particulieren in Den Haag, Rotterdam en Utrecht te verzoeken bedden beschikbaar te stellen voor de buitenlandse toeristen die niet meer in een hotel of pension geplaatst kun nen worden. In Dordrecht en in de Alblasserwaard hebben poli- tiegèluidswagens rondgereden om vrijwilligers te vinden die buitenlandse gasten te logeren willen hebben. Zelfs in Rijswijk was de drukte zó groot, dat een bridgeclub in een hotel buiten landers mee naar huis heeft ge nomen om ze een bed te ver schaffen. Op de verzoeken via radio en t.v. om logiesruimte is een zeer groot aantal spontane reacties binnengekomen. Ondanks het minder gunstige weer in de vroege morgen van de eerste mei kwam geleidelijk een forse toeristenstroom over de grenzen met Duitsland en België op gang. Toen de zon doorbrak, werd deze stroom steeds dichter. De grensposten Nieuwe Schans, De Poppe (Hengelo), Denekamp en Glanerbrug hadden het zeer druk. Glanerbrug verwerkte vóór tien uur al 120 autobussen met vreemdelingen. De grote grensovergang Bergh-Arnhem en de post Beek hadden, gezien de capaciteit, nog niet bijzonder veel om handen, maar. in Venlo- Keulse Barrière en in Vaals was het erg druk. Eysden en Wernhout kregen veel dagbezoekers uit België. De grote stroom van auto's en bus sen begaf zich naar het westen van het land, naar de kust en Vrijdagmorgen vroeg is de Wieringer kotter W.R. 6 tussen Den Oever en Den Helder om geslagen. De bemanning van het schip is door in de nabijheid va rende andere kotters aan boord genomen. De marine in Den Helder heeft direct na het ongeluk de sleep boot „Dintel" en de reddingboot „Prins Hendrik" uitgestuurd. De „Dintel" slaagde erin een ver binding tot stand te brengen met de W.R. 6. Later is het omgesla gen schip echter door andere Wieringer kotters op sleeptouw genomen. Getracht zal worden het naar Den Helder te slepen. Het omslaan van de kotter is vermoedelijk weer gebeurd, doordat het sleepnet, dat met een boom aan de mast is beves tigd, een onder water liggend wrak raakte. Zoals bekend is be gin deze week de vissersboot „Hessel" uit Den Helder op de zelfde manier omgeslagen. Dat ongeluk heeft aan zes opvaren den het leven gekost. Naar de omgeslagen kotter waren twaalf Wieringse Vissers schepen opgestoomd, waarvan er enkele hebben vastgemaakt voor- en achteraan het scheepje. Men had het plan naar Den Helder op te stomen, maar de getijdestroom liet dit niet toe. Besloten werd naar „Het Horntje" op Texel te koersen. Daar beschikt men over een bok, die echter niet kan uitvaren. De stad Kota Baroe is vrijdag 's hoofdstad van West-Irian of- icieel herdoopt in Soekarnopoe ra, zo melddé het Indonesische persbureau „Ahtara". Onder het Nederlandse bewind heette de stad Hollandia. naar de bollenstreek. Keukenhof was als vanouds een trefpunt van Duitsers, Belgen, Engelsen en Fransen. Het bezoek van ge allieerde militairen uit de Bonds republiek was matig. Ondanks de koude wind was het op de boulevards der badplaatsen aar dig druk. Sinds de ochtenduren bood het Amsterdamse verkeer gisteren de aanblik van een complete chaos. Het politieapparaat had het gehele personeel ingescha keld om het verkeer op drukke punten te regelen. Op kruispun ten, die van stoplichten zijn voorzien, liep het verkeer in de spitsuren volledig vast, omdat het politiekorps niet groot ge noeg was om alle kruispunten te bezetten. De stroom Duitse toe risten is overweldigend. „Het verkeer zit zó muurvast, dat er eigenlijk geen ongelukken kun nen gebeuren", was het com mentaar van de politie. De heer J. N. Strijkers, direc teur van de vereniging tot be vordering van het vreemdelin genverkeer Amsterdam, deelde om 5 uur mee dat de Amster damse hotels en adressen bij particulieren bijna volgeboekt waren. De buitenlanders die niet meer in Amsterdam terecht konden, zijn door het V.V.V. naar z.g. „uitwijkgemeenten" ge stuurd. Van deze uitwijkgemeen ten waren Katwijk, dat aan 25.000 toeristen onderdak bij particulieren kan verschaffen, en Zandvoort volgeboekt. Noord- wijk bood nog maar weinig plaats. Grote aantallen Moskovieten, die geen acht sloegen op de ge staag neervallende regen, begon nen zich reeds vrijdagochtend vroeg langs de straten in de Rus sische hoofdstad te scharen, die later op de dag het toneel zouden zijn van de parade, die het rode leger traditiegetrouw jaarlijks op de eerste mei ter gelegenheid der viering van het „feest van de ar beid" houdt. Er klonk een daverend applaus toen de regerings- en partijleider deze raketten is reeds gebleken dat zij bijzonder betrouwbaar zijn en dat zij grote mogelijkheden bieden bij de vernietiging van alle raketten, die uit de lucht of uit de ruimte op ons gebied zouden worden afgevuurd." Een beeld van de grote 1 mei parade op het Rode Plein In Moskou: een nieuwe type dubbel- rakket van het Russische leger trok mee in de militaire stoet. Het wapen heeft eigen aandrij ving en kan over zwaar terrein rjjden. Koningin Juliana heeft vrijdagavond om acht uur voor radio en t.v. (zonder beeld) een dankwoord uitgesproken. De tekst van de toespraak luidt als volgt: „Het is onmogelijk afzonderlijk te antwoorden op alle schriftelijke en andere uitingen van medeleven, ontvangen rondom de verloving en huwelijk van onze dochter Irene en bij mijn verjaardag, die direct op deze veelbewogen periode volgde. Deze uitingen brachten een innig mede- voelen aan ons over van een zo diepe en zo verwarmende hartelijkheid en dikwijls met grote fijngevoeligheid en begrip onder woorden gebracht. Als ik mede namens mijn man en kinderen U daarvoor dank zeg, dan doe ik dat in het volle besef, dat U ons hiermede door deze moeilijke en treurige periode hebt heengedragen. En daarbij denk ik ook aan al diegenen, die in hun gedachten met ons hebben mee geleefd. Wij hebben dit gevoeld. Natuurlijk hadden wij als familie eikaars onderlinge steun en zonder deze hadden wij het elk afzonderlijk mis-, schien niet kunnen doorstaan, maar de moeilijkheden kre gen een naionale omvang en het feit, dat zij door U mee gedragen werden, maakte ons onuitsprekelijk dankbaar. Men veronderstelt soms, dat de eisen en de plichten van mijn ambt en die van mijn moederschap met elkaar in kon- flikt zijn gekomen. Wat daar ook van zij, dit heeft mij niet in tweestrijd gebracht omdat wij als familie dezelfde maat staven aanleggen als ieder ander goed Nederlands gezin. Wij danken U ook voor uw liefde voor onze dochter Irene, van wie wij zoveel houden. Juist moeilijkheden doen immers beseffen hoezeer men op iemand gesteld is en wij weten, dat U met ons hoopt, dat zij het ware geluk vindt. Er zijn in ons volk oude tegenstellingen weer verleven digd en toch geloof ik, dat deze pijnlijke ervaringen een louteringskuur zullen blijken te zijn, die onze saamhorig heid uiteindelijk zuiverder en ons wederrespect echter zul len maken. Iloe onvolmaakt wij ook allen zijn, wij mogen ons allen Gods kinderen Weten en dat is de onverbrekelijke band onder de mensen. Als ons hart voor elkaar openstaat is alles goed. En uw hart is bij ons, zoals ook het onze bij U is en daarvoor zijn wij U héél dankbaar." Sinds 5 augustus 1963, de dag waarop in Moskou het kernstop- verdrag werd gesloten, zijn in de Verenigde Staten 20 onder grondse kernproeven bekendge maakt. Zestien daarvan hadden een explosieve kracht van min der dan 20 kiloton, de overige 4 hadden een explosieve kracht tussen 20 kiloton en 1 megaton. Over ondergrondse proeven in andere landen is niets bekend, aldus de minister van Buiten landse Zaken ad interim, mr. Marijnen, in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp goedkeu ring van het verdrag, waarbij proefnemingen met kernwapens met uitzondering van onder grondse proeven worden ver boden. Hoewel de Spaanse televisie het huwelijk van Prinses Irene met prins Charles Hugues niet heeft uitgezonden, wijden alle Madrileense kranten veel aan dacht aan dit huwelijk, in het bijzonder het falangistische blad „Arriba", dat het geestdriftigst schijnt te zijn. Daarentegen heeft „A. B. C.", het orgaan van de monarchisten die zich tot don Juan aangetrokken voelen, de gebeurtenis naar een binnen- pagina verwezen. De Spaanse carlisten blijven hopen, dat het jonge paar naar de carlistische bijeenkomst op 3 mei te Montejurre in Navarra zal komen, ofschoon de woord voerder van de beweging hun aanwezigheid slechts als een „mogelijkheid" ziet. Volgens niet-bevestigde geruchten zou prins Charles van plan zijn een „bezoek bij verrassing" en per hefschroefvliegtuig aan Monte jurre te brengen. De muren van Madrid zijn be plakt met biljetten door middel waarvan de carlisten worden uitgenodigd tot bijwoning van de traditionele manifestatie op de eerste zondag van mei. De K.R.O.-verslaggevers Dick de Vree en Frans de Zwaan ver trokken donderdag j.l. uit Rome, waar zij de plechtigheden rond het huwelijk van Prinses Irene hebben bijgewoond, naar Spanje. Zij hopen daar zondag een ver slag te kunnen geven van de carlistenbijeenkomst in Monte- jurra, dat nog dezelfde avond in het radioprogramma van de K.R.O. zal worden uitgezonden. De heren De Vree en De Zwaan zullen nog enige tijd in Spanje blijven om er opnamen te maken voor één of enkele klankbeelden, die gewijd zijn aan het Katholicisme in dat land en vooral aan de verschillende stromingen en de nieuwe ont wikkeling in het Katholieke denken. Nikita Chroesjtsjov, geflankeerd door zijn ministers en de thans in Moskou verblijvende Algerijn se president Ben Bella, zijn plaats innam op het praalgraf van Lenin op het Rode Plein om vandaar de één mei-parade af te nemen. De minister van landsverdedi ging, maarschalk Rodion Mali- novski, inspecteerde, gezeten in een open auto, de rondom het plein en langs de aangrenzende straten opgestelde militairen. Vervolgens nam ook hij zijn plaats op Lenins praalgraf in voor het uitspreken van de tradi tionele toespraak. RAKETTEN De paraderende militairen voerden een tiental verschillende raketten mee, waaronder projec tielen die evenals de Amerikaan se „polaris"-raketten van onder zeeboten kunnen worden afge vuurd. Er was een nieuwe raket bij ter hoogte van een huis van drie verdiepingen. Van de raketten zelf kon men weinig zien, omdat zij waren om geven door stalen omhulsels, die werden vervoerd op achtwielige vrachtauto's. ANTI-RAKET-RAKETTEN „Reuter" meldt nader dat er ook grote raketten te zien waren die in paren werden vervoerd op zich met eigen kracht voortbewe gende afvuurinrichtingen. Er werden voorts raketten mee gevoerd, die reeds op grote af stand vijandelijke raketten kun nen onderscheppen en vernieti gen (de z.g. anti-raket-raketten). „Tass"- zei Jhieyomtrejiti „Van Peking vierde vrijdagmorgen de eerste mei in een volgens bui tenlandse waarnemers, sfeer van „in grote mate georganiseerde spontaniëteit". Officiële kringen deelden mee, dat meer dan drie miljoen mensen aan de feeste lijkheden in parken en sportsta dions of gewoon op straat deel namen. Evenals de vijf voorgaan de jaren werd er geen massapa rade als in Moskou gehouden. Wél verzamelden zich tegen het eind van de ochtend groepjes mensen met vlaggen op het gro te vredesplein in de Chinese hoofdstad. In de parken van Peking wer den revolutionaire liederen ge zongen en moderne toneelstuk ken met een „socialistische in slag" opgevoerd. In tegenstelling tot vorig jaar werd aan het tra ditionele, kleurrijke vermaak niet veel aandacht besteed. In de par ken sloegen regerings- en partij leiders de feestelijkheden gade. MAO-TSE-TOENG LIET VERSTEK GAAN Volgens Chinese officiële krin gen woonden achthonderd bui tenlandse gasten de feestelijkhe den bij. Van de Oosteuropese lan den hadden alleen Roemenië en Polen vakbondsdelegaties naar Peking gezonden, hoewel zich in alle Oosteuropese hoofdsteden met uitzondering van Moskou Chinese afvaardigingen bevon den. De Chinese vakbondsfedera tie deelde donderdag mee, dat de Russen een uitnodiging om een Chinese delegatie MosKou te la ten bezoeken hadden ingetrok ken en geweigerd hadden de ge bruikelijke delegatie naar Peking te sturen. In de Chinese kranten werd vrijdag niets geschreven over het Chinees-Russische ideo logische geschil. Evenals op vori ge 1-meidagen werd de nadruk gelegd op de internationale soli dariteit. De leider van de Chine se communistische partij, Mao- tse-Toeng, was de enige uit de Chinese topleiding die vrijdag morgen bij de viering in Peking verstek liet gaan. Een 1-meibijeenkomst in Dja karta, waar ongeveer 12.000 mensen een toespraak van presi dent Soekarno beluisterden, is vrijdag besloten met het zingen van de internationale, het socia listische strijdlied dat voordien door het leger was verboden. Soekarno zei dat de politie de genen zou arresteren die de let ters „K.O.M." verwijderde uit de op muren en schuttingen in Dja karta aangebrachte leuze „Nasa- kom", een samenvoeging van de namen van de nationalistische, religieuze en communinistische regeringspartijen. In de afgelo pen weken werd de afkorting van de communisten door onbe kenden uitgewist. Soekarno zei voorts dat hij zondag aan de 2,1 miljoen vrij willigers" in Indonesië „een ae- tiebevel" zal geven om Maleisië „te vernietigen". Noordstraat 102 Terneuzen Telefoon 8128 Richard Nixon, voormalig vice- president van de Verenigde Sta ten, heeft het aanbod van presi dent Johnson, gegevens met be trekking tot de nationale veilig heid ter beschikking te stellen van de kandidaten voor het pre sidentschap, een grote vergissing genoemd. Op een persconferentie zei Nixon dat hij niet van plan was officieel op het voorstel van Johnson in te gaan. Hij herhaal de dat hij zich niet voor zijn partij kandidaat heeft gesteld, doch dat hij nimmer gezegd heeft te zullen weigeren als hem dit zou worden aangeboden. Prinses Margaret van Enge land heeft vrijdagochtend een dochter gekregen. De bevalling vond plaats in Kensington Pala ce. In het medisch bulletin werd gezegd, dat moeder en kind het goed maken. Het meisje is het tweede kind van prinses Marga ret (33), die in mei 1960 huwde met lord Snowdon (34). Het echtpaar kreeg in november 1961 een zoon, burggraaf Linley. Prin ses Margaret is de zuster van de koningin van Engeland, Eliza beth. De jonge telg neemt in de rij van hen die in aanmerking komen voor de troon de zeven de plaats in. schillende malen nadrukkelijk, dat zij een internationale stop zetting van ondergrondse kern proeven blijft nastreven, mits een dergelijk akkoord voorziet in een redelijke mogelijkheid tot controle op de naleving. De Sowj et-Unie weigerde met de V. S. en Engeland een ge meenschappelijk onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden tot reductie of uitschakeling van internationale plaatselijke in specties. Ook wilde zij zelfs geen drie plaatselijke inspecties op Sowjetgebied toestaan, terwijl de Ver. Staten tenminste zeven aanvankelijk 20 dergelijke in specties noodzakelijk achten. De Sowj et-Unie heeft hiermee een duidelijke verantwoordelijkheid op zich genomen voor het uit blijven van een overeenkomst tot stopzetting van de onder grondse kernproeven, aldus de bewindsman. Hij achtte het belang van het verdrag sedert de ondertekening aanzienlijk vergroot, doordat thans 108 staten het verdrag hebben ondertekend, 37 staten tot bekrachtiging zijn overge gaan en 2 staten tot het verdrag zijrf toègetreden. Behalve Frank rijk, China en Cuba hebben geen landen van betekenis geweigerd zich bij het akkoord aan te slui ten. De regering blijft hopen, dat deze landen zo spoedig mogelijk hun afwijzend standpunt zullen herzien. Ter hoogte van Marsala aan de westpunt van Sicilië is vrij dag een sloep met een groot aantal inzittenden in zee omge slagen. Het ongeluk gebeurde onge veer 200 meter uit de kust. Toen het motorbootje tegen de kust stootte, ontstond een paniek aan boord, waarop het vaartuig om sloeg. Volgens een officiële opgave bedraagt het aantal slachtoffers 17, n.l. 16 jongens van tussen 7 en 18 jaar, alsmede een geeste lijke. Alle slachtoffers waren Sicilianen. TIJDELIJK REGEN Een gebied van hoge luchtdruk strekt zich uit van de Azoren over Frankrijk tot boven het Al pengebied; langs de noordflank hiervan trekken frontale storin gen afgewisseld door zones met opklaringen over de Britse eilan den naar het oosten. Eén hiervan zal het weer bij ons beheersen. De bewolking neemt toe en er wordt tijdelijk regen verwacht. De wind, die aanvankelijk zuide lijk is, draait later naar het zuid westen. De temperaturen zullen ongeveer dezelfde zijn als vrijdag of iets hoger worden. medegedeeld door het K.N.M.I. geldig tot hedenavond. Tijdelijk regen Toenemende bewolking, gevolgd door enige regen. Tot matig of vrij krachtig toenemende wind uit zuidelijke richtingen. Dezelfde tem peraturen als gisteren of iets hogere. VRIJDAG 1 MEI v.m. Breskens 4.27 Terneuzen 5.02 Hansweert 5.42 Walsoorden 5.52 nm. 4.46 5.21 6.01 6.11 n.m. 5.23 5.58 6.38 6.48 n.m. 6.09 6.44 7.24 7.34 ZATERDAG 2 MEI v.m. Breskens 5.05 Terneuzen 5.40 Hansweert 6.20 Walsoorden 6.30 ZONDAG 3 MEI v.m. Breskens 5.50 Terneuzen 6.25 Hansweert 7.05 Walsoorden 7.15 MAANDAG 4 MEI •uru 'urA Breskens 6.45 7.08 Terneuzen 7.20 7.43 Hansweert 8.00 8.23 Walsoorden 8.10 8.33 ZON MAAN op onder op onder Mei 2 5.09 20.06 0.57 3 5.07 20.08 1.45 5.05 20.09 2.24 5 5.03 00.11 255 8.38 9.33 10.37 11,46 A t

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1