Gecompliceerd ongeluk op Rijksweg 13 Begroting volkshuisvesting Binnenlands nieuws 2)e Ylederlandse TParelmdustne HET WEER aan de Werkzaamheden B.B.-commandopost aangevangen CHAOS DREIGT IH LAOS Westelijke hulp stopgezet VRIJDAG 1 MEI 1964 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Neem geen risico...verf met EERSTE KAMER: De verf met flexabiliteif Syrische regering: KRACHTIGE GEZAGSHANDHAVING Weerbericht Hoogwater Zon-en Maanstanden Welke minister is er dood....? heeft een wereldnaam Van visschubben tot kunstparels :,v" (Adv.) Een botsing, waarbij vijf auto's betrokken waren op rijksweg 13 tussen Delft en Rotterdam, heeft het leven geëist van de 26-jari- ge Johannes Strik uit Waterin gen. Op 't ogenblik dat drie auto's, een vrachtwagen, een Volkswa gen en een Mercedes, alle drie komende uit Rotterdam, elkaar passeerden, schoten twee vracht wagens, komende uit de richting Delft, door onbekende oorzaak door de middenbaan, waardoor zij op het pad van het eerder ge noemde drietal geraakten. De Volkswagen, bestuurd door de ongehuwde heer Strik, schoot onder één der twee wagens uit Delft en werd volledig in elkaar gedrukt. De bestuurder was op slag dood. Ook de andere wagens botsten op elkaar, maar zonder fatale gevolgen. Nadat da wagens links en rechts in de berm tot stil stand waren gekomen, bleken van de overige inzittenden één Op de foto de geheel vernielde Volkswagen van het slachtoffer, welke onder een vrachtwagen schoot. vrouw zó gewond te zijn, dat zij naar het Dijkzicht-ziekenhuis in Rotterdam moest worden gere den, en een bijrijder van één der vrachtwagens snijwonden te heb ben opgelopen. Hij werd in het Gasthuis te Delft behandeld en kon daarna naar huis terug keren. „De regering zal een ieder, die het zou wagen de veiligheid van het land in gevaar te brengen, met ijzeren vuist treffen", aldus heeft generaal Amin en Hafez, minister-president, voorzitter van de naionale revolutionaire raad en militair gouverneur van Syrië, donderdag in een bekend making medegedeeld. Hierin wordt het volk opgeroepen „de samenzwering tegen de opstand van 8 maart" krachtig te ver oordelen. Generaal Hafez zegt verder in zijn bekendmaking: „Elke open bare gelegenheid en elke win kel, die donderdag om tien uur (plaatselijke tijd) nog niet zou zijn geopend, zal worden ge naast. Een ieder, die openlijk of bedekt tot staking zou aanzetten, zal voor een krijgsraad worden geleid". Het Syrische verbond van vak verenigingen heeft zijn leden opgeroepen vandaag ter gelegen heid van het „feest van de ar beid" massabetogingen te hou den om hiermede de steun van de arbeiders aan het revolutio naire bewind tot uiting te bren gen. WEINIG VERANDERING Ook vandaag zal ons land zich bevinden in een westelijke lucht stroom, waarin opklaringen en verspreide buien voorkomen. Deze stroming strekt zich uit tussen een hogedrukgebied boven de Golf van Biscaje en een depressie tussen IJsland en Noorwegen. Het laatste lucht druksysteem vult geleidelijk op, zodat de wind in onze omgeving nog iets in kracht zal afnemen. Verder zullen opklaringen veel- vuldiger zijn dan de buien, evenals op Koninginnedag het geval was. De temperaturen zul len oplopen tot omstreeks 12 graden aan de kust en tot om streeks 15 graden in het oosten van het land. - medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Weinig verandering Nu en dan opklaringen, maar ook lokale buien. Matige tot krachtige wind tussen west en zuidwest. Maximumtemperatu ren van 12 tot 16 graden. VRIJDAG 1 MEI Brcskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZATERDAG Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 4.27 4.46 5.02 5.21 5.42 6.01 5.52 6.11 2 MEI v.m. n.m. 5.05 5.23 5.40 5.58 6.20 6.38 6.30 6.48 Woensdagmiddag werd te Schoondijke vlak bij de Oostburg- se gemeentegrens begonnen met de werkzaamheden voor dr- bouw van de B.B.-commandopost voor Zeeuws-Vlaanderen. In restaurant Denisse te Oost burg werd een klein gezelschap genodigden ontvangen door het kringhoofd van de B.B., de heer A. I. Catsman. Aanwezig waren o.m. burge meester mr H. Rijpstra van Ter neuzen, voorzitter van het kring- bestuur, en de heren J. A. Leen- houts van Cadzand, J. A. Eek hout van Breskens, J. L. van Leeuwen uit Oostubrg. J. J. M. Ficq te IJzendijke, M. K. van Dij- ke te Axel, allen in hun functie van dagelijks bestuurslid van de kringraad der B.B., en verder mr L. A. Kakebeeke uit Middelburg, provinciaal commandant Zeeland van de B.B.; ir E, J. A. Corsmit uit Den Haag, en vertegenwoor digers van het aannemersbedrijf Heerkens van Bavel uit Tilburg, dat de commandopost zal bou wen. Nadat het gezelschap compleet was, ging men naar het bouwter rein aan de Tragel, dat even bui ten het grondgebied van Oost burg ligt op grondgebied van de gemeente Schoondijke. Burgemeester H. Rijpstra no digde de provinciaal comman dant mr Kakebeeke uit de eerste werkzaamheden samen met het ZON MAAN op onder op onder Mei 5.11 20.04 0.02 7.52 •2 5.09 20.06 0.57 8.38 3 5.07 20.08 1.45 9.33 4 5.05 20.09 2.24 10.37 5 5.03 00.11 2.55 11.46 dronken arrestant in rook gestikt De 47-jarige lompenhandelaar A. F. uit Dordrecht is in een cel van het politiebureau in Made (Noord-Brabant) in rook ge stikt. De man was gearresteerd in LageZwaluwe wegens openbare dronkenschap en wegens het on der invloed besturen van een voertuig. De rijksrecherche heeft de zaak in onderzoek. F. werd dinsdagavond in Lage Zwaluwe aangehouden. Om zijn roes uit te slapen werd hij inge sloten. Woensdagmorgen werd hij levenloos in de cel aangetrof fen. Gebleken is, dat door nog niet opgehelderde oorzaak de matras in de cel in brand was geraakt. De arrestant is door verstikking omgekomen. Het stoffelijk over schot is naar het ziekenhuis in Raamsdonkveer overgebracht. vrouw in brand Vermoedelijk door een bran dende sigaret zijn clonderdagmid- huis aan de Gelderse Kade te dag in het toilet van een koffie- Amsterdam de kleren in brand Neutralistische Laotiaanse mi litairen hebben woensdag in alle haast met hun gezinnen Vien tiane verlaten in verband met de steeds sterker wordende drei ging van een nieuwe burger oorlog. Ongeveer 1000 neutralisten, on der wie 600 militairen, vertrok ken per vliegtuig naar de vlakte der kruiken, waar hun bevel hebber Kong Lee de macht in handen heeft. De militaire junta, die vorige week de macht in handen nam, had de neutralisten bevolen Vientiane te verlaten toen de strijd rond deze stad oplaaide. Functionarissen van de in ternationale controlecommissie en vertegenwoordigers van Groot- Brittannië en de Sowjet-Unie (welke landen samen voorzitter zijn van de conferentie van Genève, die de neutraliteit van Laos garandeerde) zijn inmid dels naar het hoofdkwartier van prins Soephanoevong in Khangk- hay gevlogen. Zij waren door de prins uitgenodigd om de poli tieke toestand na de staatsgreep van vorige week te bespreken. In Laos dreigt een economi sche crisis door de stopzetting van westelijke hulp na de staats greep. De banken zijn reeds langer dan een week gesloten en er worden geen invoervergunningen verstrekt. Zakenkringen zeiden dat Groot-Brittannië, Frankrijk en de Verenigde Staten de in voer in Laos hadden „bevroren". geraakt van de 39-jarige Carlet- ta Moes.'Zij moest met brand wonden over het gehele lichaam naar het Binnengasthuis worden vervoerd, waar zij ter verpleging is opgenomen. De 45-jarige eigenaar van het koffiehuis, de heer J. B., hoorde de vrouw plotseling gillen. Toen hij haar met brandende kleren op het toilet aantrof, bedacht hij zich geen moment en rukte haar de kleren van het lijf om ernsti ger gevolgen te voorkomen. lijkje van zuigeling in riool gevonden Woensdag werd in de riolering bij de in aanbouw zijnde riool waterzuiveringsinstallatie aan de Kanaalweg te Heiloo een reeds in staat van ontbinding verke rend lijkje gevonden van een baby van naar schatting veertien dagen. Het is de politie nog niet bekend of het kindje nog leefde, toen het in de riolering terecht kwam. Een onderzoek wordt in gesteld. baby in ledikantje gestikt De 5 maanden oude baby Ni- colaas Koopman is woensdag middag dood in zijn ledikantje in de ouderlijke woning aan de Re- tiefstraat in Amsterdam gevon den. Waarschijnlijk is de baby gestikt in voedsel. 1 dode en 3 gewonden bij verkeersongeval Bij een autobotsing op de rijksstraatweg te Rietveld (gem. Vorden) zijn gisteren vier per sonen ernstig gewond geraakt, Eén van hen, de 57-jarige mevr. D. L.-H. uit Hamburg, is enkele uren later overleden. Het ongeluk gebeurde doordat in een bocht de personenauto, be stuurd door de 59-jarige heer W. A. R. L. op de linkerweghelft terecht kwam. Hij botste frontaal tegen een tegemoet komende personenauto, bestuurd door de 24-jarige J. W. K. uit Zwanen burg. Naast deze zat zijn 24-ja- rige verloofde mej. F. uit Am sterdam. De vier slachtoffers werden naar het ziekenhuis te Woerden overgebracht. Daar is de echt genote van de Duitse bestuurder overleden. Het verkeer moest een uur lang worden omgelegd. Beide auto's werden vrijwel geheel vernield. kringhoofd van de B.B., de heer A. I. Catsman, te verrichten. Uit een met een vlag gemar keerde put schepte mr Kakebee ke met 'n dragline compleet met de helm op zijn hoofd de eerste wagen vol met klei, die door de heer Catsman met een tractor met oplegger werd weggereden. In het kantoor van de aanne mersmaatschappij sprak burge meester Rijpstra een welkomst woord tot de genodigden. Hij gaf een overzicht van de totstandko ming van de plannen voor de bouw van de commandopost, die na lang wikken en wegen in Oostburg wordt gébouwd. Hét ligt in de bedoeling, dat er iti oost Zeeuws-Vlaanderen ook nog een dergelijke post komt. Het bouwwerk zelf zal 350.000 kos ten, terwijl de technische inrich ting nog eens een bedrag van 300.000 vergt. De heer Rijpstra bracht dank aan de stimulerende activiteiten van heren Kakebeeke en Catsman, waardoor het moge lijk werd na betrekkelijk korte tijd van voorbereidingen de bouwgrond in bezit te krijgen. Aanvankelijk was het moeilijk om in het kringbestuur overeen stemming te verkrijgen over de beste plaats waar de commando post gebouwd zou worden. Door persoonlijke contacten van het kringhoofd gelukte het echter spoedig nadat de plaats bepaald was, de bouwgronden in handen te krijgen. De heer Rijpstra bracht dank aan de colleges van B. en W. van Schoondijke en Oostburg, die alle medewerking verleenden om de bouw tot stand te doen komen, evenals aan het architectenbureau Corsmit en het aannemersbedrijf Heerkens voor de grote medewerking, die men steeds van deze zijde heeft onder vonden. Burgemeester Rijpstra sprak de wens uit, dat de bouw een vlot verloop mag hebben. Mr L. A. Kakebeeke uit Mid delburg zeide bijzonder verrast te zijn geweest, dat hij deze plech tigheid had mogen verrichten. Hij schetste in het kort de pro blemen die er waren en die over wonnen moesten worden, eer de bouw van de commandopost een aanvang kon nemen. Hij roemde de samenwerking die er is tussen de gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen en de techni sche dienst van de B.B. Deze samenwerking is vooral zaterdag j.l. goed tot uitdrukking geko men, toen de Zeeuws-Vlaamse B.B. een grootscheepse oefening organiseerde in de Braakman. De heer Kakebeeke bracht de dank over van de commissaris der ko ningin voor de prettige wijze waarop die oefening is verlopen. Spr. bracht ook dank aan de heer Catsman voor de enorme steun en stimulans die hij geeft aan het B.B.-werk. Hij sprak ten slotte de wens uit, dat volgend jaar de bouw voltooid zal zijn en dat over twee jaar de gehele technische inrichting is aange bracht, zodat de commandopost dan officieel in gebruik kan wor den genomen. Tenslotte werd het woord ge voerd door de heer ir E. J. A. Corsmit, de architect van het ge bouw, die de wens uitsprak, dat het gebouw in de toekomst nim mer nodig zal zijn om qjn waar de te bewijzen. Ook hij zeide het volste vertrouwen te hebben, dat de bouw van een vlot verloop zal hebben. Hierna begaf het gezelschap zich weer naar de zaal van de heer Denisse, waar verversingen werden aangeboden. De Eerste Kamer heeft de be groting 1964 van het departe ment van volkshuisvesting en bouwnijverheid behandeld. Eerste spreker was de heer J. B. Broeks (Arb.). Hij kon met het grootste deel van de theo retische grondslag van minister Bogaers' bouwbeleid akkoord gaan. Spr. merkte echter op, dat de daden van de minister min der indrukwekkend zijn dan diens woorden. Hij toonde zich verontrust over het verschijnsel va.: de goedkope vrije bouw. Met klem bepleitte hij de op richting van „gemeenschaps bouwbedrijven". De heer Broeks toonde zich voorstander van huurprijsbeheersing en huurbe- scherming en vroeg de belang stelling van de minister voor de huisvesting van bejaarden en van alleenstaanden. De K.V.P.-afgevaardigde ir. E. H. a. Kraayvanger drong aan op het op een hoger plan bren gen van de huidige woningen, waarbij hij meer ruimte en meer centrale voorzieningen (verwar ming) bepleitte. „We moeten niet zo goedkoop, maar zo goed mo gelijke woningen bouwen en dan zo goedkoop mogelijk", aldus deze senator. Hij gaf de minister in overweging de huidige grens voor de niet-gesubsidieerde wo ningen (thans ƒ35.000,gelei delijk te verhogen. NIET DE TOEKOMST WONING „Dit moet niet de woning van de toekomst worden", aldus ir. Kraayvanger over de z.g. „Bogaers-woning". Hij sprak de wens uit dat de 14.000 woning niet ons land zal overdekken. Hij betuigde zijn instemming met het huurbeleid, al voegde hij hieraan toe, dat niet ieder lid van zijn fractie dit stand punt deelt. De heer S. R. Knottnerus (C.H.U.) wees op de mogelijk heden van de woningverwar ming door middel van aardgas, ook in de gesubsidieerde bouw. Hij vroeg zich af, of het percen tage hoogbouw niet te groot is. Spr. hield een pleidooi voor het optrekken van de grens voor de 14.000-woningen. „Is de minis ter hier niet te zuinig?" aldus de heer Knottnerus. Tegen deze suggestie verzette zich dr. ir. J. P. Mazure (Arb.) „Hier ligt de oplossing van de woningnood bepaald niet", zo zei hij. Gewezen werd op het in schakelen van de scheepswer ven en constructiewerkplaatsen waarover de heer Mazure zijn twijfel uitsprak. Mr. J. in 't Veld (Arb.) achtte een krachtig optreden tegen de grondspeculatie noodzakelijk. De heer J. Tjalma (A.R.) schonk aandac/ft aan het „ge worstel" om de curveprijs. Met nadruk zei hij, dat geen rijks goedkeuring dient te worden verleend voor de bouw van een operagebouw althans niet zolang de woningnood nog zo groot is. Dr. P. G. van de Vliet (V.V.D.) zei „enige zorg" te hebben over de bouw van de 14000-wonin- gen. „Bouwt men hier de krot ten van de toekomst?" zo vroeg deze senator. Spr. toonde zich voorstander van een verhoging van de kost- prijsgrens voor de ongesubsieer- de woningbouw. De huidige grens van ƒ35.000 noemde hij te laag. Hij deed de suggestie deze grens te verhogen tot 45 a 50.000 gulden. MINISTER VERZET ZICH TEGEN VERRUIMING Minister Bogaers heeft zich verzet tegen de suggestie, uit de Kamer gedaan, om de huidige grens voor de bouw van onge subsidieerde woningen te ver hogen. De bewindsman wees er op, dat de grens van 35000 uitslui tend betrekking heeft op de zui vere bouwkosten, exclusief dus de grondkosten, de kosten ver bonden aan (centrale) verwar ming en het architecten-honora rium. „Er is zeker zin voor handhaving van deze grens", al dus de bewindsman, die bij de verdediging van zijn standpunt wees op de woningnood en de schaarste aan woningen, die nog steeds een distributie-artikel zijn. De minister meent dat de energie der bouwvakarbeiders niet moet worden aangewend voor de bouw van luxueuze woningep. „Dan zal van een overwinnen van de woningnood niet veel terecht komen", aldus de minister. RUIMTELIJKE ORDENING Sprekend over bevolkings groei en de toenemende verste delijking heeft minister Bogaers gezegd dat als gerekend wordt met een bevolking van 20 mil joen zielen in het jaar 2000, men moet bedenken dat slechts 1 a 2 miljoen daarvan agrarisch ge oriënteerd zullen zijn. Daaruit mag afgeleid worden dat het stedelijk woonmilieu in 35 jaar een verdubbeling zal ondergaan. De minister deelt niet de mening, dat de randstad bij een getal van 6 miljoen bewoners vol zal zijn. Met name Noord- Holland, West-Brabant en het door de Deltawerken ontsloten Zeeland zullen een groei van de randstad boven de zes miljoen bewoners mogelijk maken. De Kamer is zonder stemming akkoord gegaan met de begro ting. Minister Bogaers deelde nog mee veel te voelen voor een ont moeting met burgemeesters om met hen van gedachten te wis selen over de achtergrond en oogmerken van het huidige bouw- en woningbeleid. Hij heeft zich met deze suggestie gericht tot de Vereniging van Nederlandse gemeenten. De be windsman zei niets te voelen voor de gedachte de „rijksdienst voor het nationale plan" te be lasten met Let uitbrengen van een (nieuwe) nota over de ruim telijke ordening. Het verzoek daartoe van de afgevaardigde In 't Veld noemde hij redelijk, maar gezien de vele taken van deze rijksdienst wil hij deze in stelling niet belasten met een extra zware taak. Tientallen bezorgde mensen hebben gisteren de inlichtingen dienst van de P.T.T. en het hoofd kantoor van het A.N.P. in Den Haag opgebeld om te vragen wel ke minister er was overleden. Het nieuws zou via een extra-uit zending van de radio-nieuws dienst bekend zijn gemaakt. Helaas had men niet verstaan om welke minister het ging. Een blik in een radiogids en een telefoontje naar Hilversum bracht een snelle oplossing voor het raadsel: in het nationaal pro gramma was er een klankbeeld over Nederland tussen de jaren 1860 en 1880 „De drempel over de nieuwe tijd" uitgezon den. In dit programma onderbrak omroeper Piet Ekel een muziek- aankondiging voor een „extra nieuwsuitzending", waarin hij het overlijden van... minister Thorbecke op 5 juni 1872 bekend maakte. Na een korte necrologie van de overledene gegeven te hebben, besloot hij met en dit was een extra-uitzending. Wij wijzigen nu het programma en gaan verder met ernstige mu ziek." In Hilversum heeft men om de slechte luisteraars hartelijk gelachen. (van onze verslaggever) Rotterdam (P P) - „Visschubben en visafval leveren ons de grond stoffen voor onze kunstparelindustrie. Door de technische ontwikke ling van de laatste jaren zijn wij in staat een produkt te leveren, dat bijna niet van een echte parel te onderscheiden valt", vertelt onze gastheer, de directeur van een Nederlandse parelindustrie. Verwon derd kijken wij naar de vitrines in de ontvangkamer, waar in hun kostelijke glans schitterende parelcolliers, oorknoppen en andere sieraden op fluweel liggen uitgestald. Het is een rijke aanblik en men waant zich in een juwelierszaak. Treedt de parelglans op, dan worden ze eruit genomen. Ze zien er dan zo „echt" uit, dat ze nauwelijks van echte parels zijn te onderscheiden. Onze gastheer bemerkt onze ver wondering en lacht. „Wanneer u de collectie ziet zoudt u niet denken, dat de produkten van Neerlands vis serij hiervoor de basis gelegd, is het niet?", vraagt hij. Wij kunnen slechts met het hoofd schudden. Belangrijke export Enthousiast vertelt de directeur ver der over zijn kunstzinnig bedrijf. Elke zee- en riviervis met zilverpig ment komt voor de kunstpatelindus- trie in aanmerking. De stoot hiertoe werd gegeven door proefnemingen over een tijdsduur van enige tiental len jaren, ook in het buitenland, waarbij men gebruik maakte van haringschubben. Thans heeft deze Nederlandse in dustrie zo'n hoge vlucht genomen, dat er ook voor tonnen gelds aan schub ben wordt geëxporteerd naar vele landen van de wereld waar kunstpa- relindustrieën zijn of waar men de grondstof voor andere doeleinden gebruikt. Dagelijks worden zo'n 10.000 kg visschubben en andere glin sterende oppervlaktedelen verwerkt. Door een speciale bewerking, die de vis ondergaat, blijven de schubben als afval achter en van 1 miljoen kilo vis verkrijgt men 10.000 kg grondstof. In een chemisch laboratorium wordt het juiste gehalte van het zilverpig ment bepaald. Dit is een chemische stof (guanine) verwant aan urenzuur. Hiervan maken de vissen gebruik als bescherming tegen roofvissen, die op hen azen. Van kraal tot parel De schubben worden vermengd met bepaalde vloeistoffen, die fabrieks geheim zijn en geloogd in ketels, waarin ze van de ene in de andere wordt overgeheveld, waarna als eind resultaat een substantie ontstaat, die door een seperator wordt afgeschei den. Uiteindelijk ontstaat hieruit dan het viszilver, of zoals men het noemt, de „essence d'oriënt". Nu is de grondstof klaar om parels te maken. Hiervoor gebruikt men tegenwoordig massieve glazen kralen. Deze worden aaneengeregen, in een bad met vis zilver gedompeld, welke stof zich aan.de glazen bolletjes hecht. Deze parels zijn aanmerkelijk goed koper dan de Japanse „cultuurpa rels". De cultuurparels worden na melijk gemaakt door een korreltje zand of een glazen bolletje in het vlees van de pareloester te brengen, waardoor het dier geprikkeld wordt tot parelvorming. Er zijn ongeveer 8 jaren mee gemoeid voordat in zo'n oesters een bolletje van 4 milimeter middellijn is ontstaan. De waarde De grote waarde van de echte parel is het feit, dat in de natuur zo'n vuiltje maar zelden in het binnenste van de oester verzeild raakt en men dus zeer weinig oesters met parels vindt. Bij de Japanse cultuurparels wordt de parelvorming geforceerd en is de hoge prijs van een parel hoofd zakelijk te wijten aan het feit, dat er zo veel tijd mee gemoeid is. De kunstparel daarentegen kan het, wat schoonheid betreft, opnemen tegen de andere twee soorten en is stukken goedkoper. De verhouding ligt onge veer als 100 50 4, hetgeen wel een duidelijk beeld geeft. Reeds in de 18e eeuw heeft men zich. met de fabricage van kunstparels bezig gehouden. Met behulp van een pipet blies men in holle glasbolletjes viszilver-kristallen in gelatine, die zich aan de binnenzijde van het bol letje vastzetten. In Thüringen en Frankrijk past men deze werkwijze nog wel toe. Er ont staat dan een holle parel, die met vloeibare was wordt volgespoten, nadat de gelatinelaag aan de binnen kant is aangebracht. Ze zijn echter nogal broos. De massieve parel is aanmerkelijk sterker. De kwaliteit van die eerste kunst parels was slecht. Doch in de loop der laatste jaren is de kwaliteit zo verhoogd, dat men zeer tevreden mag zijn. De kwaliteit hangt af van het viszilver, de glaskraal en de lagen viszilverlak die er omheen worden gelegd. Hierbij speelt natuurlijk de ja renlange ervaring een belangrijke rol. De Nederlandse kunstparelindustrie heeft een zeer goede naam in de wereld en haar produkt kan wedijve ren met dat van de beste andere producenten. Miljoenen parels wor den vervaardigd in zeer korte, tijd verwerkt en verhandeld en de Ne derlandse vrouw kan zich tooien met paarlencolliers, waarvan haar vroe gere zusters niet durfden dromen. En dit alles dank zij de visschubben. (Nadruk verboden) Een schitterend parelcollier en oorknoppen, oogst uit de zee.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 5