PROVINCIAAL NIEUWS Bloemendéfilé voor jarige Vorstin Duivensport TERUGSLAG VOOR PEKING OP ZANZIBAR Zondagdiensten KONINGIRREFEEST IN ZAAMSLAG AGENDA VRIJDAG 1 MEI 1964 DE VRIJE ZEEUW Pagina 8j Terneuzen Axel Biervliet Oostburg Middelburg De Huwelijksreis van Prinses Irene 86-jarige bood bloemen aan Thalia" uit Axel Spontane geste Koningin troost huilend jongetje NA BLOEMENDEFILE AUTOPARADE BIJ SOESTDIJK DE HELE BEVOLKING LIEP UIT WÊÊimm PUP Jaardag H. M. de Koningin Ter gelegenheid van de jaar dag van H. M. de Koningin wap perde van alle openbare gebou wen en zeer vele woningen en zakenpanden de nationale drie kleur. In de vooravond maakte de „Harmonie Terneuzen" een mu zikale wandeling door de stad. Examen dameskapper Bij het dezer dagen te Goes gehouden examen slaagden voor kappersbediende in het dames vak de dames N. Dieleman te Axel, M. Rodrigo te Hulst en M. van Kerkvoorde te Terneuzen Allen zijn cursisten van de avondvakschool te Terneuzen voor vakopleiding in het kap- persbedrijf. Onderwijsbenoeming Met ingang van 1 augustus a.s. is benoemd tot onderwijzer aan de R. K. school te Terneuzen de heer A. Th. de Milliano, thans in gelijke functie werkzaam te Oostburg. Viering Koninginnedag. Gevarieerd programma. Onder geweldige belangstel ling en met groot enthousiasme is gisteren de Koninginnedag in Axel gevierd. Tegen 9.30 uur werden de kin- ren van de scholen, vooraf ge- igaan door de drumbands van „Concordia" en5 „Hosanna" de Markt opgeleid. „Hosanna" nam plaats op de daar ongestelde muziektent om de zangaubade te begeleiden. Vier leerlingen van de scholen die euk op deze dag jarig waren hesen de vlag aan d» mast voor het gemeentehuis. Dit waren voor de openbare schooi Maries Bruggen; voor de Chr. school Jackie Verhelst; van de Chr. school te Snui Jans Maas en van R. K. school Marijke Her man. TOESPRAAK BURGEMEESTER. Nu volgde een toespraak door burgemeester M. K. van Diike. Deze begon met terug te grijpen naar 25 jaar geleden, toen onze Koningin nog prinses was en haar dertigste verjaardag vier de. Toen was de oorlogsdreiging reeds zeer groot. De tweede prinses kreeg de naam Irene, wat vrede betekent, en men hoopte vurig dat de vre de over ons land zou blijven. Helaas, in mei 1940 trok het brute geweld van de Hitlerbende ons land binnen en was het ko- ninkliik gezin gedwongen het land te verlaten. Koningin Wil- helmina err'Prins Bemhard ble ven in Engeland, maar de kroon prinses en 4e beide kinderen van haar moesten om veiligheids overwegingen naar het verre Canada en moesten ruim vier jaar gescheiden leven van man en vader. Toch leefden de Ne derlanders in het bezette Neder land met hen mee en wanneer foto's van de koninklijke familie uit vliegtuigen werden gewor pen, was dit voor vele Nederlan ders een morele steun. Nu is er over de koninklijke familie opnieuw een schaduw „gekomen. Er is oen verwijdering ontstaan tussen het volk en Prin ses Irene, maar laat ons hopen dat zij spoedig met haar man naar Nederland zal komen. Zij is en blijft toch onze prinses. Ik geloof dat het goed is deze ver jaardag in vreugde te vieren. De Koningin zal ook vandaag weer merken hoe groot de aan hankelijkheid van haar volk is. In het défilé te Soestdijk wordt ook door de drumband Thalia" uit Axel deelgenomen. ZANGHULDE Hierna speelde „Hosanna" het Wilhelmus, door de schoolkinde ren en de vele aanwezigen uit volle borst meegezongen. Verder zongen de schoolkinderen met begeleiding van „Hosanna" de liederen; „Ferme jongens, stoe re knapen", „In een blauw ge- ruiten kiel", „Wij leven vrij, wij leven blij", In naam van Oranje doe open de poort" en ,,'t Is een plicht dat iedere jongen." De burgemeester dankte allen die op deze blijde dag hier aan wezig waren om hun trouw aan het vorstenhuis te tonen. Te 10.30 uur en 13.30 uur werd in de kleuterschool „Rood kapje" door het poppentheater „De Zeeuwse Uilenspiegel" van de fam. Popma voor de leerlin gen van de verschillende kleuter scholen gegeven. Om 10.30 uur, 13 uur en 14.45 uur werd in „Het Centrum" de film over de reis van Prinses Beatrix vertoond voor leerlingen van de lagere scholen, L.T.S., U.L.O. en Huishoudschool. VOETBALWEDSTRIJD. Een voetbalwedstrijd tussen 'n elftal van de personeelsvereni ging van Axelse gemeente-amb tenaren en personeelsleden van Lensens aannemingsbedrijf werd gespeeld op het sportterrein aan de Buitenweg. Om 10.30 uur deed burgemees ter Van Dijke hier de aftrap. Reeds na een kwartier spelen konden de ambtenaren een 10 voorsprong nemen welke tot de rust werd behouden. Maar in de tweede speelhelft moesten zij toch het hoofd bui gen voor de vele aanvallen van de bouwvakken, die met sea doelpunten een grote overwin ning wisten te behalen. CYCLOCROSS. Op het concoursterrein werd om 13.30 uur begonnen aan een cyclocross voor jongens van 13 t/m 17 jaar. Hiervóór versche nen 18 deelnemers aan de start. Zij werden onderverdeeld in vier series. De acht snelste renners kwamen tenslotte tegen elkaar uit in de finale. Uitslagen: le serie; 1. J. P. Dieleman; 2. A. Jansen; 3. H. Kuiper. 2e serie; 1. A. Overdul- ve; 2. R. de Meij; 3. J. W. Vinke. 3e serie; 1. F. de Pooter; 2. R. van Acker; 3. C. Bukacki. 4e se rie: 1. F. Dieleman; 2. C. Dub beldam; 3. F. Groothaert. Finale; 1. F. de Pooter; 2. R. van Acker; 3. C. Bukacki; 4. A. Overdulve; 5. J. P. Dieleman. Om 16.30 uur werd nog een voetbalwedstrijd gespeeld tussen leerlingen van de L.T.S. en U.L.O. Hier was een frisse par tij voetbal te zien, waarin de U.L.O. een grote overmacht toonde. Bij de rust was reeds een 60 voorsprong behaald, die daarna uitgroeide tot 111 Te 19.00 uur gaven de fanfare en „Hosanna" een concert op de Markt. Tegen 20.00 uur zag men op 't Szydlowskiplein reeds de eerste deelnemers verschijnen voor de lichtstoet en lampionoptocht. Het werd een lange stoet, waarin oude sprookjesfiguren en mo derne tieneridea'en werden uitge beeld. Het geheel vormde een imposant gezicht. Te 20.30 gaf de harmonie „Con cordia" op de Markt een slotcon- cert als waardig besluit van deze zo geslaagde Koninginnedag. Oranjevereniging zond telegram De Oranjevereniging te Axel heeft het volgende telegram ver zonden aan Hare Majesteit de Koningin: „Ter gelegenheid van Uw ver jaardag biedt de Oranjevereni ging Axel Uwe Majesteit haar eerbiedige gelukwensen aan". Bestuur Oranjevereniging Axel, A. H. VAN DER LEE, voorzitter. N.V. Pot biedt gemeente beeldhouwwerk aan. Maandag 4 mei a.s. om elf uur zal op de hoek Zuidsingel Burchtlaan de onthulling plaats vinden van het door de firma B. H. Pot aan de gemeente aange boden beeld „Moeder en kind". B. en W. hebben Ine Pot, een dochtertje van de heer L. Pot, verzocht deze onthulling te ver richten. Het fraaie beeldje, dat een hoogte heeft van ongeveer 75 centimeter is vervaardigd door de beeldhouwster mej. Jobine Ger ritsen te Nijmegen. In de dinsdag j.l. gehouden vergadering besloot de gemeen teraad het door de N.V. Pot aan geboden beeld in dank te aan vaarden. Gepensioneerden ver gaderden. Onder voorzitterschap van de heer J. de Vries uit Terneuzen kwamen deze week de Oost Zeeuws-Vlaamse gepensioneer den in „Het Centrum" alhier in jaarvergadering bijeen. Men was er blijkens een mededeling van de voorzitter niet in geslaagd een hoofdbestuurder naar Axel te krijgen, zodat men zich moest beperken tot de agenda. Volgens het jaarverslag van de secretaresse, mevr. Ferket— van Damme, was het ledental gedaald van 382 tot 372. Als afgevaardigden naar de algemene vergadering van de bond van gepensioneerden wer den aangewezen mevr. Claeys- sens en de heren J. de Vries, P. van Dommelen en H. Velleman. De heer Velleman uit Terneu zen stelde zich niet herkiesbaar als penningmeester. In zijn plaats werd gekozen de heer P. van Dommelen. De voorzitter had er in zijn openingswoord op gewezen dat nog vele gepensioneerden zitten te wachten op hun pensioenver hoging van het vorige jaar. Er was uit Den Haag toegezegd dat deze verhogingen in het tweede kwartaal van 1964 zouden wor den uitbetaald. Maar volgens de voorzitter begint het er op te lij ken dat velen zelfs nu nog niet aan hun trekken zullen komen, hetgeen teleurstellend genoemd moet worden. De heer Velleman kreeg voor de goede diensten, die hij de af deling Oost Zeeuws-Vlaanderen heeft bewezen, een cadeau aan geboden. Onderscheidingen uitgereikt In de raadszaal te Biervliet reikte burgemeester A. P. Kos- tense woensdagmorgen een on derscheiding uit aan de gemeen tebode de heer C. van Haneghem, die kort geleden het feit her dacht, dat hij 40 jaar in gemeen tedienst was. De burgemeester roemde de plichtsbetrachting van de heer Van Haneghem en betrok daarbij ook diens echtgenote, die het ge meentehuis op keurige wijze on derhoudt. De eremedaille in brons ver bonden aan de orde van Oranje- Nassau werd eveneens uitgereikt aan de heer F. de Vos, wonende aan de Singel, die 40 jaar in dienst is bij het landbouwbedrijf van de heer P. Maas te Biervliet. Al vroeg in de morgen verraste de burgemeester de heer De Vos met zijn koninklijke onderschei ding. Burgemeester Van Leeuwen reikte onderscheidingen uit In Oostburg moesten vier ko ninklijke onderscheidingen wor den uitgereikt. De hoogste onder scheiding, n.l. die van Ridder in de orde van Oranje-Nas- sau, viel ten deel aan mevrouw E. J. van Cruijningen-Erasmus die als bestuurster van verschil lende organisaties een zo belang rijk aandeel heeft gehad in de ontwikkeling van het vereni gingsleven. Zo kwam o.a. de oud- leerlingenvereniging van 't land bouwonderwijs (Ceres) kort na de oorlog met het plan coöpera tieve diepvrieskluizen op te rich ten. Thans heeft deze vereniging in nagenoeg ieder dorp van West Zeeuws-Vlaanderen een groot aantal diepvrieskluizen. Ook werd het initiatief geno men tot stichting van een bejaar dentehuis te Oostburg. De plan nen nemen thans vaste vormen aan. Het gebouw zal op het Ledelplein te Oost'ourg verrijzen en zal als 't is voltooid, een aan winst voor Oostburg zijn. In de verheffing van de positie van de vrouw op het platteland had mevr. Van Cruijningen een belangrijk aandeel, doordat de vereniging Ceres, waarvan zij al meer dan 25 jaar voorzitster is, op allerlei terreinen voorlichting geeft aan de plattelandshuisvrou wen en ontspanning biedt aan grote groepen vrouwen. Burgemeester Van Leeuwen roemde in een korte toespraak de vele activiteiten van mevr. Van Cruijningen en speldde haar de versierse'en op. 's Avonds bracht de muziekvereniging haar een serenade. Deze eer viel ook te beurt aan de heer Ph. de Vuijst, die de ere medaille in zilver ontving voor zijn jarenlang bestuurslidmaat schap van de Oostburgse harmo nie. Mej. E. van den Bossche ont ving uit handen van de burge meester de eremedaille in goud, verbonden aan de orde van Oran- je-Nassau. Zij was ruim 40 jaar werkzaam als onderwijzeres aan de r.k. school. De schoolkinderen brachten aan mej. Van den Bos sche een hulde. Het oud-raadslid de heer J. J. Leenhouts ontving eveneens een gouden eremedaille voor zijn ver diensten als raadslid en als be stuurslid van diverse instellingen en organisaties. Inspecteur Leenhouts nam afscheid van het onderwijs Onder grote belangstelling heeft de heer A. A. Leenhouts deze week afscheid genomen als inspecteur van het lager onder wijs van de inspectie Middelburg. De heer Leenhouts, die gebo ren is te Wateriandkerkje en die van 1929 tot 1947 hoofd van de openbare school voor U.L.O. te Terneuzen was, is in het City theater te Middelburg het mid delpunt geweest van een reeks toespraken, waarin duidelijk tot uiting kwam hoezeer de arbeid van de scheidende inspecteur werd gewaardeerd. Na een inleidend woord van de heer M. Hage, de directeur der rijkskweekschool, als voorzitter van het huldigingscomité, sprak als eerste de heer K. Zurcher. chef van de afdeling L. O. op het ministerie van Onderwijs. Deze wees er op hoe inspecteur Leen- houts zijn gehele inspectie door kruiste en overal optrad als de ervaren onderwijsman die leiding en richting gaf. Jhr. mr. Schorer sprak namens Gedep. Staten woorden van er kentelijkheid voor de wijze waar op de heer Leenhouts zijn taak vervulde. Van diepgaande ver schillen tussen Gedep. Staten en de inspecteur is praktisch nooit sprake geweest, aldus jhr. Scho rer. Verder spraken achtereenvol gens de hoofdinspecteur de heer J. M. Renders; burgemeester mr. J. Drijber van Middelburg; de heer A. Pel namens de collega's; de oud-Zeeuw prof. I. van Hou- te uit Amsterdam als vriend en oud-gedeputeerde Schout uit naam van alle onderwijsmensen in de inspectie Middelburg. Burgemeester Verbrugge van Waterlandkerkje deed de verras sende mededeling dat de open bare school in de woonplaats van de scheidende inspecteur de naam „Inspecteur Leenhoutsschool" had gekregen. Na enige zang- en muzieknum mers dankte de heer Leenhouts voor de hem gebrachte hulde. Hij zei verheugd te zijn iets voor zijn inspectie te hebben kunnen doen. Het verheugde hem dat hij werkzaam had mogen zijn in het belang van het schoolkind. Een afscheidslied van de heer Cor Schrijve besloot deze af scheidsbijeenkomst. HEDEN Terneuzen; Luxor-Theater, 8 uur: „De machtstrijd tussen Achilles en Hecor". Westdorpe: Opening exposi tie Gustave Asselbergs iiï' kunsthandel „Troutzaerte". Prinses Irene en prins Charles Hugues verblijven op hun huwe lijksreis in een hotel in Positano, nabij Napels, aldus heeft donder dagavond een hotelhouder mede gedeeld. Bij telefonische navraag vanuit Rome deelde de hotelhou der mede, dat de jonggehuwden donderdagmiddag per auto waren gearriveerd. Op een vraag of zij zich onder eigen namen in het hotelregister lieten inschrijven, antwoordde de zegsman, dat het echtpaar zich niet behoefde te laten inschrijven en dat het geen papieren over legde. PRIJSVLUCHT UIT DOORNIJK „De Eendracht" - Terneuzen Snelheid eerste duif 1465,7 m., laatste prijswinnende duif 1351,2 meter. 1. Chr. van Driel, 2. A. A. Moes, 3. Jac. den Exter, 4. A. van Tricht, 5 en 9. C. D. de Rijke, 6. A. Dieleman, 7. Gebr. Buijze, 8. H. T. Koch en Zn en 10. P. van Meir. „De Verwachting" Axel Jaarlingen. Snelheid eerste duif 1474,6 m.; laatste prijsw. duif 1443 m. 1 en 6. A. Knol; 2. P. Sol; 3. E. van Eek; 4. E. van Dorsseiaer; 5, J. Weesepoel; 7. C. Verstrae- ten; 8 en 9. Aug. Lippens en 10. D. Houlé. Oude duiven. Snelheid eerste duif 1496 m.; laatste prijsw. duif 1432,2 m. 1, 3 en 7. D. Goosens; 2 en 10. E. van Dorsseiaer; 4. D. Houlé; 5 en en 6. Ch. Tieleman; 8. A. de Fefl- ter en 9. C. Verstraeten. Het samengaan van Tanganjika en Zanzibar tot een nieuwe Afrikaanse staat komt net op het moment dat de V.S. onthullingen doen over Chinese documenten, waaruit zou blijken dat Peking in Afrika een golf van opstanden wil stimuleren. In Zanzibar hadden de Chinezen in ieder geval een flinke vinger in de pap toen de sul tan werd verdreven. Over de nieuwe unie zullen ze waarschijnlijk niet zo blij zijn. Tanganjika was weinig in zijn nopjes over het extremistische bewind op het eiland vlak voor de kust, een haard van onrust van waaruit of dat nu onder Chi nese leiding ging of niet aller lei onaangename invloed het land van Nyerere kon binenwaaien. Politiek gezien had Tanganjika dus wel belang bij het samen gaan. Het zelfde gold waarschijnlijk voor de gematigder e'ementen op het eiland die met vrees zagen dat ze wellicht de aller-extremis- tische groepen (zoals van „maar schalk" Okello, die een tijdje ter reu uitoefende) niet de baas zou den kunnen. In de nieuwe com binatie zijn de kansen voor derge lijke uitwassen, waarvan de Chi nezen het juist moesten hebben, aanzien1ijk geringer, al hebben de recente muiterijen van het leger van Tanganjika wel aange toond dat ook deze staat niet zo stabiel is als men wel zou wen sen. HET BEGINT PAS Deze interne politieke redenen daargelaten is er voor de unie ook veel meer te zeggen op meer algemenere gronden. Vele Afri kaanse staten beginnen te erva ren dat de problemen pas goed beginnen met het verwerven van onafhankelijkheid. Juist toen in Europa en ook min of meer in Zuid-Amerika naties hun krach ten besloten te bundelen om sa men beter opgewassen te z(jn te gen de economische problemen, gingen in Afrika juist economi sche samenhangen verloren door dat meer koloniën die vroeger vanuit één punt geleid werden Parijs of Londen nu elk op eigen benen kwamen te staan. Nyerere begint met deze unie van Tanganjika en Zanzibar een ontwikkeling naar grotere eenhe den, die op den duur wellicht zal leiden tot een nog grotere Oost- Afrikaanse federatie, wellicht ook een grotere staat. Die zou ook allerlei ontwikkelingsprojec ten ter hand kunnen nemen waarvoor elk der kleinen te zwak is. De Balkanisatie van Afrika het uiteenvallen in allemaal klei ne staatjes met daaruit haast vanzelf voortvloeiende wrijvin gen bood Peking zijn beste kansen. Ze hield ook wel een ge vaar voor de vrede in. Een ont- wikke'ing als door Nyerere inge luid zou niet alleen voor de Afri kanen economisch en politiek nuttig kunnen zijn, maar voor de hele wereld wat meer rust kun nen verzekeren. (Vervolg van pag. 1) Daarna gaven vijftig leden van de bejaardensoeiëteit in Maasdijk acte de présence. De oudste van hen, de 86-jarige mevr. S. Hane- maaijer-van der Heiden, besteeg het bordes om de vorstin Maas- dijkse bloemen aan te bieden. Maar Koningin Juliana vond het kennelijk een hele klim voor de oude dame en kwam haar snel een paar treedjes tegemoet. De muziekvereniging Thalia was helemaal uit het Zeeuws- vlaamse Axel gekomen. Martien Sikkema en Ewald de Bart boden Koningin Juliana 'n fraai bloem stuk aan. Een typisch Limburgs ge schenk kreeg de vor-stin van de bond van bejaarden en gepensio neerden uit Geleen: een echte Limburgse vlaai, verpakt in een met oranjestrikken versierde doos. Ook voor de veertig leden van deze bond was de wekker al heel vroeg afgelopen. Ze vertrok ken onder leiding van de 73-jari ge Th. Paes om 5 uur uit Ge leen. Overigens was de heer Paes niet de nestor van de groep. Ver geleken bij de 88-jarige heer Bak ker naar men ons vertelde de oudste marinier van Nederland kwam hij nog maar „pas kij ken" De vlaai werd overhandigd door mevr. A. Blaazer-Kerck- hoffs. De bloemenschat op het bor des was langzaam maar zeker in een ware lentetuin herschapen. Dames van het oranjecomité lie pen af en aan om de boeketten van de voorbijtrekkenden over te nemen en op de bordestreden te rangschikken. Heel blij was de vorstin met de presentjes van de 40 leerlingen van het Instituut voor blinden en slechtziende meisjes „De Wijn berg" in Grave. Joke Clazlng van de braiileschoo] gaf haar een eigen gemaakte ketting en een zelf geboetseerde tegel. Dapper en vastberaden besloot de harmonie „Crescendo" uit Baarn het imposante bloemendé filé, gevolgd door de bonte stoet van 1800 Brabanders. Iedereen verwachtte omstreeks kwart over 12 dat de koninklijke familie zich in het paleis zou terugtrekken, maar tot grote ver rassing van de 1000-koppige me nigte kwam het koninklijk gezin weer naar buiten om piaats te nemen in een hofauto. Ook pre mier Marijnen en minister Bies heuvel namen plaats in een (ge sloten) wagen. De auto van het koninkhjk gezin werd bestuurd door prins Bernhard. Langzaam reden de auto's het paleishek aan de Soesterzijde uit en zo begon de jarige vorstin een korte rit langs de juichende mensen, die deze spontane geste met een don derend gejuich begroetten. Tijdens de korte autorit gooi den de mensen bloemen in de wa gen van de koninklijke familie. Via de Baarnse ingang keerden het koninklijk gezin en de minis ters weer binnen de paleishekken terug. Tijdens de autorit die de Konin gin na het bloemendéfilé heeft De rondrit na het bloemendéfilé gemaakt langs de duizendkoppi ge achter afsluithekken juichen de mensenmenigte, heeft zij nog een huilend jongetje getroost. Toen de hofauto bij de mare chausseekazerne aan de rijksweg ging keren om de terugtocht naar het paleis te maken, werd de Vorstin getroffen door het be traande gezichtje van een vijfja rig jongetje dat de Koningin per se bloemen wilde aanbieden. Zondagsdienst Kruisverenigin gen Groene en Wit-Gele Kruis: Zuster J- KolijnBurger, Van Steenbergenlaan 68 te Terneu zen. Tel. 3360, Dat moeht niet van de rijkspo litiemensen die voor de bewa king zorgden, maar op verzoek van de Koningin stopte prins Bernhard even, waarna Konin gin Juliana riep: „Kom maar hier, jongetje" en accepteerde glimlachend het bosje bloemen dat het ventje voor haar had meegebracht. Er kwam zelfs een glimlach op het gezicht van het jongetje toen de Vorstin het ten slotte nog door de haren streelde. Soestdijk heeft gisteren de drukste Koninginnedagsviering uit de regeringsperiode van Ko ningin Juliana beleefd. Nimmer tevoren was het zo druk rondom paleis Soestdijk. Bij het indruk wekkende bloemendéfilé werden alle records gebroken, want naar schatting waren 30 a 35.000 mensen daarvan getuige. Dat is driemaal zoveel als in voorgaan de jaren. De autoparade die na 't défilé volgde, was eveneens omvang rijker dan in voorgaande jaren. De Baarnse politie gelooft dat dit mobiele défilé aanzienlijk is vergroot door het mooie weer en de enthousiaste verslaggeving via radio en televisie. Minstens 120.000 mensen hebben volgens voorzichtige schatting defilerend voor de vorstin of rijdend in een auto of bus langs het paleis ge tuigd van hun aanhankelijkheid jegens de jarige vorstin. Van één uur af tot laat in de middag is er een permanente verkeersopstopping op de wegen rondom het paleis geweest, maar dankzij een nieuw systeem van verkeersregeling waren de wachttijden aanmerkelijk korter. De politie had de handen vol om het verkeer gaande te houden. De korpschef van de Baarnse politie had daarop min of meer gerekend. Om een verkeerschaos te voorkomen liet hij op som mige punten het verkeer omlei den. Deze voor het eerst toege paste maatregel heeft goed vol daan, want ernstige stagnaties kwamen niet voor. Voor het pa leis paradeerden de gehele mid dag nog duizenden mensen in de voorjaarszon achter de afsluit hekken en sommige families hadden in de bossen zelfs hun pick-nickbivak opgeslagen. Van heinde en verre kwamen de auto's, deels versierd met vlaggetjes, en er waren er zelfs bij die gepavoiseerd langs het paleis van de Landsvrouwe demonstreerden. Bestuursders en inzittenden brachten aldus een stil saluut aan de 55-jarige vor stin en konden tevens nog een blik werpen op de bloemenschat op de trappen van het bordes. Het feestprogramma ter gelegenheid van de verjaardag van H M!, de Koningin werd donderdagmorgen reeds om negen unr ingeluid met een zanghulde van de schooljeugd. De muziekvereniging „De Volharding" haalde de kinderen aan de verschillende scholen op en begeleidde ze onder het spelen van vrolijke marsen naar het gemeentehuis, waar zich een grote schare belangstellenden had verzameld om van de zanghulde en de toespraak van de burgemeester getuige te zijn. Ook het dagelijks bestuur der gemeente en het bestuur van de Oranjevereniging waren daar aanwezig. Onder leiding van de heer A. van Overbeeke zongen de kin deren achtereenvolgens twee coupletten van het „Wilhelmus", „Alle man van Neerlands stam" (een couplet) en het Zeeuws- Vlaams volkslied. De leerlingen van de kleuter school zongen een lied onder lei ding van mevr. Boerman. TOESPRAAK BURGE MEESTER Burgemeester Van Wijk wiens rede door de geluidsversterker voor iedereen duidelijk verstaan baar was, sprak de samenge stroomde bevolking toe. Hij dankte de kinderen voor de tref fende zanghulde, die hij zeer op prijs stelde. Zich tot de oudere toehoor ders wendend, wees de burge meester er op, hoezeer de wijze waarop de Koningin zich van haar moeilijke taak kwijt, ieders bewondering afdwingt. Koningin Wilhelmina heeft eens gezegd dat Oranje nooit genoeg voor Nederland kan doen. Zij heeft alles voor Nederland gedaan en deze opdracht heeft zij als erfe nis meegegeven aan haar doch ter, die het voorbeeld van haar moeder volgt. Omgekeerd meende de burge meester dat Nederland ook nooit genoeg voor Oranje kan doen. Ik ben ervan overtuigd, aldus burgemeester Van Wijk, dat de meesten uwer de laatste maan den intens met haar hebben meegeleefd en als het ware per soonlijk hebben ondervonden welk een zware strijd zij te strij den had. Wij hopen en bidden dat thans een zegenrijk jaar voor haar mag beginnen. Zij moge zich daarbij verzekerd weten van de beste gevoelens van haar trouw en aanhanke lijkheid van de ingezetenen van Zaamslag. Ik zal straks, zo besloot de burgemeester zijn met volle aan dacht beluisterde toespraak, het volgende telegram verzenden: Aan Hare Majesteit de Koningin De raad der ge meente Zaamslag biedt Uwe Majesteit zijn oprechte geluk wensen aan ter gelegenheid van Uw verjaardag en wenst U in rijke mate Gods steun en zegen toe. KINDERSPELEN Daarna vertrokken de leer lingen van de lagere klassen der scholen, opnieuw begeleid door „De Volharding", naar het sport terrein, waar zij aan verschil lende spelen konden deelnemen. Voor de 5e en 6e klassen was een oriëntatierit uitgeschreven, waarvoor veel belangstelling be stond. HEILDRONK Burgemeester en wethouders, de gemeentesecretaris en het be stuur der Oranjevereniging brachten middelerwijl op het- ge meentehuis een heildronk uit ter ere van de Koningin. Op het verdere verloop der feestelijkheden komen wij in ons zaterdagnummer terug.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3