week ran de fotografie Gemeenteraad van Cadzand MINISTER BIESHEUVEL BEANTWOORDT VRAGEN OVER LANDBOUWAANGELEGENHEDEN SPAANS WESPENNEST IN ROME Gewelddaden in Brits-Guyana PERMANENTE ÏJ.-P0STEN OP CYPRUS Pagina 2 Van 2 t/m 9 mei met tal van plezierige verrassingen. Gelukstelegram aan H.M. de Koningin De Westduitse inlichtingen diensten Belgische pers over prinselijk huwelijk n GRIEKEN VERBRAKEN HET STAAKT-HET-VUREN DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 1 MEI 1964 (Adv.)' In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid de heer P. Voogd (B.P.) over de produk- tie en de prijzen van landbouw- en veeteeltprodukten heeft de minister van landbouw o.a. het volgende medegedeeld: De boterinvoer bedroeg in de periode van 28 decmeber 1963 tot 4 april 1964 1950 ton. Op 4 april was er een botervoorraad van 2905 ton. In het eerste kwartaal van het jaar 1964 is in totaal circa 3900 ton boter geëxporteerd, waarvan circa 3050 ton naar het Verenigd Koninkrijk. Op de laatstgenoemde hoeveelheid is een netto toeslag verstrekt van ca. 0,20 per kg. Op de naar an dere landen geëxporteerde boter in kleinverpakking is geen toe slag verstrekt. De naar deze landen uitgevoerde boter in grootverpakking was onderwor pen aan een heffing van 0,75 per kg. Het gedurende de afgelopen winter door het produktschap voor zuivel gevoerde boterafzet- beleid is gericht geweest op een regelmatige voorziening van de binnenlandse markt tegen zo stabiel mogelijke prijzen en handhaving van onze traditio nele exporten. Om deze .doelstellingen te verwezenlijken moest geduren de het winterhalfjaar 19631964 worden overgegaan tot de im port van 500 ton Franse en 4200 ton Amerikaanse boter. Voor het jaar 1964 wordt de Nederlandse boterproduktie ge raamd op 85.000 a 90.000 ton, bij een binnenlands verbruik van 55.000 a 60.000 ton. Naar het Verenigd Koninkrijk zal ca. 16.000 ton künnen worden afge zet, zodat voor export naar an dere landen een hoeveelheid van 10.000 a 15.000 ton beschik baar zal zijn. GEEN TEKORT AAN AARDAPPELEN De situatie op de aardappel markt heeft enige verbetering ondergaan. Niettegenstaande de export beneden het normale peil blijft sedert enige weken wordt gemiddeld ca. 1000 ton per werkdag Uitgevoerd zijn de prijzen gestegen, van som mige rassen zelfs aanzienlijk.' Deze ontwikkeling is toe te schrijven aan de maatregelen, die door het produktschap zijn getroffen. Hoewel slechts wei nig aardappelen voor overname zijn aangeboden, is met deze regeling bereikt, dat er een bodem in de markt is gelegd, hetgeen de prijsvorming ten goe de is gekomen. Voor een tekort aan aardap pelen behoeft geen vrees te bestaan. Volgens de huidige inzichten is een niet onaan zienlijk overschot niet uitge sloten. In de laatste maanden zijn ca. 3000 ton aardappelen ingevoerd. Deze invoer kwam hoofdzake lijk uit Frankrijk. Een deel van deze invoer was bestemd voor reëxport en is derhalve later weer geëxporteerd. SPELREGELS Bij het vaststellen van de richtprijs van 31 per 100 kg melk met 3,7 pet. vet voor het melkprijsjaar 1 april 19641 april 1965 is rekening gehouden met het feit, dat de produktie- kosten van de melk op de weide- bedrijven sinds het melkprijs jaar 1 nocember 19621 novem ber 1963 met ca. 2 per 100 kg zijn gestegen. In deze ƒ2 per 100 kg is begrepen de invloed van de 10 pet. loonsverhoging van 1964. Volgens de algemeen gelden de spelregels voor het loon- en prijsbeleid dienen loonsverho gingen betaald te worden uit de door produktiviteitsstijging ont stane ruimte. Slechts indien deze ruimte niet aanwezig blijkt te zijn en de betrokken bedrijfstak in een verliespositie verkeert, kan doorberekening van een loonsverhoging in de producen tenprijzen in overweging wor den genomen. De minister ziet voorshands geen aanleiding te veronderstel len, dat genoemde situatie zich met betrekking tot de land bouwsector in de toekomst zal voordoen. RUBY KRIJGT GEEN NIEUW PROCES De rechter Joe Brown, die Jack Ruby heeft ter dood ver oordeeld wegens moord op de vermoedelijke moordenaar van president Kennedy, Lee Oswald, heeft woensdag afwijzend be schikt op het verzoek van Ruby om een nieuw proces. De Westduitse bondsdag heeft de bondsregering verzocht wets voorstellen te formuleren voor parlementair toezicht op de Westduitse geheime diensten. De bondsdag heeft de regering verder verzocht tegen 1 oktober verslag uit te brengen over ver anderingen in de bezetting en or ganisatie van de diensten. Ook het rapport van een parle mentaire commissie is goedge keurd, waarin gezegd wordt, dat een te vrije uitleg van de gealli eerde overeenkomst tot het ver lenen van soevereiniteit aan West-Duitsland heeft geleid tot de ,,telefoon-afluisteraffaire" van eind vorig jaar. (Deze overeen komst bevat een clausule die de drie Westelijke geallieerden het recht geeft telefoons af te luiste ren, brieven van West-Duitsers te openen en Duitse autoriteiten tot medewerking te gelasten). Volgens het rapport zijn deze rechten voorbehouden aan de ge allieerden en kunnen Westduitse organen ze niet uitoefenen in het belang van de Duitse veiligheid. Geen beschieting op 1 mei De artillerie aan de kust van Foekien in communistisch Chi na heeft bevel gekregen de be schieting van de eilanden Que- moy,' Tatan en Erhtan, die in handen zijn van de nationalis- tisch-Chinese troepen, geduren de de eerste mei achterwege te laten, aldus het persbureau „Nieuw-China". De beslissing werd genomen opdat de Chinese bevolking en de troepen van Tsjiang Kai-Sjek het meifeest op rustige wijze kunnen vieren. De raad van de gemeente Cad zand vergaderde donderdagmor gen voltallig. Direct na de opening van de raadsvergadering stelde burge meester J. A. Leenhouts voor een telegram van aanhankelijk heid en trouw naar H. M. de Koningin te zenden en tevens een gelukwens voor haar ver jaardag. De raad stemde hiermede in, maar direct hierna vroeg mevr. Joz. Adriaansen—de Neef het woord. Zij stelde, dat zij volko men instemde met het verzen den van het telegram, maar wil de de rest van de agenda, gezien het karakter van de nationale feestdag liever verder niet af handelen. Zij sprak er haar be vreemding over uit, dat B. en W. op de verjaardag van de Koningin een raadsvergadering uitschreven en protesteerde hier tegen. De voorzitter zette daarop uiteen dat het feit om op deze dag te vergaderen voortkomt uit het verlangen zo snel mogelijk ver der te werken aan het uitbrei dingsplan, dat tot 28 april ter visie heeft gelegen. In verband met de lintjesregen en enkele andere zaken was het niet moge lijk op de 29ste te vergaderen. Daar het plan vóór 2 mei bij Ged. Staten moet zijn, was dit de enige datum. De heer Steenhart viel mevr. Adriaansen bij. Hij vond het een rare dag om te vergaderen, te meer daar alle gemeentelijke bureaux en rijkskantoren geslo ten zijn. De burgemeester verzekerde dat het niet te vaak zal gebeu ren dat men op Koginnedag bij een komt. Mevrouw Adriaansende Neef vroeg de voorzitter vervolgens af te zien van de verdere behan deling van de agenda-punten, waarop de burgemeester repli ceerde, dat dit, gezien het tele gram dat net was samengesteld, een vervelende indruk zou maken. Nogmaals verzekerde mevr. Adriaansen hem, dat zij volledig achter dit telegram staat en hiermede graag haar instemming had betuigd. Zij vroeg echter een uitspraak betreffende het verga deren op de nationale feestdag. De raadsleden de heren Steen- hart, De Lijser en mevr. Adriaan sen bleken hiertegen te zijn en bleven in de vergadering onder protest. De burgemeester zeide hierop dit incident als gesloten te wil len beschouwen, waarop mevr. Adriaansen repliceerde, dat dit geen incident genoemd mocht worden, maar een verschil van mening over de inzichten van het karakter van de nationale feestdag. Hierna werd overgegaan tot afwerking van de raadsagenda. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van Ged. Sta ten waarin werd medegedeeld, dat er geen bezwaren zijn tegen de garantie en aflossing van de geldlening door het Bouwfonds van Ned. Gemeenten t.b.v. de woningbouw van de heer M. L. Verlinde. Riolering. Voorts machtigden Ged. Staten de raad tot het uitgeven van gelden t.b.v. de verbetering van de Prinsenstraat en de riolering in de Vlamingpolder. Jammer genoeg is de toestemming tot riolering van het kampeerter rein van de heer De Koning nog steeds niet afgekomen. Hierdoor wordt het plan dat deze riole ring, die zo broodnodig is, vóór de aanvang van het seizoen ge reed zou zijn, in gevaar gebracht. Wel zijn er noodvoorzieningen getroffen, doch deze brachten weer extra en onnodige kosten met zich mee. Inmiddels is de eigenaar van het terrein ge vraagd medewerking te verle nen, zodat na afkomen van de goedkeuring direct zal worden begonnen. Zoals bekend wordt het werk vertraagd doordat het rijk een financiële bijdrage in dit werk heeft toegezegd. De voorzitter gaf een over zicht van de brieven die ten be hoeve van deze rioleringaanleg zijn uitgegaan en verzekerde, dat al het mogelijke is gedaan om deze riolering tot stand te bren gen vóór het zomerseizoen. Hij betreurde het uitermate dat dit niet is gelukt. Aan mevrouw J. C. M. Heijns- dijk zal voor het schoonmaken van het gemeentehuis een hogere beloning worden toege kend. Op voorstel van B. en W. werd dit bedrag bepaald op ƒ1150,per jaar. Op voorstel van B. en W. wer den de tarieven voor het ge bruik van de tennisbanen bepaal op 15,per seizoen voor in gezetenen van Cadzand en 5 en 3 per uur voor resp. dubbel spel en enkelspel. De raad ging met het voorgestelde akkoord, daar de tarieven vorig jaar geen aanleiding hebben gegeven tot klachten. Aan de E. M. S. werden de stranden ten westen van de voor malige haven tot aan de grens van Retranchement verhuurd voor 25,voor dit seizoen. Op een vraag van de heer De Lijser bleek, dat de E. M. S. daar al strand in eigendom heeft en het slechts om kleinere stukken gaat, waardoor een groot ge heel verkregen wordt. Op het uitbreidingsplan dat de raad thans te behandelen kreeg, zijn tien bezwaren van landbouwers binnengekomen, die hun verzoek, dat het plan wordt aangevuld met de woorden: „ten behoeve van voor de recreatie gereserveerde gronden" vervuld kregen, daar het steeds in de be doeling heeft gelegen deze grond voor recreatiedoelelnden te reserveren. De burgemeester deelde nog mede, dat B. en W. de nieuwe regeling voor de gemeenschap pelijke huisvuil-ophaaldienst in studie hebben genomen. Voorts zullen er voorzieningen worden getroffen voor een kleedlokaal op de tennisbanen. „Irene, droeve prinses", luidt de kop over de gehele voorpa gina van het Brusselse blad „Het Laatste Nieuws" van woens dagochtend. „Het is maar goed, dat Konin gin Juliana en Prins Bernhard geen voet hebben gezet in de Spaanse wespennest in Rome. Het huwelijk was een karika tuur", aldus het blad. De „Standaard" schrijft: „De beheersing en terughoudend heid, die uitgingen van de Nederlandse Prinses, vormden een schril kontrast met de rumoerige, wilde atmosfeer van de huwelijksplechtigheid". De „Gazet van Antwerpen" „Wie bij het einde van de plech tigheden het bruidspaar naar buiten heeft zien komen in een babelse drukte, opgeslokt in een gesticulerende menigte, waar tegen de Spaans ratelende car- listische onderhandelaars niet waren opgewassen, die zou ge ijsd hebben bij de idee, dat de landsvrouwe van Nederland in de heruitgave van het pause lijke avontuur in de Via Dolo rosa zou zijn meegesleurd. Hoe fier ware anderzijds Koningin Juliana niet geweest indien zij in levenden lijve deze persoon lijke triomf van haar dochter had meegemaakt, want Irne was de heldin van de dag, méér dan Carlos-Hugo". „De Nieuwe Gids" schrijft: „Het is voor ons niet het ogen blik om terug te komen op de vele droevige omstandigheden, die het huwelijk van Prinses Irene zijn voorafgegaan of die omstandigheden te verklaren. Het streven van het huis Bour- Levenslang voor S.S.-beul De 63-jarige vroegere „S.S.- Oberscharführer" Hermann Bla- che, heerser over leven en dood in het getto van Tarnow (Po len), is donderdag door een rechtbank in Bochum tot levens lange gevangenisstraf veroor deeld. Hij was schuldig bevon den aan moord op 22 personen en aan medeplichtigheid aan moord in ten minste 4000 geval len. In Brits-Guyana heerst een gespannen toestand als gevolg van een elf weken geleden be gonnen staking in de suiker industrie. Sinds het begin van deze staking zijn meer dan tien mensen vermoord en 200 ge wond. Voorts zijn er bijna 130 bomaanslagen gepleegd. De po litie heeft omstreeks 600 mensen aangehouden. Door brandstich ting op de suikerplantages ont stond een schade van in totaal drie miljoen dollar. De staking hangt samen met de strijd die de „unie van land arbeiders in Guyana" (G.A.W. U.) voert om erkenning. Deze bond wil, evenals de regerende progressieve volkspartij, niets weten, van het stelsel van even redige vertegenwoordiging, dat de Britse minister van Koloniën, Duncan Sandys, in Brits-Guyana wil invoeren. De erkende bond van arbeiders op de suikerplan tages eist gevangenneming van de „op Cuba opgeleide terroris ten" die de staking hebben ge organiseerd. De leider van de G.A.W.U. heeft meegedeeld, dat de strijd om erkenning tot het einde zal worden gevoerd en dat hiervoor geld wordt ingezameld in Engeland, Rusland, de V. S., Cuba, Afrika en Azië. bon-Parma, dat blijkbaar nog leeft in de sfeer van het ancien régime en alles ondergeschikt maakt aan de realisatie van zijn aanspraken op de Spaanse troon, heeft de grootste schuld aan de minder gelukkige afloop van zaken in Nederland. Wij wensen het Nederlandse volk, dat het spoedig de hartstochte lijke, soms eenzijdige polemie ken moge vergeten en dat het rond Koningin Juliana zijn een heid van denken en gevoelen moge herstellen". Show van zelf-ontworpen tienerkleding In het nieuwe R.A.I.-gebouw in Amsterdam, vond de slotfase plaats van een landelijke wed strijd voor het ontwerpen van tienerkleding. Leerlingen van tal van huishoudscholen en mode-akademies toonden er zelf gemaakte kleding. De Zeeuwse vrouw op de foto was enthousiast over de leuke creatie van Ida Baveld uit En schedé. Het meisje trok met haar hansop aller aandacht. In haar afdeling behaalde zij de derde orijs. 11 De Verenigde Naties op Cy prus zijn donderdag begonnen tien permanente posten te ves tigen in de bergen van Kyrenia, nadat in de nacht van woensdag op donderdag een eenzijdige be standsverklaring door de Griek se Cyprioten was verbroken. Bij dit gevecht sneuvelden twee Turkse Cyprioten en werd er één gewond. Van Grieks-Cypri sche stellingen werd ook op een Canadese V. N.-patrouille ge schoten. De tien permanente V. N.-pos- ten komen rondom het kasteel van St. Hilarion, dat door Turk se Cyprioten wordt bezet ge houden. De schietpartij in de nacht van woensdag op donderdag zou zijn ontstaan, toen Turkse Cy prioten die geen gehoor hadden gegeven aan de oproep van de Grieks-Cyprische regering om een bestand in acht te nemen, een felle aanval deden op stel lingen van de Griekse Cyprioten. De Turken zouden zijn terug geslagen. De Finse militairen die op Cy prus dienst doen, gaan per fiets patrouilleren. Hun woordvoer der zei dat de militairen dat in hun land ook gewoon zijn. Een Zweedse patrouille was woensdagavond al beschoten toen deze trachtte een gevecht te voorkomen in het dorp Timi. De Grieks-Cyprische schutters werden door de Zweden ontwa pend, maar later werden de wa ll 55). Terwijl ze nog stond te kijken ging Nick overeind zitten, even snel en lenig als een slang in de aanval, en schoot schoot driemaal snel achtereen. Ab en Spud hadden het alle bei gezien hoe Nick overeind ge komen was. Ab stond op 't punt een waarschuwende kreet te sla ken, maar bleef met open mond staan kijken zonder een geluid voort te brengen. Spud greep naar zijn eigen revolver, doch bleef als versteend staan toen hij Vincenti zag wankelen en zich omdraaien naar de jongen, die hem tweemaal in de rug had geraakt. Ook hij richtte zijn re volver, maar het was al te laat, dan dat hij zich nog helemaal kon omdraaien. De revolver ging af, toen hjj nog maar pas van aangezicht tot aangezicht met Peter en Sally stond. Sally voelde een schok, net of iemand haar een harde stomp in haar rechter zij had gegeven, maar eerst was er geen pijn alleen maar de indruk dat'ze een stomp had gekregen. Doch toen Vincenti neer viel naast de man, die hij even tevoren had neerge schoten, begon haar zij te bran den, en ze dacht dat ze ondanks zichzelf zou gaan schreeuwen van pijn. Ze was weer duizelig, net als die ochtend, maar deze keer ging ze wel vallen, wist ze. En onder het vallen meende ze de alarm' sirene van een ambulance te ho ren naderen. Nick het moest Nick wel zijn, want de stem kwam haar onbekend voor zei: „Goed zo, jongens. Laat maar vallen, die blaffertjes." Geleidelijk aan was het duis ter om haar heen geworden, heel geleidelijk aan, de kamer werd al schemeriger en schemeriger, tot tenslotte alles donker was. En zo ze al ondraaglijke pijn in haar zijde had ze voelde en wist er niets meer van. HOOFDSTUK XIX. Sally sloeg de ogen op en keek in het bezorgde gezicht van dok ter Mac. Ze fronste de wenk brauwen hem had ze aller minst verwacht. Meteen merkte ze, hoe hij haar de pols voelde. Haar volgende gedachte was de herinnering aan de sirene van de ambulance, het laatste, dat ze gehoord had. „Bent u met de ambulance meegekomen?"'vroeg ze. Uit de richting van het voet einde van het bed hoorde ze haar moeders stem, trillend van ver driet en wanhoop. „Ik geloof niet, dat ik het kan verdragen. Dan. Ze ijlt. Ze gaat dood, maar dat wil je me niet zeggen. Ze gaat dood, hè?" Sally's stem klonk krachtiger en diep-verontwaardigd. „Ik ijl helemaal niet en natuurlijk ga ik niet dood." Ze probeerde overeind te komen, maar dat veroorzaakte haar een dergelijke pijn dat ze zich met een ge smoorde kreet weer in de kus sens liet vallen. Voor het eerst deed nu dok ter Mac zijn mond open; hij sprak op een echte dokterstoon, kalmerend en overtuigend. „Je moet stil liggen, Sally. Anders scheurt de wond open en begint het bloeden opnieuw." Ze lag in het ziekenhuis, be greep Sally. Ze was buiten be wustzijn geweest. Hoe lang? Een uurToen zag ze, dat het buiten licht was. Neen, het was veel langer geweest. Nu ze weer rustig lag, vroeg de dokter: „Wat wilde je over die ambulance vertellen, kind je?" „Ik heb er een, horen aanko men, in dat huis, waar ik door Vin en Spud naar toe ben ge bracht. De ziekenauto kwam er aan, in volle vaart, ik hoorde het duidelijk. Maar toen viel ik flauw. Ik ben toch flauwgeval len? Wat mal dat is me nog nooit eerder overkomen." De dokter knikte. „Zo zou je het wel kunnen noemen. Je bloedde als een rund, maar ge lukkig was Peter er bij." Haar moeder kwam nu ook binnen haar gezichtsveld. Ze stond naast dokter Mac, met een uitgeput, angstig gezicht. „Gaat het al weer wat met je, lie verd?" Sally glimlachte haar toe. „O ja, best, Mams. Wat akelig, dat je zo ongerust bent geweest." Mrs. Camlin huiverde. „Ver schrikkelijk was het we wis ten niet waar je was of wat ze met je uitvoerden. Als Dan er niet geweest was dan had ik het nooit kunnen uithouden." Dokter Mac schudde het hoofd en zjei vastberaden: „Nu niet, Fern". Daarna wendde hij zich weer tot Sally. „Ik denk dat het een politie-auto, een overval wagen was die je hoorde en geen ambulance. Een rechercheur in burger ging achter Tony Aman- do aan in de overtuiging dat die uiteindelijk de politie op jouw spoor zou brengen. Toen hij ontdekte, waar Tony naar toe was gegaan, heeft hij verster kingen laten aanrukken, ten einde het huis te omsingelen. Maar de twee aanvoerders heb ben ze gemist Vincenti en Amando gijn allebei dood." „En net toen de opwinding begon, moest ik flauw vallen," klaagde Sally. „Het komt mij anders voor, dat je voldoende opwinding hebt gehad voor de rest van je leven, jongedame," zei dokter Mac droogjes. „Daar zit wat in", gaf Sally lachend toe. „En nu," hernam dokter Mac, ineens weer geheel en al de medicus, „nu ga jij ook slapen, Fern, je hebt nagenoeg geen oog meer dicht gedaan, nadat die dochter van jou spoorloos verdwenen was. Je hebt je er van kunnen overtuigen dat ze geen nadelige gevolgen van het avontuur heeft ondervonden; met een paar dagen is ze weer een stuk opgeknapt. En jij, Sal ly, je zult veel sneller weer op de been zijn als je zoveel moge lijk slaapt." Hij trok het dek op tot aan haar ronde kinnetje en glimlachte tegen haar. (Wordt vervolgd.) pens aan een sergeant terugge geven. Een aantal Zweden bleef in dit ten oosten van Ktima ge legen dorp achter. Een woordvoerder van het Turkse ministerie van Buiten landse Zaken heeft donderdag gezegd dat Turkije tevreden zal zijn, wanneer het staken van het vuren leidt tot vrede op Cyprus. „De ervaring heeft ons echter iedere keer weer geleerd dat elk staken van het vuren verschei dene malen wordt verbroken door de Griekse Cyprioten". Turkije eist vóór alles herstel van orde en veiligheid op dit eiland. Het wenst dat het V. N.- leger hierbij doeltreffend op treedt, zei hij. De Griekse regering heeft zijn „volledige tevredenheid" uitge sproken over de voorstellen van Oe Thant aan de Veiligheidsraad. Hij verklaarde dat de Griekse regering deze voorstellen niet alleen steunt omdat ze overeen stemmen met hetgeen Grieken land altijd heeft voorgestaan, maar ook wegens het feit dat zij een garantie inhouden voor de vrede op Cyprus, het voornaam ste doel van de Griekse regering. Makarios over rapport van Oe Thant President Makarios heeft don derdag de nieuwe voorstellen van V. N.-secretaris-generaal Oe Thant aan de Veiligheidsraad „uiterst opbouwend" genoemd. Hij verklaarde dat zijn re gering al het mogelijke zal doen om de taak van de V.N.-macht op Cyprus te vergemakkelijken. Eerder had de Griekse re gering ingestemd met Oe Thants rapport. Vervolgens sprak ook de leider van de Turkse Cy prioten, vice-president Kutchuk, zich ervoor uit. Oe Thant had onder meer de ontruiming en vernietiging van alle versterkte stellingen zo- wel van de Griekse als van Turkse Cyprioten voorge steld. Hij verklaarde verder dat, wil een ramp op Cyprus worden voorkomen, president Makarios en vice-president Kutchuk open lijk het gebruik van geweld die nen af te keuren en op hun vol gelingen een beroep moeten doen de strijd te staken. Bemiddelaar in Londen De V. N.-bemiddelaar voor Cyprus, de Fin Tuomioja, is gis teravond in Londen aangekomen voor besprekingen met de Britse ministers Sandys (gemenebest) en Carrington, onderminister van Buitenlandse .„Zaken. De Britse regering had woensdag bij Oe Thant haar bezorgdheid geuit voor het blijkbare gebrek aan optreden van het V. N.-leger bij de gevechten in de heuvels rond Kyrenia. Oe Thant heeft een kort bezoek aan Parijs ge bracht, waar hij met Tuomioja over de kwestie-Cyprus heeft gesproken. Turkse landing? De nieuwe instructies van Oe Thant aan generaal Gyani hou den in dat de „blauwe baretten" gemachtigd zijn te schieten op ieder die een vuurwapen ge bruikt -in de dorpen rond het kasteel Sint Hilarion. Ter plaatse zijn sinds donderdagochtend per manente V. N.-posten geopend, zeiden Canadese officieren van het V. N.-leger. Een woordvoerder van de Griekse regering verklaarde dat de Griekse regering uit verschil lende bronnen steeds weer ver neemt dat de Turken op 3 mei °P Cyprus zouden gaan landen. Hoewel dit onwaarschijnlijk ge acht wordt, omdat het V. N.- leger er al is, staat het Griekse leger nog steeds klaar en zijn alle noodzakelijke maatregelen genomen om de vrede te be waren en zich te verdedigen wanneer het wordt aangevallen, zei hij. HEVIGE BOTSING TE AMSTERDAM 1 dode en 2 gewonden Bij een gecompliceerd ver keersongeluk op de Nieuwe Hemweg te Amsterdam is de 55-jarige vertegenwoordiger J. H. Kroese uit Amsterdam om het leven gekomen en liep een echtpaar verwondingen op. Bij de frontale botsing waren betrokken een truck met opleg ger, die ongeveer ter hoogte van de elektrische centrale een even eens in de richting Zaandam rijdende benzineauto was gepas seerd en nog op de middelste der drie rijbanen reed, en een tegenligger op dezelfde baan, die juist een kleine personen auto had ingehaald. De personenauto werd totaal vernield. De bestuurder, de ge noemde heer Kroese, was op slag dood. De bestuurder van de kleine personenauto, die op de andere personenauto was inge reden en zijn echtgenote zijn met verwondingen en een shock in het Wilhelminagasthuis opge nomen. Terwijl de brandweer bezig was het lichaam van de heer Kroese met snijbranders uit het wrak te bevrijden, geraakte dit in brand. De vernielde auto is geheel uitgebrand.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2