PROVINCIAAL NIEUWS DRIE TERNEUZENAARS ONTVINGEN KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING Donderdag 30 april 1964 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Terneuzen Axel Hulst Sas van Gent Sluiskil Waterlaindkerkje Zuidzande Zaamslag GOUD VOOR DE HEREN DEKKER EN ROEOTEIJNSEN ZILVER VOOR DE HEER HAAK Huisvrouwen besloten het winterseizoen In café „La Belle Vue" orga niseerden de leden van de plaat selijke afdeling van de Nederl. Vereniging van Huisvrouwen de slotavond van het winterpro- gramma. Deze gebeurtenis droeg een feestelijk karakter, hetgeen werd verhoogd door de aanwezigheid van 22 Friese dames, afdeling Leeuwarden, die bij de Terneu- zense leden een gastvrij onder dak vonden. Na het welkomstwoord van mevr. Vermeulen droeg mevr. Van Rossum enige stukjes voor van Annie Schmidt en Simon Carmiggelt, waarmee ze de da mes gezellig amuseerde. „De tante uit Amerika" was de titel van het toneelstuk, op gevoerd op kostelijke wijze door leden van de vereniging alhier. Na het dankwoord, uitgespro ken door de voorzitster, namen de dames afscheid van elkaar tot het volgend seizoen. Terneuzense muziekschool Geslaagd voor muziekgeschie denis: Annemarie Brunnekreeft, Go- vert Jansen, Kees Klaassen, Wim Wieland, Aletta Abrahamse, Wies Wieland, Trudy Hovestadt, Bert Hovestadt, Jan Pauw, Max Re- naud, Jaap Duininck (Axel), Lia de Putter (Axel), Nelleke de Lij- zer (Hulst), Joop Haak (Zaam- slag), Ben Thomaes, Arie Faas, Ria de Pooter (Zaamslag), Nel Riemens, Anita van Hecke, Wim Stadhouders, Ina Hamelink, An- nelies Rammeloo, Annemieke van Kerkhoven, Ellen van der Klooster, Adrie v. d. Berge, Jet ty Standaert, Christiaan Boland en Hans Villerius. Afgewezen: 4. De heer V. Brandt te Axel ontving zilveren eremedaille voor zijn arbeid op sociaal- en charitatief gebied Telegram aan de Koningin Het gemeentebestuur van Axel heeft het volgende telegram ver zonden aan H. M. de Koningin: „Het gemeentebestuur van Axel biedt Uwe Majesteit zijn eerbiedige en zeer hartelijke gelukwensen aan ter gelegen heid van haar 55e geboorte dag en wenst haar en de vol tallige koninklijke familie Gods zegen toe". De Burgemeester van Axel, M. K. VAN DUKE. Twee Axelaars gedecoreerd. Een gouden medaille voor de heer J. R. de Jonge. plaats vinden, waar ook de drumband van „Thalia" aanwe. zig zal zijn en waar twee kin deren in Axels costuum H. M. bloemen zullen aanbieden. Poppentheater trad op voor ouden van dagen. Woensdagmiddag waren ruim vijftig ouden van dagen naar het verenigingsgebouw in de Kerkdreef- gekomen voor hun laatste bijeenkomst van dit sei zoen. Met medewerking van de Axelse Oranjevereniging werd deze middag verzorgd door het poppentheater van de fam. Pop- ma uit Middelburg. Mevr. De Krakervan Es heette allen welkom en was blij voor deze middag weer een aan trekkelijk programma te kun nen aankondigen. Vóór de pauze vertoonde de fam. Popma „De grap van Peer- ke Kustermans". Na de pauze brachten de poppen een vrolijk cabaretprogramma. Een en ander viel bij de oud jes bijzonder in de smaak. Mevr. De Kraker dankte de fam. Popma voor deze gezellige middag en sloot de laatste bijeenkomst in dit winterseizoen en hoopte dat er ook het vol gende seizoen weer veel belang stelling zal zijn. Onderscheidingen uitgereikt Burgemeester A. L. S. Locke- feer heeft in gezelschap van de secretaris de heer Van Denderen en ae wethouders P. Brand en J. Martens aan diverse inwoners onderscheidingen uitgereikt ter Burgemeester M. K. van Dijke speldt de gouden eremedaille op de revers van de archivaris de heer J. R. de Jonge Burgemeester M. K. van Dijke deelde gisteren op het gemeen tehuis aan de heer J. R. de Jonge mede, dat H. M. de Koningin hem de gouden medaille had toe gekend behorend bij de orde van Oranje-Nassau. De 76-jarige heer De Jonge is vele jaren onderwijzer geweest aan de Chr. school in de Nieuw- straat. Zijn belangstelling voor de geschiedenis van Axel deed hem in de dertiger jaren kennis nemen van het archief der ge meente. Dit archief moest hij eerst gaan ordenen, wilde hij er iets aan hebben. Dit heeft de heer De Jonge dan ook nauw gezet gedaan, wat voor het ge meentebestuur aanleiding was hem in 1947 te benoemen tot archivaris. Talloze artikelen over de geschiedenis van Axel heeft hij gepubliceerd in de Axelse Courant. Sinds 1961 werkt hij samen met dr. J. Wesseling te Gronin gen (vroeger te Terneuzen) om een boek te schrijven over Axels geschiedenis. Ook werd zijn werk voor de Boerenkamer hoog gewaardeerd. Zilver. De heer Victor Brandt kreeg de zilveren medaille. De heer Brandt, op 15 maart 1895 te Zuiddorpe geboren, is vele jaren rangeerder geweest bij de N. S. (vroeger Spoorweg Mij. MechelenTerneuzen). Hij kreeg de onderscheiding voor zijn werk op sociaal en cha ritatief gebied. Vele jaren was hij de animator van het t.b.c.- fonds „Herwonnen Levens kracht". Sinds 1927 is de heer Brandt ook bestuurslid van de muziek-, zang- en toneelvereniging „Tha lia". Daarnaast is hij nog voor zitter van het R. K. armbestuur. Zowel de heer De Jonge als de heer Brandt waren aange- >aam verrast met deze Konink- ijke onderscheiding. De heer Brandt vertelde er trots bij, dat hij zijn onderscheiding reeds kon dragen bij het défilé dat op Koninginnedag te Soestdijk zal gelegenheid van de verjaardag van de Koningin. De heer J. J. Loof, directeur van de Rotterdamse Bank te Huist, ontving uit de handen van de burgemeester de ridderorde van Oranje-Nassau. De heer Loof ontving deze ho ge onderscheiding in verband met zijn 40-jarig jubOeum en voor het vele werk dat hij heeft vericht voor de V. V. V. en ver dere Hulsterse belangen. De heer A. D. Blommaert ont ving de zilveren medaille in ver band met zijn vele werk voor de K. A. B. in Hulst, waar hij voor zitter is der afdeling bouwvakar beiders. De heer C. Strijdonck ontving eveneens de zilveren medaille; dit in verband met zijn 40-jarig lidmaatschap van de K. A. B. en zijn vele diensten hiervoor ver richt. Succesvolle fancy-fair Zaterdag j.l. is er in het pa tronaat alhier een fancy-fair ge houden ten bate van het Her vormd jeugdwerk. Het organi serende comité mag zich ver heugen in een succesvolresul taat. Zowel 's middags als 's avonds was er een druk be zoek van kinderen en volwasse nen, die veel belangstelling toonden voor de diverse stands en vooral voor het rad van avon tuur, dat tegen de avond begon te draaien onder de bezielende aanvuring van de heer Chr. Wil- lemstein. Tot laat in de avond heeft het gegonsd van activiteit, totdat nagenoeg alle artikelen uitverkocht of uitgeloot waren. Tenslotte vond de trekking plaats van de verloting, waar voor de verkoop reeds enkele maanden tevoren was begonnen. De totale opbrengst van fancy- fair en verloting bedroeg 2.626,35, zodat het comité na aftrek van de kosten zeker 2100 overhoudt. Dit was een prachtig bedrag, aanzienlijk ho ger dan verwacht, zodat ds. Tim- mers, plaatselijk predikant, dan ook uiting kon geven aan grote tevredenheid en waardering voor de sympathieke hulp, geboden door talrijke middenstanders en fabrikanten uit Hulst e.o. Gemeenteraad. Motie van wantrouwen aangenomen. In de woensdagavond gehou den vergadeing van de gemeen teraad alhier is als belangrijkste punt van de agenda aan de orde geweest de conclusie van de commissie van onderzoek inzake de verhouding wethouder van openbare werken, de heer C. L. Maaijer, en de gemeentewerklie den. De commissie van onderzoek bestaande uit de heren J. M. do Riik, K.V.P., voorzitter, L. de Meijer, Gemeentebelang, en M. de Groff, P. v. d. Aconcludeerde dat de verhoudingen aan de top veel te wensen overlaten en diende een motie van wantrou wen in tegen het beleid van ge noemde wethouder van openba re werken. De verdediging van de heer Maaijer was een reeks van be schuldigingen aan het adres van de gemeente-opzichter de heer C. A. Aarssen en een aantal ge meentewerklieden. De commissie handhaafde hierna haar conclusie en bij hoofdelijke stemming werd de motie van wantrouwen aangeno men met 6 tegen 5 stemmen. Vóór de motie stemden mevr. Neeteson, Gem. belang, en de heren L. de Meijer, Gem. belang, De Rijk, K.V.P., De Groff, P. v. d. A., De Bruijn, Protest. Partij, en Stevens, P. v. d. A. Tegen de motie stemden mevr. Vervaet en de heren Van Assche, Maaijer, Bockstael en Colsen, allen K.V.P. Programma Koninginnedag. Daar van verschillende zijden werd gevraagd om een wat vol lediger programma dan dat wat enige weken geleden reeds werd gepubliceerd, volgt hieronder een overzicht van de dingen, die vandaag, Koninginnedag, in Sluiskil gaan gebeuren. 8.30 uur: Zangaubade op 't plein van de openbare school met o.a. de „opvoering" van de liedjes „Catootje" en de „Drie Schuintamboers". 9.00 uur: Gekostumeerde optocht van de kinderen van de kleu terscholen en de twee laagste klassen der lagere scholen. 9.15 uur: Ballonnenwedstrijd bij het plein van de o.l.s. 9.30 uur: Voor de vijfde en zes de klassen van de lagere school: -Speurtocht. Voor de derde en vierde klassen van de lagere school: Kinder spelen. Deze kinderspelen, o.a. zaklopen, lepelrace, even- wichtsbalk, hindernisbaan, hink-stap-sprong en kegel spel, worden gehouden rond om de o.l.s. aan de Spoor straat. 13.00 uur: Voetbalwedstrijden tussen de elftallen der drie lagere scholen. Na de wed strijden der kinderen hoopt het Oranjecomité met enkele medewerkers een voetbal wedstrijd te spelen tegen een ploeg van stoere Sluiskille- naars. 14.45 uur: Prijsuitreiking voet balbeker op het plein der openbare lagere school. 15.30 uur: Kinderspelen voor de klassen 5 en 6; speurtocht voor de klassen 3 en 4. 19.00 uur: Uitreiking van de Zr. Maximiliana-trofee. 19.30 uur: Balletuitvoering o.l.v. Zr. Paula Maria. 20.15 uur: Concert op de kiosk door de Sluiskilse fanfare. 20.45 uur: Lampion-optocht. 21.30 uur: Volksbal met spelen o.l.v. de heer C. Luyks. Brandweerwedstrijden Zaterdagmiddag zullen te Waterlandkerkje de jaarlijkse regionale brandweerwedstrijden werden gehouden. Aan de wed strijden nemen 14 brandweer korpsen deel, waaronder vier Belgische korpsen. De Neder landse en Belgische korpsen wor den apart geklasseerd. De wedstrijden beginnen om 12.40 uur en zullen omstreeks zeven uur afgelopen zijn. De prijsuitreiking zal plaats vinden in het gebouw van de gebr. De Nood aan de Molen straat gedurende de gezamen lijke koffiemaaltijd, die ongeveer 7 uur zal aanvangen. De brandweermannen -» die klaar zijn, zullen zich daarna niet behoeven te vervelen. Er wor den wedstrijden georganiseerd o.a. een schieting op de liggende wip. De hoornbazers van Zwe- vegem (België) zullen de wed strijden met muziek opluisteren. De volgende wedstrijden zul len in Zuidzande worden gehou den. Gemeenteraad De raad der gemeente Zuid zande heeft in zijn maandag avond onder voorzitterschap van burgemeester H. P. Everwijn ge houden vergadering besloten deel te nemen aan de gemeen schappelijke regeling- voor het ophalen van huisvuil in een tien tal gemeenten in West Zeeuws- Vlaanderen. Aan dit besluit was een toelichting door de burge meester voorafgegaan. De ge meente zal een overeenkomst aangaan met de firma Bron uit Waterlandkerkje, welke firma tweemaal per week het huisvuil zal ophalen en bovendien één keer per maand een. extra-rit zal maken voor het ophalen van vuil dat niet in de emmers kan worden gedeponeerd (zoals tuin afval e.cl.). De kosten voor de gemeente zullen daarbij bedra gen 15,50 voor de eerste em mer van elk perceel en 12, voor elke volgende emmer. De verordening op de heffing van reinigingsrechten zal bij deze nieuwe situatie worden aangepast, maar de voorzitter deelde mede dat op dit ogenblik hiertoe nog geen voldoende fi nanciële gegevens bekend wa ren. Het ligt in de bedoeling de emmers van gemeentewege aan te schaffen en deze in bruikleen te geven aan de inwoners. In verband met de voortgaan de bebouwing aan de in het uit breidingsplan gelegen straten besloot de raad over te gaan tot. het doen plaatsen van de aldaar geprojecteerde straatverlichting. Hiertoe werd een krediet be schikbaar gesteld van 3.000, Voor aanschaffingen ten be hoeve van de brandweer werd een bedrag van 2.000 uitgetrok ken. Voorts besloot de raad tot verbetering van de beloning van het brandweerpersoneel. De vas te vergoedingen voor comman dant en onder-commandant wer den opgetrokken, terwijl ook de manschappen voortaan een vas te jaarlijkse vergoeding van 35 zullen genieten (wanneer zij tenminste 10 oefeningen hebben bijgewoond). Naast deze vaste vergoeding wordt voorts nog een bedrag van 3 per oefening be taald, welk bedrag de brand weerlieden ook per uur vergoed krijgen bij optreden ingeval van brand. Van Gedeputeerde Staten was bericht van goedkeuring inge komen van de gemeentebegro ting voor 1964. Koninklijke onder scheidingen. Ten huize van mej. Los, wo nende in de Axelsestraat alhier, werd door burgemeester J. van Wijk, in gezelschap van de ge meentesecretaris, de heer J. W. Kusee, aan mej. S. de Braai mededeling gedaan dat het H. M. de Koningin behaagd had haar wegens haar ongeveer 36-jarig dienstverband als huishoudster bij genoemde familie toe te kennen de ere-medaille, verbon den aan de orde van Oranje- Nassau, in brons. Burgemeester Van Wijk schet- Burgemeester Mr. H. Rijpstra spelde de heer F. Dekker de gouden eremedaille op de borst Woensdagmorgen ontvingen twee stadgenoten een konink lijke onderscheiding. Het waren de heren N. Haak, ruim veertig jaar zetter in dienst van de fir ma Ververs, en F. Dekker, die langer dan dertig jaar de stu wende kracht was van de coöpe ratieve aan- en verkoopvereni ging „Oost Zeeuwsch-Vlaande- Pagee en de heer J. Versprille tegenwoordig waren. Zilver. Veel burgemeesters in den lande zijn hedenmorgen gebon den aan hun gemeente, aldus de burgemeester, die er zijn leedwezen over uitsprak dat het de heer Ververs Sr. niet meer De heer N. Haak ontving zilveren eremedaille in verband met zijn 40-jarig jubileum als typograaf bij de firma Ververs ren". Zij kregen door burge meester Rijpstra resp. de zilve ren en gouden medaille verbon den aan de orde van Oranje- Nassau op de revers gespeld. Om tien uur begon de eerste plechtigheid in de raadszaal, waar behalve de heer Haak en zijn echtgenote de heer en mevr. Ch. Ververs, wethouder M. de Vos, gemeentesecretaris A. J. van gegeven was deze gebeurtenis te mogen bijwonen. De burge meester wilde even stilstaan bij de belangrijke plaats die de heer Haak in de christelijke vakbe weging heeft ingenomen: hij is secretaris-pennigmeester van de grafische bond en penningmees ter van de besturenbond. Gezien de belangrijke plaats die de vak beweging in onze samenleving Mej. S. de Braai te Zaamslag 36 Los werd de bronzen ste in hartelijke bewoordingen niet alleen de goede hoedanig heden van mej. De Braai, maar ook innige verstandhouding tus sen de familie Los en mej. De Braai, die geheel opging in haar taak, waardoor in de loop -der jaren de huisgenote als de on- i-jaar huishoudster bij de familie eremedaille opgespeld misbare schakel in de familie kring werd opgenomen.. Zoals ook de broer van mej. Los ge tuigde, die uit Amersfoort was overgekomen om getuige te kun nen zijn van de uitreiking van deze onderscheiding, daarmede de grote dank van zijn familie Burgemeester Van Wijk spelde de heer I. J. Kolijn de zilveren eiemeilaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau op de borst ten opzichte van mej. De Braai tot uitdrukking brengend. Des avonds te 8 uur brachten de burgemeester en de gemeen tesecretaris een bezoek aan de woning van de heer I. J. Kolijn in de Huijssenstraat alhier, in gezelschap van het bestuur van het bestuur van de afd. Zaam slag van de Nederl. Chr. Agra rische Bedrijfsbor.d. De burgemeester wees er op, dat de heer Kolijn 42 jaar in dienst was geweest als landar beider bij de familie Dieleman, bij wie de heer Kolijn als een gewaardeerde kracht in hoge ere stond. Dit had er toe ge leid dat de heer Kolijn ter ge legenheid van de jaardag van H. M. de Koningin wegens zijn verdiensten ook op maatschap pelijk en kerkelijk gebied was onderscheiden met de zilveren eremedaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Nadat de burgemeester de on derscheiding had opgespeld, werd nog het woord gevoerd door de voorzitter van de afd. Zaamslag van de N. C. A. B., de heer D. Bareman, en de heer W. Faas, secretaris van deze afde ling. Ook zij wezen er op dat de belangen van de Ned. Chr. Agra rische Bedrijfsbond bij de heer Kolijn als penningmeester in goede handen waren. Zij boden de heer Kolijn als geschenk van bestuur en leden de draagme- daille van de verleende onder scheiding aan. Na een dankwoord van de heer Kolijn bleef het gezelschap met familieleden nog geruime tijd bijeen. Tsjecho-Slowakije versloeg West-Duitslancl (4—3) Het Westduitse voetbalelftal heeft woensdagavond in Lud- wigshafen voor ruim 60.000 toe schouwers met 43 van Tsjecho- Slowakije verloren. Bij rust leid den de Tsjechen door doelpun ten van Pospichal en Mraz (2 x) met 31. Het Duitse doelpunt werd na twee minuten via de binnenkant van de paal gemaakt door Uwe Seeler. Na de hervatting scoorden voor Duitsland Geiger en op nieuw Seeler terwijl de Tsjechi sche treffer van de voet va ff Scherer kwam.- inneemt, noemde de burgemees ter het prettig deze activiteiten van de heer Haak te belichten. Hij feliciteerde de heer en mevr. Haak met de verleende onder scheiding, waarna hij deze over reikte. De heer Ververs noemde de onderscheiding een blijk van waardering en vond het een groot voorrecht met de heer Haak in zijn bedrijf, waarvan het personeel een grote familie vormt, te mogen samenwerken: Dit des te meer, omdat de heer Haak liefde bezit voor zijn be roep. De heer Haak, die als laatste het woord voerde, zeide na dank te hebben gebracht aan de Koningin en de burgemeester niet in te kunnen zien, dat zijn arbeid heeft geleid tot deze on derscheiding. Hij heeft in zijn werk altijd een goddelijke op dracht gezien en noemde het een zegen te mogen werken. Hij stelde het zeer op prijs deze decoratie te hebben ontvangen. Goud. De heer F. Dekker betrad in gezelschap van zijn vrouw, de directeur de heer J. Heijgelaar en het bestuur van de C.O.V.O. de raadszaal. De burgemeester zeide, dat de naam F. Dekker voor hem al spoedig na aanvaarding van zijn ambt in Terneuzen een bekende klank had. In de totaliteit van de agrarische samenleving neemt de heer Dekker een bijzondere plaats in. Bij de industriële ont wikkeling zou men geneigd zijn de agrarische aspecten van deze gemeenschap over het hoofd te zien, maar gelukkig worden wij er door de gemeenteraad dan wel weer aan herinnerd. De bur gemeester roemde het heldere inzicht van de heer Dekker, waardoor deze de stuwende kracht van de C.O.V.O. is ge weest. Deze heeft onder zijn lei ding een enorme vlucht geno men. Namens het bestuur feliciteer de als eerste de huidige voor zitter van de C.O.V.O., de heer J. Dieleman. Hij noemde Dek ker een der pioniers van de coöperatie, die in 1929 werd op gericht. 34 jaar was hij bestuurs lid, waarvan 25 jaar voorzitter. Om gezondheidsredenen heeft hij de laatste taak neer moeten leggen. Van een kleine vereni ging is de coöperatie uitgegroeid tot een groot gecentraliseerd be drijf. Liefde, vertrouwen en vastberadenheid waren de eigen schappen, waardoor de heer Dekker de grote stuwkracht werd en waardoor de dorpsver enigingen tot een krachtige coö peratie werden. Directeur J. Heijgelaar noem de het een groot genoegen dit heuglijke feit te mogen meema ken. Namens de directie en het personeel wilde hij het echtpaar Dekker dan ook hartelijk felici teren met de verleende onder scheiding. Het contact tussen voorzitter en directie is altijd nauw geweest en zij hebben samen vaak uren doorgebracht voor overleg. Hij noemde de heer Dekker een sterke persoon lijkheid, bij wie men nimmer, tevergeefs aanklopte en dankte hem ook voor de belangenbehar tiging van directie en personeel. Tenslotte dankte de heer Dek ker de Koningin en allen die tot het verlenen van deze onder scheiding hadden meegewerkt. Koninklijke onderscheiding voor hoofdassistent-sectie- chef I. en A. J. Romeijnsen. Het is mij een eer en een ge noegen U in het bijzijn van uw vrouw, mededeling te mogen doen van het feit, dat het H. M. de Koningin ter gelegenheid van haar verjaardag heeft behaagd U te onderscheiden met de ere medaille van de orde van Oran je-Nassau in goud. Aldus richtte mr. L. W. van Os, hoofdinspec teur der invoerrechten en ac cijnzen te Terneuzen, zich gis termorgen in de cantine van het Rijkskantorengebouw tot de hoofdassistent-sectiechef J. Ro meijnsen te Terneuzen. Mr. Van Os merkte op, dat hij in een reeks jaren, daterende reeds uit zijn Eindhovense tijd (1946), gelegenheid heeft gehad de heer Romeijnsen, destijds te Eersel, te leren kennen. Reeds op 1 januari 1948 werd deze benoemd tot sectiechef. Wijlen hoofdinspecteur C. H. Versteegden te Eindhoven ge tuigde destijds ter gelegenheid van het 25-jarig ambtsjubileum van de heer Romeijnsen van diens voortreffelijk werk als sectiechef. Niet in 't minst voor zijn werk 'aan de douaneschool, dat een extra accent verleende aan zijn prestaties. Op zijn verzoek keerde de heer Romeijnsen via Hulst en Axel terug naar zijn geboorte plaats Terneuzen. Vooral in deze Zeeuws-Vlaam- se tijd had de heer Van Os de heer Romeijnsen leren kennen als een toegewijd ambtenaar met veel inzicht en verantwoorde lijkheidsgevoel. Zijn adviezen werden als steeds op prijs ge steld. Daarom was het hem een gro te vreugde als beloning en be kroning van deze uitmuntende taakvervulling de koninklijke onderscheiding te mogen opspel den en hem als eerste hiermede te mogen complimenteren. Tevens bracht de heer Van Os de gelukwensen over van de staatssecretaris van financiën, terwijl hij mevrouw Romeijnsen bloemen aanbood. Een hartelijk applaus van de aanwezigen viel de heer en me vrouw Romeijnsen ten deel. Tenslotte sprak een verraste heer Romeijnsen zijn dank uit jegens H. M. de Koningin en al degenen die hem voor deze on derscheiding hebben voorgedra gen.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3