Een pittige zuster fiets! Gemeenteraad van Axel Nederland-Zweden 0-1 matrassen "prijsbewuste" mensen kopen J Pagina 2 2800 blijf jong, blijf fit. DE VRIJE ZEEUW Donderdag 30 april 1964 VERGADERING VAN DINSDAG 28 APRIL 1964 Aanwezig Voorzitter: M. K. van Dijke, burgemeester; Secretaris; C. Smies, waarne mend; Wethouders: M. L. M. IJse- baert en C. van Bendegem; Leden: mevr. Folkersma-Staal 3n de heren P. J. van Bendegem, J. den Doelder, W. de Feijier, A. H. van der Lee, J. C. van Luijk, E. A. Maas, D. J. Oggel, A. de Waard en J Vink. Afwezig met kennisgeving: K. Hamelink. Opening De voorzitter opent de verga dering met het uitspreken van het ambtsgebed. Notulen De heer P. J. van Bendegem zegt, dat hierin een passage van hem uit de vorige vergadering ontbreekt. De voorzitter zegt toe dat deze in de notulen van deze vergade ring zal worden vermeld. Ingekomen stukken De heer Oggel zegt dat hierin maar een korte mededeling staat over de herindeling van de ge meenten, terwijl er in de pers veel uitgebreider over wordt ge schreven. De voorzitter meent dat het de heer Oggel niet zal verwonderen dat de pers méér weet, maar het is niet onze zaak lekken op te sporen. Wij hebben als raad de plicht de belangen van de ge meente te behandelen. Wel moet ik toegeven dat het niet prettig is dat de pers meer weet dan wij die er bij betrokken zijn. Bij het voorstel tot toekenning van schadevergoeding aan de heer W. A. Dekker te Biervliet wegens pachtafstand vraagt de heer Oggel, of het wel verstandig is hier nog geld te investeren nu wij bij de herindeling dit toch kwijt zullen raken, terwijl in an dere delen van Axel niets wordt gedaan. Wethouder Van Bendegem zegt dat met die andere gemeente dan te zijner tijd een verrekening /al moeten volgen. Wij mogen echter niets achterwege laten om de in dustrie een behoorlijke plaats te geven. Dan kan men ons nader hand geen verwijten maken. De voorzitter beluistert van de heer Oggel een verwijt dat be paalde gebieden niet tot ontwik keling zouden worden gebracht, omdat zij bij herindeling naar an dere gemeenten zouden gaan. Dit moet ik ten stelligste ontkennen, aldus de burgemeester. Hoe het met de herindeling zal gaan, we ten wij nog niet; het zijn nog steeds voorstellen. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel aangenomen. Verbetering zwembad De heer Oggel is verwonderd dat over dit punt bij de stukken zo weinig documentatie aanwezig is en dat dit nu pas aan de orde komt, nu het werk reeds zo ver gevorderd is. Het bedrag dat hiervoor was uitgetrokken, wordt bijna verdubbeld. Ik vind het jammer dat dit voorstel zo laat komt; we staan nu voor een voldongen feit, aldus spreker. De heer P. J. van Bendegem heeft tegen het bedrag als zoda nig geen bezwaar, maar hij zag liever dat voortaan geen regie- werk meer werd uitgegeven. De heer Maas zegt dat hij maar een leek is, maar wanneer men de werkwijze ziet, lijkt het, of er hier grote technische fouten zijn gemaakt. Eerst wordt een dijk gelegd, droog gemaakt, dan weer vol water en de dam weg en dan weer een dam gelegd. JHet lijkt dat dit eenvoudiger had gekund. De voorzitter zegt dat hp de geluiden uit de raad kan begrij pen. Tot de heer Oggel zegt spr. dat de stukken inderdaad sum mier zijn, maar wij konden in dit geval niet duidelijker zijn. In de commissievergaderingen is alles uitvoerig besproken. Verder vraagt de heer Oggel waarom nu pas een aanvullend krediet wordt gevraagd? Het college zat met de rug tegen de muur. Wanneer wij het werk hadden moeten stilleggen om eerst met een voorstel in de raad te komen, had het zeker nog meer gekost. Tot de heer Van Bendegem kan spr. zeggen dat hij met het regie- werk de spijker op de kop heeft geslagen. Maar toen wij tot aanbesteding overgingen, was hiervoor geen enkele inschrijving. Het inge nieursbureau Drok was bereid het werk in regie uit te voeren. Wél moet ik er aan toevoegen dat het grootste deel van het geld zit in het zand .dat per m3 moet worden aangekocht; dit is ruim 80.000. Toen begonnen werd met het storten bleek dat veel meer zand nodig was dan was voorzien. Hetzelfde geldt voor de funde ring. Dit kon ook pas worden ge constateerd toen het zwembad leeg was. Ik kan me voorstellen dat het voor de bevolking lijkt, of er een verkeerde manier van werken werd toegepast, maar het is de voordeligste methode geweest. Laat ons vertrouwen hebben in de directie van de centrale dienst. Ook het college betreurt het dat men de uitgetrokken post zó ver moest overschrijden, maar het was in dit geval niet anders mogelijk. Het voorstel wordt hierna aan genomen. Het torenuurwerk De heer Oggel vraagt of het niet mogelijk zou zijn bij de leve ring een garantieclausule te doen opnemen. De heer P. J. van Bendegem is er ook voorstander van om bij aankoop een garantieclausule op te nemen. Wethouder van Bendegem ant woordt dat hij niets over de ga rantie kan zeggen. Nu er een ca rillon in de toren wordt gebouwd, was het een goede gelegenheid om te gelijk door dezelfde firma een nieuw uurwerk te doen plaat sen. Over garanties zal bij aan koop worden gesproken. Hqt voorstel wordt aange nomen. Gas- en distributiestation De heer Oggel is met dit voor stel niet gelukkig. Niet dat spr. een publieke aanbesteding had gewild, maar een enkele prijsop gave lijkt toch niet juist. Wan neer ook bij anderen prijs was opgevraagd, had men een keus gehad. Verder staat er dat de oude gashouder wordt afgevoerd, maar hiervan is op de begroting niets te zien. Wethouder IJsebaert zegt dat een publieke aanbesteding wordt besmet met opzetten en ditzelfde geldt wanneer bij meerdere fir ma's prijs wordt gevraagd. Wat betreft het afschrijven van de gashouder, deze komt niet voor op de begroting van 1964 en moet er dus niet op worden af geschreven. De voorzitter wijst de heer Oggel er op dat een belangrijke aangelegenheid de bouwcapaciteti betreft. Er is maar weinig keu ze, mogelijk. De firma Mabuwat is wel van buiten Zeeuws-Vlaanderen, maar werkt hier toch wel. Het is zoals de wethouder zegt, ook bij onderhandse aanbestedin gen komen er altijd opzetjes bij. Wij hebben van het gasinstituut een begroting gekregen en deze firma blijft binnen die begroting. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstei aangenomen. RONDVRAAG. De heer Oggel vraagt hoe het staat met de uitvoeringen van de werken in plan-West en of er hier bij meer dan één aannemer prijs is gevraagd. De heer Vink informeert of het geen gevaar kan opleveren wan neer er zich eens iets zou voor doen met de bolgashouder, daar de uitlaatklep naar de bebouwde kom staat. Wethouder IJsebaert antwoordt dat dit zeker niet het geval is. Het gas uit deze klep komt met een niet heel hoge druk en daar gas lichter is dan lucht, zal het zeker naar boven worlrn afge voerd. De voorzitter sluit de vergade ring met het uitspreken van het dankgebed. DAGGELD VERHOOGD Het tarief voor daggeld (call money) is gisteren met een kwart procent verhoogd tot 2% procent, dit in verband met de krapte op de geldmarkt. Op 27 dezer werd dit tarief met een half procent verlaagd tot 2'/a procent. VRACHTWAGEN REED WONING EN GAREGE BINNEN Een truck met treiler is in Sint Willebrord om kwart over twaalf een woning aan de rijks weg EttenRoosendaal binnen gereden en via de voorkamer, de gang en de garage in een aan grenzende garage tot stilstand gekomen. De vrachtwagencom binatie stut nu het pand. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. De chauffeur van het gevaarte, H. Bruggen van de vleescentrale in Rotterdam, heeft verklaard dat hij pas wakker werd toen dé truck tot stilstand was ge komen. Of hij heeft geslapen of onwel is geweest, kon nog niet worden vastgesteld. Met de vrachtwagen was de chauffeur op weg naar Parijs om er zeventien ton vlees af te leveren. In Sint Willebrord is hij uitgeweken naar de linkerrij baan, vervolgens door de berm gevlogen en via het rijwielpad op het bestrate terrein van het ga rage- en touringcarbedrijf Muys terechtgekomen. Op een afstand van enkele centimeters reed de truck met treiler langs de ben zinepompinstallatie. Intussen hadden drie personenauto's, die de vrachtwagen op hun weghelft zagen verschijnen, de wijk geno men om een botsing te voorko men. De truck kwam de woning van de familie Muys in een hoek van de woonkamer binnen, ramde enige kasten, vloog dwars door de naastgelegen gang, ramde de muur van de garage, duwde een personenauto te pletter en sloeg nog door de andere muur om in de aangrenzende garage ver kreukeld tot stilstand te komen. Chauffeur Bruggen stapte uit en constateerde na de ravage in ogenschouw te hebben genomen, dat hij een kraswondje in een van de wenkbrauwen had opge- open. De vrachtwagen kon niet worden verwijderd in verband met gevaar voor instorten. De familie Muys bevond zich op het moment van het ongeluk aan de maaltijd in de keuken. (Adv.) ORANJEVOORHOEDE KREEG GEEN KANS ZICH TE ONTPLOOIEN Eén doelpunt is beslissend geweest in het vijf tiende interlandduel, dat Nederland en Zweden woensdagavond voor rond 35.000 toeschouwers leverden in het lamplicht van het Feijenoord- stadion. In de derde minuut reeds bracht mid denvoor Simonsson de openingstreffer op het scorebord en 86 minuten lang zouden de Neder landers tegen de hatelijke nul moeten aankijken. Met groot enthousiasme hebben onze spelers zich in de strijd geworpen. Ze hebben perioden lang de Zweden onder druk gezet, maar waren niet bij machte de vijan delijke veste te doorbreken. Openingstreffer De eerste gevaarlijke momenten speelden zich af voor 't Zweedse doel, waar Kruiver tot twee keer toe met een kopbal zijn geluk beproefde, tervergeefs echter. In de derde minuut echter kwam de openingstreffer voorZweden. Door nonchalant optreden van Haak kreeg linksbuiten Persson de bal vrij. Met een pass betrok hij middenvoor Simonsson in het spel, die na enig dralen een schot loste, waaruit de bal via een Nederlands been hoog in het doel draaide, onbereikbaar voor Pieters Graafland. Verkrijgbaar bij alle goed gesorteerde zaken. Begeleid door donder en blik sem, terwijl het hemelwater de spelers overspoelde, waagde Piet Kruiver in de negende minuut, gelanceerd door Nuninga, een nieuwe poging om het vijande lijke doel te doorboren, nu met de," voet. Rakelings langs de ver keerde kant van de paal liep de bal dood. Met open spel tracht ten onze landgenoten hun doel te bereiken, maar wederom sloeg Zweden terug en weer werd het benauwd om het Nederlandse hart. Onze verdediging bleek niet al te hecht te sluiten en zo kon het gebeuren dat Simons son in vrije positie een tweede mooie scoringskans kreeg. Via de lat ranselde Pieters Graafland de bal uit zijn doel. Met voorbij zien van de vrijstaande Berg- holtz in de 16e minuut weer een schot van Kruiver: naast. Tal rijk waren ook de Zweedse aan vallen, die beter van opbouw waren en niet zo gericht op één man (Kruiver) als de Neder landse. Pieters Graafland moest handelend optreden bij een cor ner van links en had het moei lijker dan zijn Zweedse collega, die wel de handen kon warmen aan een hard afstandschot van Kruiver, maar voor wie verder steeds zijn backs in de bres sprongen. Toonaangevend In de 25ste minuut ging Van Wissen met de bal aan de voet gekleefd naar voren, maar ook zijn schot miste meters. Steeds weer richtten de Nederlanders hun aanvalsacties op het cen trum, op Kruiver, die zich in de 32ste minuut mooi vrijspeelde, een laag venijnig schot loste, dat echter naast ging. De Zweden moesten terug en hielden hun spel te kort om te kunnen door breken, al bleven zij op het mid denveld toonaangevend. De druk op het Zweedse doel werd steeds groter. Uit een vrije schop van even buiten het straf schopgebied belandde de bal van de voet van Schrijvers via het muurtje in de handen van doel man Arvidsson. Dadelijk erop een scherpe voorzet van Ver donk, waarop de doelman mis greep, maar ook de toestormen de Kruiver miste. De hemel was geklaard, letterlijk en figuurlijk. Voor kort slechts, want Neder land kwam terug. Er volgde een kort bombardement, waarvoor alle fusiliers aantraden. Als laat ste Klaas Nuninga. Zijn schot ging overAlle Zweden trokken in de verdediging en hielden de zaak gesloten, hoe wel doelman Arvidsson nog 54) „En nou jij, dokter." Het tweede bevel werd op pre cies dezelfde meedogenloze toon gegeven. Alvorens te gehoorzamen gun de Peter zich de tijd zich ervan te vergewissen, dat Ab en Spud op niemand anders letten dan op hun baas. Na die snelle blik stapte ook hij over het lichaam van de gedode gangster heen, deed of hij struikelde en kwam lomp en zwaar aan Amando's andere zijde terecht. Sally be sefte dat hij iets gedaan had wat hij al een tijd van plan was ge weest maar wat het was kon ze niet met zekerheid zeggen. „Doe ze maar eens een fijn armbandje om," beval Vin aan Ab. „Ik geloof niet, dat er touw in huis is, baas," jammerde Ab. „Maar ik zal toch nog maar eens even kijken." Hij liep bedrijvig naar de keuken. Peter begon op onverschillige toon te spreken, net of hetgeen hij te zeggen had voor hem van totaal geen belang was. „Ik meende dat je Nick morgenoch tend weer in zoverre op de been wilde hebben dat je hem een paar vragen kon stellen. Ik was dan ook van plan geweest hem over ongeveer een uur nog een penicilline-injectie te geven en zuster Camlin te vragen het ver band te verversen. Als Nick de hele nacht zonder verzorging moet blijven liggen, dan heb je kans dat zijn toestand morgen een stuk minder is." Hij sprak met verheffing van stem, net of hij het tegen iemand had die buiten stond. Sally verbeeldde zich dat ze Nicks oogleden even zag trillen, maar misschien weerspiegelde zich het vuur in zijn ogen, die bijna geheel schuil gingen on der de neergeslagen, dichte wim pers. Er was in Nicks gezicht ook iets veranderd. Wat het nu eigenlijk was kon ze niet pre cies zeggen, maar het was an ders; het was het gezicht gewor den van een man, die zich niet langer te ziek voelt om iets te doen; het was vastberadener ge worden, alsof hij een besluit had genomen. Peter stond nu naast haar, heel dicht naast haar. Weer schoof ze haar hand in de zijne en ze voelde, hoe zijn vingers de hare omknelden. Vincenti beet op zijn duim nagel, dacht na over hetgeen Peter omtrent Nick had gezegd. Hij moest beslist weten wat de jongen aan de politie had ver teld, als hij tenminste iets ver teld had. Of misschien had hij in de nor iets gezegd dat kon lei den tot de arrestatie van Vin centi, en niet van Amando, die dood was. En het drong tot hem door, dat hij niet zo snel een besluit wist te nemen als Tony altijd had gekund. Voor het eerst was hij bang. Misschien had hij nooit moeten proberen de zaak over te nemen, dacht hij thans voor het eerst. Toen schudde hij de angst van zich af. „Oké, dokter. Zorg dan maar dat hij morgenochtend weer op de been is. Spud en Ab kunnen jullie beiden wel in de gaten houden, zeker, als we de jonge dame hier in deze kamer op sluiten. Zelfs als je de kans schoon zag, zou je nog niet uit breken zo lang wij haar in han den hadden, wel?" Hij loensde in de richting van Sally en grijnsde Peter veelbe tekenend toe. „Je bent toch een pientere knaap, Vin natuurlijk zou ik haar hier nooit alleen laten." Peter sprak op die bedaarde, diepe toon, die Sally zo goed van hem kende. Het scheen niet eens tot hem door te dringen door welk gevaar ze waren om ringd. Andermaal gleden Sally's ogen naar Nick. Zijn rechter hand be woog zich zo langzaam als maar mogelijk was, millimeter voor millimeter. Hij voerde inder daad iets in zijn schild. Ze keek de andere kant op. Als zij zo ingespannen op hem lette, zou ze hem daarmee tegenover de anderen kunnen verraden, en de minimale kans om te bereiken hetgeen hij van plan mocht zijn, totaal bederven. Ze keek dus naar Amando en dacht aan Maria, die van hem hield en hem had aanbeden als een groot man. Hij was in zeker opzicht ook een groot man geweest hij had alleen zijn talenten op de verkeerde wijze aangewend. Maar ze kon haar ogen niet van Nick afhouden. Alspf ze een eigen wil hadden gleden ze weer terug naar de jongen op het bed. Zijn arm hing nu naast het ledi kant. Zijn hand raakte de vloer. Voorzichtig, bijna zonder van houding te veranderen, begon hij zijn hand op te heffen. Zij hield iets vast, iets dat glansde in het flakkerende licht van het vuur. Sally hield de adem in. Ze moest er naar gissen, maar ze vermoedde dat het de revolver van Tony Amando was. Die moest Pefer dus naar hem heb ben toegeschopt, toen hij zoge naamd struikelde. (Wordt vervolgd.) VISSERSBOOT OP NOORDZEE OMGESLAGEN De kotter „Hessel" HD 89 (foto) uit Den Helder is dinsdag met de kiel omhoog drijvende gezien op de Noordzee ter hoogte van Ter schelling. De vijf bemanningsle den en één passagier zijn om het leven gekomen. eenmaal gelegenheid kreeg zijn talenten te tonen bij een kopbal van Kruiver. Het fluitsignaal van de Duitser Schulenberg kwam voor de Zweden als een verademing. De tweede helft Dadelijk in de tweede helft trachtte Nederland met oppor- tuniteitsvoetbal de vijandelijke verdedigingsgordel op te rollen. Het lukte niet tegen de gerouti neerde Zweden, die elke verras sing uitsloten. Na tien minuten schenen zij toch te moeten capituleren, toen Van Wissen op het middenveld een Zweedse actie onderbrak en de bal doorgaf naar de vrijstaan de naar binnengekomen Berg- holtz. Van hem kwam het leer dwars door de uit positie ge speelde Zweedse defensie bij Kruiver, die ook uit deze kans geen profijt kon trekken. In de hierop volgende minuten dron gen de geel-blauwen tot twee maal toe ver op; voorzetten sneden vlijmscherp door onze verdediging, maar ook de schut terij der Zweden liet verstek gaan. De Zweden wisten zich te ontworstelen aan de knellende greep en toen zij in tempo en balbehandeling steeds meer de boventoon gingen voeren, kon den de Nederlanders nog slechts hopen op een incidenteel suc cesje. De overmacht van de Zweden groeide. Onze aanvals- linie kreeg steeds minder kans zich te ontplooien. De tegenstan ders hadden het spelletje hele maal door. Er kwamen uit de Nederlandse aanvalslinie nog wel enkele schoten, maar het resultaat was nihil. In een wan hoopsoffensief trachtten onze landgenoten nog de eer te red den, maar het Zweedse doel bleef potdicht. Noord-Ierland versloeg Uruguay: 3—0 Noord-Ierland heeft woens dagavond in het Windsor Park te Belfast met 30 gewonnen van Uruguay. Bij de rust leid den de Ieren met 10. Het Olympisch kwalificatie-toernooi In de eerste wedstrijd voor het Olympisch kwalificatie-toer nooi heeft Hongarije woensdag avond in Palma de Mallorca met 21 gewonnen van Spanje. Bij de rust hadden de Spanjaarden een 10 voorsprong. DIENSTPLICHTIGEN 1 JULI NAAR HUIS Aan circa 2800 dienstplichti gen van de territoriale lichte luchtdoelartillerie, het korps commandotroepen en de com pagnieën-Van Heutsz zal met in gang van 1 juli 1964, ongeacht hun diensttijd, groot verlof na eerste oefening worden verleend. Hiertoe is besloten bij K. B. van 24 april 1964. Deze maatregel is een uit vloeisel van de reeds eerder ge nomen beslissingen tot opheffing van de territoriale lichte lucht doelartillerie, tot vermindering van de parate sterkte van het korps commandotroepen en tot inkrimping van het aantal be wakingscompagnieën-Van Heutsz. De met de afwikkeling ver band houdende werkzaamheden bij de op te heffen en in te krim pen onderdelen van de land macht zullen, naar het zich laat aanzien, op 1 juli 1964 voltooid kunnen zijn, waarna er voor het daarbij ingedeelde dienstplich tige personeel geen taak meer zou zijn. Dienstplichtigen van deze on derdelen, die reeds vóór 1 juli 1964 met groot verlof of met klein verlof in afwachting van groot verlof naar huis zouden gaan, vertrekken uiteraard op de eerder voor hen vastgestelde tijdstippen. Dienstplichtigen van de ge noemde onderdelen, voor wie de eerste oefening nu op 1 juli 1964 eindigt, maar die reeds eerder kunnen worden gemist, zullen reeds vóór die datum met klein verlof in afwachting van een per 1 juli 1964 te verlenen groot verlof vertrekken. STAKINGEN IN FRANKRIJK Ongeveer 200.000 leden van het Franse spoorwegpersoneel zijn woensdagmiddag om twaalf uur voor 36 uur in staking ge gaan uit protest tegen de weige ring van de regering om sa larisverhoging in overweging te nemen. Verwacht wordt dat door de staking, die is uitgeroepen door de twee grootste vakbonden van spoorwegpersoneel, het foren- zenverkeer van en naar Parijs zal worden verlamd en dat de staking van invloed zal zijn op de diensten van enkele express- treinen. Waarschijnlijk zal on geveer 40 procent van de voor naamste treindiensten kunnen worden uitgevoerd. In Parijs is woensdag boven dien het grootste deeL. van de 14.000 taxichauffeuijs^voor 24 uur gaan staken. ZijtfiHJtesteren tegen plannen om het gebruik van verkoop van het parkeer recht bij taxistandplaatsen af te schaffen en tegen plannen om hen te verplichten op drukke uren te werken. (Adv.) Ook u kunt een flets cadeau krijgen! Lees de advertenties in de 'damesbladen. ZONDAGSDIENST Apotheek Klaassen, Noord straat 54, telef. 2090 is vandaag gesloten, vanaf des morgens 8 uur tot vrijdagochtend 8 uur. Wethouder De Martelaere te Westdorpe (bij bevordering)' de gouden eremedaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau COÖP. VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" TERNEIJZEN Veiling van 29 april 1964. GROENTEN Per 100 stuks: Sla I ƒ15— ƒ19,50, II ƒ6—ƒ14,60. Per stuk: Bloemkool afw. 16 27 ct; Radijs II 29 ct. Per bos: Selderij 2027 ct. Per kg: Andijvie II 88 ct; As perges ƒ3—ƒ3,10, afw. 82 ct; Breekpeen 3,40—4,20; Prei A II 39—54 ct, B 13—29 ct; Rabar ber 3—10 ct; Spinazie II 9—20 ct; Tomaten A II ƒ1,64ƒ171, C II ƒ1,49—ƒ1,52; Uien II 6—15 ct; Witlof B 69—S2 ct, B H 53— 72 ct, afw. 639 ct. AARDAPPELEN Per 100 kg: Bintjes I ƒ8,80— ƒ10.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2