Prinses Irene en Charles Hugues getrouwd BUSSEN EN TRAMS LIEPEN VAST IN DEINENDE MENSENMASSA GROOT AANTAL KONINKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN IN ZEELAND MINISTER MARIJNEN SPRAK IN DE TWEEDE KAMER HET WEER ROOK NIET, DONDERDAG 30 APRIL 1964 20e Jaargang - Na 6200 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Spaanse studentengroep VERRUIMING KANAAL TERNEUZEN-GENT Carlisten WAT RUSTIGER OP CYPRUS ORGEL SPEELDE HET SPAANSE VOLKSLIED NEDERLANDERS ZONGEN WILHELMUS HET Nederlandse en Spaanse aarde Gelukwensen van president Soekarno voor de Koningin VEEL MEDAILLES! WEINIG OFFICIEREN EN RIDDERS EEN STORM VAN GEBEURTENISSEN GING OVER ONS Wisselende bewolking Zon-en Maanstanden Weerbericht SMEENK PELLETS' Hoogwater Frankering bij abonnement: Terneuzen Direeteur-Hoofredacteur: I. van 3e Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,per kwartaal; per maand 2,—; per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermeldng: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Nauwelijks doorgelaten door een wild deinende menigte op het plein voor de „Santa Maria Maggiore" bestegen prinses Irene en prins Hugo woensdagochtend kwart over elf de trappen van de basiliek, waar ze door mgr. Giobbe in het huwelijk zouden worden verbonden. De met de zorg voor de lange sluier en de sleep van haar witte bruidsjapon belaste meisjes konden in de benauwdheid niet veel hulp aan de prinses bieden. Niettemin glimlachte zij en de zon deed de diamanten in haar tiara fonkelen. Een paar stem men hieven het „Oranje boven" aan. Eenmaal binnen de deuren van de kerk, begon het orgel het „Wilhelmus" te spelen, dat door velen van de genodigden in de kerk werd meegezongen. De prinses raakte toen kennelijk onder de indruk en werd zicht baar bleek. Onvast schreed ze door het midden van de basiliek aan het einde waarvan aan de linkeizijde de Borghesekapel ligt. De tumultueuse aankomst van het bruidspaar bij de kerk was kenmerkend voor het gebrek aan protocol en de organisatie van de plechtigheid. Al vóór negen uur meldden zich de eerste geïnviteerden voor de plechtigheid aan de hekken van de „Santa Maria Maggiore" die soms op een kier werden geopend om een groepje door te laten, dan weer werden gesloten. Het wachten onder de licht versluierde romeinse zon viel overigens niet moeilijk. Vóór de kerk was o.m. een Spaanse folk loristische studentengroep aan gekomen, die speelde en zong. Behalve naar de kleurrijke uit dossing van deze jongelui was er te kijken naar elegant gekle de Spaanse vrouwen die het hoofd hadden gedekt met hoge, zwarte mantilla's. auto's met officiële genodigden, prinsen en prinsessen, voor te rijden. Aan de hoofdingang van de kerk was een erehaag ge vormd van folkloristische stu- dentengroepen. De op het plein voor de basiliek toegestroomde Romeinen applaudisseerden toen de zuster van prins Hugo, Marie- des-Neiges, de trappen van de kerk besteeg. De kijkers, in opwinding ge raakt, verstopten de doorgang voor de auto met het bruidspaar. Bussen en trams liepen vast in de deinende massa. Agenten en andere functionarissen konden om kwart over elf met veel moei te een plaats maken voor het bruidspaar. De vereniging voor bitumi neuze werken heeft op dinsdag 26 mei in hotel „Britannia" te Vlissingen een contactdag be legd voor Zeeland. Nadat ir. W. de Beijl, hoofd ingenieur-directeur van de Pro vinciale Waterstaat in Zeeland, gesproken zal hebben over „het wegenplan van de provincie Zeeland", zal de heer A. van Toor, waterbouwkundige van Rijkswaterstaat, een inleiding houden over „de werken ter verruiming van het kanaal GentTerneuzen". Af en toe kwamen groepjes carlisten, die op last van de Ro meinse overheid de rode baret in de zak hadden gehouden. Zij hadden kransen en bloemstuk ken bij zich en vlaggen en vaan dels van de carlistisehe eenheden die hebben meegevochten in de Spaanse burgeroorlog. Een aantal Spaanse gasten was in uniform. De Nederlanders die zich voor toegang bij de kerk meldden, waren voornamelijk toeristen die uiteraard niet over gelegenheidskleding beschikten, en geestelijken en kloosterzus ters. Maar er waren ook Neder landers die speciaal naar Rome waren gekomen om het huwelijk bij te wonen. Zo te zien gaf de hele te Rome wonende Nederlandse geestelijk heid acte de présence. Wij zagen de bejaarde monseigneur Olaf Smit. Van de Nederlandse am bassade liet zich niemand zien. EREHAAG Tegen half elf had iedereen die over een toegangsbewijs be schikte, zich door de hekken van de basiliek naar binnen weten te persen. Toen begonnen de I- Een woordvoerder der Ver enigde Naties heeft medegedeeld dat Griekse Cyprioten woens dagochtend zeven mortiergrana ten hebben afgevuurd op het kasteel van Hilarion in het ge bergte van Kyrenia. In de rest van Cyprus was het rustiger dan de af gelopen weken. Er werd slechts van enkele kleine schietpartijen melding gemaakt. Eén hiervan vond plaats in het gebied van Ni cosia. Secretaris-generaal Oe Thant heeft woensdag aan een lunch te zijner ere van de diplomatieke pers in Parijs de leiders van de Griekse en de Turkse bevol kingsgroep op Cyprus opgeroe pen bij hun leden aan te dringen op een „terugkeer naar het ge- ond verstand". Hij zei juist een rapport aan de Veiligheidsraad te hebben ge- - nden over de kwestie-Cyprus. De toestand op het eiland noem de hij moeilijk en gevaarlijk. De V. N. konden zijns inziens niet veel meer doen dan de twee partijen te helpen bij het vinden an flpn (?plftwing- Het wisselen van de ringen tijdens de plechtigheid in de kerk van Bij de aankomst van het bruidspaar trachtte de politie met moeite een geul vrij te ma ken naar het bordes van het kerkgebouw. Te 11.17 uur werden prinses Irene en prins Charles Hugues uit hun auto „geholpen" en door de opdringende menigte naar het kerkgebouw geleid. Aan de arm van haar aanstaande echt genoot schreed de prinses het gebouw binnen, waar het orgel herhaalde malen achtereen het Wilhelmus speelde, terwijl het bruidspaar tussen twee hagen mensen door naar voren ging. Vóór het hoofdaltaar nam het bruidspaar plaats op de daar ge reedstaande bidstoelen, prinses Irene links van haar aanstaande echtgenoot. De prinses zag er gespannen uit en slikte tussen beide haar ontroering weg. Prins Charles keek blij en rustig. Hij droeg het ereteken van het Gul den Vlies om de hals onder zijn witte vlinderdas. Nadat monseigneur Paolo Giobbe zich met de liturgische gewaden had bekleed en hem de mijter was opgezet, richtte hij zich in het Italiaans tot het bruidspaar, eerst tot prins Char les Hugues en daarna tot prin ses Irene met de vraag of zij elkander tot echtgenoot wilden nemen. Duidelijk was het „si" van prinses Irene, dat zij te 11.35 uur uitsprak, te verstaan. Het bruidstoilet van de prin ses was een strak getailleerde witte robe met gerende rok en een iets uitgesneden hals met als stralende blikvanger de me terslange sluier, die met de tiara op het kapsel was bevestigd. Een klein bruidsboeket van witte bloemetjes voltooide het geheel. De bruidegom was gekleed in rok. De knielkussens op de bid stoelen van het bruidspaar wa ren gevuld met Nederlandse en Spaanse aarde. Links van het bruidspaar za ten de ere-gasten. Als getuigen voor de prinses waren aanwezig freule Laman Trip, prins Eduard Lobkowitz en de hertog van Braganza. Voor prins Charles en broer van prins Xavier, een broer van prins Charles zelf (prins Sixtus) en de carlistisehe leider José Maria Vaiiente. verzocht, het „Halleluja" Handel gespeeld. Nadat bruid en bruidegom de trouwringen hadden uitgewis seld en de plechtigheid van de huwelijkssluiting was voltooid, droeg kardinaal Giobbe aan het altaar in de Borghese-kapel de Het altaar en de kerk waren mis °P waarbij hij werd geassis- versierd met witte bloemen- teerd door mgr- Sormanti en lelietjes van dalen, witte rozen mgr- Aluffi. Een koor van veer- en lelies. Na het Wilhelmus werd, üg man voerde de misgezangen zoals prinses Irene speciaal had ,uit« '(Zie verder pag. 4) President Soekarno van Indo' nesië heeft de Koningin telegra fisch gelukgewenst met haar verjaardag, zo heeft de Indo nesische ambassade meegedeeld. De tekst van het telegram is als volgt: „Namens volk en regering van de republiek Indonesië en na mens mijzelf wens ik onze op rechte gelukwensen te doen toe komen- ter gelegenheid van Uwer Majesteits verjaardag en onze beste wensen voor Uwer Majesteits persoonlijke gezond heid en geluk". Koninklijk gezin was gisteren in Diepenheim Koningin Juliana, Prins Bern- hard en de Prinsessen Beatrix, Margriet en Christina hebben de trouwdag van Prinses Irene doorgebracht op kasteel War- melo in Diepenheim. Dit heeft de Rijksvoorlichtings dienst op vragen van het A.N.P. meegedeeld. Zoals bekend is kasteel War- melo in Diepenheim de residen tie van Prinses Armgard, de moeder van Prins Bernhard. Als een mild voorjaarsbuitje is gisteren de jaarlijkse lintjes regen weer op Nederland neer gedaald. Zeeland heeft er zijn deel van gekregen, zoals ge bruikelijk naar rang en stand met pijnlijke nauwkeurigheid onderverdeeld in officiers- en ridderorden en medailles van drieërlei metaal. Alom in den lande zijn de bur gemeesters druk in de weer ge weest met de gelukkigen die een prijs in de lintjesloterij hadden getrokken, het onderscheidings teken op de fiere borst te spel den. De stil-teleurgestelden, die al jaren achtereen de 30e april met angst en hope tegemoet hebben gezien en die er wéér niet bij waren, troosten zich met de ge dachte, dat zij dan misschien een volgende keil' wél aan de beurt zullen komen. Hoop doet een mens tenslotte leven. Maar laten zij er vooral niet op rekenen Velen immers achten zich geroe pen, maar weinigen worden uit verkoren Tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw is benoemd mr. F. W. Adriaanse, deken van de orde van advocaten te Mid delburg. Tot officier in de orde van Oranje-Nassau werd benoemd de heer mr. J. F. G. Schlinge- mann, secretaris van de Z.L.M. te Goes. In de Tweede Kamer heeft de minister-president mr. Marijnen gisteren de volgende toespraak gehouden: „Gaarne wil ik namens de re gering van het koninkrijk mij aansluiten bij de woorden die U, mijnheer de voorzitter, bij ge legenheid van het huwelijk van Prinses Irene hebt gesproken. Het was op 5 augustus 1939 dat Prinses Irene in ons midden kwam. In die dagen vol oorlogs dreiging gaf haar komst vreug de aan haar ouders en de volke ren van het koninkrijk. Haar naam Irene (vrede) bracht tot uiting de hoop die toen nog leef de dat een wereldoorlog te voor komen zou zijn. Bij de geboorte van deze tweede prinses scheen ook hechter dan in de twee voorafgaande generaties ons ko ningshuis zich in ons volk te be vestigen. Toen, in, 1940, kwam de oor- De aankomst van het bruidspaar aan de basiliek, waar het zicli een weg moest banen door de zee van duizenden belangstellenden Het K.N.M.I. deelt mede: Tussen IJsland en Noorwegen handhaaft zich een gebied van lage luchtdruk. Langs de zuid flank hiervan waaien matige tot krachtige winden uit zuidwest tot west. Hiermee stroomt on stabiele oceaanlucht over de 30 Mei ZON MAAN op onder op onder 5.13 20.03 7.15 5.11 20.04 0.02 7.52 Britse eilanden en de Noordzee naar onze streken. In deze lucht komen opklaringen voor, maar nu en dan ook buien. De tempe raturen liepen woensdag op tot waarden van 1015 graden. Hedenmiddag zullen ongeveer dezelfde temperaturen worden bereikt. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Opklaringen en buien Nu en dan opklaringen, maar plaatselijk ook enkele buien. Ma tige tot krachtige wind tussen zuidwest en west. Weinig veran- derjjig in temperatuur (Adv.) I Lekker en verfrissend 1.0.i DONDERDAG 30 APRIL v.m. n.m. Breskens 3.50 4.12 Terneuzen 4.25 4.47 Hansweert 5.05 5.27 Walsoorden 5.15 5.37 VRIJDAG 1 MEI v.m. Breskens 4.27 Terneuzen 5.02 Hansweert 5.42 Walsoorden 5.52 log met de bezetting van ons land. Ons koninklijk gezin ver trok, eerst naar Engeland, daar na naar Canada. In dat jonge ver weg verblijvende gezin was onze hoop op een betere toe komst gevestigd. Als meisje van nog geen zes jaar kwam Prinses Irene in 1945 met haar groot moeder, ouders en zusters naar Nederland terug. In de jaren die toen volgden hebben wij Prinses Irene zien opgroeien vair jong meisje tot vrouw. Met haar ouders hebben wij ons verheugd over de ont wikkeling van haar bekwaam heden. Verheugd hebben wij ons over haar successen in studie en sport. In de eerste vier maanden van dit jaar is een storm van ge beurtenissen rond Prinses Irene over ons heengegaan. Ik meen goed te doen daar niet bij stil te staan. De staatsrechtelijke plaats van de Prinses in ons midden komt te vervallen. In de stilte die er nu hopelijk op volgt, moge het geluk voor onze Prinses op bloeien; in die stilte mogen ook de wonden helen die zijn ont staan. Van harte sluit ik mij dan ook aan bij uw wens, mijnheer de voorzitter, dat het geluk van het jonge paar mede ervaren zal kunnen worden in ons koninklijk gezin. Daardoor immers zal de band van genegenheid van ons volk met onze Prinses blijven bestaan. Onze gedachten gaan vandaag naar de Koningin, Prins Bern hard en de Prinsessen. Hoe gaar ne zouden zij en wij met hen het huwelijk van Prinses Irene in ons land hebben mee gemaakt. Het heeft niet zo mo gen zijn. In gezamenlijk door leefde teleurstelling zijn ko ningshuis en volkeren van het koninkrijk weer één. Het is dan ook met een woord van warme genegenheid vooral jegens H. M. de Koningin dat ik deze toe spraak wil beëindigen. RIJEXAMEN WORDT LANGER EN DUURDER Het rijexamen wordt met in gang van 15 mei duurder. De minister van Verkeer heeft zijn goedkeuring gehecht aan 't vol gende tarief: volledig examen 13,50, herexamen praktisch ge deelte 11,en herexamen theoretisch gedeelte ƒ6, De verhoging van deze exa mengelden is ten dele het gevolg van de recente kostenstijgingen en voorts van het feit dat de rij vaardigheid van de kandidaat ook buiten de bebouwde kom aan het oordeel van de examina tor zal worden onderworpen. Daartoe zal het praktische ge deelte van het rij-examen met 15 minuten worden verlengd. De examentijd voor het volledige examen zal hierdoor worden ge bracht op 1 uur en die voor het praktisch gedeelte op 45 minu ten. De tijd voor het theoretisch gedeelte van het examen blijft 15 minuten. De kosten verbonden aan een nader onderzoek naar de rij vaardigheid door een deskundi ge, aan te wijzen door de minis- n.m. 4.46 5.21 6.01 6.11 ter, zijn vastgesteld op ƒ20,—. Mr. J. F. G. Schlingemann, secretaris van de Z. L. M., benoemd tot Officier in de orde van Oranje-Nassau. Ridder in de orde van Oranje- Nassau werden: mevr. M. J. van CruijningenErasmus te Oost burg; de heren J. C. Loof, direc teur kantoor Hulst van de Rot terdamse Bank; ds. H. M. Stra- ting, N. H. predikant te Goes; A. J. Berenpas, wethouder te Mid delburg; mr. J. ,T. Versluijs, bur gemeester van Oud-Vossemeer; A. C. J. Maljers, directeur gros- sierderij N.V. Maljers te Middel burg en L. P. Maas, arts te Kort- gene. De gouden medaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, werd toegekend aan: mej. E. M. van den Bossche, onderwijzeres te Oostburg; de heren J. van de Woestijne, adjudant rijkspolitie te Breskens; W. F. Wiessner te Middelburg; J. Glas te Kapelle; C. Bolle te Goes; P. A. van Don gen te Zuiddorpe; A. H. Ie Feber te Vlissingen; J. Francke, wet houder te Meliskerke; W. de Buck, raadslid te Meliskerke; E. de Martelaere, wethouder te Westdorpe (bij bevordering); J. Kwekkeboom te Nw en St. Joos- land; J. R. de Jonge te Axel; J. Romeijnsen, hoofdassistent-sec tiechef I. en A. te Terneuzen; P. van Kleunen, hoofdassistent A te Goes; F. Dekker, voorzitter coöp. aan- en verkoopvereniging Oost Zeeuws-Vlaanderen" te Terneuzen; M. Wijne, hoofd tech nische dienst bij' de Coöp. Beet wortelsuikerfabriek te Sas van Gent; P. Stouthamer, hoofd directiekantoor nieuwbouwplan- nen bij de Coöp. Suikerfabriek te Sas van Gent en J. J. Leenhouts te Oostbui'g. De zilveren medaille behorend bij de orde van Oranje-Nassau is verleend aan de heren J. Hol- lebrandse, opzichter C gemeente werken te Vlissingen; J. A. Vis ser te Breskens; P. A. de Vuijst te Oostburg; P. J. van der Bliek en A. Stouthamer te Ellewouts- dijk; J. W. den Engelsman te Oud-Vossemeer; A. P. Mast, agent prov. stoombootdienst te Hontenisse; M. Karelse te Bors- sele; A. H. de Kam te Arnemui- den; J. van den Berg te Vlissin gen; J. van Zwed rn en H. L. van dï Griek te Rilland-Bath; J. J. Dankaart te Vogelwaarde; A. de Bel te Kruiningen; I. J. Kolijn te Zaamslag; S. Beekman te Bruinisse; M. Lamper te Drie wegen; P. van der Weele en L. P. Wolse te Kortgene; A. J. Blommaert en C. D. Strijdonk te Hulst; V. Brandt te Axel; H. B. Snoep te Vlissingen en G. F. C. Vennix te Hulst. De bronzen medaille werd ver leend aan mevr. J. J. Krijger— Meganek te Haamstede; mej. S. de Braai te Zaamslag en aan de heren C, van Haneghem, ge meentebode te Biervliet; J. Kar man te Goes; P. J. de Lijser, oud-sluiswachter te Cadzand; M. Geluk te Tholen; A. M. Geense te Goes; P. Deij te Retranche- ment; C. op 't Hof en M. v. d. Kreeke te 's-Heer Arendskerke; J. M. Schout te Rilland-Bath; F. de Vos te Biervliet; P. L. Zwee- dijk te 's-Heer Hendrikskinde ren; L. M. Annot te Middelburg; R. A. Laurijs te Westdorpe en A. de Ridder te Arnemuiden.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1