RUST EN STILTE R.E.M.-eiland een miljoenengok van Verolme HET EX0DUS"-PR0CES IN LONDEN BIJ HET 75-JARIG BESTAAK VAN T.H.O.R. AANVULLING PRIJZENWET AANGENOMEN POLITIEKE UNIE TUSSEN EGYPTE EN JEMEN Dat is 'ft AsiisteliMasi! Woensdag 29 april 1964 DE VRIfE ZEEUW Pagina 15 kn de ijKWiikenrepubliek op de berg Athos staat de tijd stil. Aandelen o o de markt IV1EISJES WERDEN GEOPEREERD ALS „LIJKEN" Gillen EERSTE KAMER BUSONGELUK IN MEXICO te „Als dat onverwacht ingedien de wetsontwerp tegen eilanden in de zee zon worden aangenomen, dan zijn wij miljoenen kwijt, want het R.E.M.-eiland, dat op mijn werf in Cork (Ierland) zijn voltooiing nadert, kost vele mil joenen'', aldus scheepsbouwer C. Verolme maandag vóór zijn ver trek van Schiphol naar Indonesië. naar onzinnige voorwendsels om het R.E.M.-eiland aan te vallen. Men suggereert, dat volgens de huidige Nederlandse wetgeving zo'n eiland zou kunnen worden gebruikt om b.v. roulette te spe len, maar ik ben een eerlijk man en ik garandeer iedereen met de hand op het hart, dat van dit eiland geen misbruik zal worden gemaakt. Het is trouwens tech nisch vrijwel onmogelijk er pu bliek per schip naar toe te bren- een vrije zender zijn en die heb ben we juist nodig. -Trouwens, ik begrijp niet, dat de huidige rege ring met die wet op de proppen is gekomen. Toen de ministers Veldkamp en Scholten beiden nog staatssecretarissen waren, dien den ze de nota inzake reclame- De heer Verolme wordt verge zeld door vice-president-direc- teur H. J. Hojstra (links), zijn echtgenote, en de heer A. Rijke, directeur van Verolme United Shipyards. Als grootste aandeelhouder van de R.E.M. (Reclame-exploita- tiemaatschappij) verwacht hij dat de uitzendingen nog in de loop van de zomer zullen begin nen. Het op 30 meter lange pa len staande eiland zal enkele mij len buiten de kust van Neder land worden neergezet. GEEN ROULETTE Lastige vragen over de R.E.M. ad rem beantwoordend, riep Ver olme uit: „De regering zoekt gen. Veel te gevaarlijk met al die deining op zee; Je kunt op zo'n klein op palen staand geval toch geen complete haven inrichten". Gevraagd waarom hij was gaart participeren in de R.E.M., zei hij„Ik ben er in gestapt om dat ik dacht: als ik er veel in te vertellen heb, dan kan ik het zó plooien, dat geen minister, geen Kamerlid en niemand van het volk zich aan deze commerciële reclame-televisie zal stoten. Dan zal alles correct blijven. Het zal Een voormalige vrouwelijke dokter van het concentratiekamp Auschwitz heeft maandag in Londen voor de rechter verklaard dat in het kamp meisjes werden geopereerd alsof het „lijken" waren. I)e getuige, dr. Aiina Brewda, een in Polen geboren jodin die nu in Londen woont, verklaarde dat zij tot taak had de schreeuwende meisjes op de operatietafel te kalmeren, voordat hun eierstokken zouden worden verwijderd. Eens stierven twee van een groep van tien meisjes na een dergelijke operatie. Dr. Brewda trad als getuige op in de zaak die de voormalige kampdokter van Auschwitz, dr. Alexander Dering, een Pool van afkomst, tegen de schrijver en uitgever van het boek „Exodus" heeft aangespannen. Dr. Dering, die nu een praktijk in Londen heeft, beweert dat hij in het deel van het boek dat over medische experimenten in Auschwitz han delt, valselijk een „monster" wordt genoemd. Dr. Brewda trad op als ge tuige a décharge voor Leon Uris, de schrijver, die in New York woont, en de Londense uitgeverij William Kimber and Company. Zij zei dat dr. Dering haar in Auschwitz had gezegd daar tus sen de 16.000 en 17.000 operaties te hebben verricht. Nadat zij hem operaties op een groep Griekse meisjes had zien uitvoe ren, kwam zij tot de gevolgtrek king dat waarschijnlijk al deze operaties onnodig waren en als experiment werden verricht. Toen zij voor de eerste maal naar de operatieplaats werd ge roepen, hoorde zij een meisje gillen en om haar moeder roe pen. In een bijgebouw hielden twee in het wit geklede mannen het kind vast. Dr. Dering, even eens in het wit, stond in dezelf de kamer zijn handen te wassen. Door de open deur van de opera tiezaal zag zij dat het huilende meisje op een tafel was vastge bonden en worstelde om los te komen. Dr. Dering vertelde haar dat hij opdracht had de eierstok ken van de meisjes te verwijde ren. Op de vraag van de rechter, of zij de indruk had dat de meis jes werden verdoofd vóórdat zij naar „block 21" (de operatie plaats) werden vervoerd, ant woordde dr. Brewda ontken nend. De operatie duurde 10 tot 12 minuten, terwijl er gewoon lijk een half uur voor nodig is. „Naar mijn mening ging alles bedroevend slecht". De wonden van de acht meisjes die er het leven afbrachten, heelden niet. Het verband bestond uit papier. Ze vroeg dr. Dering te helpen, toen hij vijf dagen na de operatie de meisjes bezocht, maar hij ver schafte niets en kwam niet meer op de afdeling. Dr, Dering heeft verklaard dat elke operatie die hij heeft ver richt, noodzakelijk was omdat de organen reeds onherstelbaar be schadigd waren. televisie in en spraken zich daar in uit vóór reclame." ONSPORTIEF. Verolme nam de grote stap in de reclame-televisie ongeveer een jaar geleden, „toen we bemerkten dat de commerciële televisie er toch niet zou komen, maar toen was van een wet tegen eilanden buiten de territoriale wateren nog geen sprake. Die wet is on- sportief en was voor ons een on plezierige verrassing, dat kan ik u zeggen. Ik hoop en vertrouw dat men de wet zó zal stellen, dat van nu af aan verdere eilanden worden verboden, maar dat men de bestaande, dus ook dat van de R.E.M., met rust laat. Radio-Ve- ronica mag toch ook zijn gang gaan? Niemand behoeft er bang voor te zijn, dat wij geen keurige uit zendingen zullen verzorgen. Het is geen piratenwerk. Tenslotte wil het hele Nederlandse volk graag zo'n vrije zender met re clame hebben op de zuilen na, maar die vormen een kleine min derheid." Tot slot onthulde hij, dat de R.E.M. wellicht binnenkort aan delen op de markt zal brengen, opdat ook de gewone man er in kan deelnemen. Daar dit jaar het 75-jarig be staan van T.H.O.R. wordt ge vierd, hebben wij de oude notu len eens bekeken en zijn we terug gegaan tot de stichtingsdatum van de vereniging. Op 5 septem ber 1889 kwamen enkele jonge lingen in Sas van Gent bijeen teneinde tot de oprichting te ko men van een gymnastiekvereni ging. Het waren de heren P. Kok, W. van de Hurck, V. Ver- schaffel, H. Versehaffel, A. Bau- wens, D. van de Berg en F. Roo- denburg, namen uit het verre verleden van T.H.O.R. In deze vergadering werd de heer Kok gekozen tot voorzitter. Op 19 september 18S9 werd de naam gekozen en men kwam toen reeds tot T.H.O.R. wat be tekent „Tot heil onzer ribbekast". In de toenmalige pottenbakke rij werden de eerste oefeningen gehouden en de voorzitter fun geerde tevens als oefenmeester. In het verre verleden traden ze voor het eerst in het open baar op bij de installatie van burgemeester Wauters. Voor het eerst kwam toen ook de blauwe sjerp voor de dag die de leden lang hebben gedragen. Op 10 mei 1898 werd de gehele kas ad 12,61% beschikbaar gesteld voor de kroningsfeesten van Koningin Wilhelmina. Hierna ging de vereniging bijna ter ziele maar een klein beetje adem bleef over. In 1904 begon de hervatting van de oefeningen. Een nieuwe voorzitter werd gekozen. In 1909 vertrok deze voorzitter, de heer Bloemkolk, naar Maassluis. A. Stubbé die secretaris was werd voorzitter en P. Neeteson nam zijn functie over als secretaris. In 1910 ging T.H.O.R. een voet balelftal creëren en de gymnas tiek kwam in de verdrukking. Op 9 juli 1921 werd T.H.O.R. voorzien van een nieuwe voor zitter, n.l. F. Kieboom. Met de kermis in 1921 trok T.H.O.R. in uniform achter het muziek rond Sas. In 1923 kreeg T.H.O.R. als pen ningmeester de heer A. de Vïiegher die deze functie nog steeds vervult. In 1947 verloor T.H.O.R. een van zijn beste voor zitters, namelijk de heer G. Bak ker. Na de oorlog ging het in stij gende lijn. In 1948 kreeg T.H.O.R. van de bevolking een vlag aange boden en werd burgemeester R. A. J. den Boer beschermheer. Het ledental werd steeds groter en de kwaliteit werd zozeer bijge schaafd dat men kwam tot enor me prestaties. Onder de bezielen de leiding van de heren Van Oosterhout nam men deel aan vele wedstrijden. Vele lauweren werden verza meld. Hieraan waren enkele na men verbonden: P. Vermeersch, De la Ruelle en anderen hebben T.H.O.R. vaak in het nieuws la ter verschijnen. Als laatste suc cessen mogen we niet vergeten de prestaties van Benny Vcrman- del die reeds enkele malen Ne derlands kampioen jeugdturnen is geworden. Sas van Gent zal dit 75-jarig bestaan zeker niet ongemerkt voorbij laten gaan, op 13 en 14 juni zullen er grote feesten zijn. Wij hopen dat T.H.O.R. bij de gymnastiek de boventoon zal blijven voeren en waardig als T.H.O.R. mag blijven tot heil onzer ribbekast. Het wetsontwerp tot wijziging van de prijzenwet is dinsdag avond door de Eerste Kamer aanvaard. Het ontwerp van wet geeft de minister van economi sche zaken de bevoegdheid als voorlopige maatregel individueel prijsmaatregelen op te leggen in die gevallen, waarin onderne mingen in strijd met de prijs- gedragsregels handelen. Tegen het wetsontwerp wer.- den twaalf stemmen uitgebracht en er vóór stemden 46 senato ren. Onder die voorstemmers waren elf leden van de K.V.P.- fractie. Tien leden van diezelfde fractie stemden tegen het ont werp. Ook twee leden van de V.V.D.-fractie verklaarden zich er tegen. De aanvulling van de prijzen wet is, aldus minister Andries- sen, niet gericht op een bepaalde groep van ondernemers en be tekent geen principiële ombui ging van het tot dusver gevoer de prijsbeleid. De aanvulling be oogt de overheid een verfijnd instrument te geven om „de laat ste verdedigingslinie van de prij zenwet ook bij grote sociaal- economische spanningen goed te laten functioneren". De bewinds man zei de aanpassing niet te willen zien als een botte bijl. Het is een klein-verfijnd pincet, dat alleen in uitzonderlijke om standigheden gehanteerd kan worden. Uitvoerig verdedigde minis ter Andriessen het ontwerp, daarbij aandacht schenkend aan de functie van het prijsbeleid, aan de functie van de prijsge- dragsregels en aan de z.i. onmis bare medewerking van het be drijfsleven. Aan de beraadslagingen werd deelgenomen door de senatoren ir. H. Vos (Arb.), H. C. Kranen burg (C.H.U.), dr. P. G. van de Vliet V.V.D.), mevr. Van Om merenAverink (C.P.N.), F. W. Terwindt (K.V.P.), prof dr. J. Zijlstra (A.R.) en A. G. van der Spek (P.S.P.). Er werd van verschillende zijden op gewezen, dat de aan vaarding in de Tweede Kamer van enkele amendementen op het wetsontwerp een „verzwak king en verminking" betekenden. Minister Andriessen, die op merkte de aanvulling graag als een blijvende zaak te willen zien. (de aanvulling .geldt voor een periode van anderhalf jaar), ging niet in op de vraag van de heer Vos, welke politieke con sequenties de bewindsman ver bindt aan een eventueel niet- aanvaarden van het wetsont werp. Hij zei dit niet nodig te vinden. „We moeten waken voor een kabinetstyrannie om bepaal de wetsontwerpen goedgekeurd te krijgen", aldus de bewinds man. Aan de replieken werd deel genomen door de afgevaardigden Vos, Terwindt, Zijlstra, Van de Vliet en Kranenburg. Na een korte pauze voor in tern fractieberaad deelde de heer Vos mee, dat de P. v. d A-fractie zijn stem aan het wetsontwerp niet zou onthouden, omdat de minister duidelijk had gesteld de aanvulling nodig te hebben voor de voortzetting van het huidige prijsbeleid. Het wetsontwerp werd daarop met de bovengenoemde stemver houding aanvaard. Tegen het ontwerp stemden de afgevaar digden Kraayvanger, Mertens, Thurlings, Hooy, De Quay, Ter windt, Van Campen, Gooden, Van Meeuwen en mej. Vuylsteke (allen K.V.P.) en Van de Vliet en Louwes (beiden V.V.D.). Bij een botsing tussen een autobus en een vrachtauto op een autoweg tussen Port Coatz-.' coalcos en Amatitlan in Mexico zijn twintig personen gedood en- 29 gewond. Het ongeval ge schiedde als gevolg van mist. De presidenten Sallal van Jemen en Nassar van Egypte zijn overeengekomen een coör dinatiecomité in het leven te roepen, dat onder hun leiding zal komen te staan en zorg zal dragen voor een gemeenschap pelijke politiek van heide lan den op alle politiéke en econo mische terreinen, zo staat in een communiqué dat is uitgegeven aan het einde van het bezoek van Nasser aan Jemen. Besprekingen over de vorming van een unie tussen beide lan den kunnen naar het oordeel van Egypte pas worden geopend wanneer er vrede heerst aan de grenzen tussen Jemen en het zuiden van het gebied, „dat be zet is door „de Britse imperia listen", en wanneer de Egypti sche militairen zich uit Jemen teruggetrokken hebben. De ban den die nu bestaan tussen Egyp te en Jemen zijn steviger dan in welke vorm van een unie ook, zo zegt het communiqué, waarin voorts staat dat Sallal en Nasser van mening zijn, dat het kolonialistische bewind ab soluut uit de protectoraten in het zuiden van het Arabisch schiereiland moet verdwijnen en dat de bewoners van die ge bieden zelf over hun lot moeten kunnen beslissen. Het Russische persbureau „Tass" meldde intussen uit de Jemenitische hoofdstad Sanaa, dat president Sallal na een con ferentie waarbij ook Nasser tegenwoordig was, heeft beslo ten de Jemenitische ambassa deur in Egypte, Hamoed Djaifi, met de vorming van een nieuw kabinet te belasten. De deelne mers aan de conferentie hadden een nieuwe grondwet goedge keurd, waarvan de inhoud bin nen enkele dagen openbaar zal worden gemaakt. (Adv.) 'n Man die weet wat hij wil, die weet wat hij kan en weet wat hij drinkt. PRACHTPILS! Altijd in huis. Amstelpils maakt van elke man een Amstelman. ui, SakHfitti (F&R) - - Hotsend en boteend, zuchtend en steunend in de- eerste versnelling zwoegt de bus voort op weg naar het kleine ha ventje Trepiti. Wij reizen over het schiereiland Chalkidike in het uiterste noorden van oostelijk Griekenland over de landtong Athos, genoemd naar de heilige berg die aan het eind er van als een vuist in zee ligt met een hoogte van omstreeks 2000 meter. Een reisje naar deze heilige berg is niet zo eenvoudig als men zou denken. Het is namelijk de burcht van het Helleense orthodoxisme, een theocratische republiek onder Griekse souvereiniteit. Voor het betreden van deze monnikenrepubliek op de Athos hebben wij een speciale pas nodig van het Griekse ministerie van binnenlandse zaken of een aanbeve lingsbrief van een der aartsbisschoppen van Athene of Saloniki. Gewapend met een deygehjk document kunnen wij de tocht naar Athos ondernemen. Be berg- Atttos oj> de punt van een der uitlopers-van het schiereiland Chalkidike ters als middeleeuwse ridder burchten. Aan de voet vap de rotsen klotst de zee. Het is een machtig schouwspel. Maiar het wordt nog interessanter, wanneer we ons gaan verdiepen in het le ven in deze theocratische repu bliek. De Grieks-orthodoxe monniken gaan geheel in het zwart gekleed, dragen lang haar en een lange baard en hebben het hoofd gedekt met een hoge zwarte muts met platte bovenkant. Stuk -.-oor stuk zijn het patriarchale figuren en niet zo jong meer In de kloosters treffen we nu en dan een enkele jonge monnik aan, maar 't groot ste deel is ver over de middel bare leeftijd. HET GAAT OM DE STILTE NIET ALLEEN dat er jongeren ontbreken, ook het aantal monni ken op de berg is aanmerkelijk minder dan vroeger. Een oude monnik gaf ons desgevraagd det volgende verklaring: "De mens van heden is ziek, ernstig ziek, hij wil de stilte niet. hij kan ze niet verdragen!" Om deze stilte is het de monni ken begonnen. Want de stilte de weg die de monnik tot God leidt. Vele, vele malen per dag stijgt daar in alle stilte uit de monnikenmonden het gebed op "Heer Jezus Christus, Gods, ont ferm u mijner!" Het voornaamste middel om tot mystieke eenheid te geraken, zo horen we hier, is dit gebed te zeggen met gebruikm-king van een bijzondere ademtechniek en het aannemen van een speciale houding, waarbij de blik naar beneden op de navel is gericht en het gebed enige duizenden ma len per dag wordt gezegd. Deze mystieke eenwording is het ideaal waarnaar alle monniken streven, ongeacht van welke na tionaliteit zij zijn. Want hier op de berg Athos vinden we mon niken uit alle Grieks-orthodoxe landen. DE LAATSTE VEERTIG DE KLOOSTERS bieden niet ai- leen aan de buitenzijde een mach tige aanblik, doch ook van bin nen beschikken zij over een fraai' interieur. Hallen en muren met' de schoonste fresco's, een bouw stijl en inrichting van grootse allure, typisch afkomstig van het oosters christendom. Maar het aantal bewoners is lecbts een: flauwe sohaduw van vroeger. Ia het klooster der Russen Pantelei- moon, waar vroeger zo'n drieduim zend monniken verbleven, tref fen we nu nog slechts veertig! mannen, die stuk voor stuk de zestig zijn gepasseerd. De twintig kloosters op de berg liggen allen op grote fstand van elkaar. De omstreeks drie uur gaans tussen twee kloosters legt men ai klauterend springer il af, want de bergwegen mogen nauwelijks die naam dragen. Zij lijken meer op geitepaadjes vol puin en rotsblokken. En zelfs het woord geitepaadje is hier taboe, want ook vrouwelijke die ren vinden we niet Het landschap is paradijselijk en dat vergoedt veel. Niet alle monniken verblijven in de mach tige kloosters. Velen wonen al leen of in kleine groepjes van twee of drie in buitengewoon een voudige huisjes of hutten, waar zij een ascetenleven ledden. De alleenwonende heremieten leven van wat de natuur hen biedt aan wilde vruchten en dergelijke. En kele van hen verbouwen zelf iets, maar hun leven is wel buitenge woon sober. Waar wij in de kloosters verblij ven, geven de monniken blijk van een verbazingwekkende gastvrij heid en vriendelijkheid. Het le ven hier ademt een rus'., die wij niet kennen en die na enige tijd ook van ons bezit nam. Het is een uiterst weldadige belevenis, een belevenis die wij eigenlijk alle mensen zouden toewensen. In een wereld van chten en vol lawaai blijkt ar toch rog een klein stukje van rust en vrede te zijn. dp monnikenrepubliek op de berg Athos. VERBODEN VOOR VKOCWEN WIJ WANEN ons op het schier eiland Chakidiike in een andere wereld. Hier beeft de tijd stil gestaan, alles is primitief en de natuur is van een ruige ongerep te schoonheid. De wegen zijn vol kuilen en gaten en zo smal, dat bij vele haarspeldbochten onze bus enige malen voor en achter uit moet rijden om ze te nemen. Het haventje Trepiti is onaan zienlijk, maar toot ons belang rijk, want hier ligt de motor boot die ons in een lange tocht van omstreeks twee uur naar Daphni, de haven van de monni kenrepubliek zal brengen. Nauw keurig zal er op worden gelet wie er van boord gaan, want niet alleen zijn er speciale papie ren nodig om de republiek te be treden, maar vrouwen mogen er beslist niet in. Het gebied van. de heilige berg wordt bestuurd door de heilige gemeenschap, die bestaat uit ver tegenwoordigers van de twintig kloosters. Deze lieden hebben voor een jaar zitting en komen driemaal per week bijeen. Op de eerste dag van het nieuwe jaar worden de nieuwe leden van de gemeenschap gekozen. Er is een uitvoerend comité van vier, gekozen uit de twintig, dat de lopende dagelijkse zaken behan delt. GAST VAN DE MONNIKEN OP HET EILAND aangekomen vervoegen we ons bij dit uitvoe rend comité, waar we na het tonen van onze papieren eerst een aantal drachmen mogen neer tellen voor we onze verblijfsver gunning krijgen. Dat is een bui tengewoon belangrijk papier, want niet alleen vergunt het ons op de heilige berg te verblijven, neen aan dat papier zit nog meer vast, want we zijn tevens gasten van de monniken en we mogen nu slapen in elk klooster en er de maaltijd gebruiken. De eerste indruk van deze we reld van stilte en inkeer, uniek in het westen, is verbijsterend. Tegen, in en op de rotsen ge bouwd, liggen in een verzengende zon met hun zware muren en tareuiacbtige uitbouwsels de klocs- 1

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 5