Provinciaal nieuws Spanje en prins Charles Hugues JACK RUBY LUBT AAN MANVOORSTELLINGEN PLATTELANDSVROUWEN BEZOCHTEN ZEEUWS-VLAANDEREN Prinses Irene ontmoette Prins Bernhard in Brussel Pagina 3 Terneuzen Axel Sas van Gent Othene Oostburg Sluis yia Schoondijke, Sluis en Cad HET KOMENDE HUWELIJK Vlissingen Zaamslag LO BRUNT ONGEWENSTE MEDEDINGER Woensdag 29 april xaoa DE VRITE ZEEUW Muziekale rondwandeling. Op Koninginnedag zal de „Harmonie Terneuzen" om hall acht vertrekken van café „La Belle Vue" voor een rondwan deling door de stad. Verkeersongeval Gistermiddag te half drie had op de kruising van de Van Cant- fortstraat met de Axelsestraat een aanrijding plaats waarbij twee auto's waren betrokken. De heer D. F. van B„ wonende te Den Haag, reed in de Axelse straat in de richting van de In valsweg. Bij het genoemde kruis punt gekomen kwam uit de Van Cantfortstraat een auto gereden, waarvan de bestuurder, de heer F. W. uit Terneuzen, geen voor rang verleende aan de heer Van B., die op de voorrangsweg reed. Bij de daarop volgende botsing werden beide auto's zwaar be schadigd. Gouden Huwelijksfeest. I van de reünie zal berusten bij de heer J. A. Leenhouts, voor zitter van het werkcomité en burgemeester van Cadzand. Hoewel de deelnemers over j het gehele land verspreid zijn, verwacht men toch uit Zeeuws- Vlaanderen zelf nog grote toe loop van oud-leerlingen. Het ligt in de bedoeling deze oud-leerlingendagen in de toe komst te herhalen, als blijkt dat er voldoende deelname voor is. Zestig jaar tamboer. Op S mei 1964 viert men in Sas van Gent een merkwaardige herdenking. Het zal dan niet min der dan zestig jaar geleden zijn, dat de heer A. J. van de Walle uit de Vredestraat als tamboer bij de harmonie „De Verenigde Vrien den" zijn muzikale loopbaan be gon. A. J. van de Walle, die een ras-Sassenaar is, werd geboren op 7 december 1894. Hij is dus bijna zeventig jaar, waarvan al 60 tamboer. Hij is nog steeds tamboer en bij elke uitvoering Donderdag 30 april zal het 50 jaar geleden zijn dat Pieter Ma- rinus Willem Oppeneer, geb. 9 juli 1887 en Debora Hamelink, geb. 26 mei 1888, in het huwelijk traden. Het jonge paar vestigde zich in een van de woningen die thans nog staan in het buurtschap Ka- pelle. Beide echtelieden kwamen uit een tamelijk groot gezin. Uit hun huwelijk werden drie dochters geboren. Een drietal kleinkinde ren (3 meisjes) is uit dit ge slacht voortgekomen. De handel heeft Oppeneer al tijd in het bloed gezeten. Hij was commissionair in vlas, stro en jiooi en oqjt,verhandelde hij altijd gebruikte balen. Tijdens ;de, bietencampagnes in de eerste jaren was hij weger voor een der suikerfabrieken. Het is het gezin in de handel niet altijd voor de wind gegaan en er zijn tijden geweest dat het wel eens moeilijk was om als kleine zelfstandige staande te blijven. Gelukkig is hierin later veel verbetering gekomen. Zijn grote kennis en zijn ervaring in vlas en stro maakten dat vele hande laren Oppeneer graag als tussen persoon in hun zaken betrokken. Het zal op 30 april de familie Oppeneer dan ook niet aan be langstelling ontbreken. Zowel Oppeneer als zijn vrouw zijn voor hun leeftijd nog vitale mensen. Bij de vele felicitaties die hun zullen bereiken, willen wij graag de onze voegen. Wij wen=en ve'den nog vele jaren een goede oude dag in de Ooster straat. Verkoping woonhuis. In het Verenigingsgebouw al hier werd gisteren door notaris Hoving te Terneuzen geveild het woonhuis met schuurtje, erf en tuin, groot 2.03 are, staande aan de Hoofdstraat 13 alhier. Koper werd de heer F. W. van der Hooft te Sluiskil voor 4050. Oud-leerlingen van de Rijks H. B. S. houden reünie De oud-leerlingen van het Oostburgse lyceum, vroeger de rijks-H.B.S., zullen op 9 mei a.s. een reünie houden te Oostburg. Voor deze reünie bestaat, zo verzekerde ons de secretaris van de commissie de heer W. Dhondt, gemeente-secretaris van Water landkerkje, veel belangstelling vooral bij de z.g. oude-j aars. De jongeren blijken voor een samenzijn met hun jaargenoten minder belangstelling te hebben. Er zijn toezeggingen tot bijwo ning binnengekomen o.a. uit Alkmaar, Haarlem, Limburg en zelfs uit het buitenland. De oud-leerlingen zullen van 2 tot 3 uur in hotel Du Com merce worden ontvangen. Daar na gaat men naar de school, waar de rector, de heer drs. H. P. Van Waalwijk, een toespraak zal houden. Na de bezichtiging is er een gezellig samenzijn in Du Com merce, waar gelegenheid is de oude vriendschappen te hernieu wen, herinneringen aan de Schooltijd op te halen en nieuwe vriendschapsbanden aan te kno pen. Tenslotte zal men zich om half zeven aan de maaltijd ver enigen in hotel De Eenhoorn. Het comité verwacht o.m. ook de oud-rector van de school, de heer A. Hoolhorst, en enkele ge pensioneerde leraren. De leiding (Adv.) van de partij. Veel heeft hij ge leerd toen hij in de oorlog 1914 1918 bij de muzikanten in het leger was. De heer Van de Walle heeft al menig concert getrommeld. Toen hij 50 jaar de stokken hanteerde bij de Verenigde Vrienden, kreeg hij van de Koningin een onder scheiding. Het is wel zeker dat het bestuur en de leden van de harmonie dit gedenkwaardige feit niet zonder meer voorbij zul len laten gaan. Ledenvergadering nering doenden. Maandag 4 mei a.s. wordt de ledenvergadring gehouden van de Sasse vereniging van nering doenden. Om 20.00 uur zal er in lokaal „In den Rooien Oeat" een lijvige agenda worden afgewerkt. Er zullen vier bestuursleden periodiek aftreden, waarvan er zich direct drie herkiesbaar stel len. Dit zijn de heren Hoefmans, Inghels en Wulffaert. In de vaca ture die er ontstaat zou het be stuur graag de heer W. F. S. Remery zien. Tegeneandidaten mogen drie dagen vóór de ver gadering schriftelijk naar voren worden gebracht. Er is verder een voorstel om een premie van 25 te geven in de ronde van Zeeuws-Vlaanderen voor amateurs 1964. Er volgt een bespreking van het uitstapje met de autobus en de gedachten zijn reeds uitgegaan naar een aantrekkelijke route, te weten: Sas van Gent, leperen, panorama Rode en Zwarte Berg, grens Frankrijk en dan via de Belgische kust naar Damme voor een avondhapje waarna men wel licht met onderbrekingen de terugreis zal aanvaarden. Enkele door de leden ingezon den suggesties zullen nog worden besproken zoals een etalagewed strijd, reclame in de Belgische bladen, show-programma, leden werfactie en een. grote braderie. Daarna kan men genieten van diverse films die er bij feestelijk heden in Sas van Gent zijn ge maakt. Dodenherdenking. De bevolking van Sas van Gent wordt verzocht op de vooravond van de Nationale Bevrijdingsdag. 4 mei 1964, van 18.00 uur tot zonsondergang de vlaggen half stok te hangen. Kolendampvergiftiging. Het echtpaar Em. Dhaene Cassier aan de Kloosterlaan 3 alhier is zondagavond ternauwer nood aan de dood door kolen dampvergiftiging ontkomen. De heer Emiel Dhaene, die 64 jaar is, ging eerder dan normaal naar bed, omdat hij zich niet lekker voelde. Enige tijd hierna riep hij naar beneden om de televisie wat zachter te zetten. Toen hij op zijn roepen geen antwoord kreeg, ging hij kijken waar hij zijd echt genote, mevr. DhaeneCassier bewusteloos op de grond aantrof. Omstreeks middernacht werd het slachtoffer nog naar het Elisa- beth-ziekenhuis vervoerd per ambulance. Dow Chemical houdt zitting avond in Sas van Gent. Het in aanbouw zijnde Ameri kaanse bedrijf te Terneuzen heeft in Sas van Gent op de eerste voorlichtingsavond grote belang stelling genoten. Het zal voor de in Sas van Gent gevestigde be drijven een probleem worden, wanneer de Dow Chemical zijn personeel uit de gehele omgeving zal gaan aantrekken. De zaal Petit Bourse in de Poelstraat telde maandagavond heel wat be langstellenden. Slotavond K.O.T. De biljartvereniging „Kryt op Tijd" heeft in zaal De Oude Brug haar laatste avond van het sei zoen gehouden. Kampioen in de eerste klasse is geworden de heer Robert Claeyssens met een ge middelde van 27,58, C. Begijn werd tweede met 23.92, derde A. v. d. Bogaert 6.80, A. Dhondt werd met een gemiddelde van 6.75 vierde en J. van Hulle be reikte de vijfde plaats met 5.60. De heren Claeyssens en Begijn maakten de hoogste serie, n.l. 216 caramboles. In de tweede klasse is kampioen geworden de heer Joh. Maas met een gemiddelde van 4,72. R. Sandrini werd twee de met 4,37, wat inhoudt dat deze in de volgende competitie de eerste klas zullen moeten kam pen. Diezelfde avond werd besloten toe te treden tot de K.N.B.B. Viering Koninginnedag. De schoolgaande jeugd van Sluis zal op de verjaardag van H. M. de Koningin bijeenkomen in het parochiehuis waar een aantal kinderfilms zullen worden vertoond. De drumband van de muziekvereniging „Apollo" zal daartoe in de ochtenduren langs de scholen trekken en de jeugd zo in optocht naar de plaats van het feest begeleiden. Na de film volgt er een massale tractatie en 's middags is er een voetbalwed strijd tussen elftallen van de scholen. Daarna zullen enige meisjesteams een partij trefbal ten beste geven. In de avonduren is er tenslotte een concert van Apollo. Vaardigheidsproeven. De adspiranten van 12 jaar af en enige damesleden van de gymnastiekvereniging „Willen is Kunnen" legden de bondsvaardig- heidsproeven af van het K N.G.V. onder leiding van de heer P. J. Fraanje. De jury bestond uit de heren J. de Ridder te Middelburg en A. A. ter Heiden uit Oostburg. Van de 19 candidaten werden er twee afgewezen. De gedetail leerde uitslag luidt: Meisjes A: J. Ultee, R. van Gurp, R. v. d. Walle, A. Almekin- ders, D. du Fossé, L. Geurtjens, L. de Wispelaere. Meisjes B: M. van Damme, M. Verstraete. Jongens A: F. wan Damme, F. Coppens en R. Verhamme. Jongens B: Th. van Damme, W. Franeke en C. Jansen. Dames 3e graad B: C. Viane en R. Jouret. Ouderavond. In een der lokalen van de open bare school vond de jaarlijkse ouderavond plaats onder leiding van mevr. T. Kapsenberg—Lin- denberg. Namens het gemeente bestuur werd de vergadering bij gewoond door burgemeester P. F. van Hootegem. De heer Bosch werd herkozen als secretaris-penningmeester. Het hoofd van de school gaf een toelichting op de bestaande schoolreisplannen. Mevr. Kap senberg bracht verslag uit van de aktiviteiten der oudercommissie gedurende het schooljaar 1963— 1964. Na afloop van het huishoude lijk gedeelte vertoonde de heer L W. van Niuwenhuizen uit Cad zand een aantal kleurendia's van het streekspel: „Joantje" door C. Schijve, gevolgd door beelden uit de winter 1963 en een reis door de Zwitserse Alpen. Mevr. Kap senberg bracht dank voor het ge- bodene en bood de heer Van Nieuwenhuizen een waardebon aan. Accordeonvereniging. De accordeongroep „Flandria" bracht onder leiding van Jasper Anthonisse uit Biervliet een con cert voor de bewoners van de be jaardeninrichting „Rozenoord". Deze geste werd door de bewo ners buitengewoon op prijs ge steld. In zijn dankwoord zei de heer J. P. J. Wage, directeur van Rozenoord, dat Flandria in de roos had geschoten en hij wenste de groep die herhaaldelijk voor de radio optreedt en dat binnen kort weer gaat doen, veel succes. Handboogschutters. De handboogschutters van het gilde „Willem Teil" uit Sluis trokken naar Brugge en namen daar deel aan een interdoelschie- ting met vier sterke Belgische clubs. De schutters uit Sluis boekten een groot succes door de tweede plaats te bezetten. Boven dien was het een der schutters uit Sluis, de heer Ph. Thomaes, die erin slaagde de premie in de wacht te slepen voor de beste schutter van het gehele toernooi. Viering eeuwfeest Rede- lijkers. Het werkcomité, dat zich heeft belast met de organisatie van de viering van het eeuwfeest der rederijkers, had een vergadering in „Lamminsvliet" en daarna een bespreking met de heer drs. L. Lookeveer, regisseur van het Rei zend Zeeuws Volkstoneel en zijn staf. Besloten werd dat het feest 27 juni zal worden gehouden en dat dan het Zeeuws Volkstoneel als openluchtspel zal brengen: „De Gekroonde Leerse" door Mi- chiel de Swaen. Het stuk is aan gepast aan alle leeftijden. In de middaguren wordt het accent gelegd op een herdenking Ontvangst in Axels raadzaal Maandag kreeg Zeeuws-Vlaan deren bezoek van veertig platte landsvrouwen uit alle delen van Nederland. De dames werden in Rilland-Bath afgehaald door mevr. NieuwenhuijzenVogelaar uit Nieuw- en St. Joosland, die als leidster van het gezelschap zou fungeren. Ook mevr. Van Dijke van Dijk, de voorzitster van de afdeling Axel, bevond zich in het gezelschap. Na een tocht langs de bloeien de boomgaarden van Zuid-Beve land reisden de dames via Perkpolder naar Axel om een be zoek te brengen aan de oudheid kamer. Burgemeester Van Dijke, ge flankeerd door de beide wethou ders, ontving de dames daarna in de raadszaal. Hij wees op de ver bindingen met Zeeuws-Vlaande- ren, waarmee het gezelschap dat een uur te laat arriveerde, zelf kennis had gemaakt. Een vaste oeververbinding kan dit gewest uit zijn isolement verlossen, aldus de burgemeester. NAAR TERNEUZEN In Terneuzen stond een maal tijd voor het geze'schap gereed. Burgemeester Rijpstra schetste later de ontwikkeling die Zeeuws- Vlaanderen en speciaal de ka naalzone te zien geeft. Gisteren volgde een bezoek aan de kanaalwerken en aan de watertoren. zand verlieten de dames Zeeuws. Vlaanderen met de boot van Breskens. Vandaag zijn Middelburg, Dom. burg, Veere en Vrouwenpolder aan de beurt, waarmee de reis eindigt met een bezoek aan Schouwen en St. Philipsland. De Nederlandse plattelands vrouwen zullen van hun vier daags bezoek aan Zeeland heel wat indrukken, naar hun woon plaatsen meenemen. Voor de meesten was het de eerste ken- nismaking met onze provincie. De treiler-emigranten naar Vlissingen „Ik ben niet van plan het leven van mijn gezinsleden in gevaar te brengen. Ik ga pas weg als het weer rustiger wordt en dan vaar ik naar Vlissingen", aldus Karl Stern uit Hamburg, die, zoals gemeld, met vrouw en twee kinderen zondag j.l. in Do ver arriveerde met een tot jacht omgebouwde treiler. Zij waren daarmee uit Nederland gekomen en het plan is naar Australië te emigreren. De 53-jarige voor. malige vrachtauto-chauffeur had eerst in Engeland nog wat geld willen verdienen maar kreeg geen toestemming om aan land te gaan. Dinsdag kreeg de familie Stern van de Britse autoriteiten order de haven van Dover zo spoedig mogelijk te verlaten. Prinses Irene heeft afgelopen zondag ten huize van een bevrien de familie in Brussel haar vader ontmoet. Ook de verloofde van prinses Irene, prins Hugues Charles, was bij het gesprek aanwezig. Dit heeft de rijksvoorlichtingsdienst dinsdagmorgen desgevraagd bevestigd. Waarover tijdens de ontmoeting gesproken is, kon niet worden meegedeeld. Ramon Masco, secretaris van prins Charles Hugues van Bour- bon-Parma, heeft in Madrid het programma van de komende ge beurtenissen bekendgemaakt. Dinsdagavond om 17.30 uur was er een repetitie van de hu welijksplechtigheid in de basi liek Maria Maggiore, die voor het publiek gesloten was. Later volgde een „familiediner" van 80 couverts in het Grand Hotel te Rome. Vandaag om 10 uur laten de verloofden zich officieel foto graferen. Om 11 uur betreden zij de basiliek. Het huwelijk wordt ingezegend in de Borghese kapel. Alleen naaste familie en enkele intieme vrienden zullen het paar daar vergezellen. Prinses Irene zal bij de in zegening geknield liggen op een kussen met aarde uit Nederland. Prins Charles Hu gues zal gebruik maken van een kussen met grond uit Spanje. De inzegening ge schiedt door kardinaal Paolo Giobbe. Om 14.30 uur is er een ont vangst in het Grand Hotel voor alle genodigden. Na een intiem diner vertrekken de jonggehuw den op de huwelijksreis, die vol gens secretaris Masso „zeer lang" zal zijn. Naar in Rome van offi ciële zijde wordt meegedeeld, zal het paar het Heilige Land bezoe ken. Het paar zou zich in Madrid vestigen. Twee Spaanse kinderen, 14 en 15 jaar oud, zullen de huwelijks plechtigheid mogen bijwonen. Prinses Irene heeft dit na een briefwisseling met hun onder wijzeres, Julia Martin in Hor- cajuelo de la Sierra, en haar secretariaat goed gevonden. De kinderen, die in Spanje in be hoeftige omstandigheden leven, mogen ook de receptie bijwonen van J. H. van Dale, de oprichter der Kamer in 1864. Dan wordt er zo mogelijk in de raadszaal een academische zitting gehouden waar het woord zal worden ge voerd door sprekers uit het Zuidnederlandse en het Noord nederlandse taalgebied. Getracht zal ook worden om gedurende het weekend een pas sende muzikale omlijsting te krijgen. Défilé koninklijke marine Donderdag 30 april zal de ko ninklijke marine te Vlissingen defileren op de Boulevard Evert- sen. Voorafgegaan door de drum band van de marine zullen aan deze parade deelnemen: detache menten van het smaldeel 1 en van het wachtschip Vlissingen, hr ms Jacob van Heemskerk. De ze parade, welke afgenomen zal worden door de commandant smaldeel 1, commandeur R. W. baron Lynden, staat onder com mando van de majoor der mari niers, R. J. Eikenboom. De parade zal worden gadege slagen door de commissaris der koningin, jhr mr A. F. C. de Ca- sembroot; de burgemeester van Vlissingen, mr B. Kolff, en de commandant maritieme midde len te Vlissingen, kapitein ter zee H. J. H. Hagdorn. Begin van brand. Tijdens laswerkzaamheden ge raakte gistermorgen omstreeks half acht de werkplaats van de fa. M. J. Verlinde te Reuzen- hoek in brand. Daar de brand zich ernstig liet aanzien, werd de Zaamslagse brandweer ge waarschuwd. Toen deze op het terrein van de brand verscheen, behoefde zij niet meer in te grijpen, daar, dank zij het moedig ingrijpen van de chef-monteur, de brand inmiddels bezworen was, waar door vele kapitale landbouw machines voor de ondergang werden behoed. Ridder Oranje-Nassauorde De lintjesregenbui nadert. De eerste druppel viel in Wassenaar. De secretaris-penningsmeester van de K.N.V.B., de heer Lo Brunt, is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Burgemeester mr. W. J. Geert- sema van Wassenaar heeft hem dit gisteren meegedeeld en hem de versierselen uitgereikt. Dat geschiedde in het zieken huis St. Joannes de Deo in Den Haag, waarin de heer Brunt en kele dagen geleden werd opge nomen. Burgemeester Geertsema en het hoofdbestuur van de voet balbond hadden gedacht, dat de uitreiking vandaag op het Was- senaarse gemeentehuis met de nodige luister zou kunnen ge beuren. Door de ziekte van de heer Brunt werd dit onmogelijk. Mr. Geertsema zag aankomen, dat hij in tijdnood zou geraken. Overleg met de behandelende ge neesheer deed hem besluiten de heer Brunt op de hoogte te stel len van de onderscheiding en hem te tekenen ervan te overhandi gen. De Spaanse regering heeft prins Charles Hugues dringend aangeraden in geen geval aan de traditionele carlistenbijeenkomst op 3 mei in Navarra deel te nemen. Naar dinsdag in Madrid vernomen werd zou men de in Estoril bij Lissabon wonende troonpretendent don Juan van Bourbon al een geruststellende toezegging hebben gedaan. Hij en zijn zoon Juan Carlos worden beschouwd als de officiële kan didaten voor de Spaanse troon. Charles Hugues is in hun ogen een ongewenste mededinger. Naar aanleiding van deze nieuwe ontwikkeling vroeg men zich dinsdag in Madrid af, of Charles Hugues er nu inderdaad vanaf zal zien, zich met prinses Irene op de berg Montejurra bij Pamplona door de Spaanse car- listen als „toekomstige koning" te laten toejuichen. Al geruime tijd bespeuren waarnemers in Spaanse regeringskringen groei ende bezorgdheid, dat deze car- listische demonstratie nieuwe on rust op het binnenlandse vlak teweeg zal brengen en de moei lijke kwestie van het herstel van de monarchie in Spanje nog ge- die in de middag wordt gegeven. Dit heeft de zuster van de brui degom, prinses Marie-Therèse, in Rome verklaard. De Prinses zal door prins Xa- vier, de vader van de bruide gom, naar het altaar worden ge leid. Achter hen komen de prin sen Eduard en Robert de Lobko- witz en de eredame Diana de Merode. Irene en Charles direct na huwelijk bij de Paus De Paus zal Prinses Irene en prins Charles direct na de hu welijksplechtigheid in audiëntie ontvangen, zo is van het Vati- caan vernomen. Rechtstreekse T.V.-uitzending Vandaag zullen AVRO en KRO van 10.50 tot 12.30 uur in een rechtstreekse uitzending een televisiereportage verzorgen van de huwelijksplechtigheid. Het commentaar zal worden ver zorgd door drs. M. van Buuren van de KRO en de heer Jean Smits van de AVRO. Comité van jongeren wil Prinses cadeau aanbieden In Utrecht is een comité van jongeren opgericht, dat geld bijeen wil brengen voor een ca deau voor Prinses Irene. Het comité wil een geschenk aanbie den bij gelegenheid van een be zoek van Prinses Irene aan Nederland. De initiatiefnemers deelden mee dat Katholieke en Protestantse jongeren in het co mité zitting hebben. Het secretariaat is gevestigd in Utrecht, Nieuwe Gracht 23. compliceerder zal maken. Om deze reden ook wordt het verzoek van prins Charles Hugues om een Spaans paspoort zeer gere serveerd behandeld. FEEST ALS NOOIT TEVOREN In politieke kringen heeft het de aandacht getrokken, dat zelfs de woordvoerders van de carlis- tische beweging de laatste tijd zeggen dat Charles Hugues „zo kort na zijn huwelijk misschien nog niet naar Spanje zal kunnen komen." Aan de andere kant zijn echter al herdenkingsmedailles ontworpen, waarop naast het wapen van de carlisten de beel tenissen van Charles Hugues en Irene voorkomen. Of de prins en prinses er overigens bij aanwe zig zullen zijn of niet, vast staat dat de carlisten van hun jaarlijk se bijeenkomst dit keer een feest zullen maken als nooit tevoren. Dinsdagmorgen zijn uit Madrid 180 Spanjaarden, voor het me rendeel studenten, aan boord van twee vliegtuigen naar Rome vertrokken voor het bijwonen van de huwelijksplechtigheid. Rechter Joe Brown heeft maan dag afwijzend beschikt op een verzoek van een zuster en de verdedigers van Jack Ruby om deze alsnog aan een nader psy chiatrisch onderzoek te doen onderwerpen. Volgens de rech ter laat de wet een nieuw on derzoek naar de geestesgesteld heid van een beklaagde na diens veroordeling niet toe. Zoals gemeld heeft Ruby, die wegens moord op Lee Harvey Oswald ter dood werd veroor deeld, zondag getracht zichzelf verwondingen toe te brengen door met zijn hoofd tegen een muur van zijn cel te slaan. Mogelijk was hier sprake van een poging tot zelfmoord. GEESTELIJK ONTWRICHT Bij het afgewezen verzoek van mevrouw Grant, Ruby's zuster, was een rapport gevoegd, dat dr. Louis J. West, hoofd der faculteit van psychiatri en neu rologie der universiteit van Oklahoma, op haar verzoek over Jack Ruby heeft uitgebracht. Dr. West noemt in zijn rapport Ruby „geestelijk ontwricht". Hij zou aan de waanvoorstelling lijden, dat hij door zijn moord op Oswald „een afschuwelijke en reusachtige pogrom in de Ver enigde Staten heeft ontketend, waar aai# reeds 25 miljoen Joden ten offer zijn gevallen". Ruby zou tegenover dr. West hebben verklaard met eigen ogen te hebben gezien hoe zijn broer even buiten de gevangenis van Dallas werd gemarteld en om het leven gebracht. De toestand, waarin Ruby ver keert, is zodanig dat hij zich tot op zekere hoogte verantwoorde lijk acht voor de dood van pre sident Kennedy, aldus het rap port. Deze gedachte zou hem volgens dr. West tot zijn poging tot zelfmoord hebben gedreven. DE JURY MOET BESLISSEN De rechter Joe Brown heeft het verzoek van de verdedigers van Ruby ingewilligd, dat hun cliënt opnieuw voor een jury rechtbank zal verschijnen om uit te maken of hij naar een krankzinnigengesticht moet wor den gezonden. Rechter Brown heeft meege deeld, dat hij zo spoedig moge lijk met de samenstelling van een jury zal beginnen. De procureur-generaal van Dallas, Bill Alexander, heeft te kennen gegeven, dat de verde diging van Ruby zal moeten aan tonen dat Ruby krankzinnig is. Als de jury hem krankzinnig zou verklaren zou hij naar een psychiatrische inrichting gezon den worden. Als daarna de psy chiaters van oordeel zouden zijn, dat Ruby weer normaal is, moet dit oordeel eveneens door een jury bevestigd worden. Vandaag zal rechter Brown een derde verzoek van de advo caten van Ruby voor een nieuw proces behandelen. (Adv.) een stuk Van die jönge Edammer, belegen Goudse of oude Leidse

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3