Prinselijk bruidspaar in aangekomen Rome RADIO DË KOOK Or Hoftrap over de loonexplosie DE NATIONALE HEBDEIKHG OP 4 MEI HET WEER VISSERSBOOT OP DE NOORDZEE OMGESLAGEN WOENSDAG 29 APRIL 1964 20e Jaargang - No. 6199 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Verdieping gereserveerd KOFFIE DUURDER Aanhoudende spanning op de arbeidsmarkt RUSSISCHE GENIETROEPEN VECHTEN TEGEN OVERSTROMINGSRAMP Receptie Prinses Irene en prins Charles VERJAARDAG H. M. DE KONINGIN Bloemenhulde voor Koningin Eis tegen Jodenmoordenaar Hertogin van Kent kreeg dochter DE GAULLE Duitse vermoordde haar kind Hoogwater Weerbericht Zon-en Maanstanden ZES OPVARENDEN OMGEKOMEN Frankering bij abonnement: Terneuzen Dïrecteur-Hoofredacteur: I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maanc ƒ2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRUE ZEEUW Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermeldng: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummei tot 10 uur v.m. Geen enkele carlist en naar Romeinse maatstaven gemeten slechts een handjevol journalis ten en fotografen waren dinsdag ochtend naar het vliegveld van Rome getrokken, om er de komst van prinses Irene en prins Hugo af te wachten. Om 13.10 uur precies landde een „Caravelle" van de Al Italio waaruit als eersten prinses Irene en prins Hugo naar buiten kwa men. De prinses poseerde een ogenblik bij de afzetting, waar achter journalisten en fotogra fen hadden moeten wachten, wat verlegen en bleekjes lachend, het haar wegstrijkend, dat de wind haar voor de ogen had ge blazen. Direct daarna stapte het paar op het platform in de zwarte Amerikaanse auto, die van het Grand Hotel naar de luchthaven was gestuurd. Voorin de auto met het paar stapte prinses Ma- rie-Therese, die al een paar da gen in Rome is. In snelle vaart reed de auto naar de stad, ge volgd door een tweede wagen, waarin de ouders van prins Hugo en het echtpaar Lobkowitz wa ren gezeten. HUISELIJKE AANGELEGENHEID De aankomst van het bruids paar wijst er op dat de bruiloft een huiselijke aangelegenheid gaat worden. De verdere familie en vrienden, die met het vlieg tuig meekwamen waaronder prinses Cecile des Neiges en de huiskapelaan, stapten informeel aan de buitenzijde van het sta tionsgebouw van de luchthaven in auto's, met onder hun armen dozen en pakjes, die kennelijk huwelijksgeschenken bevatten. Na aankomst hebben de brui- lofsgasten hun intrek genomen in het Grand Hotel, waar voor hen een gehele verdieping is ge reserveerd. De prinses zou daar, zo is meegedeeld, de nacht door brengen in een kamer in acht tiende eeuwse Venetiaanse stijl, in de kleuren blauw en geel. ONBEROERD De aankomst aan het hotel ver liep vrijwel onopgemerkt. Voor het overige is Rome tot nu toe vrijwel onberoerd gelaten door het pinsehjk huwelijk. De Romeinse pers heeft er matige aandacht aan besteed. Alleen dinsdagochtend werden wat boze kanttekeningen ge maakt bij de maandagavond over het huwelijk gegeven persconfe rentie, waarop vrijwel geen enke le mededeling van belang is ge daan. Trouwens, dinsdagmiddag nog wist geen enkele journalist wat er nu precies gaat gebeuren en hoe de pers in de gelegenheid zal worden gesteld het gebeuren te volgen. Dinsdagochtend werden in de Borghese-kapel de eerste voorbe reidselen voor de huwelijksvol trekking getroffen. Enige man nen waren er doende de vloer te beleggen met rode tapijten. Pu blieke belangstelling was er wei nig. De toeristen, die de basiliek Maria Maggiore binnenliepen, waren meest van Angelsaksische origine. De Via Veneto de grote boulevard van Rome werd stellig niet beheerst door een Nederlands sprekend publiek of door carlisten. DIADEEM VAN 1,7 MILJOEN Prinses Irene zal een witte bruidsjapon dragen met een dub bele laag transparante witte zij den organza, afgezet met Brugse kant die reeds generaties lang in het bezit is van de Nederlandse koninklijke familie. Deze kant is een geschenk van koningin Julia na De bruidsjapon is vervaar digd door de Parijse couturier Balmain. Op haar kapsel draagt de prin ses een 200 jaar oude diadeem, die 1,7 miljoen gulden waard zou zijn. Het is een geschenk van haar toekomstige schoonvader. Een witte tulen sluier reikt van de diadeem tot aan de grond. In het eerste kwartaal van dit jaar zijn de wereldmarktprijzen voor koffie in sterke mate verder gestegen. Deze voortgezette stij ging der prijzen op de wereld markt maakt het noodzakelijk de koffieprijzen voor de consument te verhogen. Sinds gisteren zijn in het algemeen de koffieprijzen van acht tot veertien cent per pakje van 250 gram al naar ge lang van de soort, verhoogd. Met deze prijsverhoging wordt de stijging van de wereldmarkt prijs slechts ten dele in de con sumptieprijs doorberekend. Indien het najaar van 1963 niet de grote loonexplosie had ge bracht, waarvan de minder aangename gevolgen pas in de loop van 1964 aan de dag zullen treden, zou in de nabeschouwing over liet afgelopen jaar een toon van gematigde tevredenheid hebben mogen overheersen. Aldus dr. M. W. Holtrop, pre sident van de Nederlandsche Bank in iijn jaarverslag, waarin hij diverse gunstige verschijnse len opsomt. Uithoofde van het verkeer met het buitenland werd ons land opnieuw onderworpen aan inflatoire impulsen. Deze wa ren veel krachtiger dan die wel ke per saldo van het binnenland se verkeer uitgingen. Temidden van uiterste spanning, reeds ge kenmerkt door een toeneming vooral in het bouwbedrijf van het verschijnsel der zwarte lonen, werden nieuwe looneisen aan de orde gesteld. Aangenomen moet worden dat het niveau der totale loonkosten per werknemer in 1964 met tenminste vijftien pro cent boven het niveau van 1963 zal stijgen. De werkelijke omvang van deze stijging zal mede af hankelijk zijn van het beloop der zwarte lonen. Deze verhoging is groter dan ooit in de naoorlogse periode in één jaar tijds werd tot stand gebracht. Tot dusver span de 1951 met een stijging van de loonsom per werknemer van tien procent de kroon. De regering heeft gemeend zich bij het ver loop van zaken te moeten neer leggen. -i - Russische genietroepen heb ben dinsdagochtend 82 spring stofladingen tot ontploffing ge bracht in een poging de rivier de Zerawsjan in de Sowjetstaat Tadzjikistan, die door een gro te aardverschuiving is versperd, weer te doen doorstromen. Men wil trachten in de drie honderd meter brede dam, ont staan toen vorige week een hal ve berg in de rivier stortte, een acht meter diepe geul aan te brengen. De militairen hebben volgens radio-Moskou de hele nacht ge werkt. De bevolking van dorpen in de omgeving is geëvacueerd. Vóór vrijdag wil men de geul klaar hebben. Onder normale, omstandigheden zouden er drie weken met dit werk gemoeid I zijn, maar om een rampzalige overstroming te voorkomen moet het veel eerder klaar zijn. Als de dam het in zijn geheel be geeft, lopen enkele steden en dorpen groot gevaar te worden weggevaagd. Hieronder is Samar kand, 150 km stroomafwaarts gelegen, en ook Bochara nog, dat 300 km ver ligt. Achter de dam blijft het water stijgen, ter wijl stroomafwaarts de rivier droog ligt. Het overstromi.ngsgevaar in Tadzjikistan als gevolg van de verstopping van de, rivier de Ze rawsjan door een aardverschui ving schijnt bezworen. De werk zaamheden aan een kanaal van 300 meter lengte, waardoor het water om de dam heen zal wor den geleid, vorderen goed. Vrij dag denkt men het kanaal klaar te hebben. Prinses Irene en prins Charles Hugues hebben in Parijs een re ceptie gehouden. Foto: Terwijl prins Charles toekijkt, onderhoudt Prinses Irene zich met haar aanstaande schoonvader prins Xavier de Bourbon-P arma. NOMINALE LOONNIVEAU TE LAAG Het was ongetwijfeld juist, al dus dr. Holtrop, dat het nomina le loonniveau in ons land in het algemeen lager lag dan in de buurlanden. Die omstandigheid wijst echter geenszins op een toe stand van onevenwichtigheid. Aan aanpassing heeft ons land in de loop der jaren ruimschoots zijn deel gehad. In tien jaren tijds (1954 tot 1963) is de nomi nale loonsom per werknemer in ons land verdubbeld. In dezelfde periode steeg de- prijsindex van het levensonderhoud met een derde, terwijl de reële loonsom per werknemer met de helft toe nam. Het sterkst aansprekende argument voor een forse loons verhoging was zonder twijfel de aanhoudende spanning op de ar beidsmarkt. ONGUNSTIGE GEVOLGEN De te grote loonsverhoging die thans plaatsvï;.„-,« zal volgens dr. Holtrop onvermijdelijk enige on gunstige gevolgen met zich bren gen. Voor het bereiken van een ontspanning op de arbeidsmarkt is zij, althans op korte termijn, een ondeugdelijk middel. Zij sti muleert de consumptieve vraag, zij brengt een betalingsbalans tekort, enz. In één opzicht kan de schokwerking van deze plotse linge kostenverhoging niettemin gunstig zijn; Zij zal voor het be drijfsleven een sterke stimulans blijken te zijn tot het zoeken van compenserende bezuinigingen. 1964 zal het evenwichtsher stel vermoedelijk nog niet kun nen brengen. Voorshands zal de verhoging der lonen de con sumptieve bestedingen doen toe nemen zonder overeenkomstige vermindering der investeringen. Het is een specifieke taak van de monetaire politiek te zorgen, dat het betalingsbalansevenwicht wordt hersteld. Het middel daar toe acht dr. Holtrop betrekkelijk eenvoudig: indien een overmaat van liquiditeitscreatie wordt voorkomen, zullen de middelen tot financiering van het tekort allengs gaan ontbreken. Indien 1964 een belangrijk betahngsba- lanstekort in de zin van nationaal liquiditeitstekort gaat brengen, is dat mogelijk, omdat de verhoogde consumptieve uitgaven samen vallen met de reeds eerder ge projecteerde vergrote investerin gen, waarvan de financiering nog kan geschieden uit de reeds ge troffen voorzieningen en de nog ter beschikking van het bedrijfs leven staande liquiditeitsmarges. Ter gelegenheid van de ver jaardag van H. M. de Konin gin op 30 april maakte Max Koot deze officiële foto. (Foto M. Koot.) Mevrouw Irene Mancaux, pre sidente van de Mouvement Mon dial des Mères, de wereldmoeder- beweging, waarvan de centrale in Parijs is gevestigd, zal op 30 april namens alle moeders ter wereld aan H. M. de Koningin 'n bloem stuk aanbieden. Mevrouw Mancaux is dan in ons land ter gelegenheid van de opening der 19e internationale huishoudbeurs te Amsterdam op 1 mei. Voor de rechtbank in Bochum in maandag levenslange gevan genisstraf geëist tegen de 63-ja- rige Hermann Blache, tijdens de oorlog leider van het ghetto in Tarnow (Poien). Blache wordt ervan beschuldigd als SS-er 41 Jo den te hebben vermoord en medeplichtig te zijn aan de moord op 4000 joden. Het proces is begin april begonnen. Talrijke getuigen, onder wie 30 mannen en vrouwen uit Israel, hebben de gruweldaden beschreven die on der Blache in 1943 in Tarnow werden beschreven. Blache heeft steeds zijn on schuld volgehouden en de schuld van de moorden op de gestapo geschreven. De uitspraak wordt donderdag verwacht. In aanwezigheid van de Konin gin en de Prins zal maandagmid- 4 mei wederom de nationale herdenking worden gehouden ter l ^gedachtenis aan alle Nederlan ders die waar of wanneer ook het hoogste offer brachten. Na dat Koningin en Prins om 4 uur bij het nationale monument zijn gearriveerd, zal Rob de Vries t.vee coupletten van het Wilhel- |mus voordragen. Daarna zal een groot aantal kransen aan de voet van. het monument worden ge- Ugd. De koninklijke kapel ver zorgt tijdens deze kranslegging de koraalmuziek. I Nadat een hoornblazer de tap toe ten gehore heeft gebracht, wordt een minuut stilte in acht genomen. Vervolgens zal het IACV.» Noordstraat 102 Terneuzen Telefoon 8128 erste couplet van het Wilhelmus worden gezongen, waarna een défilé door alle aanwezigen volgt. Aangezien deze plechtigheid door 'uim 3500 rechtstreekse verwan ten van al onze gevallenen zal worden bijgewoond, zijn tevoren 3i drie kerkgebouwen herden kingsbijeenkomsten georgani seerd. Om 3 uur zullen in de Oude Lutherse kerk, de Nieuwe Zijdskapel en de oude kerk rab bijnen de bijeenkomsten met een bijbellezing openen. Legerpredi- kanten houden een korte herden kingstoespraak. R. K. geestelij ken bidden het Onze Vader waar na de kerkelijke bijeenkomsten met het zesde couplet van het Wilhelmus worden besloten. Na afloop begeven de aanwezigen zich in drie stille stoeten naar het nationale monument, waar erewachten van zee-, land- en luchtmacht staan aangetreden. De hertogin van Kent heeft dinsdagavond het leven geschon ken aan een dochter. Blijkens het officiële communi qué maken moeder en kind het goed. Generaal De Gaulle hoopt eind deze of begin volgende week het ziekenhuis te kunnen verlaten. Verwacht wordt, dat hij op 13 mei het kabinet weer zal voorzitten. Een Duitse moeder, de 32-jari- ge Anna Eisenmann uit Otter- fing in Beieren, is maandag in München wegens het doden van haar vier maanden oude mis vormde kind tot negen maanden voorwaardelijke gevangenisstraf veroordeeld. De rechter had ver zachtende omstandigheden laten gelden. De vrouw heeft een 9-jarige misvormde zoon. Zij kon de aan blik van de zieke Wilfrien niet verdragen, liet hem van 90 cm hoogte op de grond vallen en sloeg het jongetje daarna tot het dood was. De verdediger had vrijspraak gevraagd omdat bij de lijkschou wing was vastgesteM dat de dood mede zou zijn veroorzaakt door een niet ontdekte longontsteking. FRISSE WIND Een depressie, die ten westen van Ierland tot ontwikkeling kwam trok dinsdag snel naar de Noordzee en veroorzaakte in ons land langdurige regen. Achter de depressie waait een overwegend matige wind uit zuidwest tot west. Deze wind voert vandaag koele Oceaanlucht naar onze stre ken. In deze lucht, die onstabiel van opbouw is, komen na opkla ringen ook enkele buien voor. WOENSDAG 29 APRIL Breskens 3.19 3.40 Terneuzen 3.54 4.15 Hansweert 4.34 4.55 Walsoorden 4.44 5.05 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden Een storing nabij de Azoren vertoont weinig aktiviteit. Hij volgt een vrij zuidelijke baan, welke is gericht op Zuid-Frank rijk. Zijn invloed zal zich waar schijnlijk beperken tot een tijde- lijke toeneming van de buien- aktiviteit. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot heden avond. Wisselend bewolkt Opklaringen, maar plaatselijk ook enkele buien. Overwegend matige wind uit zuidwest tot west. Middagtemperaturen van 12 tot 16 graden. ZON MAAN op ondpi v.m. n.m. op onder 3.50 4.12 29 5.15 20.01 4.25 4.47 30 5.13 20.03 5.05 5.27 Mei 5.15 5.37 5.11 20.04 23.00 0.02 6.45 7.15 7.52 De kleine kotter „Hessel" HD 89 uit Den Helder (49 brt.) is dinsdagmorgen met de kiel omhoog drijvende gezien in de Noordzee ter hoogte van Ter schelling. Vissersschepen hebben in de buurt van de omgeslagen kotter twee lijken uit zee opge haald. De „Hessel" had in totaal vijf man aan boord: schipper-eige- naar M. Blais (36), zijn neef O. Blais (20), G. Kwast (22), P. M. Krijnen (18) en P. van Es (21), allen uit Den Helder. De twee gevonden stoffelijke overschot ten zijn nog niet geïdentificeerd. Onmiddellijk na het bekend worden van de scheepsramp is een reddingsactie op gang geko men. Vissersschepen en een vliegtuig van het vliegkamp Valkenburg speuren naar even tuele overlevenden. De kruiser „De Ruyter" berichtte dat hij opstoomde naar de opgegeven positie van 54.13 graden noord en 04.15 oost. Het zicht ter plaat se was slecht. De eerste melding over de „Hessel" kwam van het Scheve- ningse vissersvaartuig „Pieter Jr." SCH. 255. Het cirkelde eni ge tijd om het omgeslagen schip om de naam ervan te ontdekken en haalde een lijk uit het water. De Katwijkse logger „Ada" KW. 29 had reeds eerder ge seind dat het op vrijwel gelijke positie een dode had geborgen. De „Hessel" is een vrij nieuw schip. Het werd in 1962 gebouwd voor de kustvisserij. In vissers kringen vermoedt men, dat de netten van de kotter achter een wrak zijn blijven haken. Daar netten aan de mast bevestigd zijn, kan het schip als het voor de stroom komt, worden omge trokken. Het comité visserijdagen te Urk heeft al bekend gemaakt, dat men het défilé van de Urker vissersvloot en de verdere fees telijkheden zaterdag 2 mei niet wil laten doorgaan in verband met de slag, die de vissers van Den Helder heeft getroffen. Behalve de vijf bemannings leden bevond zich, naar eerst thans met zekerheid is vastge steld, nog een zesde man aan boord. Het is A. Ark (19) uit Utrecht, die als passagier mee voer.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1