Provinciaal nieuws 't is weer tiid voor 4 ZEEUWS-VLAANDEREN WORDT IN TIEN GEMEENTEN VERDEELD 101 DUVEKOTTEN BIJEEN I IN 00STKAPELLE Marktberichten Axels Gemeente-secretaris weer thuis zó zacht zó geurig RECHTSZAKEN Pagina 2r DE VRIJE ZEEUW Maandag 27 Dinsdag 28 april 1964 Terneuzen Axel Hulst Oostburg St. Jansteen Sluis Stoppeldijk IJzendijke Zaamslag "rjSÏ:Neem geen risico-verf nut DE MUIZEN VAN NAESSENS De verf met flexabiliteif HOEK EN BIERVLIET BI J TERNEUZEN Na zes maanden Midden-Oosten Vader die op zoon inreed voor de rechtbank Daggeld verlaagd Duitse militair, na verkeersongeluk overleden R. IJsebaert hampioen Zeeland 1964. „Luctor" (Terneuzen') dit jaar oppermachtig; Aan de bridgewedstrijden in hotel Des 'Pays-Bas te Terneu zen om het persoonlijk kam pioenschap van het district Zee land hebben zes spelers uit Zeeuws-Vlaanderen en evenveel „van de overkant" deelgenomen. „Luctor" (Terneuzen) was. op permachtig. Niet alleen wist wéér een „Luctor"-lid (de heer R. IJsebaert) het persoonlijk kampioenschap te behalen, maar ook de volgende vier plaatsen waren voor „Luctor gereser veerd. De uitslag luidde: 1. R. IJsebaert (Luctor) 250 pnt.; 2. L. Simpelaar (Luctor) 246 pnt.; 3. mevr. Maat (Luctor) 244 pnt.; 4. P. Meeusen (Luctor) 234 pnt.; 5. P. Geene (Luctor) 222 pnt.; 6. Wartena (Goes) 222 pnt.; 7. mevr. Braak (Vlissingen) 214 pnt.; 8. Sandrini (Luctor) 212 pnt.; 9. Aarnoutse (Middel burg) 210 pnt.; 10. Moermond (Middelburg) 204 pnt.; 11. mevr. Spiering (Vlissingen) 194 pnt. en 12. Gasille (Vlissingen) 188 pnt. Opnieuw eervolle onderschei dingen voor jeugdige solist. Zaterdag werd in Ophemert (Gld.) een nationaal solistencon cours gehouden. Onder de 53 deelnemers bevond zich de jeug dige Clement van den Buick uit Terneuzen die in de tweede al- deling het verplichte nummer „Nocturne" van Tschaikowsky uitvoerde. Hij verkreeg in totaal 128 punten (4 x 10; 8 x 9 en 2 x 8) hetgeen hem een eerste prijs opleverde. Van de 53 deelnemers klasseerde de jonge solist zich als no. 3, waarmee hij beslag legde op een zilveren harp op standaard, welke prijs hem door de burgemeester werd uitgereikt. Zondag reisde Clerpent door naar Kekerdom (bij Nijmegen) waar hij eveneens deelnam aan een nationaal concours. Hier verkreeg de elfjarige solist 86 punten, ruim voldoende voor een eerste prijs met daaraan verbon den een fraaie beker. Als jurylid trad hier op de heer Leo Pappenheim, dirigent van het Gelders orkest. Voor de jonge solist die nu reeds op elf solistenconcoursen een eerste prijs in de wacht sleepte andermaal dus een schit terende prestatie en voor zijn leraar aan de Terneuzense mu ziekschool, de heer Mare Breij- dels, een grote voldoening. Emmabloem-kollekte. De Emmabloem-kollekte heeft In Terneuzen 829,50 opge bracht. Een mooi resultaat. Rectificatie. Ten onrechte vermeldden wij in het onderschrift bij de tribune- bouw in het Zuidersportpark dat de betonfundering werd gelegd door de fa. W. de Bruijn. Dit moet zijn: door de fa. M. en A. de Bruijn te Terneuzen. Examen cultuurtechniek. Aan de landbouwhogeschool te Wageningen slaagde dezer dagen voor het examen cultuurtechniek de heer W. de Feijter te Axel. Kassier neemt ontslag. De kassier der gemeente Axel de heer J. J. Dieleman, heeft zijn ontslag aangevraagd om een betrekking in het vrije bedrijf te aanvaarden. Gemeenteraad over de nieuwe waterleiding N. V. In de raadsvergadering te Hulst kwam van verschillende zijden ontstemming tot uiting over de geheimzinnigheid waar mee de stichting van een nieuwe N. V. voor industriewater ge paard is gegaan. Wethouder Brand deelde in antwoord op een vraag van de heer Picavet mede dat hij zich in de aandeelhoudersvergadering als vertegenwoordiger van de gemeente Hulst tegen die stich ting heeft verklaard. Er was, al dus de heer Brand, bij die be sprekingen op geheimhouding aangedrongen. Nu de zaak was uitgelekt, achtte de wethouder zich daaraan niet langer gebon den. De wijze waarop de tweede N. V. tot stand kwam, vond ook van andere zijden tegenkanting. Daarom hadden de vertegen woordigers van Hulst, Axel en Terneuzen besloten een gelijk standpunt in te nemen. In de be wuste aandeelhoudersvergade ring, zo verklaarde de heer Brand, viel Terneuzen af en ble. ven Hulst en Axel alleen staan. Hulst is niet direct tegen de dochtermaatschappij gekant maar wil zich distanciëren van de wijze waarop deze in het leven werd geroepen. Ook burgemeester Lockefeer sprak zijn afkeuring uit over de gang van zaken. Hij stond op het standpunt dat de Zeeuws- Vlaamse gemeenten de waterlei dingmaatschappij uitmaken en dat zo'n nieuwe N.V. niet bui ten de gemeenten om kan wor den gesticht. Wethouder Martens vroeg zich af of de tot stand gekomen split sing juridisch wel in orde is. Hij was benieuwd wat er precies ach ter zat. VLAGGEN UIT OP 29 APRIL De heer Everaerd stelde voor prinses Irene van de gemeente lijke gebouwen de vlag uit te steken. De heren Picavet, Van der Walle en Stolte sloten zich hierbij aan. De burgemeester zei dat er van hogerhand geen officiële aanwijzingen waren binnenge komen. De heren Van Arenthals en Willemstein van de prot. chr. groeperingen verklaarden zich er tegen. Het ging bij de heer Wil lemstein niet in de eerste plaats om een geloofskwestie, maar eerder om politieke motieven. Hij zei dat de prinses niet meer als een Nederlandse maar als een Spaanse te beschouwen. Het voorstel van de heer Everaard werd tenslotte aange nomen met acht tegen twee stemmen. Onderwijsbenoeming. Met ingang van 1 september a.s. is de heer P. A. van Over- veld. thans leraar Engels aan de r. k. H. B. S. te Oostburg, be noemd tot leraar aan het Möller- lyceum te Bergen op Zoom. Vijfde varkensfokdag. In weerwil van het feit dat de vijfde varkensfokdag in St. Jan steen met ongunstige weersom standigheden te kampen had, was de aanvoer bevredigend. Ook de belangstelling was goed. Burgemeester Reuser sprak 'n woord van welkom. De jury onder leiding van de rijksveeteeltconsulent ir. W. L. Harmsen was tevreden over de kwaliteit der aangevoerde dieren. Bij de keuring van zeugen leg de de heer C. Ingels te St. Jan steen beslag op het kampioen schap. De heer P. de Caluwé te Koewacht kreeg de kampioens- prijs in de afdeling beren. Garant van de heer J. Pieters te St. Jan steen klasseerde zich als reserve kampioen. Joke van de heer H. de Nijs werd kampioen in de af deling Pietrainvarkens. De jury klasseerde als de bes te beren Julus van de heer F. de Dobbelaere te IJzendijke en Julien van de heer P. den Hamer te Axel. De bezoekers kregen tenslotte de gelegenheid in een sportieve wedstrijd een vijftal fokzeugen te rangschikken. Hiervoor be stond veel belangstelling. Prijs winnaars werden de heren C. Segers te Clinge; J. Pieter, L. Ingels en H. Vergouwen te St. Jansteen. 40-jarig jubileum. Op 1 mei a.s. is het veertig jaar geleden dat de heer R. Hi Grahame in dienst trad bij de Amsterdamsche Bank N.V. De jubilaris is momenteel werkzaam als procuratiehouder en onderdirecteur van het kan toor Sluis. In hotel Centraal wordt ter gelegenheid van dit jubileum een receptie aangeboden door de di rectie van de bank. Artsexamen. Aan de Katholieke universiteit te Nijmegen slaagde vqor het jgj^ggplllll MiMttKIlB, w$mlÊ3ÊËÊËËÊÊÊÊÊÊ&$M luister naar M't (s weer tijd voot Norift state", met de Dutch Swing College Band o.f.v. Peter SeWIperaort vla Radio Veronica.». «.15, ze. 10.30, dl. 10.00, do. 18.45 o. artsexamen de heer A. V. A. M. Mangnus te Stoppeldijk. Elektrotechnisch ingenieur. De heer R. J. van de Plassche te IJzendijke slaagde aan de technische hogeschool te Delft voor het examen voor elektro technisch ingenieur. Ontspanningsavond jeugd verenigingen. Zaterdagavond werd in „De Poort" een ontspanningsavond gegeven voor de Gereformeerde jeugdverenigingen. Voorzitter W. de Bokx kon een goed bezette zaal welkom heten. Ook burge meester Van Wijk gaf blijk van zijn belangstelling. Na het zingen van Psalm 150 vers 1 volgde gitaarmuziek met zang van de meisjesclub. Onder leiding van Adri Dees voerden de nikkertjes een leuk spelletje op. laar" viel zeer in'de smaak. Na de pauze waarin verver singen werden aangeboden, werd een toneelspel in drie bedrijven opgevoerd, „De uitvinding" ge heten. Dit stuk werd met grote aandacht gevolgd en kreeg na elk bedrijf een welverdiend ap plaus. Ds. M. de Boer sloot, de avond met dankgebed. De Parijse rechter van in structie, Gabriël Roussel, krijgt gedurende de komende drie weken in een kamer naast zijn werkkamer twee dozijn muizen te logeren. Op deze wijze hoopt de rechter te kunnen vaststellen, of Gaston Naessens, die zegt een middel tegen kanker te hebben gevonden, inderdaad de verwek ker van kanker heeft ontdekt. Gedurende acht dagen zullen de muizen in het paleis van justitie worden ingespoten met het middel, dat volgens Naes sens kanker veroorzaakt. De proeven zullen worden gedaan in tegenwoordigheid van Naes sens. In het instituut-Curie wor den op het ogenblik soortgelijke proeven genomen, doch Naessens heeft bezwaren tegen het asep- tische milieu van dit instituut. Daarom heeft de rechter van in structie een vertrek van het paleis van Justitie beschikbaar gesteld voor en andere proef. Het lag oorspronkelijk in de ben teruggebracht. Sluis en Aar bedoeling Zeeuws-Vlaanderen bij de herindeling in elf gemeenten te verdelen. De minister schijnt nu op grond van de adviezen die hem uit Middelburg hebben be reikt, dat aantal tot tien te heb- Terug uit Perzië. Na een afwezigheid van zes maanden is de heer P. G. v. d. Bosse weer terug in Axel, waar hij, na eerst de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en an dere instanties, die met zijn uit zending naar Teheran iets te maken hebben, uitvoerig te heb ben gerapporteerd, op 6 mei weer achter zijn bureau op het Axel- se gemeentehuis hoopt plaats te nemen. Op 22 oktober 1963 is hij per vliegtuig van het Brusselse vliegveld „Meisbroek" vertrok ken. Zijn reisverhaal en zijn aan komst in Teheran hebben des tijds in ons blad gestaan. Omdat hij uit het binnenste van het met straalmotoren aan gedreven vliegtuig slechts kon neerzien op steden en wat dies meer zij en de details, die de massa steenblokken in zich ber gen, hem ontgingen, had de heer Van de Bosse gevraagd de terug reis over land te mogen maken. Hiervoor werden hem de nodige op de dag van het huwelijk van faciliteiten verleend. Deze thuis reis heeft hem toch wel enig be grip bijgebracht van het stand punt van de Ver. Naties hun ambtenaren per vliegtuig te laten reizen. Want deze terugreis heeft niet minder dan tien dagen ge duurd, waarbij hij toestanden beleefde, waarvan wij westerlin gen geen idee hebben. WAT BEN IK BEGONNEN! In een overvolle autobus met een 70-jarige Perzische chauf feur viel de reiziger van de ene gewaarwording in de andere, waarbij de ondertoon steeds was „Wat ben ik begonnen?" De eerste tientallen kilome ters gingen vlot, maar dan gin gen de geasfalteerde wegen over in zandwegen met alle mogelijke obstakels en vooral onbeschrijf lijk moeilijke bergpassen. Langs zulke wegen is er geen sprake van hotels e.d., waar de reizigers zich wat kunnen ver frissen of normaal kunnen eten. Bij zulke toestanden treedt het recht van de sterkste op de voor grond. Bij eën dergelijk verhaal met interessante en voor ons soms lachwekkende toestanden gaan onze gedachten weer naar dat verre land zelf, waar de heer v. d. Bosse door Ver. Naties was ingezet om hulp te verlenen bij de administratieve opbouw. WOLKENKRABBERS Teheran is een grote moderne stad met wolkenkrabbers, waar in de wereldconcerns zich heb ben gevestigd, met een druk ver keer alsof men in Londen of Parijs is. Aan de andere kant toestan den waar de Europeaan geen idee van heeft. Langs de wegen diepe goten, die een veelomvat tende taak hebben, omdat zij dienen voor waterleiding, riole ring en vuilnisdepót. Bij een bezoek aan Doesadsj, waar de heer v. d. Bosse met een gezelschap heenging, bleek dat de chauffeur totaal niet wist waar het lag. Na een eindeloze tocht, waarvan 90 km door de woestijn moest worden afgelegd, bleek bij aankomst, dat daar sinds Kerstmis tot op dat ogen blik (het was eind februari) geen bezoekers waren geweest. De enige onderwijzer aan de plaatselijke school had al die tijd zijn leerlingen maar thuis gelaten, omdat hij meende, dat bij zo weinig belangstelling uit Teheran het lesgeven ook wel overbodig zou zijn. HULP DRINGEND NODIG Bij het vernemen van derge lijke toestanden zal het duide lijk zijn dat zulk een land hulp nodig heeft. Er zijn ook reeds veel buitenlanders die trachten het land vooruit te brengen, al zal de gehele aanpak o.i. anders georganiseerd dienen te worden. Natuurlijk kan een inciden tele uitzending, zoals in dit ge val, nuttig zjjn voor het geven van adviezen en richtlijnen voor moderne administratie. Maar men verlieze niet uit het oog, dat ook hierbij veel geïmprovi seerd moet worden. Bij aankomst vond de heer Van de Bosse nog geen studen ten aan wie hij les kon geven. Hij heeft zich in die tijd toch wel nuttig kunnen maken, maar het systematische, waar hij hele maal op is ingesteld, ontbrak ten enenmale. Er ontbreekt in dit land nog zoveel. Zo bijvoorbeeld zijn er nagenoeg geen gemeentebestu ren of gemeenteraden. Evenmin is er een behoorlijk controlesy' steem op overheidsuitgaven. In de adviezen, welke de heer Van de Bosse nog moet uitbren gen aan de organen die hem uit zonden, zal zeker op de manier van uitzenden en het systeem van aanpak worden gewezen. De heer Van de Bosse zal stellig niet tevreden zijn over zijn direkte resultaten, maar het pionieren is altijd het moeilijkst en aan de grondslagen voor latere winst punten heeft hij toch helpen bouwen. De officier van Justitie bij de rechtbank te Assen, mr. C. J. van Oldenbeek, heeft twee jaar met aftrek geëist tegen de 43-jarige J. K. uit Nieuw-Dordrecht, die poging tot moord, subsidiair po ging tot het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel aan zijn 20-jarige zoon Gerrit ten laste was gelegd. Hij is op 10 november van het vorige jaar met zijn auto op zijn zoon, die hem op een bromfiets tegemoet kwam, ingereden. Ger rit K. deed daarvan aangifte om dat hij van mening was, dat zijn vader geprobeerd had hem dood te rijden. Voor de rechtbank wilde hij evenwel geen verkla ring afleggen. De vader zei dat hij niet van plan was geweest zijn zoon te vermoorden of zwaar te mishan delen. Mr. van Oldenbeek achtte de zaak ernstig, hoewel poging tot moord z.i. niet viel te bewijzen. Wel meende hij, dat de vader poging tot het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel ver weten kan worden. De officier van Justitie zei dat de kwestie niet met een repri mande afgedaan kan worden en daarom vorderde hij twee jaar met aftrek. De raadsman van verdachte, mr. J. Drenth uit Emmen, vroeg vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. De rechtbank zal over 14 da gen uitspraak doen. o Het tarief voor daggeld (Call- money) is, ingaande heden, met een half procent verlaagd tot procent, dit omdat de geldmarkt iets ruimer zal worden als gevolg van betalingen van het rijk aan de gemeenten, waarmede een be drag is gemoeid van circa 500 min. Op 22 april werd genoemd tarief met een kwart procent verhoogd tot drie procent. IlllllllllllllllljlllllllllllllllllllIIIIIIIIIIIIIMIilllllHIIIIIIIIIIIIIIH In Goes en Oostkapelle hebben 101 nazaten van het s echtpaar Cornelis en Janna Duvekot, dat leefde in het 1 einde van de 19de eeuw, zaterdag en zondag een massale 1 familiereünie gehouden. In Oostkapelle waar de leden van 1 de familie Duvekot hebben gewoond gedurende de 18de 1 eeuw, werd het gezelschap op het gemeentehuis officieel B ontvangen door burgemeester F. J. Sprenger. Daarna volg- 1 de een Walcherse koffiemaaltijd, een speciale kerkdienst 1 en een familieraad. m Tijdens deze vergadering besloot men een vereniging g op te richten die, de naam „De Duvelcotten" zal krijgen. jj De familiebijeenkomst beviel de Duvekotters zó goed, dat 1 ze voortaan om de twee jaar bijeen zullen komen. 1 Het initiatief tot deze familiedagen werd genomen door g§ B ir. W. S. Duvekot uit Wageningen, die zich lange tijd bezig a heeft gehouden met het opstellen van een stamboom en 1 een familie-archief. 1 De nazaten van het Zeeuwse stamechtpaar dat elf kinde- j ren had, wonen momenteel in vrijwel alle provincies van 1 I Nederland. Ook in België zijn zij in groten getale verte- B genwoordigd. J Slllll'lllllHI(lll(Klli(l(IHKH(llll((i[Hlll(l!Hllllll(UI[liliHllllilHIHHI(KIHIIIIII(lllilillHIIIIII(llll(ll(IIHIIillllll(IIIIHIIIIlUIIIIIII(lllllllllllIlllllilllMillIllllllllllllIllll denburg zullen n.l. worden sa mengevoegd, waarmee dan tege lijk het twistpunt Draaibrug uit de wereld is. Dit is overigens niet de enige wijziging, die in de aanvankelijk ontworpen plannen is aange bracht. Van veel ingrijpender aard zijn de veranderingen in het midden van Zeeuws-Vlaanderen rond de kanaalzone en de Braak man. BRAAKMANGEMEENTE VAN DE BAAN De z.g. Braakmangemeente die men op het oog had, blijkt geen best onthaal te hebben gevonden. IJzendijke zal één gemeente gaan vormen met Hoofdplaat, terwijl Philippine bij Sas van Gent en Westdorpe wordt gevoegd. Terneuzen dat volgens de be kende gegevens reeds zou worden uitgebreid met gedeelten van Hoek, Zaamslag, Axel en West dorpe, krijgt er nu ook nog de gemeenten Hoek en Biervliet bij. Zo krijgen wij dan in de toe komst de volgende tien gemeen ten, waarvan wij de samenstel ling met de gebruikelijke reserve publiceren, maar die, naar ons bij informatie bleek, de nieuwe in delingsplannen zo dicht mogelijk benadert: 1. Axel en Zaamslag. 2. Koewacht, Overslag en Zuid dorpe. Hontenisse, Vogelwaarde en Graauw. Hulst, St. Jansteen en Clin ge. Terneuzen, Hoek en Biervliet (met bepaalde stukken van Axel, Zaamslag en Westdor pe met name de N. S. M. (Nederl. Stikstofmaatschap pij), de Axelse vlakte, en Stroodorp, Otheue, Griete tot de kustgrens van Vogel waarde. Sas van Gent, Westdorpe en Philippine. 7. IJzendijke en Hoofdplaat. 8. Breskens, Groede en Schoon- dijke. Sluis en Aardenburg. Oostburg, Cadzand, Water landkerkje, Retranchement en Nieuwvliet. Deze herindeling die het, voor lopige standpunt van de minister weergeeft, wordt te zijner tijd nogmaals ter bespreking aan de gemeenteraden voorgelegd. 6. 9. 10. NA VERKEERSONGELUK OVERLEDEN Op de Breedeweg te Castricurn is de 75-jarige mevrouw C. WulpBeetjes door een motor aangereden. Aan de verwondin gen is zij enkele uren later in het Alkmaarse St. Elisabethzie- kenhuis overleden. Zij weifelde met hetoverste* kenvandeweg, toen de motor metige snelheid naderde. In een ziekenhuis in Breda is gisteren overleden de 19-jarige A. Schoonen uit Steenbergen, die ernstig werd gewond bij een ver keersongeluk in zijn woonplaats. Een auto bestuurd door een plaatsgenoot, vloog uit de bocht en kwam tegen een boom tot stilstand. De besturder bleef ongedeerd, maar de heer Schoonen, die ach terin zat, liep ernstige verwon dingen op. -> 'Ih fTKirryttt 'i Zondagmiddag kwart over twee is een Duitse soldaat van de legerplaats Budel, de 20-jarige Werner Kobus nabij Weert op de Helmondseweg door een brom fietser aangereden. Hij is enige uren later overleden. Het onge luk gebeurde toen hij uit zijn ge parkeerde auto omliep op het rijwielpad met de bedoeling zijn verloofde te laten uitstappen. Hij wrd met een schedelbasisfrac- tuur naar het ziekenhuis in Weert overgebracht, waar hij enige tijd later is overleden. Hij was afkomstig uit Reck linghausen. GRAANBEURS ROTTERDAM Baktarwe volgens monster basis 17 pet vocht voor levering aan de meelfabieken incidenteel afzetmogelijkheid. Prijzen afhan kelijk van kwaliteit. Zomergerst, volgens monster, ƒ25,25ƒ27,50; Haver, volgens monster, ƒ23ƒ25. Groene erwten, volgens mon ster, 35ƒ44; Schokkers, vol gens monster, 3053. Franco Rotterdam. VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werden in totaal aangevoerd 1827 dieren, zijnde 1272 vette koeien en ossen en 555 varkens. De noteringen waren als volgt: Vette koeien 34,45 en var kens ƒ1,60ƒ1,70, alles per kg. Overzicht: Vette koeien: iets meer aanvoer, kalme handel, prijzen niet hoger, prima's boven notering; Varkens: aanvoer even ruimer, handel stroef, prijzen lager, prima vleesvarkens boven notering, zware varkens ƒ1,54 ƒ1,56; Slachtzeugen ƒ1,40ƒ1,50 per kg. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM Klei-aardappelen 35 mm opw.: Eigenheimers geen notering; Bintje ƒ9,50ƒ10,75; Bevelan ders ƒ19ƒ21; Meerlanders ƒ12 ■ƒ17,50. Klei-aardappelen 38 mm opw.: Eigenheimers ƒ1819; Bin tje 10,50—11,50; Furore 12,5014,50. Klei-aardappelen (voor de ex port) in twee maten gesorteerd; Bintje 35 mm opwaarts 9,50 ƒ10. Zandaardappelen voor de ex port: geen handel. Stemmingen: voor binnenland flauw; voor buitenland flauw. Voer-aardappelen 23,50. Prijzen berekend per 100 kg en- op handelsvoorwaarden vastge steld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2