Gemeenteraad van Sas van Gent Met aardgas stoken is goedkoper Onderzoek naar slachtpartij onder Poolse militairen Nieuwe spoorwegstaking in Italië Gemeente Terneuzen Oorlogszuchtige toespraak van Nasser REKLAME OP ZWITSERSE T.V. Zaterdag 25 april 1964 DF. VRTTF ZEEUW Historie van het jongste verleden van Terneuzen Pagina 3 Nr 2217, 14-8-1886 26e jg. 1852. Ingezonden stuk. Ter herinnering van een vorstelijk bezoek aan Terneuzen. FRUITSEIZOEN Het einde van het fruitseizoen 19631964 is voor Zeeland in zieht. Slechts in de komende week zal er op de Zuidbeveland- se fruitveilingen nog spralke zfjn van een aanbod van appels van enige betekenis. Vorig jaar werd tot eind mei fruit uit de koelhuizen op de Zeeuwse vei lingen aangeboden. Er is dit voorjaar steeds een grote vraag geweest naar bewaarfruit en dat heeft ertoe geleid dat de telers vlugger dan anders hebben ge ruimd. Op het ogenblik is het ras „golden delicious" het belang rijkste appelras dat wordt aan gevoerd. De vraag naar deze appel is groot, zowel voor de bin. nenlandse markt als voor ex port (West-Duitsland, Frankrijk en België). Op de veiling in Kapelle-Bieze- linge worden reeds drie keer per week aardbeien geveild, afkom stig uit kassen waarin is ge stookt en de planten zijn belicht. De vraag naar deze aardbeien is groot, zowel uit binnen- als buitenland. De prijs van de bes te kwaliteiten lag deze week dicht tegen ƒ2,per doos van 200 gram. Ondertussen zijn ook de eerste aardbeien aangevoerd uit de kassen waarin alleen is gestookt. Op een geleidelijke uit breiding van de aanvoer van dit produkt mag worden gerekend. „De tarieven van het aardgas zijn zodanig ge steld dat stoken met aard gas goedkoper is dan met haardolie, anthraeiet of cokes en concurreert met huisbrandolie voor centrale verwarming" Dit zei ir. D. J. Adriaanse, directeur van het gemeentelijk gasbedrijf te Groningen, op een re gionale vergadering van het Nederlands instituut voor ruimtelijke ordening en volkshuisvesting, ge wijd aan de verwarming van de woning. Speciaal in Groningen klemt de vraag, aldus ir. Adriaanse, of wij op twaalf kilometer afstand van de tweede aardgasbron ter wereld de woningen zo danig moeten inrichten dat hiervoor zwavelhou dende olie uit het Midden- Oosten wordt aangevoerd. Hij meende dat men in de hoogste mate proiijt zal moeten trekken van de specifieke eigenschappen van het aardgas. Volgens het blad „Trybuna Ludu", het orgaan van de Pool se communistische partij, stelt de Poolse commissie van onder zoek naar Duitse oorlogsmisda den een onderzoek in naar de massale moord op 600 a 800 on gewapende Poolse soldaten, die in september 1939 door Duitse troepen werden doodgeschoten. Het blad meldt, dat een voorma lige tweede luitenant, Jan Zajac, die van de moordpartij getuige was geweest, nieuwe bijzonder heden heeft medegedeeld. Vol gens Zajac werden de Poolse militairen neergeschoten na de overgave van een Poolse vesting bij Modlin, ruim dertig kilome ter ten noordwesten van War schau. Zajac verklaarde, dat hier sprake was van een wraak zuchtige behandeling wegens .de heftige tegenstand, die de Polen hadden geboden. Kortgeleden heeft Polen de periode waarbinnen oorlogsmis dadigers kunnen worden opge spoord en berecht, voor onbe paalde tijd verlengd. Zes gewonden bij autobotsing In Woubrugge is gisteren een ernstige botsing gebeurd tussen een treiler en een stationcar. De eerste kwam uit Woubrugge en verleende geen voorrang aan de auto waarin zeven mensen zaten die uit Kapelle aan de IJssel kwamen. De auto werd bestuurd door de heer H. Verhoef, die met nog een inzittende zeer zwaar ge wond naar het academisch zie kenhuis te Leiden werd ge bracht. Vier anderen werden min of meer ernstig gewond en ook naar het ziekenhuis in Leiden gebracht. De chauffeur van de vracht wagen kwam met de schrik vrij. Beide wagens liepen zeer zware schade op. Ook sneuvelde er nog een lichtmast. Het Italiaanse spoorwegperso- neel zal op 5 mei, te beginnen 's avonds acht uur, voor 24 uur in staking gaan ter onderstre ping van hun eisen om hogere lonen. Op 2 april j.l. werd reeds een staking; van twee dagen afge kondigd. waaraan volgens rege- ringscijfers door veertig procent van het personeel werd deelge nomen. De Engelsche Koningin Victoria, terugkeerende van een be zoek bij de vorstelijke familie in België, en door het stormach tige weder verhinderd in zee te steken, kwam, vergezeld van haren gemaal, Prins Albert en 4 kinderen, op den 15 den Augus tus 1852, met een gedeelte eener aanzienlijke vloot vóór Ter Neuzen voor anker. In den namiddag in 2 sloepen aldaar aan wal gebracht, gaven deze Vorstelijke bezoekers al aanstonds het be wijs, hoe hoog de landbouw, ook bij de aanzienlijkste standen in Engeland geschat wordt. Zonder zich in te laten met de ves ting- en waterstaatswerken van Ter Neuzen, namen zij plaats in een gewoon rijtuig en stapten af aan de eerst in het oog val lende landbouwerij, bewoond door de weduwe van Willem de Feijter, om die te bezichtigen. Hoezeer op de ontvangst van een zulk een Vorstelijk Gezel schap, en dat zoo onverwachts, geenszins afgericht, beijverden zich evenwel de bewoners dier hofstede, in hunne landelijke eenvoudigheid, om aan de verlangens der Koninklijke bezoekers te voldoen, door alles wat de landbouwerij betreft te laten be zichtigen. Met de grootste belangstelling werden woning, schuur en stallen, eene in werking gebrachte karnmolen, voorts de bouw- en weilanden, benevens het vee in oogenschouw genomen. De kleederdracht der Zeeuwsche landlieden trok inzonderheid de aandacht. Ook werd de gewone en keurige melkdrank met smaak genuttigd. En nu nog met bloemen rijkelijk begiftigd, namen de dubbel gekroonden hoogst voldaan afscheid en reden nu nog den fraaien weg op naar Axel, tot aan de herberg de Zwaan, waar zij niet weinig verrast werden met het Engelsche volkslied, door een zanggezelschap uit Ter Neuzen aangeheven, hetwelk zij met ongedekten hoofde en zichtbaar welgevallen aan hoorden. Naar Ter Neuzen wedergekeerd, scheepte het Koninklijk ge zelschap door de ingezetenen op de hartelijkste wijze begroet, zich in en stoomde den volgenden morgen op naar Vlissingen, om met het overige aldaar ter reede liggende gedeelte der vloot naar Engeland te stevenen. Weldra bleek het hoe Hare Majesteit gezind was dit onver wachte bezoek in vereerend aandenken te houden, toen de Ant- werpsche kunstschilder Louis van Kuyk den 23 sten September in Ter Neuzen aankwam, met den Koninklijken last om eene af- teekening te maken zoowel van de bezochte hofstede met een vijftal portretten der bewoners, als van het eenvoudige rijtuig waarvan de Vorstelijke stoet gebruik gemaakt had. En nog tref fender bleek zulks, toen de weduwe den 2den October van wege H.M. eene gouden vaas ontving, met eenen brief, waarin haar verzocht werd deze gift te willen aannemen als een blijk van erkentelijkheid voor hare vriendelijke en gastvrije ontvangst. Deze vaas, met het deksel eene hoogte van 2,5 decimeter heb bende, waarop aan de eene zijde „Widow Feijter" August 1852" en aan de andere de letters V. R. keurig zijn ingesneden en welke op eene hooge waarde geschat wordt is gewis een aandenken der Engelsche Koningin alleszins waardig". w.g. J. VAN DER BAAN, Wolfaartsdijk. Het is met de koninklijke bezoeken te Terneuzen maar zo niet afgelopen. Bijna twee jaar later, en nu in de winter, want „op Vrijdag 29 Dec. 1854 zijn de Afrikaanse prinsen Lamina Caremo, troonopvolger en Joseph Carimo van de door tegenwind ter reede van Neuzen liggende Belgische oorlogsbrik „Duc du Brabant", kommandant Petit, met de sloep te Neuzen aan wal gekomen en aldaar gezamentlijk met de kommandant van genoemd schip en den Belgischen vice-consul J. T. de Smidt eene wandeling ge maakt, bij 'welke men o.a. ook den gouden vaas, destijds door de Koningin van Engeland tot aandenken van haar bezoek op de hofstede aan de wed. De Feijter geschonken, alsmede de mee- krapfabrijk heeft bezichtigd." Hofstede „De Leeuwtjes" We mogen uit dit bericht niet de gevolgtrekking maken, dat het Congolese Prinsen zijn geweest; immers de Belgische invloed in Congo dateert eerst vanaf 1878/79. Maar goed, er zal bekijks genoeg zijn geweest en stof tot pra ten te over! We maken hier ook kennis met een oude Terneuzenaar, J. T. de Smidt, die in de Nieuwstraat heeft gewoond en wiens beide dochters na 1900 de zaken hebben voortgezet. De „Meekrapfabrijk", waarvan sprake is, zal wel de „meestoof" „de Hoop" zijn geweest, die nabij Driewegen (toen Naaikussen) was gelegen, en die naar ik veel later las, op 2 mei 1884 door brand is vernield. De verbouw van meekrap nam in de provincie Zeeland rond 1850 een grote plaats in en ook in O. Z.-Vlaanderen werden de z.g. „meestoven" aangetroffen. Zo blijkt uit een bericht van 6 mei 1884, n.a.v. de door brand vernielde meestoof „de Hoop", waarover ik zoeven sprak, dat dit de laatste was van de vier, die eenmaal sprekende bewijzen waren van een uitgebreide handel in meekrap in het Land van Axel. Oojc in het Land van Hulst beginnen de meestoven in 1884 langzamerhand te verdwijnen. Vroeger trof men daar zeven meestoven aan; in 1884 vond men ze enkel nog te Luntershoek in de Dullaertpolder, te Walsoorden en te Lettenburg (Kuit aart). Voor wie niet precies mocht weten wat meekrap is, wil ik dat, zonder al te veel in bijzonderheden te treden, nog wel even verduidelijken. Meekrap is een overblijvend gewas, dat Tweede partiële wijziging „Zuid" van het uitbreidingsplan in hoofdzaak. Het hoofd van het Gemeente bestuur van Terneuzen brengt ter openbare kennis, dat vanaf 27 april 1964 gedurende veertien dagen ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage ligt het raadsbesluit van 23 april 1964, no. 13, tot vaststelling van de tweede partiële wijziging „Zuid" van het uitbreidingsplan in hoofdzaak, met bijbehorend ren vooi, zoals dit plan )s vastge steld bij raadsbesluit van 18 april 1946, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Zee land d.d. 31 oktober 1946, onder no. 2558/234, 3e afdeling en laat stelijk gewijzigd bij raadsbesluit van 30 mei 1963, no. 11, goedge keurd door Gedeputeerde Staten van Zeeland d.d. 10 januari 1964, onder no. 2404/274, 3e afdeling. Binnen zes weken na afloop van bovenvermelde termijn kun nen belanghebbenden, die zich met bezwaren tot de Raad heb ben gewend, tegen dit plan be zwaren bij Gedeputeerde Staten indienen. Terneuzen, 25 april 1964. Het hoofd van het Gemeente- ''bestuur voornoemd, H. RIJPSTRA. President Nasser is donderdag zoals gemeld onverwacht in Jemen aangekomen. In een toe spraak op het „plein van de be vrijding" in Sanaa zei hij; „Wij zweren bij God dat wij de Engel sen uit alle delen van de Arabi sche wereld zullen verjagen." „Wij hebben bloed vergoten en mensen opgeofferd maar wij overwonnen," aldus Nasser. „Wij zullen opnieuw bloed vergieten en mensen opofferen en we zul len opnieuw overwinnen zoals in Egypte en in Jemen," zo ver volgde hij. Een rumoerige menigte richt te zich tot de Egyptische be windsman met kreten als „be vrijdt Aden, oh Jamal" (Nassers voornaam). De Jemenitisohe president allal, die Nasser „de grootste lan ter wereld" noemde, be dankte de Arabische republiek voor de verleende steun aan de JemeniüKto molutta. Woensdagavond kwam de ge meenteraad van Sas van Gent in openbare vergadering bijeen. Een voorstel tot onderhandse aanbesteding van de bestratingen en rioleringswerken in het ex ploitatieplan „Noord-West" werd aangenomen. Aannemer is de firma De Ruysscher uit Biervliet voor 1.238.000. Een schrijven van de minister van binnenlandse zaken over de herindeling in Zeeuws-Vlaande- ren en het rapport afvalwater leiding werden voor kennisge ving aangenomen. Voorts was men met bevoeg de instanties tot de slotsom ge komen dat een woonwagenkamp gezien in het regionale vlak niet meer uitgesteld kon worden. Men zou deze kwestie ook op hoger niveau bekijken. De heer De Groff verzocht het college in deze kwestie actief op te treden. Hierna vroeg de heer De Rijk als voorzitter van de commissie van onderzoek in de kwestie van de interne moeilijkheden tussen wethouder He Maayer en het ge- meentepersoneel de vergadering even te schorsen. De schorsing duurde bijna anderhalf uur. In die tussentijd werd in besloten zitting behandeld wat algemeen bekend geacht wordt in de ge meente. In de openbare zitting volgde de mededeling dat de kwestie in een volgende vergadering weer aan de orde zou komen. De heer L. de Meyer, die kri tiek had op het beleid van de waterleiding, verzocht het col lege uitvoeriger gegevens over het wel en wee van de water leidingmaatschappij. Hij vond dat een en ander teveel in de doofpot wordt gestopt. Oo(k de heer De Groff vond dat men alles te veel geheim hield en dat de maatschappij niet handelde in overeenstem ming met wat men van een over heidslichaam zou mogen ver wachten. Bij enige verzoeken van scho len om gemeentegelden voor aanschaffing van instrumenta rium, vergoeding vakonderwijs, natuurkunde-instrumentarium en inrichting van lokalen vroeg de heer De Groff of het niet moge lijk was dergelijke verzoeken te bundelen zodat niet in alle raads vergaderingen zulke verzoeken worden aangeboden. Men be sloot een schrijven te richten aan de diverse schoolbesturen om deze gevallen per drie maan den aan te bieden. Bij deze bespreking kwam naar voren dat de openbare school op dit ogenblik achter staat wat betreft de boeken, Er bevinden zich nog boekjes die meer dan twintig jaar oud zijn en waarin nog oude spelling voorkomt. Een en ander kan verholpen worden, als de school de nodige stappen doet. Een verzoek om vergoeding in de extra-funderingskosten van de heer J. J. van Moorten werd afgewezen. Mevr. Vervaet—Die- rickx wilde een uitzondering voor dit geval evenals de heer Van Assche. Er werd echter geen stemming gevraagd. Bij de rondvraag drong de heer De Rijk aan op de aanleg van een trottoir bij de nieuwe huizen in de Zandstraat. De heer Van Assche vroeg plaatsing van een bank in de om geving van de Maleteaustraat. De Zwitserse regering heeft besloten reclame op de televisie toe te staan, doch slechts twaalf minuten per avond, uitgezonderd op zondagen en nationale feest dagen. Reclame voor alcohol, tabak en geneesmiddelen is verboden, evenals politieke en religieuze propaganda, wortelstokken vormt. Wanneer deze wortelstokken 2 a 3 jaar oud waren, werden ze gedolven, gedroogd en naar de meestoven vervoerd, waar ze nog verder werden gedroogd onder een be paalde temperatuur van 50 a 60 graden C. De wortelstokken wer den daarna gebroken, soms ook wel eerst van de schors ontdaan (betere kwaliteit) en hèt' eindproduct was een rode verfstof. Al spoedig, rond 1870, werd dit product verdrongen door de uitvin ding van een chemisch product (Alizarine, een product uit kool- teer). Hoe dan ook, er is aan de meekrap in O. Z.-Vlaanderen flink verdiend, maar later ook verloren. Inmiddels blijkt uit een advertentie van 14-7-1858 dat de mee stoof „de Hoop" (bij Naaikussen-Driewegen) nog in bedrijf is. De directie maakt bekend dat in de laatste vergadering der aan deelhouders besloten is, vergoeding van kosten te geven aan hen, die bij scheepsgelegenheid hunnen „Mee" naar gemelde meestoof vervoeren, welk bericht namens de directie is onder tekend door de boekhouder „J. J. Steinbruch", naar alle waar schijnlijkheid een zoon van de toenmalige postdirecteur Stein bruch. Nog tot in 1868 vindt de verbouw van meekrap plaats, wat is af te leiden uit het volgende berichtje: „Hoek, 28-10-1868. Als een zeldzaamheid kan hier worden gemeld, dat bij de landbou wer M. Riemens in de Koudepolder een arbeider D. van Taten- hoven' genaamd, oud 77 jaar, werkzaam is, die nog heden bezig is met delven van Meede. Hij heeft 56 teelten helpen uitsteken!" Laten we na dit agrarisch uitstapje terugkeren naar Terneu zen, dat heel kort na dat koninklijk bezoek van 29-12-1854, al thans in de Westerhaven een feestelijke aanblik biedt. Het is n.l. duchtig aan het winteren, want een twintigtal zee schepen, door de vorst overvallen, zijn de haven binnengelopen. U mag geloven dat de meeste daarvan wel zeilschepen zijn geweest en vast geen al te grote. Het zijn er van verschillende natiën en de vlaggen wapperen in de koude vrieslucht als hulde aan de vice-consul van België, de heer J. T. de Smidt, waar we zoëven al kennis mee hebben gemaakt. Het krantenberichtje van 7-2-55 schrijft hierover nader: „Het welverdiende bewijs van achting en belangstelling, dien heer door zoovele bevelhebbers eenparig betoond, werd door vele ingezetenen gedeeld, die volgaarne daardoor een bewijs hebben geleverd van hunne erkentelijkheid jegens gemelden heer, voor de bewijzen van genegenheid, waardoor velen in hun nering en bedrijf begunstigd en ten alle tijd betoond, hoezeer hem het welzijn ter harte gaat." Wat de strenge winter betreft, die was bepaald niet mis! Zo lees ik dat op 21 februari 1855 ijsgang op de Schelde oorzaak is, dat sedert 11 dagen de verbindingen NeuzenEllewoutsdijk en NeuzenVlissingen zijn onderbroken. O.a. werd jarenlang een veer-postverbinding NeuzenEllewoutsdijk onderhouden door Joachim Verlinde, wiens naam later nog wel zal opduiken. Reeds op 31 januari 1855 wordt bericht, dat de ijsgang op de Westerschelde verhindert, de reis NeuzenHoedekenskerke te volbrengen, maar de gewone vaart op VlissingenBreskens en op Terneuzen nog op de aangekondigde uren plaats vindt. Dat er bij die berichten over strenge winters nogal eens wat wordt aan gedikt blijkt wel uit het volgende: Walsoorden, 28-2-1855. „Als een zeer zeldzaam iets verdient melding te worden ge maakt, dat men zich in de afgelopen week van het veer te Walsoorden over de Westerschelde naar den Goesschen wal be geven heeft." Wat dan op 7-3-1855 als volgt wordt weerlegd: „Men verzoekt ons te melden, dat het bericht van de vorige week, volgens welke de Westerschelde bij Walsoorden op schaat sen geheel gepasseerd zou zijn, met de waarheid in strijd is. Uit een ingesteld onderzoek is toch gebleken, dat het ijs over niet meer dan 200 ellen breedte uit de wal van Walsoorden af tot het z.g. „Plaatje" heeft vastgelegen. Dat daarvan slechts 30 a 40 el breedte een vrij effen baan vormde, dat zich eenige personen tot eerstgenoemde afstand op het ijs gewaagd hebben, doch dat de oppervlakte te ruw is bevonden om op schaatsen bereden te kunnen worden. Aangezien de Schelde op genoemd punt meer dan 5000 el breed is, valt de onnauwkeurigheid der ons vroeger meegedeelde berichten genoegzaam in het oog." Wat niet wegneemt, dat er toch wel wat bijzonders met deze winter aan de hand is, wat wel blijkt uit een bericht van 7-3-1855 in ons plaatselijk blad. „Gelijk reeds vroeger gemeld werd, geschiedde sedert ver scheidene dagen aan het Sloe de overtocht geregeld te voet en zijn er ettelijke stukken vee en sleden met lasten van 600 tot 800 Ned. ponden beladen overgevoerd. Op 24 Febr. met den mid dag werden door den veerschipper C. Baas heen en terug overge bracht 4 paarden, begeleid wordende door den eigenaar J. Elle- mont, landbouwer te St. Joosland en nog 10 andere personen Terwijl nog later op diezelfde dag met arreslede en paard de overtocht over en weer gedaan werd door den landman Anthonie Timmerman van Nieuwland, met een bij zich hebbend gezel schap. Het mag voorzeker wel als een bijzondere zeldzaamheid worden aangemerkt, als zijnde het naar menschenheugenis nooit gebeurd, dat dit zoo breede vaarwater op onderscheidene plaat sen ter diepte van ruim 12 ellen en met een snellen stroom van ebbe en vloed een ijsbaan ter dikte van meer dan 30 duim aan biedt, die als een weg door zoovele personen en met een zoo danige last gelijktijdig veilig te begaan is." .(Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3