Koninklijk gezin niet naar Rome Honderden jachtbommenwerpers staan klaar HET WEER GEEN COMMUNISME OP WESTELIJK HALFROND 1 W.A.-verzekering motorrijtuigen (ook voor bromfietsen) 1 januari 1965 van kracht Prins Soevanna Plioema blijft eerste minister RADIO DE KOCK WEER OHRUST OP CYPRUS Staatsgreep in Laos mislukt ZATERDAG 25 APRIL 1964 20e Jaargang - No. 6193>"' Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Het huwelijk van Prinses Irene Volgens het Franse persbureau A.F.P. is de ka pel der Borgheses thans definitief aangewezen als de plaats waar het huwelijk van Prinses Irene en prins Charles Hugues zal worden voltrokken. De basiliek van Maria Maggiore, waar zich de ka pel bevindt, zal gesloten zijn en niemand buiten de genodigden zal er toegang hebben. Als antwoord op geruchten uit het buitenland heb ben hofkringen vrijdag nog eens uitdrukkelijk verklaard, dat noch de Koningin noch enig ander lid van het ko ninklijk huis bij de huwelijksinzegening van Prinses Irene en prins Charles aanwezig zal zijn. Welingelichte kringen leggen er de nadruk op, dat het besluit van Koningin Juliana, zoals dat j.l. zondag bekend is gemaakt, een persoonlijk besluit is geweest en dat het kabinet op generlei wijze druk heeft uitge oefend, zoals in bepaalde kringen in het buitenland is gesuggereerd. Weerbericht Hoogwater Het A.N.P, verneemt van de R.V.D., dat de Neder landse regering niet is uit genodigd de huwelijks plechtigheid van Prinses Irene en prins Charles Hu gues de Bourbon-Parma bij te wonen. Zon- en Maanstanden Economische boycot Gezicht gered VERWOERD WEIGERT ONDERZOEK De prins stemt toe Communisten leggen zich niet bij staatsgreep neer LACERDA GING TEKEER TEGEN JOURNALISTEN Ongeregeldheden in strafgevangenis in Winschoten Frankering bjj abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofredacteur: I. van de San/Ie Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maan 2,—; per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermeldng: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. PERSOONLIJK BESLUIT PROTEST BIJ HET VATICAAN De particuliere raad van don Juan van Bourbon heeft in een protest bij het Vaticaan zijn ver bazing erover uitgesproken dat de Paus „een kardinaal heeft aangewezen om hem te verte genwoordigen bij het komende huwelijk tussen prins Charles Hugues van Bourbon-Parma en Prinses Irene van Oranje". Don Juan en prins Charles zijn beiden pretendenten voor de Spaanse troon. De woordvoerder van de raad verklaarde de tekst van het pro test niet bekend te kunnen ma ken. Hij zei dat het was gezon den omdat „het optreden van het Vaticaan op deze wijze een toe stand helpt bestendigen, die ver re van duidelijk is". Volgens hem zou prins Charles „niet gerechtvaardigde aanspra ken aangaande zijn nationaliteit en zijn titel doen gelden". In Vaticaanse kringen wilde men nog geen commentaar geven op deze berichten. Van de zijde van het Vaticaan is eerder meegedeeld dat Paus Paulus de zesde kardinaal Paolo Giobbe, die woensdag a.s. het huwelijk zal inzegenen, NIET NOORDELIJKE WIND. Een depressie, die van het Noordzeegebied naar midden- Duitsland bewoog, bracht ons vrijdag vrij langdurig regen. Vandaag zal er bij ons geen of weinig regen meer vallen. Uit het noordwesten nadert een rug van hoge druk, daardoor neemt in de loop van de dag de kans op opklaringen toe. De wind zal overwegend matig uit noordelij ke richtingen waaien. De tempe raturen zullen over het alge meen tot iets hogere waarden oplopen dan die, welke vrijdag werdan bereikt. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Iets hogere temperaturen Aanvankelijk veel bewolking maar weinig of geen regen. Latei- plaatselijke opklaringen. Over wegend matige wind uit noorde lijke richtingen. Over het alge meen iets hogere temperaturen. ZATERDAG 25 APRIL v.m. n.m. 1.09 1.34 1.44 2.09 2.24 2.49 speciaal als zijn vertegenwoor diger voor de voltrekking heeft aangewezen. De Paus heeft de kardinaal wel toestemming gegeven om het huwelijk te voltrekken. Deze toestemming was noodzakelijk omdat met het huwelijk in Rome wordt afgeweken van de regel, dat een huwelijk voor de R. K. kerk wordt gesloten in de pa rochiekerk van de bruid. Een woordvoerder van de Spaanse ambassade in Rome heeft verklaard, voor zover hem bekend, GEEN vertegenwoordi ger van de Spaanse regering bij de voltrekking van het huwe lijk aanwezig zal zijn. REGERING NIET UITGENODIGD A.V.R.O EN K.R.O. KRIJGEN EXTRA ZENDTIJD De minister van onderwijs heeft het verzoek van de A.V. R.O. en de K.R.O. om extra zendtijd voor een rechtstreekse reportage van de huwelijksplech tigheid ingewilligd. Dit blijkt uit de volgende mededeling van mi nister Bot: „Het kabinet heeft geen vol doende redenen gezien om het verzoek van A.V.R.O. en K.R.O. voor een gemeenschappelijke uitzending af te wijzen". NIEUWSWAARDE DOORSLAGGEVEND Een woordvoerder van de A.V. R.O. noemde de formulering van de minister nogal negatief. Ge vraagd naar de redenen, waarom de A.V.R.O. een t.v.-reportage aan de huwelijksplechtigheid wil wijden, deelde de woordvoerder mee, dat de nieuwswaarde van deze gebeurtenis doorslaggevend is. De K.R.O. acht het een belang rijke gebeurtenis, die in de be langstelling van een groot deel van ons volk staat en die ver uitgaat boven andere gbeurtenis- sen, waaraan men eveneens gro te reportages wijdt. Wij zouden in onze taak van t.v.-omroep schieten wanneer wjj dit zouden afdoen met enkele filmflitsen", aldus de K.R.O. Inmiddels vernemen wij, dat de technische kant van de recht streekse reportage nog niet rond" is. Of het inderdaad tech nisch mogelijk zal blijken de huwelijksplechtigheid recht streeks te verslaan, kon men nog niet zeggen. Prins Lobkowicz, een zwager van prins Charles, heeft vrijdag tegenover het Italiaanse pers bureau „Ansa" verklaard dat Prinses Irene op haar huwelijks dag een bruidsjapon van het be kende Franse modehuis Balmain zal dragen en een diamanten dia deem, die reeds lang in het be zit is van de familie Bourbon- Parma. DE SHAKESPEARE- HERDENKING IN ENGELAND Prins Philip is hier gefotogra feerd bij het verlaten van het huisje, waar William Shacke- speare vierhonderd jaar geleden werd geboren. De prins bracht een bezoek aan Stratford on Avon ter gelegenheid van de herdenkingen rond de grote Britse dichter. (Adv.) Hij zei ook dat de Borghese kapel van de basiliek „Maria Maggiore" bij de huwelijksvol trekking met lelies versierd zal zijn en de ontvangstzaal van het Romeinse hotel, waarna de hu welijkssluiting een ontvangst zal worden gegeven, met tulpen, „Nederlandse natuurlijk". PRINSES ARMGARD WEIGERT UITNODIGING Een woordvoerder van prinses Armgard heeft in antwoord op vragen meegedeeld, dat de hou ding van de familie Bourbon- Parma tegenover het koninklijk huis haar heeft doen besluiten een uitnodiging af te wijzen tot het bijwonenvan het huwelijk van Prinses Irene en prins Char les Hugues. Op bases in en bjj Florida staan honderden supersone jachtbom menwerpers klaar om in te grijpen als het tot een nieuwe crisis om Cuba mocht komen, zo is donderdag van officiële zijde in Washing ton vernomen. Alleen al op de vliegdekschepen „Franklin D. Roo sevelt" en „Saratoga", die bij Mayport liggen, bevinden zich ruim 150 van deze toestellen. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 2.34 2.59 ZONDAG 26 APRIL v.m. n.m. Breskens 1.44 2.06 Terneuzen 2.19 2.41 Hansweert 2.59 3.21 Walsoorden 3.09 3.31 MAANDAG 27 APRIL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.17 2.52 3.32 3.42 n.m. 2.36 3.11 3.51 4.01 ZON MAAN op onder op ondei 25 0.23 19.54 18.28 5.27 26 5.21 19.56 19.37 5.43 27 5.19 19.58 20.46 6.01 28 5.17 19.59 21.54 6.21 29 5.15 20.01 23.00 6.45 30 5.13 20.03 Mocht Fidel Castro zijn dreige ment om Amerikaanse verken ningsvliegtuigen boven Cuba met raketten neer te halen, uitvoe ren, dan zullen de Verenigde Sta ten snel terugslaan, zo zei men. In dit verband herinnerde men aan president Johnsons waar schuwing aan het adres van Ha vanna. Johnson heeft de regering in Havanna laten weten dat elke aanval op Amerikaanse verken ningsvliegtuigen ernstige gevol gen zal hebben. De Amerikaanse luchteskaders zijn echter nog niet in staat van alarm gebracht. De jachtbommenwerpers hebben geen kernwapens aan boord. De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, George Ball, heeft verklaard dat de Ver flIllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllHIHMIIllllinillllllffl 1 Tijdens een persbijeenkomst te Gouda, gehouden ter ge- j g legenheid van het 40-jarig jubileum van de Goudse verzeke- §j g ringsmaatschappij heeft de directeur, de heer G. Bouw- g g meester, verklaard dat de wettelijke aansprakelijkheidsver- g zekering motorrijtuigen op 1 januari 1965 van kracht zal g g worden en dat hierbij in tegenstelling tot de verwachtin- g j§ gen óók de bromfietsen zullen worden betrokken, g Een en ander is van welingelichte zijde bevestigd, g De heer Bouwmeester verwacht van de zo spoedige in- g g voering van deze verzekering, waarbij reeds direct in plaats g 1 van na een overgangsperiode van minstens 1 jaar ook de g 1 bromfietsen zijn betrokken, moeilijkheden op administratief g 1 gebied voor de verzekeringsbedrijven. Overigens zag spre- g ker een goede sociale kant aan de nieuwe wet, daar deze de g gedupeerde derde in ieder geval een uitkering garandeert, g 7.15ituiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiHi)iiiiiiiiiiiiiiimiiii)iiiiiiiimiiiiiiuiiiiiuinimMiiiniuiiiimiiiiuimiiimiimiiuiiiiniiiiiumiUiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiniiuiiniiniiiiiiiniiuiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuilt enigde Staten hun politiek van economische boycot van Cuba zullen zorgen dat het Castro-be- wind nooit meer een directe mili taire bedreiging zal vormen. 4 Prins Soevanna Phoema blijft eerste-minister van Laos. aldus generaal Koeprasith, de leider van de staatsgreep door een aantal rechtse generaals op zondag j.l. Hij zei dat het „revoluiionaire comité" had besloten, dat de coalitieregering aanblijft, mits de neu- tralistische premier het kabinet „overeenkomstig de toestand" wij zigt en uitbreidt. De 38-jarige generaal las na een dag van besprekingen met 20 rechtse generaals een verklaring voor, waarin werd gezegd dat men besloten had „over en weer concessies te doen in het belang van het Laotiaanse volk". De be trokken generaals zullen een veenigd leger vormen, dat niet het instrument van enige poli tieke groep zal zijn. Daarnaast zou een permanent nationaal de fensiecomité worden gevormd, dat personen zal aanbevelen voor regeringsposten en dat nauwlet tend op het werk van de regering zal toezien. Hij zei in een toespraak in Roanoke (Virg.) dat de Verenig de Staten hun pogingen om steun van de bondgenoten te krijgen, zullen voortzetten. Hij achtte het belangrijk dat het westen de Cu baanse economie niet steunt met leveranties van reserve-onder delen of vervangingsmiddelen. Cuba vormde volgens hem geen directe militaire bedreiging voor Latijns-Amerika, maar het was wel een bedreiging in de vorm van ondermijnende acties. De Verenigde Staten verwerpen di recte militaire actie tegen Cuba, maar zij wensen niet te onder handelen, zo zei hij. Uit deze hou ding vloeiden twee principiële strategieën voort, namelijk: 1. Alle mogelijke maatregelen nemen om Latijns-Amerika krachtig te maken opdat het ondermijnende acties kan weerstaan, en 2. Alle middelen behalve oorlog te gebruiken om de gelegen heid te verkleinen dat Cuba het communisme op het wes telijk halfrond invoert. Premier Verwoerd van Zuid- Afrika heeft vrijdag geweigerd in te gaan op een verzoek van de parlementaire oppositie om een gerechtelijk onderzoek in te stellen naar beweerde kwelpar- tijen en wreed optreden door de Afrikaanse politie. De oppositie eiste het onderzoek in verband met de recente veroordeling van vier politiemannen en een ge rechtsdienaar wegens kwellingen van twee Afrikanen, die ver dacht werden van diefstal. Een van hen overleed aan zijn ver wondingen. Na een verhit debat waarbij leden van de regerings partij en van de verenigde partij elkaar beledigingen naar het hoofd s'ingerden, verklaarde premier Verwoerd„Er bestaat geen reden of noodzaak voor een onderzoek." Het interne onder zoek was door de politie zelf ge regeld, zei hij. Het was niet bekend of prins Soevanna Phoema met de eisen van de generaals akkoord gaat. Diplomatieke waarnemers zien in de „wederzijdse concessies" een poging om het gezicht van de betrokkenen te redden. De ac tie van de rechtse generaals had van de zijde der westelijke mo gendheden krachtig verzet ont moet. De Laotiaanse leider Soevanna Phoema heeft erin toegestemd premier te blijven en heeft inge stemd met de eisen van het revo lutionaire comité zijn regering te wijzigen. Dit heeft generaal Koe prasith Abhay later bekendge maakt. Generaal Koeprasith deelde mee, dat de Geneefse overeen komst van 1962 en (,e toepassing ervan opnieuw bekeken zouden worden. De generaal zegt, dat hij noch generaal Siho als de vice- voorzitter van het revolutionaire comité een plaats in het kabinet wensen. Een woordvoerder van de „Neo Lao Haxat", de communistische (AUV.» Noordstraat 102 Terneuzen Telefoon 3128 partij in Laos, heeft vrijdagavond meegedeeld, dat de coalitierege ring van vóór de staatsgreep door zijn partij nog altijd als de enige wettige regering wordt be schouwd. De communistische partij weigert het revolutionaire comité te erkennen en kan niet akkoord gaan met een eventuele reorganisatie van de regering -of andere door de leiders van de staatsgreep te nemen maatrege len. De „Neo Lao Haxat" dringt aan op een bijeenkomst van de leiders van de drie in de coalitie regering vertegenwoordigde par tijen. Gouverneur Carlos Lacerda van de Braziliaanse stad Guana- bara is tijdens een tussenlanding op het Parijse vliegveld Orly fiks tekeergegaan tegen de Fran se journalisten. Lacerda arriveerde op Orly op doorreis naar Italië voor een vakantie van enkele maanden, die hij in verscheidene Westeuro- pese landen en Egypte zal door brengen. Zeer adrem en ironisch antwoordde hij op de vragen van een dertigtal verslaggevers. Na een vraag over de agrarische hervorming en een eventuele nationalisering van de oliemaat schappijen in zijn land brandde de gouverneur los. Op snijdende toon en in onberispelijk Frans hoorden de journalisten zich uit maken voor „imbecielen en om- gekochten", „communisten" en „verspreiders van valse berich ten". De (Braziliaanse) corres pondent van „Le Monde" werd bestempeld als een „communis tenvriendje", terwijl de directeur van dat blad ook een veeg uit de pan kreeg. De journalisten namen daarna ook geen blad meer voor de mond. „Gaat u ook president Branco ten val brengen?" „duurt de heksenjacht in Brazilië nog lang?", zo luidden enkele van de vragen die op Lacerda werden afgevuurd. Wie op een nieuwe uitbarsting had gerekend kwam bedrogen uit. „Ik een president ten val brengen? Maar mijne he ren, generaal De Gaulle heeft er heel wat meer ten val gebracht", zo antwoordde de gouverneur, waarop de persconferentie werd beëindigd. Lacerda behoefde zich in ieder geval niet af te vragen of hij een „goede pers" zou krij gen. Dinsdagavond is in de gevan genis in Winschoten één der ge vangenen met geweld uit zijn cel gebroken. Hij nam daarop een dreigende houding aan tegenover bewakers, die bezig waren ande re gevangenen naar een nieuwe cel te brengen. De directeur is er in geslaagd de man te kalmeren. Dit heeft de politie in Winscho ten vrijdagavond meegedeeld. De officier van Justitie in Groningen heeft de gemeentepolitie in Win schoten opdracht gegeven deze zaak te onderzoeken. De politie deelde verder nog mee, dat het incident is gebeurd nadat een der bewakers had ont dekt dat de deuren van vijf cellen zomaar van binnenuit konden worden geopend. De sloten van In de Cyprische plaats Theo- doros heerst een gespannen toe stand. Griekse en Turkse Cy prioten beschieten elkander, ter wijl V. N.-militairen trachten te bemiddelen. De Griekse Cyprioten hadden toegelegd dertig man militie troepen, die uit Limassol waren aangekomen, te zullen terug trekken. Vrijdagochtend bleek echter dat zij versterkt waren door uit Larnaca afkomstige leden van de Cyprische nationale garde. deze deuren waren onklaar ge maakt. De strafgevangenis in Winscho ten is door de minister van Justi tie aangewezen voor huisvesting van zogenaamd vlucht- en maat schappelijk gevaarlijke gevange nen, die zware straffen onder gaan. Op het ogenblik wordt de gevangenis verbouwd. De reactie hierop van de Turk se Cyprioten was: doorgaan met schieten. Theodoros ligt halverwege tus sen Larnaca en Limassol. Bij een uitwisseling van scho ten in Nicosia is een Turkse Cy prioot gedood en een andere ge wond. Ook donderdag kwam een Turkse Cyprioot op deze wijze om het leven. Vrijdag is in Athene van ge zaghebbende zijde vernomen dat president Makarios de gepen sioneerde 57-jarige luitenant- generaal Karayannis heeft be last met de organisatie en de opleiding van het Cyprische leger. President Makarios zoude generaal tijdens zijn recente be zoek aan Athene hiervoor heb ben uitgekozen. Generaal Karayannis heeft tot zijn pensionering deel uitge maakt van de Griekse generale staf. Hij zou zich reeds in Ni cosia bevinden.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1