Gaullistische beschuldigingen aan Nederlands adres puiks sobanna mm u8eke besprekingen Nieuwe ruzie tussen Cuba en de V.S. „Wat voor een Europa wilt U?" VOORZITTER VAN HET n.o. OVER ACTUELE VRAAGSTUKKEN De 4-mei herdenkisg op de scholen 1 PRINSES IRENE en mm CHARLES HUGUES 1 IN ©KRTRCU® STAATSGREEP IN BRAZILIË klap VOOR GASTRO-POLITIEK SMEULENDE MINIATUUROORLOG CAMPING-, CARAVAN- en AANHANGWAGENSHOW van SPORTHUIS MEIJER HET WEER Ambassadeurs vergezelden hem VOLLEDIGE COMPENSATIE VOOR HUURVERHOGING Eén vakcentrale AOW en AWW De huurverhoging Advies: Bedrijfssluiting op Koninginnedag Ngo Dinh Can in hoger beroep Staatspensioen in Noorwegen Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Spoorwegstaking in Frankrijk Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofredaeteur: I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 y Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 24 APRIL 1964 20e Jaargang - No. 6196 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermeldng: Brieven onder nummer, of „AdteZ> Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per tot 10 uur v.m. De secretaris-generaal van de gaullistische U. N. R., Baumel, heeft in Straatsburg Nederland en Italië verantwoordelijk gesteld voor de huidige stagnatie van de Europese politieke ontwikkeling, doordat zij deelneming van Enge land als voorwaarde voor de vor ming van een politieke unie stel len. De gaullistische leider was spe ciaal naar Straatsburg komen vlie gen om te antwoorden op beschul digingen van de Nederlandse afge vaardigde, dr. C. L. Patijn, die als rapporteur van de politieke com missie het debat in de raadgeven de vergadering van de Raad van Europa had geopend met een felle aanval op de Frjinse politiek. Baumel verklaarde dat de Ne derlandse en Italiaanse eis neer komt op een weigering om met de partners van de E.E.G. verder te gaan op de weg der Europese een heid. De Europese politieke unie moet gebaseerd zijn op de Europe se gemeenschap van de zes. Elk lid van de politieke unie zou eerst lid van de Europese gemeenschap moeten worden met alle conse quenties van dien, omdat men niet kan toestaan dat een buitenstaan der langs een omweg medezeggen schap over de E.E.G. krijgt. U itzonder ingspositie Het is niet de schuld van Frank rijk, zo betoogde de heer Baumel, dat Engeland indertijd geen lid van de E.E.G. heeft willen wor den. Het mislukken van de onder handelingen over de Britse toe treding vorig jaar was alleen te wijten aan het feit dat de Britten niet alle verplichtingen op zich wilden nemen, die voor de andere E.E.G.-landen gelden en dat zjj dus een uitzonderingspositie eisten. Atoom-monopolie Baumel stelde voorts dat een At lantisch deelgenootschap tussen de Verenigde Staten en Europa als werkelijk gelijke partners onmoge lijk is zolang de Amerikanen hun atoommonopolie hebben en er geen gemeenschappelijke beslissingen over de militaire politiek worden genomen. Hij toonde zich verbaasd over de beschuldiging van dr. Pa tijn, dat Frankrijk van een onaf hankelijke diplomatie droomt in Zuid-Amerika en Zuid-Oost-Azië. Vergeet niet, aldus Baumel, dat wat Frankrijk daar als Europese natie doet, geheel Europa ten goede komt. Wat voor een Europa wilt u eigenlijk, zo vroeg hij, als dat Eu ropa geen eigen diplomatie en geen eigen economische politiek zou mo. gen voeren. Een belangrijk deel van het algemene debat was gewijd aan de ontspanning tussen Oost en West, waarbij werd gepleit voor een positieve Europese bijdrage. De Britse conservatief, Gresham Gresham Cooke, vroeg zich in dit verband af of de Duitse bondsre publiek niet een gebaar diende te maken, bijv. inzake de verhouding tussen Oost- en West-Berlijn of met betrekking tot de „verloren gebieden", waarmee de Poolse vrees zou worden weggenomen. Europa onvoldoende toegerust De kwestie-Cyprus heeft voor namelijk Griekse en Turkse afge vaardigden in het geweer ge bracht. Zij herhaalden de beken de beschuldigingen over en weer. Het enige positieve geluid kwam van de Turk Ertug, die pleitte voor het zenden van een commis sie van de Raad van Europa voor een onderzoek ter plaatse. De Deen Lannung tenslotte meende dat de Cyprische crisis heeft bewezen, dat de Raad van Europa onvoldoende is toegerust om zulke geschillen in eigen huis te behandelen. Volgens hem diende het comité van ministers van de Raad van Europa na te gaan, wel ke lessen hieruit konden worden getrokken voor de toekomst. De neutralistische leider van Laos, prins Soevanna Phoema, is woensdagavond onverwacht in Vientiane teruggekeerd van zijn besprekingen to Loeang Prabang met koning Savang Vatthana. Hij deelde aan verslaggevers mee dat het overleg voortduurt. De prins wgs bij zijn bezoek aan de koninklijke hoofdstad vergezeld In zijn begroetingsspeech op het tweedaags congres van de be- drïjfsbond textiel heeft drs. D. Roemers, voorzitter van het N.V.V. gezegd dat de industriële ontwikkeling en het streven naar Euro pese eenheid na 1945 de industrie niet onberoerd heeft gelaten. Over de economische ontplooiing van de ontwikkelingslanden zei de heer Roemers, dat wij deze niet in de eerste plaats helpen door ontwikkelingshulp: veel belangrijker is het openen van onze markten voor hun produkten. Wij moeten bevorderen dat er een vakbeweging in de ontwikkelingslanden ontstaat, die sterk genoeg is om het maximale loon te veroveren. Over het streven naar groeiende Europese eenheid zei spreker te vrezen, dat zolang in Frankrijk geen andere politieke wind waait, de perspectieven voor een juiste politieke integratie be perkt zijn. Zolang de autoriteit van de nationale regeringen in het Brussels geheel zo groot is als thans, is er geen ruimte voor één Europese vakcentrale. Reeds thans dienen wij ons af te vragen of op Europees gebied aan vakbewegingsinvloed niet verloren gaat wat op nationaal gebied werd veroverd. De regeringen zullen zich bewust dienen te zijn, dat in de moderne industriële wereld van West-Europa een vruchtbare sociaal-economische politiek zon der medewerking van de vakbeweging nauwelijks mogelijk is. Wij moeten ons er niet ongerust over maken, dat veel kritiek wordt uitgeoefend op de vakbeweging, vervolgde de heer Roe mers. Hij zei dat in Nederland de indruk wordt gewekt, alsof de werknemers steeds meer worden bevoordeeld ten koste van de zelfstandigen. „De gemiddelde werknemer (daarbij behoren dan ook de hoogst betaalden) krijgt ongeveer 75 procent van het ge middelde van de Nederlandse beroepsbevolking. De gemiddelde zelfstandige krijgt 150 procent van dat gemiddelde. Dat is de wer kelijkheid", aldus spreker. Over de noodzaak tot optrekking van de A.O.W. tot een sociaal minimum zei spreker, dat wij in vergelijking tot andere landen ten aanzien van de ouderdomsvoorziening niet voorop lopen. H-et is hem onbegrijpelijk dat de V.V.D. het verhogen van de A.O.W. en de A.W.W. wil laten afhangen van de belastingver lagingen. Hij wees er op dat proportionele heffing van sociale premies tot een bepaalde inkomensgrens, welke heffing boven dien aftrekbaar is van de loon- en inkomstenbelasting, relatief het zwaarst drukt op de laagste inkomens. Daarom heeft het N.V.V. er groot bezwaar tegen steeds verder te gaan met financiering van sociale voorzieningen uit dergelijke premies. Dat heeft niets te maken met de loonexplosie. Dat heeft alles te maken met sociale rechtvaardigheid. Over de huurverhoging zei drs. Roemers, dat de gezamenlijke vakbeweging zich daartegen heeft gekeerd. Het wordt steeds dui delijker, zei hij, dat in ons dicht bevolkte land maatregelen moe ten worden genomen tegen prijsopdrijving van huizen en grond. Zolang dat niet geschiedt, is een oplossing van het huurprobleem onmogelijk. Indien het parlement tot huurverhoging besluit, zal een volledige compensatie moeten plaats vinden. Het N.V.V. meent dat bij de eerstvolgende herziening van de C.A.O. de thans toe te kennen huurbijslag in de C.A.O. moet worden verwerkt. Wij kun nen niet doorgaan met huurbijslag op huurbijslag te stapelen. van de ambassadeurs van Amerika, de Sowjet-Unie, Enge land, Frankrijk, Australië en In dia. Deze waren al eerder in Vientiane teruggekeerd. Een „directoraat" De Thailandse minister van buitenlandse zaken, Thanat Kho- man, is van mening dat de wes telijke diplomatieke vertegen woordigers in Vientiane een „di rectoraat" hebben gevormd om hun zienswijze op te leggen aan regering en volk van Laos. „Dit is een belediging van zuidoost- Azië. Wat er in Laos gebeurt, zal van invloed zijn op Thailand en zuidoost-Azië", aldus de mi nister op een persconferentie. „Sommige landen", zo ging hij voort, „denken dat zij het recht hebben zich met de zaken in Laos te bemoeien omdat zij dat land hulp verstrekken. De com munisten hebben de overeen komsten die de neutraliteit van Laos moeten waarborgen, meer dan duizendmaal geschonden, maar de westelijke diplomatieke vertegenwoordigers hebben geen hand uitgestoken om aan die schendingen een eind te maken". Manifestatie Naar de mening van de Thai landse minister was de staats greep in Laos niet gericht tegen prins Soevanna Phoema en zijn regering, maar was het een ma nifestatie van het volk tegen de De drie middenstandsbonden hebben hun leden geadviseerd de bedrijven op Koninginnedag na 13 uur zoveel mogelijk te sluiten. Het rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie heeft een plan in voorbereiding om van jaar tot jaar een andere figuur uit de ver zetsstrijd bij de 4-mei her denking naar voren te brengen, zo zei dr. L. de Jong, directeur van dit in stituut, tijdens de 98ste Twentse onderwijzersdag. Dr. De Jong was van mening, dat een beroep op de overheid moet worden gedaan om de betekenis van de mei-herdenking op de scholen meer ingang te doen vinden. Hij had de indruk dat de belangstel ling bij de schooljeugd gro ter wordt, ook al omdat men telkens weer wordt geconfronteerd met namen van verzetshelden, vermeld op straatnaamborden of op stille tochten. Dr. De Jong betreurde het, dat in de leerboekjes op de scholen nog zo wei nig aandacht wordt besteed aan de geschiedenis van de tweede wereldoorlog. En als het al gebeurt, dan vaak in sterk zwart-wit ge tekend. Van de jaren '33 tot '39 wordt meestal alleen ver loving en huwelijk van prinses Juliana vermeld, maar van de opkomst van het nationaal-socialisme of de crisisjaren weet men niets of nagenoeg niets, al dus spreker. Het instituut overweegt mappen met ge gevens over de bezettings jaren samen te stellen. communistische schendingen van de akkoorden van Genève. Ernstig conflict Prins Sihanoek,, het staats hoofd van Cambodja, heeft aan de twee voorzitters van de Ge- neefse conferentie over Indo- China, een Engelsman en een Rus, geschreven dat de over eenkomsten van 1954 over Laos evenals die van 1962 „vrijwel waardeloos" zijn geworden. „De toestand die is geschapen door de militaire staatsgreep in Laos en het verloop van de strijd in Zuid-Vietnam, kan in de naas te toekomst leiden tot een ern stig conflict", aldus de prins, die er bij de voorzitters op aandringt de Geneefse conferentie bijeen te roepen om de toestand te be spreken. Ngo Dinh Can, een jongere broer van wijlen president Ngo Dinh Diem die woensdag door een revolutionair tribunaal we gens moord, afpersing, onwetti ge arrestaties en illegale finan ciële transacties ter dood werd veroordeeld, heeft tegen deze uitspraak hoger beroep aange tekend. Men acht het waarschijnlijk dat het vonnis in levenslange gevangenisstraf zal worden om gezet. Volgens dagbladberichten in Saigon zou kardinaal Spellman, de aartsbisscshop van New York, een beroep op de Zuidvietnamese autoriteiten hebben gedaan om clementie te betrachten jegens Ngo Dinh Can, die ernstig ziek is. lllllllllllllil!lll!l!l!lllllll[IIJII[llllllllllilllllllllllll!lllllllllllill[llllllllllllll!lilllllllll!lllillllllllllllllllllll|jlll!l!lllll!lllllllllllllllllllll[!l!ll[lllllilllll!lillllllllll[l!llllllllllllllllllllll!l!lllllllllll!lll(l 1 De autoriteiten in Parijs hebben donderdag prins Charles jj 1 Hugues van Bourbon-Parma dispensatie verleend van een 1 1 wetteliik voorschrift, waarin staat dat bij net voorgenomen j gj huwelijk tussen een Fransman en een buitenlandse in het jj 1 buitenland aantekening minstens tien dagen tevoren moet j| 1 geschieden. B Prinses Irene en prins Charles Hugues zijn woensdag pas jj 1 aangetekend in het zestiende arrondissement, waar de prins j| 1 tijdens zijn verblijf in Parijs woont, dus minder dan tien j dagen vóór hun huwelijk, dat op 29 april in Rome zal wor- g 1 den gesloten. jg ÏIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM „Hoy", het blad van de Cubaanse communistische partij, meent dat Cuba opnieuw „de nadruk moet leggen op de verdediging" met het oog on wat het noemt de nieuwe Amerikaanse schendin gen van de Cubaanse soevereiniteit. Het blad herhaalt de verkla ring van Fidel Castro, dat Cuba het schenden van het luchtruim van het eiland door Amerikaanse verkenningsvliegtuigen niet langer zal dulden. De Verenigde Staten zijn ver antwoordelijk voor elke toestand die door hun „tartingen" wordt uitgelokt, schrijft het blad. Cuba heeft maandagavond geprotes teerd tegen de tergende houding die de Amerikaanse mariniers op de basis Guantanamo zouden aannemen en tegen het voort zetten van de verkenningsvluch ten. President Johnson zei dins dag tegen verslaggevers dat deze vluchten noodzakelijk zijn en dat elke daad die ertegen zal worden ondernomen, ernstig zal worden opgevat. De verkenningsvluch ten worden sinds de Cubaanse crisis van 1962 uitgevoerd. AFWEERRAKETTEN Waarnemers in Washington menen dat de nieuwe ruzie tus sen Cuba en de Verenigde Sta ten verband houdt met het feit dat de laatste Russische militai- De Noorse regering heeft don derdagavond aan het parlement voorgesteld een algemeen staats pensioen in te voeren. De laagste inkomensklasse, tot ongeveer elf duizend gulden per j'aar, zou honderd procent van het laatst genoten inkomen moeten ont vangen, de gepensioneer den in de hoogste inkomensklas se 55 procent. Het staatspensioen zou verplicht worden. De geza menlijke fondsen worden volgens het voorstel door de staat be heerd, die de gelden investeert in staatsprojecten zoals regionale economische ontwikkeling. LAOS blijft sudderen De organisatoren van de rechtse revolte in Laos heb ben zich waarschijnlijk ver gist door te rekenen op hulp uit het Westen in het alge meen en uit de V. S. in het bijzonder. Die bijval bleef uit en zo moest de puts wel in elkaar zakken. Dat betekent zeker niet dat men algemeen ingenomen is met de situatie in Laos. Het houdt slechts in dat men er de voorkeur aan geeft de zaak daar door te laten sudderen in plaats van het strijdvuur weer eens hoog op te doen laaien. Was de staatsgreep ge slaagd, dan was men terug gekeerd tot de situatie van 1958 met drie elkaar bekam= pende legers, waarbij dat van de Pathet Lao zich 't sterkst toonde, zeker niet in de laat ste plaats door de bijstand uit Noord-Vietnam en waar schijnlijk ook communistisch China. Door de veertienlan- denconferentie van Genève had dit in principe moeten veranderen. Onder leiding van de neutralistische pre mier prins Soevanna Phoe ma had in 1962 begonnen moeten worden met het ont binden van de partijen en hun eigen legers en had een neutraal Laos moeten ont staan. In feite veranderde haast niets. De Pathet Lao streed al naar het uitkwam tegen de twee andere partijen en breidde zijn gezag in t noor den van het land uit. De rechtse legers van generaal Phoemi Nosavan bleven be staan en gaven de twee hoofdsteden Vientiane en Loeang Prabang niet uit han den. MOEITE NIET WAARD Het neutralistische regime bestond praktisch alleen maar in naam. Het land ver enigen kon het ook niet, zelfs niet de strijdkrachten tot één geheel vormen. Voor aile par tijen bleef slechts één aange naam aspect: dat de Laotia- nen het maar met elkaar uit moesten vechten. Met als ge ruststelling dat uit dit gelo kaliseerde conflict niet licht een groot gevecht kon groei en. Niemand vindt Laos zo zeer de moeite waard dat men er een echte oorlog voor wil laten losbarsten. Hadden de rechtse troepen hun zin gekregen, dan was het ge vecht weer in de volle fel heid van 1958 opgelaaid. Vooral de Amerikanen die de last van de hulp hadden moe ten dragen, hadden daar wei nig oren naar: ze hebban hun handen al vol met Zuid-Viet nam, dat nog wel iets be langrijker is. Zij zeiden dus nee en Laos kan voortgaan met zijn nu al jaren lang smeulend miniatuuroorlogje. De Chinezen, waarschijnlijk terecht overtuigd dat hier de tijd in hun voordeel werkt, zullen er vermoedelijk ook wei zo over denken. Ook voor hen is Laos te onbe langrijk om ervoor te ris keren dat ze er een front te gen de Amerikanen moeten betrekken. ren begin volgende maand uit Cuba zullen zijn teruggetrokken. Amerikaanse functionarissen hebben als hun persoonlijke mening gezegd bevreesd te zijn voor wat er kan gebeuren wan neer Castro de krachtige Sow- jetrussische afweerraketten in handen zou krijgen. Enige functionarissen menen uit de scherpe aanvallen van Castro te mogen opmaken dat hij probeert de Russen te dwingen de zeggenschap over deze raket ten aan hem over te dragen. De Verenigde Staten hebben geen concrete aanwijzingen dat de Russen van plan zijn dat te doen. CASTRO BEZORGD Westelijke diplomatieke krin gen in Havanna menen dat Cas tro wil terugslaan na de staats greep in Brazilië, die in Cuba als een klap voor de Cubaanse politiek wordt opgevat. Ook het streven van Venezuela naar meer acties van de organisatie van Amerikaanse staten tegen Cuba zou Castro hiertoe hebben aan gezet. Een derde reden voor zijn houding zou zijn, dat Castro be zorgd is dat president Johnson besloten heeft in Latijns-Ame- rika een nog krachtiger politiek te gaan voeren dan zijn voor ganger, president Kennedy. 'Adv.) langs de Rijksweg Axel—Hulst, nabij le Verkorting Telefoon 01155795 Iedere dag geopend van 918 uur. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Noordelijke wind Half tot zwaar bewolkt met op enlkele plaatsen nog een bui. Aan de kust enkele mistvlagen. Mati ge wind tussen noordwest en noordoost. Tamlijk koud weer. VRIJDAG 24 APRIL v.m. n.m. Breskens 0.29 1.00 Terneuzen 1.04 1.35 Hansweert 1.44 2.15 Walsoorden 1.54 2.25 ZATERDAG 25 APRIL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.09 1.44 2.24 2.34 n.m. 1.34 2.09 2.49 2.59 ZON MAAN op onder op ondei 24 5.25 19.53 17.18 5.10 25 0.23 19.54 18.28 5.27 26 5.21 19.56 19.37 5.43 27 5.19 19.58 20.46 6.01 28 5.17 19.59 21.54 6.21 29 5.15 20.01 23.00 6.45 30 5.13 20.03 7.15 TAMELIJK KOUD WEER De depressie die over de Noordzee naar het zuidoosten trok en in de avond met haar kern Nederland passeerde beïn vloedde het weer in een groot deel van West-Europa. De mees te regen viel hierbij in ons land, in het algemeen 8 tot 16 mm. De depressie wordt gevolgd door een zwakke rug van hoge luchtdruk die zich over de Britse eilanden naar het oosten uitbreidt. Als gevolg van deze ontwikke ling komt er in ons land een wind uit richtingen tussen noordwest en noordoost. Koude lucht van de Noordzee wordt hierbij ons land binnengevoerd, waardoor de temperaturen zul- 'en uiteenlopen van omstreeks 9 graden aan zee tot 13 graden in het binnenland. De buiïgheïd zal evenwel iets afnemen, maar er kunnen aan de kust nu en dan mistvlagen van zee binnendrij ven. De vakbonden van spoorweg personeel C.G.T. en C.F.T.C. heb ben besloten tot onderbreking en van het werk gedurende de periode van 29 april, 12.00 uur 's middags, tot donderdag 30 april, 24.00 uur.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1