't is weer tijd voor SN LAOS HEERST RUST Kamers van Koophandel over het kanaal door Zuid-Beveland MALEISIE BESCHULDIGT IIIORESIE IN EEN WITBOEK ROO Huisarrest voor Soevuia Phoema BUS MOLQDY UITGEWISSELD TEGEN BRITS ZAKENMAN WYNNE Leerplicht voor schipperskinderen Nederlandse Bond van Horeca- en aanverwante bedrijven voldaan over het ontwerp-drankwet Pagina 4 DE VRIJE ZEEUW Donderdag 23 april 1964 &MEENK zo zacht zo geurig Overgelopen Bevolking onverschillig Nieuwe methode voor hersen onderzoek Zware brand in barakkenkamp in Weerscheten Prijsverhogingen onvoldoende Chinees- Pakistaans aanvalsplan MILITAIR VERONGELUKT Doodstraf geëist tegen Ngo Dinh Can De Maleisische regering heeft Indonesië in een witboek, dat zij woensdag te Koeala Loempoer heeft gepubliceerd, ervan be schuldigd sinds het einde van de tweede wereldoorlog te hebben samengezworen om Maleisië bij een „groot-Indonesië" in te lij ven. In het witboek wordt ver klaard dat de Indonesische auto riteiten steeds saboteurs naar Maleisië hebben gezonden en dat zij daar aanhoudend ondergrond se acties hebben doen uitvoeren. Er wordt ook in gezegd dat het volk van Maleisië „op de hoog te moet zijn van de boosaardige Indonesische kuiperijen jegens Maleisië en de Indonesische be dreiging van het land, zoals die in militaire aanvalsdaden en on dergrondse politieke bedrijvig heid tot uiting komt". BOMAANSLAGEN In het witboek wordt verklaard dat de eerste minister van Ma leisië. Abdoel Rahman en vice- premier Abdoel Razak vermeld stonden op lijsten met namen van vooraanstaande Maleisiërs, die vermoord moesten worden. Deze lijsten waren in het bezit van ondergronds werkende organi saties. Een agent van een dergelijke landen van deze militairen moest gepaard gaan met de oprichting van een vijfde colonne, wier leden moesten helpen bij het landen der militairen, waarna zij met de Indonesiërs nesten van weerstand in het binnenland moesten vormen", aldus het wit boek. Andere Indonesische doelein den waren het vestigen van ba ses voor de opleiding van ter roristen in Sumatra en op de ten zuiden van Singapore gelegen Riouw-eilanden, het doen plegen van bomaanslagen op openbare gebouwen en het zaaien van pa niek door van tijd tot tijd bom ontploffingen in Malakka en Singapore te organiseren. Voorts moest worden gestreefd naar het aanwakkeren van anti- Chinese gevoelens onder de Ma leisiërs. EEDSAFLEGGING Vervolgens wordt een beschrij ving gegeven van een eedsafleg ging door Maleisiërs, die zich voor de Indonesische zaak had den laten winnen en daarvoor wilden strijden. Deze Maleisiërs moesten voor iijsten waren m nei uezu een tafel .gaan zitten, waarop een door Indonesië gesteunde revoiver, een dolk en een touw lagen. Zij' moesten dan een exemplaar van de koran met de rechterhand boven hun hoofd organisatie had tot opdracht ge- houden en de volgende eed af kregen een bomaanslag te ple gen op de premier van Singa pore, Lee Iioean Jew. Twee andere agenten moesten een bomaanslag plegen in het gebouw van de Britse militaire club in Singapore. Zij durfden hier echter niet toe over te gaan, omdat zich teveel mensen in de omgeving van het clubgebouw ophielden, toen zij de aanslag wilden plegen. De bom werd daarop onder een lege auto ge plaatst, die door de ontploffing werd vernield. In het witboek wordt ver klaard dat de bomaanslagen, die in de laatste tijd in Singa pore zijn gepleegd, werden ge organiseerd door een zekere luitenant Bambang Partono, die nlaatsvervsngend marine- attaché van Indonesië in Sin gapore is geweest. Partono is nu bevelhebber van een Indonesische basis voor het voorbereiden van terroristische aanslagen op het onder de rook van Singapore gelegen eiland Batam. - In de laatste tijd zijn in Sin gapore elf bomaanslagen ge pleegd. die aan vier mensen het leven hebben gekost. VIJFDE COLONNE In het witboek wordt verder gezegd dat Indonesische militaire groepen in Malakka en Singapo re aan land wilden zetten. Het lekker en verfrissend f. leggen: „Ik zweer trouw aan de Indonesische zaak. Indien ik de geheimen, die mij ter ore zouden komen, zou verraden, zal ik met de revolver worden doodgescho ten, met de dolk worden dood gestoken of met het touw wor den opgehangen". Luister naar ,,'t Is weer tijd voor North Stale", met de Dutch Swing College Band o.f.v. Peter Schifperoort vfa Radio Veronica* S» 11.15, WAO, IS,Off, Radio-Vientiane bericht, dat in de Zuidvietnamese hoofdstad het dagelijkse leven geleidelijk weer normaal wordt. Op last van generaal Siho, een van de leiders van de staatsgreep van zondag, zijn de beperkingen op het telegraafverkeer en de bewegingsvrijheid van de bevolking opgeheven. Wel is er nog een uitgaansverbod van kracht van 10 uur 's avonds tot 5 uur 's mor gens Ook is er nog censuur. De belangrijkste Chinese com munistische krant „Het Volks dagblad" in Peking beschuldigt de Verenigde Staten ervan de rechtse staatsgreep in Laos op touw te hebben gezet. Het blad eist het onmiddellijk herstel van de coalitieregering onder de neu tralist prins Soeva.nna Phoema. Volgens radio-Vientiane heeft het revolutionaire comité bekend gemaakt, dat generaal Kong Lae, de opperbevelhebber van de neu- tralistische troepen, zich vóór de staatsgreep uitgesproken en zijn staf ter beschikking van het comité heeft gesteld. Een uit Vientiane in Bangkok aangekomen Philippijnse diplo maat heeft gezegd, dat de recht se militaire raad nog aan de macht is in de Laotiaanse hoofd stad. De toestand daar was rus tig. Volgens andere uit Vientiane in Bangkok aangekomen reizi gers staat de bevolking van de stad onverschillig tegenover de staatsgreep. De meeste neutralis- tische officieren en ministers zouden huisarrest hebben even als prins Soevanna Phoema, de premier van de Laotiaanse coali tieregering. DE PRINSES VERLOOR HAAR SCHOEN Tijdens het bezoek van prinses Benedikte aan de oude havenstad Ostia in Griekenland, verloor zij plotseling een van haar schoenen die in de grond vast bleef zit ten. Even was er consternatie, totdat een functionaris het schoeisel losgewerkt had en de prinses haar wandeling kon voortzetten. De attente fotograaf ter plaatse legde het tafereeltje in de bij gaande drie beelden vast. De Zweedse dr. David Ingvar van de neurologische kliniek in Lund heeft in samenwerking met dr. Niels Lassen uit Kopen hagen een nieuwe methode ont wikkeld om de bloedcirculatie in de menselijke hersenen te me ten. Dit geschiedt met behulp van radio-actieve gassen die in het bloed worden gebracht en waarvan men de omloopsnel heid met stralingsmeters kan op nemen om daaruit te conclude ren, of de bloedcirculatie al dan niet normaal is en de plaats van eventuele opstoppingen vast te stellen. Deze nieuwe methode is voor de patiënt vrijwel pijnloos en zou meer kennis kunnen opleve ren over een groot aantal ziek ten die de bloedvaten van de hersenen betreffen. Zij kan ook van groot nut zijn voor de her- sen-chirurgie en de behandeling na een hersenoperatie. Met name in gevallen van chronische be wusteloosheid hoopt men door middel van deze methode tot be tere diagnose te komen. Een zware brand heeft giste ren gewoed in het voormalige marine-opkomstcentrum in Voor schoten. De zwarte rookkolom, die uit het brandende barakken kamp opsteeg, trok tot over Lei den en lokte honderden naar het terrein van de brand. Foto: Links Molody, rechts Greville Wynne. Het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft woensdag meegedeeld dat de 45-jarige Brit se zakenman Greville Wynne, door de Russen gevangen gezet op beschuldiging van spionage, per vliegtuig op weg was naar Londen. Hij was aan de sector grens van Berlijn uitgewisseld „Schuttevaer" wordt ongeduldig De schippersvereniging „Schuttevaer" begint ongeduldig te worden door het lange uitblij ven van de in 1962 door de toenmalige staatssecretaris van onderwijs aangekondigde gelijk stelling van het schipperskind met de kinderen van walbewo- ners voor de leerplichtwet. Leer plicht voor het schipperskind be staat er nog steeds niet en vol gens Schuttevaer-voorzitter mr. J. C. W. van Dam slaat Neder land op dit punt een slecht fi guur in vergelijking met de om ringende landen. Op de 115de algemene verga dering die gisteren in Utrecht begon, zei mr. Van Dam, dat als de wettelijke regeling nog lan ger op zich laat wachten, Schut tevaer „fel" zal worden. In 1960 heeft een „commissie" ingesteld door acht particuliere organisaties van schippers en werknemersorganisaties in het transportbedrijf de gelijkstelling ten' aanzien van het lager onder wijs van het schipperskind met het „gewone" kind geëist. De commissie wenste bovendien volledige vergoeding voor de ouders van de schipperskinderen voor het te volgen lager onder wijs. De Nederlandse bond van ho reca- en aanverwante bedrijven is voldaan over de inhoud van het wetsontwerp „drank- en ho- recawet", ook al zijn niet alle wensen in vervulling gegaan. De voorzitter van de bond, de heer H. Voormeij, die dit in Alkmaar meedeelde bij het begin van het 81ste congres van de bond, wees erop dat in deze zaak voor het eerst in de geschiedenis van de drankwet alle belanghebbenden bij de verkoop van gedestilleerd één front hebben gevormd. De heer Voormeij merkte ver der op, dat alleen de midden- en kleinbedrijven en de cafetaria's in 1963 betere resultaten hebben bereikt dan in het jaar daarvóór. De omzetstijging varieerde van 2 tot 12 procent. De café's on dervinden de nadelige invloed van het verbruik thuis, o.a. als gevolg van de t.v. De door de minister toegestane prijsverho gingen acht de heer Voormeij on voldoende. Hij hoopte, dat „nu de werk nemers in de horeca-branché minstens zo goed betaald worden als in andere bedrijfstakken, een lange periode van rust in de loon- en arbeidsvoorwaarden zal aanbreken". Hij sprak zijn voldoening uit over het advies van het produkt- schap voor bier aan het bestuur van dit schap om de promotie van drs. G. H. Jansen naar „de functie van het café en de kas telein" voor zijn rekening te ne men. Drs. Jansen is medewerker van het sociologisch instituut van de rijksuniversiteit te Utrecht. Hij wil een dieper en breder on derzoek instellen en rapport over De secretaris van de Indiase congrespartij, Raghoenath Singh, heeft dinsdag op een besloten partijbijeenkomst meegedeeld dat premier Tsjoe-en-Lai van com munistisch China en president Ajoeb Khan van Pakistan van plan zijn geweest India aan te vallen in het geval dat premier Nehroe niet van zijn jongste ziekte zou zijn genezen. Singh, die deze beschuldiging later tegenover verslaggevers herhaalde, zei de inlichtingen over het Chinees-Pakistaanse aanvalsplan uit „betrouwbare bron" te hebben ontvangen. Het zou zijn ontworpen tijdens een bezoek van Tsjoe-en-Lai aan Pakistan in februari j.l. de functie van café en kastelein uitbrengen. Het congres wordt in Alkmaar gehouden omdat de afdeling daar 60 jaar bestaat. De voorzit ter deelde nog mee, dat in Lei den, Amersfoort, Sas van Gent, Baarn en Maassluis nieuwe af delingen werden opgericht, De Kamers van Koophandel in Zeeland vra gen in een schrijven aan de Tweede Kamer speciale aandacht voor de toekomst van het kanaal door Zuid-Beveland. Te zijner tijd, aldus het schrijven, zal een belangrjjk deel van de taak van dit kanaal wor den overgenomen door de nieuwe verbinding tussen Schelde en Rijn. Na de totstandkoming van die verbinding zal het kanaal door Zuid-Beveland geen deel meer uitmaken van de route tussen Antwer pen en de Rijn. ACHTERLAND Daar het kanaal voornamelijk voor Zeeland van betekenis zal blijven, afgezien van de be tekenis voor de Belgische en Franse achter liggende gebieden, zou het van het grootste belang zijn dat de regering nu reeds uitspreekt welke voornemens men met dit kanaal heeft, opdat de bij het bedrijfsleven bestaande onrust zou kunnen worden weggenomen. De industriële- en handelsbedrijven in de kanaalzone van Zeeuws-Vlaanderen, die zijn ingesteld op de aan- en afvoer van grondstof fen en produkten via deze scheepvaartweg, zouden ernstige moeilijkheden ondervinden in dien het kanaal niet gehandhaafd, respectieve lijk niet voldoende aangepast zou worden aan de nieuwe scheepvaartmethoden. KANAALZONE EN SLOE En de brief gaat dan verder: Wij willen nog wijzen op de industriële ontwikkeling in de kanaalzöne van Zeeuws-Vlaanderen, de moge lijkheden in de Sloehaven, het verkeer uit de haven van Vlissingen, de mogelijkheden tot industrievestiging langs het kanaal door Zuid- Beveland en de reeds bestaande verschepingen van landbouwprodukten bij de aanlegplaatsen in Hansweert. Het behoeft geen betoog, zo besluit het schrijven dat het bedrijfsleven in zijn bestaans- en ontwikkelingsmogelijkheden ernstig be dreigd zou worden indien deze vaarweg niet in stand en op een behoorlijk peil van bevaar baarheid en bediening zou worden gehouden. tegen de in Engeland wegens spionage veroordeelde Rus Gor don Lonsdale. Op 7 april liet de Sowjetrege- ring ons weten, aldus het Britse ministerie, dat zij bereid was Wijnne tegen Lonsdale te ruilen. In Londen was vernomen, dat de gezondheidstoestand van Wynne snel achteruitging. Daarom be sloot men in de uitwisseling toe toe stemmen, die gisteren in alle vroegte is geschied. De 45-jarige Wynne werd in mei van het vorige jaar tot acht jaar veroordeeld. Lonsdale zat in Engeland een straf van 25 jaar uit. Hij behoorde tot een groep spionnen, die gegevens verzamel de over de Britse marine. De 20-jarige soldaat G. J. J. Blokhorst, woonachtig in Diepen- heim en ingedeeld bij 429e com pagnie Van Heutsz in Steenwij. kerwold, is gisteren in een mili taire truck verongelukt. De jongen zat in de laadbak van de drietonner. De truck raakte bij een inhaalmanoeuvre ter hoogte van Zeegse (Drenthe) in een slip, waardoor de laadbak van de wagen een boom raakte. De militair werd op slag gedood. De openbare aanklager heeft in het proces dat te Saigon tegen Ngo Dinh Can, een jongere broer van de afgezette en vermoorde president Ngo Dinh Diem, wordt gevoerd, de doodstraf geëist. Ngo Dinh Can die met dicta toriale volmachten het noorden van Zuid-Vietnam bestuurde, wordt beschuldigt van moord, poging tot moord, het doen uit voeren van onwettige arresta ties, afpersing en oplichting. Hij staat terecht voor een uit negen leden bestaande revolutionaire rechtbank. Nog dezelfde dag uitspraak doende, veroordeelde het revo lutionaire tribunaal de 53-jarige Ngo Dinh Can tot de doodstraf met verbeurdverklaring van zijn bezittingen. De uitspraak werd door en kele duizenden Vietnamezen, die zich buiten en in het gerechts gebouw verzameld hadden, met applaus begroet.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 4