Wereldtentoonstelling in New York geopend Het huwelijk van prinses Irene in Rome Huurcompensatie per 1 juli 1,3 °/0 Vuurgevecht tussen Griekse en Turkse Cyprioten EEN AMERIKA WAAR NIEMAND ARM HOEFT TE ZIJN „VREDE DOOR BEGRIP' NEGERS DEMONSTREREN BIJ DE WERELDTENTOONSTELLING IN NEW YORK Geruchten rond Prinses Christina MINIMUM VAN TWEE GULDEN PER WEEK HET WEER VERTICALE PRIJSBINDING Eerder prijsstijging dan prijsdaling DONDERDAG 23 APRIL 1964 20e Jaargang - No. 6195 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Welke richting..? „Hypocrisie" IS dodeii bijj onsfeSuk mit Frans militair vPegtuig Een minimum Huurverhoging 10 a 12 Volgend jaar „ruimte" Weerbericht Hoogwater MiBitaire parades op Koninginnedag Staking bij de Union Minière' Pres. De Gaulle gaat goed vooruit Zon- en Maanstanden Frankering bij abonnement: Temeuzen DtrertwnvHoofredaeteur: I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maan-" f2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW advertentie 'ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" fgéén handels» advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermeldng: Brieven onder nummer, of „AdfeS Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 war. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per tot 10 uur v.m. Woensdagmorgen om 8.45 uur zwaai den in New York de toegangshekken van de wereldtentoonstelling open. Het sein daartoe werd in Zwitserland gegeven door dr. Jacques Bonanomi, directeur van het observatorium in Neufchatel, die door op een knop te drukken de tijd doorgaf van de atoomklok in Neufchatel, die als de nauwkeurigste ter wereld wordt be schouwd. Toen de knop werd ingedrukt begon nen alle klokken op de wereldtentoon stelling te lopen. In een gestaag vallende motregen werd vervolgens de openings parade, waaraan tal van muziekkorpsen meewerkten, gehouden. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiidiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii tiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De eerste bezoeker was een 18-jarige student, Bill Turchyn uit Jersey die zich maandagmiddag al voor de ingang had opgesteld. Omstreeks het middaguur kwam president Johnson met een heli kopter op het tentoonstellingsterrein aan. Hij sprak er een rede uit, waarin hij verkondigde, dat de vrede niet alleen bereikbaar is, maar ook naderbij komt. „Als ik het bij het rechte eind heb, dan zullen op de volgende wereldtentoonstelling de mensen een Amerika zien dat evenzeer verschilt van dat van nu als wij verschillen in vergelijking met 1939", zo zei hij Zij zullen een Amerika zien, waarin niemand arm hoeft te zijn, waarin niemand benadeeld wordt door de kleur van zijn huid, zijn overtuiging, zijn godsdienst of zijn afstamming. Zij zouden een Amerika zien dat afrekent met de groeiende vraag stukken van overbevolkte steden, ongeschooldheid, verminderende nationale hulpbronnen en achteruitgaande nationale schoonheid. „Al deze dromen, deze hoop, deze verwachtingen kunnen alleen werkelijkheid worden in een wereld die geen oorlogsdreiging kent. Als wij dat kunnen bereiken, ben ik er zeker van, dat de sprekers op de volgende wereldtentoonstelling er met vermaak op zullen terugkijken, hoezeer wij de capaciteit en het genie van de mens onderschatten", aldus de Amerikaanse president. Als het thema van de wereldtentoonstelling „Vrede door be grip" niet in acht wordt genomen en als de mensen niei alles in liet werk stellen om conflicten te overwinnen, zal de hoop van van daag „ondergaan in de verwoesting van morgen". Woensdagochtend, nauwelijks enige uren vóór de opening van de wereldtentoonstelling in New York, hebben honderden Ame rikaanse negers zich met hun auto op weg begeven naar de omgeving van het tentoonstel lingsterrein. Op bevel van Isian Brunson, hun leider, maakten zij zich ge reed om daar panne te krijgen, mechanisch of door gebrek aan benzine om zodoende een gewel dige verkeersopstopping te ver oorzaken op de negentien toe gangswegen, opstoppingen die tientallen kilometers lang kun nen worden, tot in het hart van Manhattan. Op die manier pro beren de strijders voor rasgelijk heid de aandacht van de wereld op hun zaak te vestigen. Boven dien zullen honderden negers op de tentoonstelling manifesteren. Verscheidenen zijn al aan de in gangen verschenen met borden met leuzen. President Johnson heeft open lijk zijn afkeuring over deze ac tie geuit. De burgemeester van New York, Robert Wagner, en verscheidene invloedrijke sena toren, die bekend staan om hun sympathie voor de emancipatie van de negers, hebben de mani festatie eveneens veroordeeld. Zij hebben herhaaldelijk ver klaard dat de negers de kans lopen met hun actie de sym pathie van de massa te verlie zen. President Johnson zou zijn weg niet geblokkeerd vinden: hij be gaf zich met een hefschroefvlieg- tuig rechtstreeks naar het hart van de tentoonstelling. OBSTRUCTIE Elk vermaan tot kalmte en ge duld heeft gefaald. De leiders van het congres voor rassenge- lijkheid te Brooklyn, waar hon derdduizenden negers wonen die het volslagen oneens zijn met de nationale leiders van de bewe ging, willen ten koste van alles de aandacht op zich vestigen. Isian Brunson is pas 22 jaar oud. Voor de televisie heeft hij ver klaard dat het geduld van de negers uitgeput is. Obstructie vindt hij een doel treffend wapen zoals nu bij de opening van deze tentoon stelling om zoveel mogelijk publiciteit voor zijn beweging te verkrijgen. De politie arresteerde twintig manifestanten die probeerden de ondergrondse treinen naar de wereldtentoonstelling tegen te houden. De andere betogers wer den uiteengedreven. Honderden agenten waren bii de stations van de ondergrondse opgesteld om ongeregeldheden te voorko men. Een groep betogers was op de rails gaan liggen om een speciale ondergrondse trein met gemeentelijke autoriteiten tegen te houden. Een andere trein op dezelfde lijn had ongeveer acht minuten oponthoud doordat één der betogers aan de noodrem had getrokken. De president bracht in herin nering, dat op de laatste wereld tentoonstelling in New York in 1939 een „gedurfde inzending" voorspelde dat het in de jaren zestig mogelijk zou zijn het land in minder dan vierentwintig uur door te reizen en op een hoogte van tienduizend voet te vliegen. Niets werd toen gezegd over verkenning van de ruimte of kernenergie of wondergenees middelen zoals we die heden ten dage kennen. Maar ook had nie mand toen kunnen voorspellen, dat de helft van de wereld door een oorlog geteisterd zou worden of dat miljoenen hulpelozen ver moord zouden worden. Wij moeten niet vergeten dat onze vooruitgang twee kanten heeft gehad, aldus Johnson. Wel ke richting uiteindelijk zal wor den ingeslagen dat ligt in uw handen en in de handen van de mensen over de gehele wereld. Even vóór het hefschroefvlieg- tuig met president Johnson land de, arresteerde de politie op het tentoonstellingsterrein een tien tal betogers voor rassengelijk- heid, die de orde verstoorden op korte afstand van de landings plaats. Elders op het terrein be gon de politie betogers te arres teren, die de toegangen tot het paviljoen van de stad New York versperden. Onder de gearres teerden bevinden zich James Farmer, de nationale leider van het congres voor rassengelijk- heid, en Bayard Rustin, die de voornaamste organisator was van de „mars op Washington" van verleden jaar. In pamfletten die door de be togers werden verspreid, wordt verklaard, dat de tentoonstelling „een symbool van Amerikaanse hypocrisie" is. Ongeveer drie uur na de ope ning van de tentoonstelling was van verkeersopstoppingen niets te bespeuren. Wel waren in de Newyorkse ondergrondse onge veer dertig arrestaties verricht naar aanleiding van pogingen om de treindiensten in de war te schoppen. Na de opening passeerden in twee uur ruim 44.000 bezoekers de hekken. Later werd vernomen, dat de politie op het tentoonstellings terrein en daarbuiten meer dan honderd arrestaties heeft ver richt. Toen de president het enorme Amerikaanse paviljoen opende, zwaaiden vijftien a twin tig betogers met spandoeken on der kreten als „vrijheid, vrij heid". Zij werden door de poli tie weggeleid. Tussen de 30 en 40 familie leden en „misschien 500 vrien den" zullen volgende week in Rome het huwelijk van prinses Irene en prins Charles Hugues van Bourbon-Parma bijwonen. Een door een aantal buiten landse persbureaus overgenomen bericht van een Nederlands blad heeft aanleiding gegeven tot een gerucht, dat Prinses Christina zich tot de rooms-katholieke kerk aangetrokken zou voelen. De rijksvoorlichtingsdienst heeft hierover desgevraagd verklaard, dat dit gerucht is ontstaan door tina drie weken geleden aan een katholieke kerk in Eindhoven heeft gebracht. De veronderstel ling dat zij zich tot de katholie ke kerk aangetrokken zou voe len, steunt echter op niets, aldus de R.V.D. De Prinses heeft drie weken geleden een mis bijge woond, samen met een bevriende familie in Eindhoven waar zij het weekeinde doorbracht. Zij wilde een mis bijwonen om op de hoogte te zijn van de gang van zaken in verband met de huwelijksvoltrekking van haar zuster Irene. Inmiddels is echter meegedeeld, dat de leden van het koninklijke gezin de huwe lijksvoltrekking van Prinses Ire ne niet zullen bijwonen. Dit is in Rome meegedeeld door een secretaris van prins Xavier. Op de vraag of er ook leden van Europese koninklijke fami lies aanwezig zullen zijn, zei de secretaris, dat er „misschien een paar" komen. De huwelijksrecep tie zal in een hotel te Rome wor den gehouden. „GEEN PAUSELIJK LEGAAT" Naar aanleiding van een „pro test" dat uit naam van „een groep militante en sympathise rende carlisten" tot de Paus zou zijn gericht, deelt men van be voegde Vaticaanse zijde mee, dat kardinaal Paolo Giobbq geen „pauselijk legaat" voor de huwe lijksinzegening is. Wel treedt hij op met toestemming van de Paus. De enige „delegering" die in dergelijke gevallen nodig is, door de kardinaal-vicaris van Rome, is vereist voor alle huwelijken die buiten de parochie van de bruid worden ingezegend. Men wijst er van Vaticaanse zijde voorts op, dat voor een hu welijk in de basiliek van Maria Maggiore, één van de parochie kerken van Rome, op zichzelf geen pauselijke toestemming no dig is. Een lid van het secretariaat van het huis van Bourbon-Parma verklaarde woensdag nog, dat prins Charles Hugues aan zijn vertegenwoordiger in Spanje op dracht heeft gegeven, dat bij het huwelijk geen groepen „carlis ten" aanwezig mogen zijn. Volgens deze zegsman zal de huwelijksinzegening voor het Een Frans militair vliegtuig van het type Novd-Atlas is op het vliegveld Bouar (Centraal- afrikaanse republiek) bij liet op stijgen verongelukt. Het ongeluk heeft 18 mensen het leven ge kost, Er waren negentien gewon den. De slachtoffers zijn Franse en Afrikaanse militairen die op weg waren naar Libreville. Werkgevers en werkne mers in de stichting van de arbeid hebben gisteravond overeenstemming bereikt over de inhoud van het aan de minister van sociale za ken uit te brengen advies over de huurcompensatie. Zij stellen voor voor de twee de helft van dit jaar een bijslag te geven van 1,3 procent voor werknemers van 23 j. en ouder, voor kostwinners beneden 23 jaar en voor gehuwde vrouwen voor zover ze kostwinner zijn. Geadviseerd wordt voorts de bij slag te geven aan hen die maxi maal J3.000 per jaar verdienen en de uitkering van de bijslag aan degenen die meer dan 13.000 verdienen, te binden aan een vergunning. De bijslag, zo wordt geadvi seerd, moet verplicht worden ge geven aan allen op wie een col lectieve arbeidsovereenkomst van toepassing is, ongeacht het bedrag dat ze verdienen. De vergadering stond onder leiding van de werkgeversvoor zitter van de stichting, ir. J. Bos nia. Hij en de werknemersvoor zitter, drs. D. Roemers, gaven na .afloop een toelichting daarbij ter zijde gestaan door dr. P. S. Pels en mr. Engel, secretarissen der stichting. In de inleiding van het ad vies aan de minister zal tot uitdrukking worden gebracht, dat de werknemersvertegen woordigers tegen de plannen tot verhoging van de huren met ingang vr.n 1 juli a.s. zijn. Geadviseerd wordt de com pensatie van de huurverhoging te bepalen op een minimum van 2,per week. Gerekend op jaarbasis zal met een dergelijke compensatie een bedrag gemoeid zijn van circa 250 miljoen gulden, rekening houdende met een totale loon som thans van ongeveer 22 mil jard gulden. Voor het halve jaar 1964 waarvoor de bijslag even tueel zal worden gegeven, als de Staten-Generaal het wetsont werp tot huurverhoging aan vaarden, komt dit dus neer op een bedrag aan compensatie van ongeveer 125 miljoen gulden. Zoals bekend is heeft de re gering een wetsontwerp inge diend, waarbij wordt voorge steld de huren te verhogen met tien tot twaalf procent, afhanke lijk van o.m. de grootte der ste den. In het advies aan de minister zal ook worden aanbevolen de sociaal-economische raad bij zijn voorbereiding van het advies over de loonpolitiek ook te laten nagaan op welke wijze de ver werking van de bijslag 1964 in de contracten van 1965 te ver wezenlijken zou zijn. Zowel de heer Bosma als de heer Roemers zeiden dat nie mand op dit ogenblik een ver standig woord kan zeggen over de gang van zaken met de lonen het volgende jaar. Niemand ook kan zeggen of er volgend jaar wel „ruimte" is. WAT MINDER WIND. Onder invloed van een opvul lend lagedrukgebied waarvan de kern vlak ten noorden van Ier land ligt wordt nu, evenals gis teren, onstabiele lucht naar ons land gevoerd. Dit gaf aanleiding tot de ontwikkeling van buien, waarvan sommige vergezeld gin gen van hagel of onweer. Bo vendien was de aangevoerde lucht iets kouder dan de voor gaande dagen waardoor de tem peratuur nergens boven de 15 graden kwam. In Frankrijk waren de tem peraturen 15 graden in het noor den tot 20 graden in het zuiden. De zuidwestelijke stroming is nu iets minder sterk geworden, waardoor er wat minder wind zal zijn. Een erin meetrekkende storing zal tijdelijk wat meer be wolking en enkele buien veroor zaken, die weer worden gevolgd door opklaringen. De temperaturen zullen onge veer op hetzelfde niveau liggen als woensdag. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Plaatselijk buien Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige, af en toe vrij krachtige zuidwes telijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. DONDERDAG 23 APRIL In de nabijheid van Famagusta geringswoordvoerder bekend dat Denemarken duizend infanterie- op Zuidwest-Cyprus is woensdag een vuurgevecht geleverd tussen Turkse en Griekse Cyprioten. Bijna twee uur lang woedde het gevecht voordat troepen van de Verenigde Naties een bestand tot stand brachten. Ongeveer 165 kinderen van een nabijgelegen school moesten worden wegge bracht. In Kopenhagen maakte 'n re- soldaten en veertig politiemannen naar Cyprus zal zenden. Onge veer 500 militairen zullen binnen een paar dagen vertrekken. De overigen gaan twee weken later. Oostenrijkse politie patrouilleert Een twaalftal Oostenrijkse po litiemannen, in hun eigen uni form maar met de „blauwe ba ret" van de V. N.-vredesmacht op, is woensdag begonnen met patrouilles in de wijk Omorphita van de Cyprische hoofdstad Ni cosia waar Grieken en Turken door ekaar wonen. De Oosten rijkse commandant Sieghart Trapp zei tegen de journalisten dat hij en zijn mannen een einde hopen te maken aan de schiet partijen en het plunderen van verlaten huizen in die wijk. Een van de mannen omschreef dit nader als volgt: „We willen er eens gezellig bij gaan zitten en een kopje koffie drinken met iedereen daar. Als we eenmaal de mensen kennen, zullen we als er weer geschoten wordt, er naar toe kunnen gaan om te vragen wat er aan de hand is". v.m. n.m. Breskens 11.38 12.18 Terneuzen 0.13 12.53 Hansweert 0.53 1.33 Walsoorden 1.03 1.43 VRIJDAG 24 APRIL v.m. n.m. Breskens 0.29 1.00 Terneuzen 1.04 1.35 Hansweert 1.44 2.15 Walsoorden 1.54 2.25 De heer Roemers voegde daar nog aan toe bij wijze van ver onderstelling, dat het best zou kunnen zijn, dat er geen „ruim te" is en dat er toch loonsver hogingen komen. De werknemersvertegenwoor digers zijn om praktische rede nen akkoord gegaan met de nu in principe uitgesproken moge lijkheid van verwerking van de huurbijslag 1964. hoofdaltaar in het schip van da basiliek van Maria Maggiore plaats hebben en niet, zoals aan vankelijk was gemeld, In de Borghesia-kapel. PAUS PATJLUS ZAL DE JONGGEHUWDEN ONTVANGEN Paus Paulus de Zesde zal prin ses Irene en prins Charles Hu gues na hun huwelijk in audiën tie ontvangen, aldus is woensdag in Vaticaanse kringen meege deeld. Volgens deze kringen heeft do Paus opdracht gegeven de plech tigheid in de basiliek van Maria Maggiore „in grootse stijl en or delijk" te doen verlopen. Ter gelegenheid van de ver jaardag van onze vorstin zullen in vier plaatsen in ons land, n.l. in Amsterdam, Arnhem, Breda en Kampen militaire parades worden gehouden. Dit jaar rijdt er betrekkelijk weinig zwaar materieel in de parades mee. Ook het aantal is teruggebracht I uitgegeven, (vorig jaar waren er zes). I Katangaanse politie heeft dins dagnacht drie leiders der sta king, die is uitgebroken onder de werkers in de kopermijnen van de Belgische „Union Mi nière du haut Katanga", gear resteerd. Ook in Jadotstad, Ki- poesji en Kambove zijn arres taties verricht. De stadswijken, waarin de mijnwerkers van de „Union Mi nière" wonen, zijn dinsdagnacht door Kongolese politietroepen omsingeld. Meer dan twintigduizend mijn werkers hebben het werk neer gelegd om hiermee kracht bij te zetten aan eisen tot loonsverho ging. Twee Katangaanse ministers vertrokken woensdag naar Leo- poldstad om de centrale Kongo lese regering over de toestand in te lichten. Deze regering heeft elke loonsverhoging voor de mijnwerkers van de „Union Mi nière" verboden. President De Gaulle heeft woensdag tijdens een kabinets bijeenkomst zijn verontschuldi gingen aan zijn ministers aange boden voor het feit, dat hij ge heim had gehouden dat hij een operatie aan de prostaat moest ondergaan. De Franse minister van Voorlichting zei tegen ver slaggevers dat deze verontschul diging werd overgebracht door premier Pompidou, die de ver gadering voor de eerste maal leidde nadat hij dinsdag daartoe door de president was gemach tigd. Generaal De Gaulle verklaar de dat de operatie geheim was genouden om te voorkomen dat het Frans volk zou worden ge alarmeerd. Woensdag werd van de zijde van liet Elysée bekendgemaakt dat de president goed vooruit gaat en dat er verder geen com muniqués meer zullen worden 23 24 ZON MAAN op onder op onder 5.27 19.51 16.07 4.53 5.25 19.53 17.18 5.10 Bij een verbod van verticale prijsbinding kan niet zonder meer worden verwacht dat het levensmiddelenpakket in prijs zal dalen. Tevens moet het niet uitgesloten worden ge acht, dat dit pakket fractioneel in prijs zal stijgen. Tot deze conclusie komt de directie van N.V. Gebr. Schuitema in een beschouwing over de verticale prijsbinding in de levensmid delenhandel. Zij die een prijsdaling verwachten, hebben slechts dan ge lijk, als ze er vanuit zouden gaan dat de levensmiddelen markt eer ideale vrije markt is. De huidige situatie, waarin men te maken heeft met sterke commerciële organisaties en sterke merkartikelen, zal niet door een verbod van ver ticale prijsbinding worden teruggebracht tot een ideale markt, waar vrije concurrentie heerst. Als men van oor deel is dat door de machtsfactoren aan de verkoopzijde van deze markt het algemeen belang wordt geschaad, dan zul len er andere maatregelen moeten worden genomen. De directie acht zulke maatregelen pas dan gerechtvaardigd, als is bewezen dat er misstanden bestaan. Zij meent dat tot dusver niemand heeft aangetoond dat dit het geval is. DISCRIMINATIE De directie ziet voorts een onbillijkheid in een verbod, dat alleen de fabrikant van merkartikelen treft, waardoor de commerciële organisaties met hun eigen merken buiten schot zouden blijven. Hier zou dan sprake zijn van discrimi natie, die in verband met de situatie op de levensmiddelen markt niet te rechtvaardigen is. Van de circa 24.000 zgn. levensmiddelenzaken zijn er 21.000 georganiseerd, waar onder 16.000 in de vorm van het vrijwillig filiaalbedrijf.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1