Kantongerecht Terneuzen rMiiock Medisch korps in België beleeft diepe crisis Ged. Staten van Noord-Holland tegen boringen in bet Uselmeer MORGHAN DE MAGIËR DE „B0GER-SCH0MMEL" IN CREMATORIUM TE AUSCHWITZ ONGEHUWDE! KLAGEN HUN NOOD Onevenredig hoge bedragen DE AANSLAG OP DE ROTTERDAMSE POLITIEAGENT Woensdag 22 april 1964 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Achteruit rijden blijkt gevaarlijke bezigheid AMSTERDAM VERHOOGT BIJSTANDSNORMEN WASSENAARSE AUTOHANDELAAR IN ARREST GESTELD DR. SOUMOKIL STAAT TERECHT I socks of standing nMrf In 2 uren tweehonderd doodvonnissen Als kolfslagen. VENEZUELA SCHORT BETREKKINGEN MET BRAZILIË OP „Aboiinementsgeneeskunde" jn Nederland VOORMALIGE S. S.-ERS VEROORDEELD Gevangenisstraffen van vier tot vijf jaar Tien jaar gevangenisstraf Moeilijkheden om Portugees Guinea ROEMEENSE DIPLOMAAT UITGEWEZEN De eerste zaak tijdens deze zitting leidde tot .vrijspraak van de fabrieksarbeider R. A. L. v. D. uit Koewacht, die, toen in Sluiskil de Lelybrug openging, kwam aanrijden en zich niet in volgorde had opgesteld. Ver dachte zei dat hij het ook de verkeerspolitie had zien doen. Hij was dus wat doorgereden, dan had hij na het sluiten van de brug geen hinder van het op hopende verkeer. De principiële straf van 11, die de officier mr. Lebret had geëist, werd niet gehandhaafd. E. C. de W. werd ten laste ge legd dat hij niet goed rechts had gehouden op de Absdaalseweg, toen hij een andere auto ont dekte in de mist. Maar het bleek toch even anders te liggen, ook al had De W. zich de moeite ge troost van de situatie op de weg en de botsing een mooie kaart te tekenen. Volgens de getuigen kwam vast te staan, dat De W. veel te hard had gereden in de bocht. De ge tuigen De VI. en zijn vrouw die de passagiers waren van de tweede auto, verklaarden, dat De W. „vloog" bij de bocht. De VI. moest naar Hulst, maar reed abusievelijk eerst richting Axel. Om te draaien reed hij het erf op van 'n boer. Toen hij reeds 15 a 20 m op de weg reed bij Abs- dale, zagen ze plotseling de kop- lichten van De W. op zich afko men. Zelf reden ze uiterst rechts, maar De W. maakte een ma noeuvre naar links. Dit was niet nodig geweest vond de kanton rechter. De eis was 30 of 6 dagen. Uitspraak 20 of 4 dagen. Wegkruising Bij een wegkruising is het ver boden in te halen. Hiertegen wordt nog maar al te vaak ge zondigd; zo ook een vertegen woordiger uit Zaamslag, D. R. Op de Oudelandseweg bij de Blikstraat wilde R. een auto in halen, toen deze links afsloeg. Wachtmeester L. Provoost uit Terhole reed toevallig achter R. en zag dat een botsing onvermij delijk was. De officier eiste 20 boete of 4 dagen. Uitspraak conform de eis. Hartroerend Op enigszins hartroerende wij ze probeerde de landbouwer E. L. v. K. uit Graauw, uiteen te zetten, dat hij zijn uietrste best had gedaan om risico's te ver mijden, toen hij bij de Frederik Hendrikstraat te Hontenisse de weg wilde oversteken met zijn lange landbouwtractor met aan hangwagen, maar hij had geen voorgang gegeven aan het tege moetkomende verkeer. Hierdoor was een aanrijding ontstaan. „Ik zweer het" besloot v. K. zijn ver klaring. „En toch" zei mr. Berk hout, „je hebt een gevaarlijke fout begaan. Je hebt niet vol doende uitgekeken of de weg naar beide zijden vrij was". De officier had 100 of 20 da gen geëist. Opnieuw wilde v. K. vertellen over zijn voorzichtig rijden, maar de kantonrechter maakte er een eind aan met de boete te bepalen op ƒ60 of 12 dagen. Verkeer gehinderd J. v. S., vertegenwoordiger uit Koudekerke, had bij de kruising op de provinciale weg te Phi lippine met zijn bestelauto een trekker met aanhangwagen wil len inhalen en daarbij het tege moetkomende verkeer gehinderd. „Ik heb hard gereden", bekende verdachte. De officier vond hier een dubbele boete op zijn plaats, n.l. 15 of 3 dagen voor het in halen bij een kruising en ƒ85 of 17 dagen omdat het tegemoet komend verkeer er direct bij betrokken was. Uitspraak 15 75 ƒ90 of 18 dagen. Tegen A. L. werd bij verstek een boete geëist van 30of 6 dagen, doordat hij in Hulst bij het achteruitrijden een stilstaan de wagen had beschadigd. De wed. J. V. stelde een schadever goeding in van 104,40. De uit spraak bleef ƒ30 of 5 dagen; plus toekenning van de schade. Het volgende geval was even eens een overtreding bij het ach teruitrijden. Het betrof de bak ker W. H. uit Axel in de Crijn- senstraat. Conform de eis ook hier 30 of 5 dagen. „Die man moet wel hard ge reden hebben, want ik heb hem zo gauw niet gezien", verklaar de de 70-jarige G. E. K. uit Vo gelwaarde. Ook hier weer een fout bij de kruising van een weg, n.l. RapenburgProv. weg. Hij had geen voorrang verleend, maar had geen auto opgemerkt. „Rijd je nog steeds", vroeg de kantonrechter. „Ja, ik ben nog vitaal genoeg hoor", vond het baasje. Deze keer was het ech ter fout gegaan en conform de eis kreeg hij een boete van 80 of 16 dagen. De onderwijzeres uit Hulst, mevr. B. C. V. probeerde wel de heren ervan te overtuigen dat ze een muur met los afdak en later een scheidingsmuur had laten zetten als bergplaats maar hoofd zakelijk voor de wind. Ze kon er niet onderuit, want ze had laten bouwen zonder vergunning. Eis en uitspraak 50 of 10 da gen. Dubbele boete „Je zal heus wel boven je thee water geweest zijn", dacht de kantonrechter. De losarbeider H. M. Br. uit Sas van Gent was tegen zijn zin door een caféhou der te Sluiskilbuitengezet. „Naar buiten, je bent zat", had deze gezegd. Maar daar had Br. niet veel zin in. Vermoedelijk was ook zijn hand nog uitgeschoten toen een juffrouw hem een paar maal moest passeren. De agent Breepoel had Br. ook gemaand, naar huis te gaan. De officier eiste een dubbele boete van 17,50 of 7 dagen. De uitspraak werd 2 x 15 of 6 dagen. De snelheidsmeter De hovenier uit Wollegem (B.), twijfelde evenals trouwens alle Belgen die over de streep ko men, aan de juistheid van de snelheidsmeter. Deze had 90 aan geduid toen hij in de Zandstraat reed, maar in de bebouwde kom is slechts 50 km toegestaan. „Ik heb wel boven de 50 gereden, maar geen 90", hield de hove nier vol. De kantonrechter zei overtuigd te zijn van de juistheid van het apparaat. Als hij een Hollander geweest was, had hij de geëiste boete van 100 of 20 dagen beslist gehandhaafd. Nu het een Belg betrof, verminderde hij de boete tot 80 of 16 dagen. B. en W. van Amsterdam heb ben de bijstandsnormen op grond van de armenwet met terugwer kende kracht tot 1 maart 1964 verhoogd. Voor een alleenstaan de van 205,50 tot 215,50 en voor een gezin van twee perso nen van 297,50 tot 310,per maand. De zomer- en winteruit- keringen zijn voor deze twee groepen opgetrokken resp. van 39,tot 45,en van 58,50 tot 66,B, en W. hebben hier toe besloten op voorstel van het bestuur van de burgelijke instel ling voor maatschappelijke zorg. De Wassenaarse autohandelaar J. v. d. M. (46) is na een ver hoor door de fiscale inlichtingen en opsporingsdienst in verzeke ring gesteld op verdenking van belastingontduiking. Het ver hoor had plaats op het kantoor van de heer Van de M. in zijn bedrijf aan de Wassenaarseweg. Hij is ingesloten op het politie bureau te Wassenaar. In verzekeringstelling is moge lijk op verdenking van een delict waarop een straf van vier jaar of meer staat. Dit is o.m. het geval met be lastingfraude. In verzekering stelling geschiedt in het belang van het onderzoek. DODELIJK VERKEERSONGELUK Op de ringbaan in Tilburg is maandagmiddag de 78-jarige M. J. Konings aangereden door een trekker met oplegger. Hij stak per fiets deze verkeersweg over. De man werd zó ernstig gewond dat hij korte tijd later in het Sint Elizabethziekenhuis over leed. Een militaire rechtbank in Djakarta heeft dinsdag een be gin gemaakt met de behandeling van de zaak tegen dr. C. R. S. Soumokil, de vroegere president van de republiek der Zuid-Mo- lukken, die terecht staat wegens verraad jegens de Indonesische regering en pogingen tot afschei ding van een deel van het Indo nesische grondgebied. De 58-jarige dr Soumokil werd in december gevangen genomen tijdens een aanval van Indone sische troepen op zijn laatste bolwerk op het eiland Ceram. (Adv.) TEXTIELFABRIEKEN EMILE LOCKEFEER en hygi®n,s N.V. HULST (2} Ged. Staten van Noord-Hol land vrezen dat de boringen naar olie en aardgas nabij Urlc het IJsselmeer door gemorste boorspoeling en olie ongeschikt zullen maken voor drinkwater winning. Het provinciaal water leidingbedrijf is bezig een pomp station voor dit doel nabij An- dijk aan te leggen. Ged. Staten hebben in een brief de aandacht van de minis ter van sociale zaken en volks gezondheid op deze kwestie ge vestigd. Ged. Staten schrijven dat het een bekend feit is dat bij explo ratieboringen veel boorspoeling pleegt te worden gemorst. Deze spoeling bevat veel chemicaliën die in ons land in de regel op olie- en zoutbasis zijn samenge steld. Bovendien zal, indien de exploratie succes oplevert en tot exploitatie van aangetroffen olievoorraden zou worden over gegaan, het morsen van olie on vermijdelijk zijn. SCHADELIJK Aardolie is zeer schadelijk voor de kwaliteit van het water en levert reeds bij het voorko- In het proces tegen de voor malige S. S.-er Wilhelm Boger, dat in Frankfort wordt gehouden heeft een der gevangen van het concentratiekamp Auschwitz, de 56-jarige Jenny Schaner, als ge tuige verklaard dat Boger een Verbod omzeilde door zijn mar telinstrument, de „boger-schom- mel" in een crematorium te plaatsen. Dan kon men het schreeuwen van de gemartelden niet horen. Er was een verbod uitgevaar digd op het afranselen van ge tuigen tijdens verhoren, waar Boger zich niets van aantrok. De getuige, een Jodin, was in 1942 bij de administratie van het kamp te werk gesteld. Zij moest er de boekhouding van het cre matorium bijhouden. Jenny Schaner legde ook be lastende verklaringen af over de beklaagden Pery Broad en Jo- hann Schobert. Zij beschreef hoe zij eens een kamer binnenkwam, waar grote schatten aan goud, zilver, briljanten en tempelsie raden werd gesorteerd. De Nederlander dr. Van der •Leeuw van het bureau voor oor logsdocumentatie in Amsterdam toonde aan de rechters een boek uit Auschwitz, waarin de doden van 28 september tot 2 oktober 1942 waren genoteerd. De presi dent van het Joodse wereldcon gres, dr. Nahum Goldmann, was bij het proces aanwezig. In de rechtszaal brak een man in snikken uit, toen een verslag over de gruwelen in het concen tratiekamp werd voorgelezen, dat bijzonderheden bevat die nog niet door getuigen waren ver meld. Er worden folteringen in be schreven, selecties van gevan genen, executies bij de be ruchte „zwarte muur", maar ook zittingen van de politie- en standrechtbank Kattowitz, die in Auschwitz in nauwe lijks twee uur ruim tweehon derd doodvonnissen zou heb ben geveld, die ook voltrok ken werden. Als kolfslagen troffen de woorden over vernietigingsacties tegen twaalfduizend Russische krijgsgevangenen de toehoorders. „De lijken in de massagraven vergiftigden het grondwater in Auschwitz, zodat de drinkwater voorziening in gevaar kwam. Op hoog bevel moesten de lijken op gegraven en verbrand worden", zo heet het in het verslag. De Britse getuige Hermann Roth- mann uit Ilford, die nu 39 jaar is, schreef het een jaar na de oorlog gemaakte verslag toe aan beklaagde Perry Broad. Roth- mann, die in 1946 bij de Britse verbindingsdienst in West-Duits- land werkte, deelde mee dat zijn chef hem destijds dit verslag in handen had gegeven. Hij (Roth- mann) had "Broad, die als tolk verbonden was aan zijn afdeling, steeds als de schrijver van het verslag beschouwd. „Zijn verha len over Auschwitz stemden der mate met het schriftelijke ver slag overeen, dat ik deze conclu sie trok", aldus de getuige. men van minimale hoeveelheden in het drinkwater ernstige smaakbezwaren op. Kunnen bij de boringen, uitgevoerd op het vasteland, in het algemeen nog betrekkelijk bevredigende maat regelen worden getroffen om bezoedeling van het grondwater met olie te voorkomen, bij bo ringen in het water lijkt het on mogelijk afdoende maatregelen daartegen te treffen. DRINKWATER EN MOSSELS Daarbij komt nog, aldus Ged. Staten, dat gemorste olie zich over een grote afstand als een vlek op het water zal versprei den, hetgeen merkbaar zal zijn aangezien de olie slechts lang zaam wordt afgebroken. Een groot deel van de huidige smaakbezwaren van het Rijn water wordt toegeschreven aan verontreiniging met olie die door de scheepvaart en met af valwater van raffinaderijen en vooral van stedelijke agglomera ties op de rivier komt. Een van de voordelen van de winning van het IJsselmeer- water boven directe winning van rivierwater is juist het zelf reinigend vermogen van het meer door de lange verblijfstijd, ook ten aanzien van deze smaak stoffen. Ged. Staten vestigen in de brief de aandacht op de grote belangen welke voor de drink watervoorziening en de volks gezondheid op het spel staan en op de onherstelbare schade wel ke door een onvoldoende door dacht optreden zou kunnen ont staan. Gevraagd wordt bescher mende maatregelen te treffen. Ged. Staten hebben een af schrift gezonden aan de minis ter van landbouw en visserij en Naar het Venezolaanse minis terie van Buitenlandse Zaken heeft bekend gemaakt, heeft Ve nezuela besloten de diplomatieke betrekkingen met Brazilië op te schorten. tevens een brief waarin wordt opgemerkt dat ook gevreesd wordt dat de loze afvalproduk- ten van de boringen op Texel van funeste invloed kunnen zijn op de mosselteelt ten oosten van het eiland. Ook hiertegen worden be schermende maatregelen ge vraagd. De Belgische minister-pre sident, Theo Lefèvre, heeft dinsdag in de Kamer van Volksvertegenwoordigers ver klaard, dat „het Belgische ge- neesherenkorps een diepe crisis doormaakt". In een anderhalf uur du rende regeringsverklaring over de artsenstaking zei hij, dat deze crisis is te wijten aan talrijke technische, we tenschappelijke en sociale factoren, die de beoefening van de geneeskundie grondig hebben gewijzigd. „De Belgische artsen vor men een korps waarop het land trots mag zijn omdat het toegewijd is en op hoog we tenschappelijk niveau staat. Maar over het algemeen is het vol onbegrip gebleven tegenover de sociale revolutie van onze tijd en de gevolgen van de sociale zekerheid op hun beroep," zei hij. De Belgische premier, die een uitvoerig overzicht gaf van het verloop van het con flict tussen de artsen en de regering over de nieuwe ziekte- en invaliditeitsverze kering, dat ten slotte tot de staking leidde, stelde daarbij de vraag hoe België op het terrein van de medische zorg zou kunnen ontkomen aan 'n evolutie die alle buurlanden hebben gekend. „Weet men dan niet dat de geneeskunde De ministerraad heeft een adres ontvangen van de Neder, jj landse bond van vrouwen werkzaam in bedrijf en beroep en §j de Nederlandse vrijgezellenbond over de moeilijke en on- 1 rechtvaardige positie waarin ongehuwden op het gebied van §j fiscale lasten en sociale verzekeringen verkeren. Opnieuw wordt aangedrongen op een budgetonderzoek, waaruit naar de mening van deze organisaties zal blijken, dat de ongehuwden een onevenredig hoge bijdrage leveren 1 aan de A. W. W„ de A. O. W., de kinderbijslag en de ver- 1 plichte ziekteverzekering. Het nut, dat zij van deze ver- 1 zekeringen hebben is niet evenredig aan dat van gehuwden 1 en bij de weduwen- en wezenverzekering en de kinderbij- jj slag geheel afwezig. In afwachting van een door de S; E. R. 5 afgewezen maar naar de mening van adressanten urgent ge- jj acht budgetonderzoek zou het wegvallen van „groep één" van de loon- en inkomstenbelasting en gelijkstelling met „groep twee" (gehuwd zonder kinderen" reeds verlichting 1 betekenen. De 800.000 werkende ongehuwden in ons land 1 brengen volgens globale berekeningen 300 miljoen gulden p per jaar meer belasting op dan een vergelijkbare groep ge- jj huwden zonder kinderen. Men acht dit onrechtvaardig,, om- ]j dat de kosten van levensonderhoud van een vrijgezel op gj grond van hoge kamerhuren, hulp enz. nauwelijks geringer, jj soms hoger zijn dan van een echtpaar zonder kinderen, jj Tijdens een persconferentie, waarin het adres aan het jj kabinet werd toegelicht, werd gezegd, dat „groep één", de 1 vrijgezellenbelasting, in 1941 door de bezetter voor het on- 1 gehuwd zijn werd ingevoerd. Men vindt het hoog tijd, dat jj hieraan een eind komt. Het argument, dat een lagere be- 5 lasting voor gehuwden zonder kinderen een vergoeding vffor jj arbeid van de huisvrouw zou zijn, vindt men weinig ele- gant, ja zelfs beledigend voor die vrouwen. Men wees er op, dat voor gehuwde werkende vrouwen jj „aftrek aan de voet" bestaat, hetgeen in redelijkheid ook g voor ongehuwde werkenden, gezien het kostenpeil, zou moe- 1 ten gelden. in Engeland is genationali seerd, dat Nederland en Duitsland een „abonnements- geneeskunde" hebben en dat in Frankrijk de artsen aan overeenkomsten zijn gebon den? aldus Lefèvre. HOFFELIJKHEID ZOU LAFHEID GEWEEST ZIJN De Belgische regeringslei der verwierp het verwijt, dat de regering jegens de artsen te weinig geduld en begrip zou hebben getoond. Blijkbaar doelend op ver klaringen van de federatie van geneesheren, dat zij tij dens één van de .beslissende Vergaderingen door rege ringsvertegenwoordigers voor „moordenaars" waren uitge maakt, bekende hij „woe dend" te zijn geworden; nadat de artsen de regering acht uur tijd hadden gegeven om de door de stakers ingerichte wachtdiensten te regelen. On der applaus van de banken der socialistische en katholie ke regeringspartijen voegde hij hieraan toe; „Er zijn om standigheden, waarin hoffe lijkheid nog alleen lafheid en schijnheiligheid is." Hij verklaarde voorts, dat er naar zijn mening geen fun damentele en onoverbrugbare tegenstellingen tussen de op vatting van de artsen en de nieuwe ziekte, en invalidi teitswet zijn. Het door de art sen geschapen onderhande lingsklimaat maakte echter een akkoord onmogelijk. KRACHTPROEF TE BOVEN De minister-president meen de, dat een overeenkomst tij dens de komende onderhan delingen, die woensdagavond beginnen, thans wel mogelijk is. Drie vraagstukken zullen moeten worden opgelost: de organisatie van de noodzake lijke samenwerking tussen geneesheren en de ziektewet; de garanties voor het beroeps geheim en de vrijheid van diagnose en de regeling van het honorarium. „De krachtproef, die wij nu te boven zijn gekomen, was misschien wel onvermijde lijk," aldus besloot hij de re geringsverklaring. „Zij moet eindigen in een voor het wél zijn van onze maatschappij gunstige zin. Dit impliceert dat de hervorming van de ziekte- en invaliditeitswet, die de aanleiding tot het con flict is geweest, uiteindelijk vrijiwillig wordt aanvaard door hen zonder wier mede- werkino- deze niet kan sla gen. Vier voormalige S.S.-officleren zijn in Brunswijk Veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend van vier tot vijf jaar wegens mede plichtigheid aan de moord op Poolse Joden in Pinsk tijdens de tweede wereldoorlog. Een vijfde beschuldigde werd vrijgesproken. Franz Magill (63), die was be schuldigd van medeplichtigheid aan de moord op 5254 mensen, en de 54-jarige Kurt Wegener, die had geholpen bij het ombren gen van 1700 Joden, kregen ieder vijf jaar gevangenisstraf. Walter Dunsch kreeg vier jaar en zes maanden omdat hij medeplichtig was geweest aan de moord op 220 mensen. Hans Walter ZechNenntwich (47), die medeschuldig was aan de moord op twee mensen, kreeg vier jaar. Hij had tot zijn ver dediging aangevoerd dat hij ge durende de oorlog lid zou zijn geweest Van de Britse geheime dienst. Walter Bornschüer werd vrij gesproken. Bornschüer had de rechter gezegd, dat de executie bevelen afkomstig waren van Heinrich Himmler en waren doorgegeven door luitenant-ge neraal Otto Fegelein van de S.S., een zwager van Hitiers maitres- se Eva Braun. De rechtbank in Rotterdam hgeft de gebroeders Arend en David van D„ resp. een 23-jari- ge loswerkman en een 35-jarige constructieschilder, veroordeeld tot elk 10 jaar gevangenisstraf. Zij stonden 14 dagen geleden terecht wegens poging tot moord op de 27-jarige Rotterdamse po- litie-agent Nijenhuis. BOERDERIJBRAND Dinsdagmiddag omstreeks half één brak brand uit in de boer derij van W. van der Wolk te Wanroy. De krachtige zuidwes tenwind was er mede debet aan dat de gehele bedrijfsruimte in korte tijd totaal uitbrandde. De brandweer van Wanroy wist een gedeelte van het woonhuis te behouden. De brandweer van Mill verleende assistentie. In de brand kwamen zestien mestkal- veren en 34 varkens om. 39. Jn een tel was Aram bü het raam. Onder hem in de straat zag hij nog net de gestalte van Mor- ghan, die snel het huis verliet. „Daar gaat hij", riep Ambrosius gekweld. „Nu zie je het met eigen ogen! Morghan gaat een arts ha len die hij kent en die mij zou moeten vervangen, mij, de be roemde Ambrosius, aan de sponde van graaf Alwyn! Ais het niet zo droevig was zou een geleerde geest als de mijne slechts in lachen kunnen uitbarsten om zo'n dwaas heid." „Dat is vreemd", mompelde Sil via verschrikt. „Wat zouden zijn bedoelingen wel zijn? Ik heb in het geheel geen vertrouwen in hem, Aram." „Ik evenmin", verklaarde de avonturier geprikkeld. „Hebt ge de naam vernomen van de arts van Morghan, Ambrosius?" „Gahmoir", riep de geleerde ge kwetst uit. „Hijheet Gahmoir. Wie heeft ooit die naam gehoord? Iedereen kent Ambrosius; maar wie heeft ooit horen praten van een zekere Gahmoir, die een goed arts zou zijn?" „Ik niet.", zei Aram, terwijl hij het venster opende. „Maar ik hoop er spoedig van te horen." En lenig sprong hij naar beneden. Maar toen hij op de grond belandde was Morghan verdwenen! De officier van justitie eiste toen tegen Arend 12 jaar gevan genisstraf en tegen David 8 jaar. De rechtbank achtte zowel Arend als David schuldig aan poging tot diefstal met braak, gevolgd door geweld om een vlucht mogelijk te maken. Bij het bepalen van de strafmaat overwoog de rechtbank dat het plegen van geweld bij vermo- gensmisdrijven een ernstig feit is, waartegen streng moet wor den opgetreden. De twee verdedigers, mr. J, Schepel en mr. D. B. W. Postma) kondigden aan dat zij tegen dé vonnissen in hoger beroep zulleri gaan. De Afrikaanse partij voor de onafhankelijkheid van Guinea en de Kaap Verdische eilanden heeft maandag meegedeeld de Portugese troepen van het eiland Como voor de kust van Portu gees Guinea te hebben verdre ven. Volgens deze mededeling zou den de Portugezen, die twee en een halve maand geleden met 3000 militairen op het' eiland wa ren geland, 650 man aan doden en gewonden hebben verloren, onder wie hun commandant. Ook zouden twee Portugese vliegtuigen zijn neergeschoten, 12 schepen zijn beschadigd of tot zinken gebracht en een grote hoeveelheid oorlogsmaterieel buit zijn gemaakt. Volgens genoemde partij zou den de Portugezen gebruik heb ben gemaakt van straalvliegtui gen en artillerie. Zij zouden vele dorpen hebben verwoest, 50 ton rijst hebben verbrand en 800 stuks vee hebben gedood. De derde secretaris van de Roemeense ambassade in Tur kije belast met economische aan gelegenheden, Radu Radu, is dooi de Turkse regering tot „persona non grata" verklaard en is met zijn vrouw uit Istanbul vertrok ken.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 5