Russen en Amerikanen verminderen produktie van splijtbaar materiaal RADIO DE KOGK Don Carlos zal de Spaanse troon niet afslaan Honderden doden bij opstandige beweging in Syrië ,Nog geen ontwapeningsmaatregel V.S. ZAL VERKENNINGSVLUCHTEN BOVEN CUBA VOORTZETTEN President Johnson waarschuwt Cuba Kritiek op Nederlandse regering WONING IN MADRID REGERING: 29 APRIL GEEN NATIONALE FEESTDAG WOENSDAG 22 APRIL 1964 20e Jaargang - No. 6194 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Russisch besluit bleef uit Het Geneefse ontwapenings- overleg Algehele stopzetting Ondergrondse kernproeven Internationaal vertrouwen GRENSINCIDENT TUSSEN PERU EN ECUADOR Carlistische bijeenkomst Carlistische „invasie" in Rome? Naar Palestina „Geen discussie via persberichten" TV-uitzending? Eerste Kamer: Geen discussie over Irene-brief TURKIJE WEES TWEE METROPOLIETEN UIT Erankering bij abonnement: Terneuzen Cii'ecteur-Hoofredaeteur: I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maant" 2,per week 50 et. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermeldng: Brieven onder nummer, of „AdfaS Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 3 nur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per tot 10 nur v.m. De Verenigde Staten en de Sowjet-Unie hebben maandag gelijktijdig bekendgemaakt dat zij van plan zijn hun produktie van grond stoffen voor kernwapens in te krimpen. President Johnson kondigde aan dat zijn land in een periode van vier jaar de produktie van verrijkt uranium aanmerkelijk zal vermin deren, namelijk met veertig proeent. De op brengst van plutonium zal met twintig pro eent dalen. Het besluit hiertoe was genomen in overleg met Engeland. Functionarissen in Londen zeiden dat Engeland de produktie van uranium-235 voor militaire doeleinden eigener beweging reeds stopzette en dat de militaire produktie van plutonium geleidelijk wordt beëindigd. De Russische regering wil meer splijtbaar materiaal aanwenden voor vreedzame doeleinden, zoals kernkrachtcentrales, industrie, landbouw etc. De gegevens met betrekking tot het kernpotentieel van de Sow jet-Unie aan de ene kant en dat van de Navo aan de andere kant waren nauwkeurig bestudeerd, aldus Chroesjtsjov om na te gaan tot hoever de Sowjet-Unie kon gaan zonder de veiligheid van de socialistische wereld in gevaar te brengen. 55 Tegelijkertijd verspreidde het Russische pers bureau Tass een verklaring van premier Chroesjtsjov waarin deze het besluit van zijn regering bekendmaakte om de bouw van twee geweldige kernreactors voor de produktie van plutonium stop te zetten. De produktie van uranium-235 voor kernwapens wil de Sowjet- Unie in de komende jaren belangrijk vermin deren. Naar verluidt had president Johnson premier Chroesjtsjov vijf weken geleden al van zijn voornemen tot een nieuwe ver mindering van de produktie van splijtbaar materiaal op de hoogte gesteld. Het Amerikaanse staats hoofd had gehoopt, dat de Rus sische leider onverwijld een der gelijk besluit zou nemen'. Toen dit uitbleef, ontbood Johnson vrijdag jl. de Sowjet-ambassa- deur Dobrynin om hem mee te delen dat hij (Johnson) van plan was het Amerikaanse plan maandag in een rede te New York bekend te maken. In de loop van het weekeinde kreeg hij uit Moskou bericht, dat Chroesjtsjov een dergelijke stap zou doen. Hierdoor konden de twee regeringsleiders tegelijk hun bekendmaking doen. Gouverneur Rockefeller van de staat New York, die dingt naar de republikeinse kandida tuur voor het presidentschap, heeft zich maandag in San Diego uitgesproken tegen een „te grote" vermindering van de pro duktie van uranium en pluto nium door de V. S. „Gezien de snelheid waarmee de Sowjets hun nieuwe defensieve wapens ontwikkelen, zojiden wij wel eeng splijtbaar materiaal kunnen nodig hebben en dan merken dat er een Rockefeller. tekort is," aldus „De aangekondigde besluiten tot vermindering van de hoe veelheid splijtbaar materiaal vormen nog geen ontwapenings- Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft maandag meegedeeld dat de Verenigde Sta. ten him verkenningsvluchten boven Cuba zullen voortzetten. In verband met berichten over door Castro geuite klachten over Amerikaanse schendingen van het Cubaanse luchtruim, zei de woordvoerder: „Wij beschouwen de vluchten noodzakelijk om herhaling van het in 1962 tegen ons gepleegde bedrog te voor komen." De woordvoerder, Richard Phillips, die zijn wekelijkse pers conferentie hield, deelde desge vraagd mede dat van de 3000 Russische militairen die naar Cuba waren gekomen, het groot ste gedeelte nog op het eiland is. Zij hebben nog steeds de leiding van de raketbases, maar het is mogelijk dat „in de nabije toe komst de Cubanen de leiding zullen o-vernemen." Hij zei verder dat de verken ningsvluchten een vervanging vormen voor de inspectie-ter plaatse, waarmee de Russen in oktober 1962 akkoord gingen, doch waarvoor Fidel Castro zijn toestemming weigerde. Op een andere vraag ant woordde Phillips dat voor zover bekend het aantal raketbases op Cuba de afgelopen 15 maanden niet is uitgebreid. Over de berichten dat Rusland van plan is meer troepen van Cuba terug te trekken, zei hij dat de uittocht voortgaat en dat de militairen die achterblijven veelal een taak bij de opleiding hebben. Hij weigerde te zeggen hoeveel Russen op Cuba zijn achtergebleven. President Johnson heeft dins dag gezegd dat de Verenigde Sta ten de Cubanen en „hun vrien- ckn" hebben laten weten dat iedere Cubaanse actie om de Amerikaanse verkenningsvluch ten boven Cuba te beëindigen er ernstig" zal worden op gevat. De president deed deze mede deling in de rozentuin van het Witte Huis, waar hij zich onder hield met een groep op bezoek zijnde vertegenwoordigers van pers en radio. President Johnson zei het nood zakelijk te achten dat de Verenig de Staten verkenningsvluchten blijven uitvoeren om op de hoog te te blijven of er raketten naar Cuba worden verscheept. „Wij zullen de vluchten moe ten handhaven", zo zei hij. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken deelde dinsdag mee dat de Verenigde Staten de Cubaanse regering er formeel van op de hoogte heb ben gesteld dat Amerikaanse vliegtuigen verkenningsvluchten boven Cuba zullen blijven maken. De Cubaanse eerste-minister zei zondag ln een toespraak dat Cubaanse bemanningen gereed zijn om met anti-vliegtuigraket ten de schendingen van het Cu baanse luchtruim aan te pakken. De Cubaanse regering verwierp dinsdag de Amerikaanse nota. De Cubaanse minister van Buiten landse Zaken deelde mee dat de Cubaanse regering nooit heeft aanvaard en nooit zal kunnen aanvaarden dat Amerikaanse vliegtuigen het Cubaanse lucht ruim schenden. maatregel," aldus heeft de leider der -Sowjet-afgevaardiging naar de Geneefse ontwapeningsconfe rentie. Tsarapkin, dinsdag ver klaard. Hij voegde hieraan toe: „Deze besluiten zijn echter een eerste stap in de goede richting. Ik hoop dat de achttien te Genève vertegenwoordigde staten hun overleg zullen voortzetten, om te komen tot hetgeen het uiteinde lijke doel moet zijn, namelijk overeenstemming over maat regelen, waardoor alle gevaar voor het uitbreken van een oor log met kernwapens wordt af gewend." De Amerikaanse delegatie leider Fisher noemde de Ameri kaanse en de Russische verkla ring een „stap in de richting van de vrede". „De Verenigde Staten hopen dat deze maatregelen het begin zullen zijn van vorderingen in de richting van een algehele en ge controleerde stopzetting van de produktie van splijtbaar materi aal voor de vervaardiging van kernwapens. Zij tonen ook aan dat het mo gelijk is concrete maatregelen te nemen om de bewapenings wedloop te verminderen. Er blijkt verder uit dat het werk dat door de regeringen buiten het verband van het Geneefse ontwapeningsoverleg wordt ge daan, belangrijk kan zijn voor het bevorderen van de vrede," aldus Fisher. Alle leiders van de afvaardi gingen van de te Genève ver tegenwoordigde landen gaven in de vergadering van dinsdag uiting kan hun voldoening over de Amerikaanse en de Russische verklaring. Voorzitter Abdel Fattah Has- sen zei de verklaringen te be schouwen als een duidelijke stap in de richting van vermindering van de spanning tussen Oost en West, „waardoor het werk op de conferentie zal worden bevor derd." Het Witte Huis heeft maandag een verklaring uitgegeven waar in het bijzonderheden bekend maakte uit een rapport over on dergrondse kernproeven, dat de Amerikaanse minister van De fensie MoNamara, in samenwer king met de voorzitter van de commissie voor atoomenergie, Seabory, aan president Johnson heeft uitgebracht Hierin wordt gezegd, dat de Verenigde Staten sinds de ondertekening van het beperkte kernstopakkoord vorig jaar belangrijk meer kernladin gen ondergronds hebben laten ontploffen dan de twintig stuks die in het vooruitzicht waren ge steld. Volgens de beide rappor teurs waren bij deze proefnemin gen belangrijke gegevens ver kregen over nieuwe kernwapens. Er was een kernlading tot ex plosie gebracht met een kracht zoals nimmer tevoren op het Amerikaanse continent had plaatsgevonden. Tezelfdertijd gaf president Johnson een verklaring uit waarin hij zei, dat de Verenigde Staten altijd bereid waren te on derhandelen over een verdrag waarin de algehele stopzetting van kernproeven zou worden ge regeld. De Britse eerste-minister, sir Alec Douglas Home, heeft dins dag in het Lagerhuis verklaard dat zijn regering de Russische en de Amerikaanse verklaring over een vermindering van de hoeveelheid spiijti»-a materiaal verwelkomt, daar zij meent dat deze zullen bijdragen tot ver meerdering van het internatio nale vertrouwen. „Groot-Brittannië heeft de ver vaardiging van dit materiaal reeds tot het minimum beperkt dat noodzakelijk is voor het in stand houden van een Britse kernmacht en om te kunnen vo1- doen aan de toekomstige behoef ten van de Britse strijdkrachten. De produktie van plutonium voor militaire doeleinden wordt geleidelijk aan beëindigd. Het plutonium dat in Engeland wordt vervaardigd volgens het voor de burgerbehoeften opgestelde pro gramma en waarvan een k'°in gedeelte naar de Verenigde Sta ten wordt uitgevoerd, zal noch in dat land noch in het onze voor militaire doeleinden worden aan gewend," aldus de Britse pre mier. (Aar.) De Peruviaanse militaire auto riteiten hebben maandag bekend gemaakt, dat vorige week vrij dag een Peruviaanse militair is gedood en een ander gewond, toen zij bij de grens werden aan gevallen door een man in een Ecuadoriaans legeruniform en door een burger. Noordstraat 102 Terneuzen Telefoon 3128 In een vraaggesprek met de correspondent van het Engelse blad "Daily Sketch heeft prins Charles van BourbonParma in Parijs ver klaard dat hij de Spaanse troon niet zal afslaan wanneer de Spanjaarden hem deze aanbieden. „Maar ik heb geen persoonlijke ambities, afge zien van mijn historisch erfrecht als toekom stig koning van Spanje. Ik wil ook geen strijd voeren met andere troonpretendenten". De prins zei dat de Nederlandse koninklijke familie hem niet vijandig of ongunstig gezind is. De Nederlandse regering heeft wel aangezet tot een ongunstige gezindheid tegen hem op politieke en in mindere mate religieuze gron den. Het geld en de positie van prinses Irene heeft hij niet nodig voor zijn activiteiten en het is absoluut niet waar dat hij van koningin Juliana een grote bruidsschat zou hebben ge vraagd, aldus don Carlos. ■■iiiiiniiiiiiiiiiiniiHiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii IIIIIIHIIIIIIHIIIIHIIIIlIHliHHIIIIHIIIIIIIIlIHHHIIIIIIIIIIHIIIt De prins deelde voorts mee van plan te zijn zich na zijn huwelijk in Spanje te vestigen. Prinses Irene en hij zullen de woning betrekken die hij in het centrum van Madrid bezit. „Dat zal ons niet verhinderen, veelvuldig bezoeken te brengen aan Parijs en, naar ik hoop, aan Nederland", aldus de prins. Het verloofde paar zal nog een week in Parijs blijven. Het zal volgende week maandag een cocktailparty geven en dinsdag naar Rome vertrekken. Voor het zover is, zal de prins waarschijnlijk één of twee keer naar Italië rei zen, terwijl prinses Irene haar ouders vóór haar huwelijk nog hoopt te kunnen spreken, aldus de verslaggever van A.F.P. Prinses Irene, die maandag met haar verloofde in Parijs terugkeerde na het weekeinde buiten de stad te hebben doorgebracht, formuleerde tegenover de Reuter-correspon- dent haar gevoelens als volgt: „Ik ben gelukkig omdat de liefde heerlijk is en ongelukkig wegens de druk waaronder mijn familie leeft". De prins zei daarop, dat bepaalde politieke kringen in Nederland „van alles hadden geprobeerd om het huwelijk te laten afspringen". „Dit is zeer pijnlijk geweest voor zo wel prinses Irene als voor haar ouders. Het is wreed en on billijk". Zijn verloofde vond echter troost in de dagelijkse telefoongesprekken met haar ouders. niet op de huwelijks- WIIIIIIIIIINIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIIBIIIIIIIIIIIIIIIIinilllllllll Direct na de voltrekking van het huwelijk zullen prins Charles Hugues en prinses Irene een be zoek afleggen bfj paus Paulus in het Vaticaan. De prins vertelde voorts nog geen definitieve plannen t^ heb ben voor het ai dan niet bijwonen van de earlistische bijeenkomst op de Montejurra op 3 mei, maar mocht ik besluiten de bijeen komst bij te wonen, dan zal prin ses Irene, die dan mijn vrouw zal zijn, mij vergezellen", zo zei hij. Bij de huwelijksvoltrekking worden tal van vooraanstaande personen verwacht. De huwelijksreis zal het paar naar verscheidene delen van Europa voeren, wat hen in de gelegenheid zal stellen tal van verwanten te bezoeken. De Spaanse cariisten willen in groten getale bij het huwelijk van prins Charles Hugues van Bour bon-Parma en prinses Irene aan wezig zijn. In een dinsdag te Madrid verspreide oproep van het carlistische centrale secreta riaat heet het, dat bij de bruiloft ;„het volk bij zijn dynastie moet zijn". Prinses Irene heeft voor haar geloof en haar liefde voor Spanje al zoveel offers moeten brengen, dat ze nu met de loya liteit van haar Spaanse aanhan- Igers beloond moet worden, aldus uiiuiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiw de oproep. Wie niet zelf naar Rome kan gaan, moet op z'n minst bloemen sturen. Het secretariaat van de carlis tische beweging heeft er ook bij de cariisten op aargedrongen, de traditionele bijeenkomst op de Montejurra in Navarra op 3 mei bij te wonen, kennelijk in de hoop dat ook prins Charles Hugues en prinses Irene daarbij tegenwoor dig zullen zijn. Het Spaanse persbureau E.F.E. meldde maandagavond, dat prins Charles Hugues en prinses Irene dit persbureau een „exclusief in terview" hadden toegestaan om dat „de Spaanse pers gepast, met waardigheid, met een menselijke en edele opvatting van het be roep had weten te berichten over een kwestie die nimmer opgebla zen had behoren te worden". Het verloofde paar had de vertegen woordiger van het Spaanse persbureau verteld, dat de inze gening van het huwelijk door kardinaal Giobbe zal geschieden. Prins Charles Hugues herinner de er in dit verband aan, dat kar dinaal Giobbe internuntius in Den Haag is geweest. Wat een eventueel bezoek aan Palestina betreft zei de prins, dat prinses Irene de heilige plaatsen graag zou willen zien, maar dan op een bedevaart, reis. Naar aanleiding van de pers berichten over het interview van prins Charles Hugues in Parijs heeft de R. V. D. naar de uit spraak van de minister-presi dent, dat hij niet via persberich ten met de prins wil discussiëren. De N. T. S.-programmacommis- sie zal donderdag besluiten op welke wijze men een televisie- verslag gaat verzorgen van het huwelijk van prinses Irene en Charles Hugues de Bourbon- Parma, zo heeft een zegsman verklaard. Reeds maandag heeft het N. T. S.-bestuur zich hierover be raden, maar hen heeft besloten een definitieve beslissing uit te stellen tot donderdag, wanneer men meer gegevens hoopt te hebben over de plannen van de Italiaanse radio, en televisie diensten. Het is namelijk nog niet be kend, of de Italiaanse t.v. een reportage aan de huwelijksplech tigheid in Rome wijdt en of een dergelijke reportage via het Eurovisienet kan worden uitge zonden. De N. T. S. wenste niet vooruit te lopen op de besprekingen van donderdag en kon daarom nog niet mededelen, of een Nederr landse cameraploeg met com mentators naar Rome zal wor den gestuurd voor het geval er geen rechtstreekse Eurovisie-uit zending komt. Mr. J. A. Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer, heeft gis termiddag in de openbare verga dering meegedeeld, dat de senaat niet zal discussiëren over de laatste brief van minister-presi dent Marijnen inzake de kwestie- Irene. De fractievoorzitters in de Eerste Kamer, aldus mr. Jonk man, hebben besloten deze brief over het standpunt van de rege ring naar aanleiding van de ver klaring van prinses Irene voor kennisgeving aan te nemen. Zoals bekend werd vorige week dinsdag in de Tweede Kamer wel over de inhoud van deze brief gesproken. Generaal El Hafez, regerings hoofd van Syrië, heeft maandag Irak en de V.A.R. ervan be schuldigd ondermijnende activi teiten in Syrië te financieren. Hij zei voorts degenen die door een krijgsraad tot 20 jaar gevange nisstraf waren veroordeeld we gens staking op 22 februari, in vrijheid te zullen stellen. De Syrische pers wijdde dins dag veel aandacht aan de mani festatie die maandag in Damas cus door boeren en arbeiders was gehouden „tegen het com plot van de reactie" en voor „on middellijke uitvoering van de socialistische maatregelen van het regeringsprogramma." MOHAMMEDANEN CONTRA HET LEGER Alle inlichtingen van de laat ste dagen duiden erop dat in Syrië een deel van de bevolking uit naam van de godsdienst tegen de baas-regering is opge staan. In Hama zijn moskeeën vernield door artillerievuur. Mo hammedanen hebben er tegen het leger gevochten. Onder de puinhopen zijn 46 personen bedolven; 518 doden zouden bij de gevechten zijn ge vallen, 57 soldaten gesneuveld. De opstand zou zijn overgesla gen naar andere steden en zou zich vooral uiten door staking van de marktkooplieden. In Horns en Aleppo waren maandag de winkels gesloten. REGERING GREEF IN De Syrische regering heeft onmiddellijk gereageerd. Gene raal Hafez heeft maandag de toestand in Homs in ogenschouw genomen en de stakers gewaar schuwd. „Elke gesloten winkel zal met geweld geopend worden," zei hij. „Alle koopwaar zal in be slag genomen worden en onder de bevolking worden verdeeld." Omdat vandaag een Mohamme daanse feestdag wordt gevierd, hebben de winkeliers in de hoofdstad hun winkels dinsdag weer geopend. De regering houdt rekening met de mogelijkheid dat zich vandaag opnieuw moei lijkheden zullen voordoen. Terwijl de Syrische radio zon der onderbreking De dag waarop in Rome het huwelijk wordt voltrokken tussen prinses Irene en prins Charles Hugues de Bourbon-Parma (woens dag 29 april) wordt geen nationale feestdag voor Nederland, zo heeft de regering besloten. De R. V. D. heeft desgevraagd verklaard dat besloten is op die dag geen vlaggen van de overheidsgebouwen uit te steken. Van offi ciële zijde zijn geen motieven voor dit besluit genoemd. Het staat nu wel vast, zo meldt Reuter, dat de huwelijksvoltrek king in de „Capella Borghese", een van de vijf zijkapellen van de basiliek van Maria de Meerdere in Rome zal geschieden er. niet, zoals zondag namens de familie de Bourbon-Parma in Parijs was meegedeeld, in de basiliek zelf. Turkije heeft dinsdag twee metropolieten van het Grieks van eensgezindheid uit het hele land voorlas, veroordeelde radio- Bagdad de aanvallen op de mos keeën en de imams en verdedig de de godsdienst tegen de baasis- ten die atheïten werden ge verklaringen noemd. orthodoxe patriarchaat in Istan bul uitgewezen. De prelaten, mgr. Emilianos en mgr. Jakovos Canavaridis, zijn per vliegtuig naar de Verenigde Staten ver trokken. De Turkse minister van binnenlandse zaken, Orhan Oz- trak, zei op een persconferentie dat de twee metropolieten de veiligheid van Turkije in gevaar hadden gebracht door hun op treden in Turkije en in het bui tenland. Hij deelde voorts mee, dat tot dusver 36 Grieken Tur kije hebben moeten verlaten we gens „schadelijke activiteit". I

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1