PROVINCIAAL NIEUWS BEVA TTT, stóeien, en moeder helpt met kerngezonde Blue Band k Blue Band - mmm... en Marktberichten Springen, WORDT HET KAHAAL DOOR ZUID-BEVELAHD DE DUPE VAR SCHEL DE-RIJHVERBIHDEKG BEURSOVERZICHT p 1 HET WEER Duivensport UITWISSELING NEDERL-BELGISCH CULTUREEL ACC00RD AGENDA Maandag 20 Dinsdag 21 april 1964 DE VRIJE ZEEU^ Pagina 3 Terneuzen Hulst Oostburg Vlissingen Zaamslag Opgewekte stemming, Hoogovens vast BEWIJST v DAT VAKKLEDING PRETTIGE I KLEDING Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Energierijke grondstoffen. Volop vitamine A en D... Dat is Blue Band. Gezonde levens lust... Dat gééft Blue Band. En méér! Want levenslust begint bij eetlust. Trek in een warme maaltijd. Goudbruine jus,fijn gebra den vlees... en zovéél nog, wat U met gezonde BI ue Band extra smakelijk bereidt. Advieskoersen buitenlands bankpapier In Concertgebouw te Terneuzen De Sporttoto V erkeersongevallen. Geen voorrang verleend Zaterdagmiddag kwart vóór vier had op het kruispunt Guido GezellestraatZuidlandstraat 'n aanrijding plaats doordat aan de heer A. J. S. uit Terneuzen, die met zijn auto over de Guido Ge zellestraat reed, geen voorrang werd verleend door mevr. Van O. uit Sas van Gent, die door de Zuidlandstraat eveneens ge noemd kruispunt was genaderd. Beide auto's liepen lichte ma teriële schade op. Remmen bromfiets weigerden Zondagmiddag kwart voor één kwam de oud-Terneuzenaar de heer L. H. P., thans wonende te Gent, op zijn brommer, met als duopassagier de heer J. A. v. d. L. uit Terneuzen, van de Schel- dekade de oprit bij de garage Kerckhaert naar de Burg. Geill- straat afgereden. Toen hij snelheid wilde ver minderen bemerkte hij dat de remmen van zijn brommer wei gerden, zodat er voor hem niets anders opzat dan rechtuit recht aan tussen de aldaar staande benzinepompen te rijden, in de hoop dat het trottoir zijn brom mer tot stilstand zou brengen. Dit gelukte niet en over het trottoir kwam de brommer met bestuurder en duozitter door de grote étalageruit in de winkel ruimte terecht. De heer L. H. P. werd over het gehele lichaam door de glas scherven bloedend verwond, ter wijl de heer v. d. L. licht werd gewond. Dokter Van Breda Vriesman heeft beide gewonden naar zijn woning vervoerd en de wonden gehecht. De brommer was zwaar be schadigd. Houdt afstand, vooral bij kruisingen. Zondagavond te ongeveer acht uur had op het kruispunt Wul- penbekVerbindingsweg 'n aan rijding plaats. Uit de richting Hoek naderden twee auto's genoemd kruispunt. De voorste auto, bestuurd door de heer G. E. J. P. uit Bras- schaat (B.), wilde op het kruis punt links afslaan in de richting VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werden 1693 stuks vee aange voerd, zijnde 1204 vette koeien en 489 varkens. De noteringen waren als volgt: Vette koeien: 3ƒ4,45 en ƒ1,85—1,95. Alles per kg. OverzteiftfjcVette koeien: aan- VQer korter, handel redelijk, vaster in prijs, prima's boven notering; Varkens: aanvoer klei ner, handel zeer kalm, terug lopende prijzen, prima vleesvar kens boven notering, zware var kens 1,701,75 per kg, slacht- zeugen ƒ1,601,65 per kg. GRAANBEURS ROTTERDAM Baktarwe volgens monster basis 17 procent vocht voor leve ring aan de meelfabrieken inci dentele afzetmogelijkheid. Prijzen afhankelijk van kwaliteit. Zomergerst volgens mon ster ƒ25—ƒ27,25; Haver volgens monster 2325. Groene erwten volgens monster 35ƒ44; Schok kers volgens monster 30 —ƒ53. Franco Rotterdam. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM Klei-aardappelen 35 mm op. waarts- Eigenheimers ƒ15ƒ17; B'ntje f9,50—ƒ11; Bevelanders 921Meerlanders 12 ƒ15. Klei-aardappelen 38 mm op waarts Eigenheimers 15g ƒ19; Bintje 10,50—11,50Fu rore 12,50—14,50. Klei-aardappelen voor de ex port: Geen handel. Zandaardappelen voor de ex-| port: Geen handel. Stemming binnenland: Zwak. Stemming buitenland: Geen handel. Voer-aardappelen 24. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vast gesteld voor de verkoop van consumptie-aardappelen op wa gon, schip of auto. Terneuzen, terwijl de bestuurder van de andere auto, de heer R. L. van 't W. uit Groede, recht door wilde rijden in de richting Sluiskil. Toen de heer Van 't W. be merkte dat de bestuurder van de voorste auto linksaf wilde slaan, remde hij sterk af, maar door de grote snelheid kwam hij nog tegen de voor hem rijdende auto terecht, tengevolge waarvan bei de auto's materiële schade op liepen. Ds. Timmers beroepen. Ds. R. G. J. Timmers te Hulst heeft een beroep ontvangen naar de Ned. Hervormde gemeente te Zijpe. Mutaties by I. en A. Met ingang van 1 mei a.s. is de heer K. Jacobij van de douane veldpost overgeplaatst naar Schiedam. De kommiezen W. van Hoorn, H. Kliemij en H. P. Boer zijn naar Rotterdam verplaatst, ter wijl de heer B. Weggemans als nieuwe standplaats Denekamp kreeg aangewezen. Aanslag op taxichauffeur De taxichauffeur L. Hoebeke uit Vlissingen is in de nacht van zaterdag op zondag voor een café op de Vlissingse boulevard neergestoken. Badend in zijn bloed is hij door een collega naar een ziekenhuis gebracht waar men met vier mensen heeft ge werkt om het leven van de heer Hoebeke te redden. Zondagavond was hij buiten levensgevaar. De vermoedelijke dader van de aanslag, de Koudekerkse pen sionhouder-autoverhuurder V. P. D. van de A. is, nadat alle toe gangswegen van Vlissingen wa ren afgezet, door de politie ge vangen. Van de A. zat volgens de politie „van onder tot boven" onder het bloed en hij had een vijl op zak. Tot op dit moment ontkent hij de aanslag. De ruzie zou zijn ontstaan in café Victoria op de boulevard en ging waarschijnlijk over een schuld van Van A. aan de heer Hoebeke. De ruzie werd met bei der goedvinden buiten de deur voortgezet met het noodlottige gevolg. De heer Hoebeke heeft enige jaren geleden terecht gestaan als verdacht van moord op Sientje Kodde uit Nieuw en St. Joos- land. Hij werd vrijgesproken. Deze moordzaak werd nimmer opgehelderd. Opbrengst collectes. De Simavi-collecte heeft in de gemeente Zaamslag ƒ980,70 op gebracht. De rheuma-collecte bracht in totaal ƒ731,25 op. Het programma voor 30 april 9.00 uur: Zanghulde door de schoolkinderen voor het ge meentehuis onder leiding van de heer A. van Overbeeke. 1. Wilhelmus (2 coupl.); 2. Alle man van Neêrlands stam (1 coupl.); 3. Zeeuws-Vlaamsvolkslied (1 coupl.). Kinderen van de Chr. kleuter school zingen apart een lied. Toespraak van de burgemees ter. 9.3011.30 uur: Wedstrijden voor schoolkinderen (klassen 1 tot en met 3) en bewaar school op het sportterrein, o.a. bussengooien, balwerpen, touw trekken, klassen 5 en 6 malden een toertocht met opdrachten cp de fiets. 1.002.00 uur: Volksspelen voor kinderen die niet meer op de lagere scholen zijn (estafette loop, steltlopen en andere wed strijden). De wedstrijden wor den gehouden op de zuidzijde van het Plein. 2.004.00 uur: Optreden van de Julianaruiters en een grote groep van „De kleppertjes" met een afwisselend programma op de weide van de heer J. de Klerk. 4.005.00 uur: Volksspelen voor volwassenen, eveneens op de zuidzijde van het Plein. (Stoe- lenwedstrijd, ringsteken op de fiets e.d.). Het comité ver trouwt erop dat vele hieraan zullen deelnemen. 5.006.00 uur: Pauze. 6.307.30 uur: Voetbalwedstrijd op het sportterrein tussen een elftal van Zaamslag en een ploeg van de N.S.M. (Sluiskil). 8.00—9.00 uur: Concert op de muziektent door „De Volhar ding". 9.00 uur: Lampionoptocht. Lam pions worden beschikbaar ge steld om kwart vóór negen voor het gemeentehuis. 9.45 uur: Groot vreugdevuur met bengaals vuur, kanonslagen e.d. en gecostumeerde volks dansen op het terrein Koe poortstraat. Van 1.005.30 uur: Grote Bra- derij op de oostzijde van het Plein (bij ongunstig weer in de garage-De Keijzer), ver zorgd door de winkeliersver eniging ZAVO. Feestverlichting op het Dorps plein. De stemming voor de hoofd fondsen is vanmiddag, voor de eerste dag van deze beursweek, bij de opening opgewekt ge weest. Over het gehele front (Adv.) welgeteld 35 verschillende modellen voor ca. 200 1 verschillende beroepen CIt.HtU figj BENDIENS CONFECTIE-'/ FABRIEKEN N.V. ALMELO ENKELE BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K. N. M. I., geldig van maandagavond tot dinsdagavond, opgemaakt te 11.15 uur. Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige tot vrij krachtige wind uit zuide lijke richtingen. Weinig verande ring in temperatuur. DINSDAG 21 APRIL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.58 10.33 11.13 11.23 n.m. 10.29 11.04 11.44 11.54 ZON MAAN op onder op onder Apr. 20 5.33 19.46 12.24 3.40 31 5.31 19.48 13.40 4.10 22 5.29 19.49 14.54 4.33 23 5.27 19.51 16.07 4.53 WISSELEND Het K. N. M. I. deelt mede: Het fraaie lenteweer werd ge durende het weekeinde een paar keer licht gestoord door wat regen of enkele buien. De tem peraturen werden zeer hoog. Zondagmiddag werd het in Gro ningen 24 graden. Er is een snel le daling van temperatuur ge volgd nadat een front met en- buien ons land passeerde. Voor het weer in de komende dagen is een depressie van be lang die van IJsland komende met tamelijk grote snelheid naar het zeegebied ten zuidwesten van Ierland is getrokken. Deze depressie vervolgt zijn weg in de richting van Bretagne. De wind zal hierdoor in kracht toenemen uit richtingen tussen zuid en zuidoost. Om de depres sie heen blijft enigszins onsta biele oceaanlucht binnenstromen, waarin stapelwolken voorkomen maar ook perioden met zonne schijn. Het front van de depres sie is niet bijzonder actief zodat het zich laat aanzien dat de regenkansen niet erg groot zijn. In de temperaturen komt niet veel verandering. boekten deze fondsen koerswin sten ten opzichte van het voor gaande slotniveau. De handel was echter aan de kalme kant. Philips, welk fonds de vorige week op het Damrak de toon heeft aangegeven naar een hoger koersniveau. liet zich ook van daag niet onbetuigd met een koerswinst bij de opening op ƒ159,30 van 1,20. AKU twee punten beter op 538. De aande len van de Amerikaanse dochter van AKU, de American Enka, gaven vrijdag in Wall Street een forse koersverbetering te zien. Voor Hoogovens bestond belang stelling waardoor circa drie punten hoger op 656 werd ge opend. Unilevers plus veertig cent op ƒ144,90. Eenzelfde ver betering ondergingen aandelen Kon. Olie op ƒ154,30. De beurs kenmerkte zich merendeels door een aftasten. Het weekeinde heait praktisch geen stimulan sen gebracht voor een forse koersstijging. Vandaar dan ook dat de omvang van de handel binnen nauwe grenzen bleef evenals de koersfluctuaties. Lich te steun ontving het Damrak vandaag van Wall Street alwaar de markt vrijdag vriendelijk sloot, ook voor de Nederlandse hoofdfondsen. Gedurende de ver. dere beursduur kreeg het koers verloop een verdeeld karakter. Philips daalde als gevolg van winstnemingen tot 158,80, daar entegen steeg de koers van Kon. Olie tot 154,80. Opmerkelijk was verder het koersverloop van Hoogovens. Dekkingsaankopen, alsmede het ditmaal achterwege blijven van Amerikaans aanbod, deed de koers stijgen tot 663. Hoogovens zal nog deze week ex- dividend worden verhandeld. Ge hoopt wordt dat het fonds ge noemd dividend voor een groot gedeelte zal inlopen. Dit was een reden voor de beroepsspeculatie om vandaag alvast wat stukken uit de markt te nemen. De scheepvaartsector ontmoet te vandaag meer belangste'ling dan de laatste tijd het geval is geweest. Ook hier was de stem ming opgewekt tot aan de vaste kant voor aandelen Scheepvaart- 'Unie. Rott. Lloyd werd ex zeven procent verhandeld op 144, tegen vrijdag 149% cum dividend. Ook de overige scheepvaartwaarden konden merendeels koersverbe- teringen registreren. Van de lei dende cultures lagen certificaten Deli wederom aangeboden in de markt. Amsterdam Rubber gaf een lichte koersverbetering te zien. De staatsfondsenhoek schommelde rond het voorgaan de slotniveau met zeer weinig zaken. In de lokale afdelingen noteer de Apeldoornsche Netten 288 ex 14 procent dividend, teg-^ vrij dag 296% cum dividend." Hoogen. bosch' Schoenen lagen evenals ACHT UUR. Klaar om naar school te gaan. Welge moed, welgevoed. Biue Band op de boterham. HALF EEN. Klaar om te spelen. Moeder zorgde voor verse energie. Vitamine A, D,Ja, Blue Band was erbij. ZES UUR. Vat maar aan! Er is op gerekend. Aard appelen in Blue Sand gebakken. En een kluitje extra in de groente. Mmm... lekker 1 Hensen iets beter in de markt. Overigens viel er in de lokale af delingen weinig te beleven. De advieskoersen voor buiten lands bankpapier op de volgende werkdag luiden onveranderd. MAANDAG 20 APRIL Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Fracasse, de onover winnelijke musketier". DINSDAG 21 APRIL Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Fracasse, de onover winnelijke musketier". ■Axel: Café R. D. Dieleman, 2 uur: Openbare verkoping woonhuis. Spui: Kerkgebouw, 7.30 uur: Jaarvergadering v.v. Spui. PRIJSVLUCHT UIT DOORNIK „De Verwachting" - Axel Snelheid le duif 1440.3 meter, snelheid laatste prijswinnende duif 1340 meter. Oude duiven: 1. J. Wieland; 2 en 4. C. Verstraete; 3. J. Gie- Ien; 5. Jos. Sys; 6 en 7. Ch. Tiele- man; 8. P. Deij; 9. D. Goossen en 10. Fl. van Acker. Snelheid le duif 1410.9 meter, snelheid laatste prijswinnende duif 1249 meter. Jaarlingen: 1. Fl. van Acker; 2. J. Bakker; 3. F. Vinck: 4. H. van 't Hof; 5. A. Schoot; 6, 8 en 9. J. Dieleman; 7. P. Deij en 10. A. Peersman. „De Eendracht" - Terneuzen Snelheid le duif 1486,9 meter, snelheid laatste prijswinnende duif 1373.3 meter. 1 en 5. G. Verbrugge; 2. P. F. Harms; 3 en 4. J. A. de Smidt; 6 en 10. Chr. van Driel; 7. J. Doorns; 8. M. A. de Roo en 9. C Oppeneer en Zn. In het Concertgebouw te Ter neuzen heeft zaterdagavond een opvoering plaats gehad van „De gecroonde leersse" door Michiel de Swaen (geboren te Duinker ken op 20 januari 1654 en daar overleden op 3 mei 1707). Deze toneeluitwisseling had plaats onder auspiciën van het comité amateurtoneel Nederland België; de gemengde techni sche commissie ter uitvoering van het NederlandsBelgisch cultureel accoord, bij gelegen heid van de toneeluitwisseling tussen het Reizend Zeeuws Volkstoneel te Hulst en de keur- groep N. K. T. V. Oost-Vlaande- ren met medewerking van de In stuif Kanaalzone Zeeuws-Vlaan- deren. HARTELIJK WELKOM Voor de aanvang van de voor stelling waarbij o.a. aanwezig waren het college van B. en W. van Terneuzen; de Belgische consul voor Zeeuws-Vla anderen, de heer C. F. Wats; de burge meester van Hulst, de heer A. L. Lockef eer; geestelijken uit Ter neuzen en omgeving en uit to neelkringen de heren Muilder- mans, voorzitter van het natio naal toneel van België, R. van Garsse, voorzitter van het N. K. T. V. Oost Vlaanderen en B. Maassen, secretaris van het Ne derlandse W. K. A., sprak drs. L. Lockefeer, de artistieke leider van het Reizend Zeeuws Volks toneel, 'n welkomstwoord waar in hij memoreerde hetgeen door burgemeester mr. H. Rijpstra bij de officiële ontvangst om vier uur ten stadhuize was gezegd en het antwoord dat werd gegeven door de artistieke leider van de (Adv.) De 531.188 deelnemers aan de sporttoto van deze week hebben een totaal bedrag van 620.433 ingelegd. Voor de eerste prijs is 112.608 beschikbaar, voor de tweede prijs ƒ61.423 en voor de extra-prijs 57.379. Zondagavond waren reeds drie meldingen van 13 goed voorspelde uitslagen bin nengekomen. Elf gegadigden meldden zich voor de tweede prijs en er waren acht kandida ten voor de extra-prijs. Juist ingevuld zag het toto formulier er als volgt uit; 1—1—1—2—2—3— 2 1 3 3 2 1 2. Voor de extra-prijs van de ge lijke spelen komen de volgende wedstrijden in aanmerking; 6. 9. 10, 17, 23 en 30. toneelgroep uit Oost Vlaanderen, de heer Carlos van Lanekere. Drs. Lockefeer merkte op dat Terneuzen was uitgekozen voor deze uitwisselingsopvoering om dat zijn groep dit stuk, waarmee het vorige jaar het Landjuweel werd gewonnen, reeds te Hulst was opgevoerd. Hulst dat het cultureel centrum van Zeeuws- Vlaanderen kan worden ge noemd. aldus de heer Lockefeer, die daarmee de woorden van burgemeester mr. Rijpstra her haalde, zal dit om zijn eigen sfeer altijd blijven. Terneuzen leert de Vlaamse vrienden op economisch terrein kennen maar dat wil niet zeggen dat ook Ter neuzen niet een cultureel cen trum kan worden, zeker wan neer de nieuwe schouwburg ge reed zal zijn. OPVOERING De toneelvoorstelling is er één van hoog gehalte geworden. Het voortreffelijke spel, de schitte rende décors van architect Wal- ther van Herreweghe, de fraaie verlichting van Marcel van der Aa en de regie van Frans Rog gen en de artistieke leiding van Carlos van Lanekere hebben daar alle voorwaarden toe ge schapen. Dit toneelspel van Mi chiel de Swaen, die als de groot ste Zuid-Nederlandse dichter uit de 17e eeuw kan worden be schouwd, heeft een sterk mora liserende strekking- maar biedt daarnaast gelegenheid om op een speelse wijze de mensen van nu op bepaalde waarden te wijzen. De Vlamingen, goede amateurs, kunnen in dit stuk laten zien wat zij op het toneel waard zijn. Deze kansen zijn over het algemeen uitstekend benut. Sommige tafe relen deden sterk aan de schil derijen van Brueghel denken. Hoewel de belangstelling niet groot was, was de waardering omgekeerd evenredig. VLAMINGEN Van deze waardering getuigde drs. Lockefeer in zijn spitse dankwoord, waarin hij liet uit komen dat er in feite niet vee] verschil bestaat tussen Zeeuwse en Belgische Vlamingen. Hij was vol bewondering voor deze prés taties en meende te kunnen con stateren dat de actrices en ac teurs zich met volle overgave aan de opvoering hadden gege ven. De heer Lockefeer meende dat de amateurtoneelspelers aan toewijding winnen op de routine van sommige beroepsgezelschap pen die dik betaald en zwaar ge subsidieerd worden. Dit was voor drs. Lockefeer aanleiding om op te merken dat zeker ook de ama- teurgezelsc'happen rechten kun nen doen gelden op subsidie van het provinciaal bestuur. Het applaus waarmee de aan wezigen hun waardering uit drukten, werd onderstreept door de dankwoorden van drs. Locke feer die daarbij de dames bloe men aanbood. De gemeente Kruiningen is bevreesd, dat de verkorte Schel deRijnverbinding, waarover Nederland en België het na lang touwtrekken vorig jaar eens zijn geworden, de doodsteek wordt voor het kanaal door Zuid- Beveland. Kruiningen meent dat het in het belang van Zeeland is dat het oude kanaal in goede staat blijft. Het wil daarom met de andere Zeeuwse gemeenten en in samenwerking met het be drijfsleven een actie onderne men om de provinciale en de rijksoverheid van de noodzaak hiervan te overtuigen. In een memorandum zegt het gemeentebestuur dat er onge rustheid heerst dat tengevolge van de toekomstige nieuwe ver binding aan het bestaande kanaal geen verbeteringen meer zullen worden aangebracht. De verbe teringen hebben de laatste jaren geen gelijke tred gehouden met de ontwikkeling van de scheep vaart. Zolang de nieuwe verbinding nog niet is verwezenlijkt, blijft het kanaal door Zuid-Beveland de belangrijkste vaarroute tus sen Schelde en Rijn, aldus het memorandum. Gedurende die tijd zal het kanaal moeten vol doen aan de eisen die aan een zo belangrijke internationale vaarweg mogen worden gesteld. Aangezien België in het nieuwe verdrag van alle aan spraken op grond van vroe gere overeenkomsten afziet, is dit formeel een Nederland se aangelegenheid geworden, zo schrijft het gemeentebe stuur van Kruiningen, dat meent dat de Zuidbevelandse kanaalzone gunstige vooruit zichten op industriële ontwik keling biedt.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3