Huwelijk van Prinses Irene op 29 april in Rome Rechtse staatsgreep in Laos Koningin en Prins terug in Nederland ELF DODEN BIJ ONGELUKKEN IN BELGISCH LIMBURG BELANGSTELLING BLEEF BENEDEN DE VERWACHTINGEN WAT ZULLEN DE VER. STATEN DOEN? R.V.D. zwijgt Moeilijkheden voorkomen Prinses in Midden-Frankrijk Verwijdering Koningin niet naar Rome Carl asten ingenomen Rusland en Polen Prinses Irene bestelt bruidsjapon Staat van beleg Overleg Soevanna Phoema vrijgelaten Prinses Beatrix arriveerde zondagmorgen Fmnkeriag bij abonnement: Terneuzen Diiecteur-Hoofredacteur: I. van Se SanSe Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 'f6,— per kwartaal; per maanc" 2,—; per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Maandag 20 Dinsdag 21 April 1964 20e Jaargang - No. 6193 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen advertentie 2,46. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties)5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermeldng: Brieven onder nummer, of „Adfec Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per tot 10 uur v.m. Het huwelijk tussen Prinses Irene en don Hugues-Charles van Bourbon-Parma zal op 29 april in Rome worden voltrokken aldus heeft prins Xavier van Bourbon-Parma zondag meege deeld. De huwelijksinzegening zal namens Paus Paulus de Zesde in de basiliek van Maria de Meer dere in Rome geschieden door kardinaal Giobbe, die hiertoe speciaal door de Paus is aange wezen. De rijksvoorlichtingsdienst heeft verklaard geen commen taar te hebben op de mededeling van prins Xavier. Daarbij werd eraan herinnerd dat de R.V.D. in het algemeen geen commentaar heeft op be richten afkomstig van de Prin- seij of van de familie van Bour bon-Parma en de omgeving daarvan. Minister-president Marijnen verklaarde desgevraagd, dat hij nog geheel onkundig was van het voornemen van Prinses Irene en prins Hugues om op 29 april in het huwelijk te treden. Prins Xavier heeft de aankon diging van het huwelijk van Parijs uit gedaan na overleg met de Nederlandse koninklijke fami lie na de terugkeer uit Mexico teneinde nieuwe moeilijkheden te vermijden, zo verklaarde prins Xavier in een afzonderlijke mede deling. De datum van het huwelijk, die begin februari was vastgesteld, kon niet worden bekendgemaakt wegens de officiële reis van Ko ningin Juliana, Prins en Prinses Beatrix naar Mexico en wegens de moeilijkbeden die deze reis waren voorafgegaan. Het huwe lijk zal in Rome worden voltrok ken, opdat de plechtigheid een strikt familiekarakter zal dra gen. De particulier secretaresse van de Prinses, mej. M. C. C. Wijnen, weigerde, toen zij van het nieuws op de hoogte werd gesteld, elke vorm van commentaar te geven. Een woordvoerder van de fa milie de BourbonParma, de markies de Valous, deelde nog mee dat Prinses Irene zich heeft teruggetrokken op het kasteel van haar schoonouders in Mid den-Frankrijk om aan de aan dacht van de persfotografen te ontkomen. De markies zei dat Koningin Juliana en Prins Bernhard „hun zegen aan het huwelijk hadden gegeven tijdens het gesprek over de bekendmaking ervan, dat zij na hun terugkeer uit Mexico met prins Xavier voerden". Verder doelde de markies mee dat het niet) bekend is of Prinses Irene vóór1 haar huwelijk nog naar Nederland zal terugkeren. Evenmin kon hij zeggen wie de Nederlandse Koninklijke Fami lie bij de plechtigheid zal verte genwoordigen. De basiliek van Maria de Meer dere is een van de grootste en oudste kerken van Rome. Zij werd in de vierde eeuw gebouwd. Het is een enorm gebouw. Het schip wordt geflankeerd door gaanderijen met marmeren zui len. In de kerk bevinden zich enige van de belangrijkste mo zaïeken van de christelijke we reld. De markies vervolgde: „Wij kennen de genegenheid van «ie Koningin en Prins voor prins Charles Hugues van Bourbon- Parma en wjj kennen zijn gene genheid voor zijn toekomstige schoonouders. „Wij betreuren het dat bepaalde politieke kringen, die er niet in waren geslaagd de verloving te doen verbreken, de goede verstandhouding tussen de beide families wisten te vermin deren waardoor deze tot onze grote spijt op het ogenblik van elkaar verwijderd zijn", aldus «Ie markies. Goed ingelichte kringen in de omgeving van prins Xavier ga ven als hun mening te kennen dat „er onenigheid bestaat tus sen de Koningin der Nederlan den en Prinses Irene, maar dat er nooit onenigheid is geweest '■ïssen moeder en dochter". Alvorens te besluiten het hu welijk aan te kondigen, aldus wordt in deze Kringen verklaard, heeft prins Xavier de terugkomst van Koningin Juliana afgewacht. Men neemt aan dat de Koningin en prins Xavier zaterdag telefo nisch contact hebben gehad. De beslissing om de huwelijksdatum bekend te maken zou tijdens dit gesprek zijn genomen. Aangenomen mag worden dat, nu Prinses Irene een kerkelijk huwelijk in Rome sluit, geen burgerlijke huwelijksvoltrekking zal plaatsvinden. In Italië n.1. heeft het kerkelijk huwelijk te vens burgerlijke rechtsgeldig heid. De particulier secretaris van «Ie Koningin heeft medegedeeld, dat «1e Koninklijke Familie een verzoek om de huwelijksplechtig heid bij te wonen niet heeft aan genomen. Op een nadere vraag werd nog medegedeeld, dat de datum van liet huwelijk eerst zondag aan de Koninklijke Familie is medege deeld. In Madrileense carlistische kringen is men ermede ingeno men dat het huwelijk in Rome in een basiliek, die in historisch verband staat met Spanje, zal worden voltrokken. Men ver wacht dat het huwelijk door veie cariisten zal worden bijgewoond. De Spaanse autoriteiten zou den niet toegankelijk zijn voor enig voorstel om Prinses Irene en don Charles in staat te stellen onmiddellijk na de huwelijksvol trekking naar Spanje te gaan om daar de jaarlijkse bijeen komst der cariisten te Monte- jurra in Noord-Spanje bij te wo nen. In Belgisch Limburg zijn zon dagavond bij twee verkeersonge lukken 11 personen om het leven gekomen en 5 gewond. Op de weg Bilsen-Genk onder de gemeente Zutendaal is op een kruispunt een oude personenauto afkomstig uit Genk in botsing gekomen met een tegenligger uit Asch. De auto uit Genk geraakte De politiek van West-Duitsland vormt op het ogenblik een van de voornaamste hinderpalen op de weg naar de ontspanning en de ontwapening en betekent een gevaar voor de vrede. Dit staat in een gemeenschap pelijk Pools-Russisch communi qué, op 16 april in Moskou on dertekend. links van de weg, reed tegen een boom, kwam weer op de rijweg en reed 150 meter verder rechts tegen een boom. Van de acht inzittenden wer den vier personen uit de wagen geslingerd. Zij waren op slag dood. Van de vier overige inzit tenden werden er drie dood in de wagen aangetroffen. De achtste is op weg naar het ziekenhuis overleden. De slachtoffers, 5 mannen en 3 vrouwen, zijn Turken, vrij jong en woonachtig in Genk. In Mielen nabij St. Truiden zijn zondagavond 2 personenauto's met elkaar in botsing gekomen. In een van de wagens zaten drie mannen, Belgen tussen de 20 en 32 jaar, die bij de botsing op slag dood waren. In de andere wagen zaten een man,- vrouw en 3 kinderen uit Leuven, die ernstig gewond wa ren. De aankomst van Koningin en Prins Een overzicht tijdens de aan komst van H. M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard op Schip hol. V.l.n.r.: Eerste-minister V. G. M. Marijnen, H.M. de Koningin, die wuift naar de menigte, Z. K. H. Prins Bernhard, H.H.K.K.H.H. de Prinsessen Christina en Mar griet en mr. F. J. Kranenburg. Prinses Irene heeft zaterdag een uur doorgebracht in het modehuis Balmain in Parijs, dat opdracht heeft gekregen haar bruidsjapon te maken. De Prinses was in gezelschap van haar toekomstige schoon zuster, prinses Frangoise Lobko- witz. Kort na half acht zaterdagmorgen zijn Koningin Juliana en Prins Bernhard met het DC-8 Iijntoestel „Albert Plesman" van de K.L.M. op Schiphol teruggekeerd van hun 10-dlaags staatsbezoek aan Mexico. Prinses Beatrix, die met hetzelfde toestel uit Mexico was mee- gevlogen, stapte in Montreal uit om een kort bezoek aan eelt vrien din in Ottawa te brengen. Een rechtsgezinde militaire groep heeft zondagochtend in Vientiane, de hoofdstad van Laos, de macht in handen geno men. Premier prins Soevanna Phoema is afgetreden en heeft de regering overgedragen aan een 76 man tellend „revolutio nair comité van het nationale leger", zo heeft radio-Vientiane omgeroepen. Vóórdien waren er enige schermutselingen geweest met neutralistische strijdkrach ten. De 63-jarige neutralistische prins Soevanna Phoema had zaterdag met tranen in de ogen verklaard dat hij wilde aftre den omdat de drie partijen, rechtsgezinden, neutralisten en linkervleugel het niet eens kon den worden. Zondagochtend ver klaarde de prins voor de radio dat hij altijd had gezegd te zul len aftreden, warneer deze par tijen niet bijeen konden worden gebracht en dat hij nu de macht had overgedragen aan het revo lutionaire comité. NIEUWE LEIDER Om vijf uur zondagochtend werd in Vientiane geschoten met geweren en machinegewe ren. Rechtsgezinde troepen ren den door de straten en zetten woningen van neutralisten af. Het huis van de neutralistische militaire adviseur van de pre mier, generaal Macha Soecha- vong, werd met kogels door zeefd. Correspondenten die de residentie van premier Soevan na Phoema wilden binnengaan, werden door politie en soldaten tegengehouden. Omstreeks zes uur hield het schieten op. Alle belangrijke kruispunten in de hoofdstad bleken door rechts gezinde troepen bezet te zijn. Bij de huizen van neutralistische ministers, banken en telegraaf kantoren werden wachtposten uitgezet. De verbindingen wer den verbroken. Radio-Vientiane maakte be kend dat het „revolutionaire comité van het nationale leger" onder leiding staat van generaal Koeprasith Abhay, bijgestaan door generaal Siho, chef van politie. AMERIKA TEGEN MACHTS OVERNAME Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken in Was hington heeft zondag met het oog op de gebeurtenissen in Laos een communiqué uitge geven waarin gezegd wordt dat de Amerikaanse regering aan de overeenkomst van Genève van 1962 vasthoudt en dat zal blij ven doen. „Wij zijn dus beslist tegen machtsoverneming en zijn voorstander van onmiddellijke hulp aan de neutralisten als eer ste stap naar herstel van de toe stand. „Het ministerie staat in voortdurend contact met de A- ïerikaanse ambassadeur in Laos." LAOTISCHE PREMIER GEARRESTEERD Later werd gemeld dat pre mier Soevanna Phoema in Vien tiane door rechtse troepen is ge arresteerd, aldus een bericht uit Singapore. De 63-jarige prins Soevanna Phoema is sinds 1962 premier van Laos. Hij heeft deze functie viermaal bekleed. Zijn vader was de nu overleden koning Sisavang Vong. Soevanna Phoema ontving zijn opleiding in Frankrijk. Hij werkte enige jaren als ingenieur. Nadat hij van 1951 tot 1954 pre mier was geweest, bekleedde hij twee jaar de post van minister van defensie. In 1958 werd hij opnieuw premier. Zijn coalitie regering van neutralisten, rechtsgezinden en linksen stort te echter ineen. Daarna werd hij ambassadeur in Frankrijk. Na een staatsgreep in 1960 werd Soevanna Phoema opnieuw pre mier van een ce '^ieregeri-" In 1960 begaf de pri s zich nn.,r Cambodja, nadat er hevige ge vechten waren uitgebroken tus sen regeringstroepen en strijd krachten van de pro-communis tische Pathet Lao. Prins Boen Dem, een anti communist, nam zijn functie over en verzocht prins Soevan na Phoema terug te komen. Na besprekingen tussen de drie partijen werd de prins eerste- minister van de hoofdzakelijk neutralistische coalitieregering van 1962. Volgens in Londen ontvangen berichten uit Vientiane heeft het revolutionair comité de staat van beleg afgekondigd en samen scholingen van meer dan zes mensen verboden. Buitenlanders zou de raad zijn gegeven niet in het land te rei zen. Het comité zou verder de sluiting van het vliegveld van Vientiane hebben bevolen. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken verklaarde öat En geland zich bezorgd maakt over de gevolgen van de staatsgreep. Het betreurt dat de besprekingen tussen de politieke groeperingen in Laos zijn vastgelopen. Uit welingelichte kringen in Londen wordt inmiddels verno men dat Engeland reeds met de V. S. overleg pleegt ovër de toe stand in Laos en zich spoedig met de Sowjet-Unie in verbin ding zal stellen. Engeland en de Sowjet-Unie hadden gemeen schappelijk het voorzitterschap van de Geneefse conferentie van 1962 waarop werd besloten tot een neutrale status van Laos. Beide landen deden op 1 april j.l. nog een beroep op de Laoti- aanse leiders de toestand in hun land te normaliseren. Soevanna Phoema, de neutra listische premier van Laos, is vrijgelaten door de rechtse op standelingen die zondagochtend de macht overnamen. Dit is maandagochtend in welingelichte kringen in Saigon vernomen. Hoewel bij de aankomst van het koninklijk paar veel meer publiek aanwezig was dan nor maal het geval is, hadden de autoriteiten op een grotere be langstelling gerekend. Er ston den circa 5000 bezoekers op het dak van de Icahal, de aangren zende promenade en het dakter ras van de Europahal. Er ging even een gejuich op toen de deur van de DC-8 open ging en de Koningin in grijze mantel en blauwe japon in de opening verscheen, maar het stierf meteen weg, waarna het publiek doodstil het weerzien met de jongste twee Prinsessen ga desloeg. Losjes, hand in hand waren deze twee tussen de ijzeren hek ken, waarachter de journalisten zich moesten ophouden, naar het voorbijrijdende vliegtuig gewan deld. Onder aan de trap werden zij door hun vader en moeder innig omhelsd, waarna de Com missaris der Koningin mr. F. J Kranenburg, de minister-presi dent mr. V. S. M. Marijnen, de eerste secretaris van de Mexi caanse ambassade' mr. M. A Amador en de burgemeester van Haarlemmermeer mr. G. C. van der Willigen, naar voren traden en het koninklijk paar op vader landse bodem verwelkomden. GEEN MASSAZANG Het weer was minder fraai, maar hoewel het vrij hard woei, regende het niet en was liet niet koud. Op het platform bleef het gezelschap enige minuten cverieg plegen wat men zou doen. Er was een plan om nog een specia le rit in de hofauto over het hele platform te maken, maar men zag hier van af, aangezien bijna al het publiek in de nabijheid van de Icahal stond samenge- groept. Verderop stond op de promenade niemand meer, zodat de platformrit overbodig werd. Tenslotte legde Prins Bern hard zijn arm over de schouder van de Koningin en stelde haar voor naar de auto te wandelen. Daarbij begon het publiek op het dakterras opnieuw te juichen. De Koningin hield de pas in en zwaaide uitbundig terug, waarop kleine groepjes uit het publiek enthousiast „Oranje boven, leve de Koningin" aanhieven, maar het stimuleerde de overige men sen niet tot massazang en stierf spoedig weer weg. Het koninklijk gezin stapte ln de gesloten hofauto en reed om tien over acht, voorafgegaan door enkele motoragenten, lang zaam de luchthaven af. Op het stationsplein moest de wagen door een smalle haag van men sen rijden, die de hoge gasten hartelijk uitwuifden. De bij de uitgang geplaatste banken voor de verwachte invaliden bleven leeg. Ook de hekken op het trot toir van de rijweg langs de ring vaart waren overbodig. Daar stond niemand meer. DE „KONINGIN DER AARDE" Groot echter was de belang stelling van de pers. Er waren minstens 100 vertegenwoordigers van de koningin der aarde". Zij werden in aantal overtroffen door politie, die 200 man telde (samengesteld uit diverse korp sen). Prinses Margriet was in haar eigen sportwagen naar de lucht haven gereden, vergezeld door een vriendin. De laatste bracht na afloop alleen het sportautoo- tje terug naar het paleis, want Margriet reed met haar ouders mee in de hofauto. Teneinde hinderlijk lawaai bij de aankomst zoveel mogelijk te vermijden, gaf Sehiphols ver keerstoren na aankomst van de DC-8 uit Mexico andere vliegtui gen ongeveer twintig minuten geen toestemming op de lucht haven te landen. De piloot van een naderend toestel werd radio grafisch medegedeeld, dat hij ge durende die tijd moest blijven cirkelen. Evenmin stegen er toe stellen op, maar dat is voor dit vroege tijdstip normaal. (Zie verder pag. 3) Een dag na haar ouders is zon dagochtend om kwart voor tien ook Prinses Beatrix van het be zoek aan Mexico in Nederland teruggekeerd. Zij arriveerde met het K.L.M.-lijntoestel uit Canada, waar ze een kort bezoek aan een vriendin heeft gebracht. Op Schiphol werd zij onder aan de vliegtuigtrap door de Prinsessen Margriet en Christina verwelkomd. Temidden van de rondsprin gende persfotografen en camera operateurs, die van de mare chaussee alle gelegenheid kregen hun werk te doen, ging onze in een zwarte mantel met zwarte hoed geklede Kroonprinses min zaam glimlachend de kleine kring van officiële afhalers rond. Ze schudde achtereenvolgens de handen van haar particuliere secretaresse, mej. M. C. C. Wij nen, van hofdame freule C. S. B. Röell en van de eerste secreta- Zondagochtend is ook Prinses Beatrix op Schiphol terugge keerd van het staatsbezoek aan Mexico. De Prinses werd op de luchthaven verwelkomd door haar zusters Margriet en Chris tina een welkom dat op aller hartelijkste wijze geschiedde. ris der Mexicaanse ambassade, de heer M. A. Amador, tot wie ze dankbaar zei: „It was a wonder ful trip". Daarna namen de drie Prinses sen naast elkaar plaats op de achterbank van de hofauto en vertrokken naar Drakensteijn. Prinses Beatrix kwam om tien voor half elf op baar kasteel Dra kensteijn aan, voor het publiek bijna onopgemerkt. Spoedig na de aankomst keer den de Prinsessen Margriet en Christina naar paleis Soestdijk terug. Voor het paleis was het rond het middaguur vrij druk. De Baarnse politie had extra-men sen in dienst om de drukte te regelen.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1