REVALIDATIE „BESPAART" IE GEMEENSCHAP SI IfLJOEl GULDEN PER JAAR BEURSOVERZICKT PREDIKBEURTEN Burgerlijke Stand Voor de zondag «OESJTSM ZEVENTIG JAAR Vooruitgang op de Red, Antillen RECHTSZAKEN Zaterdag 18 april 1964 DE VRITE ZEEUW Pagina 5 Consumentenbond heeft 60.000 leden Sanatoria voor toeristen in de Kaukasus Minister Rusk blijft langer in Zuid-Vietnam LIJFEIGENE Chroesjtsjov naar Egypte Parlementaire vragen over Antwerpse burgemeester DE CONFERENTIE OVER SANCTIES TEGEN ZUID-AFRIKA AFBROKKELENDE MARKT Beursindices Nabeurskoersen Advieskoersen buitenlands bankpapier Gered van hongerdood op Cyprus Minister Lampe optimistisch De revalidatie heeft zich in haar verschillende geledingen zo ontwikkeld, dat we ons in het algemeen niet tegenover het 'buitenland hoeven te schamen. Dit verklaarde de heer J. J. Miedema, revalidatie-arts en ge- •\ieesheer-directeur van het reva lidatiecentrum „De Hoogstraat" in Leersum, in Utrecht op de jaarvergadering van de Neder landse centrale vereniging voor gebrekkigenzorg. De heer Miedema zei, dat er nog een duidelijk tekort is in de voorzieningen voor dubbel-ge- handicapten, dat wil zeggen voor de mensen die bijv. naast doof heid of blindheid nog een an dere lichamelijke tekortkoming hebben en degenen die behalve zintuigelyk of lichamelijk ge stoord ook geestelijk gehandi capt zijn. Deze groep vraagt veel zorg, zowel voor wat de huis vesting betreft als ten aanzien van de verpleging en de hulp verlening in het algemeen, MATERIËLE ZIJDE Dokter Miedema ging ook in op de materiële betekenis van de revalidatie. Hij deed dit aan de hand van een studie van het hoofd van de sociale dienst van „De Hoogstraat", mej. Van Riet. Zij heeft van 100 willekeurige patiënten die in 1962 uit het revalidatiecentrum werden ont slagen, de opnameduur, de kos ten van opname en de bijko- 'mende kosten berekend. Daar naast becijferde ze, hoe hoog de kosten zouden zijn geweest wan neer de patiënten niet waren ge revalideerd. De honderd patiënten werden gemiddeld ruim 240 dagen ver pleegd. De totale verpleegkos- ten plus de bijkomende kosten bedroegen voor deze honderd patiënten ƒ952.941,De kosten die voor de patiënten tot hun 65ste jaar zouden moeten wor den gemaakt, als zij niet waren gerevalideerd, raamt mej. Van Riet op 5,5 miljoen gulden. Hier uit valt dus af te leiden, dat de revalidatie een toekomstige be sparing van 4,6 miljoen gulden heeft opgeleverd, hetgeen bij een gemiddelde leeftijd van de 100 patiënten van 37,8 jaar neer komt op een jaarlijkse besparing per patiënt van 1699 gulden. Per jaar worden uit de Nederlandse revalidatie-inrich- tingen ongeveer 3500 patiën ten ontslagen, dus landelijk gezien betekent de revalidatie volgens mej. Van Riet een be sparing van bij benadering 60 miljoen gulden per jaar. Mej. Van Riet heeft nog be- ""fekehd^'hoeveel hulp thuis óf verpleging in een inrichting zou hebben gekost, indien de patiënt niet ter revalidatie was opgeno men en zij kwam tot de slotsom, dat de totale kosten van revali datie bijna 45.500 gulden lager liggen dan de kosten die anders zouden zijn gemaakt. Natuurlijk is er niet in elk individueel ge val sprake van een besparing. Het kan ook zo zijn, dat de patiënt na zijn behandeling weer in een verpleegtehuis moet wor den opgenomen. Hiertegenover staan echter de gevallen van mensen die nooit hebben kun nen werken en na hun revalida tie zelf de kost kunnen verdie nen inplaats van dat zij finan cieel moeten worden gesteund tot hun 65ste jaar. VOORZIENINGEN DRIN GEND NODIG De heer Miedema waagde zich niet aan een toekomstprognose, maar hij heeft, mede met het oog op de binnen afzienbare tijd tot stand te komen volksverze kering voor de grote risico's op medisch zowel als op sociaal ge bied, goede hoop op een voort gaande ontwikkeling. Volgens hem zullen dringend enkele grote voorzieningen nodig zijn, De Nederlandse Consumenten bond heeft vrijdag het 60.000e lid ingeschreven. Na een moeizaam begin in 1953 werd in 1962 voor het eerst een sterke stijging ge noteerd: het ledental steeg van 25.548 tot 44.999. Eind 1963 had de Consumen tenbond 51.679 leden. De directeur van de Russische toeristenorganisatie „Intoerist Ankoedinov, heeft vrijdag tij dens een persconferentie meege deeld dat buitenlandse toeristen \lit jaar voor het eerst een medi sche behandeling kunnen onder gaan in sanatoria in de Kauka sus. Volgens het persbureau Tass noemde hij vier steden, o.a. Sotsji, waar dit kan geschieden Ankoedinov deelde verder mee dat vorig jaar 932.000 toeristen een bezoek aan de Sowjet-Unie hebben gebracht tegen 480.000 in 1956. De reizigers kunnen 4hans honderd steden bezoeken, ook in de middenaziatisehe repu blieken, waarheen tot nu toe zeer weinig buitenlanders gin gen. Hij zei dat zijn bureau vorig jaar voor 900.000 Russische toe risten reizen naar honderd lan den had geregeld. omdat er voor de patiënten on voldoende mankracht en niet genoeg plaatsruimte is. Ook voelt hij het als een tekort, dat bij velen, ook onder de medici, onvoldoende begrip bestaat voor wat door revalidatie voor de patiënten te bereiken is. Dit wordt, mede veroorzaakt door dat de revalidatie bij de oplei ding aan de universiteiten niet overal genoeg aandacht krijgt. De heer Miedema acht een' betere outillage van de provin ciale stichtingen voor revalidatie onmisbaar, opdat men verzekerd kan zijn van een verantwoorde begeleiding van de patiënt vóór, tijdens en na de opname. Ten opzichte van het buiten land schie'; Nederland nog tekort als het gaat om de research en om wetenschappelijke publika- ties. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft besloten zijn bezoek aan Zuid-Vietnam tot maandag te verlengen temidden van geruch ten, volgens welke een nieuwe staatsgreep in dat land binnen 48 uur waarschijnlijk is. In een officiële bekendmaking werd gezegd, dat minister Rusk die vrijdag van Formosa in Saigon arriveede maandagmorgen in plaats van zondagmiddag uit Saigon zal vertrekken om nog wat langer met Amerikaanse en Zuidvietnamese ambtenaren te kunnen beraadslagen. Sommige waarnemers achten het echter heel wel mogelijk, dat het be sluit van de Amerikaanse minis ter een onderdeel vormt van een Amerikaanse poging een staatsgreep tegen het bewind van generaal-majoor Nguyen Khan te voorkomen. Generaal Khan geniet openlijk de volledi ge steun van de Verenigde Sta>- ten en als hij ten val zou wor den gebracht, zou dat een deuk betekenen in het Amerikaanse prestige. zijn GmmvmER was Nikita Sergejewitsj Chroesjt- sjov, de voorzitter van de minis terraad van de U.S.S.Ït. en eer ste secretaris van de communis tische partij van de Sowjet-Unie, die gisteren zijn 70ste verjaar dag vierde, werd in het dorp Kalinowka (gebied Koersk) in centraal Europees Rusland ge boren. Zijn grootvader was een lijfeigene boer, zijn vader was een mijnwerker. Als kind bezocht hij 's win ters de dorpsschool; in de zomer hoedde hij het vee en later werk te hij als landarbeider bij groot grondbezitters. Toen hij 15 jaar was, trok Nikita naar zijn vader, die mijn werker was in het steenkoolge- bied van Donbass en daar werk te Nikita als bankwerker in de mijn en op de fabrieken. In 1918 trad hij toe tot de communistische partij. De hele periode van de bur geroorlog (19181920) stond hij aan het front, eerst als soldaat, later als politiek instructeur bij de troependelen. Na de burgeroorlog keerde hij naar Donbass terug. Hij werd plv. beheerder van een mijn. Al spoedig stuurde de partij-afde ling hem naar een arbeidersfa culteit. Na deze studie werd hij tot secretaris gekozen van het rayoncomité der partij in Petrowsko-Marinsk in Donbass. In 1929 begon Chroesjtsjovs studie aan de Moskouse indus trie-academie. In 1931 werd hij gekozen tot secretaris van een rayoncomité van de partij in Moskou;., daar na werd hij secretaris van het Moskouse stads- en gebieds- comité. In 1938 werd Chroesjtsjov eerste secretaris van het cen traal comité van de communis tische partij in de Oekraine en in 1939 na het 18de congres werd hij lid van het politieke bureau. In de tweede wereldoorlog was Chroesjtsjov o.a. betrokken bij veldslagen, zoals bij Wolgo- grad en Koersk en bij de bevrij ding van het Donetz-gebied en de Oekraine. Zijn zoon Leonid, die vlieger was, sneuvelde in 1943. In 1949 werd Chroesjtsjov ge kozen als een van de secretaris sen van de Sowjetrussische com munistische partij en tevens tot eerste secretaris van het Mos kouse gebiedscomité van de par tij. Na de dood van Stalin werd hij in september 1953 gekozen tot eerste secretaris van de par tij. Sinds maart 1953 is Chroesjt sjov voorzitter van de minister raad van de U.S.S.R. Chroesjtsjov wordt op 10 mei in Cairo verwacht voor een tien daags bezoek aan de V.A.R., zo meldt het Egyptische blad „Al Gomhoeria". Chroesjtsjov zou de feestelijk heden op 15 mei bijwonen ter gelegenheid van de voltooiing van de eerste fase van de bouw van de dam van Assoean, waar mee de omlegging van de Nijl een feit is geworden. In het Belgische parlement is vrijdag een vraag gesteld over de strafmaatregelen, die tegen de Antwerpse burgemeester, dr. L. Craeybeckx, zullen worden genomen indien het juist blijkt te zijn, dat hij zich heeft schul dig gemaakt aan anti-Joodse uit latingen. In de schriftelijke vraag van de liberale senator Moureaux aan de minister van Binnenland se Zaken, A. Gilson, wordt ge zegd, dat het „de minister zeker niet onbekend is dat de burge meester van Antwerpen volgens berichten, die niet zijn tegenge sproken, onalngs in aanwezig heid van verscheidene personen beledigende en onterende woor den uitte jegens de Israëlieten". „Hij ging daarbij zó ver te zeggen, dat het jammer was, dat de Duitse verbrandingsovens niet beter hadden gewerkt". De minister wordt gevraagd of hij „het niet gepast heeft ge oordeeld een onderzoek te laten instellen". VERONTSCHULDIGING In een open brief heeft bur gemeester Craeybeckx veront schuldigingen aangeboden voor uitlatingen met een anti-Joodse strekking die hij tijdens een stevig glas bier zou hebben gedaan. Hij betuigt zijn spijt, dat hierover verontrusting is ont staan en tracht in gloedvolle be woordingen te bewijzen dat dit niet in zijn bedoeling heeft ge legen, alsook dat hij hiermee zijn leedwezen betuigt. Burgemeester Craeybeckx wijst erop, dat hij van jongsaf goede contacten heeft gehad met zio nistische jongerenorganisaties, dat hij in de laatste jaren een paar keer in Israël is geweest en dat hij herhaaldelijk openlijk heeft getuigd van zijn bewon dering voor en broederlijk mee voelen met het Israëlitische volk in Israël en waar ook ter wereld. In zijn brief schrijft de bur gemeester voorts, dat hij onder- alle omstandigheden heeft be hoord tot degenen die het on verdiende lijden en de onmense lijke vervolgingen waaraan,het Israëlitische volk in de loop der tijden heeft blootgestaan, ten scherpste hebben afgekeurd als een gruwel en als een smaad aan de mensheid en de beschaving. De burgemeester wijst er ook op, dat hij tijdens voordrachten over Israël altijd uiting gaf aan een „grondig gevoel van mede leven met het Israëlitische volk in zijn verweer tegen de on noemlijke onrechtvaardigheden en wreedheden waarvan dit zo rijk begaafde volk zovele malen het slachtoffer is geweest in deze wereld". De internationale conferentie over economische sancties tegen Zuid-Afrika, waaraan tweehon derd afgevaardigden uit een vijftigtal landen hebben deelge nomen, heeft zich uitgesproken Het Damrak heeft gistermid dag, voor de laatste dag van deze beursweek, bij de opening een licht verdeelde stemming voor de internationale waarden laten zien. Hierbij zette Philips op 158,70 157,30) de vaste ten dentie van de voorgaande beurs- dagen verder voort, terwyl Hoogovens een flinke veer moes ten laten op 653. Donderdag ver loor dit fonds 7 punten tot 662Vn. Er vonden in de Hoogovenhoek hernieuwde verkopen voor Ame rikaanse rekening plaats. Dit aanbod kwam in een zeer dunne markt. Het werd slechts op een sterk verlaagd niveau opgeno men. Hoewel Philips aan de vas te kant was, kon toch het hoog ste niveau van donderdagavond, toen 159,20 voor de stukken werd betaald, niet worden ge ëvenaard. AKU, Unilever en Kon. Olie schommelden rond het voorgaande slotniveau. Het zeer uitgebreide verslag van de Kon./ Shell-groep over 1963 hield voor de beurs geen verrassingen meer in. De handel in de hoofd fondsen was, mede in verband met het naderende weekeinde, stil. Ook in de Philipshoek was het een stuk kalmer vergeleken niet de voorgaande beursdagen. Later op de middag brokkelden de koersen af als gevolg van licht aanbod in een zeer dunne markt. Philips daalde tot 158, Unilever tot 144,40 na een ope ning op 144,90. Vergeleken met de slotprijs van de vorige week boekte Philips deze beursweek een koerswinst van bijna vijf gulden. Daartegenover daalde Hoogovens circa 18 punten. AKU bleef praktisch onveranderd. Unilever verbeterde een paar dubbeltjes, terwijl Kon. Olie circa 1 gulden moest prijsgeven. De scheepvaartsector sloot de beursweek af met een gedrukte stemming. De koersverliezen be droegen tot 3 punten. De handel in deze hoek was gering. Van de leidende cultures bestond weder om aanbod in certificaten Deli. De prijs daalde van 127,50 tot 126,60, tegen donderdag als slotprijs 128,10. De beurs vreest dat Deli het dividend over 1963 zal verlagen. Vorig jaar werd zes procent dividend door deze maatschappij uitgekeerd. De staatsfondsen lagen zwaar in de markt. Als gevolg van de krappe geldmarkt is het tarief voor dag geld (call money) gisteren met een half procent verhoogd tot 2% procent. Mede hierdoor la gen de staatsfondsen onder druk. Tevens verwacht men in deze hoek binnen niet al te lange tijd een nieuwe lening van de Bank voor Ned. Gemeenten. In de lokale afdelingen ging weinig om. Aandelen Kon. Zout/ Ketjen werden wederom hoger geadviseerd als nawerking op het verschenen jaarverslag. Be langrijke veranderingen voor de fondsen in de lokale afdelingen in welke richting dan ook kwa men niet voor. Int. conc. Industrie Scheepvaart Banken Handel, enz. Algemeen 15/4 585.7 350.2 154.7 237.7 172.0 413.1 16/4 585.0 350.9 155.6 237.3 171.9 412.9 17/4 583.7 352.0 154.5 237.8 171.2 412.5 A.K.U.: (535%) Hoogovens; 655 (653%) Kon. Olie: 153.70—154. (153.00) Philips: 158.30 g.b.—159.30 g.l. (158.10) Unilevr: 144.50—145.20 (144.50) Stemming; vrij vast De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: Engelse pond 10.0610.16 Amerik. dollar 3.58'/s3.62Va Canadese dollar 3.31Vi3.36Va Franse frank (100) 73.5074,00 Belgische frank (100) 7.217.26 Duitse mark (100) 90.4590.95 Zweedse kr, (100) 69.6570.65 Deense kroon (100) 51.8052.80 Noorse kroon (100) 50.00—51.00 Zwitserse fr. (100) 83.35—83,85 Italiaanse lire (10.000) 56.85—58.85 Oostenrijkse schilling (100) 13.94—14.04 Portugese escudo (100) 12.55—12.70 Spaanse peseta (100, gr. coup.) 5.95—6.10 voor toepassing van „algehele economische sancties" tegen de republiek Zuid-Afrika. In zijn eindverslag nodigt de conferentie de Veiligheidsraad uit „de rassenoorlog" in Zuid- Afrika als een gevaar voor de wereldvrede te beschouwen en krachtige economische sancties tegen dat land toe te passen. De conferentie heeft de mening tot uitdrukking gebracht, dat „krachtige druk" dient te worden, uitgeoefend op de Ver enigde Staten, Engeland en Frankrijk om deze landen ertoe te bewegen hun politiek tegen over Zuid-Afrik# te herzien. Deze drie mogendheden, zo geeft de conferentie te kennen, dragen een zekere verantwoor delijkheid voor de voortzetting van de apartheidspolitiek van de regering in Pretoria. De conferentie nodigt de Afri kaanse landen „van Fransen huize" en die van het Britse ge menebest uit druk uit te oefenen op Frankrijk en Engeland om deze landen ertoe te brengen economische sancties tegen de republiek Zuid-Arfika goed te keuren. Dit plaatje van Cyprus herinnert even aan het leed. dat de oorlog op het verscheurde eiland ook onder de dieren teweeg brengt. Deze varkens op een Grieks- Cyprische boerderij in de buurt van Kyrenia, welke onder Turks vuur door de bewoners werd verlaten, hebben nog het geluk gehad, dat zij werden ontdekt en gevoerd door soldaten van het eerste Britse para-regiment maar hoeveel dieren zullen jam merlijk van honger omkomen. JOHNNY JORDAAN 25 JAAR ARTIEST In zijn cabaret aan de Rotter damse Diergaardesingel reci pieerde gisteren de Amsterdam se zanger Johnny Jordaan in verband met zijn 25-jarig ar- tistenjubileum. Zeer velen voornamelijk Amsterdammers bereidden de zanger een warme hulde. Naast talrijke „fans" waren ook vele prominenten uit de wereld van de lichte muze naar Johnny's cabaret gekomen om hem te feliciteren. Onder hen bevonden zich o.m. Willy Alber- ti, The Mounties en tante Leen. Met de laatste trad Johnny Jor daan vrijdagavond op voor de televisie. Johnny Jordaan, de enige Nederlandse „platenmiljonair", kreeg ter gelegenheid van zijn jubileum uit handen van de heer H. Möring een speciale gouden grammofoonplaat aangeboden. BOETE WEGENS PRIJSOPDRIJVING Met het doel een duidelijk voorbeeld te stellen heeft de of ficier van justitie tijdens de zit ting van de Bredase economi sche politierechter tegen de 65- jarige autorijschoolhouder J. v. S. een geldboete gevorderd van 1250, waarvan 1000 voor waardelijk met twee jaar proef tijd wegens prijsopdrijving. De verdachte had begin van dit jaar de prijs van een auto rijles, welke per uur ƒ8,25 be dragen mocht, verhoogd tot ne gen gulden. De man was tevo ren door de controledienst ge- waarschuwd. De officier wees in zijn requisitoir op het grote be- lang van het handhaven van de prijsbeschikkingen voor het welslagen van het loon- en prijsbeleid van de regering. De straf,welke de politierechter oplegde, werd 1.000 boete, waarvan 750 gulden voorwaar delijk met twee jaar proeftijd. OOST ZEEUWS-VLA ANDEREN ZONDAG 19 APRIL 1964 NEI). HEltV. KERK. Axel: 10 uur en 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. Hoek: 10 uur Ds. J. A. Poelman, van Terneuzen, 2.30 uur Ds. W. J. van Meeuwen. Hontenisse: 9.30 uur Ds. E. Gramsbergen. Hulst: 10 uur Ds. R. G. J. Tim- mers. Philippine: 11 uur Ds. E. Ed. Stern. Sas van Gent: 9.30 uur Ds. E. Ed. Stern. Sluiskil: 9.30 uur en 11 uur Ds. W. J. van Meeuwen, van Hoek. Terneuzen: Kerk Noordstraat: 10 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt. 7 uur Ds. J. A. Poelman. Gebouw „De Schakel": 9.30 uur Ds. J. Schol ten. Zaamslag: 10 uur Ds. Ph. M. Becht. 2.30 uur Ds. E. Grams- bergen. GEREF. HERK Axel: 10 uur en 3 uur Ds. J. Th. Heemskerk. Hoek: 10 uur en 14.30 uur Ds. Ver beek. Terneuzen: 10 uur en 4.30 uur Ds. D. J. Gouvée, van Bennekom. Zaamslag: 10 uur en 3 uur Ds. M-- den Boer. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. C. Bijl, van Hoogezand-Sappemeer. Terneuzen: 10 uur en 15 uur Ds. K. D. van Dijk, van Mussel- kanaal. CHR. GEREF. KERK Zaamslag: 11.30 leesdienst. 5 uur Ds. F. Bakker, van Drieberken. (In de Herv. kerk.) GEREF. GEMEENTE Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur leesdienst. Hoek: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE (Syn.) (Frans Halslaan) Terneuzen: 10 uur en 3 uur lees dienst. Axel: 10 uur en 3 uur leesdienst. OUD GEREF. GEMEENTE Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. De Reuver. VOLLE EVANGELIE. GEM. (Filadelfia kapel) Terneuzen: 10 uur samenkomst. 8.30 uur n.m. bidstond. Iedere donderdagavond om 8 uur sa menkomst. Aluminium zeiljachten De scheepsbouwindustrie te Ronduite in het plassengebied van noordwest-Overijssel zal zich gaan toeleggen op de bouw van aluminium zeiljachten. Tot dusver werden zeiljachten in Nederland alleen van hout, staal of plastic vervaardigd. De aluminiumlegering, die voor de vervaardiging van de zeiljachten wordt gebruikt, komt uit Noorwegen en is bestand tegen zeewater. VOGELWAARDE Geboren: 11 april. Patrick Emiel Cornelia, z. van Francis- cus Petrus Aerts en Augusta Maria de Cook. Huwelijksvoltrekking 11 april. Leonardus Hubertus Marie Ha melink, 29 j., jm„ en Emma Fer- dinanda Elisabeth Schelfaut, 24 j-, jd. LOOP DER BEVOLKING VOGELWAARDE Vertrokken: Antonius J. M. van den Bulck, naar 'Canada en George J. M. Burggrave, naar Hulst. Aan de vooravond van zijn terugkeer naar Nederland heeft de gevolmachtigd minister voor de Nederlandse Antillen, de heer W. F. M. Lampe, in een pers conferentie zijn indrukken weer gegeven, opgedaan tijdens een verblijf van 2% maand op de Antillen. Op alle eilanden heeft hij vooruitgang bespeurd, voor al op Aruba, Bonaire en St. Maarten. Wat Aruba betreft, waar hy drie weken vertoefde, is hij on der de indruk gekomen van de toeristische mogelijkheden van dit eiland. Desniettemin is er be zorgdheid over de toenemende werkloosheid. Van Nederlandse zijde bestaat veel belangstelling voor het aantrekken van werk krachten, en. wel bij de N.V. Bronswerk en bij de A.D.M. Bovendien zal de fosforzuur- fabriek t.z.t. aan ongeveer 1000 mensen werk geven. Ook de ac- comodatie van de Beatrix-lucht- haven noemde de heer Lampe een aanwinst. DE „KAREL DOORMAN" NAAR ST. MAARTEN Sprekend over St. Maarten zei hij dat daar een enorme be drijvigheid heerst. In juni a.s. zal de nieuwe pier in gebruik worden genomen en men ver wacht dat de „Karei Doorman" het eerste schip zal zijn dat daar zal meren. De in aanbouw zijnde viscon- servenfabriek zal aan vele locale arbeidskrachten werk geven, terwyl de Japanse onderneming, die zich daar gaat vestigen, met 20 a 30 grote trailers de trans porten gaat verzorgen. PUIMSTEENFABRIEK Over Bonaire merkte de heer Lampe onder meer op dat thans reeds is gebleken dat het nieuwe hotel dringend uitbreiding be hoeft. Trans World Radio gaat waarschijnlijk al in juni in 13 talen religieuse uitzendingen verzorgen, voornamelijk gericht op Zuid-Amerika, Afrika en het Verre Oosten. De wereldomroep, waarvan reeds drie medewer kers op Bonaire zijn gearri veerd, heeft zendtijd gehuurd voor de verzorging van cultu rele programma's. De bouw van de zender zal naar schatting 4% miljoen gulden kosten. Op St. Eustatius is een nieuwe puimsteenfabriek in wording en zodra deze gereed zal zijn, komt ook daar een pier. De heer Lampe gaf wat Cura sao aangaat zijn tevredenheid te kennen over de voorgenomen bouw van het Hilton-hotel. Hij sprak de verwachting Uit dat de werkzaamheden aan de nieuwe brug, die aan 500 arbeidskrach ten enige jaren een. bestaan kun nen verschaffen, nu spoedig tot uitvoering zouden komen. Aan het slot van zyn persconferen tie zeide' hij dat de algemene in druk die de Ned. Antillen ma ken, een gezond optimisme wet tigt. LEGER DES HEELS Terneuzen: 10 uur Heiligingssa menkomst; 7.30 uur Verlossings samenkomst. Leidster: kapiteine H. Bierman. EVANGELISATIE Othene: 7 uur n.m. Ds. Verbeek, van Hoek. ROOMS KATHOLIEKE KERK Axel: 7.30 uur, 9 uur, 10.30 uur en 5.30 uur H. H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10 uur H. H. Missen. Philippine: 7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sluiskil: 6.45 uur, 8.30 uur, 10.30 uur en 5 uur H.H. Missen. Terneuzen: 7 uur en 9.30 uur H. H. Missen; 17.00 uur Avondmis. Triniteitskerk: 8 uur en 11 uur H. H. Missen. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN ZONDAG 19 APRIL 1964 NED. HERV. KERK. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S. Blom. Biervliet: 10 uur Ds. W. S. Even huis. Breskens: 10 uur Ds. L. Spaans. (H Doop.) Cadzand: 10 uur Ds. W. C. Luu- ring. Groede: 11 uur Ds. H W. Door- nink. Hoofdplaat: 10 uur Ds. P. A. L. Brinkman. Nieuwvliet: 10 uur Ds. Joh. Bre- zet. Oostburg10 uur en 11.30 uur Ds. W. S. Hugo van Dalen. (11.30 uur jeugdkerkdienst.) Retranchement10 uur Gust. M. C. de Vries. Schoondijke: 9.30 uur Eerw. Heer H. J. Begeer, van Hoofdplaat. St. Anna ter Muiden11 uur Ds. C. Balk. St. Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Sluis: 9.30 uur Ds. C. Balk. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W, B. Bergsma. IJzendijke: 9.30 uur Ds. H. W. Doornink, van Groede. (H. Doop.) Zuidzande: 9 uur en 10 uur mej. Da. H. B. de Neeling. (9 uur jeugdkapel.) DE VIJAND LUISTERT MEE „Zag ik u niet in de hof met Hem?" Joh. 18 26 Daar moeten we goed rekening mee houden. De hof van Gethse mane heeft oren en ogen. Denk toch vooral niet; daar is niemand in de nacht, daar zijn we met Jezus alleen. U vergist zich. De hemel is er en de hel is er en de aarde is er ook. En ze luisteren alle mee. Dit is ongetwijfeld een zeer be langrijk aspect van Gethsemane. Dit is Gethsemane: in derde di mensie. Gethsemane is niet iets tussen de discipelen en Jezus. Hier worden de gordijnen voor de rui ten weggeschoven. Iedereen kijkt naar binnen: engelen en mensen en duivelen. Gethsemane is een open huis. Ze zien u„Zag ik u niet?" Ja zeker. U zag me! Dat belegt het leven van de christen met ernst en verantwoor delijkheid. Ze moeten u dit altijd en overal en onder alle omstandig heden kunnen vragen. En u moet altijd bereid zijn daarop blijmoedig en vrijmoedig antwoord te geven. Die vraag mag u niet in een las tig parket brengen. Als dat zo is, zit het niet goed tussen u en Gethsemane. Dan zit het met uw huisgezin of huwelijk of arbeid of bedrijf of vriendenomgang of zakenrelaties niet goed. U moet niet gaan kleuren of hakkelen of liegen, zoals Petrus dat deed. Want dan blijkt daaruit, dat u be zig bent „de hof" in uw leven te verloochenen. Met deze vraag, pardoes op u afgevuurd, kunt u het misschien in de situatie of houding, waarin u nu leeft, niet uithouden. Dat is gelukkig! Die vraag dreef Petrus wenend naar buiten. Die vraag is vol ontdek kende genade. Het is de harde kluit, op de vacht van het zwer vende schaap geworpen, waardoor het opschrikt en naar de herder terugholt. Wie weet, komt hij zo ook op uw ziel terecht. „Zag ik u niet in de hof met Hem?" (Uit „De Stem achter U".) C

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 5