IN AUSCHWITZ WAS EEN BADKUIP MEER WAARD DAN EEN MENSENLEVEN PRIJSBELEID ONTMOET BEZWAAR BIJ BE V.V.D. verleden van Terneuzen Historie van het jongste VERKOUDHEID? Zaterdag 18 april 1964 DF, VRÏÏE ZKEUW Pagina 3 if NU ÓÓK IN VOORDELIGE GEZINSDOOS VAN 100 TABL. a f2.40 Onrust in Zuid-Riiodesië IMPASSE IN PROCES Mr. GEERTSEMA KOMT OP VOOR DE MIDDENGROEPEN D.P.A.- correspondent verlaat Sowjet-Unie KERKNIEUWS HET NIEUWE STADHUIS VAN TERNEUZEN Noord-Rhodesië wil hulp uit Nederland Door JOH. DE VRIES II In het Auschwitz-proces, dat vrijdag in Frankfort werd voort gezet, heeft een 52-jarige Tsje- choslowaakse oud-gevangene als getuige geschetst hoe op Kerst dag 1941 een schijnproces met de dood van een gevangene ein- Over Broad, die eveneens in de beklaagdenbank zit, vertelde zij, dat hij op een keer net ge daan had, alsof hij een gevan gene wilde helpen vluchten. „Deze SS-man (Broad), van wie ik ondanks een verblijf van drie jaar in Auschwitz nooit hoogte heb kunnen krijgen, gaf het echter aan en de goedgelovige gevangene werd doodgeschoten." De Belgische had ook met eigen ogen gezien hoe men kinderen in een kuil levend had verbrand, omdat er niet genoeg gas voor radig was. (Adv.) (Adv.) Een driehonderdtal negerinnen zijn vrijdag door het centrum van Salisbury getrokken naar het bu reau van de Britse hoge commis saris om te protesteren tegen de beperking van bewegingsvrijheid, donderdag opgelegd aan Joshua Nkomo, de leider van de Afri kaanse nationalisten en nog drie negerleiders. Tientallen betogende negerinnen werden gearresteerd. De vier negerleiders werden door de regering van Zuid-Rho- desië naar een gebied bij de grens met Mozambique gezonden, dat zij een jaar lang niet mogen ver laten. De geheel uit blanke mannen bestaande jury in het proces tegen de blanke Byron de la Beckwith, die beschuldigd wordt van het vermoorden van de negerleider Medgar Evers, heeft na een beraadslaging van tien uren te kennen gegeven, dat zij geen eenstemmig oordeel kan bereiken. Dit was de tweede maal. Be gin februari heerste er ook niet de vereiste eenstemmigheid. Alle twaalf juryleden beant woordden de vraag van de rech ter of een unanieme uitspraak mogelijk wordt geacht, ontken nend. Zij konden daarop naar huis gaan. De zaak wordt aan gehouden tot mei. De 43-jarige beklaagde, die ontkent Evers te hebben gedood, ging terug naar zijn cel. De borg tocht waarop hij op vrije voeten kan worden gesteld, is door de rechter vastgesteld op 10.000 dollar. Nader wordt vernomen, dat acht juryleden voor vrijspraak waren, terwijl vier het schuldig wensten uit te spreken. Mr W. J. Geertsema, voorzitter van de V.V.D.-fractie in de Twee de Kamer, heeft kritiek laten ho ren op het prijsbeleid van minis ter Andriessen en staatssecreta ris Bakker. „Momenteel kan het prijsbeleid niet onze sympathie hebben", aldus mr. Geertsema op de algemene vergadering van deze party die in Eindhoven wordt gehouden. Mr. Geertsema constateerde dat het ontwerp tot wijziging van de Prijzenwet zozeer in strijd komt met de liberale op vattingen over vrijheid en de deur zo wijd openzette voor amb telijke willekeur, dat de V.V.D.- fractie daaraan zijn stem niet kon geven. VRIJHEID VAN DE MID DENSTAND. De maatregelen op het terrein van de verticale prijsbinding Heinz Wurtzel, de correspon dent van het Westduitse persbu reau D.P.A., is vrijdag uit Mos kou vertrokken. Het ministerie van Buitenlandse Zaken van de Sowjet-Unie gelastte hem don derdag binnen 24 uur het land te verlaten. Deze maatregel stond in verband met het onjuiste be richt inzake de dood van premier Chroesjlsjov. Volgens een regeringswoord voerder in Bonn bestaat de mo gelijkheid dat de Westduitse re gering langs diplomatieke kana len zal onderzoeken of het kan toor van D.P.A. in Moskou her opend kan worden. Op de vraag of de Westduitse regering verge1- dingsmaatregelen zal nemen, zei de woordvoerder; „De regering aanvaardt de geprikkeldheid van de Sowjetregering. Voor zover I tot dusver is gebleken, is de ge hele affaire aan een Duitse fout te wijten, hetgeen niet uit het oog mag worden verloren". Het Westduitse persbureau heeft inmiddels bij de justitie in Hamburg een klacht ingediend tegen een onbekende, die verant woordelijk zou zijn voor het ver valste bericht, op grond waarvan D.P.A. haar onjuiste medede'ing over de dood van Chroesjtsjov de wereld inzond. NED. HERVORMDE KERK Ds. R. G. J. Timmers, Her vormd predikant te Hulst, heeft bedankt voor het beroep naar de Hervormde gemeente van Hansweert. EERSTE VESTINGBRUG achtte mr. Geertsema lijnrecht ingaand tegen de vrijheid van de middenstand en bedrijfsleven. „Met niet nader uitgewerkte be weringen, dat afschaffing van de verticale prijsbinding tot prijsda ling zal leiden kunnen wij geen genoegen nemen", aldus de in leider. Hij merkte op, dat de bewinds lieden er verstandig aan zouden doen, indien zij het overleg met de betrokkenen ook tot een wer kelijk overleg zouden maken. „Laten zij toch beseffen, dat zij zonder dé medewerking van het bedrijfsleven nimmer tot een goed prijsbeleid zullen komen." Spr. legde ook de nadruk op de positie van de middengroepen in de maatschappij, omdat juist zij zitten in de hoek waar de sla gen vallen. De V.V.D.-fractievoorzitter gaf de agrariërs de verzekering, dat de „V.V.D. steeds zal blijven zoe ken naar middelen om er voor te zorgen, dat hun levensomstandig heden niet achterblijven bij die van andere bevolkingsgroepen." VRIJHEID IN DE AETHER De heer Geertsema zei verder, dat de V.V.D. de strijd voor de vrijheid in de aether zal voort zetten „tot de uiteindelijk over winning". „Wij hebben de kracht om die strijd voort te zetten, om dat wij ons gedragen weten door de sympathie van een groot deel van het Nederlandse volk." Spr. stelde voorts, dat de V.V.D. ook de strijd voor recla me in de televisie zal winnen. Hij voegde hieraan de opmerking toe, dat de partij zich „met uiter ste felheid" ?al verzetten tegen het geven van een machtiging aan de bestaande omroepvereni gingen tot het uitzenden van re clame-boodschappen over het tweede televisienet. SOCIALE RECHTVAARDIG HEID In liet vervolg van zijn rede schonk de heer Geertsema aan dacht aan de sociale rechtvaar digheid, waarbij hij opmerkte dat de liberalen altijd van harte hebben meegewerkt aan allerlei maatregelen om de positie van de sociaal zwakkeren te verbe teren. „Zij hebben dat in het ver- leden gedaan en wij. de huidige representanten van het politieke liberalisme, doen dat in het heden." De liberale fractieleider stelde dat er steeds meer duidelijke aanwijzingen zijn dat niet vol doende rekening wordt gehou den met de be'angen van de middengroepen en dat politieke krachten aan het werk zijn om doelbewust de positie van de middengroepen te ondergraven. Hij noemde in dit verband de al gemene richtlijn, dat in de on gesubsidieerde woningbouwsec tor slechts rijksgoedkeuring mag worden gegeven voor woningen met zuivere bouwkosten van niet meer dan 35.000. Hier wordt een grote groep Nederlanders ernstig onrecht aangedaan. INKOMENSVERDELING Uitvoerig stond de spreker stil bij de herverdeling van het natio naal inkomen. Hij merkte op, dat dit probleem in de eerstvol gende jaren het kernvraagstuk zal zijn, dat de politieke verhou dingen in ons land zal beheer sen. „Een rechtvaardige inkomens verdeling is ook ons uitdrukke lijk ver'angen." De heer Geertse ma merkte op, dat het niet veel langer kan worden getolereerd, dat een steeds groter deel van het inkomen van de Nederlandse burgerij niet door die burgerij zelf, maar door de Staat wordt besteed. BELASTINGVERLAGING Mr. Geertsema noemde het noodzakelijk, dat zo spoedig mo gelijk een wetsonwerp tot belas tingverlaging met open datum wordt ingediend, in welk ontwerp tevens de uiterste datum wordt vermeld, waarop de verlaging daadwerkelijk zal worden inge voerd Hij bepleitte een geleidelijke optrekking van de A.O.W.-uitke- ringen, bijv. in twee fasen en een financiering van de verhoog de uitkeringen door een verho ging van de premies met recht op reductie voor hen die deze ver hoogde premie niet kunnen be talen. De kosten van deze reduc ties komen dan ten laste van de schatkist. Over de datum van ingang van de A.O.W.-verhogingen zei de heer Geertsema, dat het g'eljjk- tqdig invoeren van de verhoging van de A.O.W. en van de belas tingsverlaging z.i. reeël zou zijn en minder in strijd zou komen met het Akkoord van Wassenaar, dat nu eenmaal de belastingver laging een hogere prioriteit geeft dan het optrekken van de A.O.- W.-uitkeringen. TWEEDE VESTINGBRUG straks alweer de oude zal worden genoemd, noch de nieuwe meest westebjke kanaalarm waren gegraven in de tijd waarin ik de ves ting heb beschreven. BEZOEK VAN KONINGIN VICTORA VAN ENGELAND MET HAAR GEMAAL PRINS ALBERT EN HUN VIER KINDEREN EN GEVOLG AAN TERNEUZEN Zo schrijven we dan 15 augustus 1852. Een harde, bijna storm achtige westenwind giert over de Schelde, witgekuifde golven tegen de westpier aansmijtend. Op de dijk van Vercouteren en aan de beide pieren Leerst een drukte van belang. Geen wonder, er is wat bijzonders aan de hand. Op de reede, in de z.g. „put", ligt een Engels 'eskader te stampen, wachtend op beter weer. Geen alle daags gezicht voorwaar! Er is volop belangstelling, want het ge rucht heeft zich verspreid, dat de Engelse koningin Victoria met haar gemaal, prins Albert, en vier kindertjes zich aan boord van het vlaggeschip bevinden Teruggekeerd van een officieel bezoek 'aan Antwerpen. Dat is toch heus wel de moeite waard er de harde maar niet koude wind en de regenbuien voor te trotseren. Een sensatie wordt het, wanneer in de namiddag twee sloepen de haven binnenlopen met aan boord de koninklijke familie. Dit bezoek wil ik gaarne weergeven in de vorm, zoals dit in de Ter Neuzensche Courant van augus'us 1886 bij wijze van herinnering door J. van der Baan te Wolphaartsdijk als ingezonden stuk wordt beschreven. (Wordt vervolgd.) RECTIFICATIE De laatste alinea van het eerste artikel gelieve men als volgt te lezen: De brug bij Ribbens Bij Ribbens lag een vrij smalle brug. In 1872 werd een draai brug gemaakt, die daar tot 1894 heeft gelegen tegenover de .z.g. Sasse -poort (Gentse Poort) en door de aannemer Marinus van den Hoek, oud-raadslid en wethouder, is opgeruimd. In die periode, 18721894, vond men bij Ribbens slechts smalle loopbrugjes over de sluisdeuren. Na 1894 werd bij Ribbens een z.g. „rolbrug" gemaakt, die later in een hefbrug werd veranderd. Over die „rolbrug" is destijds in de raad heel wat te doen geweest, maar daarover zullen onze lezeressen en lezers later wel meer vernemen. De leden van de gemeenteraad hebben deze week een stel over zichtelijke tekeningen van het nieuwe stadhuis ontvangen. Van de kelder tot de hoogste verdieping (ruim 30 meter boven A.P.( geven deze tekening van het bekende Rotterdamse archi tectenbureau Van den Broek en Bakema een idee van het gewel dige bouwwerk dat binnen wei nige jaren op het oude „schiet- plein" zal verrijzen. A.s. donderdag zal prof. Bake ma in de raadsvergadering een en ander toelichten. Wij hopen er te zijner tijd uitvoerig op terug te komen. Wij plaatsen hierbij een af beelding van Terneuzens toe komstige stadhuis, gezien van de stadszijde (de westgevel). Het geeft een indruk van de afmetin gen en van de dominerende posi tie die het straks aan de rand van de Schelde zal innemen. digde. De uit Praag afkomstige Georg Beranovsky vertelde dat alle ge vangenen ter gelegenheid van Kerstmis een half brood en wat andere rantsoenen extra kregen. „Er was in ons blok erg weinig ruimte. We konden nergens ons brood opbergen", aldus Bera novsky. „Enkelen aten het on middellijk op, anderen stopten het onder hun hoofdkussens, maar van één gevangene was het brood gestolen. Broodroof was in het kamp iets verschrik kelijks", aldus de getuige. Emil Bednarek, zelf gevan gene en als vertrouwensman be- fl,last met'de1 leiding van het blok, had opbracht gegeven tot be- rechtirig"v0i"de man, die schul dig aan de brooddiefstal was bevonden. Bednarek staat nu met 20 anderen zelf terecht. „Uit de gevangenen", zo deel de Beranovsky mee, „werden twee rechters benoemd". Dit was niet zo moeilijk omdat zich on der hen een aantal rechters be vond. Ook het benoemen van een verdediger en een aanklager was een eenvoudige zaak. Het „hof" veroordeelde de man tot 50 zweepslagen, 25 onmiddel lijk te ondergaan en 25 veertien dagen later. Bednarek was woe dend. Hij zei: „Ik zal zelf voor de straf zorgen". Volgens de ge tuige had Bednarek de man toen op een tafel gedrukt en hem 50 slagen met een stuk ijzer toe gediend. Lang voordat hij de 50 had volgemaakt, was de man dood. „Dat was het eind van het proces en van onze Kerst", al dus Beranovsky. Hij vertelde verder hoe hij 'was vrijgekomen. Beklaagde Boger had hem zijn vrijheid be loofd indien hij een email bad voor diens huis zou kunnen „or ganiseren". „Een mensenleven betekende voor Boger niet meer dan een badkuip", aldus de ge tuige. De 49-jarige huisvrouw Lilly Majerczik uit Antwerpen, die in de politieke afdeling van Ausch witz voor Boger administratieve werkzaamheden verrichtte, ver klaarde dat Boger over leven en dood besliste. „Boger deed zich voor als een held", zo vertelde ze. „Hij stond in het kamp be kend als „de tijger van Ausch witz" en hij was daar zeer trots op. Hij beschouwde dit als een eretitel". De directeur van de nationale jeugddienst van Noord-Rhodesia, de heer I. B. Nkonde, zoekt in Nederland jeugdige vrijwilligers om een grootscheeps plan uit te werken in zijn land, n.l. in kam pen de jeugd van Rhodesia op te leiden tot landbouwers en ge schoolde arbeidskrachten. De heer Nkonde voerde vrij dag oriënterende besprekingen ap het bureau voor internatio- ïale technische hulp op het mi- ïisterie van Buitenlandse Zaken jver de mogelijkheid leden van iet Nederlands jongeren-vrijwil- 'igersprgramma naar Noord- Rhodesië te zenden, 's Middags bezocht de heer Nkonde het op- .eidingscentrum van het jonge- ren-vrijwilligersprogramma in .Amsterdam. De heer Nkonde, vergezeld van de Engelsman Guy Arnold van het secretariaat van het internationaal vredeskorps in Washington, maakt een reis door Europa. Zondag vertrekt hij naar Kopenhagen, De brug overstekend (de oude draaibrug dus) krijgen we een stukje vestingwal, gelijk aan de breedte van de tegenwoordige verkeersweg langs de Sassepoort. Een korte kanaalinham tot aan de houten brug bij de Sassepoort (waar „het jacht" lag) met in undatiemogelijkheid voor de westelijke vestinggrachten en ver der dan de voortzetting van de vestingwallen, zoals we die tot voor kort hebben gekend onder de naam van wandelpark of wes telijk bolwerk. Vóór het tegenwoordige postkantoor beginnen weer de vesting wallen. Wanneer we de Scheldekaade volgen geeft deze, hier en daar wat rechtgetrokken, de loop van de vestingwal weer, in onze jongensjaren bekend onder de naam van „Van Kouterse dijk". De paarden en koeien van Vercouteren graasden gewoonlijk op de' dijken of achterliggende vestinggronden met het z.g. „kruutmage- zien" in de noordelijke hoek:. De dijk, gedeeltelijk afgegraven bij de ingang van de oude vissershaven, liep door tot de Smidswal. Waar nu het lyceum en het kantongerecht staan vond men de scheepstimmerwerf van Floor Walraven, met het bij de jongens welbekende „pikkot". Op het plein van Vercouteren vóór de z.g. Vercoutersediek", mondde in de vissershaven een bij ons allen welbekende sloot uit, welke voor de afvoer van het huisvuil en het waswater van de woningen op de Smidswal, oostzijde, diende, een moddersloot die des zomers behoorlijk stonk. Voltooien we onze wandeling langs de wallen, dan hebben we nu het hoge bruggetje bij de oostsluis nog over te steken en de wal te volgen langs de vroegere schietbaan (schietplein), waar nu de watertoren en enkele bungalows staan. We zijn nu bij het oude stadsgedeelte „het Java" gekomen, waar aan de voet van de wal een oude kazerne staat. De dijk weer afgaand, belanden we in de buurt van de vroegere school C (die was er nog niet). De vesting wal wordt hier onderbroken door een smalle verkeersweg, die komende van de Axelse brug door een poort heenvoert en waar u over een lange houten brug terechtkomt in het z.g. ravelijn. Dit ravelijn verlaat u weer door een poort met daarachter een kortere houten brug om te komen in de z.g. „bedekte weg", waar we straks nog even op terugkomen. Terug dus even naar de vestingwal (bij school C) en deze wal opgaand volgen we ook hier weer het bastion tot aan het kanaal, waar zich de zuidbeer bevindt. Ook hier weer een inundatiemo gelijkheid voor de oostelijke vestingwallen. Naast de zuidbeeer werd later een spoorbrug gelegd, maar die was er in de tijd waar ik u nu over spreek, nog niet. Als we de zuidbeer oversteken ko men we aan de buitenste vestingslinie, de z.g. „bedekte weg", waar ik reeds over sprak. Aan de buitenzijde .van de lage wal ligt een ondiepe droge gracht, die heel veel later dienst zal doen als ijsbaan (denkt U maar aan de IJsbaanstraat). We zijn hier ook in de buurt van de tegenwoordige Tramstraat. De bedekte weg vol gende komen we voorbij de korte houten brug die uit het ravelijn voe"t, waar we zoeven wren. We volgen de bedekte weg tot het einde, dat is ongeveer tegenover de inrit van de boerderij „De Leeuwtjes", Wat verder rechts vindt U de Kerkhof laan, nog wat verder de „Moffenschans", maar danis men ook helemaal buiten Terneuzen. Om volledig te zijn nog dit: als U aan het eind van de „bedekte weg" links de vestingwallen verder volgt, de buitenste wallen dus, buigt U al gauw af in noordelijke richting om te eindigen op de plaats waar de tegenwoordige oude begraafplaats is en waar in ónze kinderjaren ,,'t bosje" lag met de algemene varkensbrand- plaats. Evenwijdig met de gevolgde wal ligt een hoge binnenwal, natuurlijk weer gescheiden door een gracht, welke eindigt bij de oostelijke waterleiding tegenover het z.g. „penantje" en anderzijds doorloopt naar het ravelijn om daar te eindigenin een steile stenen muur. Het zou te ver voeren de verschillende vestinggrachten afzon derlijk te beschrijven. Vermeld dient nog, dat bijna alle vesting wallen en bedekte wegen waren beplant met olmen en dat het in mijn jongensjaren in Terneuzen niet aan bomen ontbrak. Al moet ik eralweer op wijzen, dat al dat schoons veelal van een afstand moest worden bewonderd en dat ook later, nadat de vesting was opgeheven en het garnizoen was vertrokken, de pachters er wel voor zorgden, dat hun gras niet werd platgetrapt. Maar al te dik wijls hebben de zoons van Vercouteren ons jongens achter de vodden gezeten, als wij aan het spelen waren op het plein of op de dijken Het is al met al een vrij saaie opsomming geworden, maar we moesten er even doorheen, wanneer we althans er prijs op stellen een beeld te krijgen van de veste Terneuzen. Wat zich daarbuiten bevond, was westelijk al dadelijk polderland, Vlooswijkpolder, Willemskerkepolder en Nieuw-Neuzenpolder. Over Terneuzen zelf, binnen de wallen, ingesloten tussen de beide kanaalarmen en het oude Java komen we nog wel aan de praat. Voor niet-Terneuze- naars leg ik er de nadruk op, dat noch de nieuwe zeehaven, die

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3