PROVINCIAAL NIEUWS SPECIALE VERKOOP HET STOFFENPALEIS Mr VAN HALL 60 JAAR Gemeenteraad van Biervliet Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 18 april 1964 Terneuzen Axel Bosch kapel Ie Hulst Sluis Sluiskil Vogelwaarde per coupon Zuidzande Pleidooi voor een tweede burgemeester Vaccinatiecampagna 1957-1962 legen politiemyelitis geslaagd LATE BLOEI FRUITBOMEN Tengevolge van het zachte weer van de laatste dagen ont wikkelen de knoppen van de fruitbomen in het Zeeuwse fruit- land zioh in snel tempo. Dat is overigens ook wel nodig, want de laatste' weken heeft de ontwikke. ling nagenoeg stil gestaan en het is zeker dat er dit jaar, evenals in 1963, weer sprake zal zijn van een late bloei van de fruitbomen. Het wordt zeker eind april voor de bloei van de fruitbomen gaat beginnen en in vroege jaren zijn half april de vroege peren reeds met bloesems getooid. Nagekomen voorstel gemeenteraad De zusters van het Heilig Hart te Veldhoven verzoeken mede werking voor de uitbreiding met drie lokalen van de v.g.l.o.- school te Sluiskil. Deze school is momenteel ge vestigd in de R. K. lagere St. An- toniusschool, waar men slechts de beschikking heeft over twee lokalen. In september a.s. zal de v.g.l.o.-school een van de, be schikbare lokalen moeten ont ruimen. Bovendien vraagt het bestuur een vaklokaal voor han denarbeid. B. en W. stellen voor aan het verzoek te voldoen, aangezien de normale eisen, aan het v.g.l.o. te stellen, niet worden overschreden. Afvalwaterleiding kanaal, zóne Zeeuws-VIaanderen vergaderde. De raad van bestuur van de afvalwaterleiding Zeeuws-VIaan deren kwam in het gemeentehuis alhier in vergadering bijeen. Een aantal ingekomen stukken werd voor kennisgeving aange nomen, terwijl ook de verdere af werking van de agenda niet veel stof tot gedachtenwisseling bood. De gemeente Sas van Gen! kreeg nog een douceurtje in de vorm van een restitutie van f 10.306,75 een bedrag, dat teveel was betaald, wegens bij voor schot gedane betalingen in de voorbereidingskosten. Dit is de finale afbetaling, zei de voorzit ter, de heer G. H. E. M. van Waes, op een vraag uit de ver gadering. Overigens zegde hij toe de overdrachtsnota compleet met cijfers nog eens aan alle be stuursleden te zullen laten toe zenden. Besloten werd tot onderhandse aanbesteding van het baggeren van een zinkersleuf aan de N.V. Visser Smit's Aannemingmij te Papendrecht voor een bedrag van 105.000. Conform het ontwerp-raadsbe- sluit van de gemeente Terneuzen tot verkoop van een perceel grond ten behoeve van de bouw van het gemaal „Westerschelde" werd overeenkomstig het be stuursvoorstel besloten tot aan koop van de grond. Opleiding leerling-verkoop ster aan de Landbouwhuis- houdschool. Het ligt in de bedoeling aan de Terneuzense landbouwhuishoud- school met ingang van 1 septem ber a.s. een opleiding tot leerling verkoopster in te voeren. Men is hiertoe gekomen om dat vele meisjes na de primaire opleiding een beroep kiezen in een winkel, waarvoor ze in veel gevallen nog te jong zijn. Als leerlingen kunnen worden Ingeschreven meisjes die een ge tuigschrift hebben van de assis tentenklas of van de primaire opleiding. Bij deze opleiding die één jaar duurt, zal naast de vak technische vakken zoals ver- koopkunde, warenkennis en ad ministratie ook aandacht worden besteed aan a'gemene ontwikke ling, reclametekenen, etalagever zorging en enige kennis van Frans en Engels. Eén middag in de week zal worden besteed aan praktijk in de winkel, waarvoor reeds tal van zaken hun medewerking hebben toegezegd. Bijeenkomst Clir. Vrouwen bond. Donderdagavond hield in het verenigingsgebouw van de Geref. kerk in de Kerkdreef de afdeling Axel van de Chr. vrouwenbond een bijeenkomst die door een groot aantal leden werd bijge woond. Na het zingen van Ps. 146 1 en 8 opende de presidente mevr. Weijns—Bakker de avond met gebed en las zij Lucas 10 27— 35. Mevr. Scheele las, in plaats van de zieke secretaresse mevr. OverdulveCappon, de notulen voor. Vóór de pauze werd het huis houdelijke gedeelte afgewerkt, waarin o.m. een bezoek aan de Keukenhof werd besproken. Na de pauze heeft dokter K. Boor een lezing met dia's gege ven over de reis van het hospi taalkerkschip „Henri Dunant" in 1961. Nadat men Gezang 148 1, 3 en 6 gezongen had, sloot dokter Boor de interessante avond met dankgebed. Bejaardenmiddag. De plaatselijke afdeling van de K. A. J. verzorgde een gezellige middag voor de bejaarden uit onze parochie. De maatschappe lijk werkster van het interparo chieel centrum Vogelwaarde gaf op deze goed geslaagde bijeen komst van haar belangstelling blijk. Ernstig verkeersongeluk. Gisteren had des namiddags om ongeveer 7 uur op de Abs- daalseweg nabij de kom der ge meente een ernstig verkeerson- luk plaats, waarbij de gepen sioneerde majoor der Rijkspolitie en president kerkvoogd der Ned. Hervormde Kerk alhier, de heer L. Stoorvogel, zeer ernstig werd gewond. De heer Stoorvogel kwam, na een bezoek te hebben gebracht aan het timmerbedrijf van de heer Van Bellegem, met zijn auto van het erf van dit bedrijf de Absdaalseweg opgereden op het moment dat uit de richting Axel een personenauto met redelijke snelheid kwam gereden. De bestuurder van deze auto kon een aanrijding niet meer voorkomen, met het gevolg dat de auto van de heer S. in de flank werd gegrepen en zodanig be-, schadigd dat de heer Stoorvogel zwaar gewond door toegesnelde hulp uit het wrak van zijn auto moest worden gehaald en op last van de medische hulp onmiddel lijk naar het St. Liduïna-zieken- huis moest worden vervoerd. In de andere auto, die aan de voorzijde geheel was ingedeukt en na de botsing in een naast de weg liggende sloot terecht kwam, zaten vijf personen, werkzaam aan de kanaalwerken te Terneu zen, wonende te Zoetermeer, die voor het doorbrengen van hun weekeinde huiswaarts keerden. Hoewel hun verwondingen zich aanvankelijk ernstig lieten aan zien. konden zij na in het zieken huis verbonden te zijn, met een andere auto de reis naar Zoeter meer voortzetten. Vergadering verenigings bestuurders. In verband met de viering van het honderdjarig bestaan van de rederijkerskamer „De Oranje- bloem" vond in de raadszaal te Sluis een vergadering plaats met vertegenwoordigers van verschil lende plaatselijke verenigingen. Burgemeester P. F. van Hoote- gem sprak een begroetingswoord en hoopte op spontane medewer king van de bevolking. De heer W. Blaeke, voorzitter van de Oranibloem, deelde mee dat de gedachten waren uitge gaan naar het brengen van een openluchtspel, voorafgegaan door een herdenking van Johan van Dale, de initiatiefnemer tot oprichting van de kamer en een concert in samenwerking met Apollo en de zangvereniging. Een werkcomité, bestaande uit een dozijn vertegenwoordigers van diverse organisaties werd ge vormd dat de plannen nader zal uitwerken. Er wordt naar ge streefd de herdenking te doen plaats vinden op zaterdag 27 juni en vast staat dat hierbij mede werking wordt verleend door het reizend Zeeuws Volkstoneel uit Hulst onder leiding van drs. L. Lockefeer. Jaarvergadering Volksonder wijs. Donderdag hield de vereniging „Volksonderwijs", afdeling Sluis kil, haar jaarvergadering in de B. B.-zaal te Sluiskil. De voorzitter, de heer A. M. Wesdorp, kon slechts enkele leden begroeten. Omdat ook voor deze avond de coneelgroep van V. O. was uitgenodigd, waren toch nog een twintigtal mensen aanwezig. De voorzitter wees o.a. op het grote belang van deze toneelvereniging, dit vooral op het oog met de binding met de leden. Spreker wees op zijn na derend afscheid van Sluiskil, in verband met zijn benoeming tot hoofd van de openbare school te Bergambacht en drong met klem aan op het instandhouden van de toneelclub. Na de voorzitter gaf de secre taris, de heer H. Brakman, zijn jaarverslag, waarin hij o.a. dank uitbracht aan de voorzitter voor diens vele en belangrijke werk voor V. O. Het ledental bleef vrij wel constant op ongeveer 70 leden. De voorzitter dankte voor het verslag en gaf daarna het woord aan de heer Van Hermon voor het financiële verslag. De penningmeester kon mede delen dat per 26 maart het saldo ƒ199,99 bedroeg. Hierna kwam de verkiezing aan de orde. Aftredend waren de heren Wesdorp (niet herkies baar) en Van Hermón (wel her kiesbaar). De heer Van Hermon werd zonder stemming herkozen, terwijl in de plaats van de heer Wesdorp de heer J. A. Lauret werd gekozen. De contröle van de kas werd toevertrouwd aan de heren Ha melink en Vinke. Hierpa volgde de pauze, waarin de aanwezigen werden vergast op accordeonmuziek door de heer J. de Witte en op koffie met gebak. Na de pauze werd het huis houdelijk gedeelte voortgezet met de rondvraag. De heer H. Brakman infor meerde naar het aantal leerlin gen op de lagere school en de mogelijkheid van een vierde leerkracht. De voorzitter wees erop, dat dit met een huidig leerlingenaantal van 79 nog wel even zou duren, maar dat de mogelijkheid er, ge zien de verlagingen van de leer- lingenschaal en de ontwikkeling van Sluiskil, wel inzat. De heer Brakman drong aan op een nauwere samenwerking tus sen V. O. en de kleuterschool. De heer Hamelink kwam met de suggestie de ouders van aspi- rant-kleuterschoolleerlingetjes uit te nodigen op de jaarlijkse toneelavonden om hen alvast met het openbaar onderwijs in contact te brengen. Omtrent de bouw van de nieu we kleuterschool in Sluiskil kon den er nog geen definitieve me dedelingen worden gedaan. Gemeentebestuur belegt gespreksavonden. In het parochiehuis te Osse- tnisse waren ongeveer vijftig be langstellenden aanwezig op de eerste gespreksavond, die door het gemeentebestuur werd be legd. Burgemeester Molthoff sprak in zijn inleiding over een experiment, waarvan het ge meentebestuur de beste verwach tingen heeft. De bereidheid om open te zijn, zowel van de zijde van de burgers als van de zijde van het gemeentebestuur, zal hierbij eerste voorwaarde zijn om te komen tot een levend con tact. De burgemeester gaf ver volgens een kort overzicht van de samenstelling en de taak van het gemeentebestuur. Dikwijls is het gemeentebestuur mikpunt van allerlei kritiek, die dan dik wijls gespuid wordt op plaatsen waar het niet behoort. Op deze gespreksavonden wordt het pu bliek de gelegenheid geboden op- bouwende kritiek te leveren. Uit het financieel overzicht van de burgemeester bleek, dat de huidige uitgaven op de ge wone dienst van de begroting het tienvoudige bedragen van de uitgaven in 1940. Alleen al wat het dorp Ossenisse betreft, zijn in de afgelopen anderhalf jaar besluiten genomen tot het doen van investeringen tot een bedrag van ƒ369.000. De burgemeester noemde hiervan de vernieuwing van de school, de reconstructie van de LagewegZeedorp en de vernieuwing van de straatver lichting. Ook omtrent de onlangs van- De gemeenteraad van Bier vliet kwam donderdagavond in openbare vergadering bijeen on der voorzitterschap van burge meester A. P. Kostense. Afwezig was met kennisgeving de heer G. Claeijs (K.V.P.). De voorzitter deelde mede van de minister van Binnenlandse Zaken inzake de herindeling in Z.-Vlaanderen een schrijven te hebben ontvangen. De minister schrijft, dat hij met betrekking tot de herindeling zijn voorlopig standpunt heeft bepaald en dat hij G. S. heeft uitgenodigd een voorstel tot herindeling binnen 3 maanden aan de raden der be trokken gemeenten kenbaar te maken. Ingekomen was een schrijven van de minister van Verkeer en Waterstaat als antwoord op het protest van de raad van Bier vliet tegen het stichten van een zelfstandige automatische tele fooncentrale in de Koninginne- polder, het net „Braakman" ge noemd, op welk net een 25-tal Biervlietse ingezetenen zullen worden aangesloten. Deze men sen zullen voor een gesprek met Biervliet het zogenaamde a. ta rief moeten betalen en dat levert omdat zij op Biervliet georiën teerd zijn financiële nadelen op. Hoewel de stichting van een z.g. wijkcentrale tot de mogelijkhe den zou behoren, is deze onbe vredigende oplossing van een af zonderlijk net door de P. T. T. verkozen, met voorbijzien van de belangen der abonnees. Het on elegante van de geschiedenis is dat de gemeente voor een vol dongen feit werd geplaatst daar er in het geheel geen overleg werd gepleegd. De minister blijkt nu deze regeling geheel te dekken, hetgeen de raad onder protest moest aanvaarden. 46) (Nadruk verboden.) Peinzend knikkend liep Spud weer naar de keuken. Hij kwam bijna dadelijk terug met een kop koffie, waarin de melk nog wolkte. Blikmelk, wist Sally, zo dra ze een slokje had genomen. Maar ze dronk het toch op, want ze wist op geen stukken na, wanneer ze weer wat te eten zou krijgen. Spud was niet blijven wachten, nadat hij haar de kop in handen had geduwd. Hij was dadelijk te ruggekeerd naar de keuken. Sal ly luisterde gespannen. Ze ver beeldde zich, dat ze een telefoon hoorde draaien, en daarna, met tussenpozen, Spuds stem. Ze stond op en sloop naar de deur. Als ze kon ontsnappen voor Spud terugkwam, kon ze misschien iemand waarschuwen en dan werd Nick teruggebracht naar het ziekenhuis. Maar er was geen beweging in de kruk te krijgen; de deur week geen mil limeter onder de druk van haar schouders, en terwijl ze nog be zig was, hem open te krijgen, hoorde ze iemand de sleutel in het slot steken. De knop bewoog zich in haar hand, maar Sally bleef vasthouden. Een ruwe mannenstem uitte een vloek, en Sally liet los. Zo onverwacht vloog de deur toch nog open, dat ze bijna tegen de grond sloeg. HOOFDSTUK XVI De man op de drempel braak te een serie verwensingen uit, verloor haast het evenwicht, doch stak toch nog een hand uit om Sally voor een smak te be hoeden. Ze zag dat hij uiterlijk sprekend leek op de overige leden van Amando's bende: klein, breed, donker. Dit exem plaar had opvallend grote ogen, maar zijn haar vormde bijna één geheel met zijn wenkbrauwen, zo laag was zijn voorhoofd. Hij grijnsde met vertoon van een rij gele tanden. „Ha... dacht je, dat je d'r vandoor kon, zuster? Waar zit Spud?" Ze haalde diep adem. „Die die is aan het telefoneren." De man torste twee tassen met levensmiddelen. Klaarblijke lijk waren ze niet van zins haar en Nick voorlopig kwaad te doen, want hoeveel Spud en deze man ook zouden kunnen verstouwen, een dergelijke voor raad etenswaren kon onmogelijk voor slechts twee personen zijn bedoeld. Het was, of haar inner lijke spanning wat minder werd. „Nick krijgt vermoedelijk bloedvergiftiging," vertelde ze. ..Hii is buiten kennis." Bij de benoeming van een schoolschoonmaakster voor de openbare school B te Driewegen memoreerde de voorzitter het plotselinge verscheiden van me vrouw M. BabijnV. d. Broeke. Voor de vacature hadden zich twee candidaten gemeld, name lijk mevr. C. de Regtde Reu en mevr. J. WisseKesselaar. Met algemene stemmen werd mevr. De RegtDe Reu be noemd. De raad bepaalde, dat het par keren in de Hoogstraat toege staan zal zijn aan de westzijde in plaats van, aan de oostzijde, zoals tot dusver het geval is ge weest. Deze wijziging werd aan gebracht op advies van de com mandant van de rijkspolitie te Biervliet. Besloten werd voor de veilig heid van de schoolkinderen in de Gentsestraat nabij de krui sing met de Schoollaan een ze brapad aan te leggen, terwijl de bestaande zebrapaden, die in de Braakmanlaan nabij de chr. kleu terschool en in de Noordstraat nabij de r. k. kleuterschool door de raad werden gesanctioneerd, dat wil zeggen officieel als ze brapaden aangewezen. Aan de heer Boeije werd de gemeentelijke erfpachtsgrond van zijn perceel Beukelsstraat 14 ter grootte van 967 m2 verkocht voor de som van 1068,Zo ook werd de aan de heer M. Lecluijzevan Vooren in erf pacht uitgegeven grond waarop zijn winkelbedrijf staat gebouwd, met een totale grondoppervlakte van 560 m2, verkocht voor 1120. Tijdens de rondvraag compli menteerde de heer J. Dekker (Prot. Chr.) B. en W. voor de goed geslaagde uitbreiding van de algemene begraafplaats. De nieuw aangekomene grom de wat en stond op het punt naar de keuken te gaan, toen Spud te rugkeerde. „Probeerde te ont snappen," zei hij, naar Sally wij zend. „Nou, dat was haar toch niet gelukt," zei Spud onaangedaan. „Heb je de vreterij?" „Gaat Nick de pijp uit?" vroeg de ander, die nog steeds in de richting van de keuken liep en Spuds vraag negeerde. Spud nam zijn toevlucht tot de derde persoon teneinde SaPy aan te duiden. „Zij zegt dat 't best kan en zij is zuster. Ze zal wel goed zijn. Ze zat tenminste in haar eentje bij de opname." „Nou, dat was dan pech voor d'r. Als ze d'r niet alleen geze ten had, hadden we d'r nooit mee gekregen!" Weer toonde de man zijn wolfsgrijns met de gele tan den. „Hoe heet je?" vroeg Sally kort; deze man joeg haar veel meer angst aan dan Spud of Vin, misschien omdat hij minder in telligent leek en daarom niet zo voor rede vatbaar zou zijn. H(j grijnsde andermaal. „Aba- lone, voluit, en Ab in 't kort. En jij, lieffie?" Cally spreidde al haar aange boren waardigheid ten toon. „Ik ben zuster Camlin," zei ze hoog hartig. Hij knikte, of hij dat even moest verwerken, en bracht de tassen naar de keuken. Spud leunde in de deuropening. „Ik heb Vin gebeld. Hij wil dat Nick van middag kan praten. Jij moet naar die apotheek waar we onze rommel vandaan hebben, en halen wat de zuster zegt, en je moet er als de weerlicht mee thuis komen." Ab vloekte. „Wat verbeeldt Vin Stuk voor stuk prachtige kwaliteiten, genoeg voor EEN JAPONNETJE. Modieuze dessins. Nieuwstraat 6-8 Terneuzen Telefoon 2940 wege het gemeensöhapswerk ge houden enquête kon burgemees ter Molthoff al enkele cijfers ge ven. In Ossenisse is 73 van de formulieren terug ingekomen. Ongeveer 38 van de geënque- terden had concrete wensen en speciaal voor gymnastiek, judo en instuif bleek veel belangstel ling te zijn. De burgemeester gaf vervol gens toelichting op de verschil lende uitbreidings- en recreatie plannen, die voor het publiek ter inzage waren gehangen. Tijdens de discussie kwamen heel wat vragen en problemen aan de or de met een variatie van loslopen de honden tot stilstaande toren uurwerken, van ratiobouw tot onrendabele gebieden. Het forum, waarin naast de burgemeester ook de wethouders en de raadsleden uit Ossenisse zitting hadden, wist de vragen tot volle tevredenheid te beant woorden. Burgemeester Molthoff sprak aan het slot zijn waardering uit en het stemde hem vooral dank baar, dat zovele jongeren van hun belangstelling blijk hadden gegeven. Na Hengstdijk, dat donderdag avond een beurt heeft gekregen, volgen nog gespreksavonden te Boschkapelle op dinsdag 21 april en te Stoppeldijk op donderdag 23 april. Examen E. H. B. O. Op vrijdag 24 april zullen de cursisten, die hebben deelgeno men aan de cursus van de plaat' selijke E. H. B. O.-afdeling, het examen afleggen. Het examen wordt afgenomen in het Ver enigingsgebouw te Stoppeldijk. Winterprogramma Maat schappelijk Werk. Op maandag 20 april zal kape laan L. de Rooij uit Veghel bekend onder meer van zijn op treden als zingende kapelaan voor de televisie in het Ver enigingsgebouw te Stoppeldijk spreken over het onderwerp „Caritas nu!" De avond, die aan vangt om half acht, wordt belegd in het kader van het winterpro gramma van het maatschappe lijk werk te Vogelwaarde. Dit ge varieerde en zo goed geslaagde winterprogramma krijgt met de spreekbeurt van kapelaan De Rooij zijn besluit. Deze slot- avond, waarvoor veel belangstel ling wordt verwacht, is voor be langstellenden gratis toeganke lijk. Viering Koninginnedag. In een dezer dagen gehouden vergadering van het Oranjecomi té te Zuidzande is besloten om ter gelegenheid van de verjaar- (Adv.) zich wel? Dat hij Tony is? Nou, Tony heeft me nog nooit zo ach terna gezeten, en ik laat me door Vin niet opjagen. Waarom ga jij niet, heb je zere voeten oi zo?" Sally hield de adem in; het idee, met Ab alleen achter te blij ven, lokte haar allerminst aan. Spud haalde de schouders op. „Ik heb geen zere voeten, maar Vin zei dat jij moest gaan, en ik geloof niet dat-ie grapjes maak te. Als de weerlicht, zei-die." Ab mopperde nog steeds, doch het klonk veel minder heftig. Spud wendde zich weer tot Sal ly. „U kunt een lijssie maken, zuster, hjj haalt't. wel." „Heb je potlood en papier?" vroeg ze. Ze had eens een ver haal gelezen over een dokter, die in soortgelijke omstandigheden verkeerde als zij nu en die had een recept de deur uit weten te krijgen dat tevens een in het Latijn opgesteld verzoek om hulp bevatte. Maar zelfs als zij zo'n recept zou kunnen schrijven, zouden -haar twee bewakers het door hebben. V Spud bracht haar een potlood en een van een tijdschrift ge scheurde hoek papier. Sally schreef; „Penicilline, injectie naald, aspirine, thermometer, al cohol, steriel gaas." Voor haarzelf voegde zc er aan toe: „Tandpasta, tandenborstel, zeep, kam." Ab was klaar met het opber gen van de levensmiddelen, en, nog steeds mopperend, nam hij van Spud de lijst aan. „Vin zei, dat je het op rekening moest laten zetten!" riep Spud hem achterna en deed zorgvuldig de deur op slot. .(Wordt vervolgd.) dag van Koningin Juliana weder om kinderspelen te doen houden en bij voldoende belangstelling voor de ouderen een ringrijderij met fietsen. De kinderspelen zul len des middags worden gehou den, terwijl de ringrijderij even tueel in de avonduren zal worden voortgezet. Als sluitstuk volgt dan tenslotte een concert door de muziekvereniging „Veronica". Vergadering V. V. V. De Vereniging voor Vreemde lingenverkeer te Zuidzande hield in hotel „De Rode Leeuw" een ledenvergadering ter voorziening in de bestuursfuncties. De voor zitter en secretaris van het sedert 1962 zitting hebbende „nood-be- stuur" stelden zich niet herkies baar, en in hun plaatsen werd voorzien door benoeming van de heren C. R. Leegsma als voor zitter en P. Moll als secretaris. De correspondentie inzake het verstrekken van inlichtingen be treffende beschikbare pension ruimten zal worden gevoerd door. de heer Leegsma. De rekening over het jaar 1963 werd vastge steld met een goed slot van ƒ553,40. Het aantal leden der vereniging bedraagt thans 48. „De vele bestuurlijke, politieke en representatieve taken van een burgemeester van de hoofdstad zijn langzamerhand zó groot in aantal geworden, dat ze door één man niet meer volledig zijn waar te nemen. Hoewel de wethouders vele ta ken kunnen overnemen, blijft de agenda van een burgemeester toch overbelast. Daarom zou een aantrekkelijke oplossing zijn om naast een bestuurlijke1 burge meester een tweede burgemees ter voor de representatie te be noemen, zoals dat in Engeland en Duitsland wel gebeurt. Hoewel ik de aanstelling van een tweede burgemeester in Amsterdam zou toejuichen, geloof ik niet dat zo iets in Nederland te verwerkelij ken is". Dit zei mr G. van Hall na ruim zeven jaar ervaring als eerste burger van de hoofdstad aan de vooravond van zijn zestigste ver jaardag (21 april), die hij als hoofd van de Amsterdamse good- will-delegatie in New York be leeft. „In New York moet ik vrijwel iedere dag een toespraak houden. Bij terugkeer in Nederland moet ik direct weer vertrekken naar Hamburg waar het havenjubi leum wordt gevierd. Ik begrijp dat ik als burgemester van de hoofdstad bij dergelijke gelegen heden aanwezig dien te zijn, maar de bestuurlijke taken mo gen niet in het nauw komen door de representatieve verplich tingen". VEEL NEVENFUNCTIES Gijsbert van Hall was na zijn rechtenstudie in Leiden verbon den aan bankinstellingen en werd in februari 1957 benoemd tot burgemeester van Amsterdam. In deze functie is hij o.a. verant woordelijk voor politie, brand weer, havens en handelsinrich tingen en voorlichting en repre sentatie. Zijn vele nevenfuncties zijn o.a. lid van de Eerste Kamer voor de P.v.d.A.; voorzitter van het college van curatoren van de universiteit van Amsterdam, ge delegeerde van de Hoogovens en commissaris van Schiphol. „Van mijn stap ruim zeven jaar geleden om de benoeming aan te nemeh, heb ik geen spijt en ik hoop deze tweede ambtspe riode vol te maken. Een gelukki ge coïncidentie is dat deze ambts periode enkele maanden vóór mijn 65ste jaar afloopt. Voor die paar maanden zal dan wel geen nieuwe aanstelling volgen. Ik heb indertijd de beslissing om het burgemeesterschap te aan vaarden mede op advies van mijn Rotterdamse collega genomen. Mijn vrouw en ik hebben ons door het echtpaar Van Walsum een hele middag laten voorlich ten over de werkzaamheden van een burgemeester ih een grote stad. Eigenlijk kan ik het goed vinden met Van Walsum. We hebben wel eens verschil van op vatting waar we dan rond voor uitkomen. Ik houd hem dan altijd voor dat hij het aan zichzelf te wijten heeft dat ik burgemees ter van Amsterdam ben gewor den", aldus een opgewekte mr Van Hall aan de vooravond van zijn verjaardag, die ondanks de bede van de jarige alsjeblieft geen drukte toch wel zeer in spannend zal worden. EERST DE GEZINNEN HUISVESTEN. Op de vraag of de hoofdstad in de toekomst een wat hoger inter nationaal niveau zal kunnen be reiken door bijvoorbeeld als Brus sel Europese instellingen aan te trekken, zegt mr Van Hall: „Voorlopig hebben we daar wei nig behoefte aan. Onze eerste taak is alle Amsterdamse gezin nen behoorlijk te huisvesten. Overigens werken en wonen er in Amsterdam reeds 14.000 bui tenlanders. Er bestaat een lange lijst met aanvragers voor indus trieterreinen, ook uit het buiten land. Maar we moeten selectief te werk gaan en vooral gespecia liseerde bedrijven aantrekken." Over de vestiging van olieraffi naderijen verklaart mr. Van Hall dat er nog steeds onderhandelin gen worden gevoerd met enkele bedrijven, die grote interesse hebben. „Het is mijn mening dat als er één olieraffinaderij komt, er nog drie zullen zeggen dat ze zich hier willen vestigen." DOORN IN ZEEVAREND OOG. Ook over de Amsterdamse ha ven is hij positief. „Het is de snelst groeiende haven van W.- Europa. We hebben veel aanvra gen voor vestigingen in het ha vengebied. Overigens kunnen we niet meer doen dan de mogelijk heden scheppen voor het bedrijfs leven." Mr. Van Hall verwacht stelï.g dat de laatste doorn in het zee varende oog van Amsterdam, do Hembrug, als obstakel voor de vaart via het Noordzeekanaal vóór 1970 zal zijn verdwenen. Eén van de eerste verlangens die hij voorts nog heeft, is een sportpaleis. „Wij zouden dol graag een sportpaleis hebben, maar als de financiering rond is; zal -het wel vooral een kwesie van bouwvolume worden, waar over Den Haag beschikt." LAAGTERECORD LIGT IN ZEELAND Ruim 87 procent van de kinde ren van de jaarklassen 1945 t/m 1957 is driemaal tegen poliomye litis gevaccineerd. Het entpeil van de kinderen geboren na 1957 ligt, evenals het percentage vierde en tingen van de kinderen van de jaarklasse -1957, enkele percen ten lager. Verwacht mag worden, dat door inhaalentingen het vac cinatie-percentage nog enigszins zal worden opgevoerd. Deze resultaten van de natio nale vaccinatiecampagne die het rijk gedurende de jaren 1957 1962 heeft gevoerd, zijn uitste kend te noemen. Dit constateert de geneeskundig inspecteur in al gemene dienst bij het ministerie van Sociale Zaken en Volksge zondheid, de arts mej. Ch. A, Hannik, in haar verslag over deze campagne dat onlangs is gereed gekomen en aan alle gemeente besturen en artsen is toege stuurd. Wat het peil van de opkomst voor de entingen betreft, staan aan de top 5 provincies, n.L Gro ningen. Friesland, Drenthe, Noord-Brabant en Limburg, die steeds een entpeil van tenminste 90 hebben bereikt. Zij worden op de voet gevolgd door Noord- Holland. De entcampagne heeft de minste weerklank gevonden in de stad Rotterdam, waar de per centages voor alle onderdelen het laagst zijn. De plaatselijke ver schillen waren in deze provincies niet groot. STAVENISSE 18,8 In de nog niet genoemde pro vincies lopen de plaatselijk be reikte resultaten sterker uiteen. Het laagterekord ligt in Zeeland: in Stavenisse werd slechts 18,8 procent van de kinderen geboren vanaf 1945 tot en met 1957 drie maal gevaccineerd. In St Anna- land bedroeg dit percentage 23,5 procent. Andere gemeenten heb ben door een bijzonder hoog ent peil bijgedragen het gemiddelde van Zeeland tot tenminste 81 te brengen. Het rijk is eerst op nationale schaal met de entingen begon nen, nadat het geïnactiveerde po- liomyelitis-vaccin zowel effectief als veilig werd geacht Het pro gramma dat werd opgesteld, be oogde in een periode van drie jaar alle kinderen tot de leeftijd van 15 jaar de gelegenheid te ge ven zich vrijwillig te laten immu niseren tegen polio. De uitvoering is geschied door de samenwerkende kruisvereni gingen, artsen en gemeenten, eveneens op basis van vrijwillig heid. Gedurende de drie jaren is veel werk verricht, dat voor ieder van de deelgenoten bij de gewone volledige dagtaak kwam.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2